Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
lajs par mūziku 
17.-Mar-2017 09:32 am
Pirms gadiem 200 mūzikas cienītājs nebūt nebija melomāns, klausītājs, bet gan cilvēks, kurš ik dienu vakarā pie vīna glāzes muzicēja kopā ar radiniekiem un draugiem, bet no rītiem no avīžpuikas pirka reizē gan tās dienas avīzi, gan "svaigo kvartetu", t.i. tās dienas nošu krājumu, lai vakarā būtu ko spēlēt un improvizēt.
Būt par mūzikas klausītāju ir visai neadekvāta cilvēka un mūzikas attiecību forma, zināmā mērā atgriešanās agrajos viduslaikos, kad bārdām noaugušie barbari izbrīnā klausījās notverta romiešu lautista solokoncertu, pirms sadauzīja viņa lautu, pašam ielika rokās cērti un aizsūtīja rūdu rakt.
Ja cilvēks grib lasīt, viņam nāksies iemācīties alfabēta burtus un to salikumus. Ja cilvēks vēlās arī saprast izlasīto, tad viņam nāksies mācīties gan gramatiku, gan izlasīt pietiekami lielu tekstu apjomu, līdz nāks sapratne. Tāpat ar mūziku: ja cilvēks vēlas saprast mūziku, viņam jāmācās gan lasīt notis, gan spēlēt kādu instrumentu, pie tam vislabāk ansamblī. Vācu zemes un Austrija pirms 200 gadiem bija muzikālas zemes tikai tāpēc, ka praktiski zem katra jumta vakaros skanēja instrumentāli dueti un kvarteti. Tā kā burvīgā Formana filma "Amadeus" ar ainu, kur mūziķi koncertē, bet klausītāji kniebj viens otram dibenos un grauž grauzdētas saulespuķu sēklas, no vēstures viedokļa ir aplama – klausītāji katrs spēlēja kādu mūzikas instrumentu (nu savas apdāvinātības robežās, protams), un lielākā daļa visai labi spēja novērtēt mūzikas kvalitāti. Tādēļ galma mūziķi tajā laikā bija augstā vērtē, un tas pats Mocarts tik viegli no provinciālās Zalcburgas "izsitās tautās" un aplausu pavadīts ceļoja no koncerta uz koncertu (visnotaļ šaubos, vai mūsdienās ģēnijpianistu ar tādu sajūsmu uzņemtu un finansētu, teiksim, Lemberga, Šlesera vai Kokaļa galmā).

Bet ja kāds lepojas, ka zina noskaitīt no galvas visu "AC/DC", "Queen" vai kādas citas proletkulta grupas diskogrāfiju, tad tas liecina tikai par to, ka cilvēks iekalis galvā vienu reizrēķina tabulas stabiņu, nevis ko saprot no matemātikas.
Comments 
17.-Mar-2017 09:43 am
Vidusceļa nav?

Piemēram, es ar dažiem tikpat dīvainiem paziņām, neprasdami ne notis ne spēlētmāku, varu caurām naktīm nodiskutēt par tādu punk un hc apvienību daiļradi, iepretī kuru radītajam agresīvajam troksnim Ac/dc un Queen ir nevis prolets, bet Mālera vai Debisī līmenis. Bet šī diskusija nesastāvēs no diskogrāfijas skaitīšanas (kaut gan to, protams, arī esam iekaluši), bet no zināšanām, kurā brīdī kāds pedālis kādu cita veida disharmonisku rēku ir iebliezis, kurā brīdī kāda pauzīte iestājusies, kurā brīdī kāds atonāls vokāls ir iekviecies, lai panāktu klausītājā vispareizāko vēlmi šķaidīt galvu pret skandu vai sapumpēt sevī heroīnu un mirt.

Vienvārdsakot, man nepatīk, ka tā tiek primitivizēta estētiskas reflektēt spējas skala. Arī par barbaru mākslu var runāt ar iedziļināšanos, un nošu prašana nav vienīgais iedziļināšanās nosacījums.
17.-Mar-2017 12:52 pm
Laikā, par kuru indulgence runā, tomēr pastāvēja ne tikai pilsētu inteliģence (kuras pārstāvji patiešām visticamāk lasīja gan notis, gan spēlēja vismaz vienu mūz. intrumentu), bet arī daudzi citi sabiedrības slāņi - gan pilsētās, gan laukos - kuri pat lasīt burtus lāga nemācēja, kur nu vēl notis. Un jā, šajā vidē klasiskās harmonijas pamatus un kadenču improvizācijas principus nepārzināja, taču tas nenozīmē, ka netika spēlēta mūzika.

Un nošu lasīšanas māka arī mūsdienās nav obligāts priekšnoteikums mūzikas spēlēšanai.
17.-Mar-2017 07:31 pm
bliedž, kā man besī vārds 'muzikālā apvienība', brrrr...
17.-Mar-2017 10:00 am
to tu, lai cilvēki pārtrauktu atskaņot mūziku? nepazīsti notis, sēdi un klausies ziņas!

salīdzinājums ar lasīšanu ir nekorekts. pēc tavas analoģijas būtu jāsaka, ka tas, kas neprot daiļi rakstīt, nedrīkst uz drukāto vārdu pusi ne aci mest resp nedrīkst lasīt, jo tik un tā nesapratīs. ja viņš tomēr atļaujas lasīt, tad ir barbars!
17.-Mar-2017 10:16 am
Nekur neesmu teicis, ka "nedrīkst". Es pavisam par ko citu.

Un salīdzināšana ar lasītprasmi ir pat vairāk nekā korekta, jo tepat cibā ik dienu sastopu ļaudis, kuri burtus pazīst, bet nesaprot tekstu – piedēvē tam kaut kādas savas kspektācijas un tad tās kritizē.
17.-Mar-2017 10:21 am

šis ved uz to, ka cilvēkam pieklājas patērēt tikai to, ko viņš pats prot izgatavot. neproti programmēt un taisīt datorus - raksti uz papīra. ar ogli. vai smiltīs. neproti šūt - staigā zvērādās. neproti augus un dzīvniekus audzēt - nez, mirī badu.
17.-Mar-2017 10:23 am
Īpatns domu gājiens. Man gan tā nešķiet, taču respektēju tavu viedokli. :)
17.-Mar-2017 10:24 am
Pieklājas, bet tikai ar lielu kaunu un apzinoties savu niecību Īstenā Zinātāja priekšā.
17.-Mar-2017 10:27 am
es protu slaukt, bet pienu nedzeru. atdodu tev savu siera kvotu!
17.-Mar-2017 10:20 am
ta vēl tā. Bet es neprotu slaukt govi!

Vai man tagad ir tiesības dzert pienu un ēst sieru?

Pirms 200 gadiem visi prata slaukt govis, tāpēc arī varēja lietpratīgi brūķēt dažādus slaukumus un ar izpratni spriest par produktu.
17.-Mar-2017 10:07 am
Tu esi pārāk strikts savā vērtējumā, mūzika tomēr cilvēkiem un ne tikai cilvēkiem izraisa psihotropām vielām līdzīgu efektu smadzenēs un nav jau gluži tā, ka dzert vīnu vai šņaukt kokaīnu drīkstētu tikai tie, kuri paši māk ko tādu uzbrūvēt.
17.-Mar-2017 10:14 am
Es ne jau par to, ka kaimuņu Staņislavam nevajadzētu vīnu dzert. Lai dzer, ja garšo. Es par to, ka pa īstam vīna kultūru var saprast tikai Žaks no Bordo, kurš kopš bērnības audzē, brūvē, degustē.
17.-Mar-2017 10:24 am
Ā, nu tas gan, tā ir daudzās jomās, pat keramikas podu pa īstam var tikai podnieks, nevis veikala "Daiļrade" ierindas apmeklētājs novērtēt, taču šim visam ir arī milzu priekšrocības - jo ir mazāk speciālistu, kas pa īstam var produktu novērtēt, jo ērtāk un ar mazākiem resursiem var plašam patēriņam visādus mēslus iesmērēt, gūstot lielāku virspeļņu, kā tas ir labi redzams arī tajā pašā muzīkas nozarē gan jau, ka.
17.-Mar-2017 10:29 am
Piezīmēšu, ka "pa īsteno" vērtēt var dažādi. Produkta lietotāja vajadzības un novērtēšanas kritēriji ir pilnīgi citādāki, nekā ražotājam, kurš to podu (mašīnu, aplikāciju, dziesmu, partijas programmu) vienreiz uztaisīja un aizmirsa.

Bet cilvēks, kurš ar to produktu pēc tam pavada dienas, mēnešus un gadus, tas var par to pateikt daudz lietu, kuras ražotājam neienāk ne prātā.
17.-Mar-2017 10:34 am
Tur ir drusku savādāk, cilvēks, kurš ar to podu pēc tam pavada dienas, mēnešus un citus gadu tūkstošus, šo podu jau vairs nevērtē kā podu starp citiem daudziem podiem, bet kā unikālu priekšmetu, teju vai ģimenes locekli un tur jau jaucas klāt dažādas privātas emocijas, kurām nav nekādas saistības ar salīdzinoši objektīvo priekšmeta kvalitāti.
17.-Mar-2017 12:28 pm
Varētu piekrist, ja man diendienā nebūtu jāražo lietas cilvēkiem, kuri daudz labāk un objektīvāk par mani var spriest par radītā produkta kvalitāti un pielietojamību.
17.-Mar-2017 03:39 pm
Tu būtu kvalificēts filozofs vai kāda cita veida gudrajais ar atbilstošu vieduma sertifikātu, ka atļaujies spriest par šādām lietām?
17.-Mar-2017 08:43 pm
Nu kā lai to tā smalkjūtīgāk pateikt... Redzi, ļoti attīstītais kautrīgums man liedz to deklarēt tā skaļi, taču, ja jau pajautāji, varu tā klusu piebilst: esmu ģeniāla personība. Attiecīgi, nevis viss ir skaidrs, bet gan ir daudz jautājumu un interese par lielo primātu sugas homo sapiens sapiens uzvedību.
This page was loaded Dec 19. 2024, 2:53 pm GMT.