Hedera helix L.

Fotosintēze zem mikroskopa

10/10/17 10:59 am

Par tēmu "fiziski sodi bērnu audzināšanā" ir vēl viens interesants moments, kas izgaismojies tajā pašā pētījumā:

Vienlaikus pret bērna fizisku sodīšanu pirmsskolas izglītības iestādēs cilvēki ir daudz neiecietīgāki nekā pret fizisku sodu ģimenē - 89% aptaujāto norādīja, ka šajās iestādēs fizisks sods ir aizliedzams ar likumu.

Bija laiki, kad skolotājiem un bd audzinātājiem arī bija sociāli pieņemami "ievilkt" kādam no sīčiem, ja "citādāk nevarēja tikt galā". Tagad tā vairs nav, un, mana prognoze ir, ka vairums no tiem, kas paši saviem sīčiem mēdz "ievilkt", būs dziļi sašutuši un meklēs likuma aizsardzību gadījumā, ja atklātos, ka viņu auklīte vai bd audzinātājs mēdz izmantot tās pašas metodes. Domāju, man nav nepieciešams izplūst garos skaidrojumos, par ko tieši liecina šāda dubultmorāle.

10/9/17 04:07 pm

Kā noskaidrots aptaujā, būtiska daļa Latvijas sabiedrības (32%) savu bērnu audzināšanā izmanto fizisku sodu, turklāt vairāk nekā puse aptaujāto nezina, ka bērna fiziska sodīšana Latvijā ir aizliegta ar likumu, šodien preses konferencē pavēstīja organizācijas «Centrs Dardedze» konsultāciju daļas vadītāja Laila Balode.

10/5/17 08:12 am

Nu ko, akadēmisks eksperiments savu spēju pārbaudīšanai: vai es varu 10 dienās uztaisīt rakstu, ko akceptētu publicēšanai Rādiokarbonā. Nē, nu, tā jau man viss vajadzīgais ir: datējumi - ček, izotopi - ček, izpratne par problemātiku - ček, vīzija par saturu - ček. Bet čuriņa raustās, jo, nu tak, tas taču ir Rādiokarbons, tas jums nav kaut kāds Estōnian Džournal of Arkeōlodžī.

10/1/17 05:10 pm - Kurš cirslītim asti cels, ja ne pats

Eju šodien pa ielu, viss tāds apmācies, asfalts pelēks, mājas drūmas, cilvēki melnās jakās sabozušies kā zvirbuļi. Tā nu eju, eju, kavējos rezignētā apcerē, kad pēkšņi pretējās ielas puses skatlogā pamanu spilgti sarkana silueta atspīdumu. Ō, ir mana pirmā doma, vismaz kāds košumiņš šajā drūmajā pelēcībā! Ā, ir mana otrā doma, tas atspulgs tak es savā jaunajā jaciņā.

9/28/17 08:15 am

Negribīgi publiskotā EK pētījuma secinājumi: pirātisma ietekme uz pārdošanas apjomiem nav nozīmīga.

9/26/17 08:08 am

Vakardien jau norāpuļojos pa sienu gandrīz pilnu nodarbības laiku (teju 2h). Patīk tik ļoti, ka pat gribētu vēl kādu vakaru šonedēļ, bet nevarēs, pārmaigā plaukstu āda jāsadziedē.

9/22/17 07:41 am - Individuālās preferences sārtvaidzībā

Domāju, neviens neapšaubīs, ka rīdzinieku sārtvaidzības modes topā jau dažus gadus stabilu vietu ieņēmusi skriešana. Nav jau nekāds pārsteigums - pasākums lēts un viegli pieejams. Nenoliegšu, es arī, kaut arī ar ilgākiem pārtraukumiem, tomēr esmu šīs modes upuris. Un "upuris" šoreiz ir tikai nedaudz pārnestā nozīmē, jo, pat periodos, kad esmu regulāri piespiedusi sevi skriet, tā vienmēr ir un paliek piespiešanās. Nu neķeru es nekādu kaifu no skriešanas, nav, nenāk, nedodas kājās. Tas rada likumsakarīgu problēmu - mūždien trūkst motivācijas, kā rezultātā arī šī aktivitāte sanāk periodiska.

Peldēšana, lūk, pavisam cita lieta. 45 min vienmuļi močīt turp-atpakaļ pa baseinu - ō, jā, sajūta fantastiska un pēcsajūta viegli eiforiska.

Tagad, šķiet, esmu atklājusi vēl vienu individuālo preferenci - klinškāpšanas siena. Vakardien ~40min parāpuļoju, būtu rāpuļojusi vēl un vēl, ja vāji trenētās rociņas nebūtu uzstādījušas ultimātu, ka nu jau pietiks. Pēcsajūta pacilāta, tikai nedaudz kreņķis, ka neparāpuļoju ilgāk. Gribu vēl. Tikai nagi būs jāgriež īsāki, vienīgais mīnuss.

9/19/17 08:11 am

Palasījos te cibas sarunas par transcendenci, pāris vietās it kā ievilku elpu, lai kaut ko pateiktu, bet uzreiz sapratu, ka trūkst man jēdzienisko rīku, lai par šo tēmu izteiktos smalki un bez vulgaritātes.

Tādēļ nesmalki un ar vulgaritāti izteikšos šepat: ja mēs pat nespējam otram cilvēkam, kurš nekad nav ēdis marinētu gurķi, pietiekami reprezentatīvi pastāstīt, kā garšo marinēts gurķis, tad par kādu vispār individuālo pieredzi kā evidenci transcendences pastāvēšanai var runāt nopietni un bez smaida.

9/15/17 04:05 pm - Sieviešu bioarheoloģija

Cita vieta, cits laikmets, bet atkal par sievietēm un atkal bioarheoloģijas pētījums.

Man patīk, ka šajā tekstā tiek ļoti korektā pieejā runāts par "individual mobility" - kas sevī var ietvert gan labprātīgu ceļošanu, gan piespiedu pārvietošanu, jo arheoloģiskā materiāla izpētē šie divi nebūs atšķirami praktiski nekādā veidā.

9/15/17 12:37 pm - Par vikingiem, vikindzēm (vikundzēm? ;) un zinātnisku diskusiju

Pirms pāris dienām rakstīju par pētījumu, kur DNS analīzes pierādījušas, ka vikinga apbedījumā ar bagātīgām piedevām apglabātais indivīds ir sieviete.

Tēma nu dikti interesanta un daudziem, kā izrādās sensitīva, tādēļ publikācija iemantojusi plašu uzmanību.
... tālāk ... )

9/13/17 06:47 pm

Autoru kolektīva 2015.g. pētījumā pārbaudītas zinātniskas publikācijas, kas apšauba cilvēku izraisītu globālo saslišanu.

This represents just a small sampling of the contrarian studies and flawed methodologies that we identified in our paper; we examined 38 papers in all. As we note, the same replication approach could be applied to papers that are consistent with the expert consensus on human-caused global warming, and undoubtedly some methodological errors would be uncovered. However, these types of flaws were the norm, not the exception, among the contrarian papers that we examined.
..
You may have noticed another characteristic of contrarian climate research – there is no cohesive, consistent alternative theory to human-caused global warming. Some blame global warming on the sun, others on orbital cycles of other planets, others on ocean cycles, and so on. There is a 97% expert consensus on a cohesive theory that’s overwhelmingly supported by the scientific evidence, but the 2–3% of papers that reject that consensus are all over the map, even contradicting each other. The one thing they seem to have in common is methodological flaws like cherry picking, curve fitting, ignoring inconvenient data, and disregarding known physics.


Pētījums ir open access un pieejams pilnā formātā.

Tikmēr ASV:
Meanwhile, ecologist Jennifer Bowen at Northeastern University in Boston has revealed that an official from the US Department of Energy asked her to remove a reference to climate change from the abstract of her latest paper*, on carbon sequestration in salt marshes. “This is being asked as we have to meet the President’s budget language restrictions,” the letter read.

UPD
*New Scientist nokļūdījies, ekoloģe saņēma lūgumu izņemt "global warming" un "climate change" no granta pieteikuma kopsavilkuma, nevis no publikācijas. E-pasts aplūkojams šeit.

9/9/17 11:30 am

A female Viking warrior confirmed by genomics

Nu ja:
The objective of this study has been to confirm the sex and the affinity of an individual buried in a well-furnished warrior grave (Bj 581) in the Viking Age town of Birka, Sweden. Previously, based on the material and historical records, the male sex has been associated with the gender of the warrior and such was the case with Bj 581. An earlier osteological classification of the individual as female was considered controversial in a historical and archaeological context. A genomic confirmation of the biological sex of the individual was considered necessary to solve the issue.

Ievērojiet, ka iepriekš šis apbedījums bija ticis uzskatīts par vīrieša apbedījumu, priekšroku dodot nevis antropoloģijas datiem, bet gan arheologu interpretācijai par kapa piedevām. Šis nav unikāls gadījums tādā ziņā. Vispār būtu ļoti derīgi ar DNS analīzēm pārbaudīt arī daudzus citus 20.gs. un agrāk pētītus apbedījumus, kur atšķīries antropologu un arheologu viedoklis. Diemžēl, tas pirms tam nozīmē nopietnu arhīvu darbu (kur nu ir pieejama materiāla pirmdokumentācija), jo ne vienmēr publikācijās tika atrunāts, ka bijusi viedokļu dalīšanās.

9/1/17 09:17 pm

Šī tomēr ir pērle, ko gribu pagodināt ar atsevišķu ierakstu:

Kad es rakstu, ka jācīnās pret "kreiso ekstrēmismu" es domāju kaut ko pavisam konkrētu, sākot no SJW un postmodernisma, līdz "dzimtes studijām", pieminekļu vandālismam, "antikapitālismam", lieliem nodokļiem+lielākam valsts aparātam utml.

Labi sasmējos pie "ekstrēmām dzimtes studijām". Nu, tas varētu būt kā - atnāk tāda profesore kopā ar saviem studentiem un dauza skatlogus ar akadēmiskiem žurnāliem? Vai nohako kādu dievkalpojumu, paņem draudzi gūstā aizbultējot durvis un no kanceles lasa akadēmiskus rakstus?

Dzidrais avots šeit.

8/29/17 01:28 pm

Jaundibinātā partija piedāvā iespēju aizpildīt testiņu, kas salīdzina politisko uzskatu atbilstību partijas vadlīnijām. Tas forši, kuram gan nepatīk pildīt testiņus. :)
Man atbilstība sanāca ļoti augsta - vidējais rādītājs 92%. Tas gan nenozīmē, ka es tādēļ noteikti par viņiem balsošu, jo mani māc šaubas par viņu iespēju pietuvoties 5% atbalstam.

8/27/17 09:31 pm

Heh, atbraucu mājās, skatos, kāds no dzīvokļbriežiem ir apgādājis manu kaķi ar speciālām kaķu rotaļlietām. Nē, nu, nav jau tā, ka es pati nemācētu bardaku savā istabā uztaisīt, taču kaķīšiem tas sanāk piemīlīgāk. :D

8/27/17 09:08 pm - MJR XX

Tā jau ir tradīcija - katru gadu Juodaragī uzzināt kādu labu grupu. Šogad šito dēļ sanāca noklīst no draudziņu kompānijas, bet nenožēloju nemaz.

8/23/17 07:09 pm

Šogad zandales uzvilku tieši vienu reizi.

8/18/17 09:03 am - Par satīras cehu un klišeju cehu

Mūsdienu dzīve ir nejēdzīgu klišeju pilna. Tur nu jāpiekrīt. Viena no šādām klišejām ir pliku diršanu nosaukt par satīru un justies drošībā no jebkādas kritikas. Vēl viena klišeja - kārtējo reizi paļauties uz jau līdz pēdējai vīlei nonēsāto paņēmienu ieņirgt par sievišķīgām klišejām un nemaz nepamēģināt ko svaigāku, piemēram, izdomāt kādu asprātīgu salīdzinājumu puišiem, kas redzami bildēs "es pie kruta vāģa". Vai arī, pamanīt humora cienīgu elementu tajā, ka sievišķīgo klišeju uzskaitīšanai vajag sešas rindkopas, kamēr vīrišķīgo klišeju daudzveidība beidzas pie trīs un vienā teikumā. (Tas tā, ja nenoturamies pretī kārdinājumam izveikt tādu muļķību kā salīdzināt, kurš dzimums klišejiskāk izpildās.)

Paļaušanās uz tikai pārbaudītiem paņēmieniem nav radošuma pazīme, tā ir ražošana. Cehs.

8/8/17 12:40 pm

When the group looked at each individual brain scan, however, they found that very few people had all of the brain features they might be expected to have, based on their sex. Across the sample, between 0 and 8 per cent of people had “all-male” or “all-female” brains, depending on the definition.

8/4/17 01:36 pm

Pavadīju septiņas dienas bez interneta. Ļoti labi. Atgriezos ar dalītām jūtām - ir nepieciešams iečekot e-pastu u.c., jo cilvēki mūsdienās šitā mēdz komunicēt visnotaļ svarīgas lietas, bet tai pat laikā nebija iekšēja vēlme to darīt.
Powered by Sviesta Ciba