Hedera helix L.

Fotosintēze zem mikroskopa

8/24/16 12:43 pm - vārdi, vārdiņi

Pie Kārļa Vērpes raksta par klišejiskiem vārdiem, kurus bieži mēdz izmantot oponenta "aizvēršanai", ļoti ironiskā kārtā ir atrodams šāds komentārs:

Es vienkārši neizlasīju līdz galam un iepriekšpieņēmu, kā jūs kā social justice warrior visdrīzāk tendenciozi aplūkojoat tropus, izceļot tikai tos, kas ir vērsti pret progresīvajām idejām, bet, acīmredzot, kļūdījos, kas patīkami pārsteidz.

Tas SJW vispār man šķiet kaut kas amizants. Pirmo reizi ar šito apzīmējumu saskāros tepat cibā, kad viens, em, sauksim viņu par kolorītu cibiņu, tā nodēvēja mani. Tante gugle kā vienmēr atsaucīga, tādēļ uzzināju, ka anglosakšu internetos šitā saukā pārāk kareivīgus internetā rakstītājus, kas iestājas par dažādu minoritāšu tiesībām.
Nu labi. Bet kas tad man šķiet amizanti? Kaut arī domāts kā nievājošs apzīmējums, cilvēkam, kas nezina parasto pielietojumu, tas nudien neizklausās pēc kaut kā ļoti slikta. Sociālais taisnīgums - vai tad slikti? Nu, un cīnītājs, tas jau arī nenozīmē, ka uzreiz slikti. Tādēļ amizanti man šķiet to pielietot latviešu internetos, kur, manuprāt, tikai retais saprot, par ko vispār ir runa. Tā nu arī man toreiz palika dziļa neizpratne, ko ar šo piekārto birku iesākt, jo nu, sevi ar SJW neasociēju, no komentāra konteksta saprotu, ka domāts nievājoši, bet tomēr nešķiet aizvainojoši. Laikam joprojām nepatīkamāk būtu, ja mani viekārši par duru nosauktu (aha, uzprasos, vai ne).

8/18/16 03:23 pm - Vēl par bezbēdīgu bezbērnību runājot

Gaišajiem Latvijas prātiem, kurus ļoti apbēdina cipariņi ailītē "ataudze" tabulā "demogrāfija", ik pa laikam patīk ierosināt publiskas diskusijas par "bezbērnu nodokļa" akūto nepieciešamību. Un es tad parasti lasu un brīnos, jo viņiem neviens nav pastāstījis, ka vispār jau tāds "bezbērnu nodoklis" ir un jau gadiem. Protams, likumā to dēvē par nodokļu atlaidi par apgādājamajiem vai kā tamlīdzīgi, taču praksē visbiežāk tas izpaužas kā nodokļu atlaide, jo tev ir bērns. Kas, savukārt, nozīmē, ka bezbēdīgie bezbērnīgie praksē maksā lielāku nodokli.

Vismaz tā es to saprotu. Disklaimeris: ar likuma burtu esmu pieklājīgās, bet atsvešinātās attiecībās, neko daudz nesaprotu.

8/18/16 01:17 am - child-free and open-minded

Palasīju garo diskusiju pie honeybee un atkal jau pamanīju, cik nejutīgi (jā, tieši nejutīgi - nepamanām, neuztveram) mēs mēdzam būt pret lietām, kas tieši neskar mūs pašus.

Man nekad nav veltīti nikni skatieni autobusā, jo man bērns ratiņos raud. Toties es esmu klātienē noklausījusies viedokli, ka sieviete, kas nevēlas bērnus, ir anomālija.

Es nekad neesmu pielīdzināta nacistiem, jo mani uzskati ir konservatīvi. Toties es esmu apsaukāta citos nejaukos vārdos, kad runāju par dažādu minoritāšu tiesībām.

Es nekad neesmu apsmieta par mīksto, jo kaut kādas īpašības neatbilst vīrišķības standartiem. Toties es esmu apsmieta par neatbilstību sievišķības standartiem.

Cilvēki*, vai nepietiek ar to, ka šī vasara ir vēsa un aizlijusi, un manai mammai visa gurķu raža aizgājusi postā? Mēs jau tā esam fiziski ļoti trauslas būtnes ar ļoti šauru un specifisku fizisko apstākļu komplektu, kurā mums iespējams izdzīvot, tad kādēļ vēl papildus pišam viens otram** smadzeni?


* "Cilvēki" domāts nevis kā "jūs, konkrētās diskusijas/cibas/Latvijas dalībnieki", bet man vispār šobrīd ir škrobe par to nesaprašanos un naidu, kas notiek pasaulē.

** Gan jau, ka cibas cilvēki nav tie, kas iet pa pasauli un viens otram brauc augumā; bet cibas diskusijās gan izgaismojas, ka daudz ir cilvēku, kas iet pa pasauli un brauc augumā svešiniekiem.

8/10/16 09:31 am

Pavisam pārkārtoju istabu. Kaķītis strongly disapproves. Grāmatplaukts tagad atrodas par m augstāk, nevar vairs uzlekt augšā un jautri žauties lejā kopā ar LVI* un AE** numuriem. Lāde, kuras vienīgā funkcija bija atspēriena punkts tikšanai uz skapja, tagad zaudējusi attaisnojumu savai eksistencei, jo atrodas par tālu no jebkuras uzlekšanai interesantas virsmas. Kas tālāk? Vai vaļējie plaukti tiks aizbāzti ar mantām tā, ka nevarēs vairs tajos ērti iekāpt un vērot, kā zemē krīt lietas?

*Latvijas Vēstures institūta žurnāls
**Arheoloģija un Etnogrāfija

8/10/16 12:07 am - Nāks jauni sūdi, šitie aizmirsīsies

Kaut kā nepamet tā pretīgā aizdomiņa, ka tad, kad cibā izvērsīsies diskusija par wage gap, būs cilvēki, kas argumentēs, ka sievietes kā grupa pelna ievērojami mazāk kā vīrieši (kā grupa), jo izdara attiecīgās personīgās izvēles: pašas izvēlas slikti apmaksātas profesijas un taisīt bērnus. Un nepamet arī tāda pretīga aizdomiņa, ka šos argumentus piesaucošo cilvēku loks diezgan pārklāsies ar to pašu, kas te pēdējās dienās cenšas attaisnot sieviešu diskrimināciju darba tirgū.

8/9/16 02:17 pm - страдающие средневековье

... tālāk ... )

8/8/16 06:11 pm - kārtējais pilnmēness

Sākot ar piektdienu un turpinot ar šodienu, cibu pārpludina cepešu smarža.
Šajā sakarā gribu norādīt, ka 5.-8. augusts attiecīgi ir mēness fāžu cikla 3.-6. diena. Kas nozīmē, ka nākamais pilnmēness iestāsies pēc 9 dienām un iepriekšējais bija pirms 17.

8/8/16 10:13 am - Bija diskusija un izbija

Pie unpija nu jau pazudušās vēstules neuzspēju atbildēt uz dažiem man veltītiem komentāriem.

Viens bija par teorētisko situāciju, kad mazs, uz attīstību vērsts uzņēmums bankrotē, jo darbā nesen pieņemtā jaunkundze, kuras apmācībā ieguldīts pusgads, ņem un aiziet dekrētā. Nu, un lieli bagāti uzņēmumi jau arī nav sociālās labdarības iestādes, vai ne. Nezinu, vai par šādām situācijām un to biežumu vispār kāds ir mēģinājis apkopot statistiku, taču es pa šiem 12 gadiem, kopš esmu aktīva darba tirgus dalībniece, zinu tikai vienu tādu gadījumu. Turklāt toreiz meitene ne jau speciāli iestājās darbā, lai pēc dažiem mēnešiem varētu lepni iet dekrētā, tas viņai bija tas gadījums, kad "gadījās", tā teikt. Tādēļ man tomēr šķiet, ka parasti ir runa par sievietēm, kuras uzņēmuma attīstībai ir ieguldījušas vismaz dažus gadus. Un patīk tas mums vai nē, bet Latvijā tomēr ir uz sociālo solidaritāti orientēta politiskā iekārta. Vīrietim, kurš kaut kādu iemeslu dēļ kļūst darba nespējīgs uz gadu, arī turpina izmaksāt līdzšinējai algai atbilstošu summu ik mēnesi. Jā, un neaizmirsīsim arī, ka mums ir tik progresīva likumdošana, ka bērna kopšanas atvaļinājumu var ņemt arī vīrietis. Tā kā (ja reiz ar teorētiskām situācijām operējam), var arī sanākt, ka mazais uz attīstību vērstais uzņēmums bankrotē, jo jaunais perspektīvais kolēģis nolemj kļūt par pilna laika tēti.

UPD.: Tiem, kuri pārliecināti, ka feminisms vairs nav vajadzīgs un nu jau pietiek ar egalitārismu, atliek palasīt zemāk redzamo diskusiju. Latvija, 2016. gads, ciba: vairāki cilvēki mēģina argumentēt par labu sieviešu diskriminācijai darba tirgū.

8/6/16 09:01 pm - Tieši tagad

Tā īpašā gaismas krāsa, kas pārpludina apkārtni saulrieta laikā, pat, ja saulriets nav redzams.
Ja man kādreiz paveiksies dzīvot kādā no siltajām Vidusjūras zemēm, tad viena no lietām, kas pietrūks, būs tieši šis garais un izteiksmīgais krēslas laiks.

8/5/16 07:57 pm

Kaut kā šķiet piektdienas vakaram piemēroti:

... tālāk ... )

8/4/16 11:08 am

Saskaņā ar Latvijas vēsturē visplašāk apspriesto konvenciju TM iecerējusi veikt likuma grozījumus.

Samulsu par šo: "Kriminālatbildība tiks paredzēta arī par personas vajāšanu, papildinot Krimināllikumu ar 132.1. pantu «Vajāšana»."
Vai tas nozīmē, ka patiešām Latvijā par vajāšanu nav paredzēta kriminālatbildība? Vai tas nozīmē, ka tad, ja aptracis bijušais/ā regulāri sūta draudu īsziņas un izseko, cilvēkam nav iespēju meklēt aizsardzību likuma ietvaros?

7/28/16 08:29 pm

Nedaudz patērēju laiku un papētīju viena aktīva cibiņa iemīļotu informācijas avotu.

Kad es būšu pasaules prezidente, tad iemaņas kritiski izvērtēt informācijas avotus būs obligāta mācībstunda jau pamatskolā.

7/20/16 01:09 pm

Laia Abril’s new long-term project 'A History of Misogyny' is a visual research undertaken through historical and contemporary comparisons. In her first chapter 'On Abortion' Abril documents and conceptualizes the dangers and damages caused by women’s lack of legal, safe and free access to abortion.

7/16/16 12:50 pm

man ir ļoti bail no kara

7/14/16 10:29 am - Arī kaķīši grib sportot

wīīīīī..

7/11/16 12:29 pm

Vai patiešām sievietēm labāk patīk "sliktie zēni"?

7/8/16 10:43 am - why the gender wars?

Viena no kaitinošākajām pieejām diskusijās par dzimumu līdztiesību man šķiet tā, kuras ietvaros dažu cilvēku sasniegumi vai trūkumi tiek vispārināti uz visu to milzīgo cilvēku grupu, kuriem ir līdzīga ģenitāliju morfoloģija. Jebšu, ja vienkāršāk, teikumi, kas sākas ar "mēs, vīrieši/sievietes" vai "jūs, vīrieši/sievietes".

Piemēram, bieži dzirdēts ir apgalvojums, ka vīrieši taču ir tie, kas izgudrojuši un ieviesuši praksē vairumu tehnoloģisko inovāciju. Jā, un? Vai visi pasaules vīrieši to vien dara, kā izgudro un inovē? Vai vismaz lielākā daļa vīriešu to vien dara, kā izgudro un inovē? Nu labi, varbūt vismaz vērā ņemama, pamanāma daļa vīriešu? Arī nē. Ļoti niecīgs daudzums no visiem vīriešiem izgudro un inovē. Kādā tad veidā šo dažu indivīdu sasniegumi ir attiecināmi uz visiem vīriešiem? Un, galu galā, kā tev, cien. oponent, kurš nekad mūžā neko nav izgudrojis vai inovējis, nav kauna uzskatīt, ka dažu vīriešu izcilie sasniegumi kaut kādā veidā attiecas arī uz tevi?

Otrs piemērs: "Kāpēc jūs, sievietes, negribat iet strādāt visus smagos un bīstamos darbus? Kādēļ tikai mēs, vīrieši, strādājam par asenizatoriem?" Nu, pirmkārt, es nevaru atbildēt, kādēļ "mēs, sievietes". Es tikai varu atbildēt, kādēļ es, sieviete, neeju strādāt par asenizatori. Un tas ir tādēļ, ka man ir maģistra grāds, studēju doktorantūrā, 4 gadu pieredze zinātniskajā darbā un diezgan garš cv. Man šķiet, ka asenizatoriem ir sūdīgs darbs, tādēļ priecājos, ka varu to nestrādāt. Bet, galu galā, kādēļ tu pats, cien., oponent, neej strādāt par asenizatoru? Goda vārds, vēl neviens pats šīs profesijas pārstāvis man nav jautājis, kādēļ "mēs, sievietes" neesam viņa kolēģes.

Noslēguma vietā, mani mulsina tā dedzīgā cilvēku vēlme identificēties ar tik milzīgu un neviendabīgu grupu kā dzimums. Jo, ja jau niecīgais skaits izgudrotāju kaut kādā veidā visus vīriešus padara par "mazliet izgudrotājiem", vai tad arī niecīgais skaits slepkavu visus vīriešus padara par "mazliet slepkavām"?

7/6/16 09:20 am - mēnessērdzīgā rezignācija

Šorīt pamostoties nedaudz pārsteigta konstatēju, ka esmu ietinusies palagā. Uz manu izbrīna pilno jautājumu "čo za?" mīļotais atbildēja ar diezgan detalizētu notikuma izklāstu. Viņš esot pamodies no tā, ka es cītīgi velku sev virsū palagu, esot piedāvājis segu un pajautājis, vai es zinot, ka cenšos ietīties palagā. Uz ko es, savukārt, esot atbildējusi: "Zinu, bet nu jau ir par vēlu kaut ko mainīt."

7/5/16 08:54 am - beach body

Manas kājas beidzot ir ieguvušas īsti vasarīgu izskatu: zilumi, nobrāzumi, kukaiņu kodumi; šorīt pamanīju, ka pēc laivu brauciena kreisā kāja ir ievērojami brūnāka par to otru.

7/3/16 07:04 pm

Laivu brauciens bija lielisks. Neko citu pateikt man vairs nav spēka. :)
Powered by Sviesta Ciba