Hedera helix L.

Fotosintēze zem mikroskopa

11/22/14 01:24 am

Uzgāju ļoti interesantu blogu: http://slatestarcodex.com/

Pa lielam, cik saprotu no tā, ko jau uzspēju izlasīt, cilvēks to velta kritikai par dažādiem ļoti izplatītiem kļūdainiem argumentiem, kurus atšķirīgas ideoloģiskās grupas izmantoti sensitīvu sociālu jautājumu gadījumos (piem., kristieši vs. ateisti, homofobi vs. LGBT, seksisti vs. feministi utt.). Turklāt, kaut arī pats lasās kā kārtīgs liberasts, tomēr mēdz kritizēt abu pušu argumentācijas kļūdas. Bet kas ir pats jaukākais - viņš to dara asprātīgi!

Divi no daudziem foršiem citātiem. Par argumentu "transseksuāļi un transvestīti ir garīgi slimi":

Imagine if we could give depressed people a much higher quality of life merely by giving them cheap natural hormones. I don’t think there’s a psychiatrist in the world who wouldn’t celebrate that as one of the biggest mental health advances in a generation. Imagine if we could ameliorate schizophrenia with one safe simple surgery, just snip snip you’re not schizophrenic anymore. Pretty sure that would win all of the Nobel prizes. Imagine that we could make a serious dent in bipolar disorder just by calling people different pronouns. I’m pretty sure the entire mental health field would join together in bludgeoning anybody who refused to do that. We would bludgeon them over the head with big books about the side effects of lithium.

Really, are you sure you want your opposition to accepting transgender people to be “I think it’s a mental disorder”?


Par argumentu "ja garīgi slimais uzskata sevi par Napoleonu, mēs taču viņu ārstējam, nevis ļaujam viņam vadīt Franciju, vai ne?":

I could point out that trans-Napoleonism seem to be mysteriously less common than transgender.

I could relate this mysterious difference to the various heavily researched apparent biological correlates of transgender, including unusual variants of the androgen receptor, birth-sex-discordant sizes of various brain regions, birth-sex-discordant responses to various pheromones, high rates of something seemingly like body integrity identity disorder, and of course our old friend altered digit ratios. If our hypothetical trans-Napoleon came out of the womb wearing a French military uniform and clutching a list of 19th century Grand Armee positions in his cute little baby hands, I think I’d take him more seriously.

I could argue that questions about gender are questions about category boundaries, whereas questions about Napoleon – absent some kind of philosophical legwork that I would very much like to read – are questions of fact.

I could point out that if the extent of somebody’s trans-Napoleonness was wanting to wear a bicorne hat, and he was going to be suicidal his entire life if he couldn’t but pretty happy if he could, let him wear the damn hat.

11/10/14 10:33 pm

Opā.

Viesturs Rudzītis pacēlies jaunos augstumos: grupveida izvarošanas, kas radikāli mizogīniskās kultūrās tiek vērstas pret sievietēm, kuras "atļaujas" (kas nu kurā gadījumā ar to tiek saprasts), tiek aplūkotas kā loģiska reakcija uz Dzemdes un Dievietes dabisko (?) uzvedību:

Klausos šos stāstus un jūtu arī bezpalīdzību, kas no tiem skan. Vai es gribu to apturēt? Kad man būs gana? Kam jānotiek, lai es gribētu vairs negribēt ne savas Dzemdes, ne Dievietes izpausmes? Dažreiz jau man arī pajautā, ko lai viņa dara. Tā neticīgi, zinot, ka psihoterapeiti jau padomus nedod.

Nu un tad vienreiz es pateicu ar! Tas ir – pajautāju, ko viņa teiktu par grupveida izvarošanu? Nu tādā Austrumukrainas vai Indijas stilā. Viņa sākumā nesaprata, skatījās manī kā jukušā. Bet palēnām sāka pielekt, viņa aizdomājās. Protams, vardarbība noteikti pārvilktu svītru tādai dzīvei kā tagad. Nekāda acu taisīšana vairs nenāktu prātā. Būtu trauma, jā, bet kāda? Varbūt tomēr pelnīta soda apziņa. Varbūt – ar laiku – pateicība par „izārstēšanu”, grēku izpirkšanu?

Kāds varbūt teiks – psihoterapeiti tā nedrīkst. Kāpēc ne? Es noteikti drīkstu.


Psihoterapeiti nedrīkst. Bet Rudzītis jau arī nav psihoterapeits.

UPD. Es šovakar par šito plašāk neizteikšos, tur ir so much wrong un ir vēls. Taču, ja ir vēlme vismaz pēc ātra, neizstrādāta pretargumenta idejai, ka grupveida izvarošanas varētu būt kaut kāds "dabiskais" veids sociālās kārtības uzturēšanai, iesaku uzmest aci http://www.peacefulsocieties.org/ un tur atrodamajam info par (nosacīti) mūsdienu akmens laikmeta tehnoloģiskajā līmenī dzīvojošajām sabiedrībām un it sevišķi viņu dzimumu lomām un savstarpējām attiecībām.

11/10/14 11:54 am

Tuvojoties mēnešreizēm, mēdz uznākt dažādas skumjas pārdomas, piemēram, vai manas dzīves laikā tiks izgudrots antigravitācijas krūšturis?

11/8/14 02:38 pm - Nedaudz par argumentāciju

Kā korekti diskusijās par argumentiem iesaistīt "stāstus iz dzīves" (anecdotal evidence).
Priekšnosacījums Nr. 1 - diskusijā iesaistītie vispār akceptē šos stāstus kā pieņemamus argumentus. (Tos drīkst arī konceptuāli uzreiz noraidīt kā nepārbaudāmus un/vai nereprezentablus.)
Priekšnosacījums Nr. 2 - ja reiz tiek akceptēti, tad visus stāstus vienlīdz jāpieņem kā patiesus (t.i., nav korekti pēc tam iebilst, ka, lūk, [info]unpy stāsti ir ticami, jo viņa dzīves moto ir "patiesība un tikai patiesība", bet, [info]hedera stāstus var noraidīt, jo viņa ir neirotiska jaunkundze, kas visur saskata tikai slikto*).

* Šis piemērs ir tīra fikcija un nav balstīts "stāstā iz dzīves".


Bet ko iesākt, ja divi "stāsti iz dzīves" ir pretrunīgi, un katrs no tiem argumentē par labu diviem pretējiem viedokļiem?

Piemērs 1: "pazīstu n gejus, neviens nekad nav teicis, ka regulāri saskaras ar homofobiju"(A1) vs. "pazīstu n gejus, kas saka, ka regulāri saskaras ar homofobiju"(B). Kurš no argumentiem uzskatāms par spēcīgāku? Viennozīmīgi A1 < B, jo A1 gadījumā pastāv iespēja, ka regulārā saskare ar homofobiju ir notikusi, taču par to pats stāsta autors gluži vienkārši nav ticis informēts (ne vienmēr cilvēki visiem stāsta par nepatīkamiem gadījumiem savā dzīvē).

Piemērs 2: "pazīstu n gejus, speciāli viņiem jautāju, teica, ka nesaskaras regulāri ar homofobiju" (A2) vs. "pazīstu n gejus, kas saka, ka regulāri saskaras ar homofobiju"(B)
Šajā gadījumā, ja salīdzina ar iepriekšējo - A2 > A1. Tomēr, arī A2 < B, jo A2 stāsta negatīvās pieredzes iztrūkums nekādā veidā nevar neitralizēt B stāsta negatīvās pieredzes esamību (piemēram, A2 stāsta varoņiem paveicies, ikdienā uzturoties tolerantākā vidē).

Tā kaut kā. Sagribējās par šo uzrakstīt, jo gan vakardien, gan vispār cibā daudzos gadījumos "stāsti iz dzīves" tiek nekorekti pozicionēti, ar A1 un A2 tipa piemēriem mēģinot noraidīt B tipa piemērus.

11/7/14 07:15 pm

Nē, nē, LV nu gan nav homofoba valsts, tie, kas diskriminē - tikai atsevišķas marginālas personas un Dimiters, un tiem nav nekādas ietekmes, nevienam tik vai tā viņu viedoklis neinteresē.

"Daudz maz respektējams viņa paziņojums būtu, ja tas skanētu - esmu, tāpēc demisionēju! Un demisionēt viņam ir vienkārši jāpasteidzas!!!" ..
"Latvijas Radio Kondrāte uzsvēra, ka rakstītais neesot vērtējams kā diskriminācija, jo tas esot viņas kā pilsones un sievietes emocionāls viedoklis."

11/7/14 03:38 pm - Par aktuālo

Visvairāk uzrunāja [info]honeybee uzrakstītais:

LOL, pamodos pie 95 komentus garas un asiņainas diskusijas par to, kāda Latvija ir superhomotoleranta valsts, pie mums ar homotoleranci viss ir kārtībā.*

Ai, bļin, par toleranci vispār var sākt runāt tikai punktā, kurā nav teksta par orientāciju vispār, ir runa par orientācijas gradāciju, lai tādiem kā man nav jāizmanto kaut kādi bērnišķīgi apzīmējumi tipa "bi-curious, not looking" (cilvēki pēc 30 gadu sasniegšanas taču vispār nevar būt "curious", ne? un precēti cilvēki vēl jo mazāk. ja nu vienīgi pēc pirmās laulības beigām, kad (tēvišķīgā tonī) sievietes kļūst par lezbietēm, jo ir vīlušās savā vīrā)

Un punktā, kurā pie orientācijas pavēstīšanas normāla reakcija ir pieklājīgs un/vai patiess "wow, cik interesanti", apmēram tāpat kā tad, kad cilvēks tev saka "mans vectētiņš bija igaunis", nevis agresīvs kliedziens "A MAN POHUJ KAS TAVS VECTĒTIŅŠ, ES IESTĀJOS PAR TO, KA MĒS PAR VECTĒTIŅIEM NERUNĀJAM"

*protams, ka pie mums "viss ir kārtībā", salīdzinot ar "forši, pediņ, cietumā iekšā un galvu nost" sistēmām, par to es nestrīdos, bet tas ir tāpat kā uz jebkurām sūdzībām par veselības aprūpes sistēmu atbildēt ar "priecājies, ka neesi miris no ebolas"


Pirmo reizi, kad cilvēks man pateica, ka ir gejs, saruna norisēja tieši tādā gaisotnē, kā runājot par vectētiņu. (Es domāju, ka "vectētiņš" kļūs par kultūras alūziju, vismaz zināmās aprindās notiekti.) Tas bija pirms vairākiem gadiem, Zviedrijā, kādā bārā iepazinos ar baltkrievu puisi, kurš, cita starpā, pieminēja, ka viņa vīrs ir tā bāra īpašnieks. Tobiš, tam puisim, dzīvojot Zviedrijā, likās ikdienišķi small talk ietvaros šo faktu pieminēt. Nu, nav mums gluži lv tā, ka cilvēki, nebaidoties no nosodījuma, tā vienkārši par to mēdz ieminēties tikko satiktam/ai svešiniekam/cei.

Starp citu, es nemaz vēl nebiju nekāds homotolerantais paraug-saulstariņš tajā laikā, ja. Atceros, ~gadu vēlāk [info]zupcis pacietīgi iesaistījās ar mani sarunā un uzdeva virkni domāt-rosinošus jautājumus par manu ne gluži pamatoto viedokli "nafig viņi ar to praidu uzbāžas cilvēkiem, man, piemēram, traucē".

11/3/14 06:49 pm

"Pēc likuma stāšanās spēkā pie smēķētāju bariņa pienākušam nesmēķētājam ir tiesības pieprasīt visiem pārējiem šo kaitīgo nodarbi izbeigt"

Gara acīm redzu smeķētāju bariņu, kas steidzīgā solī cenšas attālināties no indivīda, kas skrien viņiem pakaļa un sauc: "Pārstājiet smēķēt manā klātbūtnē, pārstājiet smēķēt! Hei, uz kurieni jūs ejat, draugi?"

10/31/14 08:44 am

Un šodien tiek solīts līdz pat +19`C, es tam neesmu gatava, man nav tam piemērotu drēbju. :( *

* Tas :( tik tāda tēlošana, īstenībā es esmu totālā sajūsmā.

10/29/14 09:28 am - Mans pirmais

Ja vēlies turpināt diskutēt ar pašas izdomātiem argumentiem un viedokļiem tad šis žurnāls nav īstā vieta šādām izklaidēm. Ja ar labu to nesaproti, nekas cits neatliek kā iedot banu.

Eu, man vēl nekad cibā nav bijis bana, man pat neviens vēl nekad nebija piesolījis banu!

"pašas izdomāti argumenti" - diemžēl, man nākas izdomāt pašai savus argumentus, jo Vispārīgā Argumentu Rokasgrāmata šoreiz palikusi mājās. :D

10/25/14 12:34 pm - Es takš esmu dienvidos!

Oksfordā šodien saulains un silts (+12), arī nakamnedēļ sola ko līdzīgu.

10/3/14 09:57 am - Gudra sieviete un gudrs vīrietis

Ko latviešu interneti saka par gudrību? Nedaudz paspēlējos ar gūgli (rakstus nelasīju, tikai dažus pirmos teikumus).

Gudra sieviete (pirmie 7 rezultāti, attiecību padomraksti, + 1 intervija ar vīrieti)

http://epadomi.lv/sievietem/sex/15052014-kada_ir_gudra_sieviete_viriesu_skatijums
"Gudra sieviete – tas ir retums, visdrīzāk fantoms, kurš vienkārši neeksistē."

http://www.tvnet.lv/sievietem/attiecibas/503009-vai_tu_esi_gudra_sieviete
"Un kāda mēraukla ļauj to izmērīt? Manuprāt, viena no tām varētu būt vīrieša attieksme pret savu sievieti."

http://www.tvnet.lv/sievietem/attiecibas/333335-kada_ir_gudra_sieviete
"Gudras sievietes ir SKAISTAS."

http://manaspasaules.blogspot.com/2011/12/24-gudras-sievietes-bausli.html
"3. Sievietei pienākas rūpēties tikai par slimiem un veciem ļaudīm vai ļoti tuviem radiniekiem. Visos pārējos gadījumos vīrietim jārūpējas par sievieti."

http://www.puaro.lv/lv/seksa-un-attiecibu-raksti/rita-lasmane-gudra-sieviete-izliksies-nemanam-vira-sansolus
"Gudra sieviete izliksies nemanām vīra sānsoļus"

http://www.kleoo.lv/index.php?txid=3164&name=atskiriba-starp-sievieti-un-gudru-sievieti
"Sievietes izlasot šīs rindas iedegsies svētā sašutumā.
Gudra sieviete šo materiālu pārsūtīs savai draudzenei. Jums izlemt, kurai no sieviešu grupām piederat..."


http://www.la.lv/zuss-gudra-sieviete-zina-kad-samilot-kad-nolamat-un-kad-pakluset-2/
"Gudra sieviete zina, kad samīļot, kad nolamāt un kad paklusēt"


Gudrs vīrietis (interesanti, ka dominē forumdiskusijas, padom-pārspriedum-raksts tikai viens):

http://attiecibas.jautajums.lv/1344667
"gudriiba ir prasme orienteeties dotajos apstaakljos."

http://meeting.oho.lv/meeting.php?cmd=intereses&subgrupaid=32&temaid=923845
"intelektuālā faktūra....... vai gudrs vīrietis ir seksīgāks? vai tikai iekārojāmāks?"

http://meeting.oho.lv/meeting.php?cmd=dienasgr_pub&kid=359759
"-ar ko atšķiras gudrs vīrietis no muļķa?
-muļķis stāsta anekdotes par blondīnēm,
bet gudrs-ar viņām guļ!"


http://amigos.lv/ru/qna?id=51972
"patiesi gudrs vīrietis zin, kurā brīdī vienk jāpasaka "protams, dārgā" un jāaizveras"

https://twitter.com/iedvesmasGuru/status/492246804365574144
"Gudrs vīrietis nekad neapvainosies uz sievieti. Viņš vai nu piedos, vai pasmaidīs."

http://cosmo.lv/forums/topic/164246-gudrs/
"Tāds dzīvesgudrs, nevis zubris. Kurš daudz saprot par dažādām tēmām, savu gudrību māk izmantot."

http://www.kasjauns.lv/lv/zinas/78119/vins-ir-skaists-gudrs-izcils-milnieks-meklejam-idealo-virieti
"Viņš ir skaists, gudrs, izcils mīlnieks? Meklējam ideālo vīrieti"

10/2/14 08:18 pm - Man kādu laiciņu nav bijis sašutuma pukstu..

..tādēļ, dāmas un kungi, šis raksts: http://www.delfi.lv/vina/attiecibas/milestiba-un-sekss/ar-kadam-partnerem-viriesi-jutas-visertak-jeb-kapec-vinam-nepatik-sieviete-maita.d?id=45041196

Ui, ar ko lai sāk? Visa tik daudz, viss tik garšīgs!

Labi, pēc kārtas. "Pētījumi liecina" un "pētnieki atklājuši". Aha, tā visa ir tāda zinātne. Protams, ka reti kurš ņemsies uzrakt, kas tad tie ir par pētījumiem, kas tos veikuši, kāda tiem kvalitāte, respondentu loks, uzdotie jautājumi, neapstrādātie dati utt. Bet vēstījums ir tāds, kas cilvēkiem mūsdienās šķiet autoritatīvs - šito visu saka zinātnieki, nevis kāds aizspriedumains onkulis vai tante, ja.

Mākslīgā dihotomija: neatkarīgā un pašpārliecinātā sieviete nu nekādi nav savienojama ar jauku raksturu, sievišķību un iejūtību.

Ā, kas mani īpaši uzjautrināja: vecumvecais stereotips, kas emancipētām sievietēm seko jau kopš sieviešu masveida ienākšanas darba tirgū, te tiek pasniegts kā šokējošais jaunatklājums. Smalki. Paldies anonīmajiem pētniekiem!

Sevišķi mīlīga ir frāze "iegalvo sev, ka spēj paveikt visu saviem spēkiem". Tobiš, īstenībā jau viņas nevar bez vīrieša palīdzības iztikt, bet, redz, iegalvo sev, ka visas tādas neatkarīgas, naivās zostiņas. Wtf.

"Pētījumā arī secināts, ka vīriešus krietni vairāk ieinteresē nevis sievietes, kuras vīrieša problēmas vērtē kā nenozīmīgas, uzskata tās vien par iemeslu kļūt stiprākam vai skaidro, kā pašas tās risinātu, bet gan daiļā dzimuma pārstāves, kuras izrāda empātiju un iejūtību." Ok, šitas vispār ir diezgan mulsinoši. Jo (sūdu) čupa ar tamlīdzīgiem zinātne-dod-padomus rakstiņiem mums māca, ka vīrieši ciest nevarot sieviešu empātiju un iejūtību brīdī, kad viņš stāsta savu problēmu un gaida kādu labu padomu. Nu, vismaz šajā gadījumā viņiem ir sanācis "sensacionāls atklājums". "Sensacionāls" un "atklājums", protams, tiem, kas jau dzīvo tamlīdzīgo rakstiņu pasaulskatījumā. Tiem, kas tur nedzīvo, vienkārši kārtējais wtf.

Nu un beigās, ne gluži tiešā tekstā, bet tomēr ieskanas tas "gudrās sievietes" sentiments, kas man īpaši derdzas, tobiš, šajā pasaulskatījumā apzīmējumu "gudra sieviete" izpelnās manipulatores un tēlotājas, nevis tiešām gudrās. Jo vīriešiem gudrība nozīmē gudrību, bet sievietēm tas viss ir atkal kaut kā tā atšķirīgi, saprotiet. Nu ja, un šajā pasaulskatījumā "gudra sieviete" nekad, nekad neizrādīs savam vīrietim, ka varbūt kaut kādās jomās ir bišku gudrāka viņu. Wtf.

9/26/14 10:40 pm

- Islandes ķērpis ir jau izžuvis. Un kaķītis jau uzspēja to izbradāt.
- Tad jau mums būs tēju drogas - ķērpis ar kaķpēdiņām!

9/22/14 05:43 pm

Ok, šogad vairs nevienu, bet vispār man konferences organizēt patīk, šobrīd ir ļoti liels gandarījums par paveikto.

9/12/14 12:59 pm

Ir vērts aizpildīt šito, liek aizdomāties: http://www.buzzfeed.com/regajha/how-privileged-are-you#d54w01

via: [info]echoes

9/5/14 01:57 pm

Mēs ar [info]mala gribam šovakar Čomskī uzspēlēt Katanu (mums ir standarts+jūrasbraucēji), bet visi mūsu tuvākie, izrādās, ir kaut kādi anti-katanisti. Varbūt kāds no cibiņiem grib pievienoties?

9/5/14 12:06 am - Pasmaidīt par Cosmo

Mūsu dzīvokļa paradums iepirkt dīvainus žurnālus un tad pavadīt vakaru, tos kopīgi lasot, ir nedaudz pierimis. Bet, palasot šo blogu: http://pervocracy.blogspot.com/search/label/cosmocking , tā vien gribas steigt uz dīvaino žurnālu nočņiku tūlīt pat.

"Mind Blowing Sex Moves You've Never Tried Before!"
God, I hope they really are, because that means they'll be hilarious! I can't work with Cosmo when they just do shit like "amazing newly-discovered sex secret: touch his penis!"

"I love bringing guys to my summerhouse to have sex on the lake in this small kayak. The smooth rock of the boat adds unexpected movement, so every feeling is like a shock of pleasure."
I don't think Cosmo knows what a kayak is.

"So here's the thing: Guys don't require fancy moves or costumes to get turned on. We're simple creatures with simple needs."
We're simple creatures with simple needs, and that's why you need to subscribe to an entire magazine about how to find us; how to dress, make up, and present yourself to please us; how to perform a large variety of numbered sex acts upon us; which sex acts you must never perform; and why you're screwing up all your relationships with us. Because we are so simple!

"How can I get him to slow the pace when he's on top?
Press your hand against his butt to slow him down."
He's not a horse, Cosmo.

"How to own any room you walk into!" ...Buy a house and never leave?

"Now the guessing game is over. We polled thousands of guys to learn exactly which turn them on and which tank."
And if I wanted to have sex with a homunculus created from the average preferences of several thousand guys, this would be really fucking useful!

"The male mind isn't organized like women's minds are [...] They don't spend time analyzing nuances; to them, things are black and white."
Ladies: I think this is a very sexist and unfair characterization of men. Clearly, as shown in many works of art and writing by men and the experiences of men we all know personally, this is no more true for men than for women.
Gentlemen: MAGAZINE WRONG. MAGAZINE STUPID. THIS FUNNY.

8/28/14 10:00 pm

Nezinu, vai Freids, vai vienkārši visi pirksti uz kreisās rokas, bet tikko uzrakstīju frāzi "evolucionārā psiholohija".

8/27/14 08:44 am

VR* pārliecība un sistēma ir ļoti dziļa, plaša un pierādījumos balstīta (ok, kāds, iespējams, teiks ka mitoloģija nav pierādījumi).

no: http://satori.lv/comment/list/id/7792/type/article/page/2

*VR - Viesturs Rudzītis

7/29/14 05:52 pm

Reklāma Ģertrūdes ielas smukumsalona logā: "Zīdaini tonējošs krēms".
Powered by Sviesta Ciba