Hedera helix L.

Recent Entries

3/18/23 10:03 am

Burvīga intervija ar Margaret Atwood: On the Rise of Real World Authoritarians.

JF: "I guess we all have a capacity for good and evil, right?"
MA: "You forgot the third, because there's three - good, evil and stupidity."

2/3/23 01:26 pm - n_komentārs par alkoholisma problēmu Latvijā

(Kontekstam: šī ir atbilde uz komentāru, ka jebkurš, kurš mēdz iedzert, ir alkoholiķis.)

Pēc definīcijas alkoholisms ir atkarības slimība - atkarība no alkohola, grūtības/nespēja atteikties no alkohola. Alkoholisms netiek definēts pēc tā, cik daudz un bieži cilvēks dzer, bet gan pēc tā, cik daudz mentālo resursu (gribasspēka, paškontroles) cilvēkam nepieciešams iztērēt, lai nedzertu. Tieši tādēļ cilvēki, kuri gadu desmitiem nav dzēruši nevienu lāsi alkohola, joprojām sevi sauc par alkoholiķiem, jo apzinās, ka iedzerot vienu glāzi, nespēs vairs apstāties, zaudēs paškontroli. Taču cilvēks, kuram nedzert alkoholu nerada grūtības un neprasa īpašu piepūli, nav alkoholiķis.

Protams, ka regulārs un apjomīgs alkohola patēriņš ir viens no galvenajiem riskiem, kas izraisa alkohola atkarību - alkoholismu. Bet tad tieši par to arī ir vērts runāt: ka ir bīstami katru nedēļas nogali pavadīt konstantā žvingulī, jo ļoti iespējams, ka drīzvien tā vairs nebūs izvēle, bet atkarība. Ir ļoti svarīgi runāt par šo psiholoģisko aspektu, jo tas ir simptoms, kuru no sākuma var pamanīt tikai pats alkoholiķis - ka doma par iedzeršanu, ilgošanās pēc iedzeršanas kļūst par ikdienišķu, uzmācīgu pavadoni. Ir cilvēki, kas saka - labāk mājās neturēt alkoholu, jo tad katru vakaru sagribas iedzert. Vai arī - cilvēks savos pierastajos iedzeršanas laikos paliek nemierīgs, zaudē koncentrēšanās spējas, jo galvā jaucas domas par iedzeršanu. Vai arī - saskaroties ar ikdienas grūtībām, mērenu stresu, uzreiz nāk prātā doma par iedzeršanu. Tās ir funkcionējošā alkoholiķa pazīmes, ko apkārtējie cilvēki ilgi var nepamanīt. Tādēļ ir svarīgi par to runāt, lai cilvēkam nav jānodzīvojas līdz sabeigtai dzīvei, pirms apzinās, ka alkohols viņam ir problēma. Bet bļaušana, ka apkārt vieni vienīgi alkoholiķi, ka jebkurš, kurš mēdz iedzert, ir alkoholiķis, šo psiholoģiskā simptoma esamību vispār noraida. Manuprāt, tas ir kontraproduktīvi cīņā pret alkoholisma problēmu Latvijā.

1/12/23 11:33 am

Latvietis latvietim labākās brokastis, bet paša radinieki - vispār delikatese.

1/1/23 09:31 pm - 1. janvāris

Panks: Tur traukus labāk nelikt, tur kaķīši iet dzert un kauties.
Es: Tur ir kaķīšu īru krogs.

11/29/22 11:32 am - Mākslas eksperti

Kad jūs pēdējo reizi bijāt uz kādu izstādi vai makslas muzeju?

9/2/22 02:46 pm

Es tā klausos, ka te pēdējās dienās uzdarbojas vienas politiskās partijas aģitatori, kas iet klāt uz ielas un piedāvā parunāties par politiku. Vai tāds tiešais mārketings ir bijis arī iepriekšējās vēlēšanās? Varbūt es tankā, bet man šķiet, ka līdz šim visi aprobežojās ar uzmācīgām reklāmām medijos, pilsētvidē un pastkastēs. Tādu introvertajiem latviešiem biedinošu paņēmienu kā uz ielas, ar svešu cilvēku, parunāties līdz šim biju novērojusi tikai reliģiskajām sektām.

8/13/22 12:03 pm

Tas ir tik nogurdinoši - turpināt interesēties par tēmām un viedokļiem šajā galēji polarizētajā informācijas vidē. Melnbaltā domāšana it visā, "mēs pret viņiem, ar jebkuriem līdzekļiem" un dogmatiska pieeja jebkurai tēmai.

Ir raksts, kas kritizē sakāpinātas, pārspīlētas un nepiedodami neprecīzas informācijas izplatīšanu, kas izraisa neadekvātu reakciju nacionālā līmenī. Kopumā labs raksts. Lai gan neiztiek arī bez ironijas momenta, ja vienā un tajā pašā rindkopā tiek gan kritizēts The New York Times virsraksts, kas nevietā izmanto jēdzienu "masu kapi", gan iekļauts arī šis non sequitur: "[Ģeoradars] spēj uzrādīt izmaiņas augsnē, taču nespēj noteikt organisko vielu klātbūtni tajā." ;) Bet tas tā, es te tikai pa draugam piesienos, jo jēdziena "masu kapi" izmantošana nevietā ir ar nesalīdzināmi lielākām sociālajām sekām kā izpratnes trūkums par to, ka organisko vielu klātbūtnei augsnē nav vispār nekāda sakara ar apbedījumu esamību vai neesamību.

Raksts ir kopumā ļoti labs, nav kur piesieties. Taču nolaižas rokas, ja cibā uz tādu rakstu ierastie varoņi automātiski reaģē ar Kanādas indiāņu genocīda noliegšanu.

... tālāk ... )

7/18/22 01:19 pm - Gentelmen, assasins and ladies of the night

Lai jūs nepadomātu, ka es esmu sākusi tikai normālu mūziku klausīties: We want Freddy for our leader, Freddy is a man of class

7/3/22 12:04 pm

Ai, cik sāpīgi vārdi dziesmai, ai, kā joprojām rezonē.

Atceros, kā vakar naudu nevaidzēja mums
Pudelē vēl dzēriens, un vienalga caurais jumts
Zinu, rīt viss beigsies, atņems laiku priecāties
Pārdos mūsu dzīves, visas mantas izmetīs

Un kāpēc es gribu par daudz
Kāpēc apkārtējo vainas tur nav
Kā man dzīvot, kā man palīdzēt sev
Man apkārt nepabeigti lauki, vidū nepabeigts es

Pilsēta man dzīvoklim ar sauli logus lauž
Kafija ir beigusies, bļeģ, cigarešu nav
Varbūt kādreiz atcerēšos, ko es daru šeit
Varbūt nākamgad būs labāk, varbūt būšu beigts

Un kāpēc es gribu par daudz
Kāpēc apkārtējo vainas tur nav
Kā man dzīvot, kā man palīdzēt sev
Man apkārt nepabeigti lauki, vidū nepabeigts es

6/10/22 11:08 am - Sci-fi kā ticības mierinājums

Pirms pāris dienām vienā diskusijā pamanīju [info]zazis komentāru, kurš diemžēl palicis norakts zem kolapsējušiem komentāriem. Ar autora atļauju pārpublicēju šeit:

par kādām tehnoloģiskajām inovācijām tu runā? var kādu piemēru?
fermas ir patogēnu šūpulis, cūku mēri, putnu gripas utt. multirezistantas baktērijas. covid arī mums atnāca pateicoties tieksmēm ēst visu, kas kustās.

nestāsti man, ka kaut kas tiek risināts. cilvēku pasaulē, kuri grib piekopt izteikti neveselīgo tā saucamo rietumu diētu, kur gaļa ir 3x dienā, kļūst aizvien vairāk (āzija āfrika). jau tagad biodiversitāte ir samazinās mežonīgos tempos, tieši pateicoties lopkopībai, kas prasa milzīgas lauksaimniecības zemju platības un citus resursus, pretī dodot patogēnus un citas slimības (sirds asinsvadu).
beidziet lūdzu abi ar savu cīņu biedru murgot par lietām, kuras jādara, bet netiek darītas un nekad netiks. pietiek dzīvot ilūzijās, labi?


[info]zazis tur aizķer vienu domas līniju, kura arī man jau ilgāku laiku formulējas, tādēļ paturpināšu šeit.
... tālāk ... )

6/3/22 03:57 pm

Saņēmu sms no viena visnotaļ jauka vīrieša: "Viss varbūt. *tālākais teksts*"

Jau gribēju rakstīt atbildē, ka pareizi ir: "Viss var būt," bet tad atcerējos anekdoti.- Kā tas var būt ka tik simpātiskam puisim nav meitenes?
- Pirms "ka" jābūt komatam.

5/29/22 05:41 pm - Ļoti rezonē

Nova Koma - Klusi

Mēs varam runāt par visu
Bet ja tas ir par mums
Tad es gribētu paklusēt
Es gribētu, lai tu arī paklusē
Mēs abi jau zinām, ka tas beigsies ar asarām
Man šķiet, ka tas beidzās jau pirmajā vasarā
Man sava viedokļa nav, es nezinu daudz
Tu mani iedzini stūrī, tas nav nekas jauns
Man sava viedokļa nav, es to saku no sirds
Tu vari runāt vai kliegt, bet tā vienkārši ir
Man sava viedokļa nav, bet tavs ir par daudz
Es gribu atrasties citur, vai tad tas nav atļauts
Man sava viedokļa nav, es to saku no sirds
Bet es turpinu dzīvot, jo es negribu mirt

3/10/22 07:54 am

Man kā ilggadīgam gājējam jau sen ir skaidrs, ka visbīstamākie satiksmes dalībnieki ir takši - ļoti bieži rupji pārkāpj gan noteikumus, gan ātruma ierobežojumus, turklāt vienlaicīgi. Savukārt vismazāk bīstamie ir tie ar M zīmi. Viņi, ja nokļūdās, dara to lēnām un uzmanīgi.

3/9/22 10:53 am

Krievijā arestēto pretkara protestētāju skaits jau iesniedzies padsmit tūkstošos. Visi info avoti nogriezti. Slavenības, kas izteikušās kritiski par Putina karu Ukrainā, pazūd no ētera. Putinam netīkama izteikšanās par karu tiks sodīta ar 15 gadiem cietumā. Lūk, tas ir totalitārisms, nevis kancelēšana Twiterī.

3/6/22 10:54 pm

Vakar konča after-party bija burtiski manu neķītro fantāziju piepildījums - Gatis Ziema jam session ar Alum Alu.

3/3/22 07:36 am

Salīdzinot Baidena runas ar Zelenska runām, rodas neērts jautājums, kādēļ joprojām tiek pieņemts, ka tādi sirmi večuki, kas jauc vārdus un pinas paši savā mēlē, ir labi piemēroti prezidenta amatam.

2/28/22 06:39 pm

Šodien nopeldēju jau 1300m, turklāt 600m no tiem kraulā, no tiem 200m nepārtraukti kraulā.

Ja šitā turpināšu, varbūt līdz vasaras sākumam atgūšu pirmspandēmijas un pirms-ceļa-sačakarēšanas formu, kad peldēju +/- 1500m, no kuriem +/- 1000m kraulā, no tiem vismaz 600m nepārtraukti kraulā.

2/28/22 06:38 pm

Krievijas prezidents visiem ir apriebies.

2/26/22 12:10 pm

Vakar vakarā ar Panku un Melno skatījāmies Kindzadza. Šķita ļoti atbilstoša filma, ņemot vērā to, kā šobrīd Krievijā apspiež protestētājus pret karu.

2/25/22 09:52 am

Put sunflower seeds in your pockets so they grow on Ukraine soil when you die.
Powered by Sviesta Ciba