Hedera helix L.

Fotosintēze zem mikroskopa

9/22/16 08:17 pm - Par pseidozināšanām Latvijā

Ļoti forša diskusija, man būtu paticis tādā piedalīties.

9/22/16 02:18 pm

Gribu sabučot to cilvēku, kurš šim sižetam par fona mūziku izvēlējās vadmotīvu no "Karību jūras pirātiem". :)

9/22/16 01:43 pm

Un tagad atkal jāgaida kaut kādi mēneši astoņi vismaz, līdz būs kaut viena diena, kad mans ķermenis jutīsies patiesi komfortabli apkārtējās vides temperatūrā. Komfortabli bez visādiem tādiem palīglīdzekļiem vai īslaicīgiem risinājumiem kā divi džemperi un piecas vilnas zeķes, vai karsta duša, vai ļoti aktīvas fiziskās aktivitātes. Komfortabli tā, ka var piesēst ēnā basām kājām un baudīt mierīgu, patīkamu ķermeņa eksistenci. Komfortabli tā, lai auglis no ledusskapja vai dzēriens ar ledu ir patīkams atsvaidzinājums, nevis drebuļu avots. Vai tas nav bezgala bēdīgi, ka gandrīz visu gadu tikai ar dažu nedēļu izņēmumiem mans ķermenis jūtas tik ļoti nekomfortabli? Eksistence paiet drebinoties un tuntuļojoties.

9/18/16 02:29 pm

Trīs dienas jutos tā kā izveseļojusies. Šorīt pamodos ar jaunu rudenīgu kaiti - kakls sāp.

9/16/16 11:44 am

Pirms ~2h atnāca divi kungi uzstādīt mums jaunu boileri. Kaķītis-kamikadze, protams, stāvā sajūsmā: jauni cilvēki, ko apošņāt! jauna kaste, ko apstaigāt! jaunas darbības, ko vērot! jauni trokšņi, ko klausīties! Reaģējot uz neveiklo mulsumu kungu sejās par šādu uzmācīgu interesi, savācu savu kamikadzi uz istabu. Kungi ir divi, tādēļ viņiem nav garlaicīgi arī bez kaķīša sabiedrības, dzirdu, ka sarunas mutuļo nemitīgi, bieži uzņemot augstākus toņus un stiprākus vārdus.

9/14/16 08:43 pm - Par zelta laikmetu

Cilvēki, kas grimst nostaļģijā par tiem laikiem, kad viss bija labi un pareizi, bet kuros paši nemaz nav dzīvojuši, parasti savās fantāzijās iedomājas sevi tajās lomās, kurās tiešām bija patīkami dzīvot. Greznā aristokrātu dzīve, par ko lasīts romānos, varonīgie iekarojumu triumfi, par ko rakstīts vecās vēstures grāmatās. Bet viņi un viņas aizmirst, ka "Vecās Eiropas" labumus pirms tā sasodītā sociālisma un multikulturālisma baudīt bija iespējams tikai nelielai saujiņai virsslāņa; ka "vecā patriarhālā ģimene" nozīmēja ne tikai tādu ideālistisku paklausīgas, bet laimīgas ģimenes ligzdiņu, bet arī tādu noplukušu caurumu, kurā patriarhs nodzer pēdējās kapeikas, lai būtu dūša stiprināt savu autoritāti ģimenē, regulāri iekaustot bābu un tos sīkākos bļaurus arī. Un triumfs. Triumfa arkas nebūvēja tiem, kas bez vārda krita kaujās, vai tiem, kurus apkāva, jo gadījās būt visam tādam civilajam, bet ne īstajā vietā, vai tiem, kuri rāvās melnās miesās savās noniecinātajās profesijiņās un dzīvītes, lai apgādātu ar resursiem kārtējā monarha politiskās varas demonstrācijas iegribas.

Vienīgais, ko varu ieteikt šādas īpatnējas nostaļģijas pārskatīšanai, ir palasīt jaunākus vēstures darbus, kas pievēršas dažādiem, ne tikai politiskajiem vēstures aspektiem.

Ā, un vēl viena lieta, kas pagātnes zelta laikmetā nekad nav bijusi tik laba, kā mūsdienās: medicīniskā aprūpe un no tās tieši izrietošā ne tikai dzīvildze, bet arī kvalitāte.

9/13/16 07:17 pm

Un tā es pašā atvasaras plaukumā esmu noķērusi kaut kādu riebīgu vīrusu. Vakardien bija temperatūra 38, šodien 37,6. Bet tas nav riebīgākais. Riebīgākais ir tā regulārā kaulu laušana. Pagājušo nakti praktiski neesmu gulējusi, tikai ik pa brīdim ieslīgu murgainā pusmiega stāvoklī, no kura regulāri pamodos, jo atkal kaut kur kaut kas iesāpējās.

9/8/16 07:56 pm

Man ļoti patīk tā vieglā, bet grūti nomazgājamā smarža uz pirkstiem pēc ķiploku griešanas. Bet es jau esmu cilvēks, kas receptē paredzēto ķiploku daudzumu praksē vienmēr pareizina ar 3. Vakardien taisīju smalkus franču salātus, kuru receptē bija vissmieklīgākais ķiploku pielietojums, ko līdz šim biju redzējusi: ar daiviņu jāiesmērē šķīvji, uz kuriem tiks pasniegti salāti. Protams, ka manā izpildījumā salātu sastāvā nonāca trīs daiviņas, un neviena daiviņa netika izniekota kaut kādai muļķīgai šķīvju iesmērēšanai.

9/4/16 05:46 pm

A par kompāniju nesūdzos*, starp citu.

*Nu labi, izņemot inte, jo man nepatīk viņa primitīvais komunikācijas stils.

8/24/16 12:43 pm - vārdi, vārdiņi

Pie Kārļa Vērpes raksta par klišejiskiem vārdiem, kurus bieži mēdz izmantot oponenta "aizvēršanai", ļoti ironiskā kārtā ir atrodams šāds komentārs:

Es vienkārši neizlasīju līdz galam un iepriekšpieņēmu, kā jūs kā social justice warrior visdrīzāk tendenciozi aplūkojoat tropus, izceļot tikai tos, kas ir vērsti pret progresīvajām idejām, bet, acīmredzot, kļūdījos, kas patīkami pārsteidz.

Tas SJW vispār man šķiet kaut kas amizants. Pirmo reizi ar šito apzīmējumu saskāros tepat cibā, kad viens, em, sauksim viņu par kolorītu cibiņu, tā nodēvēja mani. Tante gugle kā vienmēr atsaucīga, tādēļ uzzināju, ka anglosakšu internetos šitā saukā pārāk kareivīgus internetā rakstītājus, kas iestājas par dažādu minoritāšu tiesībām.
Nu labi. Bet kas tad man šķiet amizanti? Kaut arī domāts kā nievājošs apzīmējums, cilvēkam, kas nezina parasto pielietojumu, tas nudien neizklausās pēc kaut kā ļoti slikta. Sociālais taisnīgums - vai tad slikti? Nu, un cīnītājs, tas jau arī nenozīmē, ka uzreiz slikti. Tādēļ amizanti man šķiet to pielietot latviešu internetos, kur, manuprāt, tikai retais saprot, par ko vispār ir runa. Tā nu arī man toreiz palika dziļa neizpratne, ko ar šo piekārto birku iesākt, jo nu, sevi ar SJW neasociēju, no komentāra konteksta saprotu, ka domāts nievājoši, bet tomēr nešķiet aizvainojoši. Laikam joprojām nepatīkamāk būtu, ja mani viekārši par duru nosauktu (aha, uzprasos, vai ne).

8/18/16 03:23 pm - Vēl par bezbēdīgu bezbērnību runājot

Gaišajiem Latvijas prātiem, kurus ļoti apbēdina cipariņi ailītē "ataudze" tabulā "demogrāfija", ik pa laikam patīk ierosināt publiskas diskusijas par "bezbērnu nodokļa" akūto nepieciešamību. Un es tad parasti lasu un brīnos, jo viņiem neviens nav pastāstījis, ka vispār jau tāds "bezbērnu nodoklis" ir un jau gadiem. Protams, likumā to dēvē par nodokļu atlaidi par apgādājamajiem vai kā tamlīdzīgi, taču praksē visbiežāk tas izpaužas kā nodokļu atlaide, jo tev ir bērns. Kas, savukārt, nozīmē, ka bezbēdīgie bezbērnīgie praksē maksā lielāku nodokli.

Vismaz tā es to saprotu. Disklaimeris: ar likuma burtu esmu pieklājīgās, bet atsvešinātās attiecībās, neko daudz nesaprotu.

8/18/16 01:17 am - child-free and open-minded

Palasīju garo diskusiju pie honeybee un atkal jau pamanīju, cik nejutīgi (jā, tieši nejutīgi - nepamanām, neuztveram) mēs mēdzam būt pret lietām, kas tieši neskar mūs pašus.

Man nekad nav veltīti nikni skatieni autobusā, jo man bērns ratiņos raud. Toties es esmu klātienē noklausījusies viedokli, ka sieviete, kas nevēlas bērnus, ir anomālija.

Es nekad neesmu pielīdzināta nacistiem, jo mani uzskati ir konservatīvi. Toties es esmu apsaukāta citos nejaukos vārdos, kad runāju par dažādu minoritāšu tiesībām.

Es nekad neesmu apsmieta par mīksto, jo kaut kādas īpašības neatbilst vīrišķības standartiem. Toties es esmu apsmieta par neatbilstību sievišķības standartiem.

Cilvēki*, vai nepietiek ar to, ka šī vasara ir vēsa un aizlijusi, un manai mammai visa gurķu raža aizgājusi postā? Mēs jau tā esam fiziski ļoti trauslas būtnes ar ļoti šauru un specifisku fizisko apstākļu komplektu, kurā mums iespējams izdzīvot, tad kādēļ vēl papildus pišam viens otram** smadzeni?


* "Cilvēki" domāts nevis kā "jūs, konkrētās diskusijas/cibas/Latvijas dalībnieki", bet man vispār šobrīd ir škrobe par to nesaprašanos un naidu, kas notiek pasaulē.

** Gan jau, ka cibas cilvēki nav tie, kas iet pa pasauli un viens otram brauc augumā; bet cibas diskusijās gan izgaismojas, ka daudz ir cilvēku, kas iet pa pasauli un brauc augumā svešiniekiem.

8/10/16 09:31 am

Pavisam pārkārtoju istabu. Kaķītis strongly disapproves. Grāmatplaukts tagad atrodas par m augstāk, nevar vairs uzlekt augšā un jautri žauties lejā kopā ar LVI* un AE** numuriem. Lāde, kuras vienīgā funkcija bija atspēriena punkts tikšanai uz skapja, tagad zaudējusi attaisnojumu savai eksistencei, jo atrodas par tālu no jebkuras uzlekšanai interesantas virsmas. Kas tālāk? Vai vaļējie plaukti tiks aizbāzti ar mantām tā, ka nevarēs vairs tajos ērti iekāpt un vērot, kā zemē krīt lietas?

*Latvijas Vēstures institūta žurnāls
**Arheoloģija un Etnogrāfija

8/10/16 12:07 am - Nāks jauni sūdi, šitie aizmirsīsies

Kaut kā nepamet tā pretīgā aizdomiņa, ka tad, kad cibā izvērsīsies diskusija par wage gap, būs cilvēki, kas argumentēs, ka sievietes kā grupa pelna ievērojami mazāk kā vīrieši (kā grupa), jo izdara attiecīgās personīgās izvēles: pašas izvēlas slikti apmaksātas profesijas un taisīt bērnus. Un nepamet arī tāda pretīga aizdomiņa, ka šos argumentus piesaucošo cilvēku loks diezgan pārklāsies ar to pašu, kas te pēdējās dienās cenšas attaisnot sieviešu diskrimināciju darba tirgū.

8/9/16 02:17 pm - страдающие средневековье

... tālāk ... )

8/8/16 06:11 pm - kārtējais pilnmēness

Sākot ar piektdienu un turpinot ar šodienu, cibu pārpludina cepešu smarža.
Šajā sakarā gribu norādīt, ka 5.-8. augusts attiecīgi ir mēness fāžu cikla 3.-6. diena. Kas nozīmē, ka nākamais pilnmēness iestāsies pēc 9 dienām un iepriekšējais bija pirms 17.

8/8/16 10:13 am - Bija diskusija un izbija

Pie unpija nu jau pazudušās vēstules neuzspēju atbildēt uz dažiem man veltītiem komentāriem.

Viens bija par teorētisko situāciju, kad mazs, uz attīstību vērsts uzņēmums bankrotē, jo darbā nesen pieņemtā jaunkundze, kuras apmācībā ieguldīts pusgads, ņem un aiziet dekrētā. Nu, un lieli bagāti uzņēmumi jau arī nav sociālās labdarības iestādes, vai ne. Nezinu, vai par šādām situācijām un to biežumu vispār kāds ir mēģinājis apkopot statistiku, taču es pa šiem 12 gadiem, kopš esmu aktīva darba tirgus dalībniece, zinu tikai vienu tādu gadījumu. Turklāt toreiz meitene ne jau speciāli iestājās darbā, lai pēc dažiem mēnešiem varētu lepni iet dekrētā, tas viņai bija tas gadījums, kad "gadījās", tā teikt. Tādēļ man tomēr šķiet, ka parasti ir runa par sievietēm, kuras uzņēmuma attīstībai ir ieguldījušas vismaz dažus gadus. Un patīk tas mums vai nē, bet Latvijā tomēr ir uz sociālo solidaritāti orientēta politiskā iekārta. Vīrietim, kurš kaut kādu iemeslu dēļ kļūst darba nespējīgs uz gadu, arī turpina izmaksāt līdzšinējai algai atbilstošu summu ik mēnesi. Jā, un neaizmirsīsim arī, ka mums ir tik progresīva likumdošana, ka bērna kopšanas atvaļinājumu var ņemt arī vīrietis. Tā kā (ja reiz ar teorētiskām situācijām operējam), var arī sanākt, ka mazais uz attīstību vērstais uzņēmums bankrotē, jo jaunais perspektīvais kolēģis nolemj kļūt par pilna laika tēti.

UPD.: Tiem, kuri pārliecināti, ka feminisms vairs nav vajadzīgs un nu jau pietiek ar egalitārismu, atliek palasīt zemāk redzamo diskusiju. Latvija, 2016. gads, ciba: vairāki cilvēki mēģina argumentēt par labu sieviešu diskriminācijai darba tirgū.

8/6/16 09:01 pm - Tieši tagad

Tā īpašā gaismas krāsa, kas pārpludina apkārtni saulrieta laikā, pat, ja saulriets nav redzams.
Ja man kādreiz paveiksies dzīvot kādā no siltajām Vidusjūras zemēm, tad viena no lietām, kas pietrūks, būs tieši šis garais un izteiksmīgais krēslas laiks.

8/5/16 07:57 pm

Kaut kā šķiet piektdienas vakaram piemēroti:

... tālāk ... )

8/4/16 11:08 am

Saskaņā ar Latvijas vēsturē visplašāk apspriesto konvenciju TM iecerējusi veikt likuma grozījumus.

Samulsu par šo: "Kriminālatbildība tiks paredzēta arī par personas vajāšanu, papildinot Krimināllikumu ar 132.1. pantu «Vajāšana»."
Vai tas nozīmē, ka patiešām Latvijā par vajāšanu nav paredzēta kriminālatbildība? Vai tas nozīmē, ka tad, ja aptracis bijušais/ā regulāri sūta draudu īsziņas un izseko, cilvēkam nav iespēju meklēt aizsardzību likuma ietvaros?
Powered by Sviesta Ciba