Hedera helix L.

Fotosintēze zem mikroskopa

9/10/20 11:36 pm

Lasu un pieduros, ka tagad jaunais outrage hīts ir Oskara balvu kritēriji filmām. Varētu padomāt, ka līdz šim Oskara balva bija kaut kāds kino mākslinieciskās vērtības absolūti objektīvais un no jebkādiem biasiem brīvais novērtējums, un nemaz nebija cieši saistīts ar pareizi atstrādātu mārketinga stratēģiju žūrijas locekļu izdabāšanai.

9/2/20 04:52 pm

Baigi jau nu negribas aizsākt vēl vienu sraču par Bruknu un Mediņu, bet šitā bilde ir tik smieklīga, ka nevaru noturēties.
... tālāk ... )

9/2/20 12:34 pm

Ha, visnotaļ interesanta videoeseja par agrākajiem literārajiem darbiem, kurus retrospektīvā bez grūtībām var ierindot pie sci-fi (lai gan žanrs kā tāds tika formulēts tikai 19.gs. pirmajā pusē).

P.S. Sasmējos sākumā: spoiler alert ... darbiem, kurus varējāt uzspēt izlasīt nu jau vairākus gadsimtus.

8/30/20 10:53 pm - Par fanātiķiem

Manā paziņu lokā ir diezgan daudz vegānu. Neviens no viņiem nekad nav uzbāzies man ar moralizēšanu vai nelūgts piesūtījis pro-vegan aģitāciju. Vienīgās reizes, kad ar viņiem esmu runājusi par vegānismu, ir tās, kad pati sāku sarunu, jo man interesēja uzzināt vairāk.

Manā paziņu lokā ir arī daži cilvēki, kuri, acīmredzot, aktīvi piedalās tādā FB lapā "No vegan Latvia". Pēc atstātiem, lapa sastāvot pa lielam no karbonāžu un šķiņķu bildēm, ar ik pa laikam īpaši izmeklētiem "vegan cringe" materiāliem. Vakar bija jau nez kurā reize, kad kāds no šiem paziņām man piesūtījis aicinājumu pievienoties viņu lapai.

Papildus tam, irlā ik pa laikam no dažādiem cilvēkiem gadās dzirdēt randomā, bez sarunas konteksta jociņus par vegāniem. Acīmredzot, iesmiešana par vegāniem tiek uzskatīta par normālu, plaši akceptētu, drošu humoru. Ironiskākais, ka biežākā to joku tēma - vegāni randomā un bez sarunas konteksta līdzcilvēkus informējot par savu vegānismu.

8/29/20 01:08 pm

Netīši sanāca politiskā aģitācija, jo Panks pajautāja, par ko balsot, un es pateicu, lai balso par tiem pašiem, par ko es, lol. Aizgājām nobalsot vakar vakarā. Līdz iecirknim ~5min gājiens, pagaidīt rindā vēl ~5min. Pankam dažas minūtas ilgāk, jo bija jāpārreģistrē. Pati jau biju laukā un neredzēju, bet Panks esot nedaudz izklaidējis iecirkņa darbiniekus, teatrāli izspēlējot mirkli pārdomu, vai aploksni mest balsojumu kastē, vai turpat blakus esošajā papīrgrozā.

8/28/20 10:31 am - Predatory journal strikes again

Es par šiem jau biju kaut kad agrāk rakstījusi, bet īsumā - tie ir žurnāli, kuri pēc pavirša ārējā izskata imitē īstus zinātniskos žurnālus, taču īstenībā tiem nav nekādas zinātniskās kvalitātes, rakstu atlases sistēmas, peer review procesa, utml. Viņi parasti mērķē uz jauniem, nepieredzējušiem studentiem, kuru vārdi tikko sākuši figurēt zinātniskajā apritē. Piemēram, man dažādu žurnālu spami sāka pienākt kopš pirmajām dalībām starptautiskās konferencēs, un joprojām pienāk lielā blāķī. Parastais variants ir, ka atsaucas uz kādām tavām konferenču tēzēm un raksta, ka esot ieinteresēti tavos pētījumos, un vai tu negribi pie viņiem publicēties. Kritiski domājoši jauniņie parasti tomēr uzreiz to uztver ar pamatotām aizdomām, jo kādēļ gan lai kaut kāds, pēc nosaukuma nopietns žurnāls, vērstos pie tevis personīgi, ja neesi vēl nekāds jomā pazīstams vārds. Gmail, starp citu, tīri labi šitos sācis filtrēt, un gandrīz vienmēr man tie nonāk spama kastē. Otra grupa, kura var kļūt par viegliem upuriem, ir jau cienījami zinātnieki krietni gados, kuri par šiem plēsonīgajiem žurnāliem neko nav dzirdējuši, bet ar kuriem arī tik pat labi kāds cienījams žurnāls varētu speciāli sazināties, ņemot vērā viņu ekspertīzi un pieredzi savā jomā. Peļņas plāns, cik esmu sapratusi, pārsvarā balstās uz to, ka pēc tam no tiem pašiem saviem autoriem mēģina izspiest kaut kādu naudu (par redakcijas pakalpojumiem, par iespiešanu, par žurnāla eksemplāru, utml.).

Es te nesen arī rakstīju par to, cik ilgi dažreiz sanāk gaidīt, kamēr zinātniskais žurnāls nopublicē tavu rakstu - kopš iesniegšanas brīža paiet minimums daži mēneši līdz pat pāris gadi. Nu lūk, šodien iebridu spama kastē apskatīties, vai nav viens svarīgs e-pasts tur nejauši iekritis, un pamanīju kārtējo plēsonīgā žurnāla e-pastu. Sasmējos, jo viņi man 19. augustā atrakstījuši, ka 28. augustā grib publicēt speciālizlaidumu, kurā ļoti vēlētos redzēt manu rakstu. Oh my, this is just sloppy scam technique, my little darlings! Piedāvājums 10 dienu laikā kaut ko uzrakstīt+nopublicēt - īsta zinātniskā fantastika. :D

8/22/20 05:36 pm

Man ārkārtīgi patīk steampunk estētika. Vizuāli skaistākā subkultūra, ko zinu.

8/21/20 06:52 pm

Turpinot par kaķīšiem u.c. Pirms laiciņa biju izgājusi īsā apgaitā pa rajonu, visos stūros mētājās kaķīši kā "iztecējuši" dažādās Dali pulksteņu cienīgās pozās. Šiem par karstu, bet man tieši laikā. Pēdējās dienās apkārtējie cilvēki nemitīgi čīkst "tik karsti, tik karsti". Es piedraudēju, ka arī šitā čīkstēšu katra teikuma galā "tik auksti" turpmākos 9-10 mēnešus, ja.
Vai tiešām šī ir pēdējā siltā šīgada diena? Tik ļoti negribas ticēt. Laikam jābeidz strādāt un jāiet uz kādu krogu ārā pasēdēt, kamēr vēl var.

8/21/20 08:34 am

Sēžu pie datora, dzeru kafiju un strādāju pie raksta. Atnāk kaķis uz istabu, ieskatās man acīs un pasaka vienu "mjau". Es neko. Kaķis pieiet pie spoguļskapīša, attaisa durtiņas, pagriežas pret mani un pasaka vēl vienu "mjau". "Tev sanāk," es viņu uzmundrinu: "Ko vēl tu attaisīsi?" Kaķis aiziet pie bufetes, attaisa durvis, aiziet pie skapja, mēģina attaisīt atvilktni, nesanāk. "Mjau..." "Labi, sapratu tevi - ja tūlīt pat necelšos un nelaidīšu tevi ārā, tu man te visu attaisīsi."

8/15/20 02:45 pm

Man patīk, ka grāmata par ievērojamām sievietēm automātiski nozīmē feminisma propagandu, nu, tā, ka pat nav jāpiepūla pelēkā viela un grāmata jāpalasa - pietiek ar to, ka par sievietēm. Ļoti vienkārši, ātri un ērti.
Žēl, ka grāmatām par ievērojamiem vīriešiem nav šāda ātra skaidrojuma, un tādēļ vispirms katru jāizlasa, lai uzzinātu, kāda propaganda tā ir.

8/5/20 01:28 pm

Ar gandarījumu ziņoju, ka čilli piparus uz palodzes izaudzēt var, un sanākuši krietni asāki par rimčikā nopērkamajiem.

7/23/20 04:59 pm

Totalizators: vai hedera uzspēs pabeigt labojumus rakstam pirms koncerta sākuma šovakar Noasā.

7/22/20 11:26 pm

*Savā cibā iepriekšējo ierakstu negribu saglabāt, lai nečakarē draudzīgajiem cibiņiem freidlistes. Latestos lai paliek, jo pirms manis jau viss sačakarēts, un tādēļ ir kontekstā.

7/18/20 09:00 am

Dažreiz, lai uzlabotu garastāvokli, nevajag lasīt anekdotes vai skatīties smieklīgus stand-up, pietiek palasīties kaut kādu random pusezotērisku neo-seksisma sviestu, un paliek bezgala jautri.

Stāvoklī “būt” sieviete spēj paveikt visvairak. Šāds sievietes iekšējais stāvoklis harmonizē telpu, padarot to mājīgu un siltu. Uz šādām mājām vīrietis vienmēr vēlēsies atgriezties. Ēdiens, kuru sieviete pagatavo šādā apziņas stāvoklī ir bezgala gards, veselīgs, piepildījumu un enerģiju dodošs.

Tā lūk, dārgās dāmas. Kad oktobrī atkal būs niknums, ka centrālā apkure joprojām nav pieslēgta un jāsalst nost zem trim segām, tad nevainojiet Rīgas Siltumu, bet gan savu iekšējo stāvokli. Kā arī, ja tavi ceptie kartupeļi ar sardelēm ir negaršīgi un neveselīgi, vajag vnk pareizi harmonizēties un, hujakš, uzreiz būs veselīgāk pat par salātiem un sportu. Ja runājam par garšu, tad vari vairs netērēties garšvielām, jo pareizā apziņas stāvoklī esoša sieviete ir gluži kā kečups - pat kartonu var apēst slavējot. :)

7/12/20 05:15 pm

Polāro mitreņu sazvērestība.
Pagalmā izkārtās drēbes laikam žūs visu vasaru.

7/6/20 08:52 am

Cibiņš [info]extranjero izteica tādu domu, ka aizvainojoši izteikties par autistiem ir rasistiski. Rasistiski. Rasistiski? Man, saprotams, nedaudz uzkārās smadzene no tāda visnotaļ neordināra jēdziena "rasisms" lietojuma. Tādēļ, no savām kļūdām nemācoties, turpināju kāpt uz grābekļa, kamēr pēc (pārāk) ilga laika uzzināju arī to domugājienu, ar ko [info]extranjero pamato šādu jēdziena lietojumu:

.. rase ir tik grūti definējama lieta, ka ir grūti novilkt skaidru robežu starp rasi un tautību. Zinātniskais pamats tam visam ir ģenētiskās atšķirības, kas pat ir būtiski medicīnā.
..
Autisms arī ir ģenētisks.


Var, protams, pasūtīt uz vārdnīcu, lai izlasa vēlreiz cītīgi pāris definīcijas un beidz ākstīties ar "jaunrunas ģenerēšanu", un uzskatīt tēmu par slēgtu.
Taču es šeit saskatīju iespēju parunāt par vairākiem a priori pieņēmumiem, kas ietverti [info]extranjero pamatojumā. Un šis ieraksts īstenībā ir ne tik daudz par konkrēto cibiņu un viņa pausto, cik plašāk par tiem pieņēmumiem, kuri, starp citu, ir gana izplatīti.

... tālāk ... )

7/1/20 11:13 am

Pirms kāda laika [info]snorke bija pacēlusi jautājumu, vidēji cik ilgi zinātniskiem žurnāliem pieņemts turēt iesniegtos rakstus statusā "under review". Nu, tobrīd es savējo gaidīju laikam jau 5 mēnešus. Šonedēļ tad nu beidzot atnāca atbilde, "nepagāja ne 7 mēneši", tā teikt. Atbilde visnotaļ iepriecinoša - abi recenzenti saka "jā" publicēšanai un norāda šādus tādus sīkus iespējamus uzlabojumus, kurus atrodu par visnotaļ vērtīgiem ieteikumiem. Ļoti forši, jo žurnālis šoreiz no pavisam krutā gala. Bet nu tā 7 mēnešu gaidīšana...

6/20/20 01:34 pm - obligātais tropiskās salamandras ieraksts

Tik lielisks laiks, vnk fantastika - ķermenis jūtas beidzot īsti komfortabli un neraujas zosādā pat pie stiprākām vēja brāzmām vai lietus lāsēm, vai ēnā, un vakaros joprojām ir ok un nav jāiet meklēt jakas un zābaki, naktīs var gulēt bez siltās segas pie atvērta loga, rītos kārtīgi izbaudīt ledus kafiju, un vēl daudz labu lietu. Ļoti ceru, ka ar šo viss nebeigsies un šogad vēl būs normāla vasara.

(Tas tā, līdzsvaram, jo zinām jau, ka cibā polārās mitrenes ir majoritāte :P)

6/18/20 09:57 pm

Īsumā par domu, ka Latvijā derētu brīvāki ieroču aprites likumi: jūs ko, mūsu dārgie līdzcilvēki taču pat ar metāldetektoriem nemāk apieties tā, lai nepārkāptu likumu. :D

6/18/20 08:36 am

Es cenšos baigi daudz neizteikties par ASV pašreiz notiekošo un tā visa bardaka galveno iemeslu - iebildumiem pret policijas darbu. Cenšos neizteikties tādēļ, ka manuprāt neesmu dikti kompetenta spriest, un arī tādēļ, ka redzu, kā citi latvieši regulāri izklājas kā vecas sētas, komentējot ASV policijas darbu izejot no (varbūt neapzinātas) pozīcijas - personīgā pieredze ar Latvijas policiju.

Bet šite man salikās kopā divi gana līdzīgi gadījumi, kas abi notikuši ar dažu dienu starpību: viens ASV un viens Latvijā. Un nē, es te negribu iesaistīties bezjēdzīgās diskusijās par to, vai pretošanās arestam ir pietiekams iemesls tikt nošautam. Es gribu norādīt uz pilnīgi atšķirīgo policistu attieksmi pret aizturēto personu.

Tātad.

ASV gadījums. Iereibis vīrietis guļ savā automašīnā, kas novietota stāvvietā uz restorāna brauktuves, nevienu neapdraud, taču bloķē satiksmi citiem apmeklētājiem. Ierodas policisti, vīrietis atzīst, ka ir iereibis un piedāvā situāciju risināt, ejot kājām mājās. Policistu lēmums - vīrieti arestēt, pielietojot spēka paņēmienus. (Bet par ko tieši?)

Latvijas gadījums. Iereibis vīrietis vada automašīnu, radot apdraudējumu gan savai, gan citu satiksmes dalībnieku drošībai. Viņu aptur policija. Vīrietis policijai divas reizes melo, pēc tam neveikli mēģina policijas darbiniekus apmuļķot. Policistu lēmums - iesmiet par kumēdiņiem, gaidot kolēģus no Ceļu policijas.

Vai jūs faking redzat atšķirību? Nē, es, protams, nesaku, ka tagad visiem latviešiem jātur mute un nedrīkst komentēt ASV ar viņu "defund the police". Taču es iesaku nedaudz aizdomāties, ka ASV policija nav gluži tas pats, pie kā esat pieraduši jūs.
Powered by Sviesta Ciba