Hedera helix L.

Fotosintēze zem mikroskopa

6/16/19 10:40 am

Man šķiet, autors šeit ir labi uzķēris problēmu ar vēstures mācīšanu vispārizglītojošās programmas ietvaros. Ieteiktā alternatīva - vairāk pievērsties vēstures kā zinātnes izpratnei, nevis naratīvu un gadskaitļu iekalšanai - arī šķiet saprātīga un simpātiska. Tik simpātiska, ka pat neapvainošos par implikāciju, ka arheoloģija ir vienkāršāka par rakstīto avotu pētniecību. Turklāt, es zinu, ka ir tieši pretēji, tā kā - ko nu tur apvainoties. :)
Es pat esmu gatava izvirzīt tēzi, ka līdzīga pieeja noderētu ne tikai vēstures, bet arī citu zinību apgūšanai, it sevišķi bioloģijai, ķīmijai, fizikai. Manuprāt, mūsdienās, kad milzīgs informācijas apjoms ir pieejams dažu klikšķu attālumā, daudz svarīgāk ir saprast, kā šo informāciju sašķirot vērtīgā un nevērtīgā. Saprast, kā atpazīt pseidozinātniskus tekstus, nevis iekalt no galvas formulas vai klasifikācijas sistēmas, kuras pie vajadzības tik vai tā var ar tiem pāris klikšķiem atrast.

6/8/19 08:33 am - (Ne)labrīt!

Pretējās mājas kaimiņš parūpējās, lai šajā jaukajā sestdienas rītā apkārtējie ilgāk par 7:40 neguļ. Pamodos no sirdi plosošām industriālām skaņām, apskatījos pulksteni, nesapratu, kas notiek: karš? RD psihopāti remontē ielu? Nē, izrādās, tam plikajam datoriķa dibenam, kas parasti jau ap 8iem vakarā liekas gulēt, nav nojēgas, ka tik bezdievīgā laikā varbūt nav vēlams izvākties uz ielas zem divstāveņu logiem un ņemties ar kaut kāda hlama tīrīšanu ar saspiesto gaisu. Kamēr gāju nīgri pačurāt un apdomāt, kādiem daiļiem vārdiem viņu tūlīt uzrunāšu, jau bija sākušās razborkas ar viņa paša mājas cilvēkiem, kas teica daudz un visu ko, bet pateicību par agro modināšanu viņu sarunā gan nesadzirdēju. Tālāk jau aizgāja entropija un haoss. Manas mājas kaimiņu psihais vaukšķis pamodās un sveica sauli. Acīmredzot, pamodās arī paši un tagad sveic sauli ar durvju ciršanu. Panks un kaķis laikam ir vienīgās bezgrēka būtnes šajā ielā, kas turpina gulēt kā dieva ausī.

6/6/19 06:18 pm - Pēcpusdiena Vidusjūras gaumē

Dzīvošanai tuvu ūdenstilpnēm ir liela priekšrocība. Pēcpusdiena tad nu tika pavadīta sauļojoties, vērojot makšķerējošu Panku, ēdot olīvas un dzerot vēsu* sārtvīnu. Visā šajā pasākumā vēl nejauši sanāca izklaidēt mazu bariņu vācu pensionāru-tūristu, kas gāja garām, apskatīja mūs kā lokālo kolorītu un smaidot pasveicināja.

*Kā panākt ilgstošu vīna vēsumu, ja ledusskapis nav tuvumā, bet visādas aukstumsomas pārlieku buržujiski? Sakrāmē termosu pilnu ar ledu, uzlej daļu vīna, pārējo ņem līdzi. Kad termosa vīns jau izdzerts, vēl palicis gana daudz ledus, ar ko atdzesēt sasilušo vīnu.

6/5/19 12:37 pm

Citi biznesi Latvijā kā jau mūsdienīgi biznesi - ja reiz mājaslapa ir, tad visticamāk arī preču katalogs ar visām cenām aplūkojams. A bet laboratoriju aprīkojuma tirgotāji laikam izslāpuši pēc cilvēciskas komunikācijas - katalogi ta mājaslapās ir, a cenas var uzzināt tikai personīgi sazinoties.

6/5/19 08:50 am - Tropisko salamandru laiks

Ah, kā es izbaudu šīs nedaudzās dienas gadā, kad beidzot mans ķermenis jūtas komfortabli un zosāda nemetas arī esot ēnā vai vakarā pēc saules norietēšanas. Kad saģērbties uz ārā iešanu var dažu minūšu laikā, jo tik vien vajag kā plānu kleitiņu un zandales, nevis cītīgi savilkt miljons sīpoliņa kārtas. Kad bez lieka stresa var arī no rīta ieiet dušā, jo ar viegli mikliem matiem ejot laukā nav jābaidās iedzīvoties meningītā.

5/19/19 02:28 am - Visu zemju cirslīshi! - .. em, kā lūdzu, uz kuru termināli man bija jāiet?

Mana pirmā nakts ASV tiks pavadīta Tampas lidostā, jo gana cirslīgā veidā nokavēju transfēra lidojumu.

5/13/19 08:12 am

Tā kā pašai autotiesību nav, tad nezinu, cik tas ir vai nav pretrunā ar CSD noteikumiem. Bet no gājēja viedokļa absolūti kaitinošs ir autovadītāju biežais paradums mirkli pirms sava sarkanā tomēr pārbraukt krustojumu un izplāties pa visu gājēju pāreju, labi apzinoties, ka satiksme ir "bieza", un kamēr gājējiem būs zaļais, nekur diži uz priekšu izkustēties tāpat nevarēs. Labi, jau starp vieglajām automašīnām nav patīkami lavierēt, bet kad kārtīgs smagais šitā izplājas, nu tad vispār - ko darīt, gaidīt nākamo zaļo gājējiem, vai riskēt iet pāri, neredzot, kas aiz tā smagā darās otrā joslā?

5/10/19 04:44 pm

Interesanti, vai tas tā speciāli - ieplānot sirēnu pārbaudi nākamajā dienā pēc 9. maija? :D

5/5/19 02:38 am

Šovakar bija pērkons, alā bija pērkons \m/

5/4/19 09:19 pm

Šodien iemācījos rīkoties ar urbjmašīnu. Ir ok. Vienīgi amizantais moments bija, kad atpakaļgaitā mēģināju izskrūvēt skrūvi no sienas - intuitīvi gribas urbjmašīnu "atvilkt" nost līdzi skrūvei, bet tas nav pareizi un tad ir slikti. Vajag tieši kontr-intuitīvi spiest uz skrūvi. Bet vispār ar Panka palīdzību viss izdevās labi - plaukti ir pie sienas un jau sakrāmēti ar grāmatām. Tagad jātaisās uz Pērkona konci.

4/29/19 01:15 pm

Nu nē, lai tās mušas dzīvo man mājās, bet lipīgo mušpapīru mūžā vairs nelietošu. Šorīt ar matiem ielipu tādā ~10min pirms iešanas laukā. Paldies, nekad vairs.

4/28/19 04:50 pm

Pirmajā brīdī uzreiz liekas - ah, klasisks mizogīnijas piemērs, sievietei vajadzīgs vīrietis, kas viņu vada, bla, bla, bla. Aizdomājoties dziļāk par implikācijām - viens no smagākajiem mizandrijas piemēriem, ko pēdējā laikā esmu lasījusi. Pēc autores domām tātad sanāk, ka vīrieši ir nevis ar apziņu un intelektu apveltīti indivīdi, kuri paši ir spējīgi pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību par savu rīcību, bet gan kaut kādas mašīnītes, kurām pareizi jāsaspaida podziņas. Kā saspaidīsi podziņas, tā viņš uzvedīsies. Un vislabākais vīrietis pasaulē kļūs par dzērāju un sievas sitēju, ja nepareizi saspaidīs podziņas. Ar 100% garantiju.
Vē, cik šausminošs pasaules skatījums un uzskati par vīriešiem.

4/24/19 08:46 am

Brīvdienas bija ekselentas - talka, grilpārtijs, daudz nesteidzīga seksa, un vēl arī vnk čilošana saulītē. Pat seja jau uzspēja apbrūnēt. Atgriezties pie darbiem grūti ne tikai man, vakar pirku tabaku, pārdevēja kustējās lēni, tad nopūtās un pateica, ka esot ļoti grūti strādāt pēc garajām brīvdienām.

4/16/19 10:10 am

Es Parīzē biju pirms gandrīz gada, un kā jau komandējumos notiek, brīvais laiks apskatīt pilsētu bija diezgan ierobežots. Devu priekšroku muzeju pēcpusdienai un par katedrāli nodomāju, ka ne jau nu pēdējo reizi esmu Parīzē, citreiz redzēšu, bet muzejos toreiz varēju tikt par velti. Tagad šis šausmīgais ugunsgrēks man personīgi ir arī kā tāds sūrs atgādinājums, ka nekas nav mūžīgs, un lietas nevajag uztvert kā pašsaprotamas.

4/13/19 01:28 pm

Ak jā, un es taču biju uz jauno baletu, un es esmu pavisam sajūsmā. It sevišķi par Hamleta daļu - lieliska mūzika, fantastiska horeogrāfija, un tas viss kopā bija elpu aizraujoši. Pasaku daļa arī nebija slikta, bet vairāk specifiska - ar horeogrāfiskiem komentāriem par baleta vēsturi un sūro ikdienu, toties mūzika gan ļoti daiļa.

4/11/19 07:38 am

Ō, gūgle šodien noformējusies par godu pirmajai melnā cauruma fotogrāfijai.

4/6/19 12:26 pm

Sasēju kastītēs garšaugus: zaļo un sarkano baziliku, pētersīļus un dilles, timiānu un melisu. Saliku uz palodzes, ielaidu mājās kaķi situācijas izvērtēšanai. Secināju, ka palodze vēl nav gana kaķudroša, padarīju drošāku. Freija man uzņurdēja un aizgāja lakt ūdeni, kas tiek nostādināts laistīšanai.
Nu ko, cerams, ka augs. Par zaļiem manus pirkstiņus būtu grūti nosaukt, bet garšaugus gribas. Laikam šopavasar sajutos iedrošināta, jo sīpoli krūzēs lociņus kārtīgi sadzinuši. Ne tā, kā pagājušajā gadā - sapūdēju 4 sīpolus, pretī saņemot pāris vārgus lociņus, kamēr dzīvokļbriedei virtuves skapītī sīpoli auga griezdamies, tumsā un bez ūdens. :D

Nu tā, ko es vēl tādu vērtīgu-praktisku varētu padarīt, ja reiz man šodien pie publikācijas jāstrādā? :D

4/6/19 10:47 am - Freija ir resna!

Kačīc cītīgi turpina resnēt ne no kurienes. Sausā paika viņai ir ķip diētiskā, slapjās paikas porcijas pirms laika nedaudz samazināju, katru dienu viņa pāris stundas pavada, vazājoties pa āru, un arī mājās gandrīz katru dienu uznāk dullumi, kad spolē pa laminātu un lido pa gaisu. Bet turpina resnēt. Šorīt nosvēru, pa pēdējo mēnesi atkal uzbarojusies. Bet no kurienes? Viņa laikam apvainojās, ka es viņu fat-šeimoju un pieprasīja tapt izlaista, neprasot brokastis. (!!!) Nu, vai arī, visdrīzāk, aizgāja pie savas Otras Ģimenes pastāstīt, cik viņa ir izbadējies kaķis. Vajadzēs viņai piekārt vēstulīti: "Šis kaķis nav izsalcis, šis kaķis ir laba aktrise".

4/5/19 11:18 am

Pirmais taurenis, ko šogad redzēju, bija raibs, bet vispār beigts. Mjāā. Toties otrais bija raibs un dzīvs, cerams, joprojām.

4/3/19 09:28 am

Vakar pie vienas diskusijas panesās ar sākotnējo nesaistīta tēma: par to, ka Zviedrijā "Pepijas Garzeķes" jaunajā izdevumā vārds "Nēģeru karalis" ir aizvietots ar citu; cik tas ir bijis pamatoti, ja zviedriski vārdam "neger" nav tās pašas konotācijas kā ASV angļu "nigger". Saistībā ar to man sacerējās komentārs par šo tēmu, kuru, manuprāt, ir vērts izvērst plašāk.

Disklaimeris: es personīgi 100% neaizstāvu viedokli, ka to vārdu grāmatā obligāti vajadzēja nomainīt, šīs vairāk ir pārdomas par to, ka es apmēram varu saprast jaunā izdevuma redaktoru motivāciju un lēmuma pamatojumu.


... tālāk ... )
Powered by Sviesta Ciba