Hedera helix L.

Friends

1/22/20 07:39 pm - [info]artis

[I]n the 1960s [this] was known in the West as the Brezhnev Doctrine. A month after the Prague Spring was crushed, the Soviet ideologue, Sergei Kovalev, wrote an article in Pravda which defended the use of force against progressive socialist movements willing to deviate from the Leninist-Marxist line:

“Without question, the peoples of the socialist countries and the Communist parties have and must have freedom to determine their own countries' paths of development. Any decision they make, however, must not be inimical either to socialism in their own countries or to the fundamental interests of other socialist countries.... The sovereignty of individual socialist countries cannot be set against the interests of world socialism and the world revolutionary movement. . . . Each Communist party is free to apply the basic principles of Marxism-Leninism and socialism in its own country, but it is not free to deviate from these principles.... The weakening of any of the links in the world system of socialism directly affects all the socialist countries, and they cannot look indifferently upon this.”

Brezhnev later reaffirmed these views adding that,“when internal and external forces hostile to socialism are threatening to turn a socialist country back to capitalism, this becomes a common problem and a concern of all socialist countries.” This paradigm was later used to justify Soviet troop deployments into Afghanistan in 1989.

1/22/20 07:10 pm - [info]artis - When Russia Goes to War: Motives, Means and Indicators

This analysis will consider these questions as they relate to Russia’s immediate neighborhood, also known as the ‘near abroad’, and in particular to the three Baltic states of Estonia, Latvia and Lithuania. Russian interests in the near abroad are clearly visible; here Moscow has already twice deployed troops to pursue these interests in clear contravention of international law.

More recently,Russia’s military doctrine has clearly stated that Moscow reserves the right to use its armed forces to “protect the interests of the Russian Federation and its citizens,” as well as,“to protect citizens of the Russian Federation abroad from armed attack on them. This narrative has been advanced in particular since 2008 and will likely continue to be used by Russia to justify its military operations abroad. Interestingly, TASS used a similar argument in September 1939 to explain and justify the entry of Soviet troops into Poland. The TASS release was explicit in saying that the Soviet troop deployments were intended to protect Belarusians and Ukrainians from the “horrors of war.” In 1939, it had long been recognized that the Soviet Union was trying to export communist values to the rest of Europe and then the world.

There is no communism today and Russia has lost its military and political influence in almost all of the former Warsaw Pact countries. Yet it still claims ‘privileged status’ in the post-Soviet space and will continue to leverage its position in the near abroad through economic, political, and military means, including armed invasion.

Russian belligerence is thus not driven by a desire to become an empire once again, but by an attempt to rebuild fragments of the imperial privileges that the Soviet Union once possessed—to reclaim the status, and influence that would allow Russia to again play a dominant role in the region and beyond.

Asharp deterioration of relations within the Euro-Atlantic community, one which would seriously call into question the NATO’s collective defence mechanism,is one of only a few scenarios that could plausibly encourage Russia to contemplate military options against the three states. On the other hand, the large Russian diaspora living in these countries makes them targets for Russian propaganda, especially amongst those citizens who may be sympathetic to the Russian cause and tempted by the Russian view of the world. Russia will thus attempt to use active measures to infiltrate and influence decision-making processes in the Baltic states.... tālāk ... )

1/22/20 07:24 pm - [info]begemots - Ekspromtu likteņi

Pirms kādas nedēļas bija interesants sapnis, kurā rezultātā pēc pamošanās sāku prātā sacerēt ierakstu cibai. Bet, kad beidzot biju pārbaudījis, vai ierakstā plānotais vārds "limināls" nozīmē to, ko domāju, ka viņš nozīmē, jau vairs nebija laika un ieraksts galvā arī vairs īsti nebija.

Aizvakar gribēju ierakstīt kaut ko, ko rosināja pārdomas par cibā izlasīto, bet kad jau bija prātā noformulējis lielāko daļu no sakāmā, sapratu, ka atkal nav laika. Un pēc tam vairs nav tas.

Bet, jā, vismaz "limināls" tomēr nozīmē to, ko domāju.

1/22/20 06:32 pm - [info]artis - R.I.P. Vladimir Bukovsky (1942-2019)

https://youtu.be/D-M31lvddB0?t=17

1/22/20 04:42 pm - [info]krii

Sapnī man bija zīdaiņa vecuma bērns, un nekādas nojausmas, kā gadījies, un visa māja pamperos un pudelītēs. Bet trakākais, ka man bija jāskrien uz vienu svarīgu pasākumu, un es bažīgi domāju, cik liela ir varbūtība, ka tas sīkais ņems un nomirs, ja es viņu atstāšu uz visu vakaru vienu pašu, un ka būtu nelabi, ja viņš nomirtu, tāpēc, ja tāda varbūtība ir pietiekami liela, man viņš jāņem uz to tusiņu līdzi. Ar visiem pamperiem un pudelītēm. Lakatā piesiets.
Nezinu, ko es izlēmu, jo sākās cits sapnis, kurā es atcerējos, ka man nav nekāda bērna. Un arī uz tusiņu nav jāiet.

1/22/20 12:34 pm - [info]ctulhu - ZEM GALDA

Dugins izlasījis HPL

https://www.geopolitica.ru/directives/ekspertiza-dugina-no-79-prosypayutsya-sushchestva-kotoryh-boyatsya-dazhe-v-adu?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

tas ir jautri :)

1/22/20 11:30 am - [info]santech - FTCode Ransomware Now Steals Saved Login Credentials

https://www.bleepingcomputer.com/news/security/ftcode-ransomware-now-steals-saved-login-credentials/

Īsumā - atgādinājums lietotājiem, kam kompī ūbersvarīgi dati - nevērt vaļā mistisksu random e-pastus, ja tādus negaidi. Jo šim triperim vajag tik vien kā user error.

Šis ir jobans ar to, ka nosper tavus Svarīgos Datus, nodzēš Windows bekapus, nokriptē failus, kuri palikuši kā vienīgie eksemplāri un tad tikai prasa naudiņas. Un raksta beigās arī minēts, ka ne vienmēr dabon savus failiņus atpakaļ arī pēc samaksāšanas. Tā ka, uzņēmumu vadītāji utml., rīkojiet saviem darbiniekiem drošības lekcijas un ieviesiet sankcijas par nepareizu vēstuļu un to pielikumu atvēršanu. Lai nav tā, ka - ups, kas man te gadījās. Aitišņik, palīdzi!

1/22/20 08:10 am - [info]heda

Ja pirms pāris gadiem spridznāja dažas reizes mēnesī, tad pāris reizes nedēļā, bet pagājušogad jau biežākas bija tās dienas, kurās spridzina, nekā tās, kurās spridzinātāji atpūšas, tad šo gadu uzsākuši ar īpašu sparu - vakar bija trīs spridzināšanas, divas no tām Stokholmā, viena Malmē, šodien jau vienreiz paspējuši - Norčēpingā.
Kurš gan būtu ticējis, ka tad, ja importē džungļus, tad džungļus arī dabū.

1/22/20 07:56 am - [info]artis

During the presidency of Viktor Yanukovych, Russia’s FSB was permitted to infiltrate the SBU, and Yanukovych was instructed to curtail Ukrainian counter-espionage activities targeting Russian recruitment in Crimea and Eastern Ukraine. The coup de grâce was administered when Yanukovych fled Kyiv in February 2014: the SBU’s headquarters were ransacked, data on over 22,000 agents and informants were stolen, and every hard drive and flash drive in the building was destroyed. The former SBU Head and his entourage soon surfaced in Moscow. His successor, Valentyn Nalyvaichenko, concluded that Ukraine had lost “everything that forms a basis for a professional intelligence service.”

The Ukrainian case shows the importance Moscow assigns to preventing the emergence of serious counter-intelligence efforts in neighboring states. The same is true in Georgia: when the Georgian government arrested four Russian operatives of Russian military intelligence in 2006, Moscow was so upset at this affirmation of Georgian sovereignty that it curtailed all air, rail, road, and postal links to the country and began harassing Georgian immigrants in Russia.

https://thediplomat.com/2020/01/security-services-moscows-fifth-column-across-eurasia/

1/22/20 12:30 am - [info]vakardiena

Viens pats, Ulda Pūcīša tiesājošā skatien pavadīts, saīsināju ķēdi- izņēmu fixim ķēdes posmu, un vietā ieliku pusposmu. Viss sanāca, fixis atkal braucams un jau pusnaktī apbraukājis Mežaparku.
Augam dažādos virzienos.

1/22/20 12:37 am - [info]saccharomyces

no bullshit

1/21/20 11:04 pm - [info]bozena - Patiesība ir tur

Jūzera hotai bērnības sapnis man atgādināja manu otro slavenāko sapni (manā sapņu topā), vispār jau es tikai saku, ka tas bija sapnis. Patiesībā jau man likās, ka īstenība.
Viss bija tā - man bija kādi 3 gadi. Bija vakars, un visa ģimene, mamma, papus, māsa un mana auklīte sēdēja pie TV. Jā, man bija auklīte kā aristokrātu ģimenēs. Es sēdēju auklītei klēpī un liecos atmuguriski atpakaļ,kā jau bērni mēdz darīt, auklīte turēja mani aiz rokām. Šitā ačgārni skatoties, redzēju, kā no māsas istabas, kurai durvis bija ap stūri, man ar ķepu māj melna, smaidīga lapsa, paslējusies divkājās, šķelmīgais purns un viena mājošā priekšķepa ķepa pabāzts ap stūri, ar otru priekšķepu lapsa turējās pie stenderes, kā cilvēks, kuras lūr, bet negrib, ka viņu kāds pamana. Es arī skaidri zināju, ka neviens pieaugušais lapsu neredz, tikai es.
Diena bija pavisam dīvaina, jo tās pašas dienas pēcpusdienā es uz virtuves 3.stāva palodzes jau biju redzējusi pelēku lauku kaķi, kurš skatījās iekšā pa logu.
Es pēc tam vienmēr visiem stāstīju, ka tas un tas notika tajā dienā, kad kaķītis skatījās pa logu un melna lapsa man māja.
Šo īsfilmu es varu attīt nakts vidū, viss kā vakar, bilde, skaņa, sajūtas.

1/21/20 08:25 pm - [info]santech - China confirms new coronavirus transmitted by human-to-human contact

https://globalnews.ca/news/6436442/coronavirus-human-to-human/

kāds spēlē spēlīti Plague Inc: Evolved

1/21/20 06:26 pm - [info]heda - feminisms 2020

Zviedru feminstu koris "Zelta pežas" ("Guldfittor") izpilda dziesmu "There is a party in my pussy"
https://youtube.com/watch?v=JFlgSbpqrvE
Šis koris esot dibināts, lai, dziedot par seksu un vardarbību, paustu dusmas pret patriarhālo pasauli.

1/21/20 06:01 pm - [info]artis

http://figures-of-speech.com/2019/04/swiss-independence.htm

1/21/20 05:19 pm - [info]artis - Solidarity

http://figures-of-speech.com/2019/08/solidarity.htm

1/21/20 05:20 pm - [info]saccharomyces - labas domas / progress

vakar vai nedaudz senākā pagātnē ripoju mājup ar velo, un man prātā pats no sevis izritinājās šāds domu kamolītis

i don't have to be perfect to be good
i don't have to be good to be good enough
i don't even have to be good enough to have the right to just live my own life
i am free to do whatever i want to do with my life


tas gan tobrīd gadījās domu par darbu kontekstā, bet tikpat labi varētu attiecināt uz pilnīgi visu

nu. riktīgi forši taču

1/21/20 01:47 pm - [info]kants - uzzinu pēdējais

ja kas, marriage story (2019) patiesībā ir divorce story!

1/21/20 12:04 pm - [info]artis - R.I.P. Roger Scruton (1944-2020)

Leftwing people find it very hard to get on with rightwing people, because they believe that they are evil. Whereas I have no problem getting on with leftwing people, because I simply believe that they are mistaken.
— Roger Scruton

1/21/20 01:02 pm - [info]qgmr101 - Nemākulīgs Pilots

Debil in the sky.
Powered by Sviesta Ciba