Заметки алкоголика и придурка

Jaunākais

16.12.19 00:46 - Communism kills the body, but liberalism rots the soul.

We face a situation in the West, where, paradoxically, spiritually we’re in a far worse state than the people who lived under communism. And this is one of the great ironies, because amongst its manias and the rest of it, communism froze things. It froze things glacially for 50 years in many respects. And much of the decay, the voluntarist decay, much of which we’ve imposed ourselves, because of ideas that successive generations of our leaders have adopted from themselves and from others, didn’t occur to the same degree in the East: the idea of self-denigration, that patriotism is the worst evil on Earth, that patriotism is one-stop from genocide, that your own group is always the worst group. This hadn’t been institutionalized and internalized quite to the same degree. It’s perverse that peace and plenty can produce more decadence and decay than hard-line Puritanism, artistic philistinism, queuing, and terror. But that’s what’s happened!

14.12.19 11:10 - le confusion

.

13.12.19 19:52

Smieklīgi, ka pat tik nekonservatīva un ķap ļap partija kā šibrīža toriji, kuru priekšsēdis ir kaut kāds britu humorists, tāpat zemes sālim liekas saprātīgāka izvēle par darbaļaužu partiju. Un lol wtf par to kā Trockins iekrita antisemītisma lamātās. Pat es, nīgrs nacists, ko tādu neparedzēju. Ir jāizdara tik maz, lai tevi varētu leiblot ar antidāvida zvaigzni.

13.12.19 19:20

Interesanti ko tas tomēr nozīmē, ka ir cilvēki, kas spēj savu dvēseli atklāt tikai kaut ko salietojoties, kamēr skaidrā ir permanents rezervēts stupors. Tās idejas un komunikācijas spējas tur ir, bet bez vzbučkas neiet laukā. Ko tas saka par šādiem cilvēkiem?
(nu jā jā, es protams par sevi)

12.12.19 21:14

Interesanti kā cilvēki, kas uzskata cilvēkus ar cietu pārliecību par "fanātiķiem", paši fanātiski apkaro tos, kas nav tik pat "fluīdi".

11.12.19 23:44 - par Times gada humanoīdu

"Hitler won in 1938, after the Munich Agreement. Stalin won in 1939, after the Molotov-Ribbentrop Pact, and again in 1942, after winning at Moscow and encircling the 6th Army at Stalingrad.

This girl won it after having a lot of likes on Twitter and upvotes on Reddit."

11.12.19 21:56 - HA HA HA HA

Kaut kur te cibā jau ganījās bet for posterity šitais ir gards loku/arbaletu porno kanāls.
.
(da labi, es tā pat kā visi citi sabskraiberi skatās tikai dēļ Hansa maniakālā un hipnotiskā ordnungsmējiena)

11.12.19 21:23

Bārda kaut kā smaida omulīgāk nekā āda.

10.12.19 01:47 - Art that doesn't hang itself (tm); Literal coverup (tm)

Ja kāds nezina, tad vispirms kāds deplōrabls negantnieks bija apēdis eksponāta pamatbāzi (banānu) un tagad šis.
(maybe starting to get a taste for the modern art)
2019-12-10-1-46-7

10.12.19 00:35 - meanwhile in Finland


It's a total fucking shitshow. The earlier leftist government just collapsed because a couple ministers, including the prime minister, were caught lying and had to resign, but instead of getting new elections they just decided to reform the government basically as it was except a few positions were shuffled (the resigned ministers got new well paid jobs also). Now we have an even more leftist prime minister that wants to reduce meat based diets and ban internal combustion engines, and is an open border advocate (let them all in basically).

The only good side is that support for the government parties is in freefall, except maybe for the greens (whose supporters want this) and the sweden party who are very small and only the swede-finns vote for them anyway.
TLDR; We're fucked :negative:

EDIT: Well ok, there is a slight hope that the "new" government also collapses pretty soon, for example the minister of foreign affairs (who kept his job) is in a bit of a scandal right now because many sources are saying that he wanted to smuggle female ISIS mothers and their children in a secret operation to Finland from some shithole foreign camp. Very unlawful of course, and he's lying his ass off right now that there are/were no such plans, despite many sources saying otherwise :lol:. Oh yeah, he's gay also.

bonus
The PM has been raised by two dykes.

9.12.19 06:49 - lying by omission

George Nader gets arrested for illegally donating millions of dollars to Hillary Clinton, and this is the story the news run with.

Žurnaļagas ir otra nicināmākā kasta aiz politiķiem. Kā mēs līdz tam nonācām? Acīmredzot demokrātija un liberālisms paši par sevi nerada pietiekami adekvātu vidi priekš "ceturtās varas". Vai arī mēs, kā daudzi uzskat, vienmēr esam dzīvojuši oligarhijā un tikai tagad, post-Trampa ērā to beidzot varam redzēt bez plīvuriem un cakām.

8.12.19 20:47 - univeri kā gibberish generators

https://www.journals.uchicago.edu/doi/abs/10.1086/704991
In this article I take on the question of how the exclusion of Black American women from physics impacts physics epistemologies, and I highlight the dynamic relationship between this exclusion and the struggle for women to reconcile “Black woman” with “physicist.” I describe the phenomenon where white epistemic claims about science—which are not rooted in empirical evidence—receive more credence and attention than Black women’s epistemic claims about their own lives. To develop this idea, I apply an intersectional analysis to Joseph Martin’s concept of prestige asymmetry in physics, developing the concept of white empiricism to discuss the impact that Black women’s exclusion has had on physics epistemology. By considering the essentialization of racism and sexism alongside the social construction of ascribed identities, I assess the way Black women physicists self-construct as scientists and the subsequent impact of epistemic outcomes on the science itself.

7.12.19 07:40 - submission

.

7.12.19 03:59

Brīnišķīgs video par kiberpanka vēsturi (vispār labs kanāliņš veciem nērdiem)

7.12.19 02:32

Nedaudz par bodī lengvidžu no FIB špika. (Ulvim varētu patikt)

6.12.19 19:51

.

6.12.19 18:56 - case in point

6.12.19 18:24

Civilizāciju/kultūru ausma un noriets ļoti līdzīgs cilvēka mikrokosmiskajiem etapiem. Sākumā iepazīšanās ar pasauli, naivitāte, tad sākas vitalitāte, vēlme ietekmēt būt centrā, vēlāk pusmūža viedums, sapratne kā pasaule strādā, bet kaut kādā brīdī sāk atteikt iekšējie orgāni un smadzenes līdz ar to. Šajā pēdējā stadijā ir pašreizējā Rietumu kultūra. Vecs vecūksnis, kas neatceras savu vārdu un involuntāri atstāj ekskrementus aiz sevis to neapzinoties un neliekoties ne zinis, jo viss aizmirsies.

6.12.19 17:30 - māgsla

Radās vēlme precizēt. Priekš manis vispār debate par "kas ir un kas nav māksla" ir paralēla svarīgajam. Svarīgais ir ģēnijs. Vai un kādā mērā izpaužas. Piemēram, diez vai kāds definē Lionela Messi futbola izpausmes kā "mākslu", jo tā nav nedz glezna nedz skaņdarbs vai tml. Tajā pašā laikā tur ir ģēnija klātbūtne. Cilvēka imago dei ģēnijs ļoti spalgā izpausmē. Sapratējiem ne mazāk kaifu un mini transcendenci izraisošs kā Bēthovena stīgu kvartets citiem pazinējiem. Mans uzdirsiens modernajai un postmodernajai māgzlai nav aiz škrobes par definīcijām, bet tā, ka tur ir zero ģēnija jebkāda. Tukšu cilvēku tukšas izpausmes priekš tukšas publikas. Ne velti jāsaraksta milzīgi tomi ar sofistisku ūdeni, lai vispār pamatotu šo mēslu uzstādīšanu galerijā. Ja kaut kas satur gēniju, pat low key maziņā formiņā kā misenes dienišķais ms paint sūdiņš, tad cilvēki pavelkas prosta tāpat. Viņiem nav jāpaskaidro, ka šajā vietā aplausi, jo tāpēc.

6.12.19 16:32

teiksim lietotāja [info]misene peintā veidotie tēlotāja mākslas darbiņi ir pārāki par Pedro Kamposa fotoreālistiskajām misenēm
Powered by Sviesta Ciba