Заметки алкоголика и придурка

Jaunākais

17.9.19 14:38 - sojciālisms praksē

Atceros kā tovarisc Gedymin centās iestāstīt par migrācijas ekonomiskajiem labumiem un kā tā ir neizbēgama, lai Rietumu valstis spētu turēties virs ūdens.:)
Sandviken Municipality should have made half a billion on immigration - In reality, Sandviken has a record deficit
Now, in reality and five years later, Sandviken goes with a record deficit of minus SEK 67 million. The fourth biggest minus the budget in the country.
In addition, Sandviken has a total of SEK 33.12 in municipal tax, which is closer to one krone more than the country's average. The situation is so strained that tax increases cannot be ruled out in the future.


Priviliģētajam baltajam cilvēkam vēl būs jāpiemaksā, lai varētu turpināt izbaudīt kulturālo bagātināšanos savā piemājas rajončegā.

More and more Swedish municipalities start to follow Sölvesborg, Twenty municipalities now questions the state's Forced Asylum law
DOMESTIC. Bengtsfors Municipality now follows Sölvesborg and says that it is not intended to receive more asylum seekers, says TV4 News. 20 municipalities are now dissatisfied with the state's forced asylum law.
Immigration should give the country a "super economy". In practice, it was the opposite, and now more and more Swedish municipalities refuse to accept more asylum seekers from the state.
Last week, Sölvesborg said no, and now Bengtsfors is following suit.
- "We have received so many in our small municipality for so many years that we think it is highly reasonable for refugees who come to Sweden to land elsewhere then here", says Bengtsfors City Council Chairman Stig Bertilsson (M) to TV4 News .
According to Bertilsson, it is not reasonable for the state to pass on its costs to the municipalities. He even calls it an intervention in municipal autonomy.
In three years, Bengtsfors has received 700 new arrivals. However, no economic boom has started after this, on the other hand all they got was a strained welfare and huge budget deficit.
Sölvesborg plans to contest the Settlement Act, which forces the country's municipalities to accept the government's immigrants. According to TV4, there are now at least 20 municipalities who are questioning the Housing Act.


Ir forši tikumsignalizēt un būt devīgam uz citu rēķina, īpaši ja ir zero politiskās un sociālās atbildības vai personīgā riska saskarties ar kulturālo bagātināšanos. Visādi tur ingmari, diegabikši, slikti u.c. šmara ar savu politisko bezatbildību un narcisko emo-egodročīšanu (ak kādi mēs līdzjūtīgi un toleranti) piš kopā valstis ekonomiski, pakļauj līdzcilvēkus fiziskiem draudiem, padara veselus rajonus normāliem cilvēkiem neapdzīvojamus, kamēr paši ērti tup savos sorosofisiņos un medī "nacistus" twiterī. Laiks saukt vainīgos pie atbildības.

bonus kek
Sölvesborg's Sweden Democrat City Council plans to ship new immigrants off to Social Democrat-led municipalities: "You where the ones that did say this was profitable"
Sölvesborg Municipal Council Louise Erixon (SD) therefore has a solution. Left-wing municipalities will now be given a chance to also receive immigrants from Sölvesborg. After all, it is the Left who said that immigration would be a profit.

-"For many years there have been statements from social liberal opinion makers and the media that claim that the reception of migrants is a good deal for the municipalities. Now the Sölvesborg Samstyret goes out and meets the wishes of the not rarely socially democratically controlled municipalities," SD writes on Twitter.

- "We are now offering red municipalities to receive Sölvesborg's newly arrived, as several of them have emphasized that it means a large financial gain to get these people", says Erixon.

17.9.19 11:30 - Kaligulas armija

14.9.19 19:19 - šī brīža noskaņa

absolutely halal

14.9.19 18:28

14.9.19 13:28 - Dr. Mengele 2019


“The father has been legally barred from speaking to his child about sexuality and gender from a scientific or religious perspective and from dressing his son in boys’ clothes; instead, he has to offer both girls’ and boys’ outfits.”

14.9.19 13:24 - 92.4 likes

13.9.19 14:45

Nez kā Ingmars & Co domā nomazgāt asinis no savām rokām, kad pienāks tiesas diena (nav svarīgi kurā realmā). Ar "nas tak učiļi"?

13.9.19 04:51 - trāpīgs koments sakarā ar PDP dumo ideju ''ziedot'' žīdu mafijai (ADL)

It's not smart, because there's nothing he can do now to remove the branding. Donating to the ADL just adds to his "guilt". SJWs don't care about whether PewDiePie is a Nazi or not, they care about maintaining the psychological hold they have on society, which is the true source of their power. It's NOT guilty until proven innocent. PewDiePie HAS to be guilty, or rather, he is already guilty, not of being a Nazi, but for presuming to be above being labeled, and for daring to help bring about the very thing SJWs fear more than anything, the dismantling of political correctness as a form of social control, which is also the reason those lunatics have gone ballistic over Trump (it's (Soross) affraid - good - mana piebilde).
This is why you never apologize, you never try to make amends, or you never try to show that you aren't actually a racist, homophobe or what have you. There's only one way you can win this battle, and that is by shrugging off the label as if it has no power, because in actuality the label has no power besides what people give it to. SJWing is a religion, it operates on anathemas and taboos that are entirely analogous to that of any other religion, and the most threatening thing to a religion is unbelief. The only proper response to SJWs is to stop giving a shit to their dogmas. That is the only viable escape anyone has. Apologizing may save your butt momentarily but all you are doing is just reaffirming the power they have over you and you'll never be rid of them.
/./
Well, here's a novel idea. Instead of cucking and just submit to their bullying which only increases their power even further, how about you fight back?

I don't know how people haven't figured out that there's no redemption when it comes to SJWs. If PewDiePie cucks it's over for him. They'll never drop the labeling. They'll never cease their libelous screeching. Cucking is an admission of guilt and the guilty are never forgiven, so what's the point?

Besides, all they have is libel. Their entire arsenal is words printed on worthless rags. It's amazing to think how much power they possess just because they have a bigger megaphone than anybody else. I wonder, what would happen if people simply stopped listening to them?

12.9.19 18:44 - atgriežoties pie Tool

Tā kā esmu entos pudus sāli izēdis visādu mūziku klausoties cauri gadiem, tā ņemšanās ap Tūli jau sen likās pekuliāra. No kā grupām rodas "cult following"? Ja mūziķi spēj radīt kaut ko ļoti neatkārtojamu, kas laikam nav nekur citur dabonams. Man, piemēram, tīri individuāli ļoti maz kas palicis atmiņā no šamiem. Dabiski, ka Schism ir kruts, bet pa lielam viņiem nav daudz izcilu treku. Kas paņem ir tas ļoti specifiskais saunds. It kā nekas īpašs, bet nez kāpēc tikai viņiem piemītošs. Zinot augstāk minēto kulta statusu, zināju, ka viņiem ir daudzi podrožaķeļi un savā laikā eksplorācijas nolūkos izklausīju visu iespējamo no visādiem kloniem un tradīciju turpinātājiem. Absolūti nekas nebija ne tuvu, pat ja pa savam forša mūzika. Vot kā Bītliem, viņiem savā starpā bija klikšķis, kas iespējams tikai viņu starpā un mēģinājums atkārtot šādu uspehu nesanāks.
Ir vēl vismaz dažas grupas, kas ierindojas šajā kategorijā. Kaut kas, ko neviens cits pat līdzīgi nedara. Tā ir vērtība pati par sevi. Novelty.

11.9.19 19:22

man patīk kā Džons Viks pēdējā filmā izmanto zirgu, tas ir kaut kas jauns, uzvažuha

11.9.19 15:59

IMO iemesls kāpēc nevienam nepatīk Krišjānis ir tas, ka viņš ir protestants ar visām no tām ierietošajām sekām. Sola kriptura un muh nosodījums bez spējas paust arī dzīvi apliecinošu retoriku. Atceros kā savos pacmit/divdesmit gados, kad vēl biju nihilistisks ateists skatījos kardinālu Pajacu un arhibirģermeistaru Vanagšteinu visādos tōkšovos. Man tad nebija simpātiski nekādi kristiešu argumenti, bet tīri cilvēciski Pujāts vienmēr izklausījās genuine večuks, kurš grib labu, pat ja nespēja to sofisticēti paust savā senīlajā valodiņā. Vanags, turpretim bija obvious fake kristietis, kas is in for the money/status, tāpēc tik ļoti strādāja pie sava imidža kā holier than thou svētulis, kas ar puspievērtiem plakstiņiem stāsta plebam par esošo (btw, daudziem sjw ir tas pats vizuālais un runas stils).

Tas man liekas tipisks lepnības izpaudums. Manā uztverē protestantisms ir beisiklī kreiso apvērsums baznīcā. Jā, Lutera laika katoļbaznīca nebija bez korupcijas un grēka, bet zinot paša Lutera huiņas... Tas ir kā, Krievija zem Niko otrā nebija nekāda leiputrija un cars par to ir atbildīgs, bet boļševiki, kas viņu un visu Krievijas iepriekšējo vēsturi iznīcināja par labu savam revolucionārajam puritānismam bija daudz sliktāki.

11.9.19 13:30 - audzināšana sodomgomorrā

10.9.19 16:04 - :makesyouthink:

absolutely halal

10.9.19 13:41

Viena lieta, kas fascinē far left salīdzināt manus viedokļus ar Islamu ir tas, ka musulmaņi ir daudz līdzīgāki galēji kreisajiem vienā supersvarīgā, cilvēka harakteru definējošā treitā - abiem nav humora izjūtas. Smiešanās par sevi ir aizliegta kanonā un satīra kā tāda nesaprotams jēdziens. Vai varat atrast kaut kur kādu muslim stand-up comedian vai dokumentus, kas parāda musulmaņu spēju smieties par savu ikdienu - visādus tur dadžus, anekdotes, kas iet no mutes uz muti, izklaides sfēru, kur ir smieklus izraisoši priekšnesumi? Nope. Viņi ir totally serious. More serious than serious cat. Apšauj franču Dadža redakciju par Muhamada bildīti. Tas pats ar SJW maniakiem. Viņus absolūti trigerē satīra un ņirgas par viņu kultūru. Tiktāl, ka viņi ir SAŠUTUMĀ par Onioan un Babylonbee internetā.
Tak iedzersim par to, lai mums nekad nezustu humōra izjūta!

9.9.19 21:51

Un mazliet atgirežoties pie
"Lūk, apgalvojumu, ka vides aktīvistiem esot kaut kāda mistiska (kreisās?) politikas motivācija, arī pēdējā laikā pamanu arvien biežāk. Gribētos zināt, cik tas ir pamatoti."

In this respect, any movement toward a more just and civil society can now be considered a meaningful climate action. Securing fair elections is a climate action. Combatting extreme wealth inequality is a climate action. Shutting down the hate machines on social media is a climate action. Instituting humane immigration policy, advocating for racial and gender equality, promoting respect for laws and their enforcement, supporting a free and independent press, ridding the country of assault weapons—these are all meaningful climate actions.
..
Finally, overwhelming numbers of human beings, including millions of government-hating Americans, need to accept high taxes and severe curtailment of their familiar life styles without revolting. They must accept the reality of climate change and have faith in the extreme measures taken to combat it. They can’t dismiss news they dislike as fake. They have to set aside nationalism and class and racial resentments. They have to make sacrifices for distant threatened nations and distant future generations. They have to be permanently terrified by hotter summers and more frequent natural disasters, rather than just getting used to them. Every day, instead of thinking about breakfast, they have to think about death.


https://www.newyorker.com/culture/cultural-comment/what-if-we-stopped-pretending?fbclid=IwAR0yrdkPxk2Kgyw8Eu6CAqKv7tszXS89AYkqoWHLHt6KEpslgvZy8HVU9oI

Cilvēks principā godīgi izklāsta, kā klimatkultisms ir svarīga daļa no kopējās "woke" sektas teoloģijas. Organiska sastāvdaļa, tā teikt.

9.9.19 21:32 - tu ņirgājies par naida upuriem

Stāstiņš tāds. Melnais bļūzmenis, kurš brīvajā laikā dara labas lietas sniedzot reālu ieguldījumu reālu raitwing radikāļu vešanā pie prāta, uzzinājis, ka patiesībā pats ir "baltais supremacists", jo bariņam sliktu nepatīk dialogs un runas brīvība. The more you know blues. Tagad viņam būs vēl viens darbiņš - deradikalizēt aņķifakus. :|

9.9.19 18:17 - par naidu

sasodītais naids bļe

9.9.19 13:19

"You don't need laws when you control the culture. 1984 was scary not because people were compelled to follow orders under duress, but because they were actually made to believe."

Ja nemaldos, padomju savienībā praktiski nebija likumu vai citu normatīvu aktu, kas būtu uzskatāmi par 'totalitāriem'. Ārēji ļoti demokrātiska valsts. Cilvēki vienkārši darīja.

9.9.19 12:33

8.9.19 23:17 - ekscelenc revoo pēdējo laiku labākajam turn based rpg - Underrail (tagad ar ekspansiju)

absolutely halal
Powered by Sviesta Ciba