unpy's journal

> jaunākie ieraksti
> kalendārs
> draugi
> par sevi

Friday, October 19th, 2018
11:07 - Cilvēku vērotāja piezīmes.
Jo vairāk cilvēki velta laiku, lai domātu par apkārtējo cilvēku taisnību, jo mazāk laika viņiem atliek, lai domātu par savu spriestspēju.

(3 comments | ir ko piebilst)

Sunday, October 14th, 2018
14:05 - Laika un ne tikai vērotāja piezīmes.
Šodien vairāk nekā jebkad izjūtu reliģiju izcelsmes jēgu un būtību. Staigājot pa āru, vērojot šo rudens dienu un atceroties vasaru, tā vien kārojas paskatīties debesīs un no visas sirds teikt "paldies!". Un tiešām ir tāda vēlme, lai tam paldiesam būtu arī konkrēts adresāts.

(6 comments | ir ko piebilst)

11:49 - Rudenim pilna mute zelta zobu.
Poll #21252 Vara un misiņa rudens
Open to: All, results viewable to: All

Uznāca iekāriens braukt uz Siguldu rudeni skatīties?

View Answers

Jā, un izveicu šito vai tūdaļ pat izveikšu!
4 (7.5%)

Jā, uznāca, bet tāpat arī pagāja.
2 (3.8%)

Nē, uz lapām skatos citur.
26 (49.1%)

Nē, skatos ekrānos, tur interesantāk.
4 (7.5%)

Nevis es skatos uz rudeni, bet rudens skatās uz manīm!
11 (20.8%)

Pats stulbs!
3 (5.7%)

Pilnīgi cits variants.
3 (5.7%)

(9 comments | ir ko piebilst)

Saturday, October 13th, 2018
17:49 - Vēstures vērotāja piezīmes.
Salīdzinoši neviļus uzgāju diezgan interesantu rakstu par karavīru sievām Krievijas impērijā 18.-19. gadsimtā - http://www.reenactor.ru/ARH/PDF/Cherbinin_02.pdf

(2 comments | ir ko piebilst)

Thursday, October 11th, 2018
18:34 - Cilvēces vēstures vērotāja piezīmes.
Ir radies iespaids, ka daudzas lietas mūsdienu cilvēku saprātā un pasaules vēstures izpratnē notiek tālab, ka tā īsti netiek saprasta laika skala, kurā kas noticis. Grūti pārmest, jo no skolu programmām to tā īsti nevar izjust, jauki būtu jau pamatskolniekiem radīt filmu, kuras katrā sekundē būtu ietverts gads. Tas varētu izskatīties apmēram šādi:gari, garlaicīgi )

(14 comments | ir ko piebilst)

Monday, June 4th, 2018
11:06 - Laika vērotāja piezīmes.
Pirms ~443 700 000 gadu - ordoviksa izmiršana, lēš, ka kādi 49% dzīvnieku izmira, teorētiskie cēloņi - neierasti bargs ledus laikmets ; 6000 gaismas gadu attālumā bijušas hipernovas blieziens; CO2 pieaugums atmosfērā vulkāniskās darbības rezultātā.

Pirms ~374 000 000 un ~359 000 000 gadu - devona izmiršanas, kopā ap 19% dzimtu un 50% ģinšu esot aizgājušas boldā. Teoriju ļoti daudz, spriež, ka tā ir bijusi kādu desmit nepatīkamu gadījumu sērija, pa negadījumam 1 000 000 - 3 000 000 gados, varbūt vistrakāk visu smagnējs meteorīts sačakarējis, a varbūt augi pārlieku strauji pasauli pārņēmuši, tāda pamatīgāka globālā sasilšana arī varot būt pie vainas, jo tieši tobrīd no peļķes līdz peļķei izmisīgi rāpojošās zivis līdz abiniekiem esot darāpojušās.

Pirms ~252 200 000 gadu - dižā perma izmiršana, uz neatgriešanos aizgājuši 96% jūras dzīvnieku sugu, 73% sauszemes mugurkaulnieku sugu, pat 83% kukaiņu sugu izbeigušās, lai gan kukaiņi, kā zināms, ir ļoti dzīvelīgi. Ir doma, ka vairums apmiruši nieka 60 000 gadu laikā. Teorijas - vulkāni satrakojušies un piegāzējuši visu; vairāki meteorīti; klimata izmaiņas, kas saistītas ar strauju metāna daudzuma palielināšanos nez no kurienes, mož no jūras dibena, mož baktērijas vainīgas.

Pirms ~199 600 000 gadu - triasa izmiršana. Kāda puse no visām tobrīd esošajām sugām noslaucīta no zemes virsas un jūras dzīlēm teju vai momentāli - 10 000 gadu laikā. Galīgi nav skaidrs, kamdēļ, pieņem, ka pie visa vainīgas klimata izmaiņas, kas saistītas ar vulkānisko darbību - esot bijusi pamatīga globālā sasilšana, ja baigi daudz lieka CO2 parādījies vai globālā atdzišana, ja tas tomēr SO2 bijis. Jebkurā gadījumā, Pangeja sadalījusies un dinozauri pēc visas šīs no dzīvības brīvās telpas parādīšanās sākuši savu uzvaras gājienu.

Pirms ~66 000 000 gadu - krīta/paleogēna izmiršana, apmirst dinozauri, lērums molusku un aļģu, 16% dzimtu (47% ģinšu) jūrā un 18% sauszemes mugurkaulnieku atvadās, ekosistēmas sagrautas, uz to drupām sāk dzīrot zīdītāji, putni un nezkamdēļ krokodili. Teorijas - uzgāzās meteorīts vai vairāki, a varbūt pat komēta nolidoja stipri par tuvu; kārtējās salīdzinoši netālās supernovas nedarbi; sasodītie vulkāni atkal čakarē klimatu; magnētiskais lauks nezkālab sabojājies. Tikpat labi varbūt kāda baisa epidēmija bijusi; augi iemanījušies ražot alkaloīdus, dinozauri noindējušies no šiem; sīkie, riebīgie zīdītāji visādos citos veidos nodarījuši dinozauriem gauži. A varbūt viss kopā, grūti būt dinozauram, ja tavas olas zog smirdīgs un bezkaunīgs protoopusums tieši tajā brīdī, kad, sarijies opiātus, skaties uz brīnumdaiļu komētu, kas nāk tieši virsū.

Šie ir tādi pieci lielākie pēdējā laika pasākumi, ir arī sīkāki atgadījumi, kādi vēl 20 jau nu toč zināmi. Nosacītais cilvēciskais faktors parādījies vien pirms kādiem 10 000 gadu, kad cilvēki mamutus esot pārāk daudz apēduši. A kas tas ir 10 000 gadu? Stacijas laukumā šobrīd esošo cilvēku kopējais mūža ilgums ir apmēram tāds pats.

(18 comments | ir ko piebilst)

Thursday, April 12th, 2018
16:48 - Vēstures vērotāja piezīmes.
Krievijai allaž bijis sarežģīti savaldīt Kaukāza kalnos sēdošās musulmaņu sīktautiņas, visai tai ņemtnei ar čečeniem un tamlīdzīgiem saknes iestiepjas 19. gadsimta sākumā, Kaukāza karš, kura laikā Krievijas impērija mēģināja kalnos ieviest vismaz kaut kādu kārtību, vilkās 50 gadus ar visai mainīgiem panākumiem, proti, tikko jau Krievijai šķita, ka nu viss ir kārtībā, atkal jau nez no kurienes uzšķīlās kārtējais imamāts un kašķis sākās no jauna. Faktiski, varētu teikt, ka Krievijas varas esamība tajā reģionā norāda uz to, cik varens ir Krievijas hanāts konkrētajā laikaposmā. Arī pēcrevolūcijas pilsoņu kara laikā, protams, kalnos uzradās pavisam neatkarīgs Ziemeļkaukāza emirāts un viss šis garais ievads bija tikai tamdēļ, lai varētu jums uzrādīt šī emirāta karogu:

(5 comments | ir ko piebilst)> uz augšu
Sviesta Ciba