Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
īsā Lielbritānijas monarhijas vēsture, neilustrētā 
20.-Aug-2012 11:14 am
Pirmie to (Liel)Britāniju iekaroja romieši. Īsti nav zināms, vai toč pirmie, taču viennozīmīgi pirmie šo fakstu fiksēja rakstos (jo tai laikā vienīgie mācēja rakstīt).
Pēc kāda laika romieši notinās, taču laime dzīvot elfu, rūķu un pūķu pasaulē nebij ilga, jo ieradās vācieši - t.i. angļi un sakši, - iekarojot visu zemi, izņemot kalnus.
Tad ieradās normāņi, kas klapēja angļus un sakšus, laupīja, dedzināja un p...sa zosis, govis, visu, kas kustas.
Tad angļi un sakši apvienojās un devās normāņus izdzīt. Tie izdzīties negribēja ļauties...
Tad normāņi apvienojās un iekaroja visu salu.
Tad normāņi sašķēlās, dabūja pa degunu un notinās uz savu Dāniju.
Tad ieradās Normandijas hercogs Vilhelms ar saviem normandiešiem un kļuva par sakšu "jumtu", taču ne uz ilgu laiku, jo sākās kašķis starp pašiem frančiem, tb normandiešiem un anžujiešiem. Galu galā par angļu un sakšu jumtu kļuva Henrijs Plantagenets, Anžū grāfs.
Tad Henrijs sāka karot ar savu sievu, Akvitānijas hercogieni, bet, kad to reiz viņas vājuma brīdī noķēra un ieslodzīja tornī, sāka karot ar saviem dēliem, citiem franču grāfiem, kā arī nez kāpēc gāja izkauties arī ar arābiem. Kamēr viņš tā izklaidējās, Ildefransas grāfs viņu un tā dēlus patrieca uz mežu aiz Dagdas Angliju.
Tas makten nepatika Anglijas baroniem, kuri, kā jau īsti zaldāti, dzīvoja pēc principa "tālāk no priekšniecības, tuvāk virtuvei" - baroni nu sāka ar viņiem karot.
Galu galā ar baroniem panāca mierīgu līdzāspastāvēšanu, un no priekiem visi kopā iekaroja Velsu, Skotiju un Franciju. Skotiju un Franciju gan visai aši padirsa...
Ģimenes kašķis turpinājās, kā jau tas pieņemts, dalot vasarnīcu un ledusskapi mantojumu, tb Plantagenetiem sašķeļoties Jorkos un Lankasteros, kuri ar lielu azartu gāja viens pie otra ar mietiem kauties. Da tā aizrāvās, ka pa lielam viens otru izkāva, un rezultātā par Anglijas karali kļuva no Francijas atkuģojušais bastards ārlaulības brālēns baltās ķēves devītajā augumā, Henrijs no Tjudoriem, kurš apprecēja ārlaulībā dzimušo princesi un ērti iekārtojās tukšajā tronī.
Pats Henrijs, viņa dēls Henrijs, kā arī mazmeitas Marija un Elizabete pievērsās rimtai mājas dzīvei, tb pamatā bez fanfarām nodarbojās ar lieko lordu izķeršanu un likvidāciju (negaidot, līdz tie sāks karot ar troni), kā arī Baznīcas īpašumu sekularizāciju. Pasākumi bija tik ienesīgs, ka Tjudori ar to aizrāvās gluži kā ar monopola spēlēšanu, kā rezultātā pavisam atstāja novārtā privāto dzīvi.
Rezultātā tronī kāpa no Skotijas atsauktais brālēns Džeimss Stjuarts. Džeimss un tā dēls Čārlzs bija izglītoti humānisti - ja Tjudori vispirms cirta galvas, bet pēc tam aplaupīja, tad Stjuarti tāpat aplaupīja, bet galvas necirta, - par ko ar tapa sodīti: neizturējuši šādu netaisnīgumu, pavalstnieki sacēlās un nocirta Čārlzam galvu.
Pakarojuši savā starpā pāris desmitgades, briti saprata, ka demokrātijas spēlēšana un referendumošana ir laba lieta, taču, ja nevēlas uz mūžiem palikt Dieva aizmirsta lupatlašu nomale, bez karaļa neiztikt, un uzaicināja patriektos Stjuartus atpakaļ.
Tomēr, kā mīl norādīt tautas gudrība - vilks spalvu met, taču tikumu nē, - neizturējuši Stjuartu derdzīgo pieklājību, pavalstnieki atkal sacēlās un tos padzina, uzaicinot par karali valoni Vilhelmu no Orānijas (pāris miestu zemes pleķis kur Holandītē). ko draudzīgi iesauca par Villiju. Viņa uzdevums bija nocirst galvas visiem, kam tomēr Stjuarti patika, lai gala rezultātā Anglijas tronī kāptu dinastija no kādas mazpilsētas Vācijā.
Kopš tā laika iestājās prieks un līksmība: pēc Viktorijas ieviestā šariata viktoriānisma režīma, kas nodrošināja miera un stabilitātes ieviešanos, Lielbritānija uzplauka un nu var rīkot prinču kāzas ar tām smukajām kleitām, un Olimpiskās spēles gana bieži, kas visiem visnotaļ patīk. :)
Comments 
20.-Aug-2012 11:56 am
:))
20.-Aug-2012 03:45 pm
Tā gadās, kad parāk daudz sāka par miglaino Albionu domāt. :)
20.-Aug-2012 12:00 pm
Olimpiskaas speeles galiigi nemaz nav slikts rezultaats shitaadam sportam gadsimtu garumaa :)
20.-Aug-2012 03:46 pm
Man gan tās karaliskās kāzas labāk patīk - kleitas un meitas smukākas. :))
20.-Aug-2012 01:30 pm
Ļoti lielisks apkopojums! pasties, cik šitiem te aizņēmis vietas, lai to apmēram izklāstītu, i to apstājas 1700 gadā, akurāt pirms Apvienotās Karalistes izveides :) http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_monarchs
20.-Aug-2012 03:47 pm
Šie izplūst liekvārdībā. Te jau galvenais jau ir saprast kopainu, nevis ciparinus kā dzejoli no galvas mācīties. :)
20.-Aug-2012 01:39 pm
es vislaik pie sevis domāju un nerodu kompetentu atbildi (un kā gan)
vai normāņi bija kvalitatīvi atšķirīgi no normandiešiem (un vice versa no angliem un sakšiem)?
normandija bija normāņu kolonija - bet vai normandieši bija tā pārfranciskojušies ka var viņus kardināli nodalīt no ziemeļniekiem normāniem?
ok ticība, valoda, bet laivas ar ko vilhelms iekaroja angliju bija tās pašas normāņu laivas, karaspēka bruņojums ne ar ko principiāli neatšķīrās

taktikā gan - normandieši izmantoja romiešu taktiku, iekarojot caur nocietinājumu un ceļu būvniecību - bet vai tas ir principiāli?

un vēl - sakši un angli jau arī tie paši normāņi vien bija - ne tā? ;)

p.s.
es esmu ticis pusē grāmatai par laivu būvniecības vēsturi - vot i apskatīju tur pieminētos faktus un zīmējumus - to slaveno gobelēnu, principiālas atšķirības neatrodu
20.-Aug-2012 03:58 pm
Nuss, neesmu nekāds eksperts, bet tā pa lielam un vienkārši "normāņi" ir visi Ziemeļeiropas iedzīvotāji centrāl- un dienvideiropiešu acīs (tb arī tavi un mani senči), savukārt Normandijā apmetušies ziemeļnieki ātri kļuva par tipa vietējiem (ne vairs nezināmi barbari no aizjūrām, bet pašu barbari no Normandijas ārēm), kuri Viljama Bastarda laikā pat lamājās senfranču mēlē.

Bet kuģi un apbruņojuma līmenis lielos vilcienos un mazos tramvajos visiem CA-Eiropā bija vienāds.

Mani gan vairāk interesē tā grāmata, ko lasi - vai tur ir kāds smuks kopsavilkums par skandināvu jūras laivām, tipiem, hronoloģiskajiem tipiem?
20.-Aug-2012 04:10 pm
oj, tā grāmata ir burvīga - tur par katru no periodiem ir apraksts un atsauces un kopsavilkums beigās katrai nodaļai

bet to skandināvu secinājumu es papildinātu ar sastlera secinājumiem, ko viņš apkopojis savā RTU bakalaura darbā - par kuģu būves vēsturi

tiesa zastlera darbs ir diezgan nesaprotams bez TĀS grāmatas - tā ka kopā tas dod visai plašu ieskatu tieši hronoloģiskās tabulas veidošanā

pati grāmata rīgā man - bet sarakstījis ir angļu muzeja kaut kāds tur profesors ;) bet paveca - viņu vajadzētu apdeitot ar zviedra Bjorna Larnstroma domām par kuģubūvi - tā angļu grāmata tūlīt pēc kara izdota, bet jā - ir savdabīga
autors cenšas sataisīt laivu būves ģenealoģiju kas no kā un kā sākot no plostiem (no kā cēlušies teiksim ķīnas džonkas un japāņu kuģi) un vienkočiem līdz jau kuģu tipa laivām
21.-Aug-2012 11:16 am
Nevēlies skandināvu peldlīdzekļu tipoloģisko periodizāciju pārtulkot šim te: http://vesture.eu/index.php/Vikingu_kuģi ? Iesāku, bet jods viņu zina, kad pabeigšu, meklējot materiālus.
21.-Aug-2012 12:03 pm
o, jā - es labprāt

tikai ē ;) es īpaši nenošķiru kas ir vikings kas nē - es labāk kad tikšu skaidrībā ar sevi sarakstīšu nedaudz par ziemeļeiropas kuģu attīstību (no baltijas jūras ziemeļiem līdz spānijai)
materiāls ir, trūkst tikai laika lai visu izlasītu ;) bet kaut kas būs, jā ;)

pēc tam varēsi noprecizēt un paņemt tikai par vikingiem ja vēlēsies - jo vikingi un laivu būvniecības vēsture pārklājas bet nav gluži identiski
21.-Aug-2012 02:27 pm
Da vienkārši nodefinēt skandināvu jūras laivu tipus (nu tur sīkāk par visiem snifiem, muminiem un drakariem par katru atsevišķi). Tb tas princips ir dot maksimāli īsu pamatinfo - kā špikeri uz eksāmenu, - un norādīt ieteicamo literatūru un linkus, lai interesents zinātu pirmos soļus, kur meklēt. Tb iztiekot bez vikipēdijai raksturīgā izvērsuma, ar kuru aši var auzās iebraukt. Tb moš tai grāmatā jau pie nodaļu rezumē kas tāds ir, un atliek tikai pārtulkot?
20.-Aug-2012 07:00 pm
Lielākā atšķirība, šķiet, bija tā, ka Normandijas normaņi bija lielā skaitā zirgos sakāpuši un kaujā nekāpa nost. Un gan jau ģērbās arī pēc jaunākajām Parīzes modēm. Un runāja pa normandiski (tipa franciski). Gan jau, ka bastarda paaudze vēl stāstīja leģendas par tālo dzimteni, bet spriežot pēc turpmākās vēstures, viņi bija vairāk franči un mazāk normaņi.
20.-Aug-2012 09:47 pm
labs konspekts ;)

/pamēģināšu atstāstīt UK kolēgiem, lai papriecājas :)
//a to šamie par kkādu Pussy Riot satraukušies, it kā vietējo problēmu ar islamticīgajiem nepietiktu ;))
20.-Aug-2012 10:20 pm
Diez, ir taisnība teorijā par Game of Thrones (ja ir zināma) iedvesmošanos Anglijas vēsturē? Nu, ir teorija, ka Lanisteri = Lankasteri, Stārki = Jorki, siena = Hadrian's wall.
21.-Aug-2012 11:13 am
Nav zināma. Taču izklausās visnotaļ ticami. Kaut kur jau to dispozīcijas struktūru spēļu autoram bija jāņem (retais piepūlas, domājot pilnīgi savu pasauli). Te pat autors nav īpaši centies slēpt shēmu un pat fonētisko līdzību saglabājis.

Iespējams, lai lasītājam/skatītājam vieglāk būtu uztvert bērnībā pamatskolā kaltā kursa klišeju rāmjus?
This page was loaded Nov 19. 2024, 4:27 am GMT.