making sense [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

Labāk nekā racionālisms [16. Nov 2017|19:35]
Man patīk tā teorija par pieciem pieaugušo attīstības līmeņiem. (Izņemot to par to, cik procentu cilvēku ir iestiguši kurā tur līmenī, tas izskatās pēc pēc smug bullshit, put down to make one self feel better than the rest of us just because of reading this and being interested in self-development.)

Postmodernisms ir ļoti svarīgs. Postmodernisms ir atstājis milzīgu ietekmi uz to, kā cilvēki sadalās par šiem līmeņiem. Pēc postmodernisma ir kļuvis vieglāk izlauzties no sistēmiskās domāšanas līmeņa. Bet ir kļuvis arī grūtāk to sasniegt, un lielākā daļa sistēmisma noraidītāju nevis kaut kur paceļas, bet nolaižas līdz traibālisma līmenim.

Modernās politiskās kustības balstās uz trešo līmeni. Alt-right cilvēku pamatdarbība ir sistēmisma, institūciju, globālisma kritizēšana par labu kopienai (community). (Tāpat varētu arī kritizēt SJW alt-right vietā, bet baidos, ka viņu attieksmes un līdzekļu kritizēšana tiks interpretēta kā mērķu kritizēšana. Labi, ka ir alternatīva grupa, kura ir ne tikai kaitinoša, bet arī kļūdās attiecībā uz gandrīz visu.)

Tā vietā, lai atteiktos no sistēmisma, vajag pacelties pāri konkrētām racionālisma / sistēmisma instancēm un pielietot to tikai tajās jomās, kurās tas strādā, nevis mēģināt konsistenti izmantot visur. It kā acīmredzama doma, bet empīriski redzams, ka to ir ļoti grūti apzināties un realizēt. Praksē visbiežāk sanāk nevis sistēmas, kuras kalpo cilvēkiem, bet sistēmas, kurām kalpo cilvēki - Dievs, valsts, tiesas, nereti pat universitātes, reizēm pat zinātne (ja to mēģina pielietot visur) utt.
saite13 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Svētdienas rīta spams [12. Nov 2017|11:53]
... tālāk ... )
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[11. Nov 2017|12:31]
Šis ir labs kopsavilkums, kāpēc nihilisms/eksistenciālisms ir tikpat nepareizi kā ārējās (ārpus visuma) jēgas meklēšana:
https://meaningness.com/an-appetizer-purpose
https://meaningness.com/misunderstanding-meaningness-makes-many-miserable

Plānoju izlasīt pārējo grāmatu.
saiteatstāt nospiedumu

[9. Nov 2017|16:54]
Dīvaini, ka tās ikdienas sajūtu lietas, to, kas aizņem 90% prāta, nevar paturēt - pat dienas spilgtākos iespaidus - kā vakar domāju, paskat, cik viss ir labi, kaut kāda rudens noskaņa, vēss gaiss sejā, tumša pilsēta.

Dienas notikumi aizmirstas, aizmirsīsies pat šo dienu ierastais ritms. Reiz, pēdējā darbā LV domāju - interesanti, es tagad tik netipiski daudz ko daru, gandrīz vai vajadzētu pierakstīt, kāda izskatās mana diena. Šobrīd jau gandrīz neko no tā neatceros.

No šī laika paliks - kas? Tas, ko viegli rekonstruēt, kaut kādas kvantificējamas lietas, objektīvi sasniegumi un objektīva nelaimes, lietas, ka kas tagad darbojas labi ja kā fons. "Es dzīvoju tur, sausais atlikums tāds."
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[5. Nov 2017|10:57]
Postmodernism is the nemesis
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Stages of Adult Development [4. Nov 2017|20:22]
saiteatstāt nospiedumu

Fully Automated Luxury Gay Space Communism, part 2 [29. Okt 2017|11:06]
Trigger warning: dzimumidentāte, komunisms
... tālāk ... )
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[26. Okt 2017|10:32]
sci quote
... tālāk ... )
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

What's wrong with Fully Automated Luxury Gay Space Communism [14. Okt 2017|15:58]
Termins nav joks, bet kreiso mīms ar palielu pašironijas devu. Nosaukums nācis no youtube video Fully Automated Luxury Communism. Kā tāda šī ideja, manuprāt, būtu pelnījusi tikt apskatīta nopietni, un es mēģināšu uzrakstīt, kāpēc neesmu 100% onboard with FALGSC.

Fully Automated - ideja te ir par AI, kas aizvietos visus darbus. Pirmkārt, īstermiņā tā nenotiks, bet ilgtermiņā (post-singularitātes pasaule?) ir pārāk neparedzama, un iespējams, bezdarbs būs least of your worries. Es vairāk uztraucos par to, ka AI ir lielākas izredzes aizvietot intelektuālos darbus nekā fiziskos, kas novedīs pie tā, ka vidusšķiras darbi gandrīz izzudīs un "plašās tautas masas" atkal kļus par proletāriešiem vai dzīvos no UBI. Tulkošana (cibiņu mīļākā profesija?), piemēram. Cik no pašreizējiem tulkošanas darbiem vēl pastāvēs pēc 20 gadiem? Nezinu detaļas, bet domāju, ka ne daudzi. Viens cilvēks ar uzlabotiem tulkošanas rīkiem varēs izdarīt to pašu, ko 20 cilvēku dara tagad. Pļaujmašīna vs. izkapts - lauksaimniecībā vairs nestrādā 50%, bet 0.5% no visiem.

Luxury - lukss nav nekas labs pats par sevi. Klasiskais materiālisms, kurā cilvēki krāj lietas, prasa nevajadzīgu, bezjēdzīgu piepūli sevis uzturēšanai and the things that you own end up owning you. Mileniāļu stila "materiālisms" ir citāds, bet fundamentāli man šķiet tikpat maz sustainable; tas ir vairāk "patērējam experiences, nevis lietas". Problēma ir tur, ka tas noved pēc dzīšanās pēc arvien jaunām un iespaidīgākām pieredzēm. 90-tajos varēji izcelties ar to, ka brauci ceļot pa eiropu. Tagad liekas, ka visi ceļot pa eiropu reizi gadā, kaut vai tāpēc vien, lai neatpaliktu no draugiem. Izcelties var ar ceļošanu uz Jaunzēlandi. Nākošais posms - visi reizi gadā ceļo uz Jaunzēlandi; izcelties var ar ceļošanu uz Antarktīdu. Nākošais - visi reizi gadā ceļo uz poliem; izcelties var ar ceļošanu uz Mēnesi. Unsustainable. (Man nav nekas pret to, ja kādam tiešām ir sapnis dzīvē redzēt Jaunzēlandi vai kādu citu eksotisku vietu, lai jau brauc; nav arī nekādu iebildu, ja cilvēkam ceļošana ir dzīvesveids, to viņš dara nepārtraukti un varbūt gūst kaut kādus deep insights... Runa ir par virspusēju patērniecību, lai tiktu līdzi kaut kādiem sabiedrības standartiem. Tāda pati kā starp cilvēku, kurš tiešām mīl mājdzīvniekus, un tādu, kas iegādājas klēpja sunīti kā aksesuāru, kādi vienu brīdi bija modē blondīnēm)

Par pārējiem punktiem uzrakstīšu citreiz.
saite23 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[11. Okt 2017|12:17]
Paturpinot pie iepriekšējā publiskā ieraksta tēmas. Tas, kas man patīk mazāk šajā visā, ir no komentāriem nojaušamā attieksme pret garīgajām slimībām un neironetipiskām īpašībām. Piemēram, no extranjero var nojaust, ka viņš autismu uzskata par "smadzeņu bojājumiem". Citi uzskata asociāciju ar autistiskām īpašībām par tik apvainojošu, ka mētājas ar bērnudārza līmeņa apvainojumiem.

Manuprāt, sabiedrībā vajadzētu lielāku toleranci pret šīm lietām. Garīgā veselība man liekas starrp pašām lielākajām reālajām problēmām pasaulē šobrīd; bet tā ir arī ļoti risināma problēma. Nav normāli, ka garīgās problēmas un pat vienkārši netipiskas reakcijas joprojām skaitās apkaunojošas un stigmatizē cilvēku. Tā notiek pat tajos gadījumos, ja tās nevienam objektīvi nekaitē citā ziņā, kā traucējot pildīt kaut kādu standarta sabiedrisko vai dzimumlomu. Skaidrs, ka kaut kāda veida novirzes no "normas" varētu atrast pilnīgi visu smadzenēs, ja mēs par tām zinātu vairāk un tās dzīvam cilvēkam varētu labi izmērīt. Secinājums - nevajag just kaunu par nūģiskām īpašībām.

Otrs aspekts ir saikne starp gīkiem un autismu. Ir pamats uzskatīt, nūģisms ir tā daļa no neirotipiskās uzvedības spektra, kas tuvāka autismam. Piemēram, autistiskās īpašības ir vairāk izplatītas STEM strādājošajiem. Ir vismaz anekdotiska evidence, ka autisma diagnoze bērniem salīdzinoši biežāk tiek uzstādīta vairāk izplatīts tajās pilsētās, kur koncentrējas STEM cilvēki. Eksistē pētījumi par to, ka autisma diagnoze korelē ar mātes profesiju: Autism spectrum disorders in relation to parental occupation.

Ir grūti racionāli runāt par šīm statistiskajām lietām, jo, kā atklāja Kānemans un Tverskis, varbūtību teorija mums nav intuitīvi saprotama. "The idea of a statistical predictor - that gear of your brain a fundamental level" (SSC), "ability to think probabilistically and tolerate uncertainty" - tas nav kaut kas, ar ko mēs jau piedzimstam.
saite14 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[8. Okt 2017|12:43]
uzzinu_pēdējais: beidzot redzu kaut kādu izskaidrojumu, kāpēc nūģiem patīk anime. Tā kā mani personīgi tas īpaši neuzrunā, šī korelācija man vienmēr bija mistērija.

Izrādās, daudziem cilvēkiem ir grūti nolasīt emocijas no sejas mīmikas un citiem neverbālajiem kanāliem. Tā ir viena no autisma pazīmēm. Viņiem tās ainas filmās, kurās aktieri nerunā, bet tikai demonstrē mīmiku, liekas garlaicīgs filleris. Toties anime un multfilmās emocijas parāda formālā vai pārspīlētā veidā. To ir vieglāk atpazīt.

Edit: wtf, pie nākošā ieraksta, kas "aizskars" Šerloku Holmsu, anime, MLP, GoT, vai kāda cita svēto govi, likšu trigger warning un lj-cut. Ieraksts ir par hipotēzi, kuru būtu interesanti pārbaudīt. Neviens neapgalvo, ka autisma pazīmes ir vienīgais vai pat galvenais iemesls, kāpēc kādam patīk anime vai Disneja filmas.
saite62 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[5. Okt 2017|11:38]
Bioloģiskā signālu uztvere nav lineāra. Te ir līdzīga problēma, kā ar radiouztvērējs, kas var atkodēt informāciju gan tik spēcīga signāla, ka tas varētu pat jūtami uzsildīt savā ceļā esošās lietas, gan no triljons reižu vājākiem elektromagnētiskajiem vilņiem. Tas strādā tāpēc, ka uztvērējā ir elements, kas signālu normalizēt - tas ir, pārvērš uz fiksēta mēroga skalu. Dynamic normalization.

Lasot tekstu tumšā istabā (1 luksa apgaismojums) burti liekas melni, fons balts. Pēc iziešanas laukā, kaut vai 10000 luksu saules gaismā, redze normalizē ievaddatus sekunžu laikā. Burti atkal izskatās melni, fons balts. Objektīvi ņemot, burtiem ("melni") tagad vajadzētu būt gaišākiem par to, kā fons ("balts") izskatījās pustumsā; smadzenes automātiski, bez apziņas iejaukšanās, mērogo ievaddatus tā, lai saglabātu ilūziju par to, ka tie palikuši gandrīz tādi paši. Dynamic normalization.

Ņemiet bariņu gandrīz pilnīgi homogēnu indivīdu, nolieciet ierobežotā vidē, un pēc īsa brīža viņi izveidos interešu grupas, noslāņojumus, naidīgas frakcijas. Kā piemēru var ņemt studentus universitāšu koledžās, sevišķi no tiem laikiem, kad universitātes, vismaz prestižās, atlasīja studentus pēc vecāku sabiedriskā stāvokļa un maksātspējas, nevis reflektanta personīgajām īpašībām un talantiem. Vienas Oksfordas koledžas studentiem droši bija ap 99% procentu kopīga ar citas Oksfordas koledžas studentiem (valoda, vecums, sociālas stāvoklis, izglītības līmenis). Tajā pašā laikā varēja būt pirmo zvērinātākie ienaidnieki. Dynamic normalization.

Ņemiet pretējo - es nezinu, kriminālo elementu no Brazīlijas, evaņģēlistu no Āfrikas, redneku no ASV un inženieri no Krievijas, nolieciet slēgtā telpā, un ātri vien tur tiks izveidota kaut kāda vieda komunikācija un tur radīsies sociālas alianses, ja ne kaut kāda veida draudzība. Vienam liksies, ka otrs viņu reizēm saprot labāk nekā viņš pats (ilūzija?), bet "tie tur, pārējie" ir kaitinoši muļķi / bīstami agresori / nepatīkami cilvēki vispār. Dynamic normalization.
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[26. Sep 2017|19:45]
https://futureoflife.org/superintelligence-survey/

Vēl viens tests - vairāk no sērijas "cik garš ir Ķīnas imperatora deguns?" - tas ir, lieta, ko ar mazinformētas sabiedrības aptaujas palīdzību izlemt liekas muļķīgi.

Mani izbrīna, ka gandrīz nevienā jautājumā neatbildētu tā, kā vairākums.
saiteatstāt nospiedumu

Poisoned soil [26. Sep 2017|11:56]
Es, protams, zinu, ka kristietības un citu reliģiju prakse un tas, kā domā un kam tic mūsdienu kristieši, ļoti būtiski atšķiras no tā, kas nezinātājam izlasāms Vecajā Derībā. Bet šis ir raksts, kas parāda, kā dievs tur uzvedas kā abusive partner attiecībās, asking for submission and his serotonine fix: https://srconstantin.wordpress.com/2017/09/12/patriarchy-is-the-problem/

"Saindētā augsne" ir īstā problēma; nav tā, ka tur nekad nekas skaists neizaugtu. Izaug, kā kristiešiem to reizēm patīk demonstrēt. Problēma ir tajā, ka kāda sakne vienmēr var aizstiepties līdz indei, un no turiene izplatīt to visā pārējā. Problēmu nevar īsti risināt, vienkārši norobežojot, izolējot dažas dārza daļas vai pārklājot tās ar ekseģēzes slāni. Vajag pilnībā nomainīt augsni. Vai vispār to aizstāt ar ūdeni un minerāliem, un pāriet uz hidroponiku...

Nevaru īsti ignorēt raksta citu tēmu, kaut arī par ko labāk nerunātu - "patriarhija", kas tiek pārdefinēta kā "hierarhiska sabiedriskā struktūra". Manuprāt, tas nav īsti godīgi, jo tad ar "tēviem" paliek tikai aptuvena saikne: sanāk, ka Vesterosā patriarhāts šobrīd nāk no Sersejas, Daenerys un Sansas.
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[25. Sep 2017|14:11]
Gnostics, Buddhists, New Agers, etc. say that the external world is an illusion and a distraction from beautiful inner truth. I have come to think that is actually a profoundly wrong answer to the question of how to find meaning in life. [..] I think there is a much more convincing answer to this question [..] I think developing relationships of mutual love (both romantic and brotherly) and doing work (both professionally and for hobbies) that is valuable and satisfying to yourself and others are really what make people happy. It is the lack of these things, not the lack of some esoteric, unexplainable mystical knowledge that you only get after your 16th year of meditating and fasting as a hermit on a mountaintop, that I think makes many people in the modern world unhappy in the face of material abundance.

Labs arguments; šķiet, ka 18 gadu vecumā domāju tieši pretēji. Tagad domāju, ka jābūt balansam. Un joprojām uzskatu, ka sabiedrība daudz pārvērtē eksternālo; kad augu, man bija zināma pretreakcija pret apkārt absolūti dominējošo eksternālo kultūru (I wish I was around a better one).
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

SSC minētais eksperiments ar kaķīšiem un līnijām (no 3:30) [24. Sep 2017|13:51]
[Tags|, ]

SSC minētais eksperiments un kaķīšiem un līnijām
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

transcendence 2 [19. Sep 2017|17:50]
Note to self. Tas, kas mani nepārliecina (liekas nepietiekoši izskaidrots) mb un french mime skaidrojumā, ka tā ir tikai iztēle - kāpēc iztēle pārsvarā ir neitrāla (ar to domāju, ka spārnoti zirgi, gigantiski zirnekļi, un Olimpa dievi arī ir iztēles objekti, bet salīdzinoši tikai mēreni interesanti), bet attiecībā uz dažām it kā abstraktām lietām ģenerē tādu awe? Tas ir, protams, ka tā ir tikai iztēle (un ieguvums no iztēles vispār ir skaidrs), bet kāpēc visas iztēles bez lielas acīmredzamas praktiskas jēgas nav līdzvērtīgas?
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

good job [19. Sep 2017|11:45]
The world is locked right now in a deadly puzzle, and needs something like a miracle of good thought if it is to have the survival odds one might wish the world to have.

Despite all priors and appearances, our little community (the "aspiring rationality" community; the "effective altruist" project; efforts to create an existential win; etc.) has a shot at seriously helping with this puzzle. This sounds like hubris, but it is at this point at least partially a matter of track record.[1]

[1] By track record, I have in mind most obviously that AI risk is now relatively credible and mainstream, and that this seems to have been due largely to (the direct + indirect effects of) Eliezer, Nick Bostrom, and others who were poking around the general aspiring rationality and effective altruist space in 2008 or so

Vēl pie filozofijas nesenajiem "win" pieskaitītu plaša mēroga izmaiņas attieksmē pret dzīvnieku lietošanu pārtikai.

Kas nākošais? "Paradise engineering" nokļūs overtona logā?
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

transcendent [18. Sep 2017|22:45]
No kurienes cilvēkiem doma par bezgalīgo? Kā to izskaidro evolucionārā bioloģija.

Es saprotu, ka, piemēram, apziņa var būt evolucionāri izdevīga. Ja pieņem, ka apziņa ir radusies no sistēmas spēja veidot pašai savus modeļus, rekursīvi un arvien advancētākā līmenī, tad var tās attīstību motivēt tā, ka sevis modelēšana ļauj izdarīt vērtīgus paredzējumus. Tā ir evolucionāri noderīga, ko pierāda cilvēku sekmes planētas apgūšanā.

Bet kāda būtu transcendences bioloģiskā jēga? Vai tā ir vienkārši blakusefekts "dalīšanai ar nulli", nejaušas sekas vienkāršu un galīgu lielumu mijiedarbībai? Izklausās pēc explaining away
saite23 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Speciāli Gnidrologam un citiem [16. Sep 2017|16:06]
2010. gadā (rezultāts publiski pieejams internetā): http://i44.tinypic.com/15n0wvs.png

2017. gadā: https://www.politicalcompass.org/chart?ec=-6.63&soc=-4.21

Secinājums: kļūstu par raitvingeri esmu pavirzījies par 1 punktu uz labo pusi, rezultāts nemainīgs mērījuma kļūdas robežās.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

navigation
[ viewing | most recent entries ]
[ go | earlier ]