making sense [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]
[   mājaslapa   ]

[14. Nov 2014|10:08]
The Biodeterminist's Guide to Parenting /actually to having children/
saiteatstāt nospiedumu

[14. Nov 2014|09:48]
Priekš LessWrong racionālistiem veģetārisms ir nepietiekoši edgy, too maistream: click.

Point of interest rakstā ir deduktīvs arguments par labu veģetārismam:
1. A moral-uncertainty-about-animals premise. /We are not certain whether animals are moral subjects, but there seems to be a greater-than-insignificant probability that they are./
2. An altruism-in-the-face-of-uncertainty premise. /One should avoid doing things that certainly give a small positive value for oneself, but possibly may have large negative value for others - e.g. rape/
3. An eating-animals-doesn’t-have-enormous-benefits premise. /Meat is not necessary for us/
4. An eating-animals-is-causally-linked-to-factory-farming premise. /Is there anyone who raises/hunts all of his own meat today?
5. So don’t eat the animals in question.

Tikai vajadzētu vēl minēt, ka iespējams, ne mazāk morāl būtiski ieguvumi no tā būtu arī globālā mērogā - kā labi zināms, izaudzēt kilogramu gaļas prasa daudz vairāk resursu, nekā izaudzēt kilogramu augu barības ar līdzīgu uzturvērtību. Pēc WWF datiem, lai pasaule kļūtu carbon-neutral, pietiktu ar to, ka visi pārstātu ēst gaļu.
saite18 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[12. Nov 2014|10:03]
"Suņa sirds" -tā ir laba alegorija par AI (mākslīgā intelekta) radīšanu (un radītāju). Frankenšteins vai Ārsta Moro sala - tie savukārt drīzāk attiecas uz bioloģiskajiem / neiromorfajiem "risinājumiem".
saite17 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[7. Nov 2014|11:26]

Biedējoša lasāmviela (burtiskā nozīmē, man rādījās murgi), kas ne gluži atbilstoši nosaukumam lielākoties veltīta nedraudzīgā mākslīgā intelekta tēmai.

Šis būs tematam atbilstošs citāts (no [info]dooora izceltās grāmatiņas skautiem):

Sers V. Brags saka: «Atomu enerģija apmierinās mūsu nākotnes vajadzības. Tūkstošiem gadu var aizritēt, iekams spēsim seglot sev atomu, bet varbūt jau rīt turam viņa grožus savās rokās. Tā ir fizikas īpatnība. Pētījumi un nejauši atradumi iet roku rokā."
Kāda ārkārtēja izdevība cilvēkam, kas spēj kalpināt atomus, molekulas un elektronus! Viņš uzreiz var kļūt par labdari, kādu cilvēce pasaulē vēl nav piedzīvojusi.

tikai aizvietot kodolenerģiju 1928. gadā ar superinteliģenci šobrīd, un piejaukt krietnu devu pesimsma.
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[6. Nov 2014|10:12]
Sekulārais humānisms ASV tiesā oficiāli atzīts par reliģiju. Labi vai slikti? Manuprāt labi. Pietiek izlikties, ka reliģija ir kaut kāda pagātnes palieka, kas ateistiem (t.i. bez-dievjiem) nav vajadzīga.
http://thinkprogress.org/justice/2014/11/03/3587801/district-court-declares-secular-humanism-a-religion/
saite8 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[9. Okt 2014|20:18]
"Because we are rapidly advancing along this non-sustainable course, the world's environmental problems will get resolved, in one way or another, within the lifetimes of the children and young adults alive today. The only question is whether they will become resolved in pleasant ways of our own choice, or in unpleasant ways not of our choice, such as warfare, genocide, starvation, disease epidemics, and collapses of societies."

Džareds Daimonds, "Kolapss".
saiteatstāt nospiedumu

[7. Okt 2014|13:02]
Nobela balva fizikā šogad piešķirta par LEDa izgudrošanu.
Nez vai var cerēt, ka par LED mirkšķināšanas noprogrammēšanu kādreiz piešķirs Tjūringa balvu? Man tādu programmu daudz sakrājies ;)
footnote )
saite8 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[30. Sep 2014|20:48]
Lai nu kā citur būtu ar lapsām un citiem zvēriem pilsētās, man ir aizdomas, ka pusastoņus vakarā pārvietoties dažsimt metru pa pilsētas centru dzīvesvietas apkārtnē un pa ceļam satikt četrus zaķus - kaut kas tāds laikam iespējams tikai Zviedrijā.
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[29. Sep 2014|20:30]
Einstein understood the centralized mass media, and he was good at manipulating it, and at becoming a star. Uncharacteristically for a scientist, and despite his social isolation, he had very strong political skills. In the 1910s, he was famous among Berlin University students for his outspoken pacifism, more than for his science. He was offered the presidency of Israel. He made a much better media figure than other physics stars, like Dirac, who didn't talk, or Schrodinger, who openly had two wives, or Heisenberg, who was a geek's geek, or Bohr, who mumbled unclearly, or Pauli, who was an asshole. Einstein always had a pithy quote, and always exuded good humor.

If Einstein were a one legged foul-mouthed sex-offender, we would probably be celebrating 100 years of Poincare's special relativity, Planck's E=mc^2, Hilbert's revolutionary theory of gravity, the Smoulochowski fluctuation/dissipation relation, Compton and Millikan's bold photon hypothesis of 1919, Leo Szillard's letter to Roosevelt. This kind of crap happened in Germany when Einstein was politically out.

Brīdinājums: autors ir zināms kā cilvēks, kas reizēm gvelž sviestu.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[16. Sep 2014|10:32]
Spriežot pēc šīs TEDx prezentācijas, Anglijā ar šī gada rudeni pamatskolās sāk mācīt datoriku (Computing):
https://www.youtube.com/watch?v=Ia55clAtdMs&feature=youtu.be

Tas ir, mācīs vairāk zinātni nevis tehnoloģiju (IT). Pamatideja kā to realizēt varētu būt pacelt abstrakcijas līmeni, stāstot par lietām. Man jau patīk, tikai cerams neiznāks tāds pats fiasko kā bija ar New Math, kuru, izrādījās, vidējie skolnieki nekādi nespēj sagremot.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[10. Sep 2014|14:55]
Liekas, ka vajadzētu pie statistikas populāro skaidrojumu saukļiem līdz ar "korelācija nonenozīmē kauzāciju" ieviest vēl vienu - "korelācijas trūkums nenozīmē kauzācijas trūkumu": http://klab.lv/users/indulgence/698160.html
Nez kāpēc pateikt, ka "sālīti gurķi ir kaitīgi, jo 99% procentu mirušo ir kaut reizi ēduši sālītus gurķus" liekas daudz absurdāk, nekā pateikt inverso apgalvojumu "99% no 1900. gadā dzimušajiem nekad netikai izmēģinājuši X, bet tāpat, redz, visi ir nomiruši".
saite21 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[3. Sep 2014|13:20]
This is a terribly unsatisfying answer, but: we don't know.
That's how you recognize a true scientist.
saiteatstāt nospiedumu

[3. Sep 2014|09:49]
Es domāju, par dzimumu vienlīdzību diskutēt ir bezjēdzīgi, jo nav iespējams to darīt racionāli. Tā ir lieta, par kuru nevienu nav iespējams pārliecināt, var tikai iegūt ienaidniekus. Ja minēsi, ka starp dzimumiem ir bioloģiskas atšķirības, kas pārsniedz to kas kuram starp kājām, tad arguments būs tāds, ka šīs atšķirības jau nav kognitīvas. Ja pamatosi, ka bioloģiskās atšķirības vispār jau nosaka arī psiholoģiskās, un hormonu / citas ķīmijas līmienis smadzenēs ietekmē personību (tāpat kā - visi ir novērojuši - ieņemta alkohola deva īslaicīgi izmaina personību), tad arguments būs, ka instinktu vēlmes vajag psiholoģiski nomākt; sabiedrība kopumā jāizglīto un jāveic morālais spiediens utt. lai tas notiktu. Ja dosi psiholoģisku atšķirību piemērus, tie tiks izskaidroti kā sabiedrības morālā spiediena rezultātā radusies, izskaužama parādība! Ja dosi konkrētu cilvēku piemērus, tie tiks noraidīti kā "tikai anekdotiski gadījumi". Ja dosi zinātniskus pētījumus par cilvēku grupu atšķirībām, tie tiks noraidītas ar tēzi "uz katru cilvēku jāskatās atsevišķi".

No otras puses, es nojaušu, ka politkorektums nav lieta, kas varētu uzkavēties uz visiem laikiem, un gan jau pēc pāris jaunu paaudžu nomaiņas tas būs pazudis, kā jau pazūd visas realitātē nepamatotas sabiedriskās domas kaprīzes.
saite21 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[30. Aug 2014|16:37]
The First Year of Open Online Courses, Fall 2012-Summer 2013
In total, there were 841,687 registrations from 597,692 unique users across the first year of HarvardX and MITx courses. [..] Over four thousand registrants earned more than one certificate across HarvardX and MITx [..] A total of 76 registrants earned 5 or more certificates from the first 17 courses. [..] 292,852 registrants never engaged with the online content.

Tātad aptuveni viens dalībnieks no 8000 ieguva kaut ko līdzīgu augstskolas gada pusgada apjomam (pabeigti pieci kursi). So much for online education.
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

Business as usual [29. Aug 2014|10:08]
Interesanti, ka RU fondu indeksi joprojām ir līmenī. Saprotams, šī gada laikā pamatīgi svārstās, bet nav, teiksim, nokrituši divas vai trīs reizes, kā tas bija visur 2008. gadā. Man ir kaut kāds skaits akciju fonda - kā to sauc - daļu. Kad sākās jautrība Krimā, līdz smadzenēm aizrāpoja doma, ka derētu tās pārdot. Brīdī padomāju un nolēmu to nedarīt, jo konstatēju, ka pie tāda skaita tas patiesībā nav būtiski. Lai jau paliek - vismaz kamēr visi citi vēl turpina ticēt ekonomikas attīstībai tur. Es par viņiem brīnos, jo tāda ticībai stabilitātei man neliekas racionāla. Kaut kāda vispārēja domāšanas inerce, "business as usual" attieksme. Krievija ir mainījusies, un tikai tas, ka izmaiņas notikušas pietiekoši lēniem soļiem ir padarījis tās daudziem nemanāmas. Es ticu, ka to sagaida liela nestabilitāte, droši vien ne uzreiz, bet pēc pieciem vai desmit gadiem gan.
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[22. Aug 2014|10:20]
Niekojos ar TopCoder. Instant gratification. Darīt kaut ko tiešām jēdzīgu ir grūti, jo tas nozīmē, ka rezultāti jāgaida... gadu vai divus. Nav tas, kas tūlītēju rezultātu gadījumā - iespēja koriģēt savas darbības un uzlabot tās, attīstīties. Rezultātā bezjēdzīga attīstība liekas pievilcīgāka par kaut kā jēdzīga darīšanu, kam, teorētiski-zinu-bet-praktiski-neredzu arī vajadzētu novest pie attīstības.
saiteatstāt nospiedumu

[18. Aug 2014|10:05]
Harakiri it is, then.
"On August 5, 2014, Obokata's mentor and co-author Yoshiki Sasai committed suicide."
(konteksts)
saiteatstāt nospiedumu

[28. Jul 2014|10:53]
Šobrīd lēnā garā turpina risināties, iespējams, pēdējo gadu lielākais skandāls zinātnē - STAP šūnas. Par Haruko lasīt te. Joks ir tāds, ka neviens tā arī nav pierādījies, ka STAP šūnas neeksistē, tieši pretēji, ir runas par to, ka dažiem neatkarīgiem pētniekiem tomēr ir izdevies atkārtot STAP šūnu iegūšanas eksperimentus. Tikmēr "embattled researcher Haruko Obokata is injured in a tussle with NHK reporters after driving to a hotel to escape them on her way home from work". Būtu vīrietis, japāņiem šādā situācijā prasītos harakiri, vai ne?

Lai nu kā, atšķirībā no Schön'a "organiskajiem tranzistoriem" Minhauzena stilā te acīmredzami ir runa nevis par apzinātu masveida falsifikāciju, bet draņķīgu pētniecību un, iespējams, kognitīviem "aklajiem plankumiem" attiecībā uz saviem rezultātiem. Patiesībā tas nav nekas sevišķs - man nav īpašu ilūziju par zinātnieku ētikas līmeni un kļūdainu/pievilktu rezultātu īpatsvaru. Apšaubāmu vai klaji neētisku rīcību ir gadījies redzēt pietiekoši bieži. Līdz ar to reti kur var atrast tādu cilvēku, par kuru nevarētu sacerēt "lietu" (ar līdzīgiem rezultātiem kā par Haruko), ja rūpīgi izmeklētu visus viņa failus, laboratorijas piezīmes, privāto saraksti no darba e-pasta utt.

... tālāk ... )
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Par savējo un svešo agresiju [18. Jul 2014|21:40]
Savulaik ebreju psihologs George Tamarin veica pētījumu par taisnīguma izpratni bērnu vidū. Viņš savāca ap tūkstoti skolnieku vecumā no 8-14 gadiem, un deva šiem bērniem uzdevumu: izlasīt Jozuas grāmatas (no Vecās Derības) fragmentu 6:20-12, un izteikt savu viedokli par tajā aprakstīto. Šis fragments atklātā formā stāsta par Jērikas izpostīšanu, kuru veic Izraēlas armija.

"20 Tad nu tauta kliedza, taures tika pūstas. Un, tiklīdz tauta sadzirdēja tauru skaņas, tā sāka kliegt vēl skaļāk, un tad arī mūri sagruva, un karotāji iegāja pilsētā, katrs no savas vietas. Un, kad nu viņi pilsētu tā bija ieņēmuši,
21 viņi galīgi iznīcināja it visu, kas vien bija pilsētā: vīrus un sievas, bērnus un sirmgalvjus, no vērša līdz sīklopam un ēzelim; viss tika nogalināts ar zobena asmeni."


Bērniem bija jāatbild uz jautājumu "vai Jozua un viņa vadītie izraēlieši rīkojās pareizi?" 66% no aptaujātajiem pilnībā atbalstīja karavadoņa rīcību, 8% bija svārstīgi, un 26% to nosodīja. Tomēr arī pie pēdējās grupas pieskaitītās atbildes ne vienmēr iebilda pret šo genocīdu tieši ētisku apsvērumu dēļ. Piemēram, kādas meitenes atbilde (no šīs grupas) pauda attieksmi, ka rezultātā "Izraēla dēli no gojiem iemācījās daudz sliktu lietu..." Cita atbilde kritizēja Jozua rīcību, jo "arābi ir netīri un ja kāds apmeklē netīru zemi, tad pats kļūst netīrs un dala viņu lāstu".

Tad Tamarīns uzdeva līdzīgu uzdevumu kontroles grupai, tikai tekstā aizvietojot "Jozua" ar "ģenerālis Lins", bet "Izraēla" aizvietojot ar "Ķīna pirms 3000 gadiem". Ģenerālim Linam neklājās tik spoži. Viņš ieguva pilnīgu atbalstu tikai 7%, daļēju atbalstu 18%, un pilnīgu nosodījumu 75% gadījumos.

Stāstiņa morāle lai paliek katra paša ziņā.
saite17 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[26. Jun 2014|09:48]
Filofozijas lielākā problēma ir tas, ka nav iespējams pēc objektīviem kritērijiem atšķirt pilnīgu stulbumu no nestulbuma (visa kā cita, tai skaitā, izcilām idejām).
Ja kāds šādu kritēriju spētu atrast, tas būtu lielākais sasniegums jebkad.
saite7 nospiedumu|atstāt nospiedumu

navigation
[ viewing | most recent entries ]
[ go | earlier ]