making sense [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[17. Jan 2017|14:12]
Dominic Cummings: how the Brexit referendum was won.

Šī ir lieliska analīze no Vote Leave kampaņas vadītāja. Es nepiekrītu pamatpremisām par brīvā tirgus maģiju un par to, izstāšanās vispār no ES kaut ko britiem atrisinās, un nepiekrītu, ka melot kampaņā bija ok, bet ja to atklāti atzīst un pasniedz kā "tas bija visefektīvākais risinājums", tad tādu stratēģiju var saprast. Ja visi tā domātu un argumentētu, varētu veidot politiku - bet tā vietā ir, kas nu ir.
saite17 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[17. Jan 2017|11:36]
trigger warning: Tramps )
saite12 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[16. Jan 2017|11:16]
trigger warning: politika )
saite29 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Ziemas pasaka [14. Jan 2017|12:44]
Zeme sāka slīdēt projām no Saules. Zinātnieki teica, ka vainīgs melnais caurums, kas planētai nemanīts tuvojies miljoniem gadu. Vienaldzīgā kosmosa savādās loterijas rezultātā tas beigu beigās izrādījies pietiekoši tuvu, lai izjauktu paša Laplasa secinājumu par debesu sfēru stabilitāti. Sākās ziema. Sākās un nebeidzās. Iesākumā ļaudis satinās mēteļos un jakās un turpināja savas ikdienas gaitas, drīzāk inerces nekā vajadzības pēc. Bet ofisos ar katru dienu parādījās arvien mazāk cilvēku, un tie, kas ieradās, vairījās skatīties viens otram acīs. Ikdienas maršruti bija zaudējuši jēgu - nākotne neeksistēja. Viens otrs ierakās savās mājās un neizgāja no tām laukā, iepriekš sagādājuši konservu un kaltētas pārtikas krājumus. Citi kala plānus veidot dziļus labirintus un turpināt eksistenci pazemē, smeļoties enerģiju un siltumu no Zemes dzīlēm, plānus grandiozus savā ambiciozitātē un muļķībā. Citi uzdzīvoja, neredzot vairs nekā, ko zaudēt.

... tālāk ... )
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[13. Jan 2017|10:06]
In the recent past, loud lip-service had been paid to gentleness and tolerance and freedom; but the policy had failed, because there was no sincere purpose in it, no conviction of the spirit, no true experience of respect for individual personality. All kinds of self-seeking and vindictiveness had nourished, secretly at first, then openly as shameless individualism. Then at last, in rage, the peoples turned away from individualism and plunged into the cult of the herd. At the same time, in disgust with the failure of gentleness, they began openly to praise violence, and the ruthlessness of the god-sent hero and of the armed tribe. Those who thought they believed in gentleness built up armaments for their tribes against those foreign tribes whom they accused of believing in violence. The highly developed technique of violence threatened to destroy civilization; year by year gentleness lost ground. Few could understand that their world must be saved, not by violence in the short run, but by gentleness in the long run.
Stepldons varētu būt viens no maniem top rakstniekiem, es gribu izlasīt arī šo grāmatu par saprātīgu suni un "Odd John" par amorālu ģēniju. Žēl, ka valoda un izteiksmes stils ir tik sausi. Tāda H+ un garīguma sintēze, man tas ļoti interesē.

... tālāk ... )
saiteatstāt nospiedumu

[6. Jan 2017|09:46]
Lielās autokompānijas nespēj uztaisīt softu pret hakošanu drošām bezvadu atslēgām.
Lielās autokompanijas nespēj uztaisīt dzelžus, kas pie normālas slodzes nepiesārņotu visu ielu.

Uzticēsim autokompānijām ražot pašbraucošos auto!
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[2. Jan 2017|17:30]
[Tags|]

Izlasīju grāmatiņu par to, kā roboti un AI apdraud darbavietas. Galīgi nepārliecinoši.

Pirmkārt, šobrīd nav pat konsistenta viedokļa par to, kas tieši tiek apdraudēts. "Fabrikas strādnieki?" Tādi mūsdienās bagātajās tikpat kā neeksistē, globalizācija un automatizācija tos jau ir padarījušas par mazskaitlīgu vienību. Ciktāl AI pamatā apdraud vidusšķiras darbus, par to vajag runāt, bet nevajag novest līdz patronizējošam viedoklim, ka no automatizācijas tālāk cietīs working class. Paši grāmatas piemēri ir konsistenti ar šo - piemēram, tiek minēts, ka robotizēti viesmīļi tuvākajā laikā netaisās parādīties, un bez smago auto šoferiem arī neiztiks, kaut vai juridisku iemeslu dēļ vajadzēs vienmēr kādu būtu auto kabīnē, pat ja viņš tieši nevadīs auto. (Es to neizdomāju - abi piemēri ir burtiski paņemti no grāmatas, ka sludina AI ekonomisko apokalipsi.)

Otrkārt, tā vietā radīs jaunus darbus, tieši tāpat kā datorizācija jau ir tos radījusi. Piemēram, Excel vispārpieejamība radīja darbu "datu analītiķis mazā-un-vidējā uzņēmumā". Ja hipotētiskajā nākotnē datu analīzes tehnisko daļu pārņems AI, tāpat tur klāt vajadzēs cilvēku, kurš uzdos "īstos" jautājumus un interpretēs rezultātus. (Cilvēku īpašā gudrība nekur nepazudīs - tā ir zināšanās par to, kas ir tiešām svarīgs, common sense, kas AI nepiemīt.)

Treškārt, ja reiz working class darbi tiek tik skaļi pieminēti, kāpēc nerunāt par pozitīvajiem efektiem, piemēram, vairāk brīvā laika un mazāk wage slavery darot cilvēka necienīgus konveijera darbus? Nav noslēpums, ka sabiedrība šobrīd spiež cilvēkus strādāt pārāk daudz. Ir muļķīgi, ka pat ļoti bagātā valstī nepietiekama strādāšana draud beigties ar nonākšanu uz ielas.

Ceturtkārt, "dators ir labāks par cilvēku jomā X" vēl nenozīmē "dators tiek lietots cilvēka vietā, lai veiktu X". Tīri akadēmiski, jau kopš astoņdesmitajiem ekspertu sistēmas esot labākas par ārstiem diagnožu noteikšanā. Vai tās plaši lieto? Nē. Problēmas ir legālas (nav pieejas pagātnes pacientu datiem ētisku liegumu dēļ), procesuālas (dati nav pieejami pareizā formātā) un sociālas (ārstiem nav zināšanu par mašīnmācīšanos un viņi tai neuzticas). Diagnozes noteikšana praksē esot mazāka svarīga problēma, nekā varētu likties (dzīve nav Dr. House).

Gain distribution un inequality problēmas ir politiskas, nevis tehnoloģiskas.

Ciktāl mašīnmācīšanās apdraud klasisko zinātni, tā jau ir pavisam cita problēma. Zinātnieki darbu tāpēc nezaudēs (vismaz ne 10-20 gadu īstermiņā), sliktākajā gadījumā tiks degradēta praktizējošu zinātnieku izpratne par to, ka zinātne ir ne tik daudz spēja atbildēt uz jautājumiem, kā spēja saprast.
saite9 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[29. Dec 2016|11:28]
Ko ir vērts darīt 2017? Subjektīvs viedoklis: strādāšana pie šīm lietām ar vislielāko varbūtību maksimāli pozitīvi ietekmēs pasauli -- garīgo slimību ārstēšana, reliģija neticīgajiem, veģetārisms un vides aizsardzība, jaunu, drošu psihoaktīvo vielu izstrāde un legalizācija. Honorable mentions: klimata izmaiņas, salabot politisko sistēmu demokrātijās, tīrs gaiss pilsētās, aizsardzība pret mākslīgo intelektu.

Nepareizas atbildes:
* Ekonomikas izaugsme. Saražot vairāk preču un pakalpojumu, celt IKP - tā ir sāļa ūdens dzeršana.
* Uzlabot pēcnācēju gēnus. Tas pats, kas ar IKP - visticamākais rezultāts ir stihiska sacensība, iznākums nezināms.
* Dzīves ilguma pagarināšana; aizliegt cilvēkiem mirt jauniem.
saite20 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[28. Dec 2016|21:50]
Jautāti, kādi trīs iekšējie un ārējie faktori visreālāk apdraudēs Latviju nākamgad, visbiežāk respondenti par tādiem atzina ekonomikas lejupslīdi (34%), demogrāfiskās problēmas (31%), bēgļus, patvēruma meklētājus (30%). Salīdzinoši bieži minēti arī slikta un neprasmīga valsts pārvalde (26%), nelegālie imigranti (22%) un korupcijas uzplaukums (21%).
Laikam sen neesmu bijis Latvijā, bet kā tieši tie trīsdesmit vēl neaizbēgušie bēgļi to apdraud?

"Paldies" medijiem. Nevaru noticēt, ka lielāks daudzums cilvēku būtu tā pastāvīgi izdomājuši, bez ziņu virsrakstu palīdzības, ka tā ir svarīgāka problēma par korupciju un nekompetentu valsts pārvaldi. Ekonomista komentārs šim arī tāds interesants - "neuztraucieties, ekonomikas lejupslīde nebūs 2017. gada lielākā problēma, jo tā jau ir notikusi 2016. gadā".
saite22 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[27. Dec 2016|17:09]
Skicīte par spriešanas metodēm (subjektīvs viedoklis). Jau tagad liekas, ka vajadzētu palabot, mašīnmācīšanā un statistika lielā mērā pārklājas:
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[17. Dec 2016|12:16]
Cilvēka (mītiskais) stāvoklis starp debesīm un elli jāinterpretē nevis kā izvietojums telpā, bet laikā - potencialitāte, iespējamība izvēlēties starp diviem nākotnes pavedieniem, vedošiem uz zvaigznēm un sabrukumu.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[11. Dec 2016|18:11]
Izlasīju Olafa Stepldona Last and First Men. Pirms gada lasīju Star Maker, tāpēc bija skaidrs, ko var sagaidīt - vizionāru nākotnes vēsturi (vizionāru tiešā nozīmē, no vārda "vīzija" - vai kaut ko tādu kā Star Maker var izfantazēt bez vielu palīdzības?), bez īpaša sižeta un citiem konvencionāliem literatūras elementiem.

Faktiski tās ir grāmatas, ko var uzrakstīt tikai vienreiz - Last and First Men publicēta 1930, Star Maker 1937. Tas pats publicēts tagad būtu tikai atkārtošanās no neskaitāmiem sekojošiem sci-fi darbiem, kuri tieši vai netieši ņem atsevišķas Stepldona idejas un apaudzē to skeletus ar detaļām. Agrāk savukārt kaut ko tādu, realitātei tik objektīvi atbilstošu, uzrakstīt gluži vienkārši nebūtu iespējams, jo tas bija laiks, kad cilvēki pirmoreiz daudzmaz precīzi (cik par to var spriest šodien) apzinājās dabas likumus (piemēram, evolūciju), savu vietu Visumā, Zemes un Visuma vēsturi.

Perspektīvā no simtiem miljonu gadu tālas nākotnes, kā lai piešķir jēgu savai vietai pasaulē? Pat ne indivīds, bet visa kādas rases kultūra tiešām šķiet kā viena nots kaut kādā ne-cilvēciskā kosmiskā simfonijā, skanēt sākošā un pēc īsa brīža pazūdošā, tomēr simfonijas harmonijai vajadzīgā? Un pasīvā veidā, kā simfonijas pieraksts, paralēli eksistējošā mūžīgi.

saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[9. Dec 2016|08:55]
Internets dzīvoklī sataisīts pēc mēneša dīkstāves, vairākiem telefona zvaniem dažādos virzienos uz/no ISP un "vadu kompānijas", trijām "vadu kompānijas" inženieru vizītēm (viens negribēja gaidīt 5 min, otrs teicās strādājam "tikai iekštelpās"). Visticamāk problēmu bija radījis pirms tam telefona vadu ierīkojošais inženieris, kurš savā vizītē teicās esam aizmirsis kaut kādus instrumentus, bet uz apsolīto otro vizīti toreiz tā arī neieradās. Kopumā šīgada bilance: ar ISP pa telefonu norunātas / nogaidītas vismaz vismaz 8 stundas, pilna darba dienu.

Kas ir pats smieklīgākais, ja tas būtu valsts uzņēmums, daudzi ņemtos vainot valsti, monopoluzņēmumus utt. Tieši kapitālisms ar temp workers un outsourcing šobrīd rada disfunkcionālu sistēmu, kurā darbinieki ir laipni, bet nekompententi, jo no tāda temp worker ar dažu mēnešu stāža un bez motivācijas mācīties nekādu kompetenci nevar sagaidīt.

Tā vietā, lai regulētu, politiķi apsver, ko vēl varētu privatizēt. Vajadzētu paskatīties uz Zviedriju. Privatizēja tajā dzelzceļus un pat daudzas skolas. Rezultāts ir vilcieni, kuri bieži kavējas, un arvien zemāki skolēnu panākumi. Skolu privatizācija sabiedrībai tika pārdota ar tādām teorijām, ka tagad paši skolotāja varēs pārņemt kontroli par skolu vadību. Tā vietā, privātās skolas ir nonākušas ārzemju kapitāla fondu īpašumā. Zviedrija, protams, nav tas pats, kas UK kapitālisma ziņā, bet saukt Skandināvijas valstis par "sociālistiskām" man vienmēr liekas smieklīgi. Kur ražošanas līdzekļu nacionalizācija?
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[2. Dec 2016|10:10]
Sapņa blogs - redzēju pāris cilvēkus strīdamies par tehniskiem jautājumiem, klientu ar IT kompānijas pārstāvi. Tēma par to, kā pieslēgties kaut kādam Internet Technology Bus. Viens nikni saka otram: "I bet your developers don't even have clean toenails!" Ieintereseja, kādaā sakarā tur nagi. Sapnī skatos dokumentāciju tam Internet Technology Bus - tiešām, neveiksmīgi pieslēdzoties var dabūt pretī tādus kļūdu kodus kā E_TOENAIL_CLIPPING_REQUIRED un E_DIRTY_TOENAILS.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

You Only Live on One Planet [20. Nov 2016|12:12]
Tiem, kam nepatīk vārds "sustainability":
Instead of “sustainable development”, he suggests that Greens should adopt a frame of “environmental citizenship”. Opposition to economic growth to its own sake should be framed not as “limits to growth” or “degrowth” but as “one-planet living”.
Why are liberals losing the war of soundbites?
saiteatstāt nospiedumu

[18. Nov 2016|10:22]
Esmu nokļuvis kvantu multiversa nepareizā zarā. Kāds nevar palīdzēt atrast ceļu uz pareizo?
saite8 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[13. Nov 2016|15:42]
Šis ir labs raksts par to, cik absurdi ir par Game of Thrones sezonas ļaunāko tēlu uzskatīt High Sparrow. Cilvēku, kurš grib feodāļu patvaļu aizstāt ar likuma un taisnīguma varu, pat ja balstītu uz nepilnīgu morāles sistēmu un realizētu caur reliģisku fanātiķu - militāristu ordeni. Jā, tas nav ideāls variants no mūsu viedokļa, bet padomājiet taču, tie ir viduslaiki, citi standarti, iespējams, tas ir progress priekš viņu laika. (Protams, no šī ieraksta kāds noteikti secinās, ka pozitīvi skatos uz reliģisku fanātiķu armijām.)

Baidoties sākt līdzināties saviem ienaidniekiem un savā postmoderniskajā skepsē par "objektīvās patiesības" eksistenci, mūsdienu liberāļi ir zaudējuši spēju pateikt, ka balts nav melns. Domu gājiens ir aptuveni tāds - "dažu grupu vērtības ir sliktas; bet mēs negribam būt liekuļi & absolūtisti, un teikt, ka mūsu vērtības ir labākas; tāpēc degradēsim pašu vērtības jēdzienu".

Negribu teikt, ka viss liberālājā demokrātijās ir labi. Bet "teikt labu" ir pirmais solis uz "darīt labu", vismaz value signaling līmenī. Un agrāk politiķi vismaz bija spiesti darīt pirmo, lai tiktu ievēlēti, tagad pat tas vairs nav vajadzīgs.

(Cita starpā, mūsu visu fascinācija ar GoT lieliski parāda, ka aiz civilizācijas un kultūras glosētā kārtiņas mūsdienu cilvēkos joprojām ir saglabājušās viduslaicīga fascinācija ar vardarbību un might makes right.)
saiteatstāt nospiedumu

Simpler than fiction [12. Nov 2016|13:51]
Naivi janvārī rakstīju, ka, ja sāktos karš, būtu grūti izvēlēties pusi, jo parasti kaut ko labu aizstāv katrs. Naivi, jo izskatās, ka vismaz šī problēma atkritīs - pašreizējā virzība ar morālo daudznozīmību neizceļas, dzīve kārtējo reiz izrādās vienkāršāka par mākslu utt. Vispirms UK, tad ASV, tālāk Francija, un...? Vienā pusē ir ne tikai flirts ar imperiālismu, deportācijām, spīdzināšanām, postmodernā/postfaktuālā zināšanu noliegšana, civilo tiesību ierobežošana, nodokļu atcelšana bagātajiem, apsveikuma vēstules no Putina un apsveikuma tvīti no Isis, bet arī cilvēciskas pieklājības un cieņas trūkums, vulgārs šovmenis, perfekti izlasītas visas tās lietas, kas man tīri subjektīvi riebjas amerikāņos. Otrā - rietumu vērtības.

Am I crazy or is the rest of world crazy? Liekas, ka šādā situācijā pat no saviem neizmērojami mazajiem spēkiem vajadzētu kaut ko darīt, tikai ko?

Vēl par ASV. Miljardieris-politiķis, nodokļu nemaksātājs, līgumu nepildītājs, viltus universitāšu radītājs. Vai tiešām piesauktās vietējās analoģijas - Zīgerists un latvju oligarhi - varētu pretendēt uz tādu sarakstu? Nē. Labākais analogs no tuvējās apkārtnes man liekas Janokovičs savās otrajās vēlēšanās. Kā tas beidzās Ukrainai, mēs visi zinām.
saite17 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Kā pierādīt, ka balts ir melns [6. Nov 2016|02:03]
Dabaszinātnieks. Krāsas raksturo noteikts viļņa garums, melnā un baltā ir vienādu proporciju, sajaukums no dažādiem viļņā garumiem, tātad melnais un baltas savā ziņā ir viens no tas pats.

Cits dabaszinātnieks. Krāsu atšķire ir subjektīva, divu cilvēku smadzenēs tā vienmēr atšķiras. Līdz ar to nevar teikt, ka mans baltais nav tavs melnais. QED.

Filozofs - postmodernists. Krāsas ir relatīvas. Modernā zinātne ir noskaidrojusi, ka nav nekādu objektīvu, Visuma struktūrai imanentu krāsu.

Zinātnes socioloģijas filozofs. Zinātne ir tikai sociāls konstrukts, līdz ar to tas, ko zinātnieki sauc par krāsām, ir tikai sociāls konstruktors. Pirms zinātne bija atklājusi tuberkulozes bacili, nebija iespējams nomirt no tuberkoluzes. Ergo, pirms nebija definētas elektromangētisko viļņu īpašības, cilvēki krāsas neredzēja.

Konservatīvais eksperts. Liberāļu mediji turpina tautai atkārtot, ka balts nav melns. Tauta mostas, tautu nevar muļķot mūžīgi!

Liberālais eksperts. Kas joprojām tic, ka melns nav balts? Santehniķis Vasīlijs un pārējā vienkāršā tauta. Pienācis brīdis ieviest izglītības cenzu vēlēšanu tiesībām.

Konspirāciju teorētiķis. Wikileaks epastos redzams, ka tādu apgalvojumus izsaka tie, kuri ziedojuši Klintones fondam miljonus. Nejaušība? I don't think so.
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[6. Nov 2016|02:01]
Man anglijā autobusā bija nejauša saruna ar nepazīstamu cilvēku, un viņš teica, ka tas ar ko mēs nodarbojamies esot "fascinating". Latvijā tādu attieksmi neesmu manījis. Tur vairāk skatās uz ienākumiem un statusu, kas, protams, zinātnē nav augsti. Bet ja trūkst naudas, tad par vērtībām grūti domāt. Bēdīgi, ka šajā ziņā LV nekas nemainās (laikam ne iespēju, ne attieksmes, ne mācēšanas ziņā).

Cita starpā, profesori Latvijā izmanto Google translate, lai tulkotu ar darbu saistītas lietas.
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

navigation
[ viewing | most recent entries ]
[ go | earlier ]