making sense [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[18. Maijs 2017|13:42]
Atradu šo kaut kur pieglabātu:
https://www.bento.bio/

Genetics and molecular biology are the fundamental technologies of life. They concern all of us. And yet, only a small number of experts have access to laboratories and specialist knowledge. This is a problem caused by equipment that is closed and expensive and hardware and software that is difficult to use.

Instead, let us look at how movements like Arduino or Raspberry Pi are empowering citizens to co-create and be technology-literate.

Man liekas, ka galvenā atšķirība starp iesācēju elektroniķi un iesācēju gēnu inženieri ir tāda, ka bioloģiskie eksperimenti ir daudz grūtāk un tiem ir daudz lielākas tendences noiet šķērsām, salīdzinot ar elementāru elektroniku. Kura principā ir diskrēta. Savukārt ģenētika ir analoga, tāpēc tā drīzāk līdzinās istabas augu audzēšanai vai ēdiena gatavošanai.

Varbūt kaut kādu analogo RF dizainu varētu pielīdzināt bioloģijai - labiem rezultātiem vajadzīgs labs intuīcijas līmenis, kuru ļoti grūti formalizēt un algoritmizēt - bet tā nav lieta, ar ko nodarbojas galīgi iesācēji.

Interesanti, ka tik daudzi bioloģisko jomu grad studenti sūdzas par darbu un vēlas no wet labs pārkvalificēties uz darbu, kas būtu vairāk saistīts ar kodēšanu, datu analīzi, dry lab aktivitātēm vispār, nevis krāmēties ar hands on paraugiem.
saiteatstāt nospiedumu

[16. Maijs 2017|23:53]
Cambridge Analytica has used OCEAN personality tests in combination with data mined from social media to produce “psychographic profiles”—models that predict personality traits—for every adult in America.

http://www.nybooks.com/articles/2017/04/20/kahneman-tversky-invisible-mind-manipulators/
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[7. Maijs 2017|11:25]
https://www.theguardian.com/technology/2017/may/07/the-great-british-brexit-robbery-hijacked-democracy
There are three strands to this story. How the foundations of an authoritarian surveillance state are being laid in the US. How British democracy was subverted through a covert, far-reaching plan of coordination enabled by a US billionaire. And how we are in the midst of a massive land grab for power by billionaires via our data.
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

The uses and abuses of neuralink [6. Maijs 2017|11:57]
Ja pieņemam kā premisu, ka ir iespējams tieši dalīties sajūtās, kas no tā izriet?
... tālāk ... )
saite15 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[3. Maijs 2017|14:01]
Fermeri atmodušies un sāk sūdzēties, ka ES atstāšana tiem kaitēs - kur viņi bija pirms gada?
https://www.theguardian.com/uk-news/2017/may/03/brexit-could-wipe-out-welsh-farming-says-union

Lauksaimniecības subsīdijas ir apšaubāma ES prakse, varbūt labāk būtu atzīt, ka daļa no laukiem vienkārši nav piemēroti lauksaumniecībai un dzīvošanai vispār, bet šoka terapija nav pareizais risinājums.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[25. Apr 2017|19:47]
Es kādu pusgadu lasu no bibliotēkas paņemto Arguing About Science. Cita starpā, tur ir raksts par to, vai medicīna ir zinātne. Nav, jo medicīnas mērķis nav jaunu zināšanu ieguve, bet pacienta stāvokļa uzlabošana. Jaunas zināšanas reizēm tiek iegūtas, bet kā blakusprodukts. Tas ir, medicīna tieši noraida utilitāro "greater good" principu. Ārstam pat mūsdienu apgaismotajā pasaulē joprojām nav ok pieņemt utilitārismu. Nav ok nogalināt vienu pacientu, lai iegūtu zināšanas desmit citu izglābšanai. Līdzīgā kārtā medicīnā ir pieņemami lietot metodes, kuras strādā, nevis metodes, kuras ir zinātniski pamatotas. (Tā apgalvo raksts.) Vēl vairāk, ārstam ir neētiski nelietot metodi, ja zināms, ka tā strādā, un viņam ir konkrēts pacients, kurš no tās varētu iegūt.

Pašā zinātnē attieksme pret šo, protams, nav vienota, bet atkarīga no konkrētu apakšnozaru kultūras. Es iedomājos, ka jaunu zāļu izgudrotāji droši vien sit viens otram uz pleca par labi padarītu darbu, par korekti zinātniski pierādītu kārtējo neveiksmi kaut ko derīgu izgudrot. Un šausminās par inženierzinātnēm, kurās negatīvus rezultātu publicēt vispār nav iespējams. Bet inženieri tikmēr virza pasauli uz priekšu, izgudrojot un būvējot jaunas lietas.

Piemēram, manā nozarē (inženierzinātne, ja to tā vispār var saukt) pēdējos gados ir populāra viena tēma, tehnoloģijas, kuras balstās uz kāds interesantu fenomenu. Bet vai tāds fenomens vispār pastā? Daži par to šaubās. Par šo tēmu ir uzbūvēts gandrīz vai vesels pētniecības apakšlauks, bet viņi šaubās joprojām. Bet šaubās ne jau par rezultātiem, ar rezultātiem viss kārtībā. Tikai vajadzētu kādu teorētiķi, kurš izskaidro, kā tie rodas.

Negribu tieši teikt, ka, piemēram, homeopātija ir atbalstāma, homeopātijas biznesa pusē neesmu iedziļinājies, nezinu, kas tieši tiek pārdots katrā konkrētā gadījumā, kas no tā iegūst utt.

Tai pašā laikā "nav pierādīts mehānisms" nenozīmē to pašu, ko "ir pierādīts nelietderīgums". Sistēmiska studija par izpletņu lietderīgumu neatrada nevienu pašu randomized controlled trial par tēmu [*].

Piemēru no medicīnas vēstures daudz: penicilīna efektivitāte nekad nav pierādīta izmantojot randomized controlled trials, baku potes izveidoja pirms mikrobioloģijas, Semelveiss dzīvoja pirms Pastēra, utt. Slikti, ja pragmatiski risinājumi aizvieto zinātni. Ir ok, ja tie izlūko ceļu.


* - We think that everyone might benefit if the most radical protagonists of evidence based medicine organised and participated in a double blind, randomised, placebo controlled, crossover trial of the parachute.
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[24. Apr 2017|11:44]

... tālāk ... )
saiteatstāt nospiedumu

[21. Apr 2017|11:43]
Man patīk lietotāja internormal attieksme, kaut arī droši vien viņam daudz kur nepiekrītu. Cilvēks, kurš nebaidās no nepopulāra viedokļa, ja uzskata to par pareizu. Pie tam viņš, cik saprotu, ar savu profesionālu ikdienas darbību pozitīvi ietekmē daudzus cilvēkus - kaut kas, ko par vairumu citu cibiņu nevar teikt. Tā turēt!
saite

Star Maker - 4 (pēdējais fragments. Turpinājums ultimatīvā kosmosa aprakstam) [20. Apr 2017|16:09]
[Tags|]

I strove to hear more inwardly into that music of concrete spirits in countless worlds, I caught echoes not merely of joys unspeakable, but of griefs inconsolable. For some of these ultimate beings not only suffered, but suffered in darkness. Though gifted with full power of insight, their power was barren. The vision was withheld from them. They suffered as lesser spirits would never suffer. Such intensity of harsh experience was intolerable to me, the frail spirit of a lowly cosmos. In an agony of horror and pity I despairingly stopped the ears of my mind. In my littleness I cried out against my maker that no glory of the eternal and absolute could redeem such agony in the creatures.

Yet obscurely I saw that the ultimate cosmos was nevertheless lovely, and perfectly formed; and that every frustration and agony within it, however cruel to the sufferer, issued finally, without any miscarriage in the enhanced lucidity of the cosmical spirit itself.

But to me this mystical and remote perfection was nothing. In pity of the ultimate tortured beings, in human shame and rage, I scorned my birthright of ecstasy in that inhuman perfection, and yearned back to my lowly cosmos, to my own human and floundering world.
saiteatstāt nospiedumu

Par Gūgles plāniem 23. gadsimtā [19. Apr 2017|21:52]
2300: Google's plan to index all the world's information and make it searchable could be achieved, according to Eric Schmidt.[11]
saiteatstāt nospiedumu

[18. Apr 2017|22:35]
Es esmu par reliģijas brīvību, jo katram jābūt tiesībām veidot attiecības ar pārdabiskām būtnēm. Kas arī ir reliģija, būtībā. Tie paši transhumānisti veido attiecības ar H+ būtnēm un Omega punktu, old-skool komunisti - ar utopijas iemītniekiem, utt.

Vēl reliģija vienkārši ir organizēts garīgums, un kurš teiks, ka garīgums ir slikts? Sliktas ir tās atsevišķas realizācijas, piemēram, kristiešu. Vēstures gaitā pastāvīgi uzdarās kādi, kuri mēģināja to salāpīt, bet ja ne uzreiz, tad vienas vai divu paaudžu laikā viss negatīvais bija atpakaļ, jo tā visa kodols ir pārāk sapuvis.
saite8 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Star Maker - 3. Par multiversu (atgādina Tegmarka ceturtā līmeņa multiversa ideju...) [17. Apr 2017|21:14]
[Tags|]

At length, so my dream, my myth, declared, the Star Maker created his ultimate and most subtle cosmos, for which all others were but tentative preparations. Of this final creature I can say only that it embraced within its own organic texture the essences of all its predecessors; and far more besides. It was like the last movement of a symphony, which may embrace, by the significance of its themes, the essence of the earlier movements; and far more besides. This metaphor extravagantly understates the subtlety and complexity of the ultimate cosmos. I was gradually forced to believe that its relation to each earlier cosmos was approximately that of our own cosmos to a human being, nay to a single physical atom. Every cosmos that I had hitherto observed now turned out to be a single example of a myriad-fold class, like a biological species, or the class of all the atoms of a single element.
saiteatstāt nospiedumu

[15. Apr 2017|11:26]
Pavasaris te nav kā tās dažas intensīvās nedēļas ziemeļvalstīs, bet izstiepts un ilgstošs process, kas sākas ar sniegpulkstenīšu ziedēšanu februārī, turpinās ar visuresošajām narcisēm martā, ķiršiem un magnolijām ielu malās, un tādā garā dažādi koki zied vairākus mēnešus. Man šis laiks te šķiet daudz vairāk atbilstošs arhetipiskajam priešksstatam par "pavasari" rietumu kultūrā, salīdzinot ar LV notiekošo gadalaiku maiņas procesu. Vispār jau par to nav jābrīnās, jo LV tie kultūras arhetipi droši vien ir importēti.
... tālāk ... )
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

I love you, robot [13. Apr 2017|21:01]
https://www.youtube.com/watch?v=h1E-FlguwGw

Visiem saprātīgajiem cilvēkiem vajadzētu pārstāt glorificēt robotus. Man šķiet, pie vainas ir visādi rakstnieki un scenāristi. Viņi ātri vien apjauta, ka roboti kā vienmēr sliktie tēli - tas ir garlaicīgi, tāpēc vajag rakstīt par "acīmredzamo-neticamo": labiem, iejūtīgiem robotiem, kas vēlas līdzināties cilvēkiem. Tas pats Azimovs un neskaitāmi citi. Uz katru slikto terminatoru ir kāds labais terminators. Bet pat sliktie terminatori nekur tālu nav aizgājuši, viņi tikpat lielā mērā līdzinās cilvēkiem, tikai sliktiem. No cilvēkiem domāšanā atšķirīgi roboti - tas nesaprotami un garlaicīgi vienlaikus, sižeta komerciālā vērtība kļūst pilnīgi nekāda.

Patiesībā, protams, tas ir tikai antropomorfisms, līdzīgs visiem tiem saprātīgajiem, runājošajiem dzīvniekiem pasakās un stāstos. Līdzīgā kārtā pirms simt-divsimt gadiem sabiedrības sliktās bioloģijas zināšanas izmantoja dažādi par naturālistiem nomaskējušies autori, rakstot stāstus par Wood Folk, brīnumiem, ko pastrādā dzīvnieki, kad tos neviens neredz.

Robots nav ne draugs, ne ienaidnieks. Tas ir rīks vai arī traucēklis. Jebkurā idiotā, pat dzīvniekā, nu kaut vai sunī, ir nesalīdzināmi vairāk cilvēciskā nekā metāla kastē. Kad boti kļūs par ikdienas sastāvdaļu, bērnišķīgās fantāzijas par tiem aizmirsīsies.

Tai pašā laikā nedraudzīgs "robots" ar universālu AI būtu nesalīdzināmi bīstamāks par jebkuru psihopātu. Jebkuram no cilvēku līderiem ir pastāvīga vajadzīga iztēlot sevi kā labo spēku, gan pašiem sev, gan apkārtējiem, lai leģitimētu varu. Putins, Tramps, Hitlers - viņi visi par sevi domā kā par labajiem puišiem. Nav mans nolūks to apstrīdēt vai definēt, kas ir "labs", būtiskais ir tas, ka šāda prasība atsijā absolūti lielāko daļu no efektīvākajiem ceļiem mērķa sasniegšanā. Droši vien šim pat neeksistē šāda "Good is Inefficient" Tv Trope, jo fikcionālie ļaundari ir patētiski neefektīvi tās pašas cilvēciskās "vajadzības tikt attaisnotam" dēļ - vai citādi viņi būt ar noslieci teikt runas, pirms nogalināt sagūstīto varoni?

Iedodiet robotam tiesības, savu autonomiju - viņš par to nedomās vispār.
saiteatstāt nospiedumu

[10. Apr 2017|22:20]
[Tags|]

Star Maker - 2. Fabula par saprātīgajiem augiem - not finding balance between rationality and spirituality.

... tālāk ... )
saiteatstāt nospiedumu

More of "Star Maker" - 1 [8. Apr 2017|23:00]
[Tags|]

At a moment when Europe is in danger of a catastrophe worse than that of 1914 a book like this may be condemned as a distraction from the desperately urgent defence of civilization against modern barbarism.

In these conditions it is difficult for writers to pursue their calling at once with courage and with balanced judgment.

Yet I have a lively sympathy with some of those "intellectuals" who declare that they have no useful contribution to make to the struggle, and therefore had better not dabble in it. I am, in fact, one of them.

For some writers the case is different. Gallantly plunging into the struggle, they use their powers to spread urgent propaganda, or they even take up arms in the cause. But the very urgency of their service may tend to blind them to the importance of maintaining and extending, even in this age of crisis, what may be called metaphorically the "self-critical self-consciousness of the human species".

But some who have the cause at heart must serve by striving to maintain, along with human loyalty, a more dispassionate spirit. And perhaps the attempt to see our turbulent world against a background of stars may, after all, increase, not lessen the significance of the present human crisis.
saiteatstāt nospiedumu

Zinātnes studijas (doktorantūra) minimāli uzlabo loģisko un statistisko intuīciju [27. Mar 2017|11:34]
[Tags|]

Šis laikam ir reposts, bet nevaru atrast iepriekšējo iterāciju.
... tālāk ... )
Augsts IQ nepalīdz. Formālās loģikas kursa apgūšana nepalīdz. Statistikas kursa apgūšana palīdz. (Avots.)

Kā man liekas, iemesls ir tas, ka the softer the science, the more attention is drawn to the methodology (in peer reviews etc.). Kā arī - jo vairāk strādā tieši ar cilvēkiem (klīniskajiem pētījumiem pat hard sciences metoloģija ir ļoti nopietna.).

Inženierzinātnēs ir tieši pretējais mindsets - strādājošs demo bieži vien tiek vērtēts augstāk par dziļu teorētisku analīzi.

Secinājums #1: Kritiskā domāšana nav vienkārša - vai tiešām ir vērts mēģināt to mācīt skolās?

Secinājums #2: Kritiskās domāšanas diskusijās vairāk uzticēties psiholoģijas profesoriem, nevis ķīmijas profesoriem.

Secinājums #3: Iespējams, tas izskaidro, kāpēc tik daudz inženieru ir ar noslieci uz pseidozinātniskumu.
saite5 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[25. Mar 2017|20:52]
Fire Upon the Deep
rdip...@qualcomm.com (Ron "Asbestos" Dippold) writes:

> >j...@zikzak.apana.org.au (Joe Slater) writes:
> >|This newsgroup gets what, a hundred or so messages a day? A
> >|comparable interstellar newsgroup would expect millions of
> >|messages in the same period. I don't care what sort of filtering
> >|you have; that's simply too many to be of any real use.
> >|What sort of criteria could reduce that number
> >|to a few dozen?

> An artificially intelligent news selector that's as picky as you tell
> it to be.

My point is that it can't be picky *enough*, because with that volume of messages there's an arbitrarily large number which express the same point and do so as well as eachother, and probably an arbitrarily large number of *opposing* points. You cannot compress an encyclopedia into a few minutes' idle reading.

Fragmenti no 1994. gada - cilvēki debatē par starpzvaigžņu usenetu (Net of Million Lies) no Vindža Fire Upon the Deep.

Varētu teikt: paskaties tikai, tagad to dara katrs Facebook / Twitter / Quora / ... saits. Un izmanto priekš tā AI. No otras puses, elementāru fīču trūkst: tas pats "pickness level" nav implementēts. Un tāpat arī ar vērtībspriedumiem - "confused individual, suggestion to ignore all further postings". Vai vienkārši "FAKE NEWS". Lūk, ko mums vajadzētu.
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[22. Mar 2017|22:49]
Var sūdzēties par to, ka zinātne nav pietiekoši apolitiska, bet kamēr tas notiek pasaulē, kurā zinātne nespēj apstādināt vai (caur tehnoloģiju) pat veicina feikās ziņas, labējo ekstrēmismu, vienkāršos strādniekus ekspluatējošus jaunus biznesa modeļus, Trampa ievēlēšanu (no ok, neizrādījās jau tik slikts, kā varēja sagaidīt, bet pati kampaņas taktika gan kā no padomju propagandas labākās tradīcijas), utt...

Tāpat kā jau agrāk bija tā, ka visekstrēmākais tiem laikiem modernais ļaunums radās pateicoties zinātnei un tehnoloģijām. Arī pasaules galu, ja tāds būs (un kāpēc lai nebūtu), noteikti palīdzēs izraisīt kāds zinātnes izgudrojums.

Tikmēr vienkāršajam zinātniekam savu politisko viedokli caur savu darbu paust vispār ir iespējams? Normālā gadījumā jau nu ne. Zinātnieks - tas sabiedrības kalps. Dara, ko vien sabiedrība uzskata par vajadzīgu (vai arī ko sabiedrībai liek "uzskatīt" dažādi malēji spēki...).

Bet "zinātnieki neesot pietiekoši apolitiski".
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[18. Mar 2017|15:45]
The English idea of a delicacy cheese section in a shop: five kinds of mature cheddar.
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

navigation
[ viewing | most recent entries ]
[ go | earlier ]