making sense [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[17. Okt 2016|20:54]
Donald Trump: So my question for you is: in all of history, there have only been two self-sufficient ecosystems capable of maintaining human life. Your team has already destroyed one of them. The other is Earth. How scared should we be?

Nākotnes divi lielāki apdraudējumi ir tehnoloģiju attīstība un vides pārmaiņas.
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[15. Okt 2016|15:54]
Lems vispār bija ģēnijs. No viņa man labāk tīk īsie, nenopietnie gabali - Kiberiādes, Zvaigžņu dienasgrāmatas un citi, nevis romāni.

Cik ideju tieši viņš pirmoreiz noformulēja fanstikas formāta tad sešdesmitajos, tādu ideju, kuras pasaule tikai tagad sāk ņemt nopietni?
Pasaule kā matricas tipa simulētā realitāte - check.
Nemirstība caur mind uploading - check.
Cilvēciski roboti kā cilvēku uzlabotā, "īsti saprātīgā" versija - check.
Potenciāli šausminošās ētiskās problēmas, radot simulētas būtnes - check."Inteliģences eksplozija" - check.
Nevis ļaunās, bet absolūti "svešās" superinteliģences izgudrošana, un tai sekojošā lomu maiņa, kura beidzas superinteliģencei slepeni kontrolējot savu radītāju - check.
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[15. Okt 2016|15:27]
Doctor Who iedvesmots skatīties campy zinātnisko fantastiku, pievērsos Forbidden Planet (1956). Ierakstīšu, jo tās koncepts man likās pieminēšanas vērts - /spoileri/ ar augstāk attīstītas civilizācijas tehnoloģiju palīdzību izrādās iespējams materializēt "monstrus no zemapziņas". Līdzīgi kā Solaris, aizceļošana uz tālām zvaigznēm beigu beigās izrādās novedusi cilvēkus dziļāk pie sevis.

Filmas plakāts: robots glābj mazapģērbtu dāmu )

Droši vien šis nav vienīgā filma ar tādu premisu, bet pirms tam nebija gadījies redzēt. Doma par zemapziņu kā monstru apdzīvotu vietu piecdesmitajos skanēja daudz svaigāk, nekā tagad, kad Freidam neviens vairs netic. Kas vispār ir zemapziņa? Zemapaziņas fiziska materializācija planētas mērogā drīzāk radītu kaut ko noskaņai līdzīgu, tādu ziemeļblāzmu vai krāsainu miglu, kaut no līdz galam nenoformulējošos...
Vai vispār ir zemapziņa? Vai ari it's Bayes all the way down, neironi updeito informāciju, molekulārajās struktūrās implementēti algoritmi maksimizē likelihoodu.
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[9. Okt 2016|14:09]
Koncepts: Pilsoņu balss tiesības nosaka viņu kompetence.

(119 Comments |Comment on this)


Lūk, cibā tiek publicēts patiesas muļķības piemērs, un turpat bars komentētāju metas to nopietni analizēt, skaitīt "plusus un mīnusus", utt.

Kur problēma?

Tajā, ka mums pret šādām idejām nav izveidojusies automātiskā imunitāte.

Kad savus tekstus bīda Krišjānis, vai, lai nu būtu, Savienības atjaunotāji, sabiedrībai tas izraisa automātisku knee-jerk noraidošu reakciju. Been there, done that. Eventuāli nekas labs nesanāca. Un pareizi, ka tā notiek - un notiks, kamēr vien cilvēki neaizmirsīs vēsturi (no šejienes arī izriet reformatoru vēlme to pārrakstīt). Tikmēr biedru Ctulhu nopietni uzklausa un viņa teikto pārdomā, nevis aprobežojas ar apsaukāšanos nicīgos vārdos. Nav konkrētas vēsturiskas pieredzes, kā tieši tas var saiet greizi. Un nav jau arī tie vārdi priekš apsaukāšanās, "rasists" un "xxx-fobs" analogs, īsti vēl izdomāti. Tāpēc viņš, iespējams, ir vēl bīstamāks.
saite20 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[9. Okt 2016|13:56]
Pamanīju jautājumu http://klab.lv/users/ulvs/1149949.html, aizdomājos.

Internets "mājās" man laikam parādījās 2003. vai 2004. gadā, bet biju pārsvarā read-only režīmā, un vispār pārsvarā laiku pavadīju programmētāju forumos un saitos.
Ap 2009.-2010. gadu parādījās vairāk brīva laika, jo sāku studēt doktorantūrā un pametu darbu. Izveidojās virtuālo paziņu bariņš ankh, no turienes diezgan dabīgi pārgāju uz cibu. (Vēl brīvo laiku un dzīves pārorientāciju izmantoju tam, lai pētītu teoloģiju un trenētos slēpošanā.)
saiteatstāt nospiedumu

[8. Okt 2016|18:30]
LSE foreign academics told they will not be asked to advise UK on Brexit

Leading foreign academics from the LSE acting as expert advisers to the UK government were told they would not be asked to contribute to government work and analysis on Brexit because they are not British nationals.

Mans secinājums par valdības viedokli: If you're foreign born, you can go and fuck yourself.
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Radio [30. Sep 2016|20:38]
Mēģinu saprast, kā strādā radio. Sanāca interesanti zīmējumi.
... tālāk ... )
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Pa Nauru taciņu [26. Sep 2016|12:05]
... tālāk ... )
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Vēsturiskais determinisms [24. Sep 2016|15:48]
Spēlēju civilizāciju, skatos youtube video ar LP un AI-only kaujām un domāju par vēsturisko determinismu.

Uz pasaules kartes vēsture mēdz atkārtot sevi. Kaimiņš karo ar kaimiņu. Ģeogrāfiski "šaurās" vietās kā Kaukāzā un Polijā veidojas hotspot. Blakus lielām neapgūtām teritorijām sākušās civilizācijas veido lielas impērijas. Savukārt tālu ziemeļos, uz salām, vai citās neizdevīgās vietās startējušās zemes izdzīvo kā mazas un nerelevantas, tāpat kā tas notiek ar civilizācijām, kuras nonāk ar kaimiņiem pārbāztā vidē - ja vispār saglabā neatkarību.

Vai nākotne ir pastāvīgā karā esošas globālas impērijas?
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[18. Sep 2016|15:59]
Plāni aizstāt zinātni ar big data: https://www.edge.org/response-detail/25398
2014 : WHAT SCIENTIFIC IDEA IS READY FOR RETIREMENT?

Melanie Swan
Philosophy and Economic Theory, the New School for Social Research

The Scientific Method

The scientific idea that is most ready for retirement is the scientific method itself.

One more proof that machine learning is planning to destroy science :> (And western civilization afterwards, for that matter, but that's another story.)
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Par dzīvi senajos laikos [18. Sep 2016|12:25]
Seno laiku baznīcās un katedrālēs, vismaz Anglijā, stāv daudz piemiņas plākšņu ar vārdiem un gadskaitļiem. Tās ir veltītas vai nu ar baznīcu saistītajiem, dižciltīgajim, vai vienkārši cilvēkiem, kuri bija gatavi samaksāt, lai iemūžinātu savus vai savu tuvinieku pastāvēšanas faktu.

No paklaiņošanas gar tām šovasar man palikusi atmiņā viena - kāda baznīcas kalpotāja ģimenes gadskaitļi. Viņam pašam bijis normāls dzīves ilgums, starp 60-70, sieva mazliet jaunāka. Trīs bērni. Pirmais nomiris dažu gadu vecumā, palikuši divi jaunāki. Pēc diviem gadiem februārī nomiris nākošais. Vēl pēc desmit dienām, tajā pašā mēnesī - trešais. (Varbūt bijusi kāda lokāla mēroga epidēmija?) Sievai pēc tam ir bijis jau pāri četrdesmit (Eiropā precējās vēlu), vīram pie piecdesmit, vairāk bērnu nav bijis. Droši vien labi, jo sieva pati pēc tam nodzīvojusi tikai dažus gadus.

Protams, tie ir tikai skaitļi, bet gribas piedomāt klāt stāstu, vai ne?
saiteatstāt nospiedumu

[17. Sep 2016|20:34]
par oneweirdkerneltrick )
saiteatstāt nospiedumu

[12. Sep 2016|16:58]
http://slatestarcodex.com/2016/09/12/its-bayes-all-the-way-up/

Lieliski - Beijess, neirozinātne un psihiatrija visi kopā. Autors spekulē par to, kā ir, ja pieņem, ka psihe ir Beijesa aģents - kā tādā gadījumā varētu iekšēji justies un ārēji izpausties sistēmiskas novirzes Beijesa prioros no neirotipiskās normas?

Pārāk spēcīgi priori varētu būt autisma izraisītājs, savukārt nepietiekoši spēcīgi - paranojas / šizofrēnijas. Pirmajā gadījumā sensorajiem datiem ir pārāk liela varbūtība nojaukt "iekšējos modeļus", tāpēc autisti izvairās no stimuliem un komunikācijas. Otrajā gadījumā visi dati var tikt izskaidroti kā daļa no jau esoša iekšējā modeļa, daļa no grandioza naratīva - tas ir, nejaušs virsraksts avīzē kļūst par pierādījumu ķirzakcilvēku sazvērestībai pret tevi.

Savukārt vienlaikus pavājināti priori un pastiprināti sajūtu dati var izskaidrot halucinācijas, kā zem LSD - nejauši sensorie "trokšņi" tiek interpretēti kā grandiozā naratīva daļa.

Es vēl varu piebilst, ka izskaidrojums tam, ar ko neirozinātnes līmenī atšķiras eksaktais vs. humanitārais domāšanas veids arī varētu būt līdzīgs.
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[10. Sep 2016|12:15]
Vakar noskatījos Love & Friendship. Man pievērsa uzmanību tas, ka šajā pēc romāna uzņemtajā filmā vismaz divi tēli ir ar tik lielām novirzēm no psiholoģiskās normas, ka visticamāk būtu medicīniski klasificējami. Pati lēdija Susanna kā sieviete psihopāte, bet meitenes līgavainis kā kaut kāda kombinācija no zema intelekta un autisma. Abas kombinācijas patiesībā ir gaužām reti putni - par spīti manipulatīvo sieviešu prominencei literatūrā, dzīvē daudz vairāk no psihopātiem ir vīrieši. Savukārt autisms iet roku rokā ar attīstītāku intelektu - prototipiskais zema intelekta cilvēks ir ne mazāk street smart par vidusmēru.

Psihisko slimību reālistisks attēlojums ir klasiskajā literatūrā uzkrītoši trūkstoša tēma. Neskaitāmas pasakas ar vienmēr skumjās karaļmeitas motīvu sniedz labāku ieskatu depresijā nekā klasiķu darbi. Ciktāl abnormāli psihiskie stāvokļi vispār ir attēloti, tie ir attēloti neprecīzi vai nepareizi. Piemēram, viena no vājprāta literārās interpretācijas visbiežākajā tropēm ir kāda tēla "sajukšana prātā" pārāk lielu grūtību dēļ. Realitātē, lai gan stress var veicināt, piemēram, šizofrēnijas attīstību, tas parasti tikai izvelk laukā personā jau esošu predispozīciju uz slimību, kuru izveidojoši gēni un vide zīdaiņa vecumā.

Dostojevskis ir kritizēts par to, ka viņa neirotiskajiem varoņiem ("Noziegums un sods" un citi) "gluži vienkārši vajadzētu ārstēties". Jā, tas arī ir taisnība - slima cilvēka pasaule ir atšķirīga un tās attēlojums nesniedz tika labu ieskatu human condition kā tās dilemmas, kuras nākas risināt prototipiskajam pilnīgajam, veselajam, labu gribošajam un spējošajam cilvēkam. Tomēr tas pats Dostojevskis "Idiotā" grēko ar to pašu precizitāti: tikko kā viņam nākas iet dziļāk par paša personīgi pieredzētajām neirozēm, adikcijām un epilepsiju, viņš sāk izfantazēt sava varoņa kaites ignorējot to, kas par garīgajām slimībām bija zināms pat tolaik.

Tas liek apšaubīt arī literatūras morālās vaduguns lomu. Ja jau tik daudz talantīgu un gudru autoru ir palaiduši garām mums šobrīd tik acīmredzamo - pateicoties zinātnei -, tad cik lielā mērā seno laiku literatūra var būt vērtīga kā dzīves spogulis? Literatūra vienmēr ir bijusi ne tikai komentārs par dzīvi, bet arī komentārs par to, kas ticis sarakstīts pirms tam - un šajā gadījumā ir novedis pie reālās un literārās pasaules paralēlas, nepārklājošās pastāvēšanas.
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[8. Sep 2016|20:53]
Think of people waiting in a long line that stretches up a hill. And at the top of that is the American dream. And the people waiting in line felt like they’d worked extremely hard, sacrificed a lot, tried their best, and were waiting for something they deserved. And this line is increasingly not moving, or moving more slowly [i.e., as the economy stalls].

Then they see people cutting ahead of them in line. Immigrants, blacks, women, refugees, public-sector workers. And even an oil-drenched brown pelican getting priority. In their view, people are cutting ahead unfairly. And then in this narrative, there is Barack Obama, to the side, the line supervisor who seems to be waving these people (and the pelican) ahead. So the government seemed to be on the side of the people who were cutting in line and pushing the people in line back.

Šis ir arī izskaidrojums tam, kā jūtas austrumeiropieši.

Ko lai saka - jebkura sistēma, kas balstās uz sapni, pārredzamā laika periodā sabrūk. Vajag sistēmas balstīt realitātē un ētikā, nevis naudas poda solījumos.
saite23 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[1. Sep 2016|22:14]
Laukos dzīvojošajiem oficiāli ir īsāks mūža ilgums: http://www.medicaldaily.com/life-expectancy-gap-between-city-and-country-folk-widens-how-access-health-care-plays-part-267929
Un tas pie visa mūsdienu gaisa piesārņojuma līmeņa, kas vietām pilsētās jau sāk atgādināt 19-to gadsimtu. Līdz ar pāriešanu uz masu elektro / hibrīdauto situācija tikai uzlabosies.

Tā lūk - laukos dzīvot ir kaitīgi gan cilvēkiem pašiem, gan dabai (cik dzīves platības viens laucinieks neaizņem? cik litri benzīna katru dienu jātērē, lai viņam visu pievestu klāt / viņu izvadātu, kur viņam vajag?), gan sabiedrībai.
saite28 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[24. Aug 2016|21:03]
Man daudz vairāk moka pasaules / dzīves iespējamā bezjēdzība salīdzinot ar pasaules / dzīves iespējamo determinismu.
saiteatstāt nospiedumu

Cibas šitstorms [23. Aug 2016|22:19]
Man nav vērā ņemamas līdzjūtības pret personīgi nepazīstamiem bēgļiem tālās valstīs, un tai pašā laikā es atbalstu palīdzības sniegšanu. Iemesli ir tie paši vecie:
- Eiropeisko vērtību nezaudēšana ir svarīgāka par situāciju konkrētiku un utilitāru rēķināšanu. Atvērtība, starptautisko konvenciju ievērošana, cilvēktiesības nosaka minimumu pasaulei, kurā es gribu dzīvot. Es neesmu gatavs no tā atteikties oportūnistisku iemeslu dēļ. Eiropas nesadalīšanās ideoloģiski naidīgās savienībās ir starp priekšnosacījumiem.
- Nākošais solis ir eiropeisko vērtību izplatīšana. "The supreme art of war is to subdue the enemy without fighting", un tā tālāk - vislabākā aizsardzības politika ir tā, kas iznīcina ienaidniekus nevis fiziski, bet padarot tos par draugiem. Nodemonstrējot, ka spēle ir nevis zero-sum, bet var būt izdevīga abām pusēm.
- Ir daudz piemēru, kuros imigrācija dod lielus ilgtermiņā pozitīvus efektus mītnes valstīm, pat ja imigranti ir pēdējās padibenes ierodoties (ebreju un citu huddled masses imigrācija ASV, noziedznieku "imigrācija" Austrālijā). Ir maz piemēru, kuros imigrācijas sekas ir izteikti negatīvas, atskaitot okupācijas tipa migrācijas. Slēgtas sabiedrības parasti ir mazāk veiksmīgas salīdzinot ar atvērtām; eiropiešu vs. ķīniešu jūras ceļojum, eiropieši vs. arābu zinātne viduslaikos.
- Nemaz nerunājot par to, ka ir nesalīdzināmi efektīvāk - ja jau tādu kritēriju uzskatam par svarīgu - dot iespējas sākt normālu dzīvi daudziem svešiem, bet normāliem cilvēkiem, nevis palīdzēt tam vienam proverbiālajam bomzim. Viņa potenciāls uzlabot savu dzīvi ir daudz mazāks nekā tiem, kuriem reāli draud nāve vai viņiem subjektīvi neakceptējami apstākļi.

Tā ka Dostojevska piemērs - par inteliģentu, kurš jo vairāk mīl cilvēci, jo mazāk spēj paciest dzīvokļa biedra iesnas - nav nekāds arguments.

Ja sanāks, uzrakstīšu par Nauru. Saistībā ar pavisam citu tēmu, bet cita starpā pieminēšanas vērts ir arī tas, ka nesenie skandāli attiecībā uz Austrālijas off-shore nometnēm liek šaubīties par populāro uzskatu attiecībā uz Austrālijas it kā veiksmīgo imigrācijas politiku. Jau sen gribu par Nauru uzrakstīt, jo, šķiet, šī sala ir lielisks mikromodelis tam, kas ar pasaules trajektoriju notiek kopumā.
saite

par metaforām [13. Aug 2016|22:08]
lj user saldumi raksta par tēlainas izteikšanās sērgu, kura mēdz piemeklēt mūsu dievzemītes domu vadoņus. (es arī māku - kā jums tāds izteikšanās stils?)

paralēli lasīju šo https://aeon.co/ideas/what-i-learned-as-a-hired-consultant-for-autodidact-physicists
My clients almost exclusively get their information from the popular science media. Often, they get something utterly wrong in the process.

A typical problem is that, in the absence of equations, they project literal meanings onto words such as ‘grains’ of space-time or particles ‘popping’ in and out of existence. Science writers should be more careful to point out when we are using metaphors. My clients read way too much into pictures, measuring every angle, scrutinising every colour, counting every dash.

Lūk, metaforu problēma zinātnes komunikācijā. No vienas puses, labas zinātnes komunikācijas atslēga bieži vien ir labas metaforas izdomāšana: citādi neizskaidrosi. No otras puses, pat "labas" metaforas var radīt pārpratumus. Sliktas metafora ir sliktas. Nāk prātā kaut vai "evolution is the survival of the fittest". Evolūcijas teorija vispār ir prime suspect šajā ziņā, jo tā ir ar matemātiku bagāta nozare, bet skaidrojot nespeciālistiem šo aspektu parasti nepimin, tā vietā mēģina radīt ilūziju par tās absolūto intuitīvitāti.

Lielākā daļa "kaitīgo" ideju, pret kurām "zinātnes entuziasti" šodien cīnās savos krusta gājienos nāk vai nu no pašas zinātnes kļūdainām un atmestām idejām, vai neizdevušās komunikācijas rezultātā radušiem pārpratumiem.

"Īstajā" zinātnē vienmēr ir iespējams tikt pāri analoģiju līmenim un nonākt līdz vienādojumiem, kodam, vai skaitļiem - kā nu kurā nozarē. Kaut kam ar vienu, skaidru nozīmi. Sociālajās zinātnēs, politikā vai ekonomikā tādas ground truth nav, ja vien par tādu neuzskata cilvēku smadzeņu saturu. Un pat ja tas tā būtu, nav cita veida kā piekļūt smadzeņu saturam kā caur valodu, bet valoda ir daudznozīmīga, "analoga", un pēc būtības tēlaina. Runājot par sociālām problēmām, mums vajadzētu savu valodas lietojumu disciplinēt - censties smadzeņu jēdzienus aprakstīt precīzāk un tā, lai lietojamiem vārdiem mazāk līdz velkas papildnozīmju bagāža, lietot rationalist taboo un tā tālāk. Bet vai ar to var pietikt?
saite5 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[6. Aug 2016|20:00]
http://meaningness.com/metablog/communal-vs-systematic-politics

Lūk, vēl viens saskata linku starp postmodernismu un notiekošo politikā. Var teikt, ka šobrīd tiek pļauts pirms daždesmit gadiem rietumu izglītības sistēmā sasētais.
Politics isn’t about sense, facts, or policy anymore.

...

The bad part is that the systematic mode is profoundly psychologically unnatural. For many people it seems dehumanizing, alienating, incomprehensible, senseless, meaningless, and utterly immoral. This has been obvious for a hundred years.

Undergraduate education explains the systematic structures of justification [4] which is why, I think, the new politics correlates so strongly with lack of a college degree.

The natural human alternative is the communal mode: unstructured, egalitarian, empathic, local, tribal, familiar, and comfortable. This mode—I’ve also called it “choiceless”—feels profoundly right. We evolved to live in such societies; they fit our psychology in a way systematic ones cannot.

...

4. Unfortunately, as I explained in a recent post, this is decreasingly true, due to obfuscatory postmodernism. This may be one reason for the rise of anti-systematic politics: even many of the college-educated now fail to understand the value of systematicity.
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

navigation
[ viewing | most recent entries ]
[ go | earlier ]