making sense [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[27. Nov 2015|13:10]
No personiskajiem novērojumiem: daži Latvijas sabiedrības mīti par bēgļiem Zviedrijā.
... tālāk ... )
saite25 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[12. Nov 2015|20:58]
Pirms gadiem desmit, kad pirmo un vienīgo reizi nokļuvu kādā islama valstī, lauzīju galvu par to - kā gan viņi ar savu garīgumu, savām lūgšanām septiņreiz dienā var dzīvot sliktāk nekā Eiropa?
To joprojām neesmu īsti sapratis. Liekas, starp garīgumu un laimīgu sabiedrību ir ļoti sarežģītas attiecības. Garīgums spiež mūs domāt par lietām, par kurām citādi nekad neaizdomātos, bet tās mēdz būt tukšas domas bez praktiska labuma.
Man liekas, tas pats kas ar garīgumu sabiedrības līmenī ir ar pašanalīzi un psihoanalīzi cilvēka līmenī. Nedaudz vispārinot var teikt, ka nevienam tā reāli nepalīdz (ja neskaita palīdzēšanu justies labāk), tikai liek izveidot dažādus naratīvus par sevi un tad pašam noticēt tiem - apreibt no pašam savām subjektīvajām, nepārbaudāmajām domām. Tās ir tikai gaisa pilis, kura pastāv tikai tik liel mērā, cik lielā var palikt izolētas no citu apdzīvotās objektīvās realitātes.
Ar to es negribu teikt, ka garīgums vai iekšējās dzīves pastāvēšana būtu negatīvas lietas, tikai to, ka tām nevajag baroties pašām no sevis (bet gan no citiem cilvēkiem, zinātnes un empīriskās realitātes).
saite8 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[9. Nov 2015|21:05]
Īsi par pētījumu "The Negative Association between Religiousness and Children’s Altruism across the World".

Sagaidāmais rezultāts: visi saprot, (1) ka korelācija nenozīmē kauzāciju, (2) ka pētījums bez kontrolētiem eksperimentiem un bez mēģinājuma kontrolēt iznākumu ietekmējošos blakus mainīgos nevar noteikt kauzāciju -> ja pētījums mēģinātu izdarīt secinājumus par altruisma iemesliem, tas automātiski lidotu miskastē.

Faktiskais rezultāts no ārpus zinātnes esošajiem: 101 teorija par to "kā tieši mehānisms strādā", neinteresējoties par to, ka nekāda mehānisma nemaz nav (nu, vismaz tāds noteikti nav ticis atklāts pētījuma rezultātā).

Secinājums, kā jau parasti - cilvēki tic tam, kam grib ticēt.
http://www.phdcomics.com/comics.php?n=1174
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[9. Nov 2015|18:06]
Izlasīju grāmatu "The Courtier and the Heretic: Leibniz, Spinoza, and the Fate of God in the Modern World".

Man patīk Spinoza, par kuru pirms tam gandrīz neko nezināju. Izskatās, ka šis "ķeceris" ir viens no mūsdienu racionālistu / ateistu garīgajiem tēviem, kaut gan nepazīstu nevienu konkrētu cilvēku, kas uz Spinozu tā atsauktos. (Parasti ateisti ir vai nu vienaldzīgi vai negatīvi pret pagātnes filozofiem vispār, vai arī dažos gadījumos piesauc Deividu Hjūmu.)

Bet tas pat nav galvenais. Spinoza autora attēlojumā ir tāda man radniecībga dvēsele rakstura ziņā, ideāls, kura dzīvei es ar kaut kādu sevis daļu gribētu līdzināties (kaut gan šaubos, vai viņa dzīve bija sevišķi laimīga).

Apbrīnojami, ka mūsdienu diskusijas par reliģiju, morāli, Dievu, prāta un ķermeņa attiecībām, gribas brīvību ir tikušas tik lielā mērā jau izdiskutētas Leibnica un Spinozas laikā, vismaz ja uzticas autora interpretācijai.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[9. Nov 2015|18:05]
Pēdējā pusotra gadā lasītās labākās grāmatas:

* Collapse, Jared Diamond. Par to, kā civilizācijas sabrūk pašas savu izraisīto ekoloģisko nelaimju dēļ. Par civilizāciju beigām lasīt, izrādās, ir biedējoši un skaisti.

* Star Maker, Olaf Stapledon. Filozofa rakstīta zinātniskā fantastika (vai arī proto-fantastika) ar gluži apbrīnojamu mērogu. Liekas, šajā grāmatā tik daudz ideju ir sakompresētas tik īsā formā, ka atšķaidot tās līdz "standarta" apjomam sanāktu ap 10 darbu. Daļēji tas jau ir arī ticis darīts - "Avatāra" civilizācija man likās iedvesmota no Stepldona, tāpat kā (no senākiem laikiem) Lema grāmatas.

* Harry Potter and the Methods of Rationality. Garš, nevienmērīgas kvalitātes un visnotaļ literāri talantīgs fanfiks, kas gandrīz nevienā posmā nepārvēršas par vienkārši Judkovska-stila racionālisma sludināšanas propagandu. Šķiet, visvairāk fascinējošā lieta šajā darbā ir iespēja novērot, kā spēcīgs intelekts mēģina "meikot sensu" maģiskas pasaules neloģiskajos likumos. (Kā izskaidrot dīvainās, "too good to be true" filozofu akmeņa īpašības - mūžīgu jaunību UN materiālu pārvēršanu par zeltu? Tas gluži vienkārši padara transfigurācijas permanentas!) Kaut ko tādu sanācis novērot labi ja Peļēvina darbos ar viņa ne-maģisko, bet absurdo pasauli.
Visai nepārsteidzoši, ka Voldemorts ir viens tēliem ar kuriem autors visvairāk asociē pats sevi.

* Thinking, Fast and Slow, Daniel Kahneman. Ir vērts izlasīt pat tad, ja liekas, ka jau aptuveni zini, par ko tā ir.

* Fault in Our Stars, John Green. Kaut kas vieglāks, izklaidei, no autora, kurš ir ne vecāks par mani. Sentimentāla tematika par mirstošiem pusaudžiem tomēr ir arī pietiekoši nopietna & nozīmīga, lai būtu pelnījusi arī kādu labu grāmatu kā "Zem nelaimīgās zvaidznes" (vai kā nu nosaukumu labāk būtu tulkot). Zināmu dziļumu (vietām gan ar tādu "trying too hard" piegaršu) dod daudzās atsauces uz klasiku, "grāmata grāmatā" pieeja, alegorija par nekompetento un vienaldzīgo dievu (holandiešu rakstnieku).
saiteatstāt nospiedumu

Python [7. Nov 2015|21:33]
Pēdējos mēnešos esmu sācis izmantot Pitonu vairākos projektos, kuros vajadzīgs apstrādās daudz datus, kā arī sācis niekoties ar programmēšanas sacensībām. Destilētās atziņas:
... tālāk ... )
saiteatstāt nospiedumu

[2. Okt 2015|21:21]


..un tikumība ir ļaunums :)
saite21 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[1. Okt 2015|10:32]
Izrādās, ka vieglākais veids kā padarīt dzeju (vai "dzeju") aktuālu sabiedrībā ir tajā iekļaut rupjības.
Tas man kaut ko atgādināja - proti, "Čapajevs un Tukšums" protagonista rezginētās pārdomas par vienīgajiem veidiem, kā piesaistīt sarkarmiešu auditorijas ("jaunās pasaules") uzmanību.
... tālāk ... )
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[29. Sep 2015|20:46]
Math is not something boys are better at, it's not a spectator sport, it's not a system of arbitrary rules, it's not dependent on the laws of physics, it's not easier or better in base 12 or base π, it's not a young man's game, it's not useless in the real world, it's not beholden to the real world, it's not learnable in one year or from one book or one website, it is not particularly interested in the golden ratio or the digits of pi or trivial calculation tricks that aren't actually from the Vedas, it is not always explainable to a 6-year-old or in "layman's terms", it's not beyond your grasp if you recognize that it will take time and dedication and active effort, it is not dry, it is not cold, it is not boring, it is not the opposite of "human" or "people-oriented" or "spiritual" or "artistic", and for Pete's sake, it doesn't say that if you add 1 and 2 and 3 and 4 "and so on" you'll "in the end" get −1/12.

Visumā piekrītu.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[8. Jul 2015|16:38]
Sasodīts, šis ir tieši tas, ko gribēju ierakstīt par tviteri cibā. Akadēmiskajās publikācijās situāciju sauc pzr getting scooped. Īsumā - tviteris mani biedē, jo ļauj izteikties, bet neļauj diskutēt; 140 simbolos pietiek vietas apvainojumiem, bet ne pamatojumiem.

Tā vietā ierakstīšu domu, kas radās veroties uz skatlogos izliktajiem stilīgajiem velosipēdiem, kuri kā viens pamanās izskatīties vienlaikus neērti un dārgi. Ir taču skaidrs, ka klasiskās velosipēda proporcijas īpaši uzlabot nevar. Ja varētu, velo ražotāji to masveidā izmantotu, vismaz tie, kuri nav muļķi. Tad kāpēc to modificēt? Atliek secināt, ka te valda tas pats princips, kurš liek uzskatīt sporta auto par stilīgiem par spīti to zemajai grīdai & cietajai piekarei un kabrioletus par stilīgiem pat ja pie mums tos normāli var izmantot pāris nedēļas gadā. Izraēlas evolucionārais biologs Zahavi 70-tajos gados nosauca to par handikapa principu - tas ir, dzīvnieku gēni mērķtiecīgi liek tiem uzaudzēt lielus ragus, krāšņas astes un citas nepraktiskas & personīgajai eksistencei kaitīgas lietas tikai tāpēx, lai parādītu savas sugas pretējā dzimuma pārstāvjiem, ka īpatnis ir tik veselīgs, ka ne tikai spēj izdzīvot vispār, bet spēj izdzīvot pat ciešot no liela handikapa.
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[28. Jun 2015|12:08]
Gnidrologs par programmēšanas mācīšanu sākumskolā:
> Neredzu pamata pamatskolām fokusēties uz kādu konkrētu šauri specializētu profesionāļu sagatavošanu.
> Tēmas saskatīju divas. Pirmā ir klasiskais ''aijajaijai mums ir pārāk maz sieviešu un minoritāšu iekš profesijas x, tāpēc par katru cenu jādara tā, lai arī te būtu perfekts egalitārisms. Point denied.

Varbūt tagad lietas ir mainījušās, bet laikā pirms 10 gadiem liela daļa programmētāju nāca no tādas vides, ka jau bērnībā viņiem mājās ir bijis ZX spectrum un tamlīdzīgas lietas. Piekritīsiet, ka ZX spectrum esamības fakts vecāku īpašumā un profesionālais talants ir divas atšķirīgas lietas. Korelācija starp tām man liekas aizdomīga lieta, kas signalizē potenciālu problēmu. Tāda korelācija izskatās kontigenta, nejauša, nevis loģiski nepieciešama, līdz ar to no tās būtu vēlams tikt vaļā. Ņemot vērā, ka tikai uz tehnisko profesiju vecākiem var paļauties, ka viņi paši motivēs savus bērnus ķimerēties ar tehniku, par citiem vajag parūpēties skolai.

Ieguvums ir brīva iespēja katram izvēlēties profesiju neatkarīgi no dzimuma, tautības, un vecāku sociālās klases. Man īpaši patīk ka, tas ir morāli robusts ieguvums, jo dod pozitīvu rezultātu gan no utilitārisma, gan no cilvēktiesību viedokļa, tātad ir labs neatkarīgi no ļoti dažādiem skatpunktiem (tā ir mana pēdējā laika atklāsme, kā izvairīties no morāles kļūdām - ņemt un izvērtēt rīcību no vairāku konfliktējošu teoriju skatpunkta). Var teikt, ka iegūst gan sabiedrība kopumā, jo citādi talanti paliek neizmantoti tikai tāpēc, ka viņu dzimums vai citas īpašības nav "atbilstošās", gan arī pats cilvēks, jo: izvēlei ar vairāk brīvības pakāpēm + lielākas iespējas pašrealizācijai pēc tam.
saite12 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[27. Jun 2015|11:15]
Lasu par to, vai sākumskolas bērniem vajadzētu mācīt kodēt. Aizdomājos par to, ka iespējams programmēšana vispār tiek mācīta nepareizi. Iespējams, tai vajadzētu vairāk pārņemt no sociālajām zinātnēm.

Man ir zināmas love/hate attiecības ar zinātnisko metodi, tā ka reizēm liekas, ka tā ir panaceja, un reizēm tā, ka tā ir pārāk šaura, ierobežota, un zaudē citu veidu piegājieniem gandrīz visās dzīves jomās. Programmēšana ir viena no tām. Tā vispār izceļas starp citām inženierijas jomām (ja tā vispār tāda ir). Ja salīdzina programmētājum ar, piemēram, būvinženieri, tad ir acīmredzami, ka programmētājs savā ikdienas darbā stāv ļoti tālu no zinātnes. Parasti viņš/viņa pieņem lēmumus balstoties uz intuīciju un racionālu domāšanu, nevis uz zinātniskām evidencēm un teorijām. Teorijas programmēšanas pamatos vispār jau ir, bet tās ir matemātiskas, algebriskas, nevis zinātniskas. Nu lūk, un šeit man vairs nav skaidrs, vai tas ir nenovēršams fakts, vai arī vēsturiska nejaušība, kuru uztur zināma skepse un neinformētība pret ekonomikas, psiholoģijas un citu sociālo zinātņu metodēm? Zināmā mērā test driven development ir tāds solis uz evidence-based lēmumu pieņemšanu. Soļot tālāk traucē tas, ka labus zinātniskos eksperimentus veidot ir sarežģīti, programmētājiem tam trūkst zināšanu un treniņa.

Kā būtu programmētājiem mācīt:
- mazāk algebras, vairāk matemātiskās statistikas un varbūtību teorijas?
- mazāk modelēšanas, vairāk par falsifikācijas nozīmīgumu?
- mazāk formālo metožu, vairāk data sciene?
- mazāk matemātiskās loģikas, vairāk kognitīvās zinātnes un psiholoģijas, it īpaši par domāšanas kļūdām?
- mazāk par "klasisko" programtestēšanu, vairāk par kauzalitātes noteikšanu (eksperimentālo dizainu un kvazieksperimentālajiem piegājieniem, piemēram, regresiju analīzi u.c. ekonometrikas metodes)

Disclaimer: tā ir tikai šodienas fiksā ideja, nekādas ekspertīzes pedagoģijas jomā man nav.
saite14 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[24. Jun 2015|12:05]
Vakardienas feils: no rīta jābrauc uz tikšanos galvaspilsētā. Piecas minūtes pirms iziešanas no dzīvokļa atceros, ka dzīvoklī nav maka. Visticamāk, aizvakar aizmirsts darbā - kas savukārt noticis tāpēc, ka pēcpusdienā izgāju no darbavietas ar domu tur vēl atgriezties, bet vēlak plāni mainījās. Laiks līdz vilcienam mazliet par īsu, lai pa ceļam uz staciju paspētu droši iebraukt darbā. No tad dodos ceļā ar dzīvoklī sagrabinātu nelielu skaidras naudas naudzumu, un aizdotu gandrīz tukšu LV bankas katri. Ar pārliecību, ka kopā pietiks, atstāju uz galda mētājamies valūtu (50 EUR un daždesmit BRL).

Patinam laiku pāris stundas uz priekšu. Esmu galvaspilsētā, sāku domāt par braukšanu atpakaļ. Konstatēju, ka:
1) lētākā vilciena biļete maksā vairāk, nekā palicis kartē
2) kartē palicis mazāk, nekā iespējams izņemt no bankomāta
3) skaidras naudas ir vēl mazāk nekā kartē
4) skatos alternatīvos transporta līdzekļus internetā. Ir buss pēc 4 stundām. Maksā: precīzi par 2 vienībām vairāk, nekā palicis skaidras naudas.
6) hmm, varētu sarunāt, lai otrā puse aiziet uz banku un ieskaita kartē naudu (dzīvoklī atstātos EUR). Ak jā, bet karte taču nav no vietējās bankas, bet no LV.
7) mēģinu sazināties ar sms un koordinēt rīcību. Neizdodas nosūtīt. Mēģinu sazvanīt, uzzinu, ka sim kartei beidzies kredīts. Interneta izmantošana biļešu cenas noskaidrošanai to iztērējusi.

Mērfijs.

(Rezerves sim karte ir noderīga lieta.)
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[19. Jun 2015|18:12]
Which would you choose?
saite11 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[19. Jun 2015|13:34]
Differential Intellectual Progress as a Positive-Sum Project

Ko darīt tad, ja uznāk vēlēšanās atstāt pozitīvu ietekmi uz pasauli, un negribas ar to dīlot vienkārši apstājoties un pagaidot, kamēr pāries? Viena no iespējām ir apdomāt, kuri virzieni varētu dot vislielāko atdevi. Variācija ir apdomāt, kuri virzieni varētu dot atdevi, kas ir gan liela, gan robusta - tas ir, sliktas sekas ir mazvarbūtiskas. Piemāram, rīcība, kas ir laba gan no tradicionālo vērtību, gan utilitārisma morāles viedokļa ir robustāka par tādu, kas ir laba tikai saskaņā ar vienu no tām.

Es ļoti piekrītu domai, ko mēģina bīdīt pielinkotā eseja - ka diferencēts intelektuālais progress ir šāds robusts labums. Mums vajadzētu vairāk progresa kritiskajā domāšanā - caur sociālajām, humanitārajām un fundamentālajām zinātnēm - un mazāk progresa tehnoloģijā. Lieki teikt, ka šobrīd viss notiek tieši otrādi.
saite8 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[19. Jun 2015|13:19]
http://arstechnica.com/gadgets/2014/05/the-psychology-of-soylent-and-the-prison-of-first-world-food-choices/2/
To turn the problem on its head for perspective: expecting someone without experience in the kitchen to jump in and make healthy food from a recipe is a little like expecting a non-technical person to sit down and compile a complex Linux application from source. It's not exactly hard—I mean, you don't even have to write any code! You just download your tarball, make sure you have your dependencies, set the options you want, and then it's just configure, make, and make install. The computer does all the work!

Paradoksāli - es ar entuziasmu nesen iedevu "Upvote" kādam postam, kurš sastāvēja no žēlabām par programmu instalēšanas grūtībām uz Windows un beidzās ar ieteikumu "beidzot ieviest apt-get install komandu", bet ēst gatavošanu joprojām labāk atstāju citiem.
saite6 nospiedumu|atstāt nospiedumu

Kāpēc neirozinātne ir interesanta [13. Maijs 2015|14:45]
Manas par tēmu ir aptuveni šādas:

* medicīna; depresijas, migrēnas, Alcheimera, Pārkinsona u.c. ārstēšana
* atbildes uz dažādiem perenniāliem filozofiskiem, sociāliem un politiskiem jautājumiem, piemēram, "ar ko īsti sievietes atšķiras no vīriešiem"?
* paškontrole un pašuzlabošana, gan caur zināšanām, gan caur ķīmiju
* better understanding which things I cannot change, and better understanding how to change the things I can change
* hedoniskā imperatīva realizēšana
* pašizziņa un tās radītā garīgā izaugsme

Atšķirībā no fundamentālajiem pētījumiem (fizika utml.), viss šis vismaz man ir interesanti ne tikai ziņkārības, bet personiski nozīmīgā līmenī.

Slikti iemesli neirozinātnei manuprāt ir tie kas šobrīd parādās kā flashy news items. Neirozinātnes nākotne ir tikpat tālu no tiem cik tālu tas veids kādā datori ir izmainījuši pasauli ir no Azimova robotiem.
* Attiecībā uz "domu lasīšanas" ķiverēm, pašreizējās metodes veidošanā neko pat attāli līdzīgu telepātijai (kādu to parasti iedomājas) nespēj dot fundamentālu precizitātes ierobežojumu dēļ;
* "Kiborgu" veidošana ir bezjēdzīga attiecībā uz fiziski veseliem cilvēkiem; redze un citas jau esošās maņas piedāvā vairāk nekā pietiekošu interfeisu cilvēka-datora saskarei;
* Smadzeņu emulācija visticamāk nespēs dot neko līdzīgu reālai pieredzei (iemeslu ir daudz), pie tam draud radīt vairāk problēmu, nekā atrisināt.
saite1 nospiedums|atstāt nospiedumu

[1. Maijs 2015|11:25]
Kāpēc man, brīvdienu rītos atklājot, ka kaut kā trūkst brokastīm un vajag izlīst no dzīvesvietas, lai to sagādātu, zemapziņā liekas, ka tāds atklājums izrādīsies par pirmo posmu ķēdē piedzīvojumu, krīžu, un negaidītu notikumu, tā ka atgriezties atpakaļ iepriekšējā stāvoklī jau vairs nebūs iespējams? Laikam tāpēc, ka tik bieži redzēts līdzīgs sižets. Fikcionālā pasaules uztvere.
saiteatstāt nospiedumu

[13. Feb 2015|18:23]

Данное пособие является общедоступным изложением основ Русской, истинно математической логики. Вскрывая противостояние Русской и классической логики, автор показывает, что силлогистика Аристотеля не имеет никакого отношения к логике здравого смысла. Обучение классической логике не только бесполезно, но и преступно, поскольку уничтожается всякое мышление. Все существующие учебники логики невежественны, безграмотны и бестолковы. Предлагаемое издание полезно школьникам и академикам, инженерам и ученым, "физикам" и "лирикам".
http://www.ozon.ru/context/detail/id/4242695/
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[2. Feb 2015|18:30]
Pēdējos mēnešos esmu atklājis produktivitātes haku - sadalīt darba laiku vairākos periodos. Varbūt tā triviāla ideja, bet man strādā.

Ja līdz šim parasti (pēdējos desmit gadus?) nodarbojos ar darba lietām vienu posmu dienā, ar kādu 20-30 min pārtraukumu pusdienām, tad tagad rīkojos citādi. Sāku parastajā laikā, bet beidzu darbu jau pēcpusdienā. Tad eju mājās. Atkarībā no noguruma līmeņa vai nu paguļu (nav jau vairs 18 gadu), vai kaut ko relaksējošu padaru un/vai aizeju uz sporta klubu. Paēdu vakariņas, un pēc tam piesēžos pie datora pastrādāt līdz gulēt iešanai.

Man pastāvīga problēma vienmēr bijusi vajadzība reizēm piespiest sevi koncentrēties, kas biežāk parādās strādājot ilgstoši (pusi dienas) pie vienas un tās pašas lietas. Tas ir iespējams, bet prasa zināmu gribasspēka patēriņu, un zināms, ka gribasspēks ir ierobežots resurss. Tātad jebkura vajadzība sevi piespiest nolaupa gribasspēku kaut kam citam. Cita problēma - ilgs laiks paiet, kamēr no rīta "ieeju" darbā, kā rezultātā pirms pusdienām nereti nemaz nemēģinu sākt kaut ko aktīvu (pretstatā kaut kā pasīvai apdomāšanai vai lasīšanai). Runā, ka veiksmīgie cilvēki esot tie, kuri izkārto savu dzīvi tā, lai vajadzīgo/prioritāro darbu uzsākšana sanāktu automātiski, neprasot nekādu apzināto piepūli - kā zobu tīrīšana.

Jaunajā režīmā izvairos no pārslodzes un apnikuma. Un vakaros man ir vajadzīgs daudz mazāk laika, lai atkal "iesāktu" darbu. Rezulāts - varu strādāt būtiski ilgāk nekā agrāk saglabājot to pašu kvalitāti.
saiteatstāt nospiedumu

navigation
[ viewing | most recent entries ]
[ go | earlier ]