making sense [ieraksti | vēsture | ko es lasu | par mani]
gedymin

[   par mani   ]
[   arhīvs   ]

[27. Feb 2021|20:13]
Ļoti interesanta Zoom prezentācija par Modern Monetary Theory, UBI / FALC un privātajām valūtām.
Šobrīd diemžēl virzāmies jauna feodālisma virzienā, ar izteikti sadalītu sabiedrību.
Esošajām valstīs balstītajām sistēmām vienlaikus ir spiediens no tā, ka arvien vairāk cilvēku ir ekonomiski atkarīgi no valsts palīdzības, un no tā, ka bagātie un pat vidusšķira iegūst iespikēju "izstāties" no sistēmas pārejot privāto ekonomiku, kura nemaksās nodokļus valstīm.
saite18 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[4. Feb 2021|10:19]
Ir tāds "COVID one year ago" konts. Tu var sekot, kāda bija attieksme pret COVID pagājušā gada janvārī un februārī. Vai kāds to vēl atceras? Es atceros.

Lūk, ko teica dažādi eksperti (bez ironijas, bieži vien būdami īsti eksperti savās jomās):

- no gripas katru gadu nomirst vairāk
- es vairāk baidos no covid izraisītās panikas nekā no pašas slimības
- nevajag uztraukties, jo Apinis teica...
- jaunajam koronavīrusam ir aptuveni tāda pati letalitāte kā gripai
- maskas lietot nav jēgas*
- Silīcija ielejas apsēstība ar drošības pasākumiem** parāda, cik tālu viņi ir no vidusmēra amerikāņa problēmām

* - "vienkāršā tauta" gan nebija tik labticīga un maskas izpirka - februārī Latvijā maskas jau vairs nebija iespējams iegādāties
** - diskutēt un veidot plānus, atcelt piedalīšanos konferencēs, un izvairīties no rokasspiedieniem
saite9 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[3. Feb 2021|11:39]
Šodien atbraucu uz darbu ar slēpēm. Dzīvojot ārzemēs, nereti iedomājos un nožēloju to faktu, ka man agrāk bija šāda iespēja, tikai nekad netiku to izmantojis. Tad nu pie pirmās izdevīgās dienas to laboju.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[8. Jan 2021|09:15]
Varētu būt labs brīdis, kad pārdot bitkoinus, ja nu kādam vēl ir atlikuši.
saite5 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[20. Dec 2020|10:16]
Man neērti teikt, ka šis ir bijis labs gads, gan neiedziļinoties specifiskās lietās, gan ar tādām visiem kopīgām īpatnībām kā daudzu bezjēdzīgu klāties pasākumu pārcelšana ērtākā formātā. Vispārējās traģēdijas jau neizslēdz, ka kādam kaut kur iet labi, citādi mums vajadzētu dzīvot pastāvīgās šausmās un nožēlā par visu slikto, kas ir noticis vēsturē un notiek joprojām.

Bet arī globlāli man liekas šis var kļūt par tādu kā "wake-up call". Jau tagad ir skaidrs, ka no covid mirs miljoni, nevis simti miljonu vai miljards. Pateicoties vakcīnām, epidēmijas beigas arī jau ir skaidri redzamas. Ja 2020. gada pieredze (lessons learned) kļūst par iemeslu uzlabot gatavību citām epidēmijām, tad no tās būs zināms labums. Ja šis gads kaut vai par 1% samazina varbūtību, ka nākotnē nenotiks pandēmija, kurā mirst 1 miljards cilvēku, tad eventuāli covid epidēmija būtu atmaksājusies. Spekulatīvi, bet man šie skaitļi (1% un 1 miljards) neliekas nekas ārpus ticamības robežām, ņemot vērā, par ka pandēmiju risku brīdina jau sen.

Ir pat specifiskas idejas, kādā tādu lielāku gatavību panākt - mums ir visi iemesli domāt, ka mēs spējam uzbūvēt vakcīnu "bāzes" visām izplatītākajām patogēnu klasēm. Ja tāda bāze mums ir gatava, tad jauna vīrusa vai baktērijas gadījumā mums vairs nebūtu jāveic pilni Tier 1/2/3 klīniskie izmēģinājumi, pietiktu pielāgot bāzi konkrētajam slimības izraisītājam, līdzīgi kā mēs katru gadu to darām ar gripas vakcīnu.

Ja skatāmies vēl plašāk, ja tā kļūst par wake up call salabot arī rietumvalstu disfunkcionālo politiku, uzlabot mūsu gatavību citiem riskiem (AI), tad vēl jo vairāk. Šajās jomās gan es neesmu tik optimistisks attiecībā uz apmierinošu risinājumu panākšanu, bet zināmu uzlabojumu var gaidīt gandrīz noteikti.
saite23 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[18. Dec 2020|12:52]
Ar koronavīrusu ir tāda interesenta lieta - tie, kuri iebilst pret striktiem ierobežojumiem, bieži vien ir tie paši, kuri iebilst arī pret tādām metodēm, kuras nav ierobežojošas. Ja šiem cilvēkiem tiešām interesētu kopējās intereses, tad viņiem pirmkārt vajadzētu cīnīties par masku valkāšanu visur, un pēc iespējas ātrāku vakcinēšanos visiem. Tā kā tas nenotiek, var izdarīt secinājumu, ka viņiem rūp tikai personīgās intereses, un attiecīgi samazināt svarīgumu viņu kritikai pret cilvēkus ierobežojošiem pasākumiem.
saite10 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[11. Dec 2020|18:02]
Iznākusi otrā daļa rakstam par bitkoinu rakšanu kosmosā:
https://unchained-capital.com/blog/bitcoin-astronomy-part-ii/

Pirms pāris gadiem pats domāju par līdzīgu tēmu, gan līdz šim tā arī neesmu ticis līdz kaut kā uzrakstīšanai pat Medium posta līmenī.

Šis ir interesants domu eksperiments, bet reiz var kļūt arī praktisku motivāciju braukt kosmosā un būvēt infrastruktūru Saules radiācijas ievākšanai un skaitļošanai ārpus zemes.

... tālāk ... )
saiteatstāt nospiedumu

[7. Dec 2020|11:08]
Mana svētdienas lasāmviela: https://boingboing.net/2015/11/16/our-generation-ships-will-sink.html

Labi aprakstīts, kādi ir genereration ships trūkumi. Man liekas pats par sevi saprotams, ka citu zvaigžņu sistēmu kolonizācija nevar notikt šādā veidā. Daudzas no minētajām problēmām attiecas arī vispārīgi uz dzīvošanu ārpus Zemes kā tādu.

Piemēram, asteroīdu kolonizācija vispār ir absolūti muļķīga ideja. Ir aptuveni nekāda varbība, ka kāds gribēs dzīvot uz asteroīdiem (kā to rāda "Expanse") un ka tos būs iespējams padarīt dzīvei piemērotus. Saules sistēmas planētu teraformēšana savukārt ir neiespējama pārskatāmā nākotnē un ekonomiski bezjēdzīga. To visu var darīt roboti.

Kosmosa kolonizācija, kā es to redzu, notiks būvējot O'Nīla cilindrus, un pakāpeniski veidojot Daisona sfēru (swarmu). Mēs varam tuvoties K2 civilizācijas statusam vispār nepametot savu zvaigžņu sistēmu.

Kad šis tehnoloģijas būs pietiekoši labi apgūtas, tās varēs izmantot starpzvaigžņu ekspansijai.
Kolonijas citās zvaigžņu sistēmas ilgstoši būs tikai robotu pārziņā, pirmie kolonisti tur ieradīsies, kad viss jau būs labi attīstīts. Uz turieni viņi drīzāk ceļos kā informācija vai kā atsevišķas molekulas, no kurām gala punktā tiks salikti kopā un izaudzēti cilvēki.
saite25 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[30. Nov 2020|19:57]
Brīvdienās izlasīju grāmatu Masters of Doom. Tā pamatā ir par Džonu Karmaku un Džonu Romero. Laikā, kad aktīvi interesējos par to, kā taisa datorspēles (2000. gadu sākums) šie protams bija ļoti labi zināmi vārdi. Karmaks izrādās ir tipiskais rockstar programmer, bet Romero - vienkārši rockstar. Kopā id ir tāda kā underground rokgrupa, kura tikusi pie panākumiem īsti nezina ko ar tiem darīt, kas ir arī viņu beigu cēlonis, liekot Doom palikt viņu by far lielākajam sasniegumam.

Tieši pēdējos gados paskatoties You Tube video par ātruma rekordiem, un izspēlējot Doom II no sākuma līdz beigām esmu sācis novērtēt, cik šī spēle ir labi uztaisīta. Ap 2000. gadu mani interesēja RPG, tādi FPS kā Doom likās pārāk vienkārši un neinteresanti, pat prātā nenāca doma spēlēt Doom, kad tiku pie datora mājās. Tagad novērtēju, ka gan spēles interesantuma (viegli un ārti uzsākt, grūti kļūt par meistaru), gan atmosfēras ziņā tā joprojām ir konkurētspējīga ar visu, kas nācis pēc tam.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[23. Okt 2020|18:41]
THE RISK LANDSCAPE (EXISTENTIAL CATASTROPHE)

Asteroid or comet impact within next 100 years: 1 in 1,000,000

Supervolcanic eruption within next 100 years: 1 in 10,000

Stellar explosion within next 100 years: 1 in 1,000,000,000

Nuclear war within next 100 years: 1 in 1,000

Climate change within next 100 years: 1 in 1,000

Other environmental damage within next 100 years: 1 in 1,000

Naturally arising pandemics within next 100 years: 1 in 10,000

Engineered pandemics within next 100 years: 1 in 30

Unaligned artificial intelligence within next 100 years: 1 in 10

Unforeseen anthropogenic risks within next 100 years: 1 in 30

Other anthropogenic risks within next 100 years: 1 in 50

I think the chance of an existential catastrophe striking humanity in the next hundred years is about one in six.
saite3 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[23. Okt 2020|18:36]
Diemžēl koronavīrusa statistika LV liecina, ka paļaušanās uz cilvēku individuālo izsargāšanos vien nemaz tik labi nestrādā, sevišķi jau tad, ja populācijas jau ir nogurusi. Vajag valdības rīcību.

Cilvēki jau gribētu vairāk darīt, bet nevar to atļauties. Nevar atļauties neiet uz darbu, studijām, nesūtīt bērnus skolā. Pirms pārmest cilvēkiem, ka brīvība nestrādā, vajag sistēmiskas izmaiņas, kas brīvību ļautu pilnīgāk realizēt savās dzīvēs.
saite12 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[21. Okt 2020|17:30]
Lasu Tobija Orda "The Precipice", grāmatu par eksistenciālajiem riskiem. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Precipice:_Existential_Risk_and_the_Future_of_Humanity

Viņš raksta, ka 21. gadsimtā ir 1/6 varbūtība pārciest eksistenciālu katastrofu. Cilvēki burtiski spēlē krievu ruleti ar savu un tālāko paaudžu nākotni.

Nezinu, kā jums, bet man tieši šīs liekas tās īstās šausmas, salīdzinot kurās visādu Lavkfrata un citi horror žanra darbi liekas tāda vien romantika.
saite16 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[24. Sep 2020|17:17]
Esmu dzirdējis ka par "morāli robustu" saukt tādu viedokli vai rīcību, kas ir pareiza ne tikai viena skatpunkta, bet izejot no plaša vērtību un uzskatu spektra. Kaut kad pasen par šo jau rakstīju blogā. Pašreizējā laikā, kad daudzi strādā pie tā, lai sabiedrību sadalītu naidīgās grupās un sarīdītu tās vienu pret otru, tāds skatījums ir īpaši svarīgs.

Man šobrīd ir divi piemēri tādai morālei, kas nav vispārpieņemta, bet ir robusta.

1) Atbalsts viendzimuma laulībām. Šeit tiek apvienotas tradicionālās vērtības (ģimene) ar individuālajām pašizpausmes vērtībām (cilvēktiesības).

2) Atbalsts dzīvnieku labturībai. Šeit drīzāk nav tā, ka sabiedrībā būtu kāds nopietns virziens pret dzīvnieku labturību vispār, atšķiras tikai labturības līmenis, kas tiek uzskatīts par pieņemamu. Bet faktiski šobrīd daudz kur netiek izpildīts pat jebkāds minimālais līmenis. Tādi plāni kā "paradise engineering" un plēsīgo dzīvnieku problēmas risināšana savukārt atkal ir kaut kur maksimuma līmenī, par ko reti kāds šobrīd domā.

Var minēt klimata pārmaiņas kā pretpiemēru - skaidrs, ka kaut ko vajag darīt, bet piedāvātās rīcības atšķiras atkarībā no vērtībām tā, ko kurš vēlās sasniegt (ārpus kaut kādām "awareness raising" darbībām, kuras demokrātijā ir vajadzīgas neatkarīgi no tālākā plāna.)
saite40 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[19. Sep 2020|20:02]
Izdomāju izklaidēties uzspēlējot AI Dungeon. Stāsts sākās ar raganu, kas dzīvo purva būdā, turpinājās ar visas karaļvalsts cīņu pret pūķim bet beigas sanāca šāds crossover as sci-fi.

You decide to go on a suicide mission to kill the dragon. You fly on your broomstick to the mountain where the dragon resides. You sneak up to its cave and see it sleeping inside. You have a plan.
You go back and get a barrel of gunpowder.
> You strap bushels with the gunpowder to your wrist. If the dragon attacks you with flame, the explosion will kill you both. You enter the cave and yell "AAA!" to attract the dragon's attention.
The dragon wakes up and sees you. It releases a burst of flame. You release the barrels.
The explosion is tremendous.
You are killed instantly, but it doesn't stop there. The dragon is killed too. The entire mountain explodes, and the force of the explosion is so great that it causes a chain reaction.
The entire mountain range explodes. The force of the explosion is so great that it causes a chain reaction.
The entire continent explodes. The force of the explosion is so great that it causes a chain reaction.
The entire world explodes. The force of the explosion is so great that it causes a chain reaction.
The entire universe explodes.
> You observe this with calm.
The entire multiverse explodes.
You observe this with calm.
The entire omniverse explodes.
You observe this with calm.
There is nothing left but the void.
> You float in the void.
You are the void.
You have achieved nothingness.
You have no emotions.
You have no feelings.
You have no senses.
You have no experience.
You are nothing.

(Šis nav pirmais variants pašām beigām, tad bija pat veiksmīgāks - pēc "You float in the void" izrādījās, ka visu šo laiku esmu bijis brain in the jar, kas tagad jau apdomā savu nākošo projektu.)
saite4 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[1. Sep 2020|15:56]
Šobrīd ir redzams, ka daudzi vecāko paaudžu cilvēki rietumvalstīs ir pilnīgi zaudējuši saiti ar realitāti. Droši vien daudz ko tur dod sociālie mediji, varbūt daļēji tas ir tāpēc, ka dzīves laikā cilvēki iekūņojās savā burbulī un aizdreifē projām no plašākās sabiedrības viedokļiem un ietekmēm, daļēji tāpēc, ka var atļauties teikt to, ko agrāk tikai domāja.

Vai tāda realitātes zaudēšana notiks arī ar mūsu paaudzi? Būtu visai interesanti. Sevišķi, ja izrādītos, ka mileniāļi vecumdienās kļūst par kreisajiem radikāļiem, nevis labējiem. Man liekas, mileniāļi un jaunieši arī ir pieraduši daudz ko noklusēt un samierināties. Kad viņi būs pensijā, pēc tā vairs nebūs vajadzības.

Kaut arī, mileniāļi tuvāko dekāžu laikā mantos triljoniem vērtus īpašumus, daudzus gan vietās, kur neviens vairs negrib dzīvot. Viņi droši vien kļūs par konsevatīviem privātīpašniekiem.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[3. Aug 2020|15:00]
Ir tāds žanrs kā Latvian jokes. Mēģināju noskaidrot, vai GPT-3 piemīt šāda veida humora izjūta. Iebarojot iekšā šādu joku piemērus, rezultāts ir mēreni veiksmīgs. Kā parasti, bold teksts ir cilvēku rakstītais, pārējais algoritma rezultāts.

Q: What do you call a Latvian who has three potatoes? A: Potato Man.

Latvian is rub lamp find genie. Genie say, "What is three wishes?" Latvian say, "I wish potato!" Then, POOF! Potato! Latvian so happy! Then, POOF! Two more potato! Again, Latvian so happy! Then, POOF! Three more potato! Now, Latvian very sad.

1st Latvian: Is so cold. 2nd Latvian: How cold is? 1st Latvian: So cold, baby freeze to death. 2nd Latvian: Oh.

Little boy cry because has no toy. Mother buy new one from Russia. Is robot that kill all Americans.

What is the difference between a dead cat in the road and a dead latvian in the road? The dead cat has only itself to blame.

How many Latvian does take to turn on light bulb? Answer: None. There is no light bulb in Latvia.

A comrade, a comrade with a potato, and a comrade with a rock walk into a bar. The bartender looks at them and says, "Is the rock, the potato, or you who have no name?" The first comrade says, "I don't have a name." The second comrade says, "I'm Mr. Potato." The third comrade hits the bartender with the rock and says, "Now we have a name for you!"

Q: What do you call a Latvian with many potatoes? A: NeedMorePotatoes.

Q: Why did the Latvian cross the road? A: He saw a potato and wanted to kill it.

Q: Where do Latvian spend Summer? A: The Holocaust Memorial Museum.
saite11 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[30. Jul 2020|11:01]
Mani apbrīnojamas liekas uzskats, ka AI un cilvēki tāpat vien draudzīgi dzīvos kopā uz vienas planētas. Kā tad, mēs ienīstam cilvēkus, ar kuriem mums patiesībā viss ir 99% kopīgs, tāpēc, ka vieni balsoja par Trampu, citi grib ieviest komunismu, bet citi reizēm brauc ar velo pa ielas vidu. Bet ar AI, kurš iespējamo prātu kopā atrodas kaut kur ļoti tālu no cilvēku prātu klastera, mēs sapratīsimies lieliski.
saite9 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[30. Jul 2020|10:53]
Kā dažādas grupas domā par koordināciju.
saite2 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[24. Jul 2020|16:50]
Izmēģinu GPT-3 AI. Man rezultāti liekas diezgan slikti salīdzinot ar tiem, ko esmu publiski redzējis. Iespējams, tāpēc, ka lietoju apkārtceļu, lai tiktu pie viņu serveriem - ar AI Dungeon trial versiju, kura, iespējams, nelieto pašu labāko no pieejamajiem modeļiem.
... tālāk ... )
saite12 nospiedumu|atstāt nospiedumu

[10. Jul 2020|10:31]
New Yorker ir labs, pozitīvs raksts par SSC: https://www.newyorker.com/culture/annals-of-inquiry/slate-star-codex-and-silicon-valleys-war-against-the-media
Ietver apskatu, kas tas vispār tāds ir (un cerams, atkal būs), ar skatu no malas uz racionālistiem kā grupu.
saite23 nospiedumu|atstāt nospiedumu

navigation
[ viewing | 20 entries back ]
[ go | earlier/later ]