Pilnmēness nogurdinātie

About Jaunākais

Ides4. Feb 2023 @ 20:08
Rajona runči ļooti sparīgi debatē par teritoriju un dāmām. Man kaut kā bija šķitis, ka parasti tas tomēr notiek vairāk martā?

Nuns on the Run14. Jan 2023 @ 17:27
Viens no blakusefektiem tam, ka ikdienas kino ir daudz atklātāka vardarbība vai uz pliku adrenalīnu sitošas ainas nekā pirms gadiem 30, ir tas, ka pieaugušo kino arvien vairāk nodalās no bērnu.

Nu, piemēram, es skatījos padomju Šerloka Holmsa seriālu gados 7-10. Tas bija exciting, bet, atskaitot vienu sēriju, nekas baiss. Bet bērnam tādā vecumā es Kamberbača Holmsu rādīt nevaru. Bērni, protams, ir dažādi. Bet tomēr, tomēr.

Right-o!8. Jan 2023 @ 15:50
Tags:

Revelations, 13:35. Jan 2023 @ 14:29
Let me rain on your parade.
Tags:

Giving Things Names22. Dec 2022 @ 22:02


Attēlā ir 8 objekti. Pieņemsim, ka tie ir dzīvnieki - 4 lieli, 4 mazi; citi 4 ar apaļām galvām un 4 ar kantainām; vēl citi 4 ar taisnām astēm un 4 ar astēm ritulī. Pieņemsim, ka šo veidu dzīvnieki skraidelē pa jūsu ciematu, bet tā kā sākotnēji viņiem jūsu dzīvē nav nozīme, jūs tos ignorējat. Jūs viņiem pat nedodat vārdus.

Taču reiz jūs atklājat, ka mazie dzīvnieki rij jūsu graudus, bet lielie gan nē. Starp dzīvniekiem jūsu izpratnē nu ir ievērojama atšķirība, un, saprotot, kas kopīgs A,B,C un D, jūs tos nosaucat par "go go". Kamēr E,F,G un H jums netraucē un jūs to nosaucat par "gigi". "Go go" jūs cenšaties aizbaidīt no saviem labības laukiem, bet "gigi" liekat mierā.

Tikmēr jūsu kaimiņam ir bijusi citādāka pieredze ar šiem dzīvniekiem; viņš ir atklājis, ka tie ar kantainajām galvām kož! Bet apaļagalvainie nē. Līdz ar to viņš kantgalvjus dzīvniekus (B,D,F,H) sauc par "da ba" un apaļgalvjus (A,C,E,G) par "dobo". (UPD. Tā kā no mana tulkojuma acīmredzot nav bijis skaidrs, tad še tiek pieņemts, ka kaimiņi nelieto un nezina viens otra vārdus šiem dzīvniekiem)

Vēl cits kaimiņš atklāj, ka skruļļaino astu dzīvnieki nogalina čūskas, bet taisnastainie nē. Līdz ar to viņš savukārt sauc skruļļastainos par "busa", bet taisnastainos par "busana".

Tā nu sanāk, ka jūs visi kaimiņi tusējat kopā un garām paskrien dzīvnieks E. Jūs iesaucaties "Rekur gigi!"; jūsu pirmais kaimiņš saka: "E, kāds dobo aiztesa!"; un jūsu otrais kaimiņš novelk: "Tā neko sev busa!"

Nekavējoties ir iespēja uzsākt kārtīgu strīdu. Kas tad tas īsti ir par dzīvnieku, gigi, dobo vai busa? Kāds ir tā īstenais vārds?


// S.I.Hayakawa, Language in Thought and Action.
Other entries
» Objet trouvé
The capacity to see things better is not sufficient to be better at doing them.
» tbd
* kad tik sen neesi jokojis, ka vairs nejūti pareizo pakāpi :-/

* Izrādās Baušķenieka "Klusais okeāns" ir dabonams uz bandcamp (never used that one before). Spotify nav (tāpat kā daudz kā cita), turklāt, ņemot vērā, ka Spotiņš ir visu laiku mīnusos, nav izslēgts, ka šis serviss pamazām aizies pa burbuli. Jāsāk būs atkal krāt mūzika pie sevis?
» Zeme II

» 0 qty of fucks given
and 0 hours slept
» Si, Pablo Picasso; cubisma. Muchas pesetas!
Ar zināmu laika nobīdi piefiksēju kaut kādu šībrīža pacēlumu kņadā ap NFT.

Fonā nekad nebiju par to interesējies; tagad paskatījos sīkāk, vai biju pareizi sapratis sākotnējo domu,— izskatās, ka jā.

Ikdienas valodā runājot, NFT nav nekas īpaši vairāk kā e-paraksts. Zināma atšķirība ir tā, ka e-parakstu apliecina un nodrošina valsts, kamēr NFT apliecina tā izveidotājs, un nodrošina tās pašas nelaimīgās kriptoķēdes. Nelaime ir tā, par kādu haju tas viss pārvērties (bet par to zemāk).

Ir saprotams, kāpēc to var mēģināt iedzīvināt kā kaut ko noderīgu. Tā ir, piemēram, lieliska iespēja digitālajiem māksliniekiem neuztraukties par savu darbu kopēšanu. Vai, precīzāk, atšķirt leģitīmās kopijas no nelegālajām.

daudz burtu )

» Furnitūra kā ir
Nē, es saprotu, virtuvē OK, tur atvilktnes tiek izmantotas ikdienā, un es piekrītu, ka gan tās, gan durtiņas trauku skapim palīdz. Tas pats ar drēbju skapjiem.

Un varbūt māksliniekiem, zīmētājiem, un citiem, kuriem rakstāmgalda atvilktne ir ikdienas lietošanas priekšmets, kur lietas ir savā kārtībā, jo tās katru dienu jāvelk ārā un jāliek iekšā, līdzīgi kā virtuvē.

Bet man jebkura rakstāmgalda atvilktne, lielie skapji vai plaukti ar durtiņām -- tiklab mani, kā pie citiem redzēta -- tas ir bardaks un haoss, kurā lietas tiek iemestas, lai par tām nekad neatcerētos, kad tās ir jāsameklē, un kuras jāpiņķerē laukā un jāpārlasa un jāpārmeklē katru mīļu reizi, kad tomēr atceries. Stiklotie grāmatskapji kā tāds savdabīgs kenotafs, kur Konversācijas vārdnīcu un Raiņa kopotos rakstus sargā koka lelles tautastērpos vai ceļojumos iegādātie ķinķēziņi. Abi rada vieglas grēmas un instinktīvu nevēlēšanos skapim tuvoties. Iespējams, mūsu senči, kas nevarēja vairs turēt zārku bēniņos, kopš bija spiesti pārvākties uz dzīvokļiem, neapzināti vēlējās pēc nāves tikt iemūrēti šajos kultūrslāņos.

Nav dzīvē daudz lietu, ko es sirsnīgi ienīstu, bet bērzi un rakstāmgalda atvilktnes -- pfah!
» На ночь глядя*
Vispārīgi runājot, pieņemsim, ka krionika kļūst par respektablu lietu. Pieņemsim, ka tehniski to var izdarīt.

Tad uzrodas pavisam citas dabas un ļooooti daudz jautājumu.

Sāksim ar vienkāršakajiem.

... tālāk ... )
» Vēlēšanu vienīgais prieciņš
Priecājos par A/Par rezultātu.

Tā arī nesaprotu, kas cilvēkiem pie viņiem patika. Sākotnēji likās OK, bet tikko sāka ņemties, tad taču:

- Jaunups;
- Viņķeles vakcīnu iepirkuma izgāšanās; pārāk aizņemta dīdžejojot?
- Pavļuta vakcinācijas birojs, kopējā vakcinācijas politika;
- Golubevas nevarīgais 9. maijs;
- Par sašķelšanās;
- un kā kronis visam: Pūces stāvvieta. I mean -- ja ŠIS ir tas līmenis, kādi cilvēki no jums ir valdībā, tad ko no jums sagaidīt tur, kur nelegāla rīcība dod nevis 250€ mēnesī, bet stipri vairāk?

UPD: nerunāsim par to apbrīnojamo uzpūtību Domburšovā, kad viņi bija augstās klases profesionāļi, kuri visu darīja pareizi.
» Folskābe
US scientists say folic acid supplements may cut the risk of suicidal thoughts and suicide attempts. The team looked at health records for 866,586 patients, including records of supplement prescriptions, and compared those who were prescribed folic acid with people who were prescribed another supplement, vitamin B12. Overall, they found there were 261 suicides among those on a current folic acid prescription, compared with 895 suicides during months without any folic acid. Further analysis revealed a 5% decrease in suicidal events per month of additional folic acid supplementation. Looking at the results for vitamin B12, there was no link with suicide attempts, the researchers say. While this kind of study cannot establish cause and effect, the team says that if the findings are confirmed in further trials, folic acid may be a safe, inexpensive, and widely available treatment for suicidal thoughts and attempts.

// University of Chicago
» Visi, kam interesē, droši vien jau zina, bet ir iznākusi viņa (nosacīti auto)biogrāfija
‘I think I was good, though I could have been better’: Terry Pratchett and the writing of his life // The Guardian
» Good news, most everybody!
Results:
Collectively, neither observational studies, prospective epidemiologic cohort studies, RCTs, systematic reviews and meta analyses have conclusively established a significant association between SFA in the diet and subsequent cardiovascular risk and CAD, MI or mortality nor a benefit of reducing dietary SFAs on CVD rick, events and mortality. Beneficial effects of replacement of SFA by polyunsaturated or monounsaturated fat or carbohydrates remain elusive.


Conclusions:
Findings from the studies reviewed in this paper indicate that the consumption of SFA is not significantly associated with CVD risk, events or mortality. Based on the scientific evidence, there is no scientific ground to demonize SFA as a cause of CVD. SFA naturally occurring in nutrient-dense foods can be safely included in the diet.

// European Journal of Preventive Cardiology

https://academic.oup.com/eurjpc/advance-article-abstract/doi/10.1093/eurjpc/zwac194/6691821
» Четыре иллюстрации того, как новая идея огорашивает человека, к ней не подготовленного
I
ПИСАТЕЛЬ: Я писатель!
ЧИТАТЕЛЬ: А по-моему, ты говно!
(Писатель стоит несколько минут, потрясенный этой новой идеей и падает замертво.
Его выносят.)

II
ХУДОЖНИК: Я художник!
РАБОЧИЙ: А по-моему, ты говно!
(Художник тут же побледнел, как полотно,
И как тростиночка закачался,
И неожиданно скончался.
Его выносят.)

III
КОМПОЗИТОР: Я композитор!
ВАНЯ РУБЛЕВ: А по-моему, ты говно!
(Композитор, тяжело дыша, так и осел.
Его неожиданно выносят.)

IV
ХИМИК: Я химик!
ФИЗИК: А по-моему, ты говно!
(Химик не сказал больше ни слова и тяжело рухнул на пол.)

13 апреля 1933 года
» Par aizliegumiem
- Tā bija maijvabole, -- noteica tēvocis.
- Visas maijvaboles vajadzētu aizliegt! -- bilda krustmāte.

/aptuvenais citāts no viena no "Pasaules bērnu" stāstiem.
» Vai ķēkša vai kas?
Nav jau tā, ka es vēlmi kaut kā nodrošināt likumdevēju kvalitāti nesaprastu.

Bet ierobežot tiesības būt ievēlētam -- nerunājot par visām juridiskajām, demokrātijas un/vai cilvēktiesību normām, ko šāds ierobežojums pārkāptu -- ir tāda kārtējā malšanās pa padomju mentālo mantojumu, ko mēs šeit Latvijā redzam ik uz soļa: tiklīdz mums kaut kas nepatīk, lūdzu, taisām likumu vai noteikumus, lai to ierobežotu. Ble, normālā gadījumā likumi un noteikumi ir *pēdējais* ko dara, nevis *pirmais*. Likumi un noteikumi ir tam, kad citādāk vairs nevar.

Starp citu, interesanta nianse. Ļeņinam tiek piedēvēta un bieži citēta frāze: "pat ķēkša var vadīt valsti".

Tad, lūk, iegūglēju, un izrādās, ka šāds viņa teiktā atreferējums ir, visticamākais, tālaika politisko pretinieku sagrozīts, bet jebkurā gadījumā melīgs. Īstenībā Ļeņins teica sekojošo:
Mēs neesam utopisti. Mēs zinām, ka jebkurš melnstrādnieks un jebkura ķēkša nav spējīga uzreiz piedalīties valsts vadīšanā. Šai ziņā mēs piekrītam gan kadetiem, gan Breškovskai*, gan Ceretelli. Taču mēs atšķiramies no šiem pilsoņiem ar to, ka pieprasām nekavējoši atteikties no aizspriedumiem, ka vadīt valsti, uzņemties ikdienas rutīnas vadības darbu spēj tikai bagātie vai no bagātām ģimenēm nākuši ierēdņi. Mēs pieprasām, lai valsts vadīšanas darbu mācītu apzinīgiem strādniekiem un kareivjiem, un lai to darītu nekavējoši; tas ir, lai visus strādājošos un visus nabagus tūliņ pat sāktu šai lietā apmācīt. [mans tulkojums un izcēlumi]
// В. И. Ленин. Удержат ли большевики государственную власть? // «Просвещение» : журнал. — октябрь 1917. — № 1-2.
Kas nu no tā sanāca, sanāca. Bet būtībā mēs šeit redzam līdzīgu vēlmi, kā šobrīd. Tikai atšķirībā no tā paša Ļeņina, -- kurš dīvainā kārtā nepiemin tādus jēdzienus kā "augstākā izglītība", bet uzsver nepieciešamību mācīt, -- šībrīža vilkme ir atkal jau uz formālo kritēriju -- papīru. Jo tā ir vienkāršāk un tas glaimo tiem, kam šāds papīrs ir. Un piedāvājumā ir jebkurš augstākās izglītības papīrs.

Godātās dāmas un kungi. Es esmu pavadījis Latvijas augstskolās humanitārajās un eksaktajās programmās kopsummā kādus gadus 7 periodā no ~'93 līdz kādam, šķiet, ~'14. Ticiet man, tur nekā nav(tm).

Nē, es nevaru teikt, ka cilvēks, kurš ir motivēts, ieinteresēts un spējīgs, tur neiegūs kvalitatīvu izglītību -- vismaz atsevišķās nozarēs.

Bet ņemot vērā to, ka un kā augstskolas cīnās par finansējumu, un kā viņām ir svarīgs katrs students, tās jau sen, ar atsevišķiem izņēmumiem, ir pārvērtušās par gaļas mašīnām, kuru mērķis ir nopelnīt, izlaižot cauri maksimālu studentu plūsmu. Kā blakus rezultāts tam ir tas, ka studenti tiek maz atsijāti, papīru daudz kur iegūs teju jebkurš, kurš spēj laicīgi nodot kompilētus materiālus, un spēj salikt kopā pāris vārdus no tēmas. Esmu ar vairākiem tādiem zēniem un meitenēm sēdējis kopā pirmajos kursos, otrajos un trešajos. Daži no viņiem ir lieliski pabeiguši un strādā akadēmiskajā vidē.

Uzskatīt, ka tāpēc vien, ka kāds cilvēks ir izgājis cauri šādai gaļas mašīnai, viņš *automātiski* kaut kam kvalificējas vairāk nekā tāds, kurš nav, var tikai par ļoti noteiktām profesijām, kur vēl pastāv nopietni eksāmeni un nopietnas iespējas izbirt. Ārsti, piemēram. Un arī viņi būs kvalificēti savai jomai, bet vai tāpēc automātiski vairāk kvalificējas valsts vadībai nekā te jau piesauktie uzņēmēji? Bet te mēs atgriežamies pie sākotnējā jautājuma par vēlēšanu universalitāti.


* - Katrīna Breško-Breškovska (dzim. Verigo), viena no galvenajām figūrām Krievijas sociālistu kustībā, narodņiks un viens no Sociālistu Revolucionārās partijas dibinātājiem. Pazīstama kā Krievijas revolūcijas "vecmāmiņa"
† - Iraklijs Ceretelli, citētās publikācijas laikā viens no menševiku līderiem.
‡ - atsauce uz 80gadu beigu humora raidījumu (vai varbūt kādu "Labvakar"(?)), kurā VDK "kurators" saka, šķiet, Volmāram(?): "Ko jūs raujaties uz tām ārzemēm? Es tur braucu katru gadu, ticiet man, tur nekā nav".
» Timelining
- Nevienam neko nevar iestāstīt, kamēr viņš nav gatavs to sadzirdēt.

- Bet kā cilvēku sagatavot kaut ko sadzirdēt?

- Atbilde uz šo jautājumu katrā no gadījumiem labi raksturos to, cik labs vai slikts ir tas, ko vēlas iestāstīt.
Top of Page Powered by Sviesta Ciba