Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
par pazaudēto nākotni 
24.-Dec-2022 08:23 pm
Jau vairākus gadu desmitus intelektuāļi reflektē par lielu bēdu, proti, Rietumu civilizācijai zudusi ir nākotnes vīzija.

20. gs. Rietumu civilizācija piedāvāja pārējai pasaulei progresu: konkurenci un praktiski neierobežotas indivīda pašrealizācijas iespējas, dinamismu, attīstību, kā arī absolūtu brīvību publiskajā un privātajā telpā, kā rezultāts praksē izpaudās daudz augstākā dzīves līmenī. Tas tika pausts Rietumu pašpozicionēšanās paketē un fascinēja trešās pasaules civilizāciju iedzīvotājus, t.sk. postpadomju sfēras iedzīvotājus, jo kontrastēja ar viņu statusu būt pavalstniekiem, nevis pilsoņiem. Taču līdz ar Rietumu zaudējumu Aukstajā karā, progresa ideja izčākstēja. Nekur publiskajā diskursā nav redzama kāda konkrēta nākotnes vīzija, ir tikai reakcijas uz ārējiem kairinājumiem (Ķīnas ekspansija ekonomikā, reliģiskā fanātisma jaunais vilnis islāma pasaulē, neofašisms un Krievijas agresija Austrumeiropā u.c.) post factum.

Jā, no militārās rūpniecības ienāca jaunu tehnoloģiju vilnis, bet vien kā pagājušā gs. tehniskā progresa trenda paliekas. Toties strauji pieņēma universitātēs patvērumu atradušais marksisms, pārņemot valstu pārvaldes mehānismus (jo kur gan citur darbu radīs marksistisko masu augstskolu absolenti) un radot jaunus trendus, sākot ar kažokzvēru glābšanu, vegānismu un nefosilo enerģijas ieguvi, un beidzot ar melnā rasisma glorificēšanu un atsevišķu sociālo grupu kvotēšanu un priviliģēšanu. Nespējot radīt jaunu paradigmu, taču noraidot iepriekšējo (konkurence un piepūle ir sliktas, hierarhija ir slikta, uzvarēt ir slikti), redzam vēlmi radīt jaunu kārtību, kas diemžēl izpaužas vien bezrezultātu tukšā reflektēšanā, gūzmā ierobežojumu un aizliegumu, kuru skaits pieaug aritmētiskā progresijā. Konkrētas vīzijas un mērķu nav.

T.i. Rietumi uzvarēja Aukstajā karā politiski un ekonomiski, taču sociālisms, cietis sakāvi atklātā pretstāvē, guvis uzvaru no iekšpuses, kur to neviens negaidīja. Un, ja 1972. gada Romas kluba pareģojumi bija margināls kuriozs, kas raisīja smīnu, tad mūsdienās tie pieņem aizvien konkrētākas aprises.
Comments 
25.-Dec-2022 08:23 pm
Es par apzinātu nākotnes vīziju un mērķiem. Neredzu. Šķiet, ka arī daudzi citi neredz, neba velti kā alternatīva atdzimst reliģiskais fanātisms.

Bet stīvēšanās par tirgus pārdali ar Ķīnu un slinka pretstāve Krievijas ambīcijām nav vis vīzija, bet tikai reaģēšana post factum. Arī beigta varde raustās, kad tai elektrodus pieslēdz.
25.-Dec-2022 08:46 pm
Stīvēšanās ar ķīnu izskatās tikpat intensīva kā XXgs stīvēšanās ar PSRS. Konsekvences visticamāk būs līdzīgas.

/Es par apzinātu nākotnes vīziju un mērķiem./

Tas ir samērā vienkārši. Pamatlietas:

- Tikt galā ar enerģētikas problēmu, kas nozīmē vadāmās kodolu sintēzes atrisināšanu vai kā minimums torija/ U233 skaldīšanas industriālo apgūšanu
- Tikt galā ar cilvēku novecošanas un perspektīvā arī miršanas problēmu.
- Sākt apdzīvot Saules sistēmu (Mēness, Marss, asteroīdi, pēc tam Jupitera, Saturna pavadoņi). Nosūtīt pitmās ekspedīcijas ārpus Saules sistēmas.

Nu šis ir pats minimums, ja ar to tiekam galā - esam civilizācija, ja netiekam - ejam bojā.
25.-Dec-2022 12:17 am
Izklausās pēc kaut kāda veca, īgna, dzivesprieku zaudējuša veča čīkstēšanas.
25.-Dec-2022 12:20 am
Tikap īgna kā manis izmantotā jūzerpikča.
25.-Dec-2022 09:50 am
Par vecumu piekrītu.
25.-Dec-2022 12:32 am
Kopumā analīzei piekrītu, jautājums ir — kā saglābt atlikušo un izmantot to jauna atspēriena veikšanai. Daļa atbildes te noteikti būs kultūras līmenī ("konkurence un piepūle ir sliktas, hierarhija ir slikta, uzvarēt ir slikti" ir entropija tīrā formā un, kamēr šāds mēmplekss dominēs, nekādu sasniegumu nebūs), kā to salabot — šobrīd nav labu ideju.

Varbūt [info]ctulhu ir taisnība un jauna aukstā kara iespējamība kaut kur kaut kam pamanīsies pieliet degvielu kustībai pareizā virzienā. Pagaidām neesmu pārliecināts, bet iesākumam nebūtu slikti sasniegt pat tik daudz.

P.S. https://www.overcomingbias.com/2020/09/elois-ate-your-flying-car.html
25.-Dec-2022 08:46 am
Ja domā, tad nerunā,
ja domā un runā, tad nepieraksti,
ja domā, runā un pieraksti, tad neparaksties,
ja domā, runā un pieraksti un paraksties, tad nebrīnies.
25.-Dec-2022 09:49 am
Bez zinātkāres un izbrīna ir garlaicīgi.
25.-Dec-2022 10:22 am
Sekas: tie kas nepiepūlas kļūst garlaicīgi citiem un ar viņiem neviens netusē => praksē neizpildās koncepts par to ka visi vienlīdz cienījami.
26.-Dec-2022 12:58 pm
Iespējams tāpēc manas paaudzes jaunieši un arī jaunākie milleniāļi ļoti sāpīgi pārdzīvoja jēgas zudumu pasaulē, jo neredzēja šeit sev vietu. Lai gan būtībā katrs cilvēks grib justies nozīmīgs un kaut ko dot, pat ja no malas šķiet, ka visi materiālisti un domā tikai par sevi.

Lai gan mākslas vidē, jo īpaši akadēmiskajā mūzikā ir ļoti sīva konkurence, prestiži konkursi utt. Bet nu tas, protams, neveido visu sabiedrību.

Jā, sociālisms uzvarējis, nabadzīgajiem dzīves apstākļi uzlabojas, bet vienalga cilvēkiem nav labi. Par to labi uzrakstījusi dāņu rakstniece Bregere darbā Nefrīta kaķis.
27.-Dec-2022 11:57 am
Rietumu pasaulei vīzija ir tā pati, kas visiem:

1) parūpēties par cilvēkiem
2) parūpēties par labu sociālu nodrošinātību
3) par tīru un drošu dzīves vidi
4) par cilvēku tiesībām, tostarp seksuālajām un ģimenes tiesībām
5) šo mērķu sasniegšanā nodrošināt labu ekonomiku
6) pētīt un atklāt jaunas lietas, kas var palīdzēt visā minētajā, un vēl atklāt jaunus apvāršņus (sasniegt citas planētas, atklāt jaunus enerģijas avotus u.tml.)
28.-Dec-2022 11:47 am
Pēc svarīguma: 6,5,1,2,3,4
This page was loaded Jun 5. 2023, 7:05 pm GMT.