Velkamists
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are the 20 most recent journal entries recorded in extranjero's LiveJournal:

  [ << Previous 20 ]
  Tuesday, July 16th, 2019
  10:16 am
  Man jāpiekrīt Veed_logs, ka cilvēki uzraujas uz visādām muļķībām (klikbaitiem). Tas bija par helsismu, bet šoreiz ir arī par ūdeni: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/jul/16/luxury-bottled-water-is-absurd-so-why-is-it-so-popular

  Protams, lielas jēgas no ūdens pudelē nav, ja krānā ir tīrs ūdens. Dažreiz gan krāna ūdens ir ar sliktu garšu, ar hlora piegaršu, un kā Rīgā, dažkārt pat rūsains un droši vien ka no vecām trubām arī vēl citāds piesārņojums. Bet labi, ka šoreiz vismaz nebiedē, ka pudeļu ūdens ir slikts. Jo nevar jau nekam vairs piesieties, ja ūdens ņemts no Norvēģijas ledājiem. Bagātnieki vienmēr signalizē par savu statusu ar dzīvē nepraktiskām lietām. Bet nu labi, ka to dara ar tīru ūdeni, nevis teiksim 100 gadu vecu vīnu.

  Bet nē, arī tas daudziem nepatiks. Lūk, šeit pat par cilvēkiem, kuri nelieto alko, bet grib būt trendīgi arī bāros un līdzīgās vietās, uzreiz tiek izteikts nosodījums: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2019/jul/01/sober-curious-alcohol-abuse
  Un tur pat tiešā tekstā pateikts: “Talking about sobriety as a trend is not OK.”

  Vienīgais attaisnojums tajā gan ir, ka ir teikts, ka raksts ir klikšķu ēsma. Beigās ir piezīme: This article contains affiliate links…

  Bet vispārīgi varbūt alkoholiķiem ir jābeidz pieņemt, ka visi sabiedrībā ir tieši tādi paši kā viņi, kuriem vajadzīga palīdzība. Ja cilvēki grib būt trendīgi bezalkohola bāros, tad viņi to dara tikai tāpēc, ka grib justies trendīgi sev līdzīgo pulkā. No viņiem nav jāpieprasa, kā ar šo rīcību viņi palīdzēs alkoholiķiem. Daudziem nekad alko lietošana nav likusies loģiska vai pamatota, bet bieži viņiem nav bijusi iespēja to izpaust, jo gandrīz visi oficiāli un neoficiāli pasākumi un tusiņi sabiedrībā ir ar alkohola lietošanu. Lūk, šie cilvēki tagad savācas kopā un ar prieku tusējas.

  Lai alkoholiķi paši risina savas problēmas, un pirmkārt, lai neapskauž tos, kam tā nekad nav bijusi problēma.
  Thursday, July 11th, 2019
  1:58 pm
  Jā, vienam jefiņam vārdā pinjons šeit vajadzēja gadu, lai saprastu, ka ir jābūt objektīvai tiesai.
  Monday, July 8th, 2019
  10:54 am
  Kur ir palikuši #metoo aktīvisti? Laikam jau pačibējuši kā pērnais sniegs, jo tā bija tikai kārtējā īslaicīgā aizraušanās.

  Savukārt sickboy noturība paust savu viedokli par spīti visai kritikai, izsmieklam un nosodījumam ir daudz stabilāka. Tāpēc arī domāju, ka viņš sasniegs savus mērķus. Varbūt tas nebūs precīzi tieši tā, kā viņš to šodien iedomājas, bet jo vairāk kādu lietu apcer un iedziļinās, jo soli pa solim tā kļūst skaidrāka.

  Šodien atkal būs viens punkts viņa labā. Maiks Sernovičs (Mike Cernovich), The Red Pill režisors un antifeminists, par kuru visi ņirgājās kā pizzagate konspirācijas teorijas bīdītāju, ir izdarījis vairāk nekā visi metoo aktīvisti kopā un ir panācis, ka tiek publiskoti tiesas dokumenti par miljardieri Džefriju Epšteinu (Jeffrey Epstein), kura mītnē bieži viesojās Bils Klintons un arī Hilarija. Piebildīsim, ka Epšteins tagad ir atkal arestēts par nepilngadīgo seksuālu izmantošanu, parādot, ka iepriekšējā izmeklēšana ir bijusi uzpirkta vai noklusēta.
  Thursday, July 4th, 2019
  10:52 am
  Dicks of Teide
  Friday, May 31st, 2019
  6:16 pm
  Ko lai šodien tādu uzraksta? Vispirms ironija par to, ka cilvēki neizpratnē jautā, ko Briselē darīs ievēlētā Ždadona vai Ušakovs? Droši vien to pašu, ko progresīvie – iestāsies par Eiropas federalizāciju. :D

  Savukārt par globālo sasilšanu joprojām domas neesmu mainījis. Iespējamie riski šķiet krietni mazāki par jaunām iespējām. Cīņa pret globālo sasilšanu vairāk piederētu konservatīvajiem, nevis progresīvajiem. Skatījos National Geographic par klimata izmaiņām pagātnē, un katra lielā izmiršana ir radījusi jaunu uzplaukumu. Vislielākais trakums bija ar atmosfēras piepildīšanu ar skābekli – tad temperatūra samazinājās tik ļoti, ka dzīvība gandrīz izmira. Bet viss beidzās labi, jo bija jārodas skābekļa elpotājiem, to skaitā arī cilvēkiem.

  Tieši tas pats būs ar gaidāmo sasilšanu. Uz zemes ir taču daudzas vietas, kur varētu būt siltāks. Klimata izmaiņas gan varētu padarīt dažas vietas neapdzīvojamas, un mūs biedē ar migrantiem. Tomēr migrācija ir tas, ko progresīvie atbalsta, vai ne? Tikai šoreiz migranti varēs apgūt jaunās vietas, kuras iepriekš bija neapdzīvotas. Tur viss būs jābūvē no jauna un visiem būs darbs. Turklāt ekstrēmas situācijas radīs jaunus izaicinājumus, kas radīs zinātnes un tīrāku tehnoloģiju attīstību. Priekā!
  Friday, May 24th, 2019
  2:16 pm
  Es varu teikt, ka esmu ļoti apmierināts ar šīm vēl nenotikušajām EP vēlēšanām Latvijā.

  Cik saprotu, viss ir čakars ir radies no tā, ka Latvijā vēlēšanas joprojām notiek pēc padomju sistēmas ar zīmogu pasē. Kas reāli apgrūtina ID karšu īpašniekus, kuru skaits kļūst aizvien lielāks un nu jau runā, ka ID karte būs obligāts dokuments, kas vēl jo vairāk cilvēku atturēs no pases izņemšanas bez īpašas vajadzības.

  Savukārt ES par to pakratīja ar pirkstu, un pieprasīja, lai EP vēlēšanās varētu piedalīties arī ārzemnieki ar ID kartēm bez lieka čakara. Un tas nu ir iespējams tikai vai nu 1) ar vēlētāju sarakstu katrā iecirknī, vai 2) elektronisku reģistrēšanas sistēmu.

  Un Latvija ir parādījusi, ka neprot darīt ne vienu, ne otru.

  Vēlētāju saraksti varbūt ir, bet ar paziņošanu diez kā negāja, jo pasta sistēma darbojas sūdīgi. Un arī cilvēku tradīcija deklarēties visur kur, tikai ne tur, kur reāli dzīvo.

  Savukārt elektroniskās reģistrācijas sistēmas latviešiem vienmēr ir bijušas mistiski bīstams pasākums un ļaunums un drauds demokrātijai. Kam noteikti pamatā ir kaut kāda reliģiska pārliecība vai dziļi latviskā dzīvesziņa, jo mūsu kaimiņi igauņi ir gluži pretēji – novatori e-risinājumu veidošanā un bīdīšanā starptautiskā līmenī.
  Sunday, May 12th, 2019
  10:42 am
  Es nesaprotu, kāpēc tik daudzi ir ļoti norūpējušies par Pītersona un Žižeka diskusiju. Tas ir 100% izklaides pasākums, kam nav nekāda sakara ar dzīves filozofiju vai zinātni, tāpat kā profesionālajam sportam nav nekāda sakara ar tautas veselību. Bet uzjautrināja pārmetumi, ka Pītersons neesot pietiekami rūpīgi lasījis Komunisma Manifestu vai kā to darbu sauca. Vai vispār kāds to nesakarīgo darbu ir izlasījis un sapratis?

  Šajā sakarā man bija smieklīga situācija, kad reiz biju uz spāņu valodas kursiem un pasniedzēja lika stāstīt par bildē redzamo jaunas puikas istabu. Es droši spēru vaļā, ka šis puika noteikti interesējas par ceļojumiem, jo bildē redzama grāmata ar virsrakstu EL CAPITAN. Bet nu šeit es izgāzos, jo pasniedzēja norādīja, ka tur patiesībā ir rakstīts EL CAPITAL. Man radās tāds wtf moments, jo kāpēc lai kāds brīvprātīgi lasītu Marksa darbus pusaudžu vecumā? Es atceros, ka vēl padomju skolas laikā, kad man patika lasīt visas grāmatas, kādas vien bija pieejamas bibliotēkā, reiz klasē uzdeva lasīt kaut ko no komunistu darbiem. Es spēju pievārēt tikai kādas 2 lappuses, jo tas bija uzrakstīts tik nelasāmi. To varētu salīdzināt ar mūsdienu sociālo zinātņu makulatūru, kuru arī daudz raksta, bet neviens brīvprātīgi nelasa un necitē. Saprotams, ka sliktas idejas, kas turklāt vēl izklāstītas nesakarīgā veidā, nekādus labus rezultātus nevar radīt.
  Wednesday, May 8th, 2019
  10:14 am
  Ļoti jauks šorīta SSC raksts par psihiatrijas replikācijas krīzi un ģenētiķu gaisa pilīm.

  Nedaudz personīgas atmiņas: pirms kāda laika man bija jāveido prezentācija par ADR-β2 receptoru polimorfismu un kā tas varētu palīdzēt labāk izvēlēties astmas pacientam piemērotākas zāles. Tā bija ļoti interesanta prezentācija, ar skaistām bildēm un shēmām, ar daudziem it kā apstiprinošiem pētījumiem. Toreiz arī visa noskaņa akadēmijā bija, ka vēl tikai mazliet un tā ir nākošā LIELĀ LIETA. Tikai attiecībā uz ADR-β2 receptoriem gala rezultāts, kādu man izdevās secināt no publicētās literatūras, bija negatīvs – praksē to nevar nekādi izmantot.

  Ir gadījumi, kad konkrētu gēnu noteikšana medicīnā ir noderīga, it īpaši pretvēža terapiju izvēlē. Bet tas, kas notiek populārā līmenī, piemēram, 23andme utml. uzņēmumi, kas piedāvā ģenētisko karti, ir tukša naudas kāšana, jo nav īsti skaidrs, kādi ir reāli ieguvumi no šīs informācijas.

  Arī tas, ka Eirovīzija tagad testēs (bez atteikšanās iespējām) visu dalībnieku gēnu paraugus, ir tikai tukša izklaide. Pret izklaidi nav iebildumu, jo tam šis pasākums jau arī ir domāts, bet tam ir arī risks popularizēt sliktu zinātni. Turklāt asins paraugu nodošana ir privāta lieta, tāpēc obligāts nosacījums ir pretrunā Eiropas privātuma tradīcijai.
  Friday, April 26th, 2019
  9:46 am
  Neatlaidība ir panākumu atslēga
  https://www.bbc.com/news/world-europe-48059063

  Svarīgākie punkti:
  Prezidents Makrons atzina, ka dzelteno vestu kustības pamatā bija “pamatotas prasības”.

  Viņš atzina, ka ir “daudz uzzinājis nacionālajās debatēs ar Francijas pilsoņiem”.

  Viņa plāni iekļauj: [...] Lielāku valdības decentralizāciju; atvieglot referendumu rīkošanu.

  Tāpat prezidents atzina, ka sabiedrībā ir bažas par klimata izmaiņām un imigrāciju.

  Kopumā jautājums ir nevis par to, kam ir jāmainās, bet kam būtu jāpaliek nemainītam.
  Tuesday, April 16th, 2019
  4:54 pm
  Labāk ir laba ienaidnieks!
  https://www.dailymail.co.uk/news/article-6927801/Notre-Dame-construction-boss-boasted-firms-abilities.html

  After winning the contract Le Bras said: 'No one has touched it [Notre Dame] for 150 years, it's a great honour to be doing the work.

  Būtu labāk neiztikuši vēl 150 gadus. Neaiztiec to, kas nav salauzts!

  Varbūt tur bija nodarbināti austrumu viesstrādnieki? Bet nē, raksta šo:

  The firm boasts that it is proud to employ French workers and has refused to take on 'low-cost' staff from abroad.

  Nedaudz atgādina mūsu Maksimas traģēdiju – lai gan šoreiz bez upuriem.

  Mr Heitz also revealed that an earlier alarm had gone off at 6.20pm, interrupting a Mass, but no fire was found. The alarm then sounded again at 6.43pm.

  Drīzāk izskatās pēc tā, ka nav kārtīgi izvērtēti visi riski. Tā iet, kad valdība iepirkumā vienmēr izvēlas lētāko piegādātāju. Ir pat nelielas norādes, ka darbi novērtēti pārāk lēti: The Notre Dame renovation work was estimated to cost a total of £130 million (€150 million, in an audit by the French Ministry of Culture in 2014. Nav īsti skaidrs, kas te domāts, bet ja 2014. gadā auditā bija iegūta lielāka summa, tad kā tagad varēja sanāk par 20 miljoniem mazāk?
  Monday, April 15th, 2019
  8:55 pm
  Dievmātes Katedrāles degšana ir ļoti simboliska – tas ir kā pēdējais punkts Eiropas reliģijas un kultūras vērtību sārtam, kuram paši eiropieši piešķīla uguni. Ēku varbūt atjaunos, bet kā būs ar Francijas vērtībām?
  Friday, April 12th, 2019
  5:36 am
  IQ ir pārvērtēts
  Viena lieta, ko ashōls Talebs ir skaidri pierādījis, ir IQ vērtējuma bezjēdzīgumu. Zems IQ var palīdzēt noteikt smadzeņu attīstības traucējumus, bet ja tas ir augstāks par normu, tad jebkura korelācija ar dzīves sasniegumiem ir apšaubāma pārāk lielas variances dēļ. Šeit problēma ir arī tā, ka korelācija nav lineāra un apakšgrupas stingrā korelācija ļoti ietekmē kopējo grupas korelāciju. Tāpēc korelāciju vienu pašu nekad nevar izmantot kā pierādījumu.

  Pēc šī es vairs nekad nevarēšu nopietni izturēties pret apgalvojumiem par augsta IQ noderīgumu. Tāpat arī par dažādu tautu IQ līmeņa salīdzinājumiem vai to, ka IQ varētu būt ģenētiski determinēts.

  Šī lieta tiešām nav izturējusi matemātisko pārbaudi, un tas arī iedzen kārtējo naglu pseido-psiholoģijas un sociālo zinātņu zārkā.
  Wednesday, April 3rd, 2019
  10:23 am
  Man patīk cibiņa lavendera ar to, ka viņa raksta par dažādiem jocīgiem valodas lietojuma piemēriem.

  Pateicībā dalīšos ar nesen atrastu smieklīgu piemēru, kurā female patients bija iztulkots kā pacientes-sievietes. Nezinu, vai tulkotājam ļoti gribējās atstāt tulkojumā 2 vārdus vai arī tas ir politkorektums, lai atļautu iespēju eksistēt arī pacientēm-vīriešiem (lai gan kā viņš zināja, ka autors nav domājis abu dzimumu pacientus(-es) sievietes?) :D
  7:47 am
  Man nav bažu par to, ka AI varētu sasniegt cilvēka līmeni un kļūt par draudu cilvēkiem. Vismaz vēl manas dzīves laikā noteikti ne. Vēl jo vairāk tāpēc, ka par AI mūsdienās sauc praktiski jebkurus datoralgoritmus vai dumjas IT sistēmas.

  Es daudz vairāk bažījos par to, ka dažādi idioti var noticēt mārketingam un ieviest nepārbaudītas AI sistēmas kritiskos vai globālos procesos. Tas gan varētu novest pie sabiedrības bojāejas, piemēram, ja banku sistēmu iznīcinātu negaidīta sistēmas kļūme. Vai arī šīs “gudrās” sistēmas lēmumpieņēmējiem pavēstīs, kad tev ir jāārstējas vai jāpārtrauc lietot zāles, vai kad tev jāsēž cietumā un kad tevi vajag izlaist no cietuma utt.

  Šāda fiasko sekas labi parādās nesenajās Boeing 737 MAX avārijās. Īsumā, esošā 737 sērija tika uzlabota ar citādu dzinēja novietojumu, kas mainīja lidmašīnas aerodinamiskās īpašības. Lai nebūtu jāveic papildu pilotu apmācība, tika nolemts šīs izmaiņas kompensēt ar programmatūru. Un kas gan šeit varētu noiet greizi? IT ir uzticamāks nekā cilvēks, kur vajadzīga ātra un precīza darbība, vai ne? Varbūt vajag vēl kādu drošības sensoru? Nu diezvai. Ja kādam ļoti gribas, tad par papildu maksu Boeings varēja pārdot iespēju, salīdzināt rādījumus ar otru sensoru.

  Taču neatkarīgi inženieri jau iepriekš saskatīja šos riskus, un ASV aviācijas drošības regulators FAA jau bija uzsācis izmeklēšanu. Diemžēl programma īsti nestrādāja kā iecerēts, un pēc tam kad jau bija nokritušas divas lidmašīnas, cilvēki citās valstīs sāka satraukties un aizliedza lidojumus ar šīm lidmašīnām. Un pat tad Boeing lēmumpieņēmēji nebija pārliecināti un solīja, ka viss ir kārtībā, līdz FAA padevās citu valstu spiedienam un arī aizliedza šo lidmašīnu izmantošanu ASV, kamēr bīstamā sistēma netiks izlabota.

  Saprotams, ka naudas dēļ pat velns danco, un tomēr nav saprotams, kāpēc Boeing neatzina šos riskus pat tad, kad tie jau bija izpaudušies realitātē un radījuši milzu zaudējumus. Iespējams, ka cilvēkiem ir dabiska ticība maģijai, un šī ticība nav apstrīdama. Agrāk varēja ticēt dažādām pārdabiskām parādībām – gariem vai dievībām. Bet kad tas racionālisma laikmetā tika atņemts, to pamazām aizstāj uzticēšanās AI nekļūdīgumam.
  Sunday, March 24th, 2019
  8:14 am
  Sasmīdināja virsraksts šim rakstam, jo pretēji sākumā teiktajam viss raksts ir par to, kas Igaunijā ir sakārtots un labāks nekā Latvijā. Pat tas, ka igauņi ir lieli naudas atmazgātāji Latvijā, arī vairāk norāda ne tik daudz uz sliktajiem igauņiem, kā vairāk uz Latvijas neizdarību un nesakārtoto vidi, kas dod iespēju citiem darīt šādas sliktas lietas.

  Domāšana Latvijā tiešām joprojām ir ļoti iestrēgusi pagātnē. Nesen saskāros ar Spānijas vidi, un lai gan valoda, kultūra, vēsture utt. ir citāda, pārsteidza, ka cilvēku domāšana ir ļoti līdzīga tai, kāda tā ir UK. Breksita sakarā es tomēr negribētu piekrist, ka UK ir pārāk atšķirīga no caurmēra Eiropas. Valsts, kurā domāšana ir visvairāk atšķirīga no caurmēra eiropieša domāšanas, ir tieši Latvija. Ar to es negribu teikt, ka Latvijai nevajadzētu būt Eiropas Savienībā, jo saprotams, ka nekādu citu iespēju stāvokli uzlabot nav, kā tikai caur sadarbību ar ES.

  Viens iestrēgušās domāšanas piemērs bija diskusijās par vēlēšanām, kur cilvēki pamatoja, ka Latvijā pases vai ID kartes izņemšana ir obligāta lieta, un, to neizdarot, pienākas sods. Kāpēc gan brīvā valstī tai būtu jābūt obligātai lietai? Šī ir padomju laiku domāšanas atrauga, kad visiem bija obligāti vajadzīga pase, lai valsts varētu stingri kontrolēt pilsoņus. Protams, pase (ID) ir ļoti noderīga daudzos gadījumos, taču tas nenozīmē, ka, piemēram, ja cilvēks uz kādu brīdi neceļo, bet tikai aktīvi strādā savā darbā, lai uzturētu savu ģimeni, tad viņš būtu jāsoda, ja ir atļāvies dažus gadus neparūpēties par pases atjaunošanu pēc tās termiņa iztecēšanas. Pat bankām bieži pietiek ar vadītāja apliecību, tā ka cilvēks varētu ļoti ilgi nodzīvot bez pases. Ja kādā reizē tiešām ievajadzēsies pasi, tad aizies un izņems.

  Es lieku lielākas cerības uz mileniāļiem, kas izmainīs domāšanu Latvijā. Viens piemērs bija nesen, kad tika nopludināts angļu valodas eksāmenu saturs, par to pasūdzējās tieši viens no vainīgās skolotājas audzēkņiem. Vecās domāšanas kadriem tas ļoti nepatika un sauca to par stučīšanu. Bet reāli, ja tu esi visu gadu cītīgi mācījies un gatavojies šim eksāmenam, un tava skolotāja nopludina eksāmena saturu, lai kāds cits, kas nav centies, varētu iegūt varbūt pat labāku atzīmi nekā tu un attiecīgi iekļūt budžeta grupā tavā vietā, tad tas nepavisam nav godīgi. Nav brīnums, ka Latvijā nespējam izskaust korupciju ne biznesā, ne politikā, jo negodīgums sākas jau vidusskolā. Prieks, ka jaunā paaudze vairs negrib spēlēt pēc šiem noteikumiem.
  Saturday, March 23rd, 2019
  3:59 pm
  Dažiem nav skaidrs, kāpēc Francijā dzeltenās vestes joprojām iet nu jau oficiāli aizliegtos protestos.

  Mani gan vairāk pārsteidz Makrona absolūti nejūtīgā rīcība, izvēloties nedēļas nogalē tikties ar Ķīnas prezidentu, tas ir, no demokrātijas viedokļa ļoti autoritāras valsts, kas neievēro demokrātijas principus un cilvēktiesības, un plaši kontrolē internetu un cilvēku saziņu.

  Lai gan varbūt tieši to viņš arī grib signalizēt protestētājiem – ka es būšu vēl bargāks un vēl mazāks jūsu tiesību ievērotājs nekā ķīniešu līderis. Tā ka labāk lasieties mājās, citādi ar jums tikšu galā tāpat kā ar ķīniešiem Tjanmeņā.
  Wednesday, March 20th, 2019
  9:11 am
  Nezinu, kas ir Viņķele, bet viņas teiktais mēdijos man sāk patikt.

  Pirmkārt, viņa piemin, ka absurdā sistēma par diviem veselības groziem – maksātājiem un nemaksātājiem – tiks atcelta. Tas ir labi.

  Otrs ir tas, ka viņa centās panākt, lai vēstule par vēža skrīningu būtu uzrakstīta saprotamā valodā. Tas ir ļoti nozīmīgi, jo laba komunikācija ir veiksmes atslēga. Iedzīvotājiem nevajag tādas juridiskas vēstules, kurās rakstīts – “saskaņā ar likuma tādu un tādu punktu..” Jābūt skaidri un vienkāršiem vārdiem – kāpēc, ko tas man dos, kur un kad!
  Saturday, March 16th, 2019
  3:40 pm
  Sasmīdināja tā ziņa par Minskā atkritumos izmesto urānu. Mēs te katru piena pudeli izmazgājam, lai šķiroti utilizētu, un izlietotās baterijas nesam uz īpašiem savākšanas punktiem. Bet ko dara kārtīgs baltkrievs, kad mājās ir spainītis nevajadzīga urāna? Izmet turpat kopējos atkritumos...

  Protams, rakstā jau teikts, ka bīstamība nav liela, un ja gluži mutē to vielu nebāž, īpašus draudus tas nerada. Vienīgi sitācija tāda komiska no tā, ka padomju tradīcijās bija visu – vajag vai nevajag – no darba stiept uz mājām... :D
  Wednesday, March 13th, 2019
  4:20 am
  e-vēlēšanas
  Tie vīpsnātāji par e-vēlēšanām man šķiet ļoti tipiski cibiņi :D Cik saprotu, viņu galvenais arguments ir, ka teorētiski un arī praktiski (kā Igaunijā) tas ir iespējams, bet Latvijā nav politiskās gribas un vispār neko mainīt nevajag. Ar ko viņi patiesībā grib pateikt, ka viņi paši negrib šo progresu. ;)

  Faktiski UK jau sen notiek e-vēlēšanas. Ne tiešā izpausmē, jo vēlēt ir jāiet uz tuvējo iecirkni, kur iztiek bez personas dokumentiem, un identifikācijai vienkārši jānosauc savs vārds un adrese. Interesantākais ir tas, kā top šie vēlētāju saraksti. Reizi gadā mājsaimniecība saņem vēstuli no pašvaldības ar šajā adresē reģistrēto vēlētāju sarakstu un lūgumu to apstiprināt vai arī norādīt, kādas ir izmaiņas. Izmaiņas var nosūtīt pa pastu vai arī internetā. Tātad faktiski svarīgākais posms – vēlētāju identifikācija – jau vairumā gadījumu notiek elektroniski caur internetu. Es pieļauju, ka šos datus arī pēc tam dažādi pārbauda, bet tas parasti notiek jau bez paša vēlētāja iesaistes.

  Pēdējais posms – šim reģistrētajam vēlētājam iemest urnā vēlēšanu zīmi – ir tik triviāls, ka pat identifikācijas dokumenta uzrādīšana ir nevajadzīga. Ja vajadzētu, to varētu pārnest arī uz internetu. Pēc tā gan nav lielas vajadzības, jo process vēlētājam jau tāpat ir maksimāli vienkāršs un ērts.

  To nevar salīdzināt ar Latvijas gadījumu, kad potenciālajam vēlētājam, lai vispār tiktu līdz iespējai iemest vēlēšanu zīmi urnā, var nākties līdz četrām reizēm doties uz attālu PMLP iestādi – vienreiz, lai pieteiktos ID kartei, otreiz – lai šo karti saņemtu, trešoreiz – lai pieteiktos vēlētāju apliecībai, ceturto reizi – lai šo nelaimīgo apliecību visbeidzot saņemtu.

  Šajā gadījumā es pilnīgi piekrītu Ilvesam. Riski ir vienmēr, bet lai tos izvērtētu, ir jābūt arī perspektīvai, cik lieli tie ir. Vislielākie riski vēlēšanu procesā ir tieši vēlētāju identificēšanā. Ja ir ID karte ar čipu un e-parakstu, tad šis jautājums ir praktiski atrisināts iespējami drošākā veidā, un pārējais ir tehniskās detaļas. Kritiķiem šeit nav ko iebilst, tāpēc viņi koncentrējas uz mazākiem riskiem, kā vēlētāju ietekmēšana vai novērotāju tehniskā neizglītotība utt., un uzpūš šos riskus kā grūti pārvaramus. Savukārt Ilvesa arguments vienkārši ir, ka šie riski var palikt kādi tie ir, jo ir pārāk nebūtiski – ne lielāki par to, ka tava internetbanka rīt pārstās darboties.
  Sunday, March 10th, 2019
  5:43 pm
  California rail ≈ Rail Baltica?
  Lasīju par Kalifornijas ātrgaitas dzelzceļa būvi, kuras izmaksas pieauga un pieauga un pieauga, līdz beigās štata vadība jau domā šo projektu pārtraukt. Sākumā bija ieplānots, ka tas izmaksās ap 5 miljardiem, bet pēc tam palielināja līdz 7 miljardiem, un beigās jau teica, ka bez 10 miljardiem neiztiks. Bet tas bija tikai sākums, jo šobrīd reālās izmaksas tika aplēstas ap 79 miljardiem, un citi pat pieļauj, ka tas varētu pat sasniegt 100 miljardus. Atteikšanās gan ir ļoti sāpīga, jo tad štatam būs jāatmaksā federālās subsīdijas ap 4 miljardiem, bet tāpat ir skaidrs, ka uzbūvēt arī nav jēgas, jo šo summu ieguldītāji nekad neatpelnīs.

  Protams, amerikāņi ir meistari izmaksu palielināšanā. Raksta, ka štats vien esot maksājis dažādiem konsultantiem pa pusmiljonam, lai gan šo konsultantu vienīgais ieguldījums bija vairāk nekā 1000 izmaiņu panākšana līgumā, kas štatam attiecīgi esot papildu izmaksājis 5 miljardus. Bet nevajag arī par zemu novērtēt Eiropas administratīvo elli. Labs piemērs ir jaunā Berlīnas lidosta, kura joprojām nav atklāta un nauda tik tērējas un tērējas.

  Te ir jājautā, vai gadījumā Rail Baltica nesagaidīs tāds pats liktenis? Vai viss projekts nav balstīts uz tādas romantiskas bāzes. Protams, garāki braucieni ar vilcienu ir ērtāki. Vilciena satiksme Londona-Parīze ir ērtāka nekā lidošana, bet diemžēl arī dārgāka. Arī Lamanšas tunelis nekad nav bijis pelnītspējīgs. Jāņem vērā, ka Baltijā nav tādu speciālistu, kas spētu šāda apjoma projektus pavilkt, un visas izmaksas būs vēl augstākas nekā Vācijā līdzīgos projektos. Sākotnējās ieplānotās izmakas 5.8 miljardi eiro nešķiet diez ko ticamas.

  Es nespēju iedomāties, kā Rail Baltica varētu sevi atpelnīt. Šobrīd braucēju pat ar autobusiem nav pārāk daudz. Viena vilciena līnija arī neko daudz nenozīmē, jo tāpat neaptver visu Latviju un lielākajai daļai vajadzēs braukt līdz tuvākajai dzelzceļa stacijai ar mašīnu, ka galu galā labāk ir tāpat aizbraukt ar mašīnu. Tālākos ceļojumos visdrīzāk arī vairāk lidos, jo vilciena biļetes būs dārgākas un vidējā latvieša pirktspēja jebkurā gadījumā būs mazāka nekā Londonas vai Parīzes banku sektorā nodarbinātajiem. Daudz labāk būt par šo naudu uzbliezt kārtīgu autobāni ar divām joslām katrā virzienā, lai var normāli aizbraukt. Nākotnē aizvien vairāk mašīnu būs ar uz elektrību vai vismaz automātisko braukšanu pa joslām, ka lielākais apgrūtinājums būs ceļu trūkums. Ceļi atpelnītos daudz ātrāk, pat ja nāktos uz laiku piemērot maksu. Piemēram, Polijā arī uzbūvēja maksas autobāni no Varšavas līdz Vācijai, un par braucēju trūkumu nevar sūdzēties.
[ << Previous 20 ]
About Sviesta Ciba