Jauns skatījums uz lietām
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are the 20 most recent journal entries recorded in extranjero's LiveJournal:

  [ << Previous 20 ]
  Sunday, January 16th, 2022
  12:46 pm
  Šis būs ļoti interesants fakts zazim.

  Džokovičs izrādās ir vegāns. Viņš gan īpaši to nepopularizē, kas padara viņu par vēl pozitīvāku tēlu, jo droši vien, ka visiem riebjas uzbāzīgie un karojošie vegāni. Bet nu fakts ir tāds, ka viņš jau diezgan ilgu laiku ir pārstājis ēst gaļu un piena produktus, it kā labākas veselības dēļ, vienlaikus pierādot, ka vari būt vegāns un uzvarēt pasaules mēroga sacensībās.

  Vispārīgi mums nav jāklausās, ko slavenības mums saka par lietām, kurās viņi nav profesionāļi – vai tā būtu medicīna, rasu vienlīdzība vai diēta. Tāpēc arī, ja Džokovičs izdomātu uz to aicināt, tas nebūtu jāņem vērā. Viņš rīkojas ļoti pareizi, ka nevienu neaicina ne atteikties no vakcinācijas, ne arī no gaļas. Katrs pats var izlemt, kas viņam ir piemērots, balstoties uz faktiem.

  Tik un tā viņa piemērs par vegānismu apvienojumā ar darbību, kas prasa lielu fizisku slodzi, ir ievērības cienīgs.
  11:28 am
  Džokoviča izraidīšana liecina par valdības neuzticību vakcīnām
  Džokoviča izraidīšana no Austrālijas man ļoti atgādina Džozefa Brodska izraidīšanu no Padomju Savienības.

  Man nekad nav bijis īsti skaidrs, par ko tad izraidīja Brodski. Viņš jau neaicināja uz revolūciju vai padomju varas gāšanu. Viņš tikai rakstīja dzeju, kas viņam un dažiem viņa domubiedriem likās dziļa, bet vairumam cilvēku gandrīz neko neizteica. Galu galā daudzi literāti caur puķēm izsmēja un kritizēja padomju sistēmu, un ja viņi to darīja pietiekami smalki, tad tas vēl nebija iemesls viņus represēt.

  Ar Brodski laikam situācija bija tāda, ka viņš centās palikt visiem kā dadzis acī. Vispirms viņu tiesāja par parazītismu, tas ir, viņš nekur oficiāli nestrādāja, un par to viņš pabija izsūtījumā. Staļina laiki jau bija garām, tāpēc viņu nevarēja tā vienkārši nošaut un viņu nācās izraidīt no Padomju Savienības un atņemt viņam valsts pilsonību.

  Ar Austrāliju ir kaut kas līdzīgs – lietām, kuras darbojas, nevajag īpašu ticību, jo tās ir acīmredzamas. Ja kāda nevakcinēta (bet ar izslimošanu līdzvērtīgu imunitāti ieguvuša) cilvēka klātbūtne rada tik lielus draudus valsts drošībai, tad šī drošība ir uzbūvēta uz ļoti ļodzīgiem pamatiem, tāpat kā padomju sistēma bija uzbūvēta tikai uz naivu ticību, milzīgām represijām un piespiešanu.

  Ja tu esi pārliecināts, ka vakcīna tevi pasargās, tad šo pārliecību neapdraud kāda cita cilvēka šaubas. Tikai šaubīgajiem vajag apliecināt savu ticību ar represīviem pasākumiem pret neticīgajiem. Ja tu atbalsti ierobežojošos pasākumus pret nevakcinētajiem, tad vai tu vispār tici tam, ka vakcīnas ir efektīvas?
  Friday, January 14th, 2022
  11:49 am
  Attiecībā uz aicinājumu aizliegt Džo Rogana šovu nāk prātā šis nepilnais saraksts ar “dezinformāciju”, kas vēlāk izrādījusies patiesība:

  * Kovids izplatās caur gaisu aerosolu veidā

  * Kovids pamatā neizplatās caur virsmām

  * Cilvēku plūsmas nodalīšana ar atsevišķām ieejām un izejām ir bezjēdzīga

  * Plastmasas vairogi ir bezjēdzīgi

  * Pārtikas produktu dezinficēšana ar balinātāju ir bezjēdzīga

  * Roku dezinficēšana ieejā pie katra veikala ir bezjēdzīga

  * Auduma maskas nesamazina izplatību

  * Kovids neizplatās ārtelpās

  * Mirstība NO kovida nav tāda pati kā mirstība AR kovidu

  * Ķīnas video cilvēki nemira uz ielām no kovida

  * Kovids visdrīzāk nesākās Ķīnas slapjajā tirgū

  * Kovids var būt pasprucis no laboratorijas

  * Kovids ir sezonāls ar raksturīgiem pīķiem, kas uzkāpj un noplakst

  * Aptaukošanās ir liels riska faktors

  * Ar kovidu pamatā risks ir veciem cilvēkiem un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu

  * Vakcīna neierobežo izplatību

  * Skolas nav primārais infekcijas izplatības avots

  * Robežu slēgšana ir bezjēdzīga

  * Plaša mēroga mājsēdes ir neefektīvas

  * Divas nedēļas nebūs pietiekami, lai apturētu izplatību (nenoplacina līkni)

  * Ja valdībai dos pilnvaras, tā tās izmantos atkal un atkal pat bez nopietnas vajadzības

  * Kontaktu izsekošana ar lielu izplatības skaitu ir bezjēdzīga

  * Kovida izsekošanas lietotnes ir neefektīvas

  * Politiķi izmantos kovidu kā ieganstu vakcīnu pasu ieviešana

  * Politiķi izmantos kovidu kā ieganstu karantīnas koncentrācijas nometņu izveidošanai

  * Ikviens var saslimt ar kovidu – gan vakcinētie, gan nevakcinētie

  * Liela daļa inficēto nekad nav testēti
  9:05 am
  Saistībā ar šo Eiropas Zāļu Aģentūras rakstu par to, ka būtu jāievēro piesardzība pirms atkārtotām balstvakcīnām ik pēc 4 mēnešiem. Šeit galvenās problēmas ir tās, ka daudziem cilvēkiem katra vakcīna rada spēcīgas blakusparādības un darbnespēju uz 1-2 dienām. Tas nav ilgtermiņā uzturams, ka šāda “saslimšana” ir jāveic ik pēc 4 mēnešiem, lai (ne)izvairītos no iespējami daudz vieglākas saslimšanas no paša kovida. Protams, EZA arī norāda, ka tas var neattiekties uz cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, tāpēc ir jāvērtē individuāli.

  Šajā sakarā var arī iedomāties, ka tiem, kas jau ir izslimojuši vienu vai pat divas reizes, vakcinācija ir kā 3. un 4. vakcinācijas reize, tāpēc principā arī nav vajadzīga. Milzīgais spiediens visiem izslimojušajiem vakcinēties arī ir pilnīgi nevajadzīgs, jo nekādu būtisku ieguvumu tas vairs nedod. Izraēlas piemērs labi parāda, ka o varianta pīķis ir viens no lielākajiem arī pēc 4. vakcīnas devas. Un atkal – šis neattiecas uz cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu.

  Saistīti šeit ir raksts par to, kā vakcīnu pūrisms ir pārņēmis rietumus.

  Daži ziņu virsraksti no UK:
  - England 'WILL scrap Covid passes and WFH at the end of the month' because they are 'hard to justify' now that Omicron is subsiding - with masks on trains and in shops the only curb left
  - Welsh government to scrap ALL Covid curbs in two weeks after claims it 'overreacted' to Omicron
  - RICHARD LITTLEJOHN: Boris’s booze-up proves that he knew lockdown was bonkers
  - DAN WOOTTON: The real lesson of Partygate is not that Boris is a lying hypocrite (we knew that already) but that lockdown laws are an ass and always have been
  Thursday, January 13th, 2022
  8:09 am
  Šī ir nepareiza pieeja. Nevar pieņemt lēmumus bez konkrētiem skaitļiem. Šis apgalvojums līdz ar to, ja no liela cilvēku daudzuma ņemam x procentus, tas joprojām ir tikpat daudz kā no mazāka cilvēku kvantuma mazāks procents ir bezjēdzīgs, ja x nav zināms. Resort jau deva smieklīgu piemēru par 1,01 reizes lielāku nevakcinēto inficēšanos, kas ir nenozīmīga.

  Turklāt epidemioloģe cenšas ieviest izpratni, ka vakcinēts nav pasargāts. Izklausās pēc tipiskas antivax retorikas, un ar šo loģiku viņa ir sasējusi pati sevi mezglā.

  Arī ar gripu katru gadu smagi saslimst un slimnīcā nonāk cilvēki. Ja cilvēki vakcinētos, tad saslimušo skaits būtu mazāks. Bet tas tomēr vēl nav pamats, lai atlaistu no darba cilvēkus, kas nav vakcinējušies pret gripu. Nu varbūt dažos izņēmuma gadījumos (kā armijā), bet ne jau vairākumā darbu. Ar gripas vakcīnu ir tieši tās pašas problēmas, ka tā ne vienmēr pasargā no saslimšanas, un visdrīzāk arī nenovērš infekcijas izplatību, tāpēc ieguvums ir ierobežots un tikai personīgs.

  Es jau dzirdu kritiķus saucam – bet kovids nav gripa. Nav, bet šobrīd ir tai ļoti līdzīgs.
  Tuesday, January 11th, 2022
  9:37 pm
  Pārsteidzoši, cik ļoti cilvēki pieturas pie maldīgām ticībām līdz pašam pēdējam.

  Mediķe saka: Ja vēlamies izskaust Covid-19, ir jāievēro drošības pasākumi un noteiktie ierobežojumi, ja nevēlamies, lai tas turpinās vēl vairākus gadus.

  Sen jau ir skaidrs, ka nekāda izskaušana nav iespējama. Francijai ir labi panākumi veco cilvēku vakcinācijā, tāpēc, kā jau viņi paši secina, šis vilnis nekorelē ar ievērojami lielākām hospitalizācijām un nāvēm. Par to tad arī vajadzētu priecāties. Bet nē, viņiem joprojām nav labi un gribas neiespējamo. Realitātē nekādi stingrie pasākumi nepalīdzēs ierobežot šo vilni. Šodien jau bija 368 tūkstoši inficēto. Nekādi QR kodi, nekāda nevakcinēto močīšana tualetē nav palīdzējusi to ierobežot.

  UK šis vilnis jau bija drusku agrāk, un arī tas pārgāja bez lieliem postījumiem. Par laimi valdība spēja saglabāt mieru un neuzlikt nekādus papildu ierobežojumus. Nu dažus gan stulbuma dēļ uzlika, bet tas nekādi nav salīdzināms ar Francijas vai Nīderlandes cietajām mājsēdēm. Tās ir pilnīgi bezjēdzīgas un tikai pasliktina stāvokli un sabiedrības veselību.
  12:14 pm
  UK omikrona saaukstēšanās pīķis jau ir garām (vismaz Londonā) un visi to pārcieta bez slimnīcu pārslodzes (ne lielāka kā gripas sezonās) vai mirstības pieauguma.

  Tagad PVO biedē Eiropu, ka vilnis tuvojas. Kā domājat, vai būs tik traki vai arī būs līdzīgi kā UK – liela brēka par mazu villu?

  Domāju, ka Latvijā varētu būt sliktāk, jo joprojām nav nodrošināta laba vakcinācijas aptvere veco cilvēku vidū. Tas arī skaidri parāda, ka nekādas vakcīnu pases un piespiedu vakcinācijas nav sasniegušas mērķi. Latviešiem nekas cits neatliks kā paļauties uz dabīgo imunitāti.
  Monday, January 10th, 2022
  8:25 am
  Man personīgi nav nekādu simpātiju pret sportistiem. Nav arī nekādu iebildumu. Vienkārši es neredzu viņus kā varoņus, bet tikai kā šovbiznesa darboņus. Sportā ir daudz un dažādu ierobežojumu, bet tie ir ne jau tāpēc, lai būtu labāk sportistiem, bet lai skatītājiem būtu interesantāk un attiecīgi organizatori varētu nopelnīt nedaudz lielāku skanošo.

  Turklāt no Latvijas mums visiem ir pieredze, ka vīzas izsniegšana vēl negarantē tiesības ieceļošanai valstī. Gala lēmumu pieņem imigrācijas amatpersonas, un arī tam ir jēga, jo valstij ir tiesības nelaist iekšā nevēlamas personas, kā teroristus vai noziedzniekus.

  Taču šis gadījums nav par pašu Džokoviču, bet to, ka Austrālija rīkojas stulbi un atriebīgi. Pirmkārt, ignorējot zinātni, ka izslimošana ir vismaz līdzvērtīga vakcinācijai. Pat tas fakts, ka Džokovičs pēc pozitīvā testa decembrī tikās ar bērniem, tikai parāda, ka iepriekšēja izslimošana strādā, jo pie otreizējā pozitīvā testa viņam pat nebija simptomu. Tāpat Austrālijā šobrīd ir pat 100 tūkstošu inficēto dienā, domājams, vairums no viņiem divreiz vakcinēti. Skaidrs, ka infekcijas izplatība jau sen ir notikusi, nav nekādas jēgas diskriminēt iebraucējus vai arī izslimojušos pretstatā vakcinētajiem.

  Tāpat apstākļi, kuros viņam bija jāpavada izolācija līdz tiesai, ir nožēlojami pat priekš parastiem cilvēkiem, kas tur atrodas. Tika rādīta appelējusi maize un ēdiens ar tārpiem. Tāpat izolācijas ideja ir novērst infekcijas izplatību, bet tur bija slikta ventilācija, ka daudzi cilvēki saķēra kovidu, tieši atrodoties šajā izolācijā. Austrālija ir ļoti bagāta valsts, viņiem nebūtu nekādas problēmas nodrošināt labākus apstākļus. Tas, ka viņi to nedara, visdrīzāk ir tieši attieksme – davai paņirgāsimiem par šiem iebraucējiem.

  Ir skumji, ka tam pievērš uzmanību tikai pēc tam, kad tajā ir nonācis vairāk populārs cilvēks. Un droši vien, ka tūlīt par to arī aizmirsīs, jo nu viņam tiesa tagad atļāva iebraukt, parādot, cik liels farss tas viss ir.
  Sunday, January 9th, 2022
  6:42 pm
  Doktors Streindžlavs, ko ieteica noskatīties saistībā ar Neskaties Augšup, bija vēl labāka komēdija. Turklāt tā ir tieši par to, ka pārspīlētu baiļu politika var novest pie ļoti sliktām sekām. Daudzi amerikāņi gan teica, ka nespēj smieties par iespējamo atomkaru, jo viņi no tā pārāk baidījās. Laikam atšķirība bija tā, ka padomju cilvēki labi zināja, ka viņu valdība runā bulšitu, kamēr amerikāņi naivi ticēja katram sava prezidenta vārdam.

  Īpaši smieklīgi bija tas, ka beigās pasaules gals iestājās pārcentīgo izpildītāju dēļ. Tas man arī labi atgādina pašreizējo kovida krīzi, kad katrs cenšas centīgi izpildīt noteikumus (piemēram, vakcīnu pases vai mājsēdes), kas patiesībā neved ne pie kā laba.

  Bet par to visu var smieties tāpēc, ka reālajā dzīvē tomēr atradīsies cilvēki, kas padomās ar galvu, nevis tikai akli izpildīs autoritāšu norādījumus.
  Saturday, January 8th, 2022
  9:24 am
  Kur ir faktčekeri, kad nepareizu informāciju par kovidu izplata Augstākās tiesas tiesneši?

  Tika apgalvots, ka
  - vakcinētie neizplata infekciju (pat cibiņš mazeltov atzina, ka viņai ir zināms, ka tā tomēr nav)
  - ka ASV slimnīcās ir 100 000 bērnu ar kovidu (patiesais skaitlis ir vismaz 30 reizes mazāks, un pat tad vairums slimnīcā ir citu iemeslu dēļ, un ir tikai testēti pozitīvi)
  - ka vienā dienā ASV ir pozitīvi testēti 750 miljoni cilvēku (ASV ir tikai 330 miljoni iedzīvotāju)

  Ir skaidrs, ka kovida masu psihoze ir sasniegusi pat tiesas, tāpēc būtu naivi gaidīt, ka tiesas tagad būs spējīgas izlemt par to, kāda ir pareizā zinātne šajā sakarā.
  Friday, January 7th, 2022
  12:39 pm
  Par Djokoviču Zvi ir precīzi pateicis – cruelty is the point (tās būtība ir cietsirdība).

  Es nepieminēju šo gadījumu, bet Zvi to sīki apraksta ar visiem avotiem. Vēl ir arī citi avoti.
  11:19 am
  Kā vienmēr, Zvi ir ļoti analītisks ieraksts par jaunāko kovida jomā.

  Viņš precīzi paredzēja o varianta izplatību daudz labāk nekā to prognozēja epidemiologi un politiķi. Viņš kļūdījās nāvju skaitā – nesaprotama iemesla dēļ to ir daudz mazāk nekā paredzēts. Heijā, tās ir pozitīvas ziņas, ja lietas ir labākas, nekā bija iedomājies pat vislabākais prognozētājs.

  Pat Latvijā daudzi saprot, ka šobrīd, kad ir pilnībā garantēts, ka šo variantu saķers ikviens, jebkuriem ierobežojumiem nav nekādas jēgas. Atcels prasību pēc testa ceļotājiem uz Latviju. Nesapratu, kāpēc vispār tas bija jāievieš, ja jau ir vakcinācijas prasība.

  No otras puses, ir citi, kas to joprojām nesaprot, un cenšas noteikt FPP2 maskas kā obligātas. Realitāte tomēr ir tāda, ka arī tās vairums nēsās nepareizi, tāpēc efektivitātes nebūs. Ja ikviens saķers kovidu, tad kāda jēga tās valkāt, lai saķertu nevis, piemēram, tramvajā, bet gājēju tunelī. Atšķirības nav nekādas. Turklāt visas bažas par vietu trūkumu slimnīcā ir kārtējie biedētāju murgi. O variants tomēr ir ievērojami vieglāks, tāpēc tas vienkārši nevar notikt, pat ja saslimušo skaits ir krietni lielāks. Protams, riska grupām vajag vakcinēties, nekas šajā ziņā nav mainījies. Par būstervakcinācijām – arī riska grupām var dot, bet veselīgiem jauniešiem no tām droši vien nav liela labuma.

  Vēl pieminēts, ka pētījums par to, ka garais kovids nav korelēts ar kovida infekciju, ir replicēts jaunā pētījumā. Vienīgā reālās ilgtermiņa sekas ir ožas zaudējums. Pārējie simptomi visdrīzāk ir mentāli. Protams, arī mentāli simptomi ir reāli, un visa kovida krīze ir galvenokārt cilvēku satraukuma un panikas radīta. Problēma ir tā, ka to nevar ārstēt ar ierobežojumiem vai infekcijas apturēšanu, tur ir vajadzīgi citi līdzekļi. Mentālās veselības ārstēšana vēl nav labā līmenī, tāpēc ar to būs grūtāk tikt galā. Galvenais ir tas, ka nedrīkst ļaut cilvēkiem ar mentālām problēmām pieņemt lēmumus, kas negatīvi ietekmē visu sabiedrību.

  Citās ziņās, Kazahstānā ir nemieri, jo cilvēkiem bija piegriezies esošais diktators un viņa ģimenes un draugu kleptokrātija. Kazahstāna nav gluži Ziemeļkoreja vai Afganistāna, bet tomēr daudziem dzīve tur bija sūdīga, kamēr elite dzīvoja zaļi. Tagad šos nemierus būs apspiedušas krievu kaujas vienības. Kas tomēr ir ļoti traģiski, jo pats princips – Krievija apspiež nemierus pret diktatoru, labi parāda, ka viņi nav pareizajā vēstures pusē. Šajā sakarā man ir divas bažas – kaut kādā brīdī tauta var sacelties arī pret rietumu diktatoriņiem, kā Makronu, kurš atklāti paziņo, ka vienkārši grib paņirgāties par pilsoņiem, kas nepakļaujas viņa neracionālajām pavēlēm. Un otra – ja radīsies jukas, Krievija var izmantot kādu izdevīgu brīdi, lai “atbrīvotu” arī Latviju. Šis brīdis kādreiz likās absolūti neiespējams vai tik attālināts, ka nebija apspriešanas vērts, bet nu vairs jau ne.
  Wednesday, January 5th, 2022
  5:13 pm
  Atcerēsimies, ar ko viss sākās – ar paniku, ka mirstība no kovida ir 3,4% (PVO dati). Cibiņš katzenjammer toreiz aizstāvēja PVO kļūdaino vēstījumu.
  12:42 pm
  Ļoti labi var redzēt šo atšķirību veselības stratēģijā:

  1. Cilvēki, kas nonāk slimnīcā, jo nav vakcinējušies, nav pietiekami informēti un tās ir lielas iespējas informēšanas un vakcinēšanas ziņā.

  2. Mana pieeja ir vienkārši izbesīt cilvēkus, kuri nedara, kā es viņiem saku.

  Pēc hospitalizēto un mirušo skaitļiem abas pieejas ir apmēram vienādas. Pirmā pieeja veicina demokrātiju, otrā – totalitārismu un varas ņirgāšanos par cilvēkiem.

  Kurā pusē nostāsieties jūs, dārgie lasītāji?
  Tuesday, January 4th, 2022
  1:17 pm
  Neskaties augšup
  Arī populārais blogeris Matthew Yglesias uzskata, ka tie, kas domā par šo filmu kā par globālās sasilšanas problēmu, nespēs izbaudīt tās humoru:

  If you insist on listening to the creators and seeing it as about climate, then while you might appreciate a few moments, I think you’ll mostly be annoyed and then start saying “but it’s not even funny” blah blah blah.
  10:21 am
  Patiesībā pat mediķiem ar pozitīvu kovida testu, bet bez nopietniem simptomiem nevajadzētu izolēties. Tagad tā dara Austrālijā.

  Omikrons plus vakcinācija vairumam cilvēku ir kā iesnas vai saaukstēšanās. Apturēt ekonomiku tā dēļ tiešām nav vērts. Ne jau velti Eiropā briest nemieri pret totalitāriem ierobežojumiem. It īpaši šajā ziņā ir jāpiemin Nīderlande.

  Atcerēsimies arī šo – laiku, kad ar ierakstu, ka kovids nav bīstams vairumam cilvēku, tevi varēja nobloķēt facebook vai twiterī. Tas nemaz nebija tik sen un joprojām neesmu dzirdējis nekādu nožēlu vai atvainošanos no tiem “varoņiem”, kas atbalstīja šādu cenzūru. No cibas gan daudzi šādi cenzori, kas publiski aicināja nelasīt manis rakstīto, ir izdzēsušies vai vairs neraksta.

  Daži vēl kaut ko runā par “piespiedu vakcināciju” kā vienīgo izeju – absolūti neņemot vērā, ka vakcinācija neierobežo infekcijas izplatību.

  Atlaišana no darba par vakcinācijas nesaņemšanu ar šādām vakcīnām ir kā atlaišana no darba par to, ka nevēlies pārgulēt ar sava darba priekšnieku vai priekšnieci. Politiķi, kas izdeva šādus rīkojumus, nākotnē tiks tiesāti kā Hārvijs Vainstīns.
  Monday, January 3rd, 2022
  11:23 am
  Papildinājums diskusijai par to, ka inflācijas iemesls ir piegādes ķēdes problēmas, nevis uzņēmumu kāre pēc lielākas peļņas.

  To labi raksturo Ikea paziņojums par cenu celšanu, minot piegādes ķēdes un izejvielu cenu pieaugumu.

  Es arī noraidu pārmetumus, ka skatos uz šo pārāk vienkāršoti. Pirms es vakardienas ieraksta es biju izlasījis vairāku ekonomistu, ieskaitot Paula Krūgmana, viedokli par cenu kontroli. Radās iespaids, ka pārliecinošais vairākums uzskata, ka cenu kontrole nekādi nespēs mazināt inflāciju, bet tā var tikai kaitēt.

  Tiem, kam interesē dziļāka teorija, var izlasīt šo bloga ierakstu. Arī to es biju izlasījis pirms vakardienas ieraksta. Taču šīs lietas ir sarežģītas un teorētiskas, tāpēc centos domu izteikt pēc iespējas mazāk vārdos. Mani personīgi visvairāk pārliecina personīgā pieredze.

  Pirms gada es biju aizceļojis uz Kubu, un vērojis kā kubieši cieš no pārtikas veikalu tukšajiem plauktiem un melnā tirgus cenām, kuras nevar atļauties valsts darbā strādājošie. Es redzēju un pat reizēm pastāvēju milzīgajās rindās pēc ikdienišķiem produktiem, pēc maizes, ieskaitot īpašos valdības importa preču veikalos, kuros iegādāties preces varēja tikai ar ārzemju valūtas bankas karti.

  Kad es pajautāju kubiešiem, kas pēc viņu domām ir galvenais preču trūkuma cēlonis, viņu atbilde bija – spekulanti. “Spekulanti izpērk preces, lai pārdotu par augstāku cenu melnajā tirgū.” Es pat necentos viņus pārliecināt, ka spekulanti un melnais tirgus ir tikai brīvā tirgus iztrūkuma sekas. Viss maksā tik, cik tas maksā. Ja pieprasījums ir lielāks par piedāvājumu, tad cenai ir jāceļas. Ja valsts veikalā cena tiek noteikta zemāka, tad skaidrs, ka to ātri izpirks un pārdos citur par reālo tirgus cenu.

  Savukārt inflācija rietumos šobrīd ir kovida ierobežojumu radītās sekas. Tam nevajadzētu būt nekādam pārsteigumam, jo kā gan citādi varētu atsaukties milzīgās karantīnas, aizliegumi ceļot, bez īpašas vajadzības uzturēties karantīnā līdz divām nedēļām pat transporta loģistikas darbiniekiem, kā arī naudas drukāšana, lai samaksātu uz laiku no darba atstādinātiem. Citiem vārdiem sakot, nulles kovida un mājsēžu pieeja ir izrādījusies ļoti postoša ekonomikai, un visdrīzāk arī neizglāba dzīvības, kā to apliecina Somijas (jā, tieši Somijā nevis Zviedrijā bija vismaigākie ierobežojumi un arī vislabākie rezultāti) piemērs un citi viedokļi.

  Tagad mēģinājumi kontrolēt cenas, lai mazinātu inflāciju, ir nesaprātīgi, un radīs vēl lielākas problēmas. Es tomēr ceru, ka valdības, lai cik absurdi nerīkotos, tomēr nebūs tik ļoti sociālistiski noskaņotas.
  Sunday, January 2nd, 2022
  8:14 pm
  Kāpēc Amsterdamā policija ar suņiem uzbrūk mierīgiem protestētājiem?
  10:34 am
  Ok, jaunais gads jau ir sācies ar ļoti nopietnām bažām. Kreiso ekonomiste inflācijas dēļ pilnā nopietnībā iesaka atgriezties pie padomju laiku cenu kontroles.

  Man vislabāk patika šāds skaidrojums – tirgus cena ir arī informācija, kas par kaut ko liecina (ražotāju iespējām ražot, patērētāju interesi patērēt utt.). Ja mums šī cena nepatīk un mēs esam gatavi ar likumu noteikt citu, tad tas ir kā nepatīkamas informācijas cenzēšana un aizstāšana ar propagandu. Totalitārās sistēmās vārda brīvības aizliegšana iet roku rokā ar cenu kontroli, kas noved tikai pie tukšiem veikalu plauktiem un neefektīvas ražošanas.

  Ir ļoti dīvaina sajūta, ka tas ir jāskaidro cilvēkiem, kuri paši nav pieredzējuši padomju laiku lielās rindas, tukšos veikalu plauktus, absurdo sistēmu, kad pa lēto varēja nopirkt tikai maizi un tad nu visi to pirka un baroja lopiem, jo lopbarību nopirkt nevarēja.

  Es ļoti labi saprotu, ka cilvēki ir dusmīgi par augsto inflāciju, it īpaši par elektrības rēķiniem. Tas ir pateicoties “zaļo” aktivitātēm. Vācija tikko aizvēra 3 atomelektrostacijas, un pēdējās 3 arī drīz aizvērs. Bet risinājums tam nav atgriešanās uz sociālisma cenu kontroli.
  Thursday, December 30th, 2021
  1:29 pm
  Kādā ziņā HIV, tuberkuloze, vējbakas un kovids ir līdzīgi?

  Šis nav jautājums uz atjautību, jo, ciktāl man ir zināms, šīs ir pilnīgi dažādas slimības, kurām ir ļoti atšķirīga norise, iznākums, inficēšanās iespējamība, izplatība un ārstēšanas veidi. Varbūt vienīgi līdzīgais ir tas, ka tās rada vīrusi vai baktērijas, bet ar to visa līdzība arī beidzas.

  Kāpēc mana sākotnējā prognoze, ka kovids kļūs par endēmisku slimību, līdz šim brīdim ir izrādījusies viena no visprecīzākajām? Arī šeit nav nekādas slepenas zināšanas vai atskārsmes. Tikai tas, ka es necentos novilkt neesošas paralēles ar citām vīrusu izraisītām slimībām. Bija skaidrs, ka kovids jeb SARS-CoV-2 ir koronavīrusa tips, un sākotnējie dati par lielo atšķirību slimības smagumā pēc vecuma lika domāt, ka tas darbosies līdzīgi visiem pārējiem saaukstēšanās vīrusiem (no kuriem koronavīrusi ir tikai daži). Tās bija vislielākās līdzības, tāpēc likt prognozes uz šo aspektu bija viscerīgāk.

  Protams, arī nelielas zināšanas par cilvēka imunitāti palīdzēja. Bet tās arī nebija nekādas dziļās – vienkāršs princips, ka cilvēki izveseļojas no infekcijas slimībām tad, kad organisma imūnsistēma ir izstrādājusi specifisku aizsardzību, ko ietver antivielas vai T šūnu un B šūnu receptori. Šī specifiskā aizsardzība ir daudzu nejaušu DNS rekombināciju rezultātā radīti proteīni, kuriem palaimējas būt vairāk vai mazāk precīzi atbilstošiem kaitīgā patogēna proteīniem. Attiecīgi organisms tad pavairo šīs specifiskās antivielas vai T un B šūnas, lai aktīvi ar savietošanos šiem kaitīgajiem patogēniem vai to inficētajām šūnām atzīmētu tās iznīcināšanai. Pēc tam, kad infekcija ir iznīcināta, daudzas šīs B šūnas kļūst par atmiņas šūnām, kas var aktīvi pavairoties, kad atkal organismā nokļūst šie patogēni.

  Tāpēc mani pandēmijas sākumā ļoti pārsteidza pārmetums no cibiņa par to, ka vēl jau nav noskaidrots, vai izslimojušai personai vispār saglabājas imunitāte. Protams, imunitāte ir ļoti sarežģīta, tur var būt visādas nianses – cik ilgi šīs atmiņas B šūnas saglabājas? Cik laba ir to atbilstība pret citiem vīrusu variantiem? Bet pēc beiziāna pieejas un esošās pamatinformācijas bija skaidrs, ka izslimošana radīs zināmu imunitāti, kurai nevajadzētu būt sliktākai par vakcinācijas iegūtu imunitāti, jo tās izveides process ir tieši tāds pats.

  Arī tā izrādījās patiesība par spīti daudzajiem valdības meliem, ka mums nav nekādas informācijas par to. Man joprojām nav skaidrs, kāpēc bija apgalvojumi, ka šī pamatinformācija nav vērā ņemama. Mans pieņēmums ir, ka valdības apzināti melo, lai izrādītu totalitāru kontroli pār iedzīvotājiem. Kāpēc tiek apgalvots, ka ir jātestē visi ieceļotāji Latvijā (jo arī vakcinētie var izplatīt infekciju tikpat viegli kā nevakcinētie) un vienlaicīgi veikalus var apmeklēt tikai vakcinētie (jo vakcinētie infekciju neizplata vai izplata nozīmīgi mazāk). Skaidrs, ka abi šie apgalvojumi ir pretrunā viens otram. Valdība melo un ja cilvēki bez iebildumiem ir gatavi pieņemt šos melus kā normālu valdības darbību, tad valdībai ir brīvas rokas darīt visu, lai bez vajadzības vēl vairāk ierobežotu visu cilvēku tiesības.
[ << Previous 20 ]
About Sviesta Ciba