Velkamists
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are the 20 most recent journal entries recorded in extranjero's LiveJournal:

  [ << Previous 20 ]
  Tuesday, January 17th, 2017
  10:12 am
  Trampomānija
  Runājot par mēdiju aizpriedumiem, šorīt bija labāks bloga ieraksts (bez reģistrācijas) par prestižo mēdiju aizspriedumiem pret Trampu:
  http://slatestarcodex.com/2017/01/17/another-followup-to-economists-on-education/

  Būtībā sākotnējais raksts radīja iespaidu, ka vairums ekonomistu ir pret izglītības privatizāciju (kas ir Trampa atbalstītā ideja). Tehniski raksts to nesaka, bet tas ir uzrakstīts (apzināti vai nē) tā, ka caurmēra lasītājam šāds iespaids varētu rasties, un bloga autors to empīriski pierāda, ka ap 91% to tā arī izlasa. Citiem vārdiem tās ir feikās ziņas plašākā izpratnē.

  Šis bija interesants, jo tas man atgādināja IELTS eksāmenu, kas man bija jānoliek, lai iestātos UK augstskolā. Eksāmenā bija līdzīgs raksts un beigās jautājumi, uz kuriem viena atbilde bija, ka rakstā tas nav teikts. Toreiz es atbildēju pareizi un dabūju maksimālo punktu skaitu. Bet tas bija eksāmens, un neesmu drošs, ka pavirši ikdienā lasot es to būtu pareizi uzķēris.
  Thursday, January 12th, 2017
  8:28 am
  Latvija kā nabadzīga Ziemeļvalsts
  Visiem patīk ceļojumu apraksti, vai ne? Ceru, ka jums patiks mans pēdējais ceļojums uz Latviju.

  Pirmkārt, Rīgā ļoti patika labi attīstītais sabiedriskais transports – pat šajā aukstajā laikā kursēja precīzi pēc saraksta, bija lēts un varēja nokļūt vajadzīgajās vietās. Nevar pat salīdzināt ar to haosu, ko radījuši vilcienu streiki UK.

  Vēl jauka bija apkalpošana gan bankā, gan pasu nodaļā. Var ievērojami just atšķirību attieksmē, kāda tā bija agrāk. Darbinieki bija ļoti laipni, atvainojās, ja kaut kas nebija tā. Man sākumā pasu daļa nepieņēma vienu dokumentu no bankas, un banka ļoti labvēlīgi uzreiz uztaisīja citādu dokumentu un pat neiekasēja papildu komisijas maksu. Vēl pat var pieminēt, ka ārzemēs dzīvojošajiem ID kartes dod bez maksas, bet to gan laikam daudzi uzskatīs par pamatiedzīvotāju diskrimināciju.

  Sanāca aizķeršanās ar pašapkalpošanas degvielas uzpildes staciju, kad bākā neietilpa cerētais daudzums par skaidrā naudā iemaksāto summu. Pat nepaspēju satraukties, ka būšu zaudējis naudu, kad automāts izdrukāja naudas izmaksas čeku, pret ko citā uzpildes stacijā uzreiz izmaksāja skaidru naudu.

  Ar braukšanu sākumā bija pagrūti turēties “nepareizajā” ceļa pusē, bet šķiet, ka citi vadītāji to neņēma ļaunā un palaida mani, kur vajadzēja un ļoti pateicās, kad es palaidu viņus. Sanāca amizanta situācija, gaidot māsīcu pie viņas darba, kad mašīnā jau centās iesēsties divas sievietes. Izrādās, ka viņas bija nobūkojušas taksify (vai kā sauc to koplietošanas taksi servisu) un bija iedomājušās, ka es tieši esmu atbraucis un gaidu viņas :)

  Citā vietā Pļavniekos mana noparkotā mašīna bija iesēdusies kupenā. Man nenācās ilgi mocīties, jo drīz pienāca trīs krieviski runājoši puiši un pat bez lūgšanas uzreiz piedāvājās palīdzēt un centīgi izstūma mašīnu, lai es varu braukt tālāk.

  Pavadīju arī laiku ar draugiem Latvijas viensētās, bez krāna ūdens vai skalojamām tualetēm. Ko lai šeit vēl piebilst – nabadzīgi cilvēki ir ļoti sirsnīgi. Bet tas lauku skaistums ziemā noteikti ir tā vērts, lai pateiktu nē dzīvei lielpilsētā. :)
  Saturday, December 24th, 2016
  10:33 am
  Piemiņai
  Britu šoferis savāc ziedojumus nogalinātajam poļu šoferim, kura rīcība iespējami samazināja upuru skaitu.

  Šis ir ļoti labs Ziemassvētku solidaritātes žests, kas šobrīd ir ļoti nepieciešams, lai kaut nedaudz mazinātu politiķu feilus un centienus radīt šķelšanos.
  Thursday, December 22nd, 2016
  9:33 am
  Vakar noskatījos jauno filmu Passengers un ļoti patika par spīti kritiķu nosodījumam. Nenoliegšu, ka bija arī vājākas vietas, piemēram, gaidīju, ka tajā stikla baseinā būs kailpeldes (just kidding) ;)

  Šī filma ir unikāla ar to, ka parāda nākotnes AI un androīdus to īstajā gaismā – ka tie ir tikai sarežģītas programmas vai datori un nekas vairāk. Pļāpīgais AI bārmenis, kurš apsola neko nestāstīt, bet kādā dienā atklāj meitenei šausmīgo patiesību, salaužot viņas sirdi... Viņā nebija nekādas atriebības, viltus, žēluma, taisnīguma tieksmes – pilnīgi nekā un augsti attīstīti AI pat nākotnē nesniedzas līdz morāles vai apziņas kategorijām. Tikpat labi viņa vietā varēja būtu dators, kura programmā ir caurumi, kuru izmanto hakeri, lai nopludinātu mūsu slepeno saraksti.

  Filma parādīja, ka humānisms ir galvenais un valda pār tehnoloģijām. Tas ir pretēji AI apokalipses sludinātājiem, kas kļuvuši populāri pēdējā laikā, un droši vien bija iemesls, kāpēc piešķīra šim stāstam tik zemu reitingu.
  3:17 am
  par Berlīnes traģēdiju
  Cik saprotu, tas tunisietis-terorists bija ievainots, izlēcis no mašīnas un bēdzis prom. Vācieši dzinušies pakaļ, bet pazaudējuši un beigās kādā parkā savākuši līdzīga paskata čali (tumsā visi kaķi pelēki). Laikam jau rietumnieki paliek resni un fiziski vāji, ka nespēj tikt līdzi pat ievainotam bēglim, lai to noķertu. Nekad nebūtu domājis, ka fiziskā forma ir tik svarīga sabiedrības drošībai, bet redz ka tomēr ir. Visiem jaunajā gadā novēlu aktīvi vingrot vai kā citādi uzlabot savu fizisko sagatavotību.
  Monday, December 19th, 2016
  10:42 pm
  Lai gan raksta, ka ASV elektorātu balsu nodošanā nekādu pārteigumu nav, tomēr bija pārsteigums, ka vairāki centās nodot balsi nevis par Klintoni, kā paredzēts, bet kādu citu kandidātu, un 4 pat tas izdevās. It kā nav būtiski, bet ļoti skaidrs simbolisks žests.
  2:36 pm
  Vai ar asinīm Latvijā “laistās”?
  Apinis uzrakstījis kā vienmēr ļoti nediplomātiski (es personīgi nesaprotu, kāpēc vajadzēja uzbraucienus vadītājai), bet šķiet, ka hederai ir daļa taisnības šajā sakarā. 2/3 pārlieto asiņu varētu būt pārlietas nevajadzīgi. Tas vēl pat nenozīmē, ka 1/3 ir noteikti glābušas, jo skaidrs, ka kritiskās situācijās mēģina visu iespējamo, un tas ir pamatoti, bet ne vienmēr tas palīdz.

  Galvenā doma ir tāda, ka tāpat kā visas iedarbīgās medicīniskās procedūras, arī asins pārliešanas var būt kaitējošas, un ir rūpīgi jāizvērtē, cik tās ir pamatotas. Tas gan nav triviāls uzdevums pat ekspertiem šajā jomā, bet nu labi, ka diskusijas par to ir sākušās. Cilvēki gan parasti iestrēgst uz emocionālo “Asins pārliešana glābj dzīvības! Kāpēc tu esi pret tām?”
  Saturday, December 17th, 2016
  7:56 am
  zinātnes feils
  Tātad ap 25 cilvēki Latvijā varētu būt inficēti ar C hepatītu, saņemot inficētas asinis. Tas nav daudz uz kopējo cilvēku skaita, tomēr nepatīkami. Īstais zinātnes feils bija Ēģiptē, kur ar C hepatītu ir inficēti 21% iedzīvotāju. Tā kā Ēģipte ir liela valsts, iespējams, vairāk cilvēku pasaulē ir inficēti ar šo slimību tieši medicīnas, nevis kāda cita iemesla dēļ.

  Grūti pat iedomāties, cik vēl ir daudz lietu, kas šodien tiek uzskatītas par absolūti drošām, nākotnē izrādīsies ļoti kaitīgas. Lai gan cilvēka augstprātība saka pretējo – ka mēs taču esam tie gudrākie un šie riski ir pietiekami izvērtēti un šādi feili ir neiespējami.
  Sunday, December 11th, 2016
  11:20 am
  Latgaliešu valodas fonētika
  Šis ir interesants http://klab.lv/users/krii/1743625.html. Cilvēku spējas ieraudzīt itin visā tikai sūdus ir fenomenāla.

  Man tas atgādina tos laikus, kad draugs sūdzējās, ka viņam ir problēmas, ka, ieiejot internetā, viņiem parādās vīrusi un visādas figņas. Vienreiz iztīrīju viņam datoru, bet viņam uzreiz atkal problēma. Es prasīju, lai parāda, ko viņš dara (bija aizdomas, ka varbūt iet porno lapās). Bet nē, viņš gāja noteiktās klikbaitu lapās, kas viņam bija vajadzīgas. Un tad bija interesantākais, ka viņš redzēja visas šaubīgās reklāmas, bet nespēja ieraudzīt to, kur viņam jāspiež, lai lejupielādētu vajadzīgos materiālus. Un tad viņš uz labu laimi klikšķināja visu pēc kārtas, cerībā, ka izdosies dabūt vajadzīgo. Protams, tam bija ļoti mazs sekmīguma procents. Bet interesantākais bija tas, ka es vispār tās reklāmas neredzēju, jo īstā klišķināmā saite bija tik izcelta, ka viss pārējais bija nozudis.

  Tieši tāpat ar šo lapu: http://langala.mozello.lv/latgalu-valoda/ Ir cilvēki, kas redz tikai sūdīgu politisko vēstījumu, bet neredz pašu galveno – jauko latgaļu valodas fonētikas kompilāciju: http://site-320170.mozfiles.com/files/320170/1_I_VALERJANS__Latgalu_valodas_fonetika__1995_.pdf Līdz šim pilnīgāku aprakstu nav gadījies redzēt. Mazās valodas vispār ir ļoti neizpētīta lieta.
  Saturday, December 10th, 2016
  7:06 pm
  Par globālo sasilšanu
  Trauksme par to man šķiet ļoti līdzīgai tai, kādu cēla Maltuss, ka cilvēku skaita pieaugums pārsniegs pārtikas ražošanas iespējas. Formāli viņam bija taisnība pēc tā laika tehnoloģijām, bet tas ir pesimistisks skatījums uz cilvēku spējām.

  Pirmkārt, modeļi, kas prognozē temperatūras pieaugumu, nav validēti. Var pieņemt, ka temperatūra celsies, bet par cik, to neviens skaidri nezina.

  Otrkārt, vai izmaiņas būs tik negatīvas, kā tas tiek paredzēts? Ir jau slikti, ja jūras līmenim ceļoties, daļa zemes applūst, un ļaužu masām ir jāpārceļas. Bet tieši, cik slikti? Lielākajai daļai ir gadījies dzīvē pārcelties uz citu dzīves vietu, un parasti tas nozīmē atrast vēl labāku vai vismaz līdzvērtīgu mitekli. Tehnoloģiju attīstība var mainīt daudzus parametrus šajā sakarā.

  Treškārt, un vissvarīgāk, ekonomiskie modeļi, kas paredz iespēju kaut ko mainīt šajā sakarā, visdrīzāk, ir pilnīgi garām. Ekonomistiem nav daudz veiksmes stāstu, it īpaši, ja tiek iesaistīti politiķi. Daudzi globāli projekti ar labiem nodomiem ir izgāzušies. Piemēram, eirozonas projekts Eiropas dienvidvalstīm ir radījis tikai problēmas. Ir bažas, ka tieši drakoniskās oglekļa kvotas var noslāpēt ekonomikas attīstību, kas var bremzēt jaunu tehnoloģiju atklāšanu, kas ļautu iegūt tīrāku enerģiju un vai citādi uzlabot dzīvi. Āķis ir tajā, ka atklājumus nevar ieplānot, tie rodas spontāni. Bet tam var radīt labvēlīgu augsni – universitātes utml., ko nevar izdarīt bez krietniem papildu līdzekļiem. Ne jau velti šobrīd visvairāk izgudrojumu nāk no Kalifornijas un citām vietām, kur cilvēki ir visbagātākie, nevis no Ķīnas vai Indijas, kur cilvēku ir visvairāk, taču vairums ir ļoti nabadzīgi.
  Friday, December 9th, 2016
  11:59 am
  Pamanījāt ziņās, ka amerikāņu dzīves ilgums pēc vairākiem stagnācijas gadiem tagad ir nedaudz nokrities? Tas jau tā bija mazāks nekā vairumā attīstīto Eiropas valstu (Latviju šeit nepieskaitīsim). Par iemesliem neprātošu, jo tie var būt dažādi – sākot no dārgās veselības aprūpes, neveselīga dzīvesveida, augstā stresa un pieaugošās nevienlīdzības. Bet pats fakts atbilst novērotajām tendencēm, ka dzīve šobrīd šajā valstī neiet uz augšu. Izmaiņas ir vajadzīgas, un cilvēki tās vēlas panākt, un ne tikai ASV, bet arī citur pasaulē. Varbūt ne vienmēr pareizā veidā, bet labāk mēģināt uz zaudēt, nekā iegrimt pašapmierinātībā un neko nedarīt.
  Wednesday, December 7th, 2016
  11:57 pm
  Kā atšķirt fake news?
  Visus satrauc fake news, bet kā tad var atšķirt īstu mantu?

  Piemēram, vai tiešām Asads ir bīstamāks par ISIS?

  Publicēts respektablā izdevumā, autors pārstāv The International Institute for Strategic Studies, kas ir pētniecības institūts UK un padomdevējs valdībai stratēģiskos ārpolitikas jautājumos.

  Bet aizdomas rada tas, ka viņu mājaslapā institūta nosaukums ir ar visiem lielajiem burtiem dumjā fontā. Ļoti neprofesionāli. Bet nu labi, akadēmiķiem nav jāzina tik laicīgas lietas, un finansējums nekad nav pietiekams, lai tērētu daudz naudas mājaslapām.

  Bet izrādās, jā, viņi saņēma ļoti lielus ziedojumus, 25 miljonus mārciņu, no Sūda Barbarijas, ko gan mēģināja noslēpt. Un ja papēta šo dziļāk, tad vispār šķiet, ka visa bēgļu krīze tiek izspēlēta pēc Sūda Barbarijas iegribām. Tā jau domāju, ka tas neapstājās tikai ar ziedojumu Klintones fondam (par ko jau vien viņa bija pelnījusi zaudēt vēlēšanās).

  Ironiski, institūta saīsinājums IISS ir tie paši burti kā ISIS. Nu kā lai vairs tic kaut kam pēc šādām lietām?
  Friday, December 2nd, 2016
  8:55 am
  Priecīga ziņa daudziem cibiņiem – Amerikā ir sākti klīniskie pētījumi ar ecstasy (MDMA) izmantošanu stresa traucējumu ārstēšanā. :) Paies kādi 5 gadi un varēsiet iet pie ārsta, lai izraksta šīs zāles.
  Saturday, November 26th, 2016
  5:44 pm
  No Fidela var mācīties to, kā neliela valsts bez jebkāda atbalsta spēja noturēties pretī lielas citas valsts iebrukumam.

  Te daudzi mīž no Krievijas un domā, ka bez starptautiskām garantijām viss ir zaudēts, bet reāli tieši neatkarības gars, nevis aizjūras onkuļi ir īstais spēks. Neviens neko nevarētu izdarīt, ja mums būtu tāds spars kā kubiešiem.
  4:33 pm
  Izrādās, ka ar to rakstu par post truth liberāļiem ir sanācis skandāls, jo bija paredzēts to publicēt tikai UK versijā, bet sanācis parādīt arī ASV lasītājiem, kas šiem nebija politkorekti un lasītāji bija sašutuši, bet mēdijam bija risks zaudēt reklāmas ienākumus.

  Shēma sāk palikt skaidra – politkorekts ir tas, kas ļauj mēdijiem gūt maksimāli lielu peļņu. Tāpēc arī ir vērojama tāda pretestība pret ne-meinstrīma mēdijiem. Ne jau tāpēc, ka viņi būtu sliktāki vai labāki, bet tieši tāpēc, ka viņi atņem tradicionālajiem jau tā sarūkošo peļņu.

  Mēdiju kari būs brutāli.
  8:50 am
  Sestdienas rīta īsais politiskais apskats :)
  Piebalgs (V) šeit saka: Mums kaut kā neiet, būs jāņem piemērs no Trampa.

  Pabriks (V) davai pamēģināšu: Vienotība pieļāva kļūdu un uzlika soc. nodokli no minimālās algas. Pabrik, mēs jau zinājām, ka jūs esat galīgie sūdi, bet tas ir galīgi garām, jo populisti savas kļūdas noveļ uz citiem, lol.

  Rinkēvičs (V) saka: Nu ir sūdi vagā, mēs neko nesaprotam, kā tauta dzīvo. Tulkojums: Čaļi, izskatās, ka mēs pakāsīsim vēlēšanas :(

  Dolgopolvs (S) izmet: Ušakovs nevar būt līderis. Hmm, nez ko tas nozīmē? Varbūt jau sākt pieņemt likmes, pēc cik gadiem Ušakovs būs premjers?
  Thursday, November 24th, 2016
  5:43 pm
  feils
  Papildinājums: Post-truth lib runā par eirofondiem. Eirofondi, protams, ir ļoti labi, tie Latvijai dod daudz, tikai tiem nav tieša sakara ar dalību eirozonā. Turklāt, ja šo fondu nebūtu, tad izaugsmes līkne pēc eiro piesaistes būtu vēl par kādiem pāris procentiem zemāka.
  2:26 pm
  Speciāli post-truth liberāļiem.  1998. gads ir šausmīga Krievijas vērtspapīru krīze – izaugsme nokrītas tikai nedaudz.

  2004. gadā lats tiek piesaistīts eiro. Sākumā viss it kā ir normāli, bet kad sākas krīze, tad piesaistītais lats iedzen bezdibenī. Šobrīd izaugsme ir zemāka nekā 1998. gada Krievijas krīzes zemākajā punktā.

  Igaunijai, kas ieviesa eiro ātrāk nekā Latvijā, iet vēl sliktāk. :(
  1:52 pm
  http://www.csb.gov.lv/statistikas-temas/nodarbinatiba-un-bezdarbs-datubaze-30033.htm – lapa nav atrasta. Pinjons pat nejēdz linkus ielikt.
  12:52 pm
  http://arstechnica.co.uk/tech-policy/2016/11/post-truth-spawned-by-liberal-left-long-ago-brexit-trump/

  Vēl tagad atceros, kā intenormal cibā slavēja ASV iebrukumu Irākā pat tad, kad bija atklājies, ka nekādi ķīmiskie ieroči Irākā nav un tie bija post-truth meli.

  Sorry, you have been wrong on mostly everything so far.
[ << Previous 20 ]
About Sviesta Ciba