I am the nigger of Sviesta Ciba
 
[Most Recent Entries] [Calendar View] [Friends]

Below are 20 journal entries, after skipping by the 20 most recent ones recorded in extranjero's LiveJournal:

  [ << Previous 20 -- Next 20 >> ]
  Sunday, August 9th, 2020
  2:08 pm
  10:31 am
  Vegāniem šķiet ir vāja izpratne par to, kam vajadzētu būt galvenajam viņu dzīvesveidā – par vegāniskas pārtikas aspektiem. Šķiet, ka viņu idejas vairāk ir balstītas uz to, ka dzīvnieki ir līdzvērtīgi cilvēkiem un varbūt pat dažkārt labāki par tiem. Daži šo ideju pat pavelk tālāk un ir atklāti cilvēku nīdēji.

  Tas ir pretrunā ar reliģisko veģetārismu, no kura hinduisms ir zināms visplašāk pasaulē. Hinduisti tradicionāli ir veģetārieši, taču par spīti popularizētiem priekšstatiem viņi neuzskata dzīvniekus par svētiem. Viņu skatījumā dzīvnieki ir nesaprātīgi, tumsonīgi radījumi, kas ir netīrīgi un izplata dažādas slimības. Protams, tas nenozīmē, ka tāpēc pret viņiem vajadzētu izturēties slikti. Dzīvnieki ir ļoti noderīgi un vajadzīgi gan kā daļa no ekoloģijas, gan kā mājdzīvnieki.

  Hinduisti visvairāk izvairās no govju ēšanas, un tas galvenokārt ir saistīts ar to, ka Krišna bērnībā bija govju gans un tā ir cieņas izrādīšana Krišnas spēlēm. Līdzīgi kā rietumu sabiedrībā neēd suņus, jo tie mēdz būt mīļdzīvnieki, vai UK neēd zirgus, jo jāšanas sports ir nacionālā aizraušanās.

  Bet ir arī cits, vēsturisks skaidrojums, kāpēc Indijā neēd govis. Senāk lauksaimniecība bija ļoti atkarīga no šiem dzīvniekiem – ar vēršiem ara, bet no govīm ieguva pienu. Tāpat govs mēslus izmantoja un pat šobrīd laukos izmanto gan kā kurināmo ēdiena gatavošanai, gan kā mēslojumu. Dzīve Indijā nav viegla un ik pa laikam sausuma, plūdu, kaitēkļu un citu problēmu dēļ, kad raža iet bojā, cilvēkiem ir jācieš bads. Bada laikā ir ļoti liels vilinājums apēst visus lopus. Diemžēl, ja tiek apēsti visi mājdzīvnieki, tad pēc sausuma perioda beigām vairs nav iespējams atjaunot lauku apstrādi. Sabiedrības labā būtu bijis vajadzīgs pieņemt likumu par būtisko dzīvnieku aizsardzību. Tā kā agrāk likums un reliģija bija viens un tas pats, radās šī reliģiskā norma nenogalināt dzīvniekus.

  Līdzīgi ir islāmā, kur ir stingra tradīcija neēst cūkas gaļu. Kādreiz ar cūkas gaļu izplatījās parazīti, un toreiz cilvēki tik labi neizprata parazītu dzīves ciklu, bet nojauta, ka tam ir kaut kāda saistība ar cūkām. Attiecīgi norādījums neēst cūkas gaļu bija efektīvs sabiedriskās veselības uzlabošanā.
  Saturday, August 8th, 2020
  2:24 pm
  Kas pietrūkst vegāniem
  Saskaņā ar NHS ieteikumiem vegānu diēta ir viegli ievērojama, ja vien nerunājam par īpašām grupām, kā grūtniecēm vai zīdošiem bērniem.

  Īpaša uzmanība jāpievērš 5 galvenajām kategorijām: kalcijs, D vitamīns, dzelzs, vitamīns B12 un omega-3 taukskābes.

  Kalcijs ir visvairāk zaļajos dārzeņos – kāpostos, brokoļos – zirņos, sezama sēklās un žāvētos augļos (rozīnes, plūmes).

  D vitamīnu var izstrādāt sauļojoties, bet ja saules ir par maz, tad gan ir vajadzīgas piedevas. Dažās valstīs to jau pievieno brokastu pārslām.

  Dzelzi var dabūt, ēdot zaļos dārzeņus. Par spīti nostāstiem spināti nav īpaši bagāti ar dzelzi. Šīs ziņas bija ieviesušās drukas kļūdas dēļ. Bet var ēst arī riekstus, žāvētus augļus, pupas, zirņus, lēcas.

  Vitamīnu B12 gan var uzņemt tikai ar piedevām. Dažreiz sojas pienam tas jau ir pievienots.

  Omega-3 taukskābes ir linsēklu vai rapšu eļļā, tofu un valriekstos.

  Galvenais ir ēst pietiekami daudzveidīgu uzturu. Sekojot šiem ieteikumiem, vismaz 95% vegānu viss būs pilnīgā kārtībā. Atlikušajiem 5% situācija var būt sarežģītāka, un tad gan ir ieteicams aiziet pie ģimenes ārsta, lai uztaisa asins analīzes un konkrēti paskatās, kā pietrūkst un ko var darīt, lai to novērstu. Šeit to izvērtēt nebūs piemēroti.

  Jābūt piesardzīgiem ar tiem, kas reklamē dažnedažādus uztura bagātinātājus. Tie var būt ļoti noderīgi iepriekš minētajiem 5%, taču tirgotāji vēlas tos pārdot visiem 100%. Viņi noalgo vislabākos reklāmistus un tirgošanas aģentus, un es neceru, ka daiļrunībā un pārliecināšanas spējā jebkad spēšu ar viņiem sacensties. Nav jau nekas daudz, ja kāds – drošs paliek nedrošs – nopērk parastos ikdienas multivitamīnus, kuri Tesco maksā aptuveni 1 mārciņu. Bet ļoti žēl, ka daudzi cilvēki nevajadzīgi pērk visdažādākos vitamīnus, kas maksā 10, 20, pat 50 eiro. Vegāni ir ļoti viegli ietekmējama un emocionāla patērētāju grupa, tāpēc esiet piesardzīgi!
  Friday, August 7th, 2020
  8:36 am
  Viena lieta, kas vieno Hezbollah un valdības, kas ieviesa stingras karantīnas, neņemot vērā to mazo efektivitāti un lielo kaitējumu, ir cīņa pret ienaidnieku.

  Hezbollah izpostīja Libānu jau pirms sprādziena ostā. Viņi visu laiku cenšas citiem uzbrukt un saskata, ka visapkārt ir ienaidnieki, bet rezultātā viņi tikai izposta paši savu valsti. Nekādā plašā karadarbībā viņi nav piedalījušies, un reāli jau viņus neviens daudz neapdraud, bet mūžīgā kara retorika un dzīve iedomātā ienaidnieka ielenkumā var būt tikpat postoša.

  Līdzīgi ir ar tiem, kas uztver koronavīrusu kā ienaidnieku, un runā par nebeidzamo cīņu un mobilizāciju pret to.

  Vīruss nav saprātīgs, un pret to nevar cīnīties. To var vai nu izārstēt, vai arī izvairīties no tā izplatīšanas. Galu galā var arī iegūt imunitāti pret to – vai nu ar vakcīnu, vai dabiskā ceļā.

  Visu šo pasākumu pielīdzināšana karam ir ļoti nevajadzīga un tikai rada nevajadzīgu satraukumu. Karš ir ļoti postošs, pat ja tas mājo tikai cilvēku galvās.
  Tuesday, August 4th, 2020
  10:53 pm
  GTP-3
  Lielākais atklājums GTP-3 sakarā ir tas, ka vairums cilvēku runā tikpat nesakarīgā, lai gan labā valodā.

  Es paskatījos to piemēru par farmāciju, kuru te ievietoja, kā piemēru zināšanām, un tas bija diezgan bezsakarīgs un neloģisks. Bet vairums cilvēku to tā neuztvēra, jo stils bija šķietami pareizs (nepareizi bija nosaukumi, klasifikācija, absolutizācija utt.).

  Tieši tāpat cilvēki nepamana pretrunas izteicienos, piemēram, ka maskas nepalīdz, tāpēc atstājiet tās mediķiem. Bet vēlāk šo bezsakaru cenšas racionalizēt kā labdabīgu varas mēģinājumu saglabāt deficītās maskas mediķiem, tādējādi sūtot signālus valdībai – mēs ticam visiem jūsu meliem, lūdzu, melojiet vien mums tālāk.

  Valdības ar prieku to arī darīja. Ja kāds nepiekrita šiem meliem, tad viņš tika bloķēts un cenzēts visos iespējamos veidos.

  Vairums cilvēku nepamana cik pretrunīgs ir bijis pilnīgi viss ieteiktais koronavīrusa sakarā.

  Tika aicināts stingri mazgāt rokas, lietot cimdus, izvairīties no skaršanās virsmām. Daži pat cibā augļus mazgāja ar fairy. Tagad tas ir viss ir pierimis, jo nebija nekādu pierādījumu, ka pēc tā ir vajadzība. Ar vīrusu visvairāk inficējas ieelpojot.

  Tika uzsvērts, ka vissvarīgākā ir katra paša atbildība, bet realitātē vislielākā inficēšanās notika veco ļaužu aprūpes namos, kad ārsti nosūtīja neizārstētus inficētos atpakaļ uz tiem.

  Tika stingri ierobežoti ceļojumi, bet kad UK nesen ieviesa karantīnu no Spānijas ieceļojošiem, tad Spānijas valdība pēkšņi mainīja domas un lobēja, ka ceļojumi ir droši.

  Šie notikumi labi parāda, ka ieviestie pasākumi Covid-19 sakarā par 90% ir tīri politiski bez praktiska labuma. Un galvenokārt tas ir tāpēc, ka cilvēki nav spējīgi atšķirt zināšanas no skaistas runāšanas. Vēl tagad atceros, ka visvairāk uzbrukumu man cibā bija par to, ka mirstība caurmērā ir tikai 0,6% (+/- atkarībā no riska grupu sastāva valstī), ko daudziem bija ļoti grūti pieņemt, jo fakti nav tik skaisti kā GTP-3.

  Es zinu, jums ir vajadzīgi skaisti vārdi un GTP-3 teksti jums būs tieši laikā. Vairums žurnālistu raksta tikpat bezsakarīgi, tāpēc GTP-3 viņus varēs aizstās pavisam drīz.
  Thursday, July 30th, 2020
  10:17 am
  Patiesības arbitrs

  Šis ir klasisks piemērs, kā tiek regulēta sabiedriskā doma.

  Protams, Madonnas ieraksts bija šitposts, bet katrs jau pa laikam ieraksta šitpostus. Tas jau nav nekādi aizliegts, un tā ir normāla brīvas izpausmes daļa.

  Daudzi ieraksti tika dzēsti, pamatojoties ar sabiedrisko drošību. Šajā gadījumā tā nav, jo ieraksts jau neaicina darīt kaut ko bīstamu. Tā ir kritika par to, ka bagātie cilvēki speciāli aiztur vakcīnu, lai kļūtu vēl bagātāki.

  Tas izklausās pēc muļķībām, un tādā veidā to teikt nav pieklājīgi. Bet kaut kādā ziņā jau tas nav daudz atšķirīgi no tiem ekonomistiem un citiem domātājiem, kas kritizē lēno zāļu apstiprināšanas procesu (FDA), kas šajā pandēmijā rada ārkārtīgi kaitīgas sekas. Tikai viņi to pasaka nedaudz inteliģentāk. Atcerēsimies arī PVO lēno domāšanu masku rekomendācijās, CDC fiasko testēšanas uzsākšanā utt.

  Cik esmu lasījis, šobrīd iespējamā vakcīna jau ir pārbaudīta ar cilvēkiem un darbojas. Bet vēl ir jāiziet ilgstošs 3. fāzu klīnisko pētījumu process. To mēs uzskatām par pamatotu, lai izslēgtu kaitējuma iespēju, taču pati vakcīna kā tāda šajā procesā mainīta netiks. Tātad tā jau ir gatava kaut kādā ziņā.

  Nu lūk, daudzi cilvēki uzskata, ka šobrīd ir ārkārtas situācija, ka varētu procesu vienkāršot un paātrināt, taču to neļauj tikai regulatīvā sistēma. Kas stāv aiz šīs regulatīvās sistēmas? Politiķi, ierēdņi? Kas to lai zina, varbūt to tiešām nosaka kādi pasaules bagātnieki (kas pārstāv big pharma intereses u.tml.).

  Es neuzskatu, ka situācija ir tik kritiska, ka būtu jāatceļ regulatīvā sistēma, tāpēc šis nav par to, vai pati ideja ir pareiza, bet tikai, ka tas ir gluži normāls viedoklis, par kura paušanu nebūtu jākaunās. Ja kāds nenozīmīgs ekonomists to pasaka savā blogā, tad tam nav lielas ietekmes. Ja ar to dalās tāda woke slavenība kā Madonna (pat ja šitposta veidā), tad tas jau var nopietni ietekmēt sabiedrisko domu. Skaidrs, ka kādam bagātniekam tas nepatīk, un attiecīgi tiek nodots rīkojums, ka tas ir jādzēš.
  8:50 am
  Visuzskatāmākais mācību grāmatas piemērs par karantīnas bezjēdzību un lielo kaitējumu, ko tā nodara iedzīvotājiem, ir Peru. Peru izcieta milzīgas grūtības, pat pārtikas trūkumu, jo viņu ekonomika nav īpaši spēcīga.

  Viņi uzsāka ārkārtīgi stingru karantīnu jau 15. martā, līdzīgi kā daudzās citās valstīs, lai gan tobrīd viņiem vēl valstī bija maz atklāto gadījumu.  Pateicoties stingrajiem pasākumiem, kuru uzraudzībā pat tikai iesaistīta armija, viņiem izdevās aizkavēt lielo vilni apmēram par mēnesi – tas sasniedza maksimumu tikai 20. jūnijā. Bet pēc tam tas īpaši nesamazinājās un joprojām ir gandrīz pīķa līmenī. Pēc mirušo skaita viņi jau ir apsteiguši ASV, Zviedriju, un visdrīzāk līdz pūļa imunitātes iegūšanai apsteigs arī citas valstis pirmajā desmitniekā.

  Man šķiet, ka kaut kas līdzīgs tagad notiks daudzās vietās. Saskaņā ar noteiktiem aprēķiniem pūļa imunitātei ir vajadzīgs 10%–20% pārslimojošo atkarībā no apstākļiem. Faktiski Itālija, UK, Zviedrija, Ņujorka, un vēl šur tur tas jau ir sasniegts. Šajās valstīs cilvēki var būt mierīgi, ka viss ir beidzies. Citās valstīs varēs turpināt satraukties un domāt par jaunu karantīnas pasākumu ieviešanu, lai vēl vairāk nogremdētu ekonomiku.
  Tuesday, July 28th, 2020
  8:36 am
  Covid kontaktu lietotnes ieviešana arī bija labs eksperiments. Visnoderīgākie iegūtie dati ir tie, kas parādīja, ka tās nestrādā.
  8:11 am
  Cilvēki domā, ka ir nemirstīgi, ja vien ne tas covid.
  Sunday, July 26th, 2020
  10:17 am
  Savukārt J.K. Roulinga ir ne tikai veiksmīgi izturējusi woke uzbrukumus, bet arī vairojusi pārdoto grāmatu skaitu, izcīnījusi atvainošanos no mēdija, kas viņu apvainoja kaitējumā transpersonām, kā arī saņēmusi mediķu atbalstu rakstam, ka priekšlaicīga hormonu blokatoru zāļu lietošana nodarīs lielu kaitējumu bērniem.

  Tas viss ir tikai tāpēc, ka viņai ir ļoti daudz naudas un ietekmes. Kāds mazāk svarīgs cilvēks, piemēram, universitātes profesors būtu atlaists no darba un piespiests nožēlot visus grēkus. Un daudzi to arī saņēma – tikai pat par vienu tvītu.
  10:09 am
  GTP-3 ir kā mūsdienu horoskopi. Visi zina, ka tās ir muļķības, bet nespēj noturēties, lai palasītu un komentētu “hei, šis gan ir ļoti precīzi”.
  Friday, July 24th, 2020
  10:39 am
  Es zinu, ka nav labs stils dalīt cilvēkus kastās, bet lasot ziņas par Džonija un Ambēras publiskajiem kašķiem man vienmēr nāk prātā atgādinājums, ka mākslinieki ir tikai izsmalcināti šūdras.

  Pat savu iegūto bagātību vairums no viņiem neprot paturēt, bet ātri notriec muļķīgos veidos.
  Thursday, July 23rd, 2020
  12:57 pm
  Šī šķietamā kontroversija par to, vai rases ir reālas (skatīt Pinkera ķezu un citas), man ļoti atgādina Galileja nedienas.

  Galileja laikos vairumam parasto cilvēku, kas galvenokārt bija nabadzīgi zemnieki, kuri ikdienā laukā kaplēja bietes, bija pilnīgi vienalga, vai par oficiālo doktrīnu tiek pieņemts heliocentrisms vai geocentrisms. Izglītotie cilvēki gan vēlējās noskaidrot patiesību, un arī baznīca bija atvērta jaunām idejām un vēl nebija dogmatiski noskaņota. Bet Galilejs pieļāva kļūdu un savā traktātā necienīgi izsmēja geocentrisma piekritējus. Tas aizskāra Pāvestu un tāpēc sekoja baznīcas atriebība par necieņu.

  Tieši tāpat šodien medicīnā rases ir reālas, bet disputi ar woke kultūras pārstāvjiem bieži ir diezgan skarbi, tāpēc no viņu puses ir milzīgi centieni atriebties.

  Tomēr uz šo visu ir jāskatās pozitīvi – Pinkers izķepurojās no apmelojumiem, bet Galilejo, lai gan bija spiests pavadīt atlikušo mūža daļu mājas arestā, izmantoja šo laiku lietderīgi. Viņš turpināja nodarboties ar zinātni un rakstīt traktātus, kas kļuva par iedīgli jaunām zinātnes nozarēm.
  Monday, July 13th, 2020
  10:49 am
  Žēl par Paula Bankovska aiziešanu. Lai viņam jauka nākošā piedzimšana!

  Kāds nezina, no kā viņš tā negaidīti nomira? Aizdomīgi, ka viņa sieva arī pirms tam nesen ir nomirusi. Vēl jau nebija mirstamajā vecumā. Varbūt viņi dzīvoja mājā, kur ir kādas kaitīgas vielas, kas rada vēzi?
  Sunday, July 12th, 2020
  12:01 pm
  Kāpēc es domāju, ka Džefrija Epšteina pašnāvība nebija nejaušība. Tie, kas iebilst pret konspirācijām, izdara kļūdu, tēmējot uz pašu spēcīgāko izskaidrojumu – ka kāds fiziski ielika Epšteinu cilpā un pakāra viņu. Bet konspirācijai nav obligāti jābūt tādai. Šis miljardieris noteikti varēja būt pašnāvniecisks arī bez kāda cita palīdzības. Jo ir loģiski, ka ikviens var sākt domāt par pašnāvību, ja viņam dzīvē ir bijis viss, ko viņš kāro, bet kādu dienu viņu apsūdz, ieliek cietumā, no kura viņš visdrīzāk vairs nekad ārā netiks, turklāt tiks ļoti nosodīts un viņa upuri stāvēs viņa priekšā un viņam būs tiesā jāstāsta, ko ar viņiem esi darījis. Drīzāk būtu jābrīnās, ja kāds šādā situācijā nedomātu par pašnāvību.

  Bet uzraugi jau to zināja, un viņiem bija uzdevums nepieļaut viņa pašnāvību.

  Dažreiz uzraugi pieļauj kļūdas. Tāpat kā citas profesijas, arī ārsti – kļūda vienmēr ir iespējama. Reiz Latvijā ārsti ielaida vēnā mazai meitenei nevis 0,9% fizioloģisko šķīdumu, bet tā koncentrātu, un meitene no tā nomira. Tā gadās, bet statistiski tomēr ārsti šādas kļūdas pielaiž reti. Iespējamība, ka tā notiks ar kādu slavenību, ir ļoti maza. Ja Boriss Džonsons, kuram arī daudzi vēlēja nomirt, kad viņš gulēja ar koronavīrusu slimnīcā, tiešām būtu nomiris no kādas nejaušas ārsta kļūdas, tā būtu ļoti liela nejaušība. Tas ir iespējams, bet ļoti mazticami.

  Tieši tāpat ar cietuma apsargiem, kas nogulēja un nenovērsa Epšteina pašnāvību. Tādas lietas gadās, bet statistiski reti, un ja tas notiek ar kādu slavenību, tad tas ir ļoti aizdomīgi. Pirmkārt, visi zināja, ka tā ir slavenība, kura ir gatava liecināt arī par vairāku augstu politiķu iesaisti šajā lietā. Vai tad viņa apsardzē netiktu iesaistīti lielāki resursi un lielāka rūpība, lai viņš neizdarītu pašnāvību priekšlaicīgi? Izmeklēšana tiešām atklāja neregularitātes – apsargi bija noguruši, īpaši ielikti šajā maiņā par spīti nostrādātajām ilgajām stundām utt. Bet līdz galam tā arī neviens nemēģināja aizrakties, kāpēc tik lielas slavenības apsardzībā bija šāda nevērība. Tas, kurš to noorganizēja, palika nezināms, iespējams, daudzu augstākstāvošo piesegts.
  9:25 am
  Šis raksts par bērnu adoptēšanu pedofilu ģimenēs ir ārkārtīgi traģisks un es nespēju tam atrast citu izskaidrojumu kā plašu konspirāciju valdības aprindās.

  Bet līdzīga pedofilu ietekme uz noteiktām politikām varētu arī būt viens no iemesliem, kāpēc šajā koronavīrusa krīzē tik ļoti tika uzstāts uz pilnīgu karantīnu arī bērniem, ieskaitot skolu slēgšanu, lai gan jau bija zināms, ka bērniem šī slimība nav bīstama un ka viņi arī nav nozīmīgi slimības izplatītāji.

  Kad skolas sāka apmācību internetā caur Zoom, sākumā skolotāji vēl nemācēja salikt paroles, un bieži šīs mācību stundas iztraucēja kaili vīrieši. Nu kurš gan domā, ka tas ir labs joks ienākt kādā video konferencē kā kailam vīrietim? Bet vēl jo vairāk ienākt bērnu apmācības stundā kā kailam vīrietim? Vienīgais konteksts, kur tam šķiet ir vispār kāda jēga, ir, ja šis vīrietis ir pedofils. Tie visdrīzāk nebija tikai daži šokējošie incidenti, bet pazīmes, ka ir sistemātiski pedofilu mēģinājumi izmantot karantīnu un bērnu pārslēgšanos uz tiešsaistes apmācību, lai īstenotu savas perversijas.

  Un kas ir tie, kas atbalsta bērnu izņemšanu no skolām un pāreju uz tiešsaisti? Tie nav vecāki, kuri nemitīgi sūdzas, cik ļoti neefektīva ir šī apmācība. Tie nav arī skolotāji, kuri līdzīgi netiek galā ar jaunajām tehniskajām prasībām un apmācības metodēm. Tāpat tie nav epidemiologi, kas jau ir pateikuši, ka bērni nav riska grupa un ar katru dienu ir aizvien vairāk pierādījumu, ka bērni pat nav nozīmīgi infekcijas pārnesēji.

  Tad kuri tie ir, kas tik aktīvi bīda idejas pret bērnu turpmāko apmācību skolās? Vienīgais, kam šķiet ir jēga, ir pedofilu virzītās idejas jau nopietnā politikas līmenī.
  Thursday, July 9th, 2020
  2:23 pm
  Arvien vairāk pārliecinos, ka ir daudz labu ideju, kas varētu uzlabot dzīvi šajā pasaulē, diemžēl cilvēku inerce, slinkums vai bailes, kas liek pretoties ierastajai lietu kārtībai, ir lielākais bremzējošais faktors.

  Īlons Masks ir ģeniāls tieši ar to, ka viņš nebaidās realizēt šādas idejas, un ir spējīgs noorganizēt cilvēkus, lai to panāktu. Dažreiz viņam izdodas, dažreiz nē. Redzot to, cik lielas pūles pieliek viņa kritiķi (piemēram, tviterī), tad kļūst skaidrs, ka panākumu atslēga ir tieši tajā, cik ļoti mēs spējam saglabāt savu apņēmību šo stoperu pūļu vidū. Tam noteikti ir vajadzīgs liels iekšējais spēks, kas ne katram piemīt.

  Lūk, viena no šādām idejām ir par apvienoto testēšanu. Ja Covid-19 testēšana ir dārga, tad ar vienkāršu matemātisku pieeju šīs izmaksas var samazināt vismaz 10 reizes. Kāpēc tas netiek darīts? Varbūt tieši tādu pašu iemeslu dēļ, kāpēc aptiekās nedrīkst izsniegt zāles, uzrādot vadītāja apliecību. Kāds tā ir pateicis un viss. Pat ja kāds izrādīs iniciatīvu, tad uzreiz būs stoperi, kas viņu centīsies apturēt, nosodīt un pat atlaist no darba.
  Wednesday, July 8th, 2020
  3:30 pm
  Nesen lasīju vienu interviju ar Zviedrijas pārstāvi, kurš viņš stāsta, kāda patiesībā ir Zviedrijas politika attiecībā uz koronavīrusu. Viņu mērķis nav ne pūļa imunitāte, ne arī nekā nedarīšana. Tā drīzāk ir veids, kā ļaut cilvēkiem apgūt nepieciešamo kontaktēšanos tādā veidā, kas mazina infekcijas izplatību.

  Šī ideja ir ļoti atbalstāma, un ilgtermiņā tā strādā daudz labāk nekā piespiedu pasākumi un obligāta karantīna. Zviedri noteikti sākumā visu neizdarīja pareizi. Piemēram, viņi pieļāva infekcijas izplatīšanos vecu ļaužu aprūpes namos. Bet šādas kļūdas pieļāva arī daudzas citas valstis. Taču citos aspektos zviedri ir pamazām apguvuši optimālu sociālās saskarsmes modeli un viņu mirstība ir bijusi ar skaidru līkni uz leju līdz praktiski minimālam līmenim šodien.

  Atšķirībā no daudzām citām valstīm, kur karantīnā sēdošie cilvēki nav varējuši iemācīties, kā izmainīt savu sociālo saskarsmi, lai mazinātu infekciju izplatību. Tāpēc daudzās valstīs atkal parādās infekcijas uzliesmojumi, un ir atkal jāievieš stingri ierobežojumi. Diemžēl, šādas karantīnas ir ekonomiski un sociāli nelabvēlīgas, un nodara vairāk ļaunuma nekā labuma.

  Viens no karantīnas visļaunākajiem aspektiem ir pedofilijas pieaugums. Man ir ļoti skumji, ka mēs dzīvojam pasaulē, kur par lielāku ļaunumu uzskata to, ka kāds vecs un slims cilvēks nomirs dažus mēnešus ātrāk, nevis to, ka mazs bērns tiek izvarots, tādējādi sabojājot viņam visu dzīvi.
  Tuesday, July 7th, 2020
  8:15 am
  Vakar minētie angliskie piemēri lasītājiem varētu būt pārāk sveši, tāpēc skatīšu kaut ko tuvāk mājām. Piemēram, par vienu no cietākajiem riekstiem medicīnā – par vēzi.

  Tikai man tūlīt atgādinās, ka “vēzis” nebūs gluži tas pats, kas “cancer”, jo latviski par vēzi ir pieņemts saukt tikai karcinomas jeb epitēlijšūnu vēzi. Aptverošā nozīme pamazām jau sāk iespraukties arī latviešu valodā – piemēram, starptautiskās institūcijas ir Pasaules Vēža institūts vai Pasaules Vēža pētniecības fonds. Tomēr Latvijā ir tikai Onkoloģijas Institūts. Šim institūtam ir pat Pārmantotā vēža pētniecības nodaļa, kas acīmredzot ir domāta plašākā nozīmē, jo tās mērķis ir pārmantoto onkoloģisko slimību diagnostika un ārstēšana.

  Tāpat pacientu grupas runā par problēmām ar asins šūnu vēža veidiem jeb leikozēm. Bet vienā intervijā ārste nekavējoties norādīja, ka tas nav pareizi, jo par vēzi ir jāsauc tikai karcinomas.

  Šis dalījums ir acīmredzami vēsturisks, un saglabājies no laika, kad karcinomas bija vienīgais zināmais vēža veids. Ar laiku atklāja, ka mutācijas, kas ierosina šūnu neierobežotu dalīšanos, var notikt arī ar citiem šūnu veidiem. Attiecīgi šos vēža veidus sauc par sarkomu (muskuļu šūnās) vai limfomu (limfocītos) un tamlīdzīgi. Savukārt vispārīgais apzīmējums “cancer” jeb “vēzis” tika attiecināts uz visām ļaundabīgo audzēju slimībām.

  Vai ir jēgpilni latviešu valodā joprojām stingri uzturēt šo vēsturisko nodalījumu par vēzi tikai kā karcinomu? Iespējams, ka tas palīdz saglabāt latviešu valodas unikālo identitāti, un šādā gadījumā tas ir ļoti svarīgi. No saziņas viedokļa jau nav īpaši lielas problēmas noteiktos gadījumos aizvietot vārdu “vēzis” ar “onkoloģiskā slimība”. Tas arī parāda, ka nosaukumu izvēle ir ļoti patvaļīga.

  Tikmēr liela daļa cilvēku par to nekad neaizdomājas un lieto “vēzis” tieši tādā pašā nozīmē kā “cancer” angļu valodā. Esmu pārliecināts, ka nacionālistu cīņa jau ir zaudēta. Šis nozīmes ierobežojums nav īpaši loģisks, un tie, kas aizrāda, vairāk apliecina, ka ir birokrātiski burta kalpi, nevis cīnītāji par terminu precizitāti un saziņas skaidrību.
  Monday, July 6th, 2020
  8:06 pm
  Es jau universitātē pamanīju, ka daudziem profesoriem ir noteikti pet peeve attiecībā uz valodu.

  Vienā gadījumā pasniedzējs kritizēja vārda clotting (asins recēšana) lietošanu, norādot, ka tas ir mājsaimnieču termins, bet mums ir jālieto zinātnisks termins – blood coagulation. Tehniski viņam ir taisnība, bet tai pašā laikā šobrīd medicīnā vairumā gadījumu publikācijās lieto tieši vārdu clotting.

  Citā gadījumā bija iebildumi pret vārdu melt, kad bija domāts, ka kristāla gabals izkūst, uzsūcot ūdeni. Tika norādīts, ka šis vārds ir nepareizs, jo melt ir kā ledus izkūst, bet šeit ir jālieto dissolve. Es īsti tam nepiekrītu, jo nekādu pārpratumi šeit neradās, un ar melt nav jau obligāti jābūt domātai fāžu maiņai, kas neietver ūdens uzsūkšanu.

  Cits gadījums bija vēl smalkāks – mikrobioloģijas pētnieks iebilda pret to, kā BBC izrunā vārdu Salmonella. Viņš rūca, ka ikvienam jau būtu jāzina, ka skaņu l šajā vārdā neizrunā, un viņš slavēja amerikāņus, kas to ir pareizi sapratuši.

  Kā redzams, cilvēki maina izrunu un nozīmes, dažkārt pat šķietami neloģiskā veidā. Pasniedzēju rūkšana to ietekmē ļoti mazā mērā.

  Varbūt jums ir vēl kādi piemēri?

  [papildinājums:] Vēl es atceros mūžīgos akadēmiķu iebildumus par blood thinners, jo zināms, ka antikoagulanti nemaina asins viskozitāti. Un tomēr šo frāzi aktīvi lieto klīniskā praksē. Varbūt tāpēc ka to ir vieglāk izrunāt. Galu galā nav jau svarīgi, cik tā ir faktiski pareiza. Lai gan es pat varētu argumentēt, ka asins tromba viskozitāte noteikti ir lielāka par asinīm :)
[ << Previous 20 -- Next 20 >> ]
About Sviesta Ciba