Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
generation G 
7.-Dec-2013 08:46 pm
Sensenos laikos bija tāda generation C - kolas paaudze. Tās pēdējie relikti pamazām noiet no skatuves. Pēc tās nāca generation P - pepsi paaudze, pie kuras piederu arī es. Bet arī tai laiks pamazām pazust, jo nāk vietā nākošā maiņa, kurai pavisam cita valoda, intereses un domāšana. Iemetot aci tai pašā http://klab.lv/stats/latest.bml tur saprotu labi ja 1/3 tekstu, kaut it kā zināma valoda. Bet skolā tas izpaužas krasāk. Kā man viens kamrāds prasa savai studentei par metodoloģiju, un jaunuve šim atbild: šo jautājumu neesot tā īsti sagatavojusi, jo internetā nekā vēl neesot atradusi. Uz pasniedzēja izbrīnu - kā, bet mācību grāmatas, literatūra? - jaunuve stomīgi kaut ko īdēja pavisam nesaprotamu, beigās izspiežot, ka pāris rokā turējusi. Taču tā jau ne vainītes - kur informāciju atradusi, tur atbildēm nepiesieties. Ja tev planšete ir, tad bibliotēka patiesi lieka.
Generation G - googles paaudze. Mūsdienās zināšanas ir jautājumu un atbilžu kvantums. Viens jautājums - viena atbilde. Noformulējam jautājumu - saņemam ekrānā atbildi. Jo labāk noformulēts jautājums, jo labāka atbilde. Vai vairākas atbildes, no kurām izvēlamies sev tīkamāko. Pasaule nav viennozīmīga. ;) Bet grāmatai jautājumu neuzdosi. To vajag izlasīt, lai atrastu atbildi uz jautājumu. Un dažkārt ar vienu grāmatu var nepietikt, jālasa vairākas. Taču burtu ir sasodīti daudz, nav laika visus lasīt. Vēl jau vajag visus tos burtiņus/vārdiņus arī sakārtot galvā, izsijāt, saprast nozīmi un mērķi, t.i. apjēgt tekstu. Tas ir grūti, laikietilpīgi un lieki, ja jau ir atbildes. Savukārt atbilžu meklēšana, nedarbinot paša smadzenes, nepatīk vecūkšņiem - tie nu bubina, ka "kad mēs augām", un ka jaunā paaudze esot sekla, dumja, ka zināšanas vairs neesot sistemātiskas, nu tās vairs ir jautājumu atbilžu spēle, kurā galvenais ir zināt vajadzīgo (nevis pareizo, bet vajadzīgo) atbildi, problēmas izpratnes neesot kā tādas, esot vien uzdotie jautājumi un saņemtās (vai nesaņemtās) atbildes u.tml.
Protams tiem, kas izvēlējušies akadēmisko karjeru, tiem nepieciešama prasme strādāt ar tekstu, jo bez tās nav iespējams izdomāt ko jaunu, nebijušu. Taču tāds ir niecīgs procents sabiedrības, tātad kāda joda pēc šo metodi jākopē tiem, kurus akadēmiskā izziņa neinteresē, bet efektivitāti dzīvē nosaka prasmes ātri un precīzi rast atbildes? Nav saprātīgi prasīt elektrības laikmetā, lai visi turpina skaldīt malku ar cirvi, jo tā dzīves skolu apguvušas visas iepriekšējās paaudzes. Velta un, manuprāt, muļķīga cīņa ar progresu.
Un vienīgais veids, kā vecūkšņi var mēģināt vēl kaut minimāli iespaidot to generation G, ir nevis uzmākties šai paaudzei ar savu "akmens laikmeta" pieredzi un uz papīra drukāto vārdu, ir pašiem savas grāmatas un rakstus ievietot tā, lai google tās dotu atbilžu meklētājiem (citādi sanāk kā manam paziņam eģiptologam Soikinam, kurš gānās par laužu analfabētismu, tai pat laikā noraidot iespēju savas lekcijas izvietot internetā, tādējādi pats šo analfabētismu veicinot). Kaut kā tā. Vēl neesmu līdz galam izdomājis.
Comments 
7.-Dec-2013 09:34 pm
Atzīšos arī man vieglāk strādāt ar digitālajiem materiāliem- ne papīra grāmatām. PDF var ērti meklēt, komentēt, nepieciešamo rindkopu izkopēt darba materiālā un redzēt to acu priekšā.
7.-Dec-2013 10:04 pm
Noteikti ir jomas, kurās grāmatas un informācija latviešu valodā ir pār pārēm un visas tās ir rokas stiepiena atālumā, bet mana pieredze liecina, ka bieži nav citu variantu kā vien meklēt kaut kur tīmeklī digitālā formātā.
Runājot par atbildēm, ja cilvēks ir iemācījies noformulēt jautājumu tā, ka internets tam uzreiz sniedz precīzu atbildi, visu cieņu. Tas nebūt nav vienkārši un bieži nākas burties cauri ne mazam informācijas apjomam, lai kaut tikai pietuvotos kaut kam, ko varētu uzskatīt par gana kvalitatīvu atbildi. Protams, ja runa ir par "pirmā rezultāta" atbildēm ķeksīša pēc, tad tas ir cits stāsts, kuram mazāk saistības ar generation G kā ar degeneration in general.
8.-Dec-2013 02:00 am
Jau pēc izvēlētā avatara spēt noteikt ieraksta raksturu ir lieliski. Un līdz tam jau esmu nonācis Tavus rakstus lasot. Par to arī jūtos lepns. Ceru līmenī noturētu kvalitāti lasīt arī turpmāk.
8.-Dec-2013 03:26 am
Piemēram, darba vajadzībām tu esi spiests lielākoties meklēt info internetā, jo to pieprasa darba ritms. Reti kurš ir tik veiksmīgs, lai būtu tik daudz laika, lai apmeklētu bibliotēkas un veiktu izpēti bez steigas. Diemžēl, bet fakts - tagad visu vajag pēc iespējas ātrāk.
9.-Dec-2013 11:26 am
Mainās tehnoloģiskās iespējas, mainās to pielietojums. Vai tiešām akadēmiskās problēmas ir kļuvušas izteiktākas nekā iepriekš? Vienmēr ir bijuši attapīgāki cilvēki un mazāk attapīgi.

Pavisam neitrāli atstāšu attāli saistītu citātu.

The art of letter writing is fast dying out. When a letter cost nine pence, it seemed but fair to try to make it worth nine pence. Now, however, we think we are too busy for such old-fashioned correspondence. We fire off a multitude of rapid and short notes, instead of sitting down to have a good talk over a real sheet of paper.

The Sunday Magazine, 1871
10.-Dec-2013 09:17 am
Es ne par to. Jau kāds tur Plīnijs Vecākais savulaik šķendējās, ka bērni vairs neklausa vecākus (gan jau Plīnijas Jaunākais bija nakti notusējis ar geimeriem aliņu dzerot), pasaule ejot uz galu un drīz civilizācija sabrukšot. Es par to, ka mainās pats uzstādījums par zināšanu ieguvi un izmantošanu, kas kardināli atšķiras no līdz šim pastāvējušā (un nesaku, ka tas būtu slikti). Tas ir interesanti.
This page was loaded Apr 19. 2024, 2:06 pm GMT.