Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
čiks 
12.-Nov-2015 07:14 pm
1999. gadā, kad tika uzsākts krusta karš pret smēķētājiem, Latvijā smēķēja 49% vīriešu un 13% sieviešu. Savukārt 2014. gadā smēķēja 52% vīriešu un 23% sieviešu. Tb efektivitāte nenoliedzama, taču tas netraucē aicināt ieviest jaunus aizliegumus.

http://www.diena.lv/latvija/zinas/latvija-pedejo-gadu-laika-pieaudzis-smeketaju-skaits-pern-latvija-smekeja-36-proc-iedzivotaju-14118664

UPD:
Es ne par ļaužu paradumiem, bet tikai un vienīgi par administratīvo ierobežojumu efektivitāti. Jo jebkurš ierobežojums bez sava mērķa rada arī zināmu diskomfortu, tb jautājums, vai ieguvumi atsver zaudējumus. Līdzīgi kā Andropova inspirētā alkoholisma apkarošanas kampaņa izgāzās ar lielu brīkšķi, tā arī šī izskatās tai pašā silē. Un nav svarīgi, ka es pats daudz komfortablāk jūtos smēķētāju pārpilnajās Romā, Parīzē, Berlīnē vai Briselē, nevis tīrajā un spodrajā no smēķētājiem iztīrītajā Rīgā. Tb mani šai gadījumā interesē tikai un vienīgi administratīvu piespiedu manipulāciju efektivitāte.
Man aizdomas, ka ļaužu paradumi vairāk mainās, ietekmējoties no modes, tb jaunatnes pāreja uz ko modernāku, tb tabletēm, ir gluži dabiska: cigarete/pīpe prasa palēninātu laiku, vērojošu pasaules uztveri, savukārt ar katru paaudzi uztvere kļūst kaleidoskopiskāka un straujāka, tb lēnu un apcerīgu laika ritējumu spēj pieņemt aizvien mazāk cilvēku. Aber visas administratīvās manipulācijas vairāk vajadzīgas aizliegšanas piekritējiem – ļaudīm vajadzīgs ārējs ienaidnieks, ko nīst un ierobežot, vai tie ebreji, geji vai smēķētāji, – kad vieni beigsies, piemeklēs citus traucējošus elementus, pret ko vērsties. Tā kā sliecos te saskatīt administratīvo manipulāciju impotenci: ... darbs un materiāls. Ja šādu projektu īstenotu kāds privāta biznesa menedžeris ar saukli, ka bez viņa aktivitātēm situācija būtu kudi sliktāka, aizdomas, viņu boss nesaprastu, tb atlaistu.
Comments 
12.-Nov-2015 07:36 pm
Tur ir arī pozitīvas ziņas, ka jaunieši smēķē mazāk. Lielākie kūpinātāji laikam ir vecāki cilvēki, kas tagad pēc krīzes sāk atgriezties darbā un izjūt lielāku stresu. Cibā jau daži rakstīja par sievietēm, kas raujas melnās miesās un nespēj beigt par to runāt. Tāpēc arī laikam tāds smēķējošo sieviešu pieaugums.
12.-Nov-2015 07:58 pm
Šādi dati man personīgi šķiet neticami. Tieši pazīstamo lokā smēķētāju ir ārkārtīgi maz (4 kaimiņi, 2 radi un 3 urlas no vīra puses), un gana daudz tādu, kuri minētajā laika posmā atmetuši.
12.-Nov-2015 07:58 pm
Dzīvoju paralēlajā realitātē.
12.-Nov-2015 08:08 pm
kritiski skatoties tomēr skaidrs, ka Latvijā šo 16 gadu laikā plosījušies ne mazums faktoru, kam ir potenicāls ietekmēt smēķētāju skaitu (milzīgs labklājības pieaugums, urbanizācija, ~10% pārsvarā vidušķiras un labi izglītoto (?) iedz emigrācija, patērniecības nostiprināšanās u.c.), lai varētu teikt, ka aizliegumi nav bijuši efektīvi.

Pie tam, pat ja tā, daudzi no aizliegumiem vismaz samazinājuši pasīvās smēķēšanas sekas. Vispār veselības ministrijas aizliegumi liekas viena no pozitīvākajām LV politikas iezīmēm.
12.-Nov-2015 08:20 pm
Par "milzīgo labklājības pieaugumu" varētu stipri pastrīdēties, jo labklājība ietver ne tikai materiālo labklājību (kurā arī ir problēmas ar : apakšējo galu", kur nekas nav pieaudzis un kurā, šķiet, arī vairāk smēķē), bet arī garīgo vai emocionālo labklājību, apmierinātību ar dzīvi vai tamlīdzīgi.
14.-Nov-2015 09:38 am
Es te par statistiku, nevis tādiem absurdiem, kā "pasīvā smēķēšana", ko izdomājuši tāpēc, ka citu argumentu nav (lai gan arī pārējie argumenti pa lielam ir tikai pieņēmumi). Kā pasīvais autobraucējs svītroju to no apspriežamo tēmu saraksta.
12.-Nov-2015 08:51 pm
Statistika ir statistika, lai Dievs ir viņu, bet, skatoties no personiskās un dažu citu pazīstamu cilvēku pieredzes, smēķēšanas atmešana bieži vien ir ilgstošs process, kam nepieciešams laiks un resursi, un šī uzdevuma personiskā prioritāte pār visiem citiem, ko cilvēki ne vienmēr var atļauties.
Vispār es sliecos domāt, ka nekādu reālu smēķēšanas ierobežojumu pie mums nav un vispār nevar būt. Ir tikai troksnis ap ierobežojumiem. Izņēmumi ir cena un vecuma ierobežojums, bet arī šie divi strādā, man šķiet, tikai uzsācēju atturēšanai. Ja kaut kādā vietā cilvēks īslaicīgi nedrīkst smēķēt, tas nav nekāds nopietns ierobežojums.
12.-Nov-2015 10:09 pm
Nav datu, kas parādītu, ka smēķēšanas apkarošana ir veicinājusi smēķēšanu — vai kaut vai, ka bijusi neefektīva. Bez papildus datiem, kas paskaidrotu smēķētāju skaita pieaugumu, tikpat derīgs ir arī minējums, ka bez šiem krusta kariem smēķētāju skaits 16 gadu laikā būtu pieaudzis vēl vairāk.
13.-Nov-2015 05:57 pm
Kā jau iekš UPD norādu, ja šādu projektu īstenotu kāds privāta biznesa menedžeris ar saukli, ka bez viņa aktivitātēm situācija būtu kudi sliktāka, aizdomas, viņu boss nesaprastu, tb atlaistu.
13.-Nov-2015 06:17 pm
Par to, ka atlaistu, nav nekādu šaubu. Ir taču tik liela vēlme palūkoties grafikā uz 2 līknēm un, ja viena ved uz augšu, bet otra uz leju, tad paziņot, ka starp tām pastāv skaidri redzama cēloņsakarība. :)) Tb, ja menedžeris nav izpildījis mājasdarbu ar savu centienu efektivitātes analīzi un ietekmējošo spēku izpēti, boss jau nu arī neies uzdot jautājumus par visādiem maznozīmīgiem sīkumiem — piemēram, par to, vai mēs maz zinām, kas īsti ir smēķēšanas pieauguma pamatā — varbūt to ietekmē kādi citi faktori, kas ir daudz spēcīgāki par visādām tur smēķēšanas ierobežošanām.
14.-Nov-2015 09:40 am
Es savā skatījumā balstos tikai un vienīgi uz to, ko zinu, tb ka vienīgie iemesli, kas tika pausti publiskajā sfērā, bija smķētāju skaita un onkoloģiski saslimušo skaita samazināšana.
12.-Nov-2015 10:39 pm
Toties aizliegumu rezultātā stipri samazinājusies vēlme pārgriezt tuvākajam smēķētājam rīkli. Vismaz es tagad daudz retāk jūtos slikti viņu dēļ un attiecīgi esmu kļuvis iecietīgāks...
13.-Nov-2015 09:33 am
ō jā, un iespēja nesmirdēt pēc kafejnīcas vai bāra apmeklējuma arī ļoti pozitīva. un pat smēķētāji, smēķējot ārā, smird mazāk. es teiktu, ka vide ir uzlabojusies..
15.-Nov-2015 06:17 am
Būtu lieliski, ja arī viņsaulē būtu smēķētāju diskriminācija: pīpēšanas apkarotāji tiktu turēti uzlabotā vidē, tb vārītos vienā katlā ar Pēteri Apini, Ingūnu Rībenu, Jūliju Stepaņenko un Ādolfu, kamēr pīpmaņi lai smok savos dūmos mūžību kopā ar visādiem Kamī, Pjatigorskiem, Joseliani un visu XX gs. Rietumu intelektuālo bohēmu kā tādu. :)
15.-Nov-2015 09:40 pm
Lai arī par aizkapa dzīves esamību neesmu cieši pārliecināts, tomēr šis pat nebūtu sliktākais variants. Beidzot būtu iespēja Apiņa kungam veselu mūžību klārēt, ka nu var, var alu uzbrūvēt stiprāku par 5% arī bez spirta pievienošanas ;)
14.-Nov-2015 09:42 am
1941. gadā, kad aizliegumu rezultātā sabāza vienu iedzīvotāju grupu aiz dzeloņstieplēm vai aizveda uz mežu, to skaita samazināšanās dēļ lielai daļai sabiedrības zuda to klātbūtnes raisītais diskomforts, tie retāk jutās slikti viņu dēļ, kļuva iecietīgāki, aber ar rīkļu griešanu vairs tikai atlasīts personāls nodarbojās. :)
15.-Nov-2015 10:57 am
Tādas grupas bija vairākas, bet neviena no tām nebija sākusi pirmā ar fizisku uzbrukumu apkārtējo veselībai.
13.-Nov-2015 09:37 am
Dīvaina statistika. Manā pašreizējā darba vietā no 7 cilvēkiem nesmēķē neviens.
13.-Nov-2015 06:00 pm
Mopēds nav mans.

Savukārt FM ik gadu, plānojot nākamā gada budžetu, cik esmu skatījies, paredz aizvien lielāku tabakas izstrādājumu mazumtirdzniecības nodokļu pieaugumu.
13.-Nov-2015 03:36 pm
Neaizmirstam pasīvo smēķētāju skaita samazināšanos - sākot no bāriem un klubiem, līdz visādu kantoru pie-ieejas zonām un sabtransa pieturām.
This page was loaded Apr 26. 2024, 5:54 am GMT.