sheesh.

> Jaunākais
> Arhivētais
> Draugi
> Par sevi
> Pajautā man.
> previous 20 entries

Novembris 26., 2015


09:55
Ir klāt tās naktis, kurās nevari aizmigt, kaut vai tikai tāpēc, ka galvā skan, un tas mudina celties, iet un skriet, un tad nekādi nevar nomierināties. Bet tev nav, kur iet. Durvis ir vaļā, bet asfalts neved nekur uz priekšu kā tikai tumšā vēsumā, nekustīgi nogaidošā kā domuzīme. Neved uz cehiem, birojiem un staļļiem, kur kaijas ar vārnām dala maldos mērcētus faktus un pa kluso destilē konsensu no nonsensa. Un pilnīgi noteikti neved uz augšu, kur bēgošas zvaigznes rit pāri jumtu miklajiem deniņiem.

Tik vien, kā aiz žalūzijām atraut vaļā interneta pārlūka logu, lai ienāk svaigs gaiss, un pa to izvest saitītē savus sapņus pastaigāties. Bet iekšpusē tikmēr pūš vējš vītolos, gāž iekavas no kvadrātsaknēm ārā, uzlauž galotnes un beigās nolauž datortīklam stūri. Visiem ar vārdiem ir pilnas sejas, bet vārdi atlūp no teikumiem, teikumi plaisā, un doma zem kājām un virs galvas iebrūk. Te nu bija.

Tu brīdi pasvārsti rokās salauztā tīkla gabalu, bet tad nomet atkal zemē, pasper prom un aizver logu ciet. Nav laika un vietas vairs šim, jo cauri smieklu milimetriem tevi ved satiksme uz satikšanos. Un tad tu stāvi tur centrā saticies, cieši turot rokās savas somā sapakotās dienas un stundas, un viss feisbuks tev iet garām, met skatienus acīs, bet neatpazīst. Un tev no tā paliek tik viegli un tik brīvi, jo tu esi savā telpā, sevis paša temperatūrā, bez izlikšanās drānās, kuras ir glītas, taču vairākus izmērus par lielu vai par mazu, un elektriskajos sociālajos kontaktos, kas ir tikpat glīti, taču kuros visi cits citam līdz apdegumam sit pa pirkstiem.

Savā izelpā tu redzi, kā tur tālāk garām aiziet elektrisks skārda dieviņš. Tāds ar slēdzīti azotē. Viņš nešēro un nesēro, nelaiko un nelaipo, bet viņa klātbūtnē sirdsēsti pārvēršas par sirdsdēstiem. Slēdzītis klikt, un viņš ir aizmirsis visu, kas tikko notika. Klikt, un viņš jau ir kaut kur citur.

Klikt, es esmu šeit. Labrīt.
Mūzika: Solution .45 — Winning Where Losing is All

(1 raksta | ir doma)

Novembris 25., 2015


12:18 - The Young and Prodigious T.S. Spivet (2013)
Layton: Mom!

Mother: Yeah!

Layton: Have you ever gotten AIDS?

Mother: What?!

Layton: Angela Ashworth says AIDS are bad and you probably have them.

Mother: Well, next time, you just tell Angela Ashworth, just because she feels insecure about being a little girl in a society that puts an enormous amount of pressure on the physical standard it doesn't mean that she had to take out her misplaced self loathing on a nicer boy like you. You may be an inherent part of the problem, but it certainly doesn't mean you have AIDS.

Layton: I'm not sure I can remember all that.

Mother: Well, just tell her... she's fat.

Layton: OK.

(3 raksta | ir doma)

Novembris 19., 2015


21:47
Šodien esot Starptautiskā vīriešu diena. Palasīju to lapu un nevarēju saprast, vai lai liek komūnā pie vīru_lietām, vai pie uzzinu_pēdējais, vai arī pie hanna_bēdz. Par godu vīriešu dienai izlēmu, ka varu arī neizlemt.

(2 raksta | ir doma)

Novembris 18., 2015


22:22 - atgriežoties pie publicetā
Nokrīt migla, paklūp lietus,
Man atradās šokolāde.

(4 raksta | ir doma)

14:51
Reiz ģimnāzijā kāda algebras kontroldarba laikā skolotājai no manas sažņaugtās dūres radās aizdomas, ka man ir špikeris. Viņa pasniedzās, lai ar savu roku iztaisnotu manu plaukstu, bet no manas uz leju vērstās plaukstas viņējā gaidītais sagumzīdā papīra gabals neiekrita. Viņa neko neteica un turpināja novērot citus skolēnus.

Taču arī bez šī incidenta zināju, ka ir slikta doma slēpt plaukstā lapiņas ar formulām, jo tās ir grūti nemanāmā veidā atšķetināt. Formulas ir jāraksta pa tiešo uz plaukstas.

Bet vairāk par špikošanas mākslu šī atmiņa man liek domāt par to, kāda izskatās īsta un svarīga noveikšanās dažādos cilvēka vecumos. Pat ja dzīves mērogi ir citi, tomēr svarīga satraukuma laikā emocijas proporcionāli ir līdzīgi intensīvas, tāpēc toreizējā nedabūšana pa ausīm man joprojām šķiet viens no brīnumainākajiem un pārsteidzošākajiem piedzīvotajiem atrisinājumiem. Ne tik daudz potenciālo seku dēļ kā toreizējās pulsējošās domas dēļ, bet tādēļ, ka — šitā taču vienkārši nenotiek.
Tags:

(ir doma)

13:29
Migla, migla, lietus, lietus,
Man pazuda šokolāde.

(3 raksta | ir doma)

Novembris 12., 2015


22:30 - My heart will go on.
1. Iegāju neiemīļotajā lielveikalā, un tur cilvēks, kurš, visticamāk, nebija Mārtiņš Freimanis, kopā ar ģitārkolēģi dziedāja, "lai būtu tā, nejautā, jo atbildes ir tepat, klu-sumā", un pēc tam publiski atzinās, ka esot "šopaholiķis". Nekavējoties pametu šo vietu.

2. Iegāju iemīļotajā lielveikalā un pēkšņi nāca apskaidrība, ko ta [info]kautskis tā par tradīcionālajām vērtībām satraucies. Eu, vēl valsts svētki nav aizvadīti, bet te jau skan kaut kāds džinglbells! Velti es vēl pirms dažām dienām ar nacionālu lepnumu par Latviju noskatījos, kā kāda Vācijas lielveikalniece vienaldzīgi pa ejām starp drānām un citiem pārdošanā izliktiem priekšmetiem stumj ratiņus ar plastmasas eglēm. 18. novembris, mūsu ilggadējais drošinātājs pret priekšlaicīgu gatavošanos ziemassvētkiem, ir gājis bojā.

3. Es vairs nezinu, kas ir sliktāk: ierastais variants, ka veikalā Nav Nekā Normāla, tikai hipsteru un skandināvisku vectētiņu lupatas, vai arī ka ir Tieši Tas, Ko Meklēju Visus Šos Gadus, bet mana izmēra nav. Jebkurā gadījumā — slikti ir.

4. Vēl pirms dažiem mēnešiem kā ar tikko no klīnikas iznākuša atkarīgā pārākuma sajūtu noskatījos uz saldumu grēdām lielveikala attiecīgajā stūrī un nodomāju: cukurs — slikti, veselīga pārtika — labi. Bet šodien tur bija daudz visādu interesantu lielo karlfacera šokolāžu. Nenoturējos. Četrreiz. Ak.

(6 raksta | ir doma)

Novembris 2., 2015


14:19 - modes blogera nedienas
Tēvs piedāvāja atpirkt manu Ideālo Jaciņu, lai to iznīcinātu un lai es par iedoto naudu beidzot nopērku kaut ko (viņaprāt) Normālu. :) Gājiens gan neizdevās, jo jaciņas man nebija līdzi. Viss skaistais dzīvē ir tik trausls, un ir ļoti jāsargā.

Un nē, Ideālā Jaciņa nav kaut kāds 20 gadus vecs nu jau nenosakāmas krāsas apģērba gabals ar izdilušām padusēm, kuras valkāšanas attaisnojums būtu tāds, ka "vēl jau var vilkt"™. Ideālā Jaciņa (vēl joprojām) ir patiešām ideāla.

Vai Tu būtu gatavs(-a) pārdot savu iemīļoto apģērba gabalu, lai to nekad vairs neredzētu?

(28 raksta | ir doma)

Oktobris 26., 2015


17:00 - Lauva, ragana un drēbju skapis.
Bērnībā ir tādas vietas, lietas un parādības, kas it kā atrodas citā dimensijā. Tās ir pārāk spilgtas un neparastas, lai būtu ikdiena; tur tu nevari doties pats savā nodabā pārvietojoties fiziskajā plaknē, jo nokļūšanai tur ir nepieciešams īpašs, tikai pieaugušajiem zināms know-how; un pēc viesošanās tur pāri paliek tikai nemateriāla pieredze, kas nevar būt kā īsts pierādījums tam, ka notikušais ir “īsts”. Bet tajā vecumā tu jau arī tik strikti bināri neuztver īstā un neīstā, sasniedzamā un attālā, ierastā un aizraujošā pārejas punktus.

Un ir jauns piedzīvojums, pēc daudziem, daudziem gadiem uzduroties vietām, kurās tu agrā bērnībā vienu vai pāris reizes biji un kurās viss toreiz bija tik aizraujošs un spilgts. Tu bērnībā pat nemaz nezināji, kā sauc to teritoriju, bet tad pēkšņi kādā nākotnes laiktelpas kabatā attopies ar dežavū, ka tas taču laikam bija šeit. Šie atradumi ir tāda kā psihoanalīze reālajā dzīvē — tā vietā, lai staigātu pa savām iedomām, tu staigā pa reālu teritoriju, kuras saskarsmes punkti ar prātā salasāmajām kartes druskām caur aizrautības trīsām tevi ved pie atklāsmēm.

Viena no šādām vietām ir Mežaparks. Kad pēc vairākiem Rīgā nodzīvotiem gadiem ieklīdu vietā ar platajām asfaltētajām kājāmejamajām vai skrituļojamajām tekām un sarūsējušajiem karuseļiem, zināju, ka šo visu esmu redzējis tad, kad karuseļi vēl nebija sarūsējuši, un tur bija arī visādas mašīnītes, cukurvate un īpaši garšīgas končas, kādas nevarēja dabūt ikdienišķajos veikalos. Tagad viss tajā vietā ir mainījies, bet tam nav nozīmes. Savienojums ir atrasts.

Kāda cita no šādām vietām bija tā, kur mēs bērnībā reiz metām kapeiciņas strūklakā. Māte sacīja, ka var iemest monētu un iedomāties vēlēšanos. Man nav ne jausmas, ko es tad vēlējos, bet atmiņā palika doma, ka pasaulē ir tāda speciāla strūklaka, kurai ir šāda funkcija. Pēc tam mēs nekur citur kapeiciņas vairs nemetām — saprotamu iemeslu dēļ vēlmes izpildošas dekoratīvas ūdens sistēmas tomēr ir reti sastopamas. Kur tas varētu būt bijis? Varbūt Siguldā, varbūt vēl kaut kur citur? Atminos vien to, ka strūklakas baseinā toreiz nudien bija daudz monētu. Un daudz vēlēšanos.

Bet kāpēc es to stāstu. Viņdien ienācu Galerijā Rīga un nogāju gar turienes iekštelpu netikumīgo strūklaku (kur skatās Saeima un Rīgas dome??). Un, ko domājies, tajā ir samestas centu monētas. Ne tā, ka biezā slānī, taču pieņemot, ka strūklaka tiek regulāri tīrīta, jādomā, ka šī tomēr ir iegājusies apmeklētāju izklaide.

Skatījos uz monētām un domāju — cik lētticīgi gan ir cilvēki. Nu, nebūs tak tā, ka jebkurā šļakatu krātuvē metīs monētas un cerēs, ka piepildīsies vēlēšanās. Tas tā varbūt darbojas tikai tajā Īpašajā strūklakā, un tieši tāpēc jau tā ir Īpašā strūklaka citā dimensijā, ka pie tās nevar nonākt, kad vien pašam sagribas. Bet parasta strūklaka? Nu, kamōn.

Kā vispār kaut kas tāds kādam var ienākt prātā!!!
Tags:

(10 raksta | ir doma)

Oktobris 20., 2015


12:51
Poll #20531 ...un kontrastam no citas operas
Open to: All, results viewable to: All

Vai Tu zini, kas ir/bija Karls Sagans?

View Answers

jup
19 (61.3%)

nea
12 (38.7%)

Ja zini, tad kas varētu būt bijis šo zināšanu avots?


(9 raksta | ir doma)

Oktobris 19., 2015


21:30 - davai, bez čītošanas
Poll #20530 par informācijas telpām
Open to: All, results viewable to: All

Vai Tu zini, kas ir/bija Maršals Maklūens?

View Answers

jup
6 (15.0%)

nea
34 (85.0%)

Ja zini, tad kas varētu būt bijis šo zināšanu avots?


(3 raksta | ir doma)

15:36
Pilnīgi jauns Pauris )

(8 raksta | ir doma)

Oktobris 14., 2015


16:13
Mans iemīļotais plaukts iemīļotajā lielveikalā )

Konkursa jautājums: uzminiet, cik viens šāds priekšmets maksā?

(23 raksta | ir doma)

Oktobris 12., 2015


13:54
Vasarā un arī jau uz rudens pusi "Rīgas siltums" vairākkārt visiem nama iedzīvotājiem sūtīja draudīgas vēstules, ka ja māja pilnībā nedzēsīs līdzšinējos parādus, siltuma mums neredzēt. Gaisa temperatūra iekštelpās liek domāt, ka abas puses joprojām stingri turas savos ierakumos.

Nez, šitā tas tad arī notiek, ka nepieslēdz siltumu parādnieku apsēstai mājai, un viss — lai paši tiek galā?

(11 raksta | ir doma)

Oktobris 8., 2015


09:55 - Choose life or Choose file
Un būs tev pašam sava izrāde “Viens cēliens” trijos cēlienos.

1.
Rīts uz nosarmojušajiem logu stikliem, uz kuriem pietrūkst siltuma uzvilkt smailijus. Uz ietves guļ gabalos salūzusi gaisma, ko asfalta dzirnas minošās pēdas pasper nost. No ābeļu zariem ir lielākoties pazudis prieks, palikušas tikai vēsas antonofkas. Autobusa pieturā stāv svaigi pamodušos vakardienas bulciņu smarža. Cilvēki arī stāv, pirmajās šā gada šallēs un cimdos. Un iet garām. Viņi ir, nevis lai ļautos bulciņām, bet lai vilktu arklu savos sapņu dārzos, urbtu ilgu šahtās un raktu kaismju atradnēs, kur kanārijputniņi nomaļos stūrīšos kāsē un pusdienlaikā spoguļojas izsviedrētās kafijas glāzē.

2.
Un mēs kustamies — pa aritmiskām virsmām, aritmētiskām upēm un artēziskiem līdzenumiem, un no aisbergiem mūs sargā tikai titāniku airbagi, kuri tālredzīgi ir piesūkušies tuvu klāt. Dienas krastos mums māj pilsētas sirdī iemūrēts dzejnieks, līksmi tiesneši nāk inventarizācijas inkvizīcijā, bet izsauktie ugunsdzēsēji un glābēji izpesta internetā iesprūdušu mākslīgo intelektu. Šahtās un dārzos dzirksteļo skaņas un pie zemajiem griestiem līp klāt irdeni teikumi. Tādas ir dienas parasti.

3.
Kad atmiņa izbeigsies, iebiezināts vakars vēl turpinās grebt tīklotas asaras vēlu, bet Ājurvenēra pie griestiem iedegsies planšetēt jaunākās ziņas. Ar pirksta pieskārienu iegrūdis pēdējo sīkziņu sakaru jūrā, vakarā tu katru tavas dzīves minūti augšupielādēsi jūtūbē 48 stundu garumā un pēc tam atkal noregulēsi sevi uz septiņiem divdesmit. Un caur gaismas lauskām, caur rūtainu rūgtumu, caur uztūkušiem prātiem nākamais datums uzaudīs sevi pa virsu vēlai vakardienai. Līdz pat tam rītam, kurā sarmas vairs nebūs.

Tur, galā, ir sirmums.

(ir doma)

Oktobris 7., 2015


13:29
Šodien piedalījos Saeimas komisijas sēdē — un pietika ar to ~50 minūtes šauro spraudziņu, lai redzētu tumsu. Viss jau ir korekti un laipni, bet process, pats process — sīkumu grumbuļainā saskaņošana, dokumentu ceļošana pa gariem gaiteņiem, lai pēdējās durvis būtu kā priekšpēdējais lauciņš spēlē Cirks ar stāvajām kāpnēm atpakaļ uz leju — tas ir tāds Sīzifa ceļš, kas noslīcina horizontus un izšķīdina diennaktis sekunžu sīknaudā. Kārtībai ir jābūt, dokumentiem jābūt v porjadke, par to diskusiju šeit nav un nevajag. Un tomēr, tomēr — nez, cik daudzi no šajās telpās sastopamajiem kādreiz sapņoja bīdīt Lielo Politiku, līdz attapās esam vien nebeidzamās rekursijās iestrēgušu dokumentu virzītāji.

(ir doma)

Oktobris 5., 2015


18:54
Nāk tumšais laiks, neaizmirstiet pagādāt stilīgus atstarotājus )

(16 raksta | ir doma)

Septembris 28., 2015


15:23
Piecus gadus un 1,5 biroja krēslus vēlāk mans work-at-home krekls, kurā apvienota atbilstoši kontrastaina ērtības + ieraduma vs. estētikas kombinācija, ir kļuvis arī par manu pirmo kreklu, kam ir izdilusi mugura. #sliktiieradumi

(9 raksta | ir doma)

Septembris 20., 2015


15:29
[info]unpy, ir kāda joma, kurā latviešiem ir bijusi ļoti liela, pat ja tikai netieša loma pasaules vēsturē, un tā ir saistīta ar nacionālisma dzimšanu. Stāsts ir par vienu no romantiskā nacionālisma ideju lielajiem ietekmētājiem Johanu Gotfrīdu Herderu. Laikā, kad viņš strādāja Rīgas domskolā (1764 — 1769), Herders iepazinās arī ar vietējo ļaužu folkloru, tai skaitā latviešu tautasdziesmām (kas vairuma izglītoto ļaužu vidū toreiz nešķita nekas ievērības cienīgs). No šiem novērojumiem Herderam radās doma, ka kopēja kultūra ir viens no fundamentālajiem elementiem, kas satur kopā konkrētu sabiedrību un nošķir vienu sabiedrību no citas.

Šī bija jauna ideja. Tā pati Herdera dzimtā Vācija līdz savai apvienošanai vienā nācijvalstī 19. gs. beigu pusē bija sastāvējusi no valstiskiem veidojumiem dažādās formācijās, kurus kopā tur daudzi citi apsvērumi. Taču Herders, no Rīgas pārcēlies atpakaļ uz veco Eiropu, kļuva par vienu no tiem, kas argumentēja — valstij ir jāapvienojas tieši uz vienojošās kultūras — kuras robežas cita starpā iezīmē folklora — pamata; tam ir jābūt starp svarīgajiem kritērijiem, kas noteic, uz kuru teritoriju un kuru cilvēku grupu pievienošanu valstij ir jāpretendē. (Protams, ka nacionālisma veidošanos un pieņemšanu ietekmēja arī daudzi citi faktori, tai skaitā Franču revolūcija un viss murskulis, kas izvērtās pēc tam un bija jūtams, protams, arī Vācijā.)

Kad kādu laiciņu vēlāk Latvija proklamēja savu neatkarību, bija jau pašsaprotami, ka valsts ir jāapvieno "etnogrāfiskajās robežās". Ideja, kas radusies Latvijā, caur Eiropu jau nogatavojusies atnāca atpakaļ arī pie mums pašiem.

(12 raksta | ir doma)

Septembris 14., 2015


15:52
Nākamā sērija attiecību blogā, šoreiz pateicoties Eimijas Šumeres šovam (kopš jūtūbē skatos viņas skečus, manas dzīves kvalitāte ir ievērojami augusi; sākt skatīt no tejienes, bet mans absolūtais favorīts ir šis).

Bet runa ir par ko citu. Par jēdzienu "nozagtie gadi": https://www.youtube.com/watch?v=QTt7ZEVBwJM

Kaut kad sen esmu dzirdējis it kā nopietnā sašutumā, bet varbūt arī tikai sadzīviskā anekdotē uzdzirkstītu epizodi, ka sieva vīram pēc laulības sabrukuma pārmet, ka ir viņam atdevusi savas dzīves labākos gadus. Man tas kaut kā līdz galam nav bijis saprotams, jo laiks taču rit abiem, un neapmierinošās attiecībās to izķērnā abi.

Bet konkrētajā gadījumā gadījums ir specifiskāks. Sieviete šeit grib precēties, grib ģimeni, gan jau, ka grib arī bērnus. Viņa jau ir gana pieaugusi, lai apzinātos, ka bioloģiskais pulkstenis tikšķ. Viņa grib stabilitāti, solījumus un to pildīšanu. Viņa grib kopību.

Vīrietis — konkrētajā gadījumā — ar saistību uzņemšanos nesteidzas. Viņš uz neko tādu, par ko sapņo meitene, iespējams, nav parakstījies, ja nu vienīgi kaut kad ir pateicis: "Varbūt kaut kad vēlāk." Un kāpēc gan lai būtu citādi, ja tā padomā. Meitene ir "normāla", viņa prom iet netaisās, ultimātus neizvirza, tāpēc dzīve ir ērta. Šādā situācijā viņš, atšķirībā no meitenes, jūtas stabili. Viņš nav šinīs attiecībās aizrauts, viņš varbūt apziņas stūrītī cer, ka kādreiz sastaps savu femme fatale, ar kuru būs nevis vienkārši "normāli", bet tā, ka jumtu rauj nost. Bet, kamēr tā nav, pašreizējā dzīve ir ok, viņš ir labi iekārtojies, un ne viņam par kaut ko ir jācīnās, ne kaut kas jāpierāda.

Tā gadās. Man šķiet, ka tā regulāri gadās. Vēl nesen Delfu pirmajā lapā redzēju virsrakstu: "Mīl, bet neprec! Kāpēc vīrieši kavējas iestūrēt laulības ostā?" Un tā nu sievietes gaida, gaida, gaida un varbūt nesagaida. Un tad aizvainoti paziņo par "nozagtajiem gadiem".

Bet šeit es tomēr nesaprotu: cik ļoti tā ir čaļa atbildība, ka meitene beigās attopas nerealizējusi savu ieceri?

Ja čalis kaut ko konkrētu solīja, bet solījumu nepildīja, tur jautājumu ir mazāk. Bet, ja komunikācija nav bijusi tik kristālskaidra, tad pienācīgās uzvedības modeļi, kā kuram vajadzēja rīkoties, tiks uzmeklēti "vispārpieņemtajās" vīriešu un sieviešu uzvedības normās (kristīgajās vērtībās, latviskajā dzīvesziņā, utt.). Pat ja tas ir tikai tāds konstrukts — kādas šīs normas ir Latvijas sabiedrībā? Jūsu galvās?

Un tad es lasu jūtība komentāros, piemēram šādus tekstus —
i think that you have 1 year to figure stuff out. If at the end of that year you still aren't sure you want to marry the person, then end it, and if you do want to marry them, start making arrangements on the proposal. then you have an entire other year to propose. but bottom line, at the end of year two there had better be a ring or your being a total dick, and this is coming from a dude.
— un domāju: cik ļoti čalis ir atbildīgs par meitenes nepiepildīto gaidīšanu, un cik ļoti par to tomēr ir atbildīga pati meitene? Kāda validitāte ir šajos pašos komentāros sastopamajam uzskatam, ka čalim, ja viņš pēc kāda puslīdz cienījama laika vēl nezina, vai meiteni precēt, ir jālaiž meitene vaļā, lai viņa vēl paspēj atrast kādu citu piemērotāku?

Ja meitene ir tāda, kas pati nespēj realizēt savas intereses un apjaust situāciju, gan jau ka var teikt, ka čalis būtu džentlmenisks, attiecības pārtraucot. Bet nu tomēr ar šādu lomu sadalījumu, kurā meitenes tikai gaidas no puiša faktiski tiek uzskatītas jaut ko, kas puisim ar to pašu uzliek pienākumus, ir nedroša stratēģija. Beigās jau, protams, varēs saukt puisi par egoistu un gadu nozadzēju, bet tas nekādi nepalīdzēs izvairīties no fakta, ka dzīve iet, bet meitenes vēlmes turpina palikt nepiepildītas.

Kā uz šo skatāties jūs? Puišiem ir jāatšuj meitenes, ar kurām ir normālas attiecības, bet kuras negribas precēt?

(52 raksta | ir doma)

> previous 20 entries
> Go to Top
Sviesta Ciba