Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
vai pilsētas leģenda? 
10.-Jan-2012 01:51 pm
Pirms laika sarunā ar vienu kamrādu, kaut kā aizrunājāmies par naudu (tēma, kuru draugu lokā cenšos neskart, jo ar draugiem tak par patīkamo, nevis patīkamā neesamību). To, ka ASV naudaszīmju drukāšana ir privāto banku pārziņā, zināju - sistēma man nav līdz galam saprotama, tak ja strādā, tad viss pīrāgos. Bet nu man stāstīja, ka pašus dolārus drukājot dažādus: iekšzemes vajadzībām un ārzemēm. Vizuāli neesot nekādas atšķirības, bet knifs laikam sēriju numuros vai citās lajiem nezināmās pazīmēs. Piemēram, ja tu Nigērijā (vai kādā citā tālā zemē) savāksi pilnīgi oficiāli apritē esošos USD čemodāniņā, to čemodāniņu aizvedīsi uz Manhetenu un gribēsi nolikt uz sava konta, tad banka neņemšot pretī, jo tie būšot auslenderu dolāri. Nekā nesaprotu - trakoti izklausās pēc pilsētas leģendas (jo no tās pašas Nigērijas tak ienest vietējā bankā un pārskaitīt to summu uz Manhetenā esošu banku, manuprāt, var), kaut stāstītājs pa pasauli braukājis vairāk, nekā es šņabja glāzes izdzēris, un daudzkārt labāk par mani orientējas pasaules finanšu lietās (es tajā neorientējos vispār, iztiekot ar "dabiski iedzimto inteliģenci un lōģiku").
Comments 
10.-Jan-2012 02:47 pm
Un kā bankā pārbaudīs katras naudaszīmes numuru? Da nē, tie numuri apzīmē drukāšanas banku (1-12), kārtas numuru, kā arī reizes, kad tiek izlaista jauna sagatave (kad mainās paraksts uz dolāra). Bet nemaz nešaubos, ka pēc dažādām formulām ar kurām saskaita un atņem sēriju numurus, varēja precīzi izrēķināt ne tikai kad sabruka dvīņu torņi, bet arī kad būs pasaules gals.
10.-Jan-2012 03:01 pm
Ne tik sarežģīti. Vienkārši it kā esot tā, ka ja tu te Latvijā pielādē čemodānu pilnu ar zaļajiem, aizbrauc uz ASV un ieej bankā, tad tur tos neņem pretī kā ASV dolārus, kaut visur vari tos izmantot kā maksāšanas līdzekli. Tb nekā nesaprotu.
10.-Jan-2012 03:05 pm
Šis stāsts varētu vairāk attiekties uz to, ka pasaulē ir diezgan liels daudzums dolāru, kuriem nav nekādas saistības ar Federālo rezervju sistēmu, proti, viltoti. Tas procents daždos avotos ir dažāds, bet lēš, ka nelegālo 100$ banknošu īpatsvars no apgrozījumā esošajām ir pat 10 - 20%. Un no šīm visām banknotēm kādi 80% apgrozās ārpus ASV teritorijas.
10.-Jan-2012 03:12 pm
moš jautājums nav numuros, bet vnk. tiek pajautāts - eu, a no kurienes nauda?! un bijušais nigērijas diktatora ģenerālis samulst, ka kaut ko tādu prasa, un izdomā, ka tātad ir divu veido levē.
10.-Jan-2012 03:53 pm
Tas būtu pat vairāk nekā ticami, taču izpaliek globālās sazvērestības moments. ;)
10.-Jan-2012 03:12 pm
es īsti neticu ka to var kautkā juridiski pamatot (ka neņem banka USD legal tender naudas zīmes pretī), bet tā loģiski tas būtu - lai ASV ekonomikā neieplūst kautkāda ekstra nekontrolēta nauda. ja ASV priekš nigērijas drukā speciālu naudu, ko ļauj tikai nigērijā (ārpus ASV) apgrozīt, tas būtu tā pat kā ja Nigērija pati drukātu cieti-jo-cieti pie dolāra piesaistītu savu valūtu.
10.-Jan-2012 03:49 pm
Izklausās pēc bullshita. kas un kā gan interesanti varētu nokontrolēt, lai "iekšzemei paredzētie" dolāri netiktu izvesti uz āru?
10.-Jan-2012 03:52 pm
Tāpēc es ar tā uzvaicāju, jo pašam ar kaut kā nelīmējas kopā, ka varētu būt divu veidu viena valūta - drukāta iekšējai un drukāta lietošanai citur.

Saruna sākās ar to, ka Ķīna un Japāna nolēmušas savstarpēji norēķināties jenās un juaņās, tb uz auslenderiem drukātajiem USD raugoties ar netīksmi.
10.-Jan-2012 07:27 pm
Varbūt vienkārši uz dolāriem skatoties ar netīksmi, un punkts?

Es neko daudz no naudas lietām nesaprotu, bet vai nav tā, ka ja notiek savstarpējo norēķinu piesiešana dolāram, tad attiecīgi ASV kaut kādas iespējas manipulējot šurpu turpu ar savu kursu, ietekmēt citu valstu valūtas => ekonomiku?
10.-Jan-2012 04:43 pm
Jā, tas liekas neticami. Pēc likuma visi dolāri ir derīgi. Kamēr citās valstīs ir bijušas naudas reformas un nauda ir desmitiem reižu mainīta, ASV var oficiāli var lietot pat gandrīz 100 gadu senas banknotes. Tā ka tava vectētiņa dārzā noraktais čemodāns ar dolāriem vēl joprojām ir derīgs, lai gan inflācijas dēļ summa vairs nešķitīs tik iespaidīga.

M0 (nodrukātā) nauda vispār ir tikai maza daļiņa no kopējā naudas daudzuma ekonomikā, tāpēc ierobežojumam dolāru banknošu lietošanā nebūtu lielas jēgas.
This page was loaded Nov 19. 2024, 8:49 am GMT.