Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
dieva dotais cilvēciņš, krieviski “юродивый” 
14.-Aug-2021 02:17 pm
Austrumslāvu kultūrā, un tai radniecīgajās, ir viena specifiska sociālā niša: cilvēks, kurš atsacījies no sadzīves komforta, privilēģijām un karjeras (tā ir cena, kas jāmaksā), ieguvis tiesības paust nepatīkamu patiesību (vismaz to, ko viņš uzskata par patiesību), kur, kam un kad vien vēlas. T.s. dieva dotais cilvēciņš, krieviski “юродивый”. Visbiežāk izsakoties par plašām tēmām, neizniekojot sevi sīkumos. Viduslaikos (par senāku periodu nav rakstītu avotu) dieva dotie specializējās reliģijas un morāles jautājumos, visjaunākajos laikos – sociālajā taisnīgumā un politikā. Liela daļa PSRS laiku disidentu akurāt nāca no šis nišas.

Postsovetiskajā sabiedrībā cilvēkiem (t.sk. arī visai saprātīgiem un izglītotiem) nezin kāpēc sāka šķist, ka šī izteikšanās jeb vārda brīvība nu pienākas visiem bez maksas. Diemžēl tas nedarbojas. Pat visnotaļ zinošs un visādā cilvēks personība, kurš atļaujas publiski paust nepatīkamu patiesību, ne visai izvēloties izteicienus, bet personiskajā dzīvē neatsakoties no sadzīves komforta, privilēģijām un karjeras, labākajā gadījumā apkārtējo acīs kļūst par nekauņu. Sliktākajā – par uzpūtīgu elitāristu.

Bet kad šādi sāk izteikties visi, no patiesības pāri nepaliek vairs ne nieka.
Comments 
15.-Aug-2021 11:31 am
Nelaime ar patiesībām, it īpaši nepatīkamām, ir tā, ka viņas reti kad ir tik absolūtas, kā tīk uzskatīt to sludinātājiem.

Proti, šie sludinātāji ir vairāk pieķērušies nevis pēc iespējas labākai patiesības izzināšanai, bet gan tās versijas sludināšanai, kas nu viņiem ir pārņēmusi prātu; tipiski ignorējot iebildumus pret to (jo uztver to kā uzbrukumu viņu teiktajam, nevis iespēju nonākt pie precīzākas patiesības).

Līdz ar to arī nav brīnums, ka šos cilvēkus -- neatkarīgi no viņu privilēģijām vai to trūkuma -- drīzāk uzskata par aprobežotiem sludinātājiem, nevis par uzpūtīgiem elitāristiem.

Tādā ikdienas kontekstā tas laikam visvairāk šobrīd atsauc atmiņā Reiru ar viņa nodokļu reformām.
17.-Aug-2021 01:59 pm
Jap, uz to arī norādīju: "vismaz to, ko viņš uzskata par patiesību".
17.-Aug-2021 02:50 pm
tiesa gan, noteiktos apstākļos to droši vien varētu attiecināt uz jebkuru no mums. tā teikt, юридивость как момент бытия. :]
This page was loaded Dec 19. 2024, 12:19 pm GMT.