| Aizgrābtībā skatos TV ekrānā veselības aizsardzības ministri Circeni, kura stāsta par slimnīcu kvalitātes kritērijiem. Tā īsumā: slimnīca, kas no uzņemšanas nodaļas pēc iespējas mazāk stacionē, ir tā ir tā labākā, savukārt tā slimnīca, kas stacionāri ārstē, tā ir slikta. Tipa vai cik jauki, ka lūk tur kādos stradiņos no 100 uzņemšanas nodaļā ienākušajiem stacionē 30, savukārt Balvu slimnīca nemāk menedžēt, jo no 100 uzņemšanas nodaļā ievestajiem, stacionē 70. Par to viņiem jāņem naudu nost un citādi jāveicina labākus rādītājus.
Kur te kaut kāda loģiska kopsakarība, neredzu. Man, kā jau prastam pāķim, šķiet, ka cienītā kundze te smagi putro pirkstu ar... gurķi. Piemēram, ja manai atvasei apsāpās auss vai baisi sakāpj temperatūra, es ceļu šo mašīnā un vedu uz Vienības gatvi. Tur konstatē vainu, nokonsultē, iedod drapes un palaiž mājās. Bet ja es dzīvotu kur ellē ratā Zasā, tad skaidrs, ka nekultos ziemas spelgonī uz apgabala slimnīcu tikai tāpēc, ka kinderam temperatūra. Iedotu ibumetīnu, sapilinātu ausī kamparu un gaidītu, kad pāries. Nu ja pavisam zils paliek, tad jā - sauc traktoru, kas izvelk tevi līdz ceļam, un ved uz slimnīcu. Tur, protams, ieraugot ko tik ielaistu, mazo liek palātā. Un tā Balvos veidojas "sliktie" rādītāji. Betaizdomas, ka ko tik sarežģītu Circenes k-dzes padomnieki izskaitļot nevar, jo kundze dzīvo siltumnīcā, kur no Vienības gatves nokonsultēt paši klāt piebrauks. Un tad var tā viegli histēriskā neizpratnē: bet ja viņiem nav maizes, tad taču lai ēd kūkas! |
Cilvēk, jaukais - stāsts ir par to, kāpēc rādītāji ir tik atšķirīgi - Rīgā 30% stacionēto un tālā reģiona slimnīcā - 70%. Rādu uz pirkstiem - es dzīvoju Rīgā un man ir iespēja aizdoties uz Vienības gatvi pie mazākā bērna pīkstiena. Ir ļoti daudz vecāku, kas nevis dodas pie ģimenes ārsta (jo tas ir darba laikā), bet gan izmanto iespēju aizvest bērnu uz Vienības gatvi vakarā pēc darba un par velti nokonsultēties. Cilvēks, kurš dzīvo, piemēram, Talsos, analogā situācijā nevedīs bērnu vakarā uz Kuldīgas vai Ventspils slimnīcu, bet gan piezvanīs ģimenes ārstam un darbā paņems brīvdienu. Lūk, kur rodas tā atšķirība - cilvēks no Talsiem bērnu uz Kuldīgu vedīs tad, ja tiešām bērns ir hospitalizējams - nu, tur galva pārsista, plaušu karsonis utt., bet Rīgas vecāks izmantos iespēju sev ērtā laikā saņemt konsultāciju un recepti. Tur arī rodas tie atšķirīgie procenti. Un te vispār nav saistības ar kaut kādu žmodzību.