Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
par paidagōģijas spožumu un postu 
28.-Jan-2014 08:39 pm
Interesanti vērot atšķirības starp apstākļiem un attieksmi privātajā un t.s. valsts bērnudārzā. Kamēr nebiju sastapies personīgi, šķita, ka nevajadzētu būt nekādai atšķirībai, izņemot tehnisko aprīkojumu - tie paši cilvēki vien strādā gan tur, gan tur. Taču rādās, ka tai paidagogu vidē ir notikusi ievērojama separācija.

Kā reizi pirms laika bija pagājuši liktenīgie 5 gadi rindā, un atvasi pārcēlām uz valsts dārziņu pašā pilsētas centrā, blakus laulātās birojam - tas, un ietaupījums mēnesī ap 200 LVL bija galvenais arguments.

Jau aizejot uz jauno dārziņu (200. pirmsskolas bērnu ieslodzījuma iestāde Rīgā, Akas ielā) bija jūtamas karaskolas vēsmas, bet, galu galā, lai bērns laikus pamazām pierod pie dzīves skarbuma. Pirmajos mēnešos izteikti manījām, ka attīstība vairs neprogresē, bet drīzāk pat regresē. Taču, kad uzzinājām, ka pēc apstiprinātās paidagōģijas programmas bērnam, absolvējot bērnudārzu, jāmāk skaitīt tik, cik viņam pašam gadu, un jāatpazīst sava vārda burtus, samierinājāmies. Pret sistēmu nostāties bezjēdzīgi, nāksies vien pārvarēt slinkumu, tb reizināšanu, dalīšanu un rakstīšanu mācīt mājās pašiem. Tas normāli, jo apmācības sistēma mūsdienās ir orientēta uz vairuma piemērošanos atpalicējiem, nevis otrādi. Arī cilvēcisko faktoru saprotu, tb kad audzinātāja rūdīta jūras kājnieku seržanta tonī uzrēc vienam citam bērniņam: "Ilzīt, ir sākusies jauna diena, vari beidzot smaidīt?!" - ļaudis ir dažādi un ne visas ir Mātes Terēzes (tonis bija tāds, ka man pašam gribējās izstiepties miera stājā un atiezt zobus, vai arī bēgt). Lai gan pasaulē ir tik daudz profesiju - santehniķi, šoferi, ārsti, bāku sargi, muitnieki utt. - nevajag taču, ja tie kinderi riebj, strādāt bērnudārzā.

Bet ir faktori, kas mulsina. Nu kaut kā nešķiet pareizi, ka kad bērniņš raud pēc māmiņas (tur ir viens tāds pavisam maziņš puisītis, jo grupiņās bērnu vecuma amplitūda ir 3-5 gadi), tad audzinātāja uzsāk un mazo potenciālo Tabakiju koris pievienojas: "Jānītis dzied, uzdziedi mums, uzdziedi mums kā vilciņš!" Nejaucos iekšā, jo ne mana druva, ne es ko jēdzu paidagoģijā (kursu gan esmu noklausījies, taču tas bija paredzēts vidusskolānu un studentu didaktikā). Taču ļoti nepatīk un nepareizi rādās, ka bērniem apzināti iedzen riebumu pret mācībām, tb mācību uzdevumu pildīšana (ir bērniem tādas darba lapas, kur jāsaskaita ābolīšus vai jāpārzīmē puķītes) ir kā sods par blēņām: nogrēkojies, tad sēdi un mācies. Ja tā turpinās, atvase droši vien būs sagatavota trešajai klasei jau sešos gados. Tā kāda jauna metodika, jeb vienkārši pa taisno pārlikums no Krimināllikuma, kur pants par piespiedu darbu kā soda veidu?

Man, kā jau vecam konspiratologam, sāk rasties aizdomas, ka tā varētu būt Maximas sponsorēta akcija: audzināt asociālus indivīdus ar iedzītu riebumu pret jebkāda veida mācišanos, lai būtu ko pie kasēm pamperos sēdināt. Mīļo Sīrupiņ, vai tas ir normāli, un es nekā nesaprotu? Jeb pameklēt kādu pudeles brāli vai ijušo mīļāko kur RD Izglītības departamentā un ierosināt tā kantora pavētīšanu? Vai jēga? Ka nesanāk kā Ķīlim - beigās tikai pats dabūšu pa degunu un kinders cietīs vēl vairāk. Diezgan bezspēcīga sajūta, kā parasti, kad sastopos ar dzīves realitāti ārpus savas komforta zonas.
Comments 
29.-Jan-2014 08:45 am
Jā, bija ļoti interesanti pārejot no privātā uz pašvaldības (tīri finansiālu apstākļu dēļ, to pašu 200 latu dēļ). Pie kam, vienu reizi papļāpājot sapratu, ka privātajā audzinātājām alga uz rokas nemaz diži lielāka nesanāk, viņām vienkārši labāk patīkot šāds - visas bija pašvaldības b/d strādājušas. Principā jau saprotams, ja uz audzinātāju ir 3-4 bērni.

Man gan nebija problēmu ar izglītības kvalitāti (2.-3.gadu vecumā nekādas dižās prasības neizvirzu) vai pieklājību, jo auklītes un audzinātājas arī pašvaldības iestādē ir samērā laipnas, ne reizi neesam redzējuši paaugstinātu balsi. Taču tā vien liekas, ka pašvaldības iestādījumā galvenais ir atsēdēt noliktās stundas un uzraudzīt lai bērni pārāk stipri nesakaujas. Privātajā visu laiku ar viņiem spēlējās, dejoja, dziedāja, daudz un sirsnīgi ar bērniem runājās, ļoti, ļoti daudz gāja ārā, arī ekskursijās ārpus b/d teritorijas, kas pašvaldības variantā, manuprāt, viņiem liktos nesasniedzams kosmoss. Kas patīk pašvaldības - daudz labāk iemāca disciplīnu, gandrīz momentā tika vaļā no knupja un pamperiem un sāka sakarīgi iet uz podiņa, tas priecēja gan.

Bet nu kopumā, būtu nauda, sūtītu privātajā.
29.-Jan-2014 04:39 pm
Tā pedegogu separācija arī mani izbrīnīja, jo algu atšķirība nekāda neesot.

Bet te mani mulsina tāda apkalpojošā personāla komandieriski/agresīva izturēšanās.

Vo ja būtu. :(
This page was loaded Maijs 5. 2024, 4:07 am GMT.