Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
par ekonomiku un sociālo taisnīgumu 
26.-Apr-2013 07:03 am
Savulaik es stājos Maskavā kara akadēmijā uz vienu ļoooti specifisku militāru profesiju (tik vecs nu esmu, neslēpšu). Tagad aš žēl, ka patriotisma viļņa pārņemts pametu studijas un atskrēju uz Rīgu atpakaļ karogus vicināt dziedāt Baltijas ceļā, - būtu palicis, moš būtu ko iemācījies. Nu lūk, tur bija ļoti brīva atmosfēra un ļoti brīvas sarunas. Reiz sanāca diskusija, kāpēc neveidot tādu "regulēto kapitālismu", tipa kā mūsdienās Ķīnā. Lektors (pulkvedis Kamrazins, viens no spēcīgākajiem japanologiem PSRS) paskaidroja, ka jautājums gana nopietni izpētīts, ir milzums nianšu un apsvērumu, ko mēs vēl nesapratīšot, bet tā pa lielam: tikai 20% cilvēku (te viņš uzsvēra, ka runa ir par aptuvenām vadlīnijām, nevis statistiku) ir psiholoģiski un emocionāli spējīgi uz pastāvīgu uzņēmējdarbību, 60% spēj labi strādāt (ja ir pietiekami apmācīti un motivēti) kāda uzraudzībā, bet 20% vienkārši nespēj. Nu līdzīgi, kā ir daļa ļaužu, kam vienkārši nav muzikālās dzirdes. Nav un viss. Vari viņu dzīt korī un visu mūžu solfedžo dīdīt, kā bija rūcējs, tā paliks, tikai pakāpi labāks par netrenētu rūcēju, tb uz skatuves netikt. Līdz ar to, ja valsts palaidīs grožus vaļā, sāksies sociālā noslāņošanās un ievērojama daļa ļaužu dzīvos vēl sliktāk, nekā padsavienībā pie vispārējā nonivelētā līmeņa.
Tas palika prātā (un tas, ko redzu ik dienas apkārt, tikai apstiprina šo skatījumu), līdz ar to cenšos tā pieticīgi slavēt Providenci, ka ir kādas nebūt prasmes un pelnu virs vidējā, un cenšos neraudzīties no augšas, pamācot, uz tiem 20%, kam vienkārši māte daba un liktens nav devuši (un samierinos, ka neesmu otrajos 20%). Toties sacepos, kad kāds, kas piedzimis ar "sudraba karotīti" mutē (tb laimējies piedzimt vietā, ģimenē, laikā, kas nodrošinājis zināmus atvieglojumus un labi nodrošinātu startu), sāk runāt par vienlīdzīgām iespējām un pamācīt bezkājus, ka pie cītīgiem treniņiem arī viņi varēšot dejot baletu uz Londonas skatuvēm. Iesaistos virtuālajos kašķos par ekonomiku un sociālo taisnīgumu, bet pēc tam nožēloju - ne es otru pārliecināšu, ne viņš mani, aber kuram taisnība - to rādīs tikai situācija reālajā dzīvē, nevis teorētiski spriedelējumi. Lieki tērēts laiks un enerģija, labāk ar atvasi kārtis uzspēlēt (bērnam ļoti patīk dejot uzvaras deju: tētis paliek ēzeļos! tētis paliek ēzeļos!).
Comments 
26.-Apr-2013 03:01 pm
Ja godīgi, nav ne jausmas. Pirmkursniekiem, muti pavērušiem metra lekcijas laikā, nudien nebija prātā šim paprasīt atsauces. Procenti noteikti nav precīzi, jo tas viss tika pasniegts kā vadlīnijas, nevis statistikas dati, skaidrojot cilvēku piemērotību (iespējas tapt izvirzītiem, rekrutētiem) dienesta pakāpēs, piemērotību tādu vai citādu funkciju pildīšanai. Aber pēc tam šie pamatprincipi sarunas gaitā (tur patiesi bija visai brīva atmosfēra, kur koleģiāli tika apspriesta tēma, žēl, ka baidījāmies izspiest no pasniedzēja vairāk - tas bija tālo 80. gadu pašas beigas, kad studenti pret pasniedzējiem juta lielāku pietāti un ilgi drosmi saņēmās, lai atļautos ko pavaicāt) tika reducēti uz sabiedrību kā tādu.
Diemžēl pēc pirmajām ievadlekcijām es ar savu dokumentu mapi padusē devos atpakaļ uz Rīgu par brīvi cīnīties, tā kā necik neatceros no pasākuma.
26.-Apr-2013 04:58 pm
Ja ņem vērā laiku un vietu, man domāt, tur varēja būt kas nopietnāks par - viena tante teica...
This page was loaded Maijs 19. 2024, 1:23 am GMT.