Sātana advokāta piezīmes
skepse un infantilitāte
Replying To 
1.-Jul-2023 08:17 am
Tas vispār nav jautājums.

Kopš 19. gs. 81 pasaules valsts ir pasludinājusi karastāvokli. 31 no tām Āfrikā, 21 - Latīņamerikā, 17 - Āzijā, bet 9 - Eiropā. Bolīvijā karastāvoklis tika izsludināts 15 reizes, Argentīnā - 14, bet Taizemē - 12. Sīrijā karastāvoklis ilga 48 gadus un beidzās tikai 2011. gadā. Protams, it bieži to izsludina kara gadījumā, kā tas bija 2006. gadā Izraēlā, sākoties karadarbībai ar Hesballā bruņotajiem spēkiem Libānā - Izraēla ir tik neliela valsts, ka jebkura karadarbība skar visu valsts teritoriju. Šī paša iemesla dēļ karastāvoklis tika izsludināts arī Gruzijā 2008. gadā, kad tai uzbruka Krievija.

Vairāk ir gadījumu, kad valsts piedalās karā, vai pat to izraisa, taču karastāvokli neizsludina. Tā 1. pasaules kara laikā ASV to neizsludināja vispār, bet 2. pasaules kara laikā izsludināja tikai Havaju salās. Absolūtais vairums 2. pasaules kara dalībvalstu neizsludināja karastāvokli, ja pēc tā nebija nepieciešamība. Korejas kara laikā neviena no karojošajām valstīm nepieteica karu citai valstij un neizsludināja karastāvokli (karastāvoklis pastāvēja vien pašā karadarbības zonā). Pie tam, kaut karadarbībā bija iesaistīti visi iespējamie ieroču šķiru veidi, juridiski tas nebija karš, bet gan "policejiska operācija" (Police action).

Taču vispār karastāvoklim ar karadarbību juridiski nav sakara - karastāvoklis ir valsts iekšēja lieta, pie tam to biežāk izsludina dabas stihiju vai sociālu nemieru gadījumā. Tā, piemēram, ASV karastāvoklis tika izsludināts Kalifornijā 1906. gadā, cīnoties ar zemestrīces sekām, Kolorado 1913. gadā, reaģējot uz kalnraču sacelšanos u.c. 1970. gadā Kanādā karastāvokli izsludināja Kvebekā, lai dotu bruņotajiem spēkiem vaļu tikt galā ar Kvebekas atbrīvošanās fronti. 1981. gadā karastāvokli izsludināja Polija, lai dotu bruņotajiem spēkiem vaļu tikt galā ar arodbiedrību apvienību "Solidaritāte". 2014. gadā karastāvokli izsludināja Taizemē, lai apspiestu masu protestus pret valdību sakarā ar amnestijas likumu. 2016. gadā karastāvokli izsludināja Turcijā, sakarā ar armijas puču. 2017. gadā karastāvokli izsludināja Filipīnās, Mindao salā, lai dotu armijai lielākas iespējas cīnīties ar islamistu radikāļiem.
P.S.
Kopš 1945. gada neviena valsts nav oficiāli pieteikusi karu citai valstij.
Reply Form 
No:
( )Anonīms- ehh.. šitajam cibiņam netīk anonīmie, nesanāks.
Lietotājvārds:
Parole:
Temats:
Tematā HTML ir aizliegts
  
Ziņa:

Esi modrs! Lietotājs ir ieslēdzis anonīmo komentētāju IP adrešu noglabāšanu..
This page was loaded Jun 27. 2024, 12:45 pm GMT.