You wanna have a life but not too real
Par bezmaksas sieru (medicīnu) 
19.-Feb-2014 10:00 am
Tikt pie speciālista ar ģimenes ārsta nosūtījumu - aprīlis. Par maksu - šodien, rīt, parīt, kad vajag. Ko es saprotu? Naudas ir tik, cik viņas ir, hipohondriķi ir problēma, un cilvēkam darbspējīgā vecumā vispār nevajadzētu ņaudēt. Ko es, savukārt, nesaprotu, šādas sistēmas jēgu. Kāda ir šīs sistēmas sociālā funkcija? Imitēt bezmaksas medicīnu? Kam ir vajadzīga bezmaksas medicīna? Nu, ja neskaita, kā politiskās retorikas instrumentu. Akūti trūcīgiem, vai akūti slimiem. Iedalījām mēs, tātad, kvotas. Kas notika? Medicīnas jaudas ir gana lielas, ātri tās notērējām, un atlikušo laiku slimniekiem teicām - nāc nākamgad. Ok, labojam situāciju, sadalām kvotas proporcionāli pa gadu. Rezultātā, gaidi rindas beigās, kas atkal ir nez cik mēneši. Te nevajag študierēt tīkla caurlaidības teorijas, lai viegli secinātu - cik garš, tik plats. Kā būtu ar secinājumu, ka kvotu sistēma nestrādā principā? Atkal jau subsidējam sistēmu, kur katram pa bišķiņam nav jēgas, bet doma, ka kādam tiks vairāk, arī nogalina. Kaut kāds jocīgs uzstādījums - kamēr man mājās šmorējas pīle, iešu uz publisko klinģera dalīšanu.

Briesmīgākais tanī visā, ka pie vainas ir nevis naudas trūkums, bet tās galīgais raksturs. Un tur nav starpība, vai tā ir sociālā apdrošināšana, vai obligātā apdrošināšana, jo tā nav apdrošināšana principā, bet kaut kāda piezīšanās kāre. Kā jau minēju, cilvēkam darbaspējīgā vecumā, itkā, nevajadzētu čīkstēt, tikai man netop skaidrs, priekš kam nodokļus maksāt? Man kaut ko atņem, lai nebūtu nevienam? Nē, nu, kādam jau kaut kur ir, tikai tam ar medicīnu vairs īsti nav sakara.
Comments 
19.-Feb-2014 11:09 am
offtopiks - "cilvēkam darbspējīgā vecumā vispār nevajadzētu ņaudēt"

Jap, viņam jāstaigā apkārt ar akmeni vienā nierē, infarktu, insultu un pāris vēžiem, bet ne ņaudēt, ņaudētājus atpizģīs aiz stūra un viņiem nedos saldo ēdienu.
19.-Feb-2014 11:11 am
nē, viņam vajadzētu spēt samaksāt par visiem dakteriem pašam
19.-Feb-2014 11:34 am
Skaidrs.
19.-Feb-2014 11:16 am
Šinī gadījumā es biju domājis, ņaudēt par naudu. Cits stāsts, protams, ir sapišot sistēmu saknē, var iedzīvoties hroniskā bardakā, kad akmeni nierē nevar izārstēt arī par naudu.
19.-Feb-2014 11:51 am
Ja šausmīgi nemaldos, tad ASV bija savilkuši galus kopā un konstatējuši, ka 60% veselības naudas aiziet uz to, lai pagarinātu cietēju agoniju par trim mēnešiem, kaut kā tā. Vārdu sakot, lauvas tiesa piķa aiziet bezcerīgā cīņā ar kaulaino par dažiem eksistences mēnešiem, kuri tāpat jau ir diezgan riebīgi.

Ar to es gribēju teikt, ka eitanāzija atrisinātu daudzas problēmas. Droši vien, ka radītu jaunas, bet nu finansiālais ieguvums būtu pamatīgs.
19.-Feb-2014 11:57 am
Cik dolārus vērta ir viena papildus nedēļa cilvēka dzīves, tas ir ētikas dabas jautājums. Mani tomēr vairāk māc bažas par situāciju, ka iespējams atņemot finansējumu kaut kādām konkrētām darbībām, pilnīgi nekas nemainīsies. Lūk tas ir patiesi biedējoši.
19.-Feb-2014 01:06 pm
Neesmu drošs, vai sapratu kompleinu pēc būtības. Bet, jā, ja es pareizi saprotu, tad mūsu rindu problēma lielā mērā saistīta ar naudu - mēs veselības apūpē gāžam proporcionāli 2 x mazāk naudas nekā citas oiropas valstis un sanāk tas, kas sanāk. Cita lieta - rinda ir arī Somijā utt. Somijā arī zobārsts ir par brīvu (man joprojām nav skaidrs, kā mūsu platuma grādos zobārstniecības ir veselības aprūpe tikai līdz 18 gadiem, bet tas nu tā), tomēr rundā pie zobārsta var nākties gaidīt arī 2 mēnešus (ja vien vajadzība nav akūta). Un man ar to nav problēmu. Proti, ja runa nav par akūtiem gadījumiem vai tādiem, kad gaidīšana nenodara kaitējumu veselībai un nav saistīta ar būtisku diskomfortu, tad var arī pagaidīt. Lai gan, protams, arī Somijā, Zviedrijā utt., kur resursi ir krietni lielāki cilvēki tik un tā sūdzas par rindām. Proti, dažos gadījumos fakts, ka pastāv rindas nav pamats, lai vaidētu par sistēmu. Bet ir arī, protams, gadījumi, kad tas ir nepieņemami.
19.-Feb-2014 01:30 pm
Kompleins pēc būtības - hrena mums ir tāda mašinērija un birokrātija, kas izpūš naudu gaisā, ja akūtas problēmas gadījumā cilvēks bez piķa var iet sūkāt ledu. Var jau būt, ka es te sabiezinu krāsas, un strādā čujš, ņuhs un poņa, un cilvēks reālas vajadzības gadījumā tomēr tiek līdz savam izmeklējumam tā pat bez rindas. Citādi ir sajūta, ka nahrenizēt, piemēram, (piemēru zīžu no pirksta) valsts apmaksātus rentgenus, un uztaisīt kādu sirds transplantu gadā vairāk.
This page was loaded Jun 29. 2024, 5:21 am GMT.