x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Komēta nāk!

2012. gada 8. novembris, 10:26 pm, 7 atsauksmes / pievienot vēl

Izrādās, ka Cibā gaida pasaules galu tuvākajā laikā.

Es nesaprotu, kur cilvēki ņem ticību un vēlēšanos tam visam ticēt vai vismaz šaubīties, bet katrs jau sajūk prātā pa savam, zināma spriedze dzīvē vēl nevienu nav nogalinājusi (laikam).

Manuprāt, daudz lielāka varbūtība, ka "pasaules galu" uz Zemes kaut kad izraisīs pats cilvēks, nevis kaut kas no ārpuses, lai gan tāda iespēja arī pastāv.

Teorētiski Zemē var ietriekties kāds asteroīds. Ik palaikam ziņās var lasīt, ka nupat vai tūlīt Zemei garām pašausies garām kāds ledusskapja vai autobusa izmēru ceļojošais pašnāvnieks, un problēma ar viņiem ir tāda, ka tos parasti atklāj vien īsu brīdi pirms tie ir klāt, jo tas ir ļoti sarežģīti. Ja tas aizlaiž garām, piemēram, Mēness attālumā, tas jau skaitās tuvu. Ja kāds lielāks, kas var tikt cauri atmosfērai vesels, tiešām būtu notēmējis uz Zemi, tad cilvēce diez vai kaut ko paspētu izdarīt mēneša vai divu laikā, kur nu vēl dažās dienās. Pusgadā varbūt, pāris gados jau drošāk, bet tam, protams, tik un tā vajag laiku. Un plānu. Un resursus.

Iespēja, ka Zemē kaut kas var ietriekties, ir, jo tas jau ir noticis – pietiek paskatīties uz Mēness neskaitāmajiem krāteriem vai atcerēties dinozaurus.

Otra, savā ziņā pat reālāka "pasaules gala" iespēja ir liels uzliesmojums uz Saules. Zemi gan tas nekādā veidā neiznīcinātu, tas drīzāk varētu būt civilizācijas gals. Vismaz uz kādu laiku.

Saulei ir cikli, kad tā ir aktīvāka un mierīgāka, tie ilgst apmēram 11 gadus. Pašlaik mēs tuvojamies cikla maksimumam, kas varētu būt nākamajā vai aiznākamajā gadā (lai gan šis cikls ir krietni vājāks par vidējo).

Krietni tālā pagātnē no cilvēka viedokļa – 1859. gadā – Zemi 17 stundu laikā sasniedza tik liels lādēto daļiņu mākonis no Saules, ka polārblāzmas bija redzamas līdz pat Vidusjūrai, bet visā attīstītajā pasaulē pasta kantoros, kur bija telegrāfs, tā operatori dabūja pa nagiem ar elektrību, un šur tur izraisījās arī ugunsgrēki. Tas ir lielākais vēsturei zināmais Saules izvirdums. Tolaik gan visādi citādi nekas īpašs nenotika, jo nebija ne plašu elektrotīklu, ne satelītu, ne datoru, tāpēc lielākā daļa cilvēces to nemaz nepamanīja, ja neskaita īpaši krāšņās polārblāzmas naktī. Vienkārši nebija, kam salūzt. Ja kas tāds notiktu mūsdienās, sekas būtu traģiskas un jūtamas vairākus gadus. Būtībā notiktu pēkšņa atgriešanās laikā pirms tehnoloģijām – elektrotīklu transformatori sadegtu, bet tā nav tāda lieta, kas glabājas noliktavās un ir ātri nomaināma, to ražošana prasa palielus resursus un, protams, elektrību, kuras nav.

Savukārt, iepriekšējā cikla laikā 1989. gadā Kanādā un it īpaši Kvebekas provincē Saules izvirdums izraisīja elektriskā tīkla pārslodzi un pāris minūtēs to nokautēja uz 12 stundām. Un pēc dažām dienām vēlreiz. ASV arī to juta, bet pārdzīvoja labāk.

Protams, pēc tā notikuma visur pasaulē sāka par to domāt, elektrotīklos ieviesa papildu aizsardzību, bet tas bija sen un "ar mani jau tā nenotiks", tāpēc, ņemot vērā, cik šodien esam atkarīgi no elektrības (bez tās nekas nedarbojas), sakariem un navigācijas iekārtām, sekas būtu krietni jūtamākas.

Tāda veida "pasaules gals" ir iespējams, taču noteikt tam konkrētu datumu ir muļķīgi. Ja uz Saules notiktu milzu izvirdums un tas būtu tieši Zemes virzienā, gals būtu klāt vienas līdz trīs dienu laikā. Vai tas notiks, nevar paredzēt. Kad tas notiks, nevar paredzēt. Ir zināms tikai tas, ka tāda iespēja ir reāla un pagātnē jau ir bijusi. Kas notiks, arī īsti nevar paredzēt, var modelēt dažādas situācijas, taču nezināmo un mainīgo ir tik daudz, bet reālas pieredzes tik maz, ka skaidrs nav.

Trešais scenārijs, kas teorētiski ir iespējams, būtu kādas pārnovas radīts gamma staru uzliesmojums, kas pavērsts tieši pret Zemi, taču tāda iespēja ir pārāk niecīga, pārāk reta, nekādā veidā nav paredzama vai novēršama, un tas tiešām būtu pasaules gals – Zeme iztvaikotu vai vismaz tiktu sterilizēta, tāpēc par to nevajag satraukties. :|

blond (blond)

blond: tu laikam ar humoru..

2012. gada 8. novembris, 10:40 pm, 2 atbildes / atbildēt

tu laikam ar humoru neesi draugos
 
blond (blond)

blond: man nekas nerādās tai..

2012. gada 8. novembris, 11:38 pm, atbildēt

man nekas nerādās tai linkā
 
(dzēsts komentārs)
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Re: Nu pāg

2012. gada 9. novembris, 10:03 am, atbildēt

Jā, tviterim atā, atā. Vismaz būtu laiks lasīt grāmatas. :)

Tas neietekmētu tikai tīklam pieslēgtās ierīces. Saule izmet lādētu daļiņu mākoni, un tā vienkāršoti to var iztēloties kā elektrību no gaisa, tāpēc arī elektrotīkli tiek pārslogoti, jo tie jau vada savu strāvu, bet tad pēkšņi ir jātiek galā ar vēl papildu strāvu, ko šis tas var nepārdzīvot. Tieši tāpat arī ar lietām, kas nav nekam pieslēgtas, tām tāpat būtu jātiek galā ar papildu strāvu, ko šis tas var nepārdzīvot.
Par mazām lietām droši var neuztraukties, bet, piemēram, sarežģītākām ierīcēm, satelītiem, jūtīgiem sensoriem gan varētu kaut kas notikt. Tā nebūtu izkušana, vienkārši diodes, tranzistori un citi tādi pričendālīši ir paredzēti noteiktiem darbības limitiem, tie tad arī var aiziet pa pieskari, ja limiti tiek pārsniegti.
Bet nu tas ir sliktākais gadījums, tāpēc miers.

Tu neesi elektriska, tu to nejustu, dzirkstelītes acīs būs vien jāizskaidro pašai.
 
lavendera (lavendera)

lavendera: nu tad, ja astronomi..

2012. gada 9. novembris, 8:36 am, 1 atbilde / atbildēt

nu tad, ja astronomi paziņo par milzu uzliesmojumu uz saules, drošs paliek drošs, pirmā lieta ir jozt uz banku un izņemt visu naudu?
 
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Mhm, stāties rindā un..

2012. gada 9. novembris, 9:40 am, atbildēt

Mhm, stāties rindā un kārtējo reizi radīt paniku par Swedbankas bankrotu. :)

Ja kaut kas tāds tiešām notiks, tad tev arī pateiks, ko darīt, taču tam jābūt tiešām ārkārtas gadījumam, lai tas kaut kā spētu ietekmēt tavu dzīvi. Drošības pēc varētu mazliet uzkrāt dzeramo ūdeni un uzlādēt uzlādējamo, ja nu tev pieejams radio vai rācija un ja nu mēs te par tiešām spiežam uz ekstrēmo variantu.

Orbītā ap Sauli ir vairākas zondes, kas to nepārtraukti novēro, tāpēc tas nebūtu pavisam negaidīts notikums. Informācija ir pieejama visiem un visu laiku – http://spaceweather.com/
Lielākais ātrums, ar kādu tāds mākonis ir ceļojis, ir gandrīz miljons kilometru stundā, tāpēc ceļš līdz Zemei tam prasīja 17 stundas, taču parasti tas ir klāt apmēram trīs dienu laikā. Pietiekami daudz laika sagatavoties un neuztraukties, jo es te mālēju melnāko variantu tāpat kā tie, kas izplata tās linkotās ziņas.
 
Kuets Kotkins (felipe)

Kuets Kotkins: Kad atbrauks..

2012. gada 9. novembris, 10:34 am, atbildēt

Kad atbrauks citplanētieši, noslēpušies aiz Nibiru, Tu dziedāsi citu dziesmu!!1