smth
Commenting To 
7th-Nov-2008 08:08 pm

Darba tiesiskaas attieciibas izbeidzas:
* darbiniekam un darba deveejam savstarpeeji vienojoties (Darba likuma (turpmaak - DL) 114.pants);
* peec darbinieka iniciatiivas (darbinieka uzteikums - DL 100.pants);
* peec darba deveeja iniciatiivas (darba deveeja uzteikums - DL 101.pants);
* ja beidzies uz noteiktu laiku nosleegta darba liiguma terminjsh;
* darba deveejs (fiziska persona) ir miris;
* ja pats darbinieks ir miris;
* ja ir likumiigaa speekaa staajies tiesas spriedums, ar kuru darbiniekam par noziedziiga nodariijuma izdariishanu piepspriesta briiviibas atnjemshana vai arests, kas noteikts uz 30 dienaam vai ilgaak, iznjemot gadiijumu, kad darbinieks notiesaats nosaciiti;
* ja vecaaki, aizbildnji vai Valsts darba inspekcijas (turpmaak - VDI) paarstaavji to pieprasa (gadiijumos, kad tiek nodarbinaatas personas, kas jaunaakas par 18 gadiem).


Darbinieka uzteikums:
- paarbaudes laikaa (paarbaudes laikaa jebkuraa briidii (arii peedeejaa darba dienaa peedeejaas minuutees) darba liigumu var uzteikt ieprieksh triis dienas par to briidinot. kaadreiz kliida baumas, ka driikst uzteikt tikai triis dienas pirms paarbaudes laika beigaam, veelaak nee, jo redziet tad buus paarkaapts jau paari paarbaudes laikam. muljkjiibas! ja vajag - tad arii peedeejaa dienaa var uzteikt ;) )
- 1 meenesi ieprieksh, ja darba liigumaa vai kopliigumaa nav noteikts kaads cits terminjs, darbiniekam ir pienaakums rakstveidaa informeet darba deveeju par savu veelmi uzteikt darba tiesiskaas attieciibas. Protams, ja abas puses neveelas attieciibas vairs ilgaak turpinaat, taas var izbeigt taas arii aatraak, tas ir, darba deveejs var nelikt darbiniekam nostraadaato to vienu meenesi. Tomeer vienalga shajos gadiijumos, kad darbinieks arii neatstraadaa to visu meenesi, pareizi buutu noraadiit, ka taa ir darba tiesisko attieciibu izbeigshana peec darbinieka iniciatiivas.
- 1 dienas uzteikums ir gadiijumaa, ja darbinieks ir nodarbinaats Nodarbinaatiibas valsts agjentuuras (turpmaak - NVA) organizeetajos aktiivajos nodarbinaatiibas pasaakumos;
- Taapat 1 meenesha terminju darbinieks var neieveerot gadiijumaa, ja vinjam ir svariigs iemesls, kas neljauj turpinaat darba attieciibas. Shaads svariigs iemesls ir katrs taads apstaaklis, kas, pamatojoties uz tikumiibas un tasnpraatiibas apsveerumiem, neljauj turpinaat darba tiesiskaas attieciibas. SHii gan ir no vienas puses ljoti individuaala lieta katram cilveekam, tomeer no otras puses shajaa gadiijumaa pilniigi noteikti ir liela dalja smagaako darba tiesiibu principu paarkaapumi.


Darba deveeja uzteikums:
* darbinieka paarbaudes laikaa (skat.augstaak pie darbinieka paskaidrojumu);
* ja darbinieks bez attaisnojosha iemesla paarkaapis darba liigumu vai noteikto darba kaartiibu;
* ja darbinieks savas prettiesiskaas riiciibas deelj ir zaudeejis darba deveeja uzticiibu;
* ja darbinieks, veicot darbu, riikojies preteeji labiem tikumiem;
* ja darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma staavoklii;
* ja darbinieks rupji paarkaapis darba aizsardziibas noteikumus un apdraudeejis citu cilveeku veseliibu un droshiibu;
* ja darbiniekam nav pietiekamu profesionaalo speeju darba veikshanai;
* ja veseliibas staavoklja deelj darbinieks nevar veikt darbu, turklaat to apstiprina aarsta atzinums;
* ja darbaa atjaunots darbinieks, kursh ieprieksh veicis attieciigo darbu;
* darbinieku skaita samazinaashanas gadiijumaa;
* ja tiek likvideets darba deveejs.


Darba deveejs nedriikst uzteikt darba liigumu:
1) darbinieka paarejoshas darbnespeejas laikaa (turklaat - pagaidaam likumaa nav noteikts slimiibas maximaalais terminjsh, peec kura noteceejuma darba deveejs vareetu izbeigt darba tiesiskaas attieciibas ar darbinieku);
2) laikaa, kad darbinieks ir atvaljinaajumaa;
3) laikaa, kad darbinieks neveic darbu citu attaisnojoshu iemeslu deelj.


Iipashi aizsargaataas darbinieku kategorijas, ar kuriem ir problemaatiski izbeigt darba tiesiskaas attieciibas:
* gruutnieces, sievietes peecdzemdiibu periodaa liidz vienam gadam, bet, ja sieviete baro beernu ar kruuti, - visaa baroshanas laikaa. Ar vinjaam darba tiesiskaas attieciibas driikst uzteikt tikai shaados gadiijumos:
1) ja vinjas bez attaisnojosha iemesla buutiski paaarkaapushas darba liigumu vai noteikto darba kaartiibu;
2) vinjas, veicot darbu, riikojushaas prettiesiski un taadeelj zaudeejsuhas darba deveeja uzticiibu;
3) vinjas, veicot darbu, riikojushaas preteeji labiem tikumiem, un shaada riiciiba nas savienojama ar darba tiesisko attieciibu turpinaashanu;
4) vinjas, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma staavoklii;
5) vinjas rupji paarkaapushas darba aizsardziibas noteikumus un apdraudeejushas citu personu droshiibu un veseliibu;
6) darba deveeja likvidaacijas gadiijumaa.
* invaliidi. Vinjiem darba liigumu var uzteikt shaados gadiijumos:
1) ja vinji bez attaisnojosha iemesla buutiski paarkaapushi darba liigumu vai noteikto darba kaartiibu;
2) ja vinji, veicot darbu, riikojushies prettiesiski un taadeelj zaudeejushi darba deveeja uzticiibu;
3) vinji, veicot darbu, riikojushies preteeji labiem tikumiem, un shaada riiciiba nas savienojama ar darba tiesisko attieciibu turpinaashanu;
4) vinji, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma staavoklii;
5) ja rupji paarkaapushi darba aizsardziibas noteikumus un apdraudeejushi citu personu droshiibu un veseliibu;
6) ja vinji nespeej veikt noliigto darbu veseliibas staavoklja deelj, un to apliecina aarsta atzinums;
7) darba deveeja likvidaacijas gadiijumaa;
8) paarbaudes laikaa.


Arodbiedriibas biedri...
Bez arodbiedriibas piekrishanas darba deveejs var uzteikt darba liigumu tikai tad, ja uzteikuma pamats ir:
1) paarbaudes laika neiztureeshana;
2) darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma staavoklii;
3) ja tiek atjaunots darbaa darbinieks, kursh agraak veica attieciigo darbu;
4) ja tiek likvideets darba deveejs.
Visos paareejos gadiijumos darba deveejam uzteikums ir jaasaskanjo ar arodbiedriibam.
Darba deveejs informee arodbiedriibu par to, ka veelas uzteikt darba liigumu konkreetajam darbiniekam, un arodbiedriibai ir pienaakums 7 darba dienu laikaa peec darba deveeja pieprasiijuma sanjemshanas informeet darba deveeju par savu leemumu. Ja shajaa laikaa arodbiedriiba neinformee darba deveeju, tad kluseeshana tiek uzskatiita par piekrishanu. Peec shiis piekrishanas via terminja noteceejuma darba deveejam darbiniekam var meenesha laikaa uzteikt darba liigumu. Ja darba deveejs nogulees sho terminju, tad vinjam atkal buus jaaluuudz arodbiedriibas piekrishana. Parasti prasa piekrishanu tai arodbiedriibai, kuru darbinieks noraada kaa saveejo. Ja arodbiedriiba nepiekriit, tad darba deveejs meenesha laikaa peec arodbiedriibas atbildes sanjemshanas var doties uz tiesu un luugt tai izbeigt darba liigumu.


Laiks jauna darba mekleeshanai.
Nezin kaapeec, bet sho lietu visu kaut kaa nepamana... Taatad gadiijumos, kad darbiniekam darba liigums uzteikts taadeelj, ka
- vinjam nav pietiekamu profesionaalo speeju noliigtaa darba veikshanai;
- vinjsh nespeej veikt noliigto darbu veseliibas staavoklja deelj un to apliecina aarsta atzinums;
- darbaa atjaunots darbinieks, kursh ieprieksh veicis attieciigo darbu
- tiek samazinaats darbinieku skaits;
- likvideets darba deveejs
darba deveejam ir pienaakums peec darbinieka rakstveida pieprasiijuma noliigtaa darba laika ietvaros ljaut vinjam mekleet citu darbu. Shaada laika ilgumu un shajaa laikposmaa darbiniekam saglabaajamaas izpeljnjas apmeeru nosaka darba kopliigumaa vai darba liigumaa.


Ak, jaa! Buutiska lieta! Darba deveeju uzteikumu terminji.
Taatad. Ja mees runaajam par darba deveeja uzteikumu terminjiem, tad jaanoraada, ka tie ir dazhaadi, ne tikai tas populaarais viens meenesis. :)))
1) Nekaveejoties. Darba deveejs shaadi var uzteikt, pirmkaart, tajos gadiijumos, ja darbinieks, veicot darbu, riikojies prettiesiski un taadeelj zaudeejis darba deveeja uzticiibu un, otrkaart, ja darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma staavoklii.
2) 10 dienu uzteikuma terminjsh. Taads, pirmkaart, ir gadiijumaa, kad darbinieks bez attaisnojosha iemesla buutiski paarkaapis darba liigumu vai noteikto darba kaartiibu, otrkaart, darbinieks, veicot darbu riikojies preteeji labiem tikumiem, un shaada riiciiba nav savienojama ar darba tiesisko attieciibu turpinaashanu, treshkaart, darbinieks rupji paarkaapis darba aizsardziibas noteikumus un apdraudeejis citu personu droshiibu un veseliibu, ceturtkaart, darbinieks nespeej veikt noliigto darbu veseliibas staavoklja deelj un to apliecina aarsta atzinums.
3) viens meenesis. Tas ir, pirmkaart, gadiijumaa, ja darbiniekam nav pietiekamu profesionaalo speeju noliigtaa darba veikshanai, otrkaart, ir atjaunots darbinieks, kursh afraak veica attieciigo darbu, treshkaart, tiek samazinaats darbinieku skaits, ceturtkaart, tiek likvideets darba deveejs.


Runaajot par uzteikuma laikiem veel viena lieta. Taatad, ja darba deveejs ir paguvis uzteikt darbiniekam liigumu pirms darbinieka darba nespeejas (darbinieks saslimst jau peec uzteikuma sanjemshanas), tad tas neaptur uzteikuma 'teceejumu'. Liigums izbeigsies tad, kad vinjsh izbeigsies.Darbinieka darbnespeeja neko daudz shajaa gadiijumaa nemainiis. Jaa, darba deveejs nevarees visas naudas izmaksaat un papiirus atdot, bet abaam puseem ir jaabuut skaidram, ka tajaa dienaa, kad darbinieks beigs slimot, ja vinjsh slimo ilgstoshi, vinjam viss tiks atdots un nekaadu ceremoniju - uzredzeeshanos. Protams, var gadiities taadi pozitiivi gadiijumi, kad darbinieks saslimst uzteikuma laikaa (sava vai darba deveeja inicieeta) un paluudz darba deveeju neieskaitiit sho darbnespeeju uzteikuma periodaa, un liidz ar to darbinieks izraada veelmi atstraadaat sho meenesi pilnaa apmeeraa. To visu driikst ;) tikai praksee gan tas ljoti reti notiek ;))

Ja darba deveejs nolemj uzteikt darbiniekam darbu, pamatojoties uz darbinieka uzvediibu, tas ir, to, ka darbinieks bez attaisnojosha iemesla buutiski paarkaapis darba liigumu vai noteikto darba kaartiibu, darbinieks, veicot darbu, riikojies prettiesiski un taadeelj zaudeejis darba deveeja uzticiibu, darbinieks, veicot darbu, riikojies preteeji labiem tikumiem, un shaada riiciiba nav savienojama ar darba tiesisko attieciibu turpinaashanu, darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma staavoklii, darbnieks rupji paarkaapis darba aizsardziibas noteikumus un apdraudeejis citu personu droshiibu un veseliibu, tad pirmaam kaartaam darba deveejam ir pienaakums pieprasiit no darbinieka rakstveida paskaidrojumu. Peec paskaidrojuma sanjemshanas un pirms darba liiguma uzteikshanas darba deveejam ir jaaizveertee paarkaapuma smagums, apstaaklji, kaados tas izdariits, darbnieka personiskaas iipashiibas un liidzshineejais darbs. Ja uzsaka darbu pamatojoties uz darbinieka uzvediibu, tad jaanjem veeraa, ka darba deveejs liigumu var uzteikt ne veelaak kaa 1 meenesha laikaa no paarkaapuma atklaashanas dienas, neskaitot darbinieka paarejoshas darbnesoeejas laiku un laiku, kad darbinieks ir bijs atvaljinaajumaa vai nav veicis darbu citu attaisnojoshu iemeslu deelj, bet ne veelaak ka seshu meeneshu laikaa no paarkaapuma izdariishanas dienas.

Uzteikt darba liigumu pamatojoties uz to, ka darbiniekam nav pietiekamu profesionaalo speeju noliigtaa darba veikshanai, nespeej veikt darbu veseliibas staavoklja deelj, ir atjaunots darbaa darbinieks, kursh agraak veica attieciigo darbu un tiek samazinaats darbinieku skaits, darba deveejs driikst, ja nav iespeejams darbinieku ar vinja piekrishanu nodarbinaat citaa darbaa tai pashaa vai citaa uznjeemumaa.


Uzteikuma atsaukums. Laikam arii ne tik populaara lieta. Bet pastaastiishu. Taatad darbojas princips - ja papiirs ir galdaa, tad galdaa. tomeer. ja, nu, tas papiira sniedzeejs paardomaa un veelas atsaukt uzteikumu un tomeer turpinaat darba attieciibas, tad vinja tiesiibas atsaukt uzteikumu nosaka tas, kursh nav inicieejis uzteikumu. tas ir, ja darba deveejs ir uzteicis darbiniekam darbu, tad darba deveeja tiesiibas atsaukt uzteikumu nosaka darbinieks. ja darbinieks uzteic darba liigumu, tad vinja tiesiibas atsaukt uzteikumu noteic darba deveejs. es parasti smejos, ka shie ir tie gadiijumi, kad dikti emocionaali cilveeki satiekas ;)) viens uzmet papiiru galdaa, otrs paraksta..paiet diena, divas..emocijas noplok un abi vai viens saprot, ka paarsteidzaas un ka nav ko maazhoties, bet jaaturpina straadaat... ;)


Prieksrociibas turpinaat darba attieciibas darbinieku skaita samazinaashanas gadiijumaa.
Darba deveejam pirms darbinieku skaita samazinaashanas ir jaaveic darbinieku izveerteeshana, lai noskaidrotu, kuriem darbiniekim td ir labaki darba rezultaati un augstaaka kvalifikaacija.
Ja darba rezultaati un kvalifikaacija buutiski neatskjiras, priekshrociibas palikt darbaa ir tiem darbiniekiem:
* kuri pie attieciigaa darba deveeja ir nostraadaajushi ilgaaku laiku;
* kuri pie attieciigaa darba deveeja cietushi nelaimes gadiijumaa darbaa vai saslimushi ar arodslimiibu;
* kuri audzina beernu liidz 14 gadiem vai beernu ar invaliditaati liidz 16 gadiem;
* kuriem ir 2 vai vairaaki apgaadaajamie;
* kuru gjimenes locekljiem nav pastaaviigu ienaakumu;
* kuri ir cilveeki ar invaliditaati vai slimo ar staru slimiibu;
* kuri piedaliijushies Chernobiljas atomelektrostacijas avaarijas seku likvidaacijaa;
* kuriem ir mazaak nekaa 5 gadi liidz pensijas vecuma sasniegshanai;
* kuri, nepaartraucot darbu, izgliitiibas iestaadee apguust profesiju (amatu, arodu);
* kuriem pieshkjirts politiski represeetaas personas statuss.
DIemzheel vai par laimi - neviena no shiim prieksrocibaam nav prioritaara saliidzinaajumaa ar paareejaam.


Par atlaishanas pabalstiem..
Darba deveejam ir pienaakums izmaksaat atlaishanas pabalstu, ja:
* darbinieks veelas izbeigt darba tiesiskaas attieciibas svariigu iemeslu deelj (tie iemesli, kas neljauj aiz tikumiibas un taisnpraatiibas apsveerumiem, turpinaat darba tiesiskaas attieciibas);
* darbiniekam nav pietiekamu profesionaalo speeju darba veikshanai;
* veseliibas staavoklja deelj darbinieks nevar veikt darbu un to apliecina aarsta atzinums;
* darbaa atjaunots darbinieks, kursh ieprieksh veicis attieciigo darbu;
* samazina darbinieku skaitu;
* likvidee darba deveeju.
Visos citos uzteikumu gadiijumos, ja vien nekas par to nav rakstiits darba kopliigumaa vai liigumaa, darba deveejs var nemaksaat atlaishanas pabalstu. Tas noziimee, ja darba tiesiskaas atteiciibas ir uzteiktas pamatojoties uz 114.pantu - pushu vienoshanaas - visdriizaak nekaadu pabalstu arii nesanjemsiet.
Atlaishanas pabalsta apmeers ir atkariigs no taa, cik ilgi darbinieks ir bijis nodarbinaats pie attieciigaa darba deveeja:
* 1 meenesha videejaas izpeljnjas apmeeraa, ja darbinieks pie darba deveeja nodarbinaats mazaak nekaa 5 gadus;
* 2 meeneshu videejaas izpeljnjas apmeeraa, ja pie darba deveeja nostraadaati no 5 liidz 10 gadiem;
* 3 meeneshu videejaas izpeljnjas apmeeraa, ja pie darba deveeja nostraadaati no 10 liidz 20 gadiem;
* 4 meeneshu videejaas izpeljnjas apmeeraa, ja pie darba deveeja nostraadaati vairaak kaa 20 gadi.


Par naudaam runaajot, peedeejaa darba dienaa darbiniekam taatad jaasanjem:
1) nopelniitaa darba samaksa;
2) ja ir neizmantots atvaljinaajums, tad kompensaacija par neizmantoto atvaljinaajumu;
3) ja ir gadiijums, kad pienaakas atlaishanas pabalsts (piemeeram, darbinieku skaita samazinaashana), tad arii tas.


Par bezdarbnieka pabalstu. Taatad, ja ir pushu vienoshanaas (114.pants), vai arii tie gadiijumi, ko ir iniceejis darba deveejs un tas nav saistiits ar darbinieka uzvediibu (sheit iekriit arii darbinieku skaita samazinaashana), tad pabalstu sanjems uzreiz.


Par kolektiivaas atlaishanas un darbinieku skaita samazinaashanas atshkjiriibaam un proceduuraam nerakstiishu. Vismaz shobriid nee. Ja kaadam ir ljoti liela interese, tad varu arii par shiim lietaam uzrakstiit.

par [info]prtg un [info]kramers jautaajumiem. tas viss ir veerteejuma jautaajums, liidz ar to viss buus atkariigs no katras konkreetaas situaacijas un, protams, arii no tiesas/tiesnesha viedoklja/profesionalitaates. atceros, ka reiz viens uznjeemums iesuudzeeja vienu savu it darbnieku tiesaa par to, ka shams izmantojis visas datu baazes un ko tik veel nee savaam privaataam vajadziibaam. patiesiibaa attieciibaa uz tiem labajiem tikumiem neta izmantoshana privaatajaam vajadzibaam darba laikaa un darba vietaa vareetu buut viena no lietaam, ja ieksheejos noteikumos ir noteikts, ka to dariit nedriikst. taapat arii teiksim telefonu izmantoshana privaatajaam vajadziibaam nav iisti labi tikumi :) taapat nezinu kaadu kancelejas prechu stiepshana no darba uz maajaam nav iisti labi tikumi ;) kopieru izmantoshana privaataam vajadziibaam :) printeeshanas privaataam vajadziibaam utt. visaadas biroja lietas ;) taapat arii darbos aarpus biroja viss, kas saistaas ar darba deveeja mantas izmantoshanu privaataam vajadziibaam ;) utt. par to prettiesiskumu runaajot, sheit gan jau buutu jaabuut kaut kaadam tiesas noleemumam galaa, lai vareetu izmantot sho pamatu darba tiesisko attieciibu izbeigshanai.
svariigie iemesli darbiniekam? piemeeram, darba deveejs nenodroshina darbinieku ar darba aizsardziibas liidzekljiem vai arii neizmaksaa darba algu.. par to, protams, var veersties arii VDI un ciiniities ar darba deveeju taadaa veidaa, tomeer ne jau vienmeer visi grib to dariit.
Comment Form 
From:
Username:
Password:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Subject:
No HTML allowed in subject
  
Message:

Notice! This user has turned on the option that logs your IP address when posting.
This page was loaded Oct 13th 2024, 9:28 am GMT.