smth
Štokenbergs: Ap jauno gadu inflācija Latvijā sasniegs 14% vai 15% 
1st-Oct-2007 11:44 am
Publicēta: 11:40 01.10.2007.
Rīga, 1.okt., LETA. Pašreizējā situācija Latvijas ekonomikā ir tikai sekas un jau ap jauno gadu inflācija, visticamāk, būs kādi 14% vai 15%, uzskata reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs (TP).
"Tāda ir tā realitāte. Pasaules cenu tendences parādīsies arī pārtikas un enerģētikas cenās Latvijā. Ar to mums ir ārkārtīgi grūti cīnīties," intervijā laikrakstam "Latvijas Avīze" stāsta Štokenbergs.
Viņaprāt, tā saucamā pamatinflācija, ko rada pārmērīgais patēriņš un nodokļu politika, būtu jāierobežo. "Inflācija ir nodoklis mazturīgajiem. Tie, kuriem ir labi, par inflāciju neuztraucas," saka ministrs.
Makroekonomikā, pēc ministra domām, būtu jāpārorientē visa nodokļu sistēma no patēriņa uz ražošanas veicināšanu un tikai tad izdošoties likvidēt tās sekas, kas redzamas visos publiskajos pārskatos, proti lielo tekošā konta deficītu, kas ir galvenais drauds nacionālajai valūtai.
"Tikai tad, ja nodokļu sistēma pavērsīsies par labu ražotājiem, būs sagaidāmi vērā ņemami uzlabojumi," teica Štokenbergs.
Arī Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) šodien žurnālistiem neprognozēja drīzu inflācijas samazināšanos, uzsverot, ka esošā situācija pasaules pārtikas un enerģētikas tirgos nevar neietekmēt arī Latviju. Premjers apliecināja, ka valdība ļoti nopietni izturas pret nākamā gada valsts budžeta veidošanas procesu, tāpat uzsāktas sarunas ar darba devējiem, arodbiedrībām un valsts sektoru, lai mazinātu straujo atalgojuma pieaugumu valstī.
Premjers uzsvēra, ka gadījumā, ja valdībai neizdosies samazināt iekšējo patēriņu, situācija var tikai pasliktināties, tāpēc arī nolemts "apturēt algu pieauguma spirāli".
Vienlaikus Kalvītis apliecināja, ka valdība turpinās pildīt iepriekš uzņemtās saistības, norādot, ka valdības jau iepriekš nolemtais paredz, ka nākamgad pieaugs minimālā alga un ar nodokļiem neapliekamais minimums. Premjers arī uzsvēra, ka inflācijas mazināšanas plāns ir sācis darboties, piemēram, samazinot aktivitāti nekustamo īpašumu tirgū, bet nu visas pūles ir jāvelta iekšējā patēriņa mazināšanai.
Jau ziņots, ka gada inflācija Latvijā augustā sasniegusi kārtējo rekordu - 10,1%, pārkāpjot "maģiskajai" divciparu skaitļa robežai.
Preču cenas šā gada augustā, salīdzinot ar pagājušā gada augustu, augušas par 8,7%, bet pakalpojumu cenas - par 13,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Augustā, salīdzinot ar jūliju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,4%. Vidējais cenu līmenis precēm nemainījās, bet pakalpojumiem cenas pieauga par 1,3%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām pagājušajā mēnesī bija cenu kāpumam tabakas izstrādājumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, gaļai un gaļas izstrādājumiem un siltumenerģijai, kā arī cenu kritumam dārzeņiem un kartupeļiem.
Saistībā ar akcīzes nodokļa paaugstināšanu arī augustā turpināja palielināties cenas tabakas izstrādājumiem - par 9,8%.
Dārgāki kļuva ēdināšanas pakalpojumi gan kafejnīcās un restorānos - par 2,4%, gan ēdnīcās - par 3,9%.
Par 1,5% cenas pieauga gaļai un gaļas izstrādājumiem. Dārgāks kļuva siers - par 3,9% un cukurs - par 1,5%, savukārt lētāki kļuva dārzeņi, kartupeļi - par 22,3% un augļi - par 0,8%.
Augustā par 2% dārgāka kļuva siltumenerģija. Īres maksa palielinājās par 2,6%. Turpināja pieaugt apsaimniekošanas maksa privatizētajos dzīvokļos - par 1,3%.
Sadārdzinājās mājokļa aprūpes pakalpojumi - par 5,9%, zobārstniecības pakalpojumi - par 4,4%, apavu remonts - par 4%, apģērbu šūšana un tīrīšana - par 3,1%, maksa par bērnudārza apmeklēšanu - par 2,7%, datu apstrādes iekārtu remonts - par 2,3% un sabiedriskā transporta pakalpojumi - par 1,1%. Cenas pieauga arī grāmatām, mēbelēm un cietajam kurināmajam.
Atlaižu ietekmē cenas samazinājās sporta un atpūtas piederumiem - par 4,4%, velosipēdiem - par 3,8%, personīgās aprūpes precēm - par 1,5%, kā arī TV, audio, video tehnikai - par 1,1%.
Lētāka kļuva degviela - par 0,4%, telefona aparāti, foto tehnika, darbarīki, ierīces mājai un dārzam, kā arī lietotās automašīnas.
Patēriņa cenu gada pieauguma temps augustā, salīdzinot ar jūliju, ir palielinājies, ko galvenokārt noteica straujāks nekā pērn cenu kāpums tabakas izstrādājumiem, ēdināšanas pakalpojumiem, gaļas izstrādājumiem un siltumenerģijai. Pieauguma tempu palielināja arī mazāks sezonas cenu kritums augļiem.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējo 12 mēnešu vidējo patēriņa cenu līmeni, ir palielinājies par 7,8%.
Augustā bijusi augstākā inflācija vairāk nekā pēdējo desmit gadu laikā.


nu, ko - gada beigaas buus jaapashkjir atpakalj zinjas, lai paarliecinaatos par sho prognozhu precizitaati :>
khe, dziivot kljuust aizvien "labaak" :>
This page was loaded Oct 14th 2024, 11:23 am GMT.