smth
February 16th, 2016 
02:37 pm - iespēja pieteikties radona mērījumiem - varbūt kādam ir interese? :)
Īsa informācija par radona gāzi:
Radioaktivitāte ir starojums, ko izdala dažādi dabīgie un cilvēka radītie radioaktīvie materiāli. Viena no biežāk sastopamajām radioaktīvajām vielām ir radons - gāze bez krāsas un smakas, kas ir 7,5 reizes smagāks par gaisu un šķīst ūdenī. Tas nereti sastopams dzeramā ūdens gūšanas urbumos, kā arī mājokļos un sabiedriskās ēkās. Radona esamība teritorijā rada gan veselības traucējumus iedzīvotājiem, gan apgrūtinājumus nekustamajam īpašumam. Lai arī Latviju ģeoloģiskās situācijas dēļ radona gāzes izplatības problēma skar salīdzinoši nedaudz, tomēr ir teritorijas, kur tā sastopamība ir paaugstināta. Tādas teritorijas ir gar Daugavu, Rīgā un Ogres rajonā, Bauskas rajonā, Bārbeles, Skaistkalnes pagastā. Līdzīgas parādības konstatētas arī Aizkraukles rajonā un vairākās citās Latvijas vietās.
Kur sastopams radons?
Galvenais radona avots ir ģeoloģiskā vide, no kuras caur augsni un konstrukciju nepietiekami blīvām vietām radons ieplūst telpās. Augsta tā koncentrācija var veidoties tikai zemes virsmas tuvumā, ne augstāk par dzīvojamās mājas otro vai trešo stāvu. Ēkās radons visbiežāk sastopams virtuvēs, vannas istabās un pagrabos – tuvumā dažādiem ūdensapgādes objektiem. Radons sastopams arī dažādos būvmateriālos - granītā, marmorā, betonā, cementā, ķieģeļos (īpaši māla). Ja mājas celtniecībā izmantoti šie materiāli – iesakām pārliecināties par radona dozām dzīvesvietā!
Radons un veselība.
Radons ir gāze, kas pasaulē izraisa neskaitāmus nāves gadījumus ik gadu. Radona starojuma ietekme mazina cilvēka mūža ilgumu, palielina saslimstības iespēju ar plaušu un kuņģa vēzi, rada redzes traucējumus. Turklāt smēķējošām personām radona iedarbība izpaužas krietni ātrāk un vairāk pat saskaroties ar nelielām radioaktīvā radona devām.


Pasīvo ilgtermiņa radona detektoru izvietošanas nosacījumi:
• Uz vienu mājsaimniecību tiek izsniegti 2 detektori (ieteicamā izvietošana – guļamistabā un viesistabā)
• Detektoriem ir jābūt izvietotiem 1 stāva telpās
• Detektors ir vienreiz lietojams, kam nav nepieciešama strāvas padeve  
• Detektoru iespējams izvietot uz plaukta, piestiprināt mēbelei vai pakārt uz griestu lampas;
• Detektorus nedrīkst izvietot tiešos saules staros vai caurvējā; tuvu siltumavotam, kā piemēram, kamīnam, radiatoram, televizoram vai uz citas lielas elektroniskas ierīces;
• Detektoru nedrīkst izvietot uz grīdas un ieteicams neizvietot ne tuvāk, kā 25 cm no sienas;  
• Detektoru saņemot/izsniedzot būs nepieciešams aizpildīt 1 A4 formāta anketu par iedzīvotājiem un ēku, kurā tas tiek izvietots, un GPS koordinātes. Detektoram līdzi tiks izsniegta lietošanas instrukcija un informatīvais materiāls par radona gāzi.
• Mērījumu veikšanas ilgums mājsaimniecībā vairāk par 6 mēnešiem.
04:07 pm - ...
Šodien nedaudz kaitina deminutīvi.
07:58 pm - dienas prieks
Neiespringstot sanāca ļoti smuki. Gan krāsa, gan griezums.
Mīlu savu frizieri. :)
08:20 pm - par radonu
Savu Latgales miestu arī pierakstīšu radona vērošanai. Ziņkārība moka, kas mums tur ir..vai arī nav. Mamma neiebilda, ka iesaistu viņu šajā pasākumā :D
Nez, vai vēl kāds pētījums tiek veikts par kaut ko.. gribētos vēl savus laukos detalizētāk papētīt. :)
10:44 pm - par rakstīšanu
Zinu, ka varētu rakstīt kaut ko nopietnāku un krietni vairāk saistītu ar darbu un citām nopietnām lietām. Bet pagaidām negribu. Labāk savas ikdienas muļkības pierakstīt, nevis to nopietnību, kas ir darbā, turpināt šeit. Lai gan no otras puses, baidos, ka agri vai vēlu tie darba teksti sāks parādīties arī šeit.
This page was loaded Dec 5th 2024, 6:11 am GMT.