smth
Commenting To 
22nd-Jul-2009 01:49 pm - Aculieciniece: Šorīt Šanhajā strauji satumsa kā naktī
:))))

Publicēta: 10:18 22.07.2009.

Jelgava, 22.jūl., LETA. Šorīt Šanhajā debesis strauji satumsa kā naktī, - par šā rīta reto saules aptumsumu Šanhajā Ķīnā aģentūru LETA informēja tur dzīvojošā pazīstamā modes māksliniece Baiba Ladiga.
"Plkst.9.36 stāvēju ar saviem Raffles dizaina institūta studentiem uz ielas pie savas skolas. Man bija rīta zīmēšanas klase. Ārā ir bija apmācies un sāka līt, sauli nevarēja redzēt, - to bijis iespējams redzēt Šanhajai blakus esošajās pilsētās. Tieši precīzi plkst.9.36 debesis satumsa līdz absolūtai tumsai kā naktī, - šis brīdis ilga aptuveni piecas līdz desmit minūtes," pastāstīja Ladiga.
"Visi man apkārt stāvošie pasniedzēji un studenti bija šokēti un laimīgi. Mēs stāvējām lietū pat bez lietussargiem. Citi kolēģi esot vērojuši šo momentu pa televīziju, bet man patika sajust dabā tieši to ātro satumšanas brīdi," aprakstīja modes māksliniece.
Ladiga informēja, ka Šanhajā lielākā daļā restorānu pie krastmalas jeb "The Bund" bija rezervēti dārgām rīta brokastīm. "Pirms pāris dienām meklēju speciālās brilles aptumsumam, bet diemžēl visas bija izpirktas," viņa pastāstīja.
Jau ziņots, ka šodien Indijā, Ķīnā, Bangladešā un dažās citās Āzijas valstīs vērojams ilgākais pilnais Saules aptumsums, kāds piedzīvots šajā gadsimtā, aģentūru LETA informēja Latvijas Astronomijas biedrības projektu vadītājs Mārtiņš Gills.
Pilnā Saules aptumsuma novērošanas maksimālais laiks ilga sešas minūtes un 43 sekundes Klusajā okeānā un austrumos no Japānas dienvidu gala, savukārt Šanhajā tas ilga aptuveni piecas minūtes.
Lielā daļā Āzijas Saules aptumsums vērojams tikai kā daļējs Saules aptumsums, stāstīja Gills.
Lai savām acīm skatītu Saules aptumsumu, no Latvijas uz Ķīnu devušās trīs nelielas grupas. Viena no grupām uz Ķīnas pilsētu Šanhaju izvēlējusies braukt ar vilcienu, savukārt pārējās divas uz Ķīnu lidos ar lidmašīnu. Saules aptumsuma vērotāju grupiņas no Latvijas vada Juris Kauliņš, Agnese Zalcmane un Gatis Šķila.
Saules aptumsuma laikā, kad Mēness aizsedz Sauli, var redzēt, ka Saule pati ir kā melns disks, bet apkārt tai ir balts vainags.
Vidēji gadā ir viens līdz divi Saules aptumsumi, bet ne visi ir pilnie Saules aptumsumi, jo ir vēl arī gredzenveida Saules aptumsumi. Gadā vidēji ir vērojams viens pilnais Saules aptumsums, un liela daļa no tiem ir vērojama eksotiskās vietās. Latvijā pilnais Saules aptumsums būs vērojams pēc vairāk nekā 100 gadiem, sacīja Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis.
Pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954.gadā.
Tuvākais Latvijā vērojamais Saules aptumsums būs daļējs Saules aptumsums, kas būs vērojams 2011.gada 4.janvārī, stāstīja Gills.
Comment Form 
From:
Username:
Password:
Ievadi te 'qws' (liidzeklis pret spambotiem):
Subject:
No HTML allowed in subject
  
Message:

Notice! This user has turned on the option that logs your IP address when posting.
This page was loaded Oct 12th 2024, 5:33 pm GMT.