x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Zilums

2012. gada 10. decembris, 10:56 am, 8 atsauksmes / pievienot vēl

Šorīt interesants XKCD:

Feynman recounted another good one upperclassmen would use on freshmen physics students: When you look at words in a mirror, how come they're reversed left to right but not top to bottom? What's special about the horizontal axis?

Vispirms pasmīnēju, bet pēc tam tas lika domāt, gūglēt, meklēt un domāt. It kā viss vienkārši, parastā atbilde – zilā krāsa visvieglāk izkliedējas atmosfērā, jo tai ir īsākais viļņu garums, tāpēc arī debesis ir zilas. Jā? Nē? Nē!

Zilā nemaz nav pirmā krāsa redzamajā spektrā, pirms tās ir violetā krāsa.

Redzamās gaismas spektrs

Ultraviolets, violets, zils, indigo, zaļš, dzeltens, oranžs, sarkans, infrasarkans. Ultravioleto un infrasarkano cilvēka acs neredz (dažas dzīvnieku sugas gan). Tātad violets ir pirmais.
Kāpēc debesis nav violetas?

Atbilde būs vēlāk, bet krāsas vispār man šķiet neparasta lieta – piemēram, sajaucot divas pamatkrāsas, var dabūt trešo, līdz ar to, sajaucot sarkano un zaļo, sanāks dzeltenā. Kā? Tā tiešām ir, esmu redzējis dzīvē, tiešām rezultātā ir dzeltenā krāsa, bet – kā? Dzeltenā taču šķiet daudz gaišāka par sarkano un zaļo, tur nekas nesanāks, nav lemts!

Ar violeto arī viss it kā skaidrs – tā ir pirms zilās krāsas un skaidri redzama, bet.. Kur ir purpura (lillā) krāsa? Spektrā tās nav, Cibā var atrast dažādus skaidrojumus, bet patiesība tāda, ka violets ir violets, taču lillā (purpurs) ir sarkanās un zilās krāsas sajaukums. Tās ir pavisam atšķirīgas krāsas pēc uzbūves, taču cilvēka acij šķiet tīri līdzīgas.

Labi, labi, LABI, bet kas ar debesīm? Pirmkārt, Saule neizstaro gaismu visos viļņos pilnīgi vienādi. Otrkārt, tā kā violetajai krāsai ir visīsākie viļņi, tie tiek izkliedēti vēl augstāk atmosfērā. Treškārt, cilvēka acs ir mazāk jūtīga uz violeto krāsu, jo vālītes, kas atrodas acīs un ir atbildīgas par krāsu uztveršanu, ir specializējušās uz sarkano, zaļo un zilo krāsu, bet pārējās krāsas tās uztver dalīti, un tad smadzenes saliek krāsas kopā. Tā kā zilās krāsas spektra gals atmosfērā izkliedēts visvairāk, tad tīras zilās krāsas vālītes tiek stimulētas daudz vairāk par zaļo un sarkano uztverošajām vālītēm, rezultātā dodot diezgan zilu krāsu.

Tas arī ir atrisinājums XKCD jautājumam – debesis mums izskatās zilas, taču tās ir violetākas kā mēs redzam.

Kemune (kemune)

Kemune: Par krāsām ir svarīgi..

2012. gada 10. decembris, 11:36 am, 4 atbildes / atbildēt

Par krāsām ir svarīgi saprast, kas ir tīra (monohromatiska) gaisma, un kas ir jau kaut kāds sajaukums. Un tad saprast, ka cilvēka acs to visu uztver nepilnīgi, jo ir faktiski tikai 3 kanāli samērā plašā spektra joslā.

Un tad sākas joki: dzelteno krāsu mēs varam redzēt vismaz divos veidos. Var būt dzeltena monohromatiska gaisma, kas ir tā, kas nāk no varavīksnes vai prizmas vai lāzera. Un tad ir dzeltena gaisma, kas ir divu monohromatisku gaismu sajaukums, sarkana un zaļa. Un tad vēl bezgalīgi daudz kombināciju ar izplūdušiem spektriem, un visas tās mēs redzēsim _pilnīgi_ vienādi dzeltenas bez mazākās iespējas atšķirt.

TAČU: ja krāsa ir fiziskam materiālam (atstarotā gaisma), tad var redzēt nianses, kā uztvertā krāsa mainās atkarībā no apgaismojuma.

Tas viss ir patiesībā ļoti vienkārši, bet cibā grūti izstāstāms.
 
Kemune (kemune)

Kemune: Kad teoriju saprot, šo..

2012. gada 10. decembris, 11:41 am, 3 atbildes / atbildēt

Kad teoriju saprot, šo ir ļoti viegli nolasīt: http://www.apnphotographyschool.com/wp-content/uploads/2011/08/adb98_srgb_gamut.jpg

Gar liekto malu ir visas tīrās spektra krāsas. Gar taisno malu ir krāsas, kuras monohromatiski nav iespējamas, taču cilvēks tās uztver kā lineāru kombināciju starp zilu un sarkanu. Trīsstūrī ir krāsas, kuras var attēlot monitors (bet tā kā bildi tu skaties uz monitora, tad tā ir falša, un īstā krāsu gamma ir jāskata drukātā veidā). x un y koordinātes ir mūsu krāsu receptoru intensitāte. Principā šī bilde ir trīsdimensionāla, te ir attēlots tikai griezums, kuru var matemātiski visādi konstruēt, piemēram, vienāda spilgtuma griezums.
 
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Bildi es (domāju, ka)..

2012. gada 10. decembris, 8:00 pm, 2 atbildes / atbildēt

Bildi es (domāju, ka) sapratu.
Tagad gribu tikt pie prizmas un pats pārbaudīt, kas tur un kā tuvumā. Interesanti, vai tā sadalītu lillā vai to pašu kombinēto dzelteno gaismu pa pirmreizinātājiem? Vai būtu ar aci redzamas spektra līnijas dažādiem gaismas avotiem?
Tas IR jāpārbauda!
 
Kemune (kemune)

Kemune: Noteikti pārbaudi!..

2012. gada 10. decembris, 8:16 pm, atbildēt

Noteikti pārbaudi! Paskaties arī uz luminiscento spulžu "balto" gaismu, un Tevi piemeklēs jaunas atziņas :) Starp citu, ja prizmas nav, var izlīdzēties ar kompaktdisku, tikai tur attēls tāds mānīgs.
 

sii: !!! :)

2012. gada 10. decembris, 9:12 pm, atbildēt

!!! :)
 

sii: Acīs ir nūjiņas un..

2012. gada 11. decembris, 11:05 am, 2 atbildes / atbildēt

Acīs ir nūjiņas un vālītes. Un tagad man radās jautājums, vai tās, kas atbild par krāsām, tiešām ir nūjiņas? Vai kas tev tās par nūjiņām?
 
x-ƒ (x_f)

x-ƒ: Nūjiņas atbild par..

2012. gada 11. decembris, 12:07 pm, 1 atbilde / atbildēt

Nūjiņas atbild par gaismu, vālītes par krāsām.
Pazuda tulkojumā, tūlīt izlabošu, mis Precizitātīte!
 

sii: Neapsaukājieties,..

2012. gada 11. decembris, 12:48 pm, atbildēt

Neapsaukājieties, mister Pasmīnētājiņ! Ja nu tevi lasa kāds, kas neko nav dzirdējis ne par vālītēm, ne nūjiņām un sasmeļas aplamas informācijas?! Nekārtībiņas! Man, pikemēram, jūk, kuras ir kuras, lai gan tagad es izdomāju, kā atcerēties. Kārtībai jābūt!