extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2021-06-02 07:57:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Šī vēstule ir ļoti būtiska, un tādai vajadzēja būt jau pirms gada.

Īsumā tā ir par skaidrāku un precīzāku informāciju, lai nebūtu tā, ka mēs visi dzīvojam neskaidrības miglā. Ja vakcīnas pasargā, tad mēs gribam zināt konkrēti, cik lielā mērā, pat ar precīziem skaitļiem. Ja kāda informācija vēl nav skaidri zināma, tad kādi ir pašreizējie beiziāna pamatpieņēmumi? Ja tas netiek skaidrots, tad tas rada nevajadzīgas bailes, satraukumu, antivakcinācijas noskaņojumu, vai gluži otrādi – nevajadzīgus uzbrukumus šaubīgajiem.

Tāpat mēs gribam zināt, kā valdība pieņem lēmumus par dažādiem pasākumiem. Nevis tikai PR mērķiem domātās preses relīzes, bet konkrētu informāciju ar skaitļiem un pamatojumu. Komentāros jau kāds pamanīja, ka Pfizer vakcīnas ražotājs zāļu aprakstā ziņo, ka persona tiek uzskatīta par pilnībā aizsargātu 7 dienas pēc otrās devas, kamēr valdības noteikumos ir teikts, ka tās ir 14 dienas. Kāds pamats ilgākam periodam? Visdrīzāk jau bija tā, ka kāds ierēdnis, kas neko no šīm lietām nesaprot, vienkārši izdomāja – drošs paliek nedrošs – pieliksim vēl 7 dienas klāt. Tas nekādi neveicina uzticību valdībai un ieviestajiem noteikumiem.

Piemēram, mēs jau zinām, ka AstraZeneca vakcīna var izraisīt trombozi. Mēs nezinām, kādi tam ir iemesli, bet ir ziņots šīs blakusparādības nāves risks ir ārkārtīgi niecīgs: tikai 0,00018%, savukārt nāves risks no kovida 30-39 gadu vecu cilvēku grupā ir 0,04%, tātad attiecība ir aptuveni 1:222. Tomēr jāņem arī vērā, ka mirstības rādītāji no kovida ievērojami atšķiras veseliem cilvēkiem un cilvēkiem ar jau esošām slimībām (diabēts, aptaukošanās utt.). Es nezinu cik šī atšķirība ir liela, bet pieņemsim, ka 10 reizes. Tātad risks nomirt no vakcīnas būtu apmēram 20 reizes mazāks nekā no kovida. Tas paskaidro, kāpēc jaunākiem cilvēkiem dosim Pfizer vai Moderna vakcīnu.

Domāju, ka daudzi man tagad uzbruks par panikas celšanu. Es uzskatu, ka daudziem cilvēkiem lielāku paniku rada tieši skaidras informācijas nesniegšana.


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]indulgence
2021-06-02 10:38 (saite)
Man šķiet, ka 90% sabiedrības tik ļoti neko nejēdz no fizioloģijas un medicīnas, ka pat ja viņus apbērs ar skaitļiem un procentiem "cik ļoti", šie nekļūs zinošāki ne par jotu. Tb pūlim nekas nav jāzina. Kā klasiķi rakstīja: "Runas vīriem spēks rokā, kā tie lems, tā būs."

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 10:51 (saite)
90% tādi ir, un tas arī ir iemesls, kāpēc politiķiem ir radies iespaids, ka nekas nav jāskaidro.

Bet lielākie antivakss šobrīd nav šis 90% pūlis, bet Silikonas ielejas gaišākie prāti. Viņi ir eksperti savās jomās (nu tur, kā bīdīt google reklāmas un sociālie tīkli utt.). Kā jau nespeciālistiem, viņiem nav laika izstudēt medicīnu, bet ir pietiekami liela spēja analizēt skaitļus, redzēt neatbilstības varas vīrus paziņojumos.

Kaut kur pavīdēja ziņa, ka gandrīz viss antivax saturs internetā ir tikai 18 cilvēku radīts. Liekas neticami, bet ja šie cilvēki ir atkoduši sistēmu un eksperti tajā, ko viņi dara – masu reklāmās un virāla satura publicēšanā, turklāt ja tas ļauj viņiem vēl ar to labi nopelnīt, tad kaut kas tajā ir.

Man šķiet, ka viņi vienkārši izmanto skaidras informācijas iztrūkumu, tāpēc ir tik labi rezultāti. Jo tiem 10%, kam patīk skaitļi, nav citas alternatīvas, kas tik labi stāstītu un vēl rādītu grafikus un visu pārējo.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-06-02 11:05 (saite)
Pa diagonāli izbraucu cauri tavam postam. Nepiekrītu. Varbūt kaut ko nesapratu, bet tad tu varētu mēģināt paskaidrot.

Ir tāda lieta kā informācijas pārsātinājums - proti, pie zināma līmeņa vairāk informācijas nebūt nepalīdz, pat otrādi. Un katram tas līmenis dažādās jomās atšķiras. Manuprāt daudziem cilvēkiem pandēmijas kontekstā putru galvā un attiecīgi trauksmi un paniku rada tieši informācijas pārsātinājums. To nevarēs atrisināt, dodot vēl vairāk informācijas.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 11:14 (saite)
Protams, ja tev dod zinātnisku rakstu, no kura tu saproti tikai saikļus, tad tādai informācijai nav jēgas.

Bet mēs dzīvojam informācijas laikmetā un daudziem cilvēkiem darbs ikdienā ir saistīts ar informācijas analizēšanu, tikai citās sfērās. Viņiem ir ļoti vajadzīga skaidra, bet pietiekami detalizēta informācija par notiekošo. Šai informācijai ir vienkāršotai, bet profesionāla žargona, taču ar konkrētiem skaitļiem vai rādītājiem.

Es personīgi akūti izjūtu šādas skaidras informācija trūkumu. Es nesen piedalījos Klīniskās farmācijas kongresā (online), kur bija skaidra prezentācija, kas apkopoja visbūtiskāko informāciju par kovida slimības gaitu un dažādo zāļu efektivitāti, ko es nekur agrāk nebiju dzirdējis. Bet šāds kongress ir pieejams tikai speciālistiem un vispārīgi arī ir pārāk sarežģīts nespeciālistiem.

Mums ir nevis informācijas pārsātinājums, bet spams un labas informācijas trūkums, jo labā informācija vienkārši nav sagatavota nespeciālistiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 11:16 (saite)
Šai informācijai ir vienkāršotai, bet profesionāla žargona, > Šai informācijai ir jābūt vienkāršotai, bez profesionāla žargona,

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]resort
2021-06-02 12:14 (saite)
"apkopoja visbūtiskāko informāciju par kovida slimības gaitu un dažādo zāļu efektivitāti"

Kādas zāles tika minētas prezentācijā un kāda to efektivitāte?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 12:20 (saite)
Visvairāk palīdz deksametazons, bet tikai smagas slimības otrajā fāzē, kad imūnsistēma ir kļuvusi pārāk aktīva un pārmērīgs iekaisums nodara bojājumu ķermenim.

Šim palīdz arī tocilizumabs – mākslīgi iegūta (monoklonāla) antiviela.

Šīs abas jau ir apstiprinātas zāles ar ilgstošu lietošanas pieredzi, piemēram, reimatoīda artrīta ārstēšanā.

No jaunākajām ir remdesivīrs, kuram ir zināma, bet ne liela efektivitāte, ja to lieto savlaicīgi. Tas gan ir dārgs, tāpēc laikam lieto selektīvi.

Tas arī ir viss. Vieglai slimībai zāļu nav.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2021-06-02 11:28 (saite)
Turklāt es ļoti labi redzu to, ka cibiņi ir konkrēti apjukuši šādos punktus:
1) vai izslimojušie ir tikpat labi aizsargāti kā vakcinētie (jā, ir),
2) vai vakcinētajiem ir būtiski turpināt ievērot aizsardzības pasākumus, kā maskas, distancēšanos (nē, nav),
3) vai long-covid ir nopietns risks pat asimptomātiskajiem (visdrīzāk ka nav),
4) kas ir svarīgāks masveida vakcinācijā – personīgā aizsardzība vai pūļa imunitāte (personīgā aizsardzība).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-02 13:48 (saite)
2) tieši otrādi, ir jāievēro, kamēr ir pandēmija

4) no indivīda skatpunkta jā, personīgā aizsardzība, no kolektīvā viedokļa otrādi, pūļa imunitāte

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 13:54 (saite)
2) pamatojums?

4) izvairīga atbilde. Ja tu uzrunā cilvēku, tad kas ir svarīgāk?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-02 15:18 (saite)
2) Jo neviena vakcīna nav 100%, vakcinētais var vīrusu dabūt no nevakcinēta un padot tālāk. Faktiski var runāt par sava veida skalu - jo zemāka vīrusa izplatība, jo mazāka vajadzība vakcinētajiem kaut ko ievērot.

4) Kāpēc izvairīga? Tava atbilde bija korekta, es tikai papildināju. Galu galā ilgtermiņā arī indivīda interesēs ir, lai tiek sasniegta pūļa imunitāte.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 15:40 (saite)
2) “Nav 100% efektīva” nav nekāda atbilde. Lai to izvērtētu, mums ir jābūt vismaz kaut kādiem pieņēmumiem, cik liela ir šī efektivitāte un kādus riskus tā. Tieši par to jau ir šī vēstule, ka tas netiek paskaidrots, lai gan pēc beiziāna var noteikt sākotnējās aplēses, pat ja informācija vēl nav pilnīga.

4) Tas bija jautājums ar vienu izvēli. Tas ir konkrēti, ko gribētu zināt caurmēra cilvēks. Dažreiz tiešajā komunikācijā nākas lietas vienkāršot. Es zinu, cik tas ir grūti, jo tiek ziedota precizitāte, bet tas reizēm ir jādara.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-02 16:42 (saite)
"caurmēra cilvēks"?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 18:53 (saite)
Zāļu instrukcijas dalās tajās, kas paredzētas veselības aprūpes profesionāļiem, un tajās, kas paredzētas pacientiem. Pirmās ir garākas un ar sīkāku informāciju, bet būtībā tās ir par vienu un to pašu – kam zāles domātas, kā lietot, kādas blakusparādības, vai var lietot grūtnieces utml.

Šis princips par atšķirīgu lasītāju tiek paplašināts vēl tālāk – tagad arī cita informācija ir jāpielāgo caurmēra lasītājam, ar ko tiek domāts jomas nespeciālists. Šī informācija ir, piemēram, paziņojumi par jaunām zālēm, pētījumu kopsavilkums, brīdinājumi par jaunām blakusparādībām utt.

Kādreiz tā nedalīja, un ārsti neko daudz pacientiem par zālēm vai terapijām nestāstīja. Farmaceitiem pat ētikas kodeksā bija norādīts, ka nedrīkst pacientiem stāstīt par zāļu iedarbības mehānismu.

Šodien šķiet dīvaini, ka agrāk šo informāciju uzskatīja par sargājamo no pacienta. Tagad ir redzams, ka jo informētāks ir pacients, jo labāka līdzestība (atbilstība) ārstēšanai un labāki rezultāti un uzticēšanās ārstiem. Protams, informācijai ir jābūt pielāgotai pacientu izpratnei, un dažreiz ārstiem, kas internalizējuši profesionālo žargonu, ir grūtības to pielāgot. Tāpēc ir vajadzīgi komunikatori, kas to var labāk izdarīt.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-03 10:50 (saite)
Zini, kur ir problēma? Tāds caurmēra cilvēks neeksistē. Nevar taisīt PR un komunikāciju caurmēra cilvēkam, jo tāda nav.

Šeit to ļoti labi izskaidro Dave Trott.
https://www.campaignlive.co.uk/article/average-not-majority/1715107

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-03 10:57 (saite)
Protams, tas rada lielas grūtības.

Bet atrisinājums jau nav padoties un neko nedarīt. Es tieši pieminēju zāļu instrukcijas, jo tas ir labs piemērs, ka informācijas pielāgošana nespeciālistiem strādā un ir vajadzīga.

Tāpat vikipēdija ir ļoti izmainījusi informācijas meklēšanu par svarīgiem, parasti gan nekontroversiāliem un nepolitiskiem jautājumiem.

Politika varbūt ir ļoti specifiska lieta, kurai vajadzīga īpaša pieeja. Bet ja runājam par sabiedrības veselību, tad mums mazāk vajag politikas, bet vairāk skaidras informāciju – līdzīgi kā ar zāļu instrukcijām.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2021-06-02 11:34 (saite)
Turklāt tu noteikti būsi dzirdējis vai pat raksti kādu relīzi par šo: https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_en?

Tas skaidri ietver arī negatīva testa rezultātu. Cik saprotu, daudzi ir dusmīgi, kad Pavļuts pateica, ka PĶR testu neprecizitāte ir 30%. Nez kādu gan citādu reakciju viņš sagaidīja pēc tik šokējoša apgalvojuma. Visdrīzāk viņam ir maza izpratne ne tikai par medicīnu, bet vispār par skaitļiem, datu analīzi utml. Citiem vārdiem sakot, vai viņš vispār ir piemērots kā ministrs šajā datu laikmetā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-02 13:49 (saite)
Es nerakstu preses relīzes, es strādāju ar iekšējo komunikāciju.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 18:42 (saite)
Aha, tas arī noteikti ir ļoti būtisks aspekts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-03 10:55 (saite)
Zinu par (topošo) digitālo sertifikātu, ar 1.jūniju to oficiāli jau 7 valstis palaida. Ar 1.jūliju būs visās ES valstīs. Bet te ir svarīgi piebilst, ka ne visās valstīs sertifikātā būs uzreiz visi 3 parametri. Piemēram, Zviedrija sāks ar tikai 1 - vakcinācijas parametru.

Par Pavļuta teikto - lūk, te arī izgaismojas tas, ka vairāk informācijas ne vienmēr nozīmē labāk. Testiem ir svarīga ne tikai precizitāte, bet arī jūtīgums. Ideāls tests būtu gan ļoti precīzs, gan ļoti jūtīgs. Praksē tā nesanāk - ja testu uztaisa ļoti jūtīgu, tas kļūs neprecīzāks. Un otrādi. Vai visiem cilvēkiem to vajag zināt? Domāju, ka nevajag.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-03 11:03 (saite)
Jauki, ka esi aizdomājies par šiem jutīgumu, sensitivitātes parametriem.

Bet lai atbildētu uz jautājumu, vai vajag vai nevajag, vispirms ir jāzina, kādi ir šie skaitļi.

Jo tu vakar teici – vakcinācija nav 100% efektīva. Vai salīdzinot ar testu precizitāti, ir lielāks risks saņem vīrusu no vakcinētā (kurš tomēr varētu būt saslimis) vai no nesen testētā (kuram tests varētu nebūt 100% precīzs)?

Mans beiziāna pieņēmums liek domāt, ka no vakcinētā (pat labākajām vakcīnām efektivitāte ir <95%). Ja PĶR testiem vajadzētu būt vismaz ap 99%. Ja nav konkrētu skaitļu, kas to apgāž, valdības lēmums nepielīdzināt nesenus testus vakcinētajiem nešķiet pamatots. Visdrīzāk, tie, kas pieņēma šo lēmumu, vispār neaizdomājās līdz pat tik vienkāršam salīdzinājumam, nemaz nerunājot par dziļāku analīzi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-03 12:16 (saite)
Nu redzi, es domāju tā - vienkāršam cilvēkam atbildi uz to, vai testu vajag vai nē, sniegs ārsti un/vai atbildīgās iestādes. Ja vienkāršais cilvēks prastu apstāties un nesākt spekulēt par lietām bez nepieciešamās izpratnes, tad nebūtu problēmu. Protams, ja kādam ir interese, var lasīt populārzinātniskās grāmatas (ko daru es), vai pat iet un nopietni studēt epidemioloģiju. Citādi sanāk, runājot skaidrā latviešu valodā, tukša diršana...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-03 13:32 (saite)
Nu nē, tas nav uz ko medicīna šobrīd iet. Es nerunāju par kovidu, jo tā ir tikai sīka vienība visā kopējā medicīnā, bet vispārīgi daudzi cilvēki izrāda aizvien lielāku interesi un vēlmi piedalīties savas veselības aprūpes lēmumos.

Un daudzi pacienti arī ir ļoti zinoši, lai gan nav speciālisti šajā jomā.

Ir arī ārsti, kuriem ir tāda pati attieksme kā tev – pacienti ir stulbi, un viņiem neko nevajag izlemt – kā mēs pateiksim, tā būs. Bet tādi jau kļūst par vēsturi.

ASV jaunākā kārtība tagad ir tāda, ka pacientiem būs pieeja visiem ārstu veiktajiem ierakstiem. Tas protams ir saistīts ar to, ka ieraksti tiek digitalizēti, vairs ārsti nerakstīs ar roku, bet visu ierakstīts datorā, tāpēc tehniski tas ir viegli īstenojams. Bet ar to visu līdz šim bija tā, ka bija pacientiem atklājamā informācijas daļa (kā testu rezultāti utml.) un ārstu informācija, kuru pacientiem izsniedza tikai pēc īpaša pieprasījuma. Ārsti to pamatoja, ka viņu pieraksti ir ļoti tehniski, pilni ar žargonu un pacientiem nav saprotami, tāpēc tie var viņam tikai kaitēt un nevajadzīgi traucēt ārstēšanas procesā. Bet šie iebildumi vairs netiek pieņemti – pacientam ir tiesībām uz visiem datiem par viņu (ar ļoti retiem izņēmumiem).

Daudziem ārstiem tas ļoti nepatīk, jo pacients izlasa, piemēram, “ka viņam bija akūta hemorāģija” un viņš šausmās jautā ārstam, kas tas ir un vai es tagad miršu? Bet citi atkal uzsver, ka atklātība tikai palielina uzticību, un ja pacients nāk un jautā, tad viņš būs ļoti līdzestīgs ārstniecības procesā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-03 15:48 (saite)
Es neteicu, ka pacienti ir stulbi. Kodolfiziķis absolūti nav stulbs, bet ja viņam ir cukura diabēts un ārsts nozīmē insulīnu, tad viņa zināšanas kodolfizikā neko daudz nedos, lai izvērtētu, vai ārsts ir iedevis pareizu diagnozi, vai insulīna deva noteikta pareizi utml.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-03 18:05 (saite)
Vispārīgi netieši palīdzēs gan. No visiem pacientiem tieši insulīnu lietojošiem diabēta pacientiem ir vajadzīga vislielākā līdzestība. Nav jau vienkārši insulīns, to ir dažādu veidu – ātras darbības, ilstošanas darbības utt. Tie ir dažādi jākombinē, jārēķina apēstais ogļhidrātu daudzums utt., lai maksimāli tuvinātos organisma dabiskās svārstības. Tad jādur pirkstā, lai mērītu, cik labi tas ir panākts, un attiecīgi jāpieregulē injicējamās insulīna devas. Ārsts var konsultēt, palīdzēt, apmācīt, bet diemžēl nevarēs visu izdarīt pacienta vietā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-06-03 15:49 (saite)
Nav problēma, ja cilvēks vaicā, kas tas ir un vai es tagad miršu. Problēmas sākas, ja cilvēks sāk ārstam stāstīt, man tur ir rakstīts šitas, reku internetā lasīju, ka vajag dzert šitādas tabletes, izraksti man tās.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-03 18:13 (saite)
Vispār man ārstu bieži arī ir tāda komunikācija. Pēdējā reizē ārsts man prasīja – kuras no šīm diviem tablešu veidiem tu gribi? Es teicu, ka man nav nekādu preferenču. Tad ārsts man parakstīja ibuprofēnu. Es recepti paņēmu, bet zāles tā arī nenopirku un nedzēru. Iztiku tāpat. Jo mazāk vari lietot zāles, jo labāk :)

Es saprotu, uz ko tu mērķē, bet tādas situācijas man šķiet ir mazākumā. Biežāk jau pacients parunās ar ārstu un pats pastāstīs, ko saprot par savu slimību. Tad ārsts netērēs laiku aspektiem, kurus pacients jau labi izprot, bet vairāk veltīs laiku tur, kur pacientam ir zināšanu robi vai kļūdaini pieņēmumi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-06-03 12:20 (saite)
"valdības lēmums nepielīdzināt nesenus testus vakcinētajiem nešķiet pamatots"

Kas to lēma? Latvijas valdība?

Risku menedžmentā šā kā tā nevar pieņemt perfektus lēmumus. Teiksim, nosisties ar moci droši vien ir lielāka iespēja nekā ar auto. Bet vai tāpēc jātērē resursi taisīt atsevišķi kaut kādus braukšanas noteikumus vai tamlīdzīgi? Vai arī, ja brauc ar auto, atļaut būt drusku reibumā, bet ar moci nē?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-03 13:36 (saite)
Es domāju, ka lēmumiem ar lielu nozīmi būtu jābūt izskaidrotiem to pamatojumam nespeciālistu valodā, līdzīgi kā ar zāļu instrukcijām.

Arī par alko saturu autovadītājiem reāli jau mēs diferencējam. Varbūt ne moču vadītājiem, bet sabiedriskā transporta vadītājiem pieļaujamais līmenis ir zemāks nekā pārējiem. Tāpēc šis varbūt nebija labs piemērs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]mranarhs
2021-06-03 14:04 (saite)
Kāpēc nebija labs piemērs? Zviedrijā visiem ir 0 atļautais līmenis.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-03 14:17 (saite)
Tas labi, bet citās valstīs jau tā nav.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mranarhs
2021-06-03 12:22 (saite)
Ā, un redzi, par to sensitivitāti es nevis aizdomājos, bet gan par to izlasīju. Tas man tiešām bija atklājums. Secinu - vajag mazāk rakstīt sociālajos tīklos un vairāk lasīt. ;)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]dzeltens
2021-06-02 12:09 (saite)
Es par šo vēstuli uzzināju no Skepticafe publikācijas FB, kur viņi to apņirdza kā 150 loģikas kļūdas saturošu.
Vispār Skepticafe, kas it kā ir deklarējuši, ka popularizē zinātni, tieši pandēmijas sakarā savos soctīklos ir uzvedušies kā drausmīgi lohi - gan komunicējot debīli izsmējīgā tonī (folojgalvas utml.), gan publicējot vienkārši sliktu zinātni - pēdējais, ko atceros, bija kaut kādi tizli grafiki no ASV demokrātu saitiem, kas it kā pierāda masku efektivitāti.
Pat ja cibā Tevi dažreiz izņirdz, man, piemēram, Tavs blogs patīk tieši ar to, ka piedāvā neitrālāku, nepolarizētu (folijgalvas-antivaxx vs "zinātne") skatījumu uz lietām. Tā ka paldies, vismaz 1 cilvēka auditoriju esi aizsniedzis :)

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]brookings
2021-06-02 12:30 (saite)
+1
Bieži nepiekrit extranjeo, bet viņš vismaz ir mierīgs un cenšas logiski saprast to, kas notiek. Tā tad paldies no manis arī.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dooora
2021-06-03 10:33 (saite)
+11 :)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]artis
2021-06-03 01:53 (saite)
+1

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]katzenjammer
2021-06-02 13:18 (saite)
Visa aktuālākā informācija visu laiku ir bijusi pieejama. Lancet, sciencemag, medrix, medicalexpress, statnews, viss epitviteris, you name it. Ņem, kuru gribi.
150 personas, kuru pakalpojumus nekad nepirkt.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 13:46 (saite)
Lancet, sciencemag nav labi avoti, jo 1) raksti parādās vismaz ar 3 mēnešu nokavēšanos pēc tam, kad jau dati ir iegūti un analīze ir veikta, 2) tie nav paredzēts nespeciālistiem.

Un statnews un tviteris ir otra galējība, kas ir pilns ar spamu, un nespeciālists nevar atšķirt, kas ir graudi un sēnalas.

Bet pa vidu nekā nav. Ir vajadzīga informācija, kas ir skaidra un saprotama nespeciālistiem, bet kas ir gatavi iedziļināties niansēs, jautāt par avotu uzticamību utt.

Es galīgi nesaprotu šo negatīvo nostāju pret cilvēku lūgumu sniegt šādu informāciju. Kaut kā ļoti augstprātīgi tas izklausās – ja tu nesaprati zinātnisko rakstu, tad tu esi sūds, kura bizness ir jāboikotē...

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]katzenjammer
2021-06-02 20:43 (saite)
Nebija laika izvērsties, bet patiesībā es ar to gribēju teikt, ka, zinot ļoti daudzus no šiem biedriem, ir skaidrs, ka nekāda zinātniskā informācija un īstas atbildes viņus neinteresē ne acī. Vajag tikai pariet pret valdību. Viena grupa no viņiem ir profesionālie disidenti, kas izmantos jebkuru iespēju nodemonstrēt, ka viņi gan nav tādi kā vairākums. Otra ir ezotērā banda. Bet trešā - nu, Linda Mūrniece&co.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 21:02 (saite)
Es nezinu nevienu, un kaut kā arī neuzticos tev, jo varbūt tavs uzstādījums ir – davai paņirgājamies par katru, kas izsaka kaut nelielas šaubas.

Un pat ja tā ir, ka daži no tiem, kas parakstījās zem šīs vēstules, ir profesionāļi disdenti, pati vēstule nav nekāda konspirācija. Tur ir ļoti konkrēti un būtiski iebildumi pret valdības vājo komunikāciju un pretrunīgajiem lēmumiem. Daudzas valdības pieļautās kļūdas jau nav nekāds izdomājums, bet ļoti reāla problēma.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]katzenjammer
2021-06-02 21:45 (saite)
Pasarg dievs, uzticēties nevajag vispār nevienam.
Man šī gada laikā ir sanācis daudz runāties ar cilvēkiem, kam ir gan šaubas, gan bailes, gan visādas citādas pārdomas. Viņi patiešām meklē atbildes, un tad mēs apmaināmies ar informāciju, ko kurš dzirdējis, izlasījis, sapratis un noskaidrojis. Taču šī šaika nav no tiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 21:55 (saite)
Tu tiešām tik labi pazīsti šos 150 cilvēkus? 150 laikam ir Denbāra skaitlis :) Tad jau tu pats esi tāds pats :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]3koma14vs007
2021-06-02 23:12 (saite)
Lūk, šis jau bija nožēlojami - nosaukt cilvēkus, kuru viedokļi un attieksme tev nepatīk, nosaukt par "šaiku", ir vienkārši zemiski un nelietīgi.
Pierādi savu taisnību, nevis prasti gānies!

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2021-06-02 23:23 (saite)
Būtne ganībās. Netraucē pārgremot.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?