Canary in the Coal Mine

Wednesday, September 16, 2020

9:26AM

Center for Family Planning Program Development, Activities Relevant to the Study of Population Policy for the United States

https://drive.google.com/file/d/0B0KCqtNShmxgYTA1REcxai1OME0/view

(comment on this)

Sunday, August 30, 2020

12:32AM - Joscha Bach

https://youtu.be/jhIVarkAXas

(4 comments | comment on this)

Saturday, August 29, 2020

1:08PM - Разведопрос: Михаил про американскую полицию

https://www.youtube.com/watch?v=R1jM2BxVro8

(comment on this)

12:49PM - Pushing Back on the Narrative of Modern Systemic Racism & White Privilege by Casey Petersen

https://www.youtube.com/watch?v=zyNW9nlFDBk

(2 comments | comment on this)

Monday, August 24, 2020

1:36AM - Edelweiss Holdings

https://youtu.be/a4_U6bS-cU4

(1 comment | comment on this)

Saturday, August 15, 2020

11:41PM - Ko skolas vēstures stundā tev nemāca

https://twitter.com/GilesUdy/status/1294746924336197633

(comment on this)

Saturday, August 8, 2020

10:13PM

https://www.garethjones.org/wostwag/purpiss.htm

(comment on this)

Thursday, August 6, 2020

9:35PM - NKVD & Spānijas civ. karš — prelude to WWII

https://youtu.be/jxtyFW4MBz0

(comment on this)

Wednesday, July 29, 2020

9:24AM

U.S. FOREIGN POLICY TOWARDS LATVIA DURING THE INTER-WAR PERIOD, 1917-1941

https://apps.dtic.mil/sti/pdfs/ADA267552.pdf

(1 comment | comment on this)

9:22AM

The Riga Mission: The Reports of the First American Outpost on the Soviet Border,1924-1933

https://digitalcommons.odu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1027&context=history_etds

(comment on this)

Thursday, July 23, 2020

5:18PM

When I was a boy, we were beaten if we did not learn Greek irregular verbs well. I am not defending beating children. In fact that is a very bad thing to do, both for the children and for those beating them. It was painful, and produced anxiety. But now…I can read Sophocles and you can't.
— Alasdair MacIntyre

(12 comments | comment on this)

11:28AM

https://unherd.com/2020/07/what-the-woke-movement-shares-with-communism/

(comment on this)

Wednesday, July 22, 2020

12:01PM

Paulu pieminot, man nozīmīgākais Paula darbs šķiet viņa monogrāfija "Viens ar Kantu. Otto Rolava dzīve", kas kaut nedaudz sasvēra svara kausus uz vēsturiskā taisnīguma pusi. Paldies Paulam. R.I.P.

(comment on this)

Thursday, July 16, 2020

11:55AM

I do not believe that the American system of solving the problem stands any chance. First, they deny that there is a difference between the blacks and the whites. Once you deny that, then you’re caught in a bind. All right, if we are equal, then why am I now worse off? You have fixed me. The system has fixed me. So they say, right, let’s go for affirmative action. Lower marks to go to university, and you must have a quota for number of sales-persons or announcers on radio or TV. And so you get caught in a thousand and one different ways. And you say, since the army is now 30, 40 per cent blacks, you must have so many generals, so many colonels, and so on.

I don’t know how they have got into this bind, but I think that is not realistic. You don’t have to offend people because they are not as good as you. I mean I’m not as smart as an Israeli or many Chinese for that matter. But that doesn’t mean that I’m not to be treated as equal in my rights as a human being.

The only way we can all really be physiologically equal in brain power and everything else is to have a melange. All go into a melting pot and you stir it. In other words, force mixed marriages, which is what the people in Zanzibar tried. The blacks wanted to marry all the Arab girls so that the next generation, their children, will be half-Arab. But I don’t think that’s a practical way nor will it solve the problem. And you can’t do that worldwide, you can - maybe you can do that in Zanzibar. In the process, you diminish Zanzibar.

Because whereas before you had some outstanding people who can do things for Zanzibar, now you have brought them down to a lower level.

So my attitude now would be a very practical one of saying that we are equal human beings. Whether you can run 100 yards in 20 minutes, 20 seconds or 10 seconds, you’ve got a right to be here. But that doesn’t mean that because you run at 20 seconds, I must run at 20 seconds. Then we’ll all get nowhere.

— Lee Kuan Yew, 1st Prime Minister of Singapore (1959–1990)

(1 comment | comment on this)

Wednesday, July 8, 2020

2:35PM - We Are Entering Into A More Fractured World: A Talk With Robert Kaplan

https://www.youtube.com/watch?v=AyGyU79NgS0

(comment on this)

11:03AM

"For several decades, the wise U.S. policy of isolating the CCP economically and politically kept China a third-rate power—unable even to seriously threaten its near neighbors.

In the 1970s, President Richard Nixon and Secretary of State Henry Kissinger told Americans that by engaging China, the CCP could be weaned away from communism and lured into the free world.

This disastrous mistake may yet be the undoing of us all.

Now, the CCP controls a world-class military and the world’s second-largest economy—all while staying firmly on the communist road.

The United States now stands with a dangerous enemy squaring off across the Pacific, a deeply penetrated political system and business community, a vastly reduced industrial capacity, a severely damaged economy, and now mass rioting in cities across the nation—all in some way related to the CCP.

Is all of this worth the ability to buy cheap toasters in Walmart?"


https://epochtimes.today/beijings-revenge-two-pro-china-communist-parties-coordinate-violent-us-protests/

(2 comments | comment on this)

Tuesday, July 7, 2020

11:23AM - Izgaismotas saites starp "Black Lives Matter" (BLM) un Nikolasu MaduroIzrādās, ka BLM organizācijas dibinātājas ir pašdeklarētas marksistes, kuras vairāk interesē šķiru ideoloģija, ne rasu nevienlīdzības risināšana.

BLM sākotnēji dibināta, lai vērstos pret policijas patvaļu, sevišķi agresiju pret melnādainajiem. Tā izsaka vēlmi apkarot rasismu, kas esot izplatīts ASV policistu rindās.

Kā noskaidroja "PanAm Post", lai gan tiek apgalvots, ka BLM iestājas pret policijas patvaļu un rasismu visā pasaulē, šī organizācija vienlaikus ir liels dažādu brutālu un represīvu diktatoru atbalstītājs. BLM dibinātājas ir pārliecinātas Venecuēlas diktatora Nikolā Maduro un Kastro režīma sabiedrotās.

Ironiski, ka BLM vienlaicīgi protestē par policijas brutalitāti ASV un slavē režīmu, kas pazīstams ar represīvo drošības spēku nežēlīgo vēršanos pret oponentiem.

Raugi, Opālas Tometī vadība, kas pati ir viena no organizācijas līdzdibinātājām, BLM nosūtīja "neatkarīgu novērotāju" delegāciju uz Venecuēlas 2015. gada parlamenta vēlēšanām. Citiem novērotājiem no ASV, ANO vai ES organizācijām Maduro režīms akreditēties neļāva. Vienīgie pielaistie novērotāji nāca no "revolucionārajam mērķim" un režīmam draudzīgām organizācijām.

Īsi pēc notikušajām vēlēšanām, Tometī nāca klajā ar rakstu, kurā vārds vārdā tika atkārtotas Maduro režīma starptautiskai propagandai sagatavotās tēzes. “Pēdējos 17 gadus esam bijuši liecinieki tam, kā Bolivāra revolūcija stingri iestājusies par līdzdalības demokrātiju, izveidojusi taisnīgu, caurspīdīgu vēlēšanu sistēmu, kas atzīta par vienu no labākajām pasaulē.” Tā raksta Tometi par visai apšaubāmo Venecuēlas vēlēšanu norisi.

Interesanti arī, ka jau pirms 2015. gada vēlēšanām, Maduro personīgi saņēma apbalvojumu “Afro-pēcnācēju samitā”, kas notika Harlemā. Uz samitu Maduro uzaicināja tieši pēc BLM vadības pieprasījuma.

Pulka Venecuēlas iedzīvotāju ir tikuši nogalināti, nevis pretojoties arestam vai ielu protestu sadursmēs ar policiju, bet gan no policijas snaiperu lodēm, kad tiem no augšas tika pavēlēts "nomierināt demonstrantus", tā nodrošinot pāris līķus. Viszināmākais ir bijušās skaistumkonkursa karalienes Genesis Carmona gadījums, kuru 2013. gadā nogalināja Maduro snaiperi—tikai divus gadus pirms Tometi publiski nāca klajā ar savu dziļo apbrīnu par Maduro un viņa režīmu.

Lasot Tometi slavinājumus, jāpatur prātā tās zvērības un necilvēcīgos apstākļus, no kuriem cieš cilvēki Venecuēlā. Tam lielisku ieskatu jau iepriekš devusi Meredita Kohuta, par to rakstot "The New York Times" slejās. Jāsecina, ka BLM līdzdibinātāju cīņa nav vien vis pret rasismu. Ir arī citi mērķi. Šāds cinisma līmenis visupirms liecina par fanātisku sekošanu ideoloģijai.

Abas organizācijas "Black Lives Matter" pārstāves ir fanātiskas marksistes. Patrīcija Kullore, otra no BLM līdzdibinātājām, kādā no intervijām atzina, ka ir labi “apmācīta marksiste”, piebilstot, ka viņas “lieliski pārzinot ideoloģisko teoriju”.

Tādā kārtā, nav pārsteidzoši, ka šīs organizācijas vadītājām ir grūtības atrast ko kritizējamu valstīs, kur valda kreiso spēku diktatori.

Pēc Fidela Kastro nāves, BLM soc. tīklu kontā tika izlikts oficiāls paziņojums: “Pamodāmies pie ļoti dalītām jūtām, jo pasaulē vairs nav Fidela Kastro. Pirmām kārtām, tā ir milzīga zaudējumu sajūta, ko vēl vairāk sarežģī bailes un satraukums.” Tas rakstīts pat neskatoties uz to, ka citi BLM organizācijas locekļi, atgriežoties no vizītes Kubā, rakstīja: “Joprojām vērojam daudz pierādījumus apspiešanai, kas vērsti melno kubiešu virzienā, kurus baltie kubieši izliekās nemanām.”

Nevar noliegt, ka rasisms joprojām pastāv ne tikai Amerikas Savienotajās Valstīs, bet arī Eiropā un citur. Rīcība pret rasismu ir slavējama, un tādām organizācijām kā NAACP u.c. ir labi pelnīta reputācija, jo tās pēdējos 60 gados ir palīdzējušas uzlabot melnādaino u.c. cilvēku dzīvi ASV. Jāsecina, ka diezin vai "Black Lives Matter" būs viena no šādām veiksmīgajām organizācijām.

BLM galvenā pretenzija uz slavu, kas iekodēta jau pašas organizācijas vārdā, cēlusies no pieņēmuma bez laba pamatojuma. Statistika liecina, ka policija, proporcionāli skaitot, nenogalina vairāk melnādaino vīriešu. Organizācijai arī būtu daudz ko skaidrot attiecībā uz tās izteikto atbalstu un sadarbību ar slepkavnieciskiem un tirāniskajiem režīmiem, jo šo režīmu pārstāvji labprāt gribētu nodarīt lielu kaitējumu visu krāsu amerikāņiem.

Tāpēc ir patiesi pārsteidzoši, ka daži no Amerikas atzītākajiem biznesa līderiem ir izvēlējušies ignorēt BLM dibinātāju acīmredzamo, pat uzkrītošo, nodomu veicināt marksismu un t.s. “revolūciju” Amerikas Savienotajās Valstīs, kam nav nekā kopīga ar rasi. Šādu mērķu pamats meklējams aklā ideoloģijā.

ASV reģistrētas vismaz 13 organizācijas ar nosaukumu Black Lives Matter. Tās ieņēmumu dienestā (IRS) reģistrētas kā "501-3c" labdarības organizācijas. Pat ātri pārlūkojot publiskos pārskatus, redzams, ka šīs organizācijas lielākoties (ar dažiem izņēmumiem) neatbilst IRS bezpeļņas statusa noteikumiem. Tas, iespējams, darīts apzināti. Redzams, ka organizācija nelabprāt atklāj ziedojumu līdzekļu avotus, kā arī to, kā tie tiek tērēti. Par šiem faktiem gan neviens nav plaši ziņojis.

Neapšaubāmi, ka rasisms pastāv. Konservatīvie melnādainie vīrieši, kā piemēram, senators Tims Skots un Augstākās tiesas tiesnesis Klarēns Tomass, daudz stāstījuši par personīgo pieredzi, saskaroties ar rasistisku izturēšanos vai ļaunprātīgu izmantošanu. Žēl, ka radikālajai marksistu kustībai ir ļauts kļūt par apspiesto balsi.

Tomēr jāsecina, ka, ja tik ciniskai organizācijai, kas nosoda policijas brutalitāti ASV, bet vienlaikus veido alianses ar slepkavnieciskiem režīmiem, turklāt vēl ar bagātāko ASV korporāciju atbalstu, ir ļauts kļūt par rases vienlīdzības cīņas tēlu un ruporu, reālus panākumus un rezultātus sasniegt būs grūti.

https://panampost.com/panam-staff/2020/06/23/the-links-between-black-lives-matter-and-nicolas-maduro-revealed/?cn-reloaded=1

(3 comments | comment on this)

Sunday, July 5, 2020

11:12AM - Māksla tautai — pārpublicēju kādu komentāru

Es tagad, kā liels mākslas mīļotājs, lasu gleznotājas E.Romanes grāmatu "Mēs abi", kur viņa apraksta savu mīlas stāstu ar MA rektoru L. Svempu. Visvairāk mani pārsteidza, kā viņa aprakstīja 50,60,70 gadu mākslinieku vidi. Viņai liela māja Mežaparkā un netālu Dž, Skulme ar Ābolu dzīvo..un bieži mājā notiek viesības , kur piedalās daudzi tā laika vadošie gleznotāji, kritiķi.
Tad, lūk..ar kādu vieglumu un pašsaprotamību viņi pie galda runā.." ..mēs ar Svempu tikko bijām Parīzē pa muzejiem, bet vasaras beigās brauksim uz Romu..tā esmu pēc Itālijas noilgojusies.."
"Mēs Romā bijām ziemā..", atbild Džemma pār galdu.."uz Luvru brauksim nākamgad"
Tādā stilā , lūk, dzīvoja tā laika radošā inteliģence, kas parakstja papīrīti ar VDK.... tālāk ... )

(10 comments | comment on this)

Thursday, July 2, 2020

11:21AM

Interesantas pārdomas. Pārpublicēju komentāru, for posterity.

... tālāk ... )

(2 comments | comment on this)

Tuesday, June 30, 2020

11:43AM - 1905. gads: Demokrāts aizstāv savu muižu(11 comments | comment on this)

Sunday, June 28, 2020

4:32PM - SVENSK-LETTISKA FÖRENINGEN

[info]heda, kas te interesants uzzināms par mūsu sociķiem?


http://www.svensklettiska.se/files/Svensk-Lettisa_freningen_1925-1935.pdf

(3 comments | comment on this)

Friday, June 26, 2020

8:54AM - Lielais konservātors

"Protams, žēl dzirdēt, ka procesā tiek iznīcināts arī kaut kas vērtīgs. Bet arī tam, iespējams, būtu labāka vieta muzejā." - [info]gedymin

(1 comment | comment on this)

Monday, June 22, 2020

12:04AM - Par notikumiem domā Andrii Baumeister

https://youtu.be/zGLhJc0MTmk

(2 comments | comment on this)

Saturday, June 20, 2020

10:38PM - Sarkanā gvarde/hunveibini

https://twitter.com/Rex75vapeGarage/status/1274342169986416641

(1 comment | comment on this)

1:15PM - Antifašisti pret sociālfašistiem!

(comment on this)

Thursday, June 18, 2020

11:12AM

"The younger, radical generation is taking the civil rights of blacks as a pretext for levering their parents’ generation out of power. They have no time for free speech: why would they want anyone to describe what they’re doing?"

https://thecritic.co.uk/the-white-the-woke-how-antifa-conde-nast-captured-the-george-floyd-protests/

(1 comment | comment on this)

Monday, June 15, 2020

11:41PM - Lielais lēciens uz priekšu 大跃进

https://twitter.com/stillgray/status/1272572649898512384

(comment on this)

5:05PM - Valsts prezidenta Egila Levita uzruna Masļenku traģēdijas 80. gadadienas piemiņas pasākumā

https://www.president.lv/lv/jaunumi/zinas/valsts-prezidenta-egila-levita-uzruna-maslenku-tragedijas-80-gadadienas-pieminas-pasakuma-baltinava-26284#gsc.tab=0

(comment on this)

Sunday, June 14, 2020

4:01PM - Black lives

https://youtu.be/UrtTDAvzaAA

(comment on this)

2:53PM

(comment on this)

2:50PM - How the Soviet Union helped shape the modern peace Movement

https://medium.com/@JSlate__/how-the-soviet-union-helped-shape-the-modern-peace-movement-d797071d4b2c

(5 comments | comment on this)

12:15PM - The Left’s Strategy and TacticsTo Transform America

https://unconstrainedanalytics.org/wp-content/uploads/2019/08/Unconstrained-Analytics-Left-Strategy-Tactics-280819.pdf

(comment on this)

11:59AM

A Study in Marxist Revolutionary Violence: Students for a. Democratic Society, 1962-1969. John Edgar Hoover.

https://ir.lawnet.fordham.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2009&context=flr

(comment on this)

Saturday, June 13, 2020

6:46PM - Democratic Socialists of America brief the EU Parliament

https://www.youtube.com/watch?v=OKON0MHLg2k&feature=youtu.be

(comment on this)

5:11PM - Warning on Racism (November 2, 2019)

As weaponized attack narratives, “racism” and “hate speech” are thought terminating clichés. As Robert J. Lifton explained: They seek the “subordination of human experience to the claims of doctrine” that have “much to do with the peculiar aura of a half-reality” that authoritarian movements are determined to impose. Those targeted are rendered“linguistically deprived.” Thought terminating clichés are weapons from the political warfare toolbox that the American left adopted from Mao. They are disorienting. In fact, the disorientation brought on by thought terminating clichés are spring loaded to elicit ill considered ‘in -the-moment’ responses calculated to compromise the target.

Alongside main attacks, supporting narratives declare one “divisive” for simply defending one’s views against coercive attacks. From the phrase “political correctness is the enforcement mechanism of post-modern narratives that execute Neo-Marxist objectives,” one can see how anyone who dares to say “2 + 2 = 4” can be designated as divisive. In the pseudoreality of imposed scientific socialism, truth is divisive. Against narratives intent on nihilizing America, all defenses are classified as divisive examples of racism, the very utterances of which constitute hate speech.

Another example comes from Keith Ellison, then a Congressman and Deputy Director of the DNC, when posting a Tweet endorsing Antifa violence against targeted segments of the population. In its reporting of the event, Newsweek not only minimized Ellison’s endorsement of Antifa violence and Antifa itself, it also declared all protests of Ellison’s endorsement to be racist and anti-Muslim. Regardless, with Ellison’s January 2018endorsement of Antifa and Antifa violence, there is notice that the DNC is comfortable with Antifa violence directed against the citizenry.

As noted, the racism narrative is designed to designate all things American as racist in in order to delegitimize all things American. ... “The goal of The 1619 Project, a major initiative from the New York Times that this issue of the magazine inaugurates, is to reframe American history.” "Our democracy's founding ideals were false when they were written."

“To stop something much, much worse. Imagine you could erase the American Civil War. How would you do it? Would you kill Jefferson Davis? Robert E. Lee? Lincoln? All the Confederate and Union Leaders? But that might not be enough to erase the idea. Maybe we have to kill the people who made them who they are, who gave them their moral and political beliefs. Friends, fathers, mothers, grandparents. How far back would you to go to snuff out the spark that lit the fuse? But if you eliminated the right combination of people, one by one, until you got the exact start of it, until you got to the one that undoes it all . . . you could reshape the future. And that’s what she’s doing.”

Of course, in the absence of anyone teleporting from the future to undertake the needed direct action, the next best thing would be people today who understand the same high stakes for the future, like Antifa or even Greta Thunberg, who is, after all, only calling for a rebellion to avert extinction. Like The Hunt, In the Shadow of the Moon justifies the current targeting of Americans for refusing to conform to the demands embedded in Neo-Marxist racism narratives thus justifying direct action.

In closing, the Neo-Marxist weaponization of racism is the leading edge of political warfare attacks that will be enforced through hate speech regimes imposed through international and foreign forums. The speech codes these efforts seek to enforce have already achieved de facto enforcement. Racism seeks the destruction of American identity. Hate speech purposefully seeks the destruction of the First Amendment, which it has already substantively displaced in popular culture. Because Neo-Marxist LOEs attack along political warfare vectors that follow Maoist mass line trajectories, there is great confidence in their success because there is a high degree of assurance that Americans- especially among national security professionals - lack the discernment and the competencies to recognize these activities as strategic level assaults, let alone defend against them. That America’s national security apparatus is defenseless against political warfare attacks is established and well known. As two Chinese Colonels stated over twenty years ago in their 1999 Chinese War College thesis:

Whether it be the intrusion of hackers, a major explosion at the World Trade Center, of a bombing attack by bin Laden, all of these greatly exceed the frequency bandwidths understood by the American military . . . This is because they have never taken into consideration and have even refused to consider means that are contrary to tradition and to select measures of operation other than military means.

https://unconstrainedanalytics.org/wp-content/uploads/2020/05/WARNING-ON-RACISM-131119-2.pdf

(comment on this)

4:45PM - The Philosopher of Antifa

The typical socialist today is not a union guy who wants higher wages; it’s a transsexual eco-feminist who marches in Antifa and Black Lives Matter rallies and throws cement blocks at her political opponents.

We see it in the riots and looting sweeping the country in the aftermath of the George Floyd killing. The socialist left today is concerned less with worker exploitation by the bourgeoisie and more with the race, gender, and transgender grievances of identity politics. I call it identity socialism.

Today’s socialists want an America that integrates the groups seen as previously excluded while excluding the group that was previously included. “If you are white, male, heterosexual, and religiously and/or socially conservative,” writes blogger Rod Dreher, “there’s no place for you” on the progressive left. On the contrary, it should now be expected that in society “people like you are going to have to lose their jobs and influence.”

In other words, for identity socialists and for the left more generally, blacks and Latinos are in; whites are out. Women are in; men are out. Gays, bisexuals, transsexuals, together with other, more exotic types are in; heterosexuals are out. Illegals are in; native-born citizens are out. One may think this is all part of the politics of inclusion, but to think that is to get only half the picture. The point, for the left, is not merely to include but also to exclude, to estrange their opponents from their native land.

How did we get here? To understand identity socialism, we must meet the man who figured out how to bring its various strands together, Herbert Marcuse.
Marcuse’s Revolution... tālāk ... )

(1 comment | comment on this)

4:14PM

“I believe that there is a ‘natural right’ of resistance for oppressed and overpowered minorities to use extralegal means if the legal ones have proved to be inadequate,” Marcuse wrote. “Law and order are always and everywhere the law and order which protect the established hierarchy; it is nonsensical to invoke the absolute authority of this law and this order against those who suffer from it and struggle against it [...] for their share of humanity. If they use violence, they do not start a new chain of violence but try to break an established one.”

https://www.jpost.com/opinion/behind-antifas-mask-504636

(comment on this)

3:51PM

(comment on this)

3:46PM

"The demonization of the right as fascism, that therefore forfeits its place to be heard in the public square, employs the strategy developed by the Marxist scholar Herbert Marcuse. One of the progenitors of the so-called New Left in the 1950s, Marcuse maintained that certain views on the right had to be silenced because this freedom of expression was “serving the cause of oppression.” In this line of thought, censorship serves the cause of freedom because intolerance against the right, while indulging extremism from the left, somehow levels the playing field for democratic debate. That absurd notion is at last managing to take hold in many academic and media circles today".

https://business.financialpost.com/opinion/philip-cross-the-anti-fascist-left-were-the-real-fascists-all-along

(comment on this)

3:37PM

A key component of fascism, one found in virtually every definition, is the idea that it involves suppression of political opposition and the use of “redemptive violence” against ideological rivals to expand influence and power. Since Antifa routinely use violence and intimidation to prevent political opponents from assembling and publicly defend these tactics as a means to their ends, their fascist tendencies are self-evident.

To most, this connection is clear. To Antifa and some leftist scholars, it is not. The intellectual basis for those who reject Antifa’s fascist connection can be found in the writings of Herbert Marcuse, whose work is considered to be the root of neo-Marxist philosophy.

While at the Institute of Social Research—better known today as the Frankfurt School—[Herber] Marcuse would publish several works on Marx that would abandon the Marxist focus on labor and class struggle and develop the controversial philosophy of critical theory.

Critical theory is defined as “a philosophical approach to culture, and especially to literature, that seeks to confront the social, historical, and ideological forces and structures that produce and constrain it.”

This might sound benign, but in practice, critical theory is the shallow analysis of politics, history, art, and society through the lens of power dynamics. It places the world into a box of oppressor vs. oppressed and insists that those who are oppressed are “good” and those who are oppressors are “evil.”

Marcuse applies this theory in his 1965 essay “Repressive Tolerance”—a true example of doublespeak—wherein he argues that free speech and tolerance are only beneficial when they exist in conditions of absolute equality. When there are power differentials at play, which there most certainly always will be, then free speech and tolerance are only beneficial to the already powerful.

He calls tolerance in conditions of inequality “repressive” and argues that it inhibits the political agenda and suppresses the less powerful.

To account for this, Marcuse calls for a “liberating tolerance” that represses the strong and empowers the weak. He explained that a liberating tolerance “would mean intolerance against movements from the Right, and toleration of movements from the Left.”

If one is an adherent of Marcuesean philosophy, then one could easily justify using fascist tactics in the name of fighting it.

The problem is that if you view the world through the obfuscated lens of conflict, then you see little other than power dynamics, and the only way to restore power imbalances is to use force. This essentially means that the weak (“the Left”) can do no wrong because they are virtuous, and the powerful (“the Right”) are oppressive no matter what they do, due to their perceived position of dominance.

This is the logic behind Marcuse’s assertion that “what is proclaimed and practiced as tolerance today, is in many of its most effective manifestations serving the cause of oppression.”

Marcuse openly admits that his liberating tolerance might seem “apparently undemocratic” but justifies using “repression and indoctrination” to advance the agenda of a “subversive majority.”

It becomes apparent that if one is an adherent of Marcuesean philosophy, then one could easily justify using fascist tactics in the name of fighting fascism.

In Antifa’s Marcusean calculus, they must use intolerance, aggression, coercion, and intimidation in order to subvert—in their estimation—the oppressive patriarchal capitalist society. Since they’re at an inherent disadvantage in terms of power, then open dialogue and debate will do them no good.

If Antifa use force to gain back power, don’t they become the same type of evil they once fought? The only way they can turn the tables of power is to use force and threats of force, which are completely justified by the ends they achieve.

There is, of course, one thing Marcuse failed to address. If the oppressed are virtuous and use “repression and indoctrination” to turn the table of power against their oppressors, do they not become the oppressors themselves?

That is to say, if Antifa are truly representatives of the downtrodden and they use force to gain back their power, don’t they become the same type of evil they once fought? Restoring power means that the oppressed become the oppressor and that leads to nothing but an infinite power struggle, a Marxist conception in its own right.

Marcuse, Antifa, and other neo-Marxists should heed Freidrich Nietzsche’s words: “Beware that, when fighting monsters, you yourself do not become a monster… for when you gaze long into the abyss. The abyss gazes also into you.”

This is the root of the modern anti-fascist ideology, and understanding the philosophical foundations illuminates why Antifa and others think they have license to behave like fascists in the name of fighting them.

https://www.intellectualtakeout.org/article/meet-philosopher-behind-ideology-anti-fascists/

(comment on this)

2:23PM

"Sengrieķu atlēts Teagens guva 1400 uzvaru. Kad Teagens nomira, viens no viņa uzveiktajiem naktīs nācis pie Teagena statujas (olimpiskajiem uzvarētājiem cēla statujas), un to pātagoja. Statuja apgāzās un klausītāju nospieda. Statuju apvainoja slepkavībā, tiesāja un iemeta jūrā."

-- via, Imants Kore

(comment on this)

1:46PM

https://en.wikipedia.org/wiki/Assata%27s_Daughters

(comment on this)

11:20AM - John Cleese

https://mobile.twitter.com/JohnCleese/status/1271535485467283457

(1 comment | comment on this)

Friday, June 12, 2020

6:18PM

(3 comments | comment on this)

6:12PM - Undercover Investigation - Minneapolis Riot Was Preplanned

https://www.youtube.com/watch?v=DgsnyHILdb8

(comment on this)

1:37AM - Thoughts on Science shutdown — Eric Weinstein

https://youtu.be/EQjBZVssr1I

(comment on this)

Thursday, June 11, 2020

11:37PM

Cultural Marxism is a Conspiracy Theory.

Nothing to see here, move along.

Please look elsewhere, as we plot the Revolution.


https://medium.com/@ATXROC/what-can-gramsci-teach-todays-revolutionary-organizers-in-the-u-s-12c7d873234

(comment on this)

11:35PM

https://forwardobserver.com/where-do-we-go-from-here-riot-edition/

(comment on this)

6:18PM

Nolēmu nedaudz iedziļināties, "kur tas suns aprakts?"

https://twitter.com/AKrasevskis/status/1270986027231035392

(comment on this)

4:49PM - Varaskāre

Nemieru laikā var mainīt varu. Nemierus grūti organizēt, ja nav iemesls, bet iemeslu var atrast.

Losandželosas "Sociālisma un Atbrīvošanas" partijas nodaļa sāka protestēt pret Manuēla Žaminesa nāvi 7. maijā. Flojds nomira 25. maijā.

Partija sevi raksturo kā "revolucionāru marksistisku organizāciju". Kas notika ar Žaminesu? Te īss incidenta izklāsts:


Officer Hernandez was responding to a call about a drunken, knife-wielding man who had threatened a pregnant woman.

"The officers approached the suspect and told him in Spanish and English to put down the knife. Instead, Jamines raised the knife above his head and lunged at Officer Frank Hernandez, a 13-year veteran of the department, Beck said.

Eyewitness accounts from six civilians, nine police personnel and two fire department staff indicate Hernandez fired twice "in immediate defense of life," Beck said. Jamines, 37, died at the scene.

"This was a very brief moment in time, just 40 seconds between first contact and the time of the shooting," Beck said. "He rushed the officers with a knife so he's controlling the timeframe. Sometimes officers can't create time or distance."

Te var redzēt protestus Žaminesa sakarā:

https://twitter.com/psl_losangeles/status/1258484248878563328

Senjora Žaminesa dēļ lielu traci neizdevās sacelt, tāpēc tagad partija pārsviedusies uz protestiem Flojda sakarā.

(4 comments | comment on this)

Navigate: (Previous 50 entries)