extranjero ([info]extranjero) rakstīja,
@ 2021-06-02 07:57:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Šī vēstule ir ļoti būtiska, un tādai vajadzēja būt jau pirms gada.

Īsumā tā ir par skaidrāku un precīzāku informāciju, lai nebūtu tā, ka mēs visi dzīvojam neskaidrības miglā. Ja vakcīnas pasargā, tad mēs gribam zināt konkrēti, cik lielā mērā, pat ar precīziem skaitļiem. Ja kāda informācija vēl nav skaidri zināma, tad kādi ir pašreizējie beiziāna pamatpieņēmumi? Ja tas netiek skaidrots, tad tas rada nevajadzīgas bailes, satraukumu, antivakcinācijas noskaņojumu, vai gluži otrādi – nevajadzīgus uzbrukumus šaubīgajiem.

Tāpat mēs gribam zināt, kā valdība pieņem lēmumus par dažādiem pasākumiem. Nevis tikai PR mērķiem domātās preses relīzes, bet konkrētu informāciju ar skaitļiem un pamatojumu. Komentāros jau kāds pamanīja, ka Pfizer vakcīnas ražotājs zāļu aprakstā ziņo, ka persona tiek uzskatīta par pilnībā aizsargātu 7 dienas pēc otrās devas, kamēr valdības noteikumos ir teikts, ka tās ir 14 dienas. Kāds pamats ilgākam periodam? Visdrīzāk jau bija tā, ka kāds ierēdnis, kas neko no šīm lietām nesaprot, vienkārši izdomāja – drošs paliek nedrošs – pieliksim vēl 7 dienas klāt. Tas nekādi neveicina uzticību valdībai un ieviestajiem noteikumiem.

Piemēram, mēs jau zinām, ka AstraZeneca vakcīna var izraisīt trombozi. Mēs nezinām, kādi tam ir iemesli, bet ir ziņots šīs blakusparādības nāves risks ir ārkārtīgi niecīgs: tikai 0,00018%, savukārt nāves risks no kovida 30-39 gadu vecu cilvēku grupā ir 0,04%, tātad attiecība ir aptuveni 1:222. Tomēr jāņem arī vērā, ka mirstības rādītāji no kovida ievērojami atšķiras veseliem cilvēkiem un cilvēkiem ar jau esošām slimībām (diabēts, aptaukošanās utt.). Es nezinu cik šī atšķirība ir liela, bet pieņemsim, ka 10 reizes. Tātad risks nomirt no vakcīnas būtu apmēram 20 reizes mazāks nekā no kovida. Tas paskaidro, kāpēc jaunākiem cilvēkiem dosim Pfizer vai Moderna vakcīnu.

Domāju, ka daudzi man tagad uzbruks par panikas celšanu. Es uzskatu, ka daudziem cilvēkiem lielāku paniku rada tieši skaidras informācijas nesniegšana.


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]extranjero
2021-06-02 11:14 (saite)
Protams, ja tev dod zinātnisku rakstu, no kura tu saproti tikai saikļus, tad tādai informācijai nav jēgas.

Bet mēs dzīvojam informācijas laikmetā un daudziem cilvēkiem darbs ikdienā ir saistīts ar informācijas analizēšanu, tikai citās sfērās. Viņiem ir ļoti vajadzīga skaidra, bet pietiekami detalizēta informācija par notiekošo. Šai informācijai ir vienkāršotai, bet profesionāla žargona, taču ar konkrētiem skaitļiem vai rādītājiem.

Es personīgi akūti izjūtu šādas skaidras informācija trūkumu. Es nesen piedalījos Klīniskās farmācijas kongresā (online), kur bija skaidra prezentācija, kas apkopoja visbūtiskāko informāciju par kovida slimības gaitu un dažādo zāļu efektivitāti, ko es nekur agrāk nebiju dzirdējis. Bet šāds kongress ir pieejams tikai speciālistiem un vispārīgi arī ir pārāk sarežģīts nespeciālistiem.

Mums ir nevis informācijas pārsātinājums, bet spams un labas informācijas trūkums, jo labā informācija vienkārši nav sagatavota nespeciālistiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 11:16 (saite)
Šai informācijai ir vienkāršotai, bet profesionāla žargona, > Šai informācijai ir jābūt vienkāršotai, bez profesionāla žargona,

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]resort
2021-06-02 12:14 (saite)
"apkopoja visbūtiskāko informāciju par kovida slimības gaitu un dažādo zāļu efektivitāti"

Kādas zāles tika minētas prezentācijā un kāda to efektivitāte?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]extranjero
2021-06-02 12:20 (saite)
Visvairāk palīdz deksametazons, bet tikai smagas slimības otrajā fāzē, kad imūnsistēma ir kļuvusi pārāk aktīva un pārmērīgs iekaisums nodara bojājumu ķermenim.

Šim palīdz arī tocilizumabs – mākslīgi iegūta (monoklonāla) antiviela.

Šīs abas jau ir apstiprinātas zāles ar ilgstošu lietošanas pieredzi, piemēram, reimatoīda artrīta ārstēšanā.

No jaunākajām ir remdesivīrs, kuram ir zināma, bet ne liela efektivitāte, ja to lieto savlaicīgi. Tas gan ir dārgs, tāpēc laikam lieto selektīvi.

Tas arī ir viss. Vieglai slimībai zāļu nav.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?