Ģenderideoloģija
Lūk, viens jautājums, kas allažiņ nodarbina manu dīko prātu - kāpēc Latvijā (un vēl šur tur, vismaz mērenajā klimata joslā) starp alus mīļotājiem ir neproporcionāli daudz vīriešu, bet vīna dzērāju vidū vērojams sieviešu pārsvars?
Tas mums tā fizioloģiski, vai kulturēli determinēts, kā jūs domājat? Vai varbūt pat zināt?
Tas mums tā fizioloģiski, vai kulturēli determinēts, kā jūs domājat? Vai varbūt pat zināt?
Nez, vai vīrieši, kuri (un arī tās sievietes, kuras) nedzer vīnu, arī tajā sagaršo kaut ko nepieņemamu?
alus garšo, tomēr mans izvēles dzēriens ir sauss sarkanvīns
Vai divas teiksim.
Ok, arī vīns ir labs, bet tas jau vairāk ir notikums, vīns ir jāizvēlas, un izdzert pudelīti pie vakariņām tomēr ir tas pats, kas apēst veselu tortīti.
Alus ir demokrātisks dzēriens, ziniet.
Tomēr alu man kārojas ievērojami retāk nekā vīnu. Un, jā - ar draudzenēm parasti sanāk pulcēties pie vīna (kaut gan man ir ļoti demokrātiskas draudzenes, kas dzer pilnīgi visu).
man domāt, tā vīrišķā alus dzeršana nāk kaut kur no vēstures un visādiem liegumiem sievietēm to dzert
T.i., man nav nekādu iebildumu pret alu, bet, ja būs pieejams normāls vīns, es visdrīzāk tomēr izvēlēšos vīnu.
Hmm, Tu tātad sliecies uz to, ka "alus nav sievišķīgs dzēriens", un, lūk, interesanti, no kurienes tam varētu kājas augt? Smagnēji kausi, divlitrenes utt.?
Par kausiem: Rīgā ir vairāki krogi, kur seksistu maitas dāmām alu izsniedz tikai glāzēs, kamēr kungiem tiek krietni ērtākie kausi. :) Vienreiz sadūšojos un pajautāju, kādēļ man nelej kausā. Uzzināju, ka "tā nav pieņemts". :D
bet tā, man liekas, dzērienu izvēli vairāk nosaka sociālais konteksts, vīnu relatīvi biežāk dzer pie maltītēm, kamēr alu ar uzkodām ar draugiem pie televizora vai kādā citā (sportiskā) pasākumā, e.g., cepot desiņas dārzā. tas ir, kādā veidā'un kādā kompānijā kurš izvēlās pavadīt laiku?
man liekas, vīnu ražotāji baigi labi nomārketēja visu antioksidantu un sirdsslimību padarīšanu. visi zin, ka tufta, bet pajautāsi katram otram ļaužam un tauta teiks, ka vīns veselīgāks - īpaši sarkanais -
Lai kā mums labpatiktu domāt, ka populārā kultūra un reklāma vien atražo sabiedrībā valdošās lomas, tā nav. Tā tās rada, radot jaunus produktus un meklējot kam tos notirgot. Labs piemērs ir pārpalikumu dziriņas- ala Rīgas dīvas un alus kokteiļi- nevienam no laba prāta tās suslas dzert neienāktu prātā, bet marketings rāda meitenes ballītē un pie 100 reizes meitenes ņem un notic.
Un no saviem novērojumiem gribētu secināt, ka latviešiem alus dzērāju vidū nebūt nav vairāk vīriešu, tā proporcija varētu būt tuvu 50/50. Lūk, ar vīniem gan varētu būt tā, ka tos dzer vairāk sievietes. Iespējams tādēļ, ka sievietēm patīk izgaršot un visādi citādi ņergāties, tb izbaudīt procesu, kamēr veči te mums vairāk tendēti uz rezultāta iegūšanu ;)
Bet par tiem padomju laikiem - mana mamma un viņas draudzenes drīzāk knakstījās ap kādiem liķieriem, vai šampanieti, par alu dominēja viedoklis "fui, kaut kas pretīgāks par jūras ūdeni". Bet no vīniem, jā, laikam pieejami bija tikai kaut kādi agdamveidīgie, un tas nu bija sīņiem, nevis kundzītēm.:)
Nu ja, manas kundzītes ir no laukiem, kur vienmēr ir bijis pieejams pašbrūvētais alus. Un mājas vīns arī, jā, bet viņas (mamma, tēva māsīcas, kaimiņtantes utt.) tomēr dod priekšroku alum. Tumšajam, kas raksturīgi :)
Pašbrūvētais alus patiešām ir kaut kas ļoti atšķirīgs no rūpnieciski ražotā, cik nu man bijusi darīšana. Iespējams, ka, ja to tirgotu krogos, arī pilsētā tā dzimumproporcija būtu cita.
Vīnu var iedzert, pēc alus prasās.
Vīni var izsaukt migrēnas. Vīnos var iegrābties negaršīgos, ja nav baigais zinātājs. Alus laikam jau sanāk arī lētāk.
Bet galvenais - garšo
un droši vien arī tas, ka vasarā 'atpūtai pie dabas' parasti sagādā šašliku, kkādas sāļās uzkodas un čipsus, kamēr meitenēm nopērk sidrus, kokteiļus vai kkādus citus dzērienus lai sajauktu uz vietas
un vēl jau arī ārpus mājas t.i. dažādos pasākumos var nopirkt tikai alu, ļoti reti kad vīnu, turklāt tad jau parasti no smalkā gala kādu sauso/pussauso kas, ja nekļūdos, kopējā patēriņa ziņā ļoti atpaliek no saldajiem
turklāt gandrīz katrā ciemā ir Īpaša Alus darītava, tad nu daļēji nostrādā arī patriotisms
bet par to kas kuram garšo attiecībā uz dzimumu grūti komentēt
alus esot, ķipa, jauneklīgāks. bet nu man nav bail būt tantei, toties nepatīk atraugāties, skriet uz tualeti vienā laidā, also, vienu vienīgo reizi mūžā pamanījos uzaudzēt vēderu 16 gados, kad visu vasaru dzēru alu katru, patiešām katru dienu. nē, paldies.