Kurvjzieža kontemplācijas

Ģenderideoloģija

Krāšņais Kurvjziedis

Ģenderideoloģija

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Lūk, viens jautājums, kas allažiņ nodarbina manu dīko prātu - kāpēc Latvijā (un vēl šur tur, vismaz mērenajā klimata joslā) starp alus mīļotājiem ir neproporcionāli daudz vīriešu, bet vīna dzērāju vidū vērojams sieviešu pārsvars?
Tas mums tā fizioloģiski, vai kulturēli determinēts, kā jūs domājat? Vai varbūt pat zināt?
  • Ja rēķina to, ka kūku ēdāju starpā arī ir stipra disproporcija, vairāk sliecos uz fizioloģiskiem faktoriem. Disproporcija starp šnabja dzērājiem gan varētu būt vairāk sociālu iemeslu dēļ.
    • Nu, sausajā vīnā, manuprāt, salduma jūtams pat mazāk nekā alū...
      • Pēdējā laikā ir parādījušies jauni pētījumi par garšas uztveres īpatnībam, kuros nav sanācis iedziļināties, taču te jau, manuprāt, stāsts ir ne tikai par to, kas kuram garšo, bet arī par to, kas kuram negaršo. Tie vīrieši, kuri ne pārāk ēd kūkas, parasti jau neēd viņas nevis tālab, ka viņas par maz garšo pēc gaļas, bet tālab, ka tās ir pārāk saldas. Iespējams, ka lielam daudzumam sieviešu alus šķiet pārāk rūgts, piemēram.
        • Jā, tas izklausās visai iespējami.
          Nez, vai vīrieši, kuri (un arī tās sievietes, kuras) nedzer vīnu, arī tajā sagaršo kaut ko nepieņemamu?
          • Nezinu. Man ir pazīstami vīrieši, kuriem alus garšo vairāk par vīnu, bet nekad neesmu prasījis, kādēļ tieši, pats vīnu dzeru stipri biežāk par alu.
        • es esmu sieviete un neteiktu, ka man garšo kūkas.
          alus garšo, tomēr mans izvēles dzēriens ir sauss sarkanvīns
          • Esmu vīrietis un man pavisam negaršo kūkas un nevarētu teikt, ka garšo arī alus, sauss sarkanvīns man garšo daudz labāk, tomēr izvēles dzēriens ir rums. Ko nu?
    • Savukārt, visādus saldos un pussaldos vīnus (te es nedomāju dižciltīgus portvīnus utml.) parasti radu bērēs dzer tikai vecas tantes un traktoristi - t.i., tie, kuri ikdienā vai nu nedzer, vai dzer ko jūtami štengrāku.:)
      • Nu, nu - vīra māsīcas kāzās bija pieejami TIKAI pussaldie un saldie vīni (istabas temperatūrā, pie pamatēdiena), visiem tā šķita norma un daudzi (arī vidēja vecuma cilvēki) dzēra, aci nemirkšķinot. Es sagaidīju, kad uz galda parādījās kola, un jaucu rumkolas :/
        • Nujā, vecumam un profesijai ir pakārtota nozīme, savukārt, vispārinājums "pāķi un nejēgas vīna jomā" laikam būtu pārāk skarbs.:) Bet nu nezinu, kā lai apzīmē to ļaužu kārtu, ko filmā "Ūdensbumba resnajam runcim" pārstāv G.Āboliņa varonis, kurš brūtei atnesto "smalko vīnu" vienatnē raksturo ar vārdiem "par diviem latiem varēja būt arī saldāks".:)
Powered by Sviesta Ciba