Furious sleep

Furious sleep

of colourless green ideas

of colourless green ideas

Mazi meli, lieli meli, statistika 

crescendo (crescendo)

Britu zinātne ir pierādījusi, ka priekšnojauta eksistē un ir zinātniski pierādāma. Vīrieši spēj paredzēt, kur viņiem tūlīt tūlīt parādīs erotiska rakstura bildīti

(Ja kādam pa rokai ir tvnet/delfi/apollo pārpublicējums - dodat šu, pievienošu).

Studentiem uz ekrāna demonstrē divus aizkariņus. Aiz viena no tiem ir ļoti erotiska satura bildīte, aiz otra - nav nekā. Studentam ir jāuzklikškīna uz tā, aiz kur bildīte ir. Nejaušība saka, ka pareizi vajadzētu uzminēt aptuveni 50% gadījumu. Ar erotiskajām bildītēm vīrieškārtas studenti uzmin pareizi vairāk kā 53% gadījumu.
Vai nav lieliski?

Wired rakstiņš (pagarš, angliski) http://www.wired.com/wiredscience/2010/11/feeling-the-future-is-precognition-possible/

Pilnais pētījums + 8 citi eksperimenti, kuru rezultātus ir grūtāk vienkāršot līdz vienai rindkopai. (61 lpp, pdf, angliski)
http://dbem.ws/FeelingFuture.pdf


So, where's the catch?


Metodē un statistikas apstrādē (12 lpp, pdf angliski)
http://www.ruudwetzels.com//articles/Wagenmakersetal_subm.pdf
Pa daļai vecais labais joks ar Teksasasiešu streļķi. Šeit gan aprakstīts mazliet garāk - ja mēs zinām, ka pētāmais objekts tapa nolinčots, iespēja, ka viņš ir miris ir diezgan augsta. Ja mēs zinām, ka pētāmais objekts ir miris, iespēja, ka viņš tapa nolinčots ir ļoti, ļoti maz. Protams, ja vien mēs nesadalām mirušos objektus daudz un dažādās kategorijās un beigu beigās nepublicējam tikai to kategoriju, kas atbalsta sākotnējo hipotēzi - piem 20.gadsimta sākumā Dienvidu štatos galvenais zināmas rases pārstāvju nāves iemesls, kas nav saistīts ar slimībām, nelaimes gadījumiem, sadzīviskiem strīdiem, noziedzību un likumīgiem tiesas spriedumiem bija linča tiesa.

Tie, kuri netika no eksperimenta atskaitīti dēļ 'pārāk daudz kļūdām eksperimenta izpildē' demonstrēja vidējo rādītāju 53%. Vienā no kategorijām. Citās varbūt bija 47% un par tām mēs nerunājam, bet šajā bija 53%.

Kādam nav pa rokai smuks atspēkojošs pētījums par dīvaini pozitīvajiem Oscillococcinum gripas simptomu mazināšanas efektiem?

Comments 

23.-Nov-2010 11:12 am
Tā procentuālā starpība ir ļoti pārliecinoša, jā :))
23.-Nov-2010 11:25 am
Tāda statsitiskā atšķirība, ja tiešām pastāvētu, būtu pietiekama ne vienai vien azartspēlei.
.
Un, starp citu, šādu te statistiki nelielu, bet pamanāmu gaišrezību arī nevarētu noraidīt ar 'bet kāpēc tie, kas to dara, nav dabūjuši Mr Randi miljonu' - Randi testi gan prasa daudz, daudz augstāku precizitāti.

Toties šim te
http://xkcd.com/808/ joprojām nepiekrītu.
If dowsing was real it was used for oil prospecting?
Ok, ne naftas, bet kaut kādām minerālu iegulām tak lietoja diezgan sekmīgi, kamēr labākas metodes neatrada, ne?

Tikai žēl ka referenci nevaru atrast par 'rīkstnieku/ģeologu' iepakošanu lidaparātos virs taigas/tundras.


23.-Nov-2010 11:42 am
Mhm, rīkstniecību mēģināja lietot ģeolōģijā, un federāļu Stargate Project mēģināja ražot gaišreģus. Sometimes, it's worse than not using something that does not work; sometimes, it's a brave attempt crowned by a dramatic failure.
23.-Nov-2010 11:28 am
Oh, thankyou, par šo es grasījos rakstīt jau otro nedēļu, tagad, kā labs prokrastinators, es tikai krospostošu.
23.-Nov-2010 11:33 am
Pirms kāda laika lasīju par šīm štellēm.
Patīkami, ka pārmaiņas pēc pieeja ir zinātniska un ne šarlatāniska.
23.-Nov-2010 11:48 am
Labākajā gadījumā tas ir pētījums, no kura nav iztīrīta elementāru maldinošu heiristiku un cognitive bias (tā paša "Teksasas streļķa" efekta) ietekme. Sliktākajā un nebūt ne maziespējamākajā gadījumā tā ir pseidozinātne.
23.-Nov-2010 11:52 am
nu, es arī tā domāju, pirms iedziļinājos detaļās. Ļoti pamatīgi visi defaultie pretargumenti ir izpētīti, visi experimenti ar kontrolgrupām, etc.

un galvenais uzsvars uz to, ka jācīnās ar cilvēkiem kas noliedz ko jaunu pat nemēģinot iedziļināties sniegtajos pierādijumos.

bet nu šeit par to negrasos strīdēties, neesmu speciālists :)
23.-Nov-2010 12:10 pm
Izlasi to gala dokumentu, kas analizē gan pētījuma rezultātus, gan pētījuma autora postulātus par to kā pareizi pētījumi jāveic, gan to, kāpēc tā sanācis, kā sanācis.

Diemžēl valoda nav ļoti pārliecinoša un izklāsta stils nav ļoti secīgs. Nedaudz pārstrādājot būtu fantastisks textbook example nākamajām studentu paaudzēm - jo piemērs ir spilgts un atmiņā paliekošs, un, atšķirībā no gaišredzīgā laša līķa tomogrāfā, premise nav pilnīgi absurda.
23.-Nov-2010 12:14 pm
Principā, katru šādu eksperimentu vajadzētu atkārtot n-tās reizes pēc kārtas, katru reizi ar citu kontrolgrupu, kuru izmērus un citus parametrus arīdzan būtu vēlams variēt.

Ja iedomājamies, ka nezināmais faktors mums ir sarkanās un zilās krāsas lodīšu sadalījums traukā, tad, pat pieņemot, ka eksperiments būtu tapis veikts bez minēto kļūdu pieļaušanas, tas tik un tā līdzinās minējuma par šo sadalījumu izdarīšanai pēc pirmās izvilktās lodītes, kas, sacīsim, gadījuma pēc ir sarkana; abpusējās informācijas daudzums, kas saista iegūto rezultātu ar faktisko nezināmo, vienas vienīgas iterācijas gadījumā ir pārlieku niecīgs, lai vispāri varētu spriest par šo nezināmo pilnīgi jelko.
23.-Nov-2010 12:05 pm
Diemžēl šo eksperimentu mēģinot atkārtot, rezultāti bija nepārliecinoši.
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1699970
23.-Nov-2010 12:05 pm
http://www.youtube.com/watch?v=qw_O9Qiwqew

Šis džeks interesants - pēta to, kapēc visdažādākās 'psi' lietas skaitās tabu zinātnieku aprindās un pat ja pētijumi ir salīdzinoši zinātniski organizēti, tad viņos vienalga neviens negrib klausīties.
23.-Nov-2010 12:09 pm
vobšem noskaties. diezgan āsom
23.-Nov-2010 12:18 pm
un izlasīt nekur nevar? :(
23.-Nov-2010 12:51 pm
ir tas pats viss arī grāmatā. internetos nezinu kur. bet nu stāsta interesanti.
23.-Nov-2010 05:33 pm
"Kaut arī lielākā daļa sabiedrības tic maģijai, zinātne joprojām atļaujas tai neticēt" - tas, ka viņš tur vispāri ienes šo momentu, man automātiski diskreditē lielu daļu vēlēšanās skatīties tālāk. Tas vēl salīdzinoši nekas, ka "lielākā daļa" kā jēdziens vispāri nenozīmē neko, bet argument from majority gan ir tik brutāls reasoning fallacy, ka attaisnojuma tam vienkārši nav.
23.-Nov-2010 08:43 pm
Bezvārdis
Viņš tur atsaucas uz daudziem konkrētiem pētījumiem, kas tipa apliecina psi esamību. Man, diemžēl, slinkums viņus meklēt un lasīt, lai spriestu par ticamību.
24.-Nov-2010 11:37 am
nez, noskaties līdz galam.. noraidīt un mest pret sienu pēc pirmajiem vārdien ir vienkārši.

pie tam, arguments jau nebij part o ka "zinātne joprojām atļaujas tai neticēt"
vajag mazliet uzmanīgāk klausīties - ideja ir, ka lielākā daļa cilvēku tam tic, bet zinātne pat nepēta kapēc tad viņi tic, tā vietā zinātne pilnīgi ignorē šo faktu. un par to arī lielākā daļa lekcijas.

nekur nav minēts, ka "zinātne atļaujas tai neticēt"
24.-Nov-2010 07:42 pm
“Britu zinātnieki: cilvēki ar vienādiem uzvārdiem, iespējams, cēlušies no kopīga senča.”

“Britu zinātnieki atklājuši, kāpēc sarkanā tērptas futbola komandas uzvar visbiežāk.”

“Britu zinātnieki atklājuši, ka elektroniski mainot kartupeļu čipša skaņu, cilvēkam, kas to ēd, liekas, ka tas ir kraukšķīgāks un svaigāks, nekā tas ir patiesībā.”

“Britu zinātnieki atklājuši, ka ne vienmēr vislabāk ir ēst svaigus nesagatavotus dārzeņus.”

"Britu zinātnieki pie Antarktīdas krastiem atklājuši zivi, kas guļ ziemas miegu"

"Britu zinātnieki: Mamutu bojāejā nav vainīgi cilvēki"

"Britu zinātnieki atklājuši, kāpēc iereibušiem vīriešiem sievietes liekas simpātiskākas"

"Britu zinātnieki atklājuši, kura ir nedēļas nelaimīgākā diena"

"Britu zinātnieki: Menopauze iestājas arī vīriešiem"

"Arī britu zinātnieki nesen atklājuši jaunu veidu, kā cilvēkiem iespējams zaudēt svaru"

"Britu zinātnieki atklājuši labāko dienu seksam"

"Britu zinātnieki pierādījuši, ka sievietēm ir labāka atmiņa"

"Britu zinātnieki atklājuši veiksmīga atvaļinājuma noslēpumu"

"Lielbritānijas zinātnieki atklājuši, ka cilvēkiem, kas izdzer vairāk kā septiņas kafijas krūzītes dienā, ir trīs reizes lielāka iespēja redzēt halucinācijas un dzirdēt balsis."
24.-Nov-2010 07:55 pm
Your point being?
http://tinyurl.com/ma7q5r

Nerunājot par to, ka pētījumu, protams, neveica britu, bet gan amerikāņu iestāde un ne šāda tāda, bet Ivy League ietilpstoša. To postu vismaz izlasīji, vai vnk pie pirmajiem diviem vārdiem piepostēji?
This page was loaded Dec 5. 2024, 5:52 am GMT.
hackers counter system TunT counter v=0.09