Furious sleep

Furious sleep

of colourless green ideas

of colourless green ideas

Jaunākais 

Tūristi.

crescendo (crescendo)
Nez kāpēc, bija sajūta, ka atmiņā aizķēries attēls no 'Everest' reklāmkacekļa, kas liecina par filmas saistību ar 'Into Thin Air'.

Izrādās, ka laikam gluži nē - Krakauers galīgi nejūtoties, ka viņa viedoklis filmā būtu attēlots Pareizi. (Lai gan pēc iebilstamās ainas apraksta... izklausās, kā reiz pēc Bukrejeva versijas, nu tas tā, dodot filmai benefit of the doubt - ja jau vairāki viedokļi ņemti vērā, rezultāts būtu pat akurātāks un neitrālāks?). Lai gan pēc reklāmkacekļa uzsvariem neizskatās.


Bet, ec, Everesta problemātika, tik mazākā mērogā arī mūsu ziņportāliem negaidīti aktuāla kļuvusi. Nav jau tā īsti tur tehniskais alpīnisms, tikai pozitīviem piedzīvojumiem pilns pārgājiens - pie pareiziem laika apstākļiem un sagatavotības.

No vienas puses - ceļojuma apraksts kalnpastaigai septembra beigās iesaka tik vien, kā slēgtus apavus ar protektoru un jaciņu pret vēju, klātesošie stāsta, ka bijuši bez cimdiem, jo 'sniegs tak tik pēc pāris dienām plānojies' Protams, cilvēkam, kas nav īpaši interesējies ir grūti aptvert, , ka ja lejā forša atvasara ar +20 augšā būs nevis 'mazliet vējš', bet tuvu nullei un slapjš - t.i. par siltu apģērbu ir nopietni jāpiedomā - un pirktas tūres gadījumā tas ir tūrfirmas pienākums šo patiesību padarīt visiem saprotamu.

No otras puses, no 40 tikai 15 tā īsti to taku gājuši- tad laikam jau visi pārējie gana iebaidīti ar 'sorry, apstākļi šodien nav tie labākie, ja neesat kārtīgi sagatavojušies, varbūt nevajag' - tad var jau būt, informācija bija, daži vienkārši spītīgi vēlējās to ignorēt?

Nezinu, man ceļošana grupā ar grafikiem vispār šķiet kaut kas diezgan biedējošs un briesmīgs, pietika skolas laika vasaras nometnēs izklaidēties ar 'nav sliktu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs' piekritēju organizētiem kolektīviem purvbridieniem.

Speedreading

crescendo (crescendo)
Un tomēr, ir mazliet uzjautrinoši lasīt rakstus ar šādiem virsrakstiem -

Big Question:Is Speed Reading Really Possible?http://www.wired.com/2015/09/big-question-speed-reading-actually-possible/?mbid=social_fb

Arguments viens - biežākais ieteikums ātrlasīšanas apguvei esot subvokalizācijas atslēgšana. Un viņi esot izpētījuši, ka subvokalizācijas nav iespējams atslēgt, neiedragājot teksta izpratni... (nē, ja tu 40 gadus lasi subvokalizējot, tā droši vien ir. Ja tu 40 gadus lasi velkot pirkstu līdz katram burtam, tad arī pirkstu aizvācot kādu laiku būs švaki ar izpratni).

Arguments divi - 'bet ziniet, SPRITZ un tamlīdzīgi arī bojā teksta uztveri, jo tu nevar vēlreiz pārlasīt to, ko jau lasīji iepriekš'... Ok, šim es piekristu. Bet tāpēc, ka tas daudz vairāk attiecas uz podkāstiem. Ko papildus sarežģī fakts, ka podkāsti ir pārāk lēni, un ik pa brīdim atjēdzies, ka pēdējos X teikumus vispār nedzirdēji, jo nogarlaikojies domāji par pavisam ko citu. Palīdz podkāsti ar transkriptu vai podkāsti ar ātrumkontroli (vai sēdēšana mašīnā pusmeditatīvā stāvoklī ar 'nedomāju ne par ko citu, tikai par ebooku/podkāstu ko klausos'). Spritzam ir ātruma kontrole. Joprojām gan nogurdinoši - jo lasīšanas ātrums patiesībā nav konstants, brīžiem izlasi fiksi gabalu, tad atpūties, ideālajam spritzam būtu jāsaprot, kad tu gribi atpūsties bez poga spiešanas.

Un tad beigu skumjais secinājums, ka speedreading tak esot tas pats skimming, tātad neskaitās. Protams. Bet jebkura lasīšana ir skimming, vai lasīšanas brīdī, vai īstermiņa->ilgtermiņa atmiņā ierakstīšanas procesā, atšķiras tikai smalstīšanas dziļums. Iemesls, kāpēc ir grūti labot kļūdas paša rakstītā tekstā - tāpēc, ka ir ļoti, ļoti grūti atcelt smalstīšanu un piespiest sevi izlasīt katru vārdu un burtu tieši tā, kā tas ir uzrakstīts.

Ir kaut kas ļoti atšķirīgs lasīšanas metodēs. Un ļoti gribētos zināt, kā tad pareizi jāmāca lasītprasme, lai tā uzreiz būt normāla, bez ilgstošas subvokalizēšanas fāzes. Kā dot lasītspējas dāvanu bērniem.

Līdzcilvēki

crescendo (crescendo)
Kamēr jūs te visi par gī sviestiņu, pilnmēnesi un MR negatīvajām enerģijām uzjautrinājāties, vienā no FB jautrībai veltītajiem fīdiem orģinālavota aizstāvībai uzstājas RSU beigusi ķīmijterapijas speciāliste, kas tagad zināšanas Gērsona institūtā papildina.

Lūk, tas vairs nav smieklīgi.

Bērnulietas.

crescendo (crescendo)
Lasot kā beibes vienaudžu māmiņas cītīgi apspriež bērndārza sākšanas problemātiku - kādu garderobi iepirkt, cik ilgi blakus sēdēt, cikos vest utml.. biš skaudība. Atliek brīnīties, ka ir tomēr Rīgā reģioni, kur pusotrgadnieki ar astīti tiek no septembra (tehniski, ec, augusta vidus) dārziņā. Bēda par pasaules netaisnību kaut kādā ziņā.


Vārdiņi šai brīdī, 1g8m

Tjetji/tjēta - tētis
Mammī - mamma (tb es)
Mamma - tuvākais pieejamas pieaugušais, kas pilda aprūpētāja funkcijas
bet kaķis-mamma - vecvecāku kastrētais resnais runcis. Nu, lielāks par otru un ar izspīlējušos vēderu, tā kā loģika, protams dzelžaina.
citi vārdiņi )

QotD

crescendo (crescendo)
When I was in Spain, I have noticed that people smile at each other and do this weird thing - they talk to people they don't know in public! And the weirdest thing is... they were not drunk and weren't looking for trouble! And it was happening everywhere! It's such a weird and bizarre tradition, but it truly felt like a festive day!

//citāta autors gan lietuvietis, bet lietas būtību tas nemaina.

Brīvdienās bijām uz Daugavmalu pie Meinarta salas aizbraukuši, tur ir veikals/kafejnīciņa/krodziņš.
Opis pirka alu sev (acīmredzami ne pirmo), saldējumu mazbērnam un vēl vienu alu - nez, pazīstamam, radgabalam vai vienkārši krodziņa apmeklētājam.

Un es pēkšņi radās iespaids, ka visi tie foršie vecie lauku onkuļi filmās un grāmatās un it kā bērnībā redzētie.. runātīgie, smaidīgie utml. Viņi laikam tādi ir tikai vieglā žvingulī :/
Un tas ir kaut kā skumji un biedējoši reizē.

Alkohola ļoti samazinātās lietošanas pēdējie gadi kaut kā radījuši/pastiprinājuši nepatiku pret cilvēkiem, kuru uzvedība un domāšana ir būtiski aptumšota, pat ja viņi ir pozitīvi noskaņoti, bet es pat nevaru tagad pateikt, kur ir tā robeža -viens alus to noteikti neizraisa.

Astrosecret

crescendo (crescendo)
Pie vispārējās sajūsmas par 'latviešu medmāsu, kas uztaisījusi krutu startupu astroloģiskai bērnplānošanas aplikācijai', kā tā drīkst tautu muļķot un tumsībā vest'

Kāds to aplikāciju ir apskatījis?

Jo tīri uz reklāmiņu paskatoties - nu, tipiska 'dabiskās ģimenes plānošanas' aplikācijiņa, kas parēķina auglīgās dienas (akurātāk vai ne tik akurāti), pastāsta teoriju par to, kurās auglīgajās dienās kādam dzimumam lielāka iespēja pieteikties (kas, protams, ir pseidozinātnisks mīts, bet kuš, nesakiet skaļi, tūlīt saskries 'darījām visu pēc instrukcijas un tieši īstos dzimumus arī ieplānojām - bet tur ir zinātne apakšā, tikai pārspīlēta to faktoru ietekme) un, kā no reklāmas skrīnšotiem izskatās - pačukst prieksā kādā horoskopa zīmē tad attiecīgajā dienā ieņemtais bēbis piedzims + vispārīgais klasiskais zīmes apraksts. Ec, nesaka mēnesi, pasaka horoskopa zīmi, šausmas šausmas.

Ak jā, bonusā aplikācija arī iesakot tādas visnotaļ sakarīgas lietas, kā gatavoties procesam vismaz 9 mēnešus iepriekš, ieviešot veselīgāku dzīvesveidu (par kuru dod padomus) un nostabilizējot attiecības (par ko arī dod kaut kādus tur padomus) - padomi droši vien apmēram tādā pašā BS līmenī kā fitness tracking aplikācijām (ar domu - ne visi ir zinātniski, bet vismaz motivē padomāt par attiecīgo jomu un veikt sakarīgākas izvēles) - bet tāpēc jau tie nav gluži izmetami :)

Nu labi, ir tur horoskopi un nosaukumā vārdiņš 'astro' un 'secret'. Bet horoskopi mums joprojām ir avīzēs un radio ziņu raidījumos, horoskopi pilnīgi noteikti ir visos sievietēm orientētajos žurnālos - horoskopi (ne tikai LV) vienkārši ir lieta, ko ir tipiski uzkabināt 'sievietēm paredzētiem' produktiem/aplikācijām/gadžetiem, komplektā ar rozā krāsu, puķītēm un kaloriju skaitītājiem. Jā, nu varbūt dzimumu vienlīdzības laikmetā tas ir vēl viens sieviešu marginalizācijas veids (Lego, meitenēm nevajag rozā klucīšus, meitenēm vienkārši vajag vairāk frizūru opcijas cilvēciņiem!), bet ne viņa pirmā, ne pēdējā.

Viņa vienkārši saprot, ka aplikācija ir paredzēta sievietēm un ir izvēlējusies šo aspektu, lai izceltu savu period trackeri starp pārējiem.
Tāpēc skaļi jābļauj 'kā izglītots cilvēks ko tādu var darīt'?

Iznāciet no sava burbuļa, LV ir pilna ar izglītotām sievietēm ar vairākiem maģistru grādiem, kas pret horoskopiem izturas vairāk nekā pusnopietni. Cibiņā to nemana, jā. Cibiņa tāds diezgan racionāls burbulis izliekas.

Infobit of the day.

crescendo (crescendo)
Ir siksparnīši, lidojošās peles, mazi, akli (vispār jau nemaz ne tik ļoti) zvēriņi, kas orientējas ar eholokācijas palīdzību un, lai gan zīdītāji, ir spējīgi lidot.

Un ir megasikspārņi, lidojošās lapsas, ar spārnu izvērsumu 1,70m, bez eholokācijas prasmēm (vismaz vairums), ar ļoti labu redzi, arī lidojoši, un vegāni - pārtiek no augļiem un/vai nektāra.

Tieši ar otrajiem saistīta interesanta hipotēze - proti, nav viņi nekādi sikspārņveidīgie, bet gan primāti, smadzenēs esot līdzīgas struktūras. Modernās fancyshmancy DNS analīzes gan šo hipotēzi apgāžot. Un no Ebolas un Marburgas vīrusiem ar šie, atšķirībā no gorillām un šimpanzēm, nemirst. Lai gan inficējas un pārnēsā visai cītīgi.

Un tagad kopīgi pabaidīsimies no lidojoša kaut kā ar primātiem līdzīgām smadzenēm :)
Saldus sapņus! Rit būs kārta baidīties no okeāna galvkājiem (kā viņi vēl nav pārņēmuši pasauli?)

Bērni.

crescendo (crescendo)
diena, kad bērns patiesībā uzvedas kā taču laikam mazi bērni sabiedriskās vietās parasti uzvedas...

Un man no tā rodas vēlme ar savu ēdiena porciju ieslēgties wc un tur fiksi, vienatnē aprīt, nebaidoties no 'tūlīt uzrauj sev karstu kafiju/verdošu tēju' (nē, es joprojām nesaprotu cilvēkus, kam šķiet normāli krūzē ieliet verdošu ūdeni 'atdzisīs tak' - pēc pusstundas varbūt? Vai ari visiem mutes tādos ilggadējos rētaudos, ka vairs nejūt?) / viscaur nosmērēties ar ēdienu un tad raudās, ka tomēr pārāk ass trāpījies.

Dzsv

crescendo (crescendo)
Tas tomēr ir interesanti, ja oficiāli atceltā masu pasākumā piedalās prezidents, visu translē nacionālā televīzija... Tikai vārguļi un gļēvuļi klausa likumdosanai?

Vēl 5dien gar Bastejkalnu ejot gan priecājos, tur pēc kāda izklaides pasākuma mazajiem izskatījās - vai folkloristiem, vai dejotājiem, vai visiem gribētājiem - kada starpība. Bet tiešām, domāju tagad viņiem tas ir vēl vairāk tāds foršas nometnes variants, bez tām neforšajām lietām, kas bija mūsu skolēnu DzSV. Bet re, laikam ir gan un pat vēl trakāk. Žēl.

Seveneves. Vēl mazliet

crescendo (crescendo)
Iespējams, poētiskāks nosaukums romānam būtu bijis Hard Rain.
http://www.azlyrics.com/lyrics/bobdylan/ahardrainsagonnafall.html
Nepārsteigtu, ja tas arī kādā brīdī ir bijis domātais nosaukums, lai gan nekas vairāk par vienkārši šiem diviem vārdiem citēts netiek.

Seveneves. Neal Stephenson.

crescendo (crescendo)

Grāmata šobrīd mazliet pāri pusei, bet nagi ieniezējās paskatīties, kā tad šī nav šogad SciFi apbalvojumu nominācijās vai vismaz šōrtlistēs parādījusies - bet izskatās, ka vienkārši iznākusi nākamgada apbalvojumu periodā. Lai nu tā būtu. Jo nu... ja nu balvas saņem Sociāli Pareizi gabali (un man joprojām sajūsmu par Ancillary * grūti izskaidrot kā savādāk), tad šis trāpa arī visos tajos ķeksīšos. Nu, kā minimums šis ir visnotaļ feministisks gabals un bez problēmām izpilda Bechdel testu. Tik, ka autors, redz, nav sieviete, kā mēs tā).

Protams, oficiāli tā nemaz neesot science fiction, bet gan speculative fiction... :) Nē nē, tā norāde laikam vairāk domāta tiem, kam 'fui fui, zinātniskā fantastika, tā ir tāda margināla literatūra, es labāk nopietno literatūru palasīšu - nu tur 1984, Fuko svārstu utml'. (Ok, arī Anatēma oficiāli nebija 'zinātniskā fantastika'. Un ir, kas joprojām strīdās, ka Anatēma nav lāga zinātniskā fantasitka. Par Seveneves īsti strīdēties nav kur, tā ir zinātniskā fantastika, caur un cauri - tikai par ļoti, ļoti tuvu nākotni. Kripucīti, bet ne ļoti tālāku nākotni kā Kritponomikumam (tā iznākšanas brīdī. Šobrīd, protams, Kriptonomikons jau ir nesena pagātne).

Šis nav 'Expanse' stila 'no lappusēm neatrauties' izklaidējošais gabals. Šī ir, tiešām, nopietnā zinātniskā fantastika, par ārkārtīgi tuvu nākotni. Varbūt ne gluži rīt, bet tuvākajos 5 gados - pavisam reāli (nu labi, mēs vēl neurbinam asteorīdus, toties grāmtaas rakstīšanas laikā robots komētu jau ir mēģinājis noķert). Skype/Facebook joprojām ir aktuāli. Visiem, izņemot zinātniekus, riebjas mailinglistes kā saziņas forma, toties patīk Youtube video. Daži viens otru vērtē pēc 'iespēja, ka varētu piedalīties TED' parametra utml. Tāds 'un ja nu rīt mēs uzzinām, ka pēc pāris gadiem būs pasaules gals (tb, visai dzīvībai uz zemes ir kidrik), ko tālāk?' gabals. Pie tam, bez mēģinājuma kaut ko globāli vērtēt, paredzēt un analizēt - tīri skats uz dažiem, inteliģentiem sabiedrības pārstāvjiem, kam šajā situācijā iekrituši tādi vai citādāki uzdevumi.

Starp citu, no Stīvensonam reizēm raksturīgā 'kad beidzot sāksies grāmata' šis darbs necieš - lasāms tas ir jau no sākuma.

Brīžiem lasot šķiet 'ā, šito bezmaz kā obligāto literatūru dažiem vajadzētu uzspiest'- ir, ir te mazliet arī Mušu Pavēlnieka noskaņas, tikai mazāk didaktiski (un vairāk biedējoši). Zināmā mērā - drūms gabals, par to, kā politika ir sabiedrības vēzis un kā zinātnieku (viņu tipisko personīgo īpašību dēļ) nespēja saziņas atraktivitātē mēroties ar politiķiem, iespējams, nolems civilizāciju ja ne bojāejai, tad vismaz problēmām, no kurām būtu bijis iespējams racionāli izvairīties (antivax, anyone?)

Diemžēl, baidos ka tie, kuriem gribētu šo grāmatu obligāti uzspiest, to izlasot nonāktu pie nepareizajiem secinājumiem - ieraudzītu tikai vēl vienu apliecinājumu saviem radikāli Randiāniskajiem uzskatiem. (Jo Randiāniska šī grāmata patiesībā nav.. bet šķiet, ka tā ļaujas arī tādai interpretācijai).

Vēl, ar (mūsdienu, ne 70to) Battlestar Galactica varētu salīdzināt - ja atmet visu to, kas mūsdienu BattlestarGalactica kopīgs ar 70to - tālo nākotni, robotus kā galveno draudu, klīšanu kosmosā utml - ja atstāj tieši to iekšējo politku, mēģināšanu sabiedrību padarīt civilizētu.

Un, jā, lasot un domājot, gandrīz jāatceras konspiratoloģijas teorijas 'a ja nu Viņi jau zin, un vienkārši slēpj no sabiedrības'. Mhm, un Patiesību Atklāj caur šitādām te grāmatām. nē nē, atšķirībā no World War Z te nekāda konspiratoloģija nav, viss notiek diezgan godīgi. Diezgan.

Dārziņlietas

crescendo (crescendo)
http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/562368-valsts_partrauks_atbalstu_privato_bernudarzu_un_auklu_pakalpojumiem

Ja kāds Rīgas domes vai Ušakova komentārus par šo tēmu pamaniet, nekautrējieties, padalieties ar informāciju. Skaidrs, ka aukles RD nez vai pēkšņi sāks apmaksāt, bet dārziņus viņi it kā apmaksāja arī tāpat vairāk, nekā strikti likums prasīja.

Interneta cenzūra, tiem, kas neticēja.

crescendo (crescendo)
Bija te draudziņi pārliecināti, ka likums par azartspēļu lapu bloķēšanu Latvijā esot riktīgi svētīga lieta.

Re, dažas nedēļas atpakaļ iaui pamanījās pieprasīt bloķēt tādas ļoti ar azartspēlēm saistītas sīklapiņas HTTPS versiju kā Reddit.
http://kristaps.blogiem.lv/2015/05/2518-ka-iaui-cenze-internetu-bez-saistibas-ar-azartspelem.html ekur vairāk par sāgu, kas īsti līdz galam vēl nav atrisināta - un tas ir diezgan liels saits...
Cik sīklapiņas tiek šādi nejauši nobloķētas? Samērīgi? Parskatāmi? Kaut rājienu kāds ierēdnītis par šo kļūdu saņems?
This page was loaded Okt 6. 2015, 11:14 pm GMT.
hackers counter system TunT counter v=0.09