Furious sleep

Furious sleep

of colourless green ideas

of colourless green ideas

Jaunākais 

Finanses.

crescendo (crescendo)
Ok, paldies T.K., ka beidzot blogā uzrakstījis to, par ko man vienmēr gribas spļaudīties lasot finansu padomu blogus ar smukiem graficiņiem. https://www.tomskreicbergs.lv/2017/11/13/cik-nakamajos-10-20-gados-pelnis-akciju-tirgus/

Visi tie optimistiskie graficiņi pie dzīvības apdrošināšanām, pie pensiju fondu uzkrājumiem - pat obligāti aizpildāmās riska apetītes novērtēšanas anketiņas - tie visi stāsta, ka 'optimisti rēķinās ar 9-10% pieaugumu gadā, reālisti ar 6-8 un pesimisti ar 3-5%'

3-5% gadā 10 gadu periodam ir optimisti.
Reālisti ir ~1% un pesimisti paredz zaudējumu.

(Kas, protams, nemaina faktu, ka kaut kāds spilvens ir vajadzīgs un tāpat ir vajadzīgs arī uzkrājums tam 55 gadu vecumam kaut vai - un arī bitkoini, zelts un nī nav bezriska ieguldījumu varianti. Kas šobrīd no tirgū pieejamajiem pensiju fondiem ir piesaistīti populārajiem indeksiem UN ar sakarīgām komisijām, nez?)

Otra puse - ohoo, beidzot pamanīju, ka revolut aplikācija ļoti glīši sagrafē izdevumus pa kategorijām. Swed internetbankā uz šo fīču kādreiz skatījos, bet tā arī neiesāku lietot, tur bija jādaraa par daudz. Šis varētu palīdzēt budžeta izvērtēšanai.

Divgadība

crescendo (crescendo)
Nu jau pirms pārnedēļām, bet kamēr vēl atmiņā...
Līdz dārziņam, no dārziņa atnākt spēj, bet labāk grib opiņā.
Prot pārvietoties ar skrejriteni, bet labāk patīk stumt. Prot braukt ar chillafishu, bet arī, reti.

Pati sāk apgūt pogu lietošanu. Pie noskaņojuma var pati saģērbties no autiņbiksēm līdz pat lietus biksēm (jāpalīdz tikai aizsprādzēt). .
Pirmo reizi ļāva sapīt matus dārziņam, jau nedēļā pēc dzimšanas dienas.
Podiņu lietot prom, gan paprasīt, gan vienkārši pati aizskriet - bet pagaidām ne vienmēr, un aukstajā sezonā tikai neslinko vecāku žetona dēļ vien arī neforsēsim.
Parādījušās bailes no ūdens uz galvas (bērnam, kas pats mīlēja galvu bāzt zem ūdens, vienā brīdī ieslēdzies tas, kas ilgu laiku bija arī māsai - matu mazgāšana ir spīdzināšana) un bumbu baseiniem, kā arī nepatika pret tumsu. No augstuma un kaķiem nav bail joprojām. Sarežģītāk ar suņiem - jāsaka, ka bail no viena konkrēta suņa (kurš ir pārlieku draudzīgs lielizmēra kucēns - no kura, iespējams, ir īpaši iebaidīt neiet klāt).

Runāšana... runā daudz, bet joprojām ļoti, ļoti neskaidri. Māsas vārdu pateikt māk, savu spontāni ne, un pēc jautājuma - nešķiet, ka saista ar sevi. Veido teikumus, līdz 'kur palika otra zeķe'. No gramatiskajām pamatvienībām pagaidām nelieto apzīmētājus. Skaita līdz 4. Krāsas aprobežojas ar 'gaišs-tumšs' (kur mēs to jau esam redzējuši). Māk parādīt ķermeņa daļas pēc nosaukšanas. Atkārto vārdus, ja tos saka priekšā māsa, bet iespītējas pie citiem. Reizēm spītīgi pastāv uz saviem nosaukumiem (varde ir kvākvā, vārna ir kākā un dusmojas, ja sauc kā savādāk).


Mīl piezīmēt pilnas lapas ar rimbuļiem, bet neatšķir, kur uz grīdas, ledusskapja drīkst, kur nedrīkst zīmēt. Pareizo satvērienu zīmulim pagaidām īpaši nelieto.
Spontāni pati atrod ar ko spēlēties - gan klucīšiem, gan lellēm/mīkstajām mantām.
Klavieres plinkšķināt ir forši, reizēm arī padungot, bet ne izteikti. Arī uz telefona/planšetes pašai spēlēties nav īpašas intereses (lai gan burbuļus paspridzināt vai codepillar bultiņas pavilkt kādu brīdi sabtransp uzmanības novēršanai noder). Cits - pasēdēt blakus un paskatīties, ko dara māsa.
Toties grāmatām, bez taktilās izklaides, īsti pacietības nav (bet nu plaukts pilns ar grāmatām, kur var taustīt un kaut ko kustināt, tā kā nav milzīga problēma).
Patīk palīdzēt meklēt mantas, slaucīt.
Ēst māk, bet ļoti, ļoti bieži aizmirst, ka pie galda ar ne-tukšu glāzi nevar vicināties ar rokām - rezultātā glāze izgāžas tik bieži, ka sēžoties pie galda jau mēdz preventīvi novilkt drēbes, lai šmuce mazāka.

No dārziņa īsti negrib nākt mājās. No rīta negrib ģērbties (bet nav problēmu noģērbties dārziņā).
Necieš pārāk siltus apstākļus.

Ikgadējais.

crescendo (crescendo)
'Halovīns, āāāmurikāņu ievazāta tradīcija'.

Svēto dienas priekšvakars.
Samhains (Soen). Martinmaa. Martinstag. Mārtiņdiena. Saukt to par Halovīnu, jā, protams, amerikāņu tradīcija - tas kā ziemassvētkus pārsaukt par Iksmasiem, kas nenotiek tikai tāpēc, ka starp amerikāņiem parādās novirziens tos xmasus saukt toleranti par ziemas svētkiem).
Svinēt to tieši 31. oktobrī - nu arī it kā, jā, no rietumiem ievazāta tradīcija. Apmēram kā jauno gadu svinēt 31. decembra vakarā, nevis kā pienākas, 20tajā decembrī.

Ķekatas, budēļi, čigāni. Ar vilka masku kā nāves personifikāciju. Ar dancināmo lāci, kā baiļu personifikāciju. Ar obligāto nāves masku. Staigājošā miroņa masku (nu to, kur uz pleciem liek rāmi, kam galā pēdiņas - tāds guloši staigājošs iznāk). Laimes vēlot, ļaunos garus aizbaidot.
'Ēdiena ziedošana senču gariem.
Un ēdiena ziedošana ķekatniekiem. Lai ļaunie gari ko sliktu nenodara.

Jā, protams, bez ķirbīšiem. Zobus no kāļiem taisīja un mutē lika, lai nomaskētos, ne tik daudz trauciņu no apaļa dārzeņa, kurā lampiņu ielikt. Bet kaut kādas ugunsnēsāšanas jau tāpat bija. Un pabiedēšanas.

Oranžā ir mūsu mīļākā krāsa. Un nav nekā slikta bērniem pārģērbties par sikspārnīšie un zirneklīšiem. Vai mērkaķīšiem un velniņiem.

Spoku mafinus jau sataisīju svētdien, šorīt tika noēsti pēdējie.

Blade Runner 2049

crescendo (crescendo)
Filma par to, kā bērnu labā var upurēt visu. (Kā tas sasaucas ar implicēto briestošo revolūciju....kas nekad nenotiek bez dažu olu sasišanas, grūti pateikt).

tālāk spoiler )

Portugāle

crescendo (crescendo)
Kaut kas ir nepareizi informācijas burbuļos, ja par Kalifornijas ugunsgrēkiem jādzird ikdienu, bet par Portugāli pagaidām gandrīz pilnīgs klusums.

Gribu speciālista analīzi par to, cik neparasts ir šobrīd notiekošais, vai pie visa vainīga Ofēlija un vai pēc 20 gadiem to varam sagaidīt arī Kurzemē (mūsu mīlestību pret ekskluzīviem priežu mežiem zinot. Jo uguni tur dzen priedes un eikalipti).

Yersinia Pestis

crescendo (crescendo)
Tx [info]krii citādi šis būtu paslīdējis garām.

Ir iestājies .
Ok, ne gluži tas. Bet pandemic II 'vī, sākums Madagadskārā, šī būs viegla uzvara + o, re, jau dabūju gaisa inficēšanās vektoru'

Neiznātājiem - Pandemic II ir ļoti populāra spēle, kur spēlē kā pandēmija (vīrus, baktērija vai parazīts) ar mērķi inficēt un tad nobeigt visu cilvēci, pakāpeniski attīstot redzamākas un nāvējošākas īpašības un jaunus inficēšanas veidus. (piem 'izplatīšanās pa gaisu', ir efektīvāka, ja komplektā ir 'iepreinās plaušās un izraisa klepu', bet ja daudzi sāk klepot (=redzams simptoms), tad veselības organizācijas mēdz pieņemt mērus, kas mazina izplatību.
Madagadskara tajā spēlē ir valstiņa ar, pēc visa spriežot, visparanojiskākajām veselības politikas nostādnēm, līdz ar to mēdz slēgt visas ostas tikko vispasaules pandēmijas simptomi sāk kļūt kaut cik pamanāmi - ja pandēmija līdz šim brīdim vēl Madagadskarā nav ieperinājusies, tālāk var nespēlēt, spēle zaudēta, saujiņa cilvēces tomēr izdzīvos.

Savukārt, ja spēles ranodmaizeris sākumu ieliek Madagadskarā, tad galvenais paspēt jau Madagadskarā esot dabūt gana jaudīgu izplatīšanās ceļu UN letalitātes potenciālu -bet var mazliet mazāk uztraukties par priekšlaicīgu pamanāmību - uzvara ir daudz vienkāršāka.

Protams, reālā Madagadskara ar advancētu vispasaules veselības monitoringu neizcēlas.

Tā ir viena no vietām, kur joprojām ik pa brīdim aktīvi uzpeld viena no iepriekšējām lielajām cilvēces pandēmijām. The pandēmija. Yersinia pestis. Protams, kamēr tie ir tikai atsevišķi gadījumi, tie vai nu nomirst gana tālu no blusām, kas sakož un sainficē citus, vai slimnieki saantibiotikoti pirms tos sakož blusas, kas sinficē citus. Jo tas pārsvarā izplatās ar blusām. (Ja pavisam godīgi - nav jau tā, ka mēra gadījumi regulāri nebūtu arī āzijā, Sibīrijā, vai milzīgajās mazapdzīvotajās ASV prērijās).

Tas, kas ir jauns kopš Augusta beigām - papildus 'reizēm kāda blusa', aktivizējies slimības gaisa vektors. Mēra pneimonijas forma. Kas... tieši tā, izplatās pa gaisu. Ļoti efektīvi izplatās, un bez antibiotikām ir 99.99% nāvējoša. Laicīgas 'šī nav gripa, šis ir mēris, antibiotikas!' ir efektīvas, un nav īpaši dārbas. Pagaidām ir efektīvas. Nav iemesla uzskatīt, ka kaut kas ir mainījies. WHO šobrīd nosūta pietiekami daudz antibiotiku, lai nosegtu procentu-divus visu Madagadscaras iedzīvotāju. Kas nozīmē apmēram 10^3 aktīvāku infekcijas sezonu, kā parasti, bet neko vairāk.

Sezona 'zālītes jau dzer' atkal sākusies. Brokoļi.

crescendo (crescendo)
Komplektā ar padomiem 'pagatavo pati savu pretklepus sīrupu no medus uzlējuma sīpoliem/rutkiem/kāļiem' utml. Ķiploki vispār ir mītisks zvērs, to pat aizmirsīsim.

Joka pēc, apjautājos tantei Googlei, vai pubmedā kaut kas par rutkiem un elpceļiem maz ir minēts? Un šāds infotainments noveda pie interesanta vārdiņa. Sulforaphane. Esot sīpolveidīgajos, esot brassikās, esot redīsveidīgajos. Visvairāk gan nevis rutkos vai sīpolos, bet pavisam pieklājīgajos brokoļos, svaigi diedzētos.
Pelēm palīdzot pēcgripas pneimonijas pārdzīvot. Kaut kādu bronh-aizsargājošu un paplašinošu efektu dažs pētījums arī cilvēkos atrod, ar atrunu, ka nelielai daļai reakcija tieši pretēja, cits atkal neko tādu neatrod (un jebkurā gadījumā mehānisms, kas palīdz izdzīvot pelēm nav tieši saistīts ar mehānismu, kas varbūt uzlabo dzīvi dažiem brokoļdīgstus ēdošiem astmātiķiem).

Bet, pirms sajūsmināties par to, kā mēs visi tagad būsim gudrāki par dakteriem-slakteriem un vairs nekādus ventolīnus un salbumitolus nelietosim, dakterēsim tik savu klepu ar pašaisītajiem klepus sīrupiem..... a kurš teica, ka šitais isotiocianātmetilsulfinilbutāns, vai kā nu tur pareizi latviski jāsauc, ir bez interesantiem psihoaktīviem efektiem? Neviens neteica, daži pat kā reiz pēta, kā brokoļdīgsti interesanti cilvēku uzmanību ietekmē, savukārt pelītēs, kur var lielākas devas iegrūst - sedatīvos un lēkmes trigerējošos efektus.

Ā, un ļaunās dakteru zālītes aknām kaitīgas? Šis toties liek aknām holesterīnu ražot. Nē, nu it kā jau augsta blīvuma, nosacīti labā - un tomēr, tomēr. Nav tās lietas tik vienkāršas. nav. Tāpēc dabas lietas, kas tiešām ārstē, un kur terapeitiskā deva no kaitīgās atšķiras pietiekami jūtami, kļūst par īstām zālēm. Bet aizdomīgākās tik ātri nekļūst.

Bet ēst vairāk zaļumus vienmēr ir bijusi laba lieta.

1. septembris.

crescendo (crescendo)
Nu ko, pēc 11 gadu pārtraukuma, 1. septembris atkal attiecas arī uz mani. Protams, ja viens no iemesliem pat neskatīties vietas A virzienā, jo 'tur māca ex-klasesbiedrs', bet iestāties vietā B un tad uzzināt, ka ē... tagad konkrētais ex-klasesbiedrs māca tur ir biš LOL, bet nu gan jau, gan jau.

Mazliet kognitīvā disonanse, facebook atverot - stūrītī 'kokteiļvakars pirmkursniekiem! bet pirms tam pa pilsētu, ja?', kamēr lapas vidū 'mammas pērk un pārdod' sludinājums par zābakiem bērndārzniekam. Un visa fonā lēnā garā skrien indeks analīzes skripts, bet par datubāzu moduļa atzīšanu vēl lāga vienojušies ar skolu neesam.

Nezinu. Pagaidām nezinu kā tas būs, Bet vismaz kaut kas jauns.

Filmas. Valerian.

crescendo (crescendo)
Ok, par šo droši vien vērts uzrakstīt, visiem, kas min - tiešām tik slikti, vai tomēr nē?

Filma ir jauka. Vismaz izskatās glīti, izklaidējoši, bez kādas čerņas (pat ja pozitīvisma messadžs no agrākas, nevainīgākas pasaules ir biš uzkrītošs).
Jā, nepamet sajūta, ka tā būtu daudz jaukāka, ja par tāda Avatara eksistenci pat dzirdēts nebūtu, kur nu vēl redzēts, jo same old, same old sajūta diemžēl nepamet. (Un samaitātā iztēle, kas negrib ticēt pozitīvajām beigām, bet vislaik gaida, kā, gribēto dabūjuši, labie-svešie tagad ņems, uztaisīs 180pagriezienu un izmantos savu tehnoloģisko pārākumu).

Nav tik samulsinoša un 'bet kur filma palika' kā Lūsija, vai tik 'ok, smuki, bet šitais smukais jau ir galaicīgi' kā Jupiter Ascending.
Un, jā, galvenajā lomā specefekti - ne tāpēc, ka te būtu garas horeogrāfiskas ainas (kuru te nav! Izņemot Rihannu un par tās ainas pārāk-garumu nevienu sūdzamies nemana), bet tāpēc, ka ļoti ļoti daudz pasaules. Un, atmetot avatarīgās būtnes, ir pietiekami daudz visa-kā-cita, lai tas atstātu svaigu un kvīī iespaidu.

Nē, īpaši domāt filma neliek. Un necenšas likt.

Titullomas aktiera izvēli gan man nesaprast.

Streika nianse.

crescendo (crescendo)
Valsts, protams, riebīga, naudu dot negrib, visi jūtam līdz ģimenes ārstiem.
Ok, pieņemsim, eveselības ieviešanas pārraudzīšana arī neizceļas ar efektivitāti - 2017 tādai bija jāatbalsta arī androīda aplikācijas utml (note for self: kādā brīdī beidzot parādīt ģimenes ārstei, kā whatsapā var rakstīt no datora).

Bet ir vēl viena niansīte:

Proti, ģimenes ārsti iebilstot arī pret aicinājumu apvienot prakses un kopīgi organizēt dežūras vakaros un nedēļas nogalēs. Šis gan no žurnālistu pārstāsta, jo oficālajā prasību sarakstā ir tikai 'neatbalstīt reformu, tāda kāda tā ir. Reforma paredz arī katru dienu atvēlēt laiku uz epastiem/elektornisko konsultāciju pieprasījumiem atbildēt, starp citu).

T.i. kļūt pieejamiem ne tikai hroniskajiem 'man tāpat nav nekā labāka ko darīt, jāaiziet papļāpāt ar doku' , bet arī cilvēkiem, kam tomēr darba laikā rindā pie ārsta sēdēt nav forši.

Ja tiešām tā, tad šis ir brīdis, kur protests ieslīgst tajā pašā 'aizsargājam mazās skolas' (kurās bērni nesasniedz pat 20% centralizētajos eksāmenos, par spīti vairāk par 1 personālu uz 1 skolēnu) dublī. Žēl, ja tā.

Žurciņas

crescendo (crescendo)
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/03/160329112425.htm#.VwQgIaIU4Bw.twitter

Interesanti - gan tas, ka depresīvas žurkas ūdenī iemestas vnk planē bezcerībā, gan tas, ka viņu stāvokli uzlabo vienkārši mēnesis plašā spēļistabā ar rotaļlietām.

Kā tādu spēļistabu uz cilvēklīmeni pārtulkot?

Diskriminācija.

crescendo (crescendo)
Visa pēdējā haja gadījumā, gribētu vērst uzmanību uz šo norakto likumprojektu, par jauna, 1403.a panta iebadīšanu Civillikumā.

'Publiski piedāvājot preci vai pakalpojumu, kā arī taisot tiesisku darījumu, kas saistīts ar publiski piedāvātas preces atsavināšanu vai pakalpojuma sniegšanu, aizliegta atšķirīga attieksme atkarībā no personas dzimuma, vecuma, rases, ādas krāsas, valodas, reliģiskās pārliecības, politiskajiem vai citiem uzskatiem, sociālās izcelsmes, tautības, izglītības, sociālā un mantiskā stāvokļa, nodarbošanās veida, veselības stāvokļa, seksuālās orientācijas vai citiem apstākļiem.
Atšķirīga attieksme ietver personas tiešu vai netiešu diskrimināciju, personas aizskaršanu vai norādījumu to diskriminēt.
Tieša diskriminācija pastāv, ja salīdzināmā situācijā attieksme pret personu saistībā ar kādu no šā panta pirmajā daļā minētajiem apstākļiem ir, bija vai var būt mazāk labvēlīga nekā pret citu personu. Netieša diskriminācija pastāv, ja salīdzināmā situācijā šķietami neitrāls noteikums, kritērijs vai prakse rada vai var radīt nelabvēlīgas sekas personai saistībā ar kādu no šā panta pirmajā daļā minētajiem apstākļiem.
Personas aizskaršana šā likuma izpratnē ir personas pakļaušana tādai no šīs personas viedokļa nevēlamai rīcībai, kas saistīta ar kādu no šā panta pirmajā daļā minētajiem apstākļiem, ja šādas rīcības mērķis vai rezultāts ir personas cieņas aizskaršana un iebiedējošas, naidīgas, pazemojošas, degradējošas vai aizskarošas vides radīšana.
Atšķirīga attieksme (izņemot personas aizskaršanu) saistībā ar kādu no šā panta pirmajā daļā minētajiem apstākļiem ir pieļaujama tikai gadījumā, ja šāda attieksme ir objektīvi pamatota ar tiesisku mērķi, kura sasniegšanai izraudzītie līdzekļi ir samērīgi.
Aizliegts sodīt personu vai citādi tieši vai netieši radīt tai nelabvēlīgas sekas tāpēc, ka persona īsteno savu tiesību aizsardzību saistībā ar atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpumu.
Ja strīda gadījumā persona norāda uz apstākļiem, kas varētu būt par pamatu tās tiešai vai netiešai diskriminācijai, personas aizskaršanai, norādījumam minēto personu diskriminēt vai nelabvēlīgu seku radīšanai, aizskārējam jāpierāda, ka atšķirīgas attieksmes aizliegums vai aizliegums radīt nelabvēlīgas sekas nav pārkāpts."'

http://www.saeima.lv/L_Saeima8/lasa-dd=LP1291_0.htm


Tehniski arī šobrīd šo var izmargot, kā spēkā esošu saskaņā ar Satversmes 1. panta, 91. panta un varbūt preambulas ceturto/piekto rindkopu, un pantiņš būtu tik tā, precizējums.
Atslēga visā hajā ir 'publiskais piedāvājums'. Ne jebkurš darījums ir saistīts ar publisku piedāvājumu, bet konkrētais, pēc visa spriežot, bija gan.

Bērni. Krāsas.

crescendo (crescendo)
'Mammīt, kāpēc tev nav sakrāsoti mati?' - 3gadniece, pēc māšanas telefonā follijmatainai bildei no frizētavas.
'Viņai taču vienkārši tumši brūni nokrāsoti' - vīrs.
"bet, bet, bet.."
'Nav rozā, zaļi un dzelteni?' - pasaku priekšā.
'Jā!'.
--seko paskaidrojumi par to, ka ir gan sakrāsoti, tumši brūni un oranži, un re kur jāskatās, lai redzētu utml
---nākamais rīts

'Es ieraudzīju kā mammītei ir sakrāsoti mati! Mammītei mati sakrāsoti balti!'
(svaigi krāsoti un saserumoti mati labi spīd lampas gaismā. Balta svītra. Nu jā, matu krītiņi jau arī uz matiem atstāj krāsainu strīpu...')
This page was loaded Nov 20. 2017, 8:49 pm GMT.
hackers counter system TunT counter v=0.09