Furious sleep

Furious sleep

of colourless green ideas

of colourless green ideas

Pēc sarunas pusdienlaikā. 

crescendo (crescendo)

Ceriņi


Saša strādāja par pīrādziņu uzpūtēju.
Nē, amata nosaukums viņam, protams, bija daudz skaīgāks - Pārtikas apgādes administrācijas Patērētāju apmierinātības uzturēšanas departamenta Ražošanas vecākais operators - bet "pīrādziņu uzpūtējs" to raksturoja daudz trāpīgāk - katru dienu (un katru trešo nakti) viņš ieņēma savu vietu pie konvejiera un rūpīgi iepūta gaisu katrā pīrādziņā.
Tas bija ļoti atbildīgs uzdevums. Ļoti atbildīgs. Ja gaisa būs par maz, patērētāji, uz pīrādziņiem skatoties, nespēs saņemt tiem pienākošos ikdienas apmierinātības devu. Ja gaisa būs par daudz, pīrādziņš pārsprāgs, vēl nesasniegdams pārtikas izdales punktu. Pie tam īpaša uzmanība bija jāpievērš atšķirībām pīrādziņu starpā. Pārlieka vienmuļība notrulinātu patērētāju maņas un liegtu viņiem ilūziju par katras dienas unikalitāti. Turpretī pārliekas atšķirības pīrādziņu starpā novestu pie nevēlamas sāncensības, kad visi vēlētos saņemt tieši to vienu, visskaistāko pīrāgu.
Pīrāgu cepšana jau sen bija gandrīz pilnībā automatizēta. Higiēnas jautājums. Vienīgi pīrādzņu uzpūšanu mašīnām atkārtot nebija izdevies, tādēļ ik dienas īpaši atlasīti un uzticami darbinieki pusstundu ļāvās nežēlīgajām dušām, kam bija jānoskalo no viņu ādām un gļotādām visi svešķermeņi. Pie pīrādzīniem stāvot viņi bija spiesti zmantot īipašus, vienreizējos elpošanas aparātus, kas dienas beigās tika savākti milzu kastēs ar dzelteni-melno bioloģiskās bīstamības brīdinājuma zīmi.

No dezinfekcijas dušām vēl ilgi sāpēja visas atveres, šķiet, arī ar pēdējā laikā pamanīto redzes pasliktināšanos tai bija kāds sakars, bet Saša vienalga mīlēja savu darbu.
Viņš mīlēja tumšos rītus, kad pats ar savām pēdām skāra gadsimtiem vecos akmeņus mēra izslaucītajās ielās, viņu aizgrāba iespēja patiešām vērot ceriņus, sajūtot ceriņu smaržas ilūziju sava personalizētā elpošanas aparāta filtros. Reizēm Saša domāja, ka varbūt viņš ir vienīgais cilvēks visā pasaulē, kas zina, ka ceriņi joprojām spēj smaržot. Tāpat kā agrāk. Tāpat kā pirms mēra.

Kādā rītā, ieraudzījis mēļo pieclapīti uz simtgadīgā bruģa zem kājām, viņš bija izrāvis filtrus no mutes un nāsīm, un apēdis ziediņu laimei - tādu pašu, zemē atrastu, nedezinficētu un nenomazgātu. Viņš vēl tagad atcerējās adrenlīna drebuļus, kas skrēja pār viņa ķermeni, sarkanajā telpā, dienišķajā pretinfekcijas pārbaudes laikā. Visparastākās iesnas nozīmētu darba zaudējumu - par to viņu brīdināja jau pirmajā darba dienā.. un otrajā, trešajā un visās pēc tam. Pat visparastākās iesnas, nerunājot par Infekciju, kuru neizbēgami sānems ikviens, kas laicīgi nenomainīs sava "Biosoft" elpošanas aparāta filtrus - tā savā glāsmainajā balsī ik rītu atgādināja mazais modinātājs. Bet Sašam bija paveicies, nekāda infekcija nebija atklāta ne tajā pārbaudē, ne arī pēc tam.

Šodien pīrādziņu uzpūtējam bija plāns. Visu nakti pavadījis, samiegtām acīm ceriņu lapas skaitīdams viņš bija salasījis veselu sauju pieclapīšu, ko šodien, pīrādziņos iepūstus noūtīt līdzpilsoņiem, kas kā balti kosmonauti lēni slīdot ieradīsies tiem pakaļ.

Cik laimīgi viņi būs, ieraugot īstu, dzīvu ceriņu laimīti - tas bija viss, par ko Saša domāja, rūpīgi slēpdams ceriņu ziedus no nežēlīgajām dezinfekcijas dušām.

Dienas beigās, milzu kastēs ar dzelteni-melno bioloģiskās bīstamības brīdinājuma zīmi līdzās vienreizējajiem elpošanas aparātiem gulēja kaste pīrādziņu, katrs ar samurcītu, violetu ļerpatiņu dibenā.

Comments 

29.-Maijs-2006 03:26 pm
Mēs jau dzīvojam tādā pasaulē. Protams, ne burtiski - bet tāda pati vien ir. Tikai bez tiem pārspīlējumiem.
Ja arī mēs dzīvotu tādā, kā tā pārspīlētā pasaule - mēs justos tāpat kā tagad, un rakstītu antiutopijas ar savukārt vēl lielākiem pārspīlējumiem, rakstītu par to, kas bīstams liktos tad. Un man nav ne jausmas, kādi tie būtu.
29.-Maijs-2006 06:42 pm
Es tieši iedomājos, ka tagad taču arī ir visādas lietas - nu, tur bezjēdzīgi pārspīlētās higiēnas prasības lauku tūrisma mājās kaut vai. Un ES prasības, lai visi gurķi būtu vienāda lieluma, pofig par garšu.
Kad izlasīju "451 pēc Fārenheita", tad arī likās - nav jau vairs tālu, kad tā tik tiešām būs realitāte. Brr...
30.-Maijs-2006 09:13 am
1984, kā zināms, ir 'gandrīz realitāte' jau labu laiku. Vismaz antiutopiskā daļa, vismaz lielajās valstīs (Krievija, ASV, Ķīna).

Tā otra, kas 1984 pasauli tomēr patiesībā padara par utopiju, paskatoties uz to no jebkura cita, nevis Orvela piedāvātā skatu punkta, kurš reālā 1984 atbilstošā pasaulē tīri dabiski neeksistētu - tā daļa diemžēl nav realizējusies.

Gurķiem ir mazliet savādāk - ir vairākas kvalitātes pakāpes (nu tās šķiras, kas veikalos) - un lai atbilstu šķirai, gurķim ir jābūt pareiza izmēra, gatavam, bez bojājumiem. Garšas tests laikam nav iekļauts... Starp citu interesanti, ja tiešām tā - sviestam kvalitātes normatīvos ir iekļauta arī sensorā pārbaude. Nu tā, ar pagaršošanu... Atceros, kā laborantes škrobojoās sviesta pārbaudes dienās.

Un vispār jau štrunts par gurķiem, ar tomātiem ir sliktāk.

Gēnu inžinieri meklē, kā lai panāk, lai tie tomāti (kas tagad ir izturīgi pret salu, kaitēkļiem, pesticīdiem, ilgi nebojājas, ir viegli pārvadājami) joka pēc sāktu arī garšot pēc tomātiem.
Grūti viņiem tur ejot. Lūdzu jums.. zinātniskā fantastika.
This page was loaded Maijs 2. 2024, 11:33 am GMT.
hackers counter system TunT counter v=0.09