Šonedēļ kādā blogā klusi parādījās ieraksts, ka Skype protokols ir uzlauzts, un ir ticis veikts zvans no ne-Skype programmas uz parasto Skype un otrādi. Tas notika ceturtdien, 13. jūlijā. Pagājušas vien dažas dienas, taču kopš tā laika ir parādījušies ļoti daudz ierakstu par šo tēmu visdažādākajos blogos un ziņu portālos, jo tas tomēr nav nekāds mazais notikums.
Skype protokolu uzlauzusi kāda ķīniešu grupa, kas ar to ņēmās vairākus mēnešus. Uzlauzts tas tika, pielietojot reverso inženieriju. Nevarētu teikt, ka tas ir tīrs paņēmiens, taču, kā izrādās, šajā gadījumā tas nav nekas nelikumīgs, jo Skype nebija patentējusi savu protokolu. Patentēts tas netika tāpēc, ka tad tas būtu atvērts un kļūtu visiem pieejams, kas no vienas puses nebūtu slikti, bet no otras – telekomunikāciju firmām būtu radusies vienkārša iespēja, kā bloķēt Skype savos tīklos, jo VoIP zvani viņiem, protams, rada zināmus zaudējumus. Atsevišķos gadījumos tas nebūtu tik sāpīgi, bet ir jau arī lielā Ķīna, Āfrika un arābu pasaule, kur itin visu mēģina cenzēt. Pilnīgi noteikti Skype šajās valstīs vairs nedarbotos, turklāt – pat ar valdību atbalstu. Tāpēc Skype izvēlējās nepatentēt savu protokolu, bet gan paturēt to noslēpumā.
What’s more, there is nothing at all illegal or even morally wrong with what this group of engineers has accomplished, especially from the Chinese perspective. They reverse engineered a protocol that was not protected by patent. They will be seen as heroes in China and it is unlikely the government will ever take action against them. Skype has been playing dodge ball with the law all over the world in an effort to arbitrage third world telcos that charge high prices. While I support Skype’s efforts it is almost poetic justice that they get a taste of their own medicine.
Tam, ka protokols ir uzlauzts, var būt šādi rezultāti:
- Skype ierobežošana, ko jau minēju.
- Gluži vienkārši var parādīties alternatīva, ne-Skype programmatūra, kas darbosies ne vien kā pats Skype, bet gan labāk par to – vieglāk, ērtāk, ātrāk un tā tālāk, kā jau parasti cenšas darīt alternatīvās programmas. Iespējams, tā atbalstīs vairākus tīklus (MSN, Yahoo!, ICQ, ..) vienā paņēmienā.
- Ne-Skype produkti visdrīzāk neatbalstīs Skype
SuperNode tehnoloģiju, kas ļauj zvaniem tikt cauri ugunsmūriem un NAT maršrutētājiem,
ko parasti nespēj citas programmas. Skype SuperNode īsumā varētu paskaidrot tā, ka katrs
Skype klients var kļūt par serveri (hub) citiem Skype lietotājiem, kas pa taisno
netiek pie galvenā Skype servera. No vienas puses tas ir labi, ka tīkls ir tā sadalīts,
bet no otras – neviens neļauj izvēlēties, vai mans klients būs pats par sevi, vai arī
tam nāksies uzturēt citus Skype lietotājus. Bandwidth stealing, you know.
Šīs ļoti būtiskās īpašības zaudēšana Skype tīklam varētu izrādīties liktenīga tādā gadījumā, ja liela daļa lietotāju sāktu izmantot alternatīvās programmas, lai gan es uzskatu, ka absolūti lielākā daļa lietotāju paliks pie oriģinālās programmatūras, kā jau tas parasti notiek šādos gadījumos, ja vien.. - eBay, kurai tagad pieder Skype, nesāks likt reklāmas Skype programmā vai darīt ko citu, kas parasti nepatīk lietotājiem, kā rezultātā tiek sāk meklēt alternatīvas.
Dzīvosim, redzēsim. Ķīnieši savu Skype aizvietotāju solās izlaist augusta beigās. Iespējams, ka ap to laiku eBay jau būs nopirkusi šo ķīniešu kompāniju, lai viņus apklusinātu. :)