Marts 22., 2017


Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
21:29
Sausais atlikums:
izrādās, ka "cietajās" zinātnēs vispār ir problēma ar domu "zinātne un ētika ir apspriežamas lietas", nu tb viņiem pat nav properlīga kursa par zinātnes ētiku, kur nu vēl "katrā kursā atgādinām par ētiku", kas man šķiet reāli mulsinoši => un attiecīgi arī nespēja jēgpilni diskutēt par zinātnes "sekām", jo "wtf, kādā sakarā zinātne ar ētiku, ko tu aiztiec manu zinātni, ar ko nekas, nekas nav saistīts!!!"
(kamdēļ zinātnes/politikas korelācijas ir vispār ārpus domājamām kategorijām)
(kamdēļ viss diskurss nāk no kaut kādām debīlām redditīgām "āāā, eiblisma karodziņi, āāā, sjw, āāā, ko tu gribi aizliegt, āāā, tūlīt pasaule ies bojā, jo zinātniekiem būs jādomā!, āāā, vienkājainā-melnādainā-lezbiete-ar-z" līnijām, kas, piedodiet, bet ir totāli garlaicīgas, jo nedomā vnk defoltā, ne viena, ne otra puse)

Well, ja nebūtu tik nogurdinoši, varētu papētīt antropoloģiski, bet āāā, tas "es visu zinu, jo STEM" un "vicinos ar karodziņiem, jo viss, kas ir ētika, ir SJW" ir tik bēdīks pasākums, ka labāk nemaz nepētīsim, jo daloj to visu
Un tā mēs nogalinājām potenciālās zināšanas, khhhh

(69 teica | man šķiet, ir tā...)

Comments:


[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:22. Marts 2017 - 21:46
(Link)
Kurš tad parakstās zem "es visu zinu, jo STEM"? FWIW, noteikti ne es. :/
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:22. Marts 2017 - 21:50
(Link)
No otras puses, atvainojos par iespējamiem pārpratumiem un pārspīlējumiem no savas puses, šajā diskusijā es noteikti nebiju uzdevuma augstumos.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:22. Marts 2017 - 22:04
(Link)
nu mans "paga, kāpēc jūs diskusijā diršaties nevis par Fuko, bet par SJW" arī retrospektīvi nebija gauži gudrs :D
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Marts 2017 - 00:52
(Link)
Nekas, centīsimies nākamreiz būt par milimetru konstruktīvāki, I guess.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:22. Marts 2017 - 21:50
(Link)
Nu, farmācijas zinātne, ko vairumā veic Big Pharma, nevienam nerada šaubas, ka tā ir ļoti politiska lieta. Zāles tikai baltajiem, feili neapzinātu biasu dēļ, citi aizspriedumi, kas ietekmē publicēšanos (arī nepublicēšanās var ļoti ietekmēt politiku) utt. ir ikdiena nevis sausa teorija. :)
[User Picture]
From:[info]scaramouche
Date:22. Marts 2017 - 22:22
(Link)
Papildus piebildīšu, ka arī cietajo zinātņu lauciņos jaunievedumi reti nāk nekontrolēti, bez uzraudzības. Tas ir, pat ja kādam indivīdam ir iekšās ko tiešām revolucionāru ieviest, tas parasti notiek zem stipri lielas lupas.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:22. Marts 2017 - 23:33
(Link)
mani nepārsteidz tas, ka tas viss ir zem lupas (jēz, es tak nedomāju, ka visi zinātnieki ir evil incarnate), mani pārsteidz tas, ka nav akadēmiski runātas/diskutētas lietas "kas ir mūsu lupa" => un attiecīgi katru reizi, kad parādās diskutējamas lietas, visi ir sašutuši tajā pašā bāzes "ahhh, kaut kādi aprobežoti stulbēņi mums neļauj CRISPR taisīt, wtf wtf" līmenī (lai arī, ņemot vērā zinātnes attīstības tempus, vajadzētu taču būt kaut kādai diskusiju metodikai, nevis tam, ko cilvēki ir fakultatīvi salasījušies?)
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:22. Marts 2017 - 22:51
(Link)
Manuprāt, zinātne kā poulārs priekšstats par zinātni, ir kkādā romantiskā 17.gs. līmenī par vientuļo, multispējīgo ģēniju. Ja tu dancini laboratorijā savu aparātu ar testējamām šūnām, spaidi podziņu peles būrī, vai iztīri reakciju kolbā, nudien dirskursam "cik politiska ir mana zināāātne" nav īsti vietas. Ikdienas prōza, tā teikt..
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:22. Marts 2017 - 22:54
(Link)
Vai arī, precīzāk sakot, dažādām nozarēm dažāda ētisko problēmu kopa, ko vispārināt, nez, liela vajadzība? (No sērijas - a kas ir Māāāksla?)
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:22. Marts 2017 - 23:29
(Link)
nunez, zinkā, tad, ja tev ir jādancina peles modelis/reāla, dzīva pele/reāls, pagaidām dzīvs žīds, tad tur parādās arī politika. promska tu vari uzskatīt, ka to tev lika darīt Sistēma, un pēc tam brīnīties, kāpēc viss ir dirsā (visi taču darīja tikai to, ko viņiem lika darīt Sistēma)
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 00:42
(Link)
Mani ir vienmēr mulsinājis tas, ka zāļu reģistrēšanas process ir tik ļoti regulēts, līdz katram pēdējam sīkumam, ka lielākā daļa veicamo zinātnisko darbu ir šo noteikumu izpilde. Saprotams, ka Big Pharma nevar uzticēties, bet kā tad paliek ar zinātniekiem? Katras zāles ir citādas, un noteikumos būs minētas lietas, kas nav svarīgas, vai citreiz nebūs minēts svarīgais attiecībā uz drošību. Es biju iedomājies nedaudz lielāku zinātnieku brīvību, neatkarību, un lielākas tiesības iebilst pat savam darba devējam. Piemēram, viens pasniedzējs stāstīja par savu pieredzi, kā pētniekiem nepatīk LD50 noteikšana, jo tā būtībā ir suņu indēšana, kas nedod noderīgu informāciju.

Varbūt atbilde ir tā, ka vairums zinātnieku patiešām domā tikai par savām kolbām un publikācijām, un maz interesējas par sava darba tālākajiem rezultātiem un tā ētiskajiem aspektiem. Tāpēc regulatori viņiem neuzticas, un viss ir jādara neefektīvi, dārgi, bet stingri pēc kanoniem.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Marts 2017 - 00:57
(Link)
Starp citu, interesanti, vai es vietējās aprindās esmu vienīgais, kam apzīmējums "Big Pharma" primāri asociējas ar pusaudžu līmeņa edginess un folijas cepuru līmeņa paranoju?
[User Picture]
From:[info]hedera
Date:23. Marts 2017 - 01:33
(Link)
Nē. Es arī gribēju kaut ko ironisku pateikt par to, ka farmācijas students BigPharma piesauc neironiski, bet tad pārdomāju. Oh well, tagad pārdomāju vēlreiz.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 01:53
(Link)
Tā patiešām ir liela un ietekmīga. Nu kā gan var nezināt par Big Pharma interešu konfliktu?
[User Picture]
From:[info]junona
Date:23. Marts 2017 - 08:31
(Link)
Vienmēr ir mulsinājis? Izdari sev pakalpojumu - painteresējies, kādā veidā visi šie noteikumi ir radušies.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 09:25
(Link)
Piemēram Helsinku Deklarācija (par izpētes ētiku ar cilvēkiem) nav tieši juridiski saistoša atšķirībā no EMA noteikumiem, kas nosaka iepakojuma fonta izmēru. Tai pašā laikā šie noteikumi neliek izcelt zāļu nosaukumu nevis zāļu ražotāju, radot grūtības farmaceitiem viegli atšķirt dažādas zāles.
[User Picture]
From:[info]junona
Date:23. Marts 2017 - 10:22
(Link)
Tam nav nekāda sakara ar jautājumu - kā noteiktas normas ir radušās. Kaut tā pati Helsinku deklarācija, kas, (1) dažviet ir iestrādāta likumdošanā, (2) nav vienīgais pētniecību reglamentējošais kodekss.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 10:29
(Link)
Šeit doma ir tāda, ka ētikas normas ne obligāti vajag reglamentēt likumdevējam, ja par tām vienojas paši pētnieki. Bet ja pētnieki šo atbildību neuzņemas, tad nu nekas cits neatliek, kā visu noteikt ar likumu.
[User Picture]
From:[info]junona
Date:23. Marts 2017 - 12:25
(Link)
Redzu, ka Tev arī noderētu kāds pētniecības ētikas kurss.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 12:53
(Link)
Davai nolasi :)
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:23. Marts 2017 - 06:35
(Link)
Tev ir diezgan cīšs un tehnisks protokols tam un ar ētikas jaunradi nav jānodarbojas (ja nu vienīgi kāds kolēģis izdomā šortkatot, bet, nu, tas būtu ļoti īpatni-nokļūt līdz peļu protokola līmenim un tad nez kāpēc izdomāt to šortkatot).

Nez, varbūt noēno kādu personu laboratorijā uz dienu?
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 06:53
(Link)
been there, done that, noēnoju cilvēku, kas dara triviālas lietas, bet pirms tam ir izcīnījis "labāk atrast x nekā y, jo x ir cilvēcei svarīgāk nekā y, turklāt y ir vļeh un stutē kapitālismu tā sliktākajās formās", kas *nav* apolitiska izvēle (civilizācija>konkrēta valsts, kapitālisms=sistēma, uz ko vajag skatīties ar šaubām)

protams, ka cilvēki totāli var nenodarboties ar ētikas jaunradi. Es nedotu ne pieci, ka šī izglītība kāreiz ir *virzīta* uz to, lai nenodarbotos ar ētikas jaunradi, galu galā, kurš to zina, kam atkal vajadzēs izgudrot kaut kādu elles mašīnu? tad jau labāk, lai mums vienmēr pie rokas ir zinātnieki, kas domā, ka "cietās" zinātnes ir arī absolūti tīras, apolitiskas un brīvas no jebkādas atbildības, lai ko tev arī nepasūtītu. (pieņemu, ka aizbildnieciskais tonis "pastāstīsim honeybee, ka zinātne nav kā seriālos" nav izglītības, bet attieksmītes produkts)
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 07:06
(Link)
par to, ka konkrētā lab. darba izvēle bija *ētiski* virzīta, vispār nav šaubu
kas, protams, rada interesantu jautājumu - tavuprāt, arī tad, kad students sāk strādāt jomā x ar specializāciju y (un tālāk jau aiziet atsevišķi prodžektiņi), viņa izvēles ētiskajam aspektam (kāpēc es to daru, ko eventuāli gribu izpētīt/atrast, kas no tā mainīsies) nav pilnīgi nekādas nozīmes, kur iebakstīja, to arī daru?

kas, protams, daudz ko izskaidrotu :)
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:23. Marts 2017 - 08:52
(Link)
Nep, protams, vnk gribu norādīt, ka ētikas tēmā jēdziens "zinātnieks" un "zinātne" ir nedaudz jāatpako, lai piekarinātu ētikas bumbu. Nav gluži, ka ētika nav zinātnes un zinātnieku dienas kārtībā, tieši tāpat kā ikdienas praksēs. Vnk šķiet nekur nevedoši mētāties ar lieliem vispārinājumiem un patvaļīgu pieņēmumu konstelācijām, kuru mērķis ir uzrādīt subjektīvu "zinātnieki nepietiekami rubī savas darbības ētikos aspektus".
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 09:14
(Link)
nu vispār tas bija otrādi, tb "wtf, nafig viņi par ētiku runā tik piezemētā līmenī?" - "meibī tāpēc, ka nav sistemātiski mācījušies par to runāt vai domāt" (nesakot, ka nedomā vispār)
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:23. Marts 2017 - 09:39
(Link)
lol. Šito būtu forši pavēstīt visam tam ļaužu korpusam, kas nodarbojas ar tām disciplīnām, kas tieši un netieši attiecas uz zinātni un tās ētiku vai arī ir zinātne un ētika visdažādākajos aspektos, ka, redziet, mēs, te, cibā izdomājām, ka jūs darāt sūdu, jo, nu, mums te tā šķiet un, kasot nabu, nekas no jābūtības, kas apliecinātu pretēju, mums nav uzskrējis virsū vai iedūris acī; lūdzu, neaizmirstiet aizvērt durvis no otras puses, paldies, thhh.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 09:50
(Link)
es zinu, ka tādi ir un tas ir bjūtī, cepiens par to, ka šī problēma atsevišķās disciplīnās tiek mācīta maz/nemaz/pastarpināti (tu tak tik daudz vari saprast, ka mans izejas pieņēmums bija tieši "loģiski, ka viņiem to māca daudz un dikti" un aplauziens bija 'oj, izrādās, ka ne tuvu tik daudz kā dažās citās jomās")
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:23. Marts 2017 - 09:54
(Link)
izglītības programmā ir arī citas humanitārās disciplīnas, kas tiek mācītas, lai iedīdītu topošo "zinātnieku" (lai ko arī šis vārds apzīmētu) domāt "plašāk", tajā skaitā apzinoties sevi, savu/jomas atbildību etc.
bet es gribētu atklanīties no tālākas dirskusijas, jo tēma attiecīgajā iterācijā nešķiet saistoša.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 10:02
(Link)
Nu vajadzētu vismaz tik daudz, lai zinātniekiem iemācītu, ka Big Pharma nav tikai paranoiķu lietotais apzīmējums :)
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:23. Marts 2017 - 10:07
(Link)
es jūtu, ka noteikti būtu jāpiesaista tevi, pavēstīt par to, KĀ ĪSTENĪBĀ VISS IR
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 10:31
(Link)
Man šķiet, ka diskusija būtu daudz interesantāka, ja mēs vairāk runātu par reāliem, nevis pārspīlēti hipotētiskiem gadījumiem.
[User Picture]
From:[info]helvetica
Date:23. Marts 2017 - 10:37
(Link)
tieši tā
[User Picture]
From:[info]gnidrologs
Date:22. Marts 2017 - 22:56
(Link)
Āāā!
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 00:42
(Link)
Nuuuu vispār visi bazari par eksistences riskiem, par to kā droši izveikt pētījumus un nekaitēt jau ir no šī lauciņa.

Piemēri ir praktiski visās nozarēs: bioinženierija[biohakings], eksperimenti ar strauji atdzesējamiem kvarkgluonu kondensātiem, rekursīvs AGI.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 07:04
(Link)
nu tas nav institucionālā līmenī, tb "gribu uztraucos, negribu neuztraucos", "man ar ētikas jaunradi nav jānodarbojas", "zinātnē ir protokols, ko tu dari" etc
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 07:22
(Link)
Nujā institucionālā līmenī ir drošības noteikumi/ drošības tehnika. Kaut gan, ja tā padomā ir virkne lietu par kuru izpildīšanu community no tevis novēršas. Viena, uzkrītoši ir plaģiāts vai datu viltošana, otra - diemžēl mazāk izteikti ir saiešana buiķī.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 07:34
(Link)
es vēl joprojām nespēju ierubīties faktā, ka starp šīm lietām pirmajā vietā nav, teiksim, "ģeniālā ideja, ka iprītu var izmantot karadarbībā, un papīrs to that effect"

es zinu, ka mans "wtf... what is this? wtf!" nav ne palīdzīgs, ne konstruktīvs, bet wtf.
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 07:44
(Link)
Es domāju ka tas, ko te zinātnieki reāli var darīt ir - uzstāties pret militārismu/ karošanu vispār, atmaskot teiksim nacionālistu saukļus un parādīt kā un kāpēc tie nemeiko sensu un tml.

[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 07:56
(Link)
nu tikai tik ilgi, kamēr tu neesi, teiksim, autoritārā režīmā, ja būtu jāizvēlas starp "pateikt, ka režīms ir SLIKTI BĻE un cilvēki mirst => jāriskē ar nošaušanu/lēģeri" un "klusēt mutautiņā, turpināt veikt savu svarīgo zinātnisko izpēti, kamēr vēl zemcilvēki eksperimentiem tiek paservēti biezā slānī un anestēzijai nauda arī nav jātērē", tad viennozīmīgi otrais, ne? JO ZINĀŠANAS CITĀDI PALIEK NEIEGŪTAS!
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 08:23
(Link)
Nu te vienā brīdī iestājas apsvērums ``ja es turpinu iegūt zināšanas tādā veidā, kas visticamāk izraisīs karu, tad es enīvej visu pakāsīšu``, tas ir jautājumā par zemcilvēkiem. Nu līdzīgi kā ideja ``uzspridzināsim kobalta bumbu un pamērīsim radiācijas līmeņus un paskatīsimies kuras sugas ātrāk nomirst`` arī dotu zināšanas, tikai eeee, kas tās zināšanas saņems un lietos?
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 08:25
(Link)
nu labi, tad klusēt mutautiņā un nežmiegt nost tos žīdus, bet nepīkstēt par to, ka citi viņus žmiedz, labāk nodarboties, piemēram, ar ziepju ražošanas procesa paātrināšanu vai ko līdzvērtīgi neitrālu => zināšanas!!!
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 08:30
(Link)
Nesanāks, jo ja tu redzi ka citi tos žīdus bendē, tu redzi ka pasākums enīvej beigsies ar katastrofu.
[User Picture]
From:[info]crescendo
Date:23. Marts 2017 - 09:03
(Link)
Kurai jomai tavuprāt piederētos papīrs ar hipotēzi 'iprīts izmantojams karadarbībā'?
Jo ķīmijas jautājums tas nav. Pat ne bioloģijas vai medicīnas.
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 09:07
(Link)
bioķīmija/ toksikoloģija
[User Picture]
From:[info]crescendo
Date:23. Marts 2017 - 09:11
(Link)
tieši ar karadarbības pielietojamības uzstādījumu, nevis 'ē, toksisks dzīviem organismiem'?
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 09:19
(Link)
ā kā tu domā, cilvēks, kam šī lieliskā domā ienāca prātā, noteikti nebija zinātnieks, jo...? man šķiet, pie iepriekšējas audzināšanas "tas, ko tu dari, ir defoltā labi, jo vairo zināšanas, zināšanas ir teh ultimate good" es domāju, ka totāli varētu būt, jo kāpēc ne? un kāpēc lai tev ar to būtu problēmas?
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 09:29
(Link)
fun fact, iprīti ir mēģināti kā pretleikēmijas pretlimfomas zāles

https://en.wikipedia.org/wiki/Sulfur_mustard

uz viņu bāzes tālāk attīstītas efektīvākas pretvēža zāles

https://en.wikipedia.org/wiki/Nitrogen_mustard

kārtējo reizi``naža dilemma``, nu jā ar tām vielām var indēt cilvēkus, nu nevajag to darīt obv.
[User Picture]
From:[info]crescendo
Date:23. Marts 2017 - 09:29
(Link)
Jo tā neizklausās pēc hipotēzes, kas pētāma ar zinātnisko metodi un vērsta uz zināšanu pavairošanu?


Jo 'defoltais' nozīmē nevis 'vienmēr', bet 'until proven otherwise', ko STEM saprot, bet politika/ideoloģija ne?
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 09:40
(Link)
nu paga, "kā to var izmantot karadarbībā" ir zināšanas, ja kāds to actually izmantos karadarbībā, tā nebūs zinātnieka vaina, bet toties būs zināšanas par to, kas noticis, win-win
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 09:52
(Link)
Maniaks braukā ar auto un nobrauc cilvēkus. Autoražotāja vaina? Automašīnas konstruktora vaina? Nē, maniaka vaina.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 09:57
(Link)
nu a ko es saku, totally same shit
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Marts 2017 - 12:51
(Link)
Actually jā, man arī tā šķiet.
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:23. Marts 2017 - 09:53
(Link)
Zinātnieks kas izstrādā ieročus pie viena ir arī afigennijs patriots/ nacionālists un visādi veicina karu? Jā, šajā gadījumā zinātnieka vaina.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 09:59
(Link)
Nobels jutās ļoti morāli atbildīgs par dinamīta izgudrojumu. ;)
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Marts 2017 - 12:50
(Link)
Un kāds no tā bija vai ir labums, pašam Nobelam vai kādam citam?
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 12:52
(Link)
Manuprāt iznāca ļoti labi.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Marts 2017 - 12:53
(Link)
Tieši kas?
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 12:55
(Link)
Itin viss kopumā.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Marts 2017 - 12:58
(Link)
Es uzdevu pavisam konkrētu jautājumu – kāds labums pasaulei ir bijis vai ir no Nobela "morālās atbildības izjušanas" (vai, no otra gala, kas šobrīd būtu ne tik labi, kā ir, ja viņš to nebūtu izjutis)? Vai Tev ir konkrēta atbilde uz šo jautājumu?
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 13:09
(Link)
Tad nebūtu Nobeļa.
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Marts 2017 - 13:16
(Link)
Nobeļa prēmija jau no paša sākuma ir bijusi pirmkārt un galvenokārt glorificēts statusa simbols (it īpaši līdz ar tādu kategoriju, kā "Nobeļa prēmija literatūrā" un "Nobeļa miera prēmija" iekļaušanu). Personīgi stipri šaubos, ka pasaule (vai pat tikai scientific community) šobrīd būtu īpaši atšķirama no esošās, ja šī prēmija nebūtu tikusi izveidota.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 13:20
(Link)
Neviens nevar zināt, kas būtu, ja būtu, bet tas, kas ir, kopumā ir vērtējams pozitīvi.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 13:30
(Link)
I'd guess ka Nobela prēmija ir tīri okei, it īpaši ja viņu var dabūt :)
[User Picture]
From:[info]mindbound
Date:23. Marts 2017 - 13:31
(Link)
Well, jā, tā miljona dēļ.
[User Picture]
From:[info]pelnufeja
Date:23. Marts 2017 - 00:56
(Link)
Bļ, ko Tu te raksti par ētiku atkal..Es tiko uzrakstīju b darba nodaļu par ētiku....

(runā melnrakstu pārrakstījies, nomocījies, psihs)
[User Picture]
From:[info]junona
Date:23. Marts 2017 - 10:17
(Link)
Man nešķiet, ka ir konstruktīvi operēt ar šādiem vispārinājumiem.
From:[info]pet
Date:23. Marts 2017 - 15:20
(Link)
Lielā diference ir tur, ka cietās zinātnes *pētījumu* procesā parasti nestrādā ar cilvēkiem.

Zinātnes ētika klasiski ir par pašas zinātnes veikšanas procesu, nevis iegūto zināšanu pielietojumu. T.i. par sekām, ko eksperimentu veikšana atstāj uz to subjektiem, par mijiedarbību ar kolēģiem (plaģiāti, fake data, citēšanas, utml), un godīgumu sadarbībā/komunikācijā ar ārējiem "stakeholders". Turklāt par vairumu no tā nav pat daudz ko runāt - pasakam code of conduct un daram tā; ir konsenss, ka zagt ir slikti un ka sadzejot datus ir nāves grēks, un tur apspriežamas lietas parādās reti - pa lielam tas ir tāpat kā simt gadus atpakaļ, reizi pāris gados nolasam lekciju vai sociāli pabubinam, rādot uz pirkstu uz kādu pieķertu vaininieku, kuru publiski nomētājam ar tomātiem, un tādi arī tā izglītošanas funkcija puslīdz nostrādā.

Nu lūk, un tad parādās atšķirība starp sociālajām zinātnēm un STEM. Sociālajās zinātnēs uz pētījumu objektu a priori attiecas ētika, kas visu procesu ļoti sarežģī - pamatoti, protams, sabiedrībai ir zināms labums ja piemēram ķirurgi vai psiholoģisko traumu pētnieki nevar patvaļīgi eksperimentēt ar pacientiem. Savukārt matemātikā vai fizikā eksperimentus kā tādus ētika neierobežo - manuprāt vienīgais neētiskais ko ķīmiķis var izdarīt, ir neievērot darba drošības prasības un tādējādi saindēt savus studentus, vai arī safabricēt eksperimentālus datus u.c. publication fraud. Pat tad, ja pētāmais objekts ir, piemēram, https://en.wikipedia.org/wiki/VX_(nerve_agent) - kamēr pētījumi nav par šīs vielas iedarbību uz cilvēkiem, nekādai ētikas komisijai tur nav ko darīt, un ja viņa traucē strādāt citiem, tad tādas komisijas darbība pati par sevi ir neētiska. Savukārt tehnoloģiju jomās, kur paši pētījumi saskaras ar cilvēkiem (piemēram, no mana lauciņa, teksta datu analīzē parādās privātuma sargāšana darbā ar cilvēku big data + personīgi identificējama info; kā arī IT drošības lietās ir pašsaprotamie faktori) tur pa lielam ētikas procesi ir tādi pat, kā sociālajās zinātnēs - jo *tur*, atšķirībā no lielā vairuma STEM, tam ir jēga.

Tītajās tehnoloģijās lielākoties ētika parādās tieši tehnoloģiju pielietojumā, kas ir cits, nodalīts stāsts ar citiem, nodalītiem cilvēkiem. Ja kādas tehnoloģijas lietojums nav ētisks, tas nebūt nepadara neētisku pašas tehnoloģijas pētīšanu. Atsevišķos gadījumos tā pētīšana var būt pat ētiski obligāta, lai nodrošinātu cilvēku pasargāšanu no tās; bet pat bez tā, tīrais research, ja nu kādam ir vēlme un laiks to darīt, ir pieļaujams un imperatīvs aizliegums - neētisks. Arī augstāk minētajās tehnoloģijās ar skaidri militāru mērķi - ciktāl runa iet par publicētiem pētījumiem, nevis strādāšanu vietējo militāristu slepenajās pazemes laboratorijās, tas pat nav uzskatāms par kāda ļauna režīma atbalstīšanu, jo tas kļūst pieejams visiem, gan labajiem, gan ļaunajiem, un tas mēdz būt pareizi - savādāk pēc noklusējuma sanāk, ka šo nozari pētīs tikai ļaunie un labie tik cietīs. Un ja kādam pret savu režīmu nav iebildumu, tad darbs pie ieročiem arī nekādā veidā nav a priori neētisks, tāpat kā ir ētiski un pieļaujami darbojoties, piemēram, armijā tos atsevišķos gadījumos pielietot pret citiem cilvēkiem.
[User Picture]
From:[info]honeybee
Date:23. Marts 2017 - 16:08
(Link)
yeah, apmēram pēdējo es biju domājusi, runājot par "zinātne nav apolitiska", tb "ja tev nav problēmu ar konkrēto režīmu, tad sure fine dari, bet tas tad, ja konkrētais režīms tev patīk"

that said, es domāju, ka STEM lietas eventuāli vienmēr ietekmēs cilvēkus, vai nu ar faktiskajām lietām, kas tiek izstrādātas, vai arī (par dziļi teorētisko galu domājot) ar paradigmas maiņām, un būtu nejēdzīgi forši, ja par to būtu kaut kāds heads-up, nu tipa "mums tūlīt būs jauna superduper surveillance sistēma, kas possibly ietekmēs šādus-un-tādus laukus, cilvēkzinātnieki, gatavojieties sūdiem, tfu, atvainojos, brīnišķīgam progresam, būtu forši, ja jūs tam gatavotos, pirms progress trāpa ventilatorā"
pēc diskusijas visās malās man ir diezgan spēcīga sajūta, ka tā nenotiks, bet nu jā.
[User Picture]
From:[info]extranjero
Date:23. Marts 2017 - 20:33
(Link)
Varbūt politika nav īstais vārds. Drīzāk tā būtu piederības sajūta sabiedrībai un apziņa, ka pētījumi ietekmē sabiedrību, un no tā tad attiecīgi izriet arī viss pārējais.

Un arī par piederību zinātnieku kopienai, un šī piederība man šķiet ir diezgan vāja. Līdzīgas metodes izmantošana ir par maz, lai apvienotu cilvēkus, kas dara ļoti dažādas lietas. Tu tā kā mēģini viņus visus savilkt kopā, bet viņi saka – mums tādu problēmu nav. Tikpat labi tu varētu uzrunāt citu grupu, piemēram, IT nozari, kas reāli jau būvē šo superduper novērošanas sistēmu, un nekas.
honeybee -

> Jaunākais
> Arhivētais
> Draugi
> Par sevi


> Go to Top
Sviesta Ciba