smadzeņu darbības blakusprodukts
Trivia 
3rd-Sep-2014 09:48 am
Ieraksts radies prokrastinācijas rezultātā un var nebūt īpaši kvalitatīvs


Ģenētikas nodarbībās mūs lūdza sastādīt ģimenes ciltskoku, izvēloties kādu vienkārši iedzimstošu pazīmi - pieaugušas vai atdalītas ausu ļipiņas, matu ķīli pierē, spēju sarullēt mēli tūtiņā. Pēc teorijas mēli var sarullēt tūtiņā, ja tajā ir muskuļu šķiedras, kas ļauj to sasprindzināt šķērseniski, un tai būtu jāiedzimst kā dominantai pazīmei (ja vecāki nevar sarullēt mēli, tad bērns arī nevar).
Tomēr identisko dvīņu pētījumi parāda, ka šī pazīme ne vienmēr izpaužas abiem dvīņiem, kā tas notiktu, ja pazīmi tiešām noteiktu tikai viens gēns. Tāpat arī cilvēki, kas to ir pētījuši, atzīmē, ka bieži vien nepieciešams treniņš, lai varētu salocīt mēli vēlamās konfigurācijās.


Bez mēles tūtiņā ir citi "vingrojumi", kurus mēdz pētīt mēles kustīguma pētijumos.
Attēls no šīs publikācijas pielikuma.

Ja mēle tūtiņā ir dominanta pazīme, tāpat arī mēles gala salocīšana un spicas mēles izveidošana, tad spēja pagriezt mēli sāņus tiek uzskatīta par recesīvu pazīmi.
Es, kā visādos veidos recesīva būtne, tiešām spēju tikai sarullēt mēli tūtiņā, visi pārējie vingrinājumi man nav līdz galam pieejami. Tomēr visām pazīmēm es neatradu tādus līdz galam pārliecinošus datus par to iedzimtību. Ja nu tikai, ka vīrieši, kas spēj salocīt mēli tūtiņā, bieži vien spēj arī kustināt ausis (iespējams, šie cilvēki vienkārši ir predisponēti uz muļķību darīšanu ar savu ķermeni). Cerams, vairāku paaudžu jaunie ģenētiķi būs uzkrājuši pietiekoši daudz informācijas, lai spētu pārliecinoši atbildēt, vai visas šīs mēles konfigurācijas tiešām ir vai nav mendelējošas pazīmes.

P.S. Ja jūs spējat salocīt mēli āboliņa lapiņas formā, jūs patiesi esat reti sabiedrības pārstāvji :)

UPD. Mani gan īpaši nepārliecina tas mēles tūtiņā muskulis - jo es vismaz to nevaru noturēt to tūtiņu, ja nepalīdz ar lūpām.
Comments 
3rd-Sep-2014 10:15 am
Pamēģināju iedarīt mēli tūtiņā. Par rezultātiem neizteikšos.
3rd-Sep-2014 10:17 am
bet tur ir vēl citādas iespējas, kā iedarīt :)

Šorīt, ejot uz darbu, aizdomājos par dažiem mēles tūtiņā aspektiem un pieķēru sevi pilnā krūtē vaikstoties
3rd-Sep-2014 10:18 am
oo, paldies par apgaismojumu. tātad iedzimtība. mans laulenis spēj sarullēt mēli, es nē, un viņš ar to baigi lielās! toties es baigi lielos, ka protu kustināt ausi, gan tikai vienu!
(bērnu klātbūtnē pilnīgi visi sāk darīt muļķības ar ķermeni, vismaz ar ģīmi. es gan domāju, ka visi var kustināt ausis, ja sāk trenēties sākumskolas vecumā.)
3rd-Sep-2014 10:21 am
un bērni māk rullēt mēli? un lauleņa vecāki?

Ar to iedzimtību ir tā, ka tur nav tīri mendelējoša dominanta pazīme, bet noteikti ir iedzimtības komponente.
3rd-Sep-2014 10:26 am
bērni nemāk - bet domāju, ka viņi ir par mazu priekš šāda smalka vingrinājuma. vēl jāņem vērā, ka rumpī viņi ir pārsvarā atsitušies manī.

lauleņa vecākiem neriskēšu palūgt sarullēt mēli :)
3rd-Sep-2014 10:24 am
Jaunākā meita spēj salocīt mēli kā E attēlā. Līdz tam es nezināju, ka vispār kas tāds ir iespējams. Neviens no ģimenes locekļiem nav spējīgs uz ko tādu. Tāpēc man nav ideju, vai un no kā viņai tas ir iedzimts.
3rd-Sep-2014 10:33 am
bet mēli tūtiņā jūs varat?
3rd-Sep-2014 10:45 am
Jā. To mēs varam visi.
3rd-Sep-2014 10:25 am
Bļin, ezs, es tagad strādāju ofisā, a tu man šitā :(
3rd-Sep-2014 10:26 am
iesaisti visu ofisu!
It's for science!
3rd-Sep-2014 11:55 am
B un E es nevaru, visu pārējo varu
3rd-Sep-2014 01:11 pm
Man ir aizdoma, ka E var, ja ļoti labi var A un B (iesaista abos nepieciešamās muskuļu grupas)
3rd-Sep-2014 01:59 pm
kā logopēdes bērns uz šo visu skatos nedaudz skeptiski, jo tūtiņā mēli salikt var iemācīt jebkuru (ļoti labs vingrinājums dikcijas uzlabošanai).
varētu būt arī tā, ka bērns nevar jo vecāki nevar, jo vnk nav bijis vajadzība papildus mēli vingrināt, bet pie šāda apgalvojuma man gribētos dzirdēt datus par vecāku dikcijas pareizību (un to, vai kāds nešļupst).

turklāt visiem zīdītājiem mēlē ir trīs šķērssvītroto muskuļu kārtas (līdz ar to es gribētu ticēt, ka cilvēkam arī tādām jābūt, kā nekā tas ir kustīgākais muskulis organismā, darbojas visu nomoda laiku un tam jābūt spējīgam uz gana daudzveidīgiem 'darbiņiem')

turklāt visus, izņemot C un E (baigi smuki, šo vispār pirmoreiz redzu) logopēdijā izmanto kā vingrinājumus

un mēli tūtiņā gan jau nodrošina vairāki muskuļi kopā, bet es ticu - tu vari! iemācīsies :)
vispār baigi interesanti
3rd-Sep-2014 02:06 pm
sarullēt es māku :)
Bet tam, ka varētu būt arī zināmas anomālijas muskuļu piestiprinājumā vai funkcionalitātē, iespējams monogēnas, es arī gribētu ticēt. Skat., tās pašas vaigu bedrītes
3rd-Sep-2014 02:14 pm
protams, ka tur iedzimtībai ir ļoti liela loma, bet tas vien, ka nemāk sarullēt, uzreiz (manuprāt) nenozīmē, ka nav gēna/tas ir recesīvs. ļoti bieži var redzēt, piemēram, šļupstēšanu ģimenē vairākās paaudzēs, bet tas jau var būt arī tādēļ, ka nav bijis pieejams speciālists (tālu, par dārgu, negribas, nafig?), kā tas, ka tiešām ir iedzimta īpatnība
3rd-Sep-2014 02:15 pm
vai arī iemācīta izrunas īpatnība.

es tev visādi piekrītu, ja :)
3rd-Sep-2014 02:59 pm
es varu A, D un C
un, cik atceros no bērnības, manā ģimenē visi to varēja
6th-Sep-2014 11:56 am
sēž ar mēli rullītī, uz sāniem pagriezt nevar un apdomā, ka jāmaina materiāls par mendelējošām pazīmēm.
This page was loaded Jun 1st 2024, 2:01 pm GMT.