Ir tāda forša teorija par monkeysphere. Vairāk par to droši vien viscitētākajā cracked.com artīklī visā tā saita pastāvēšanas vēsturē. Super avots pārliecinošiem argumentiem :D Bet tik jauki izstāstīts, un kopš tā artīkļa laikiem jēdziens ir aizgājis sociuma apritē.
Monkeysphere teorija ir tā, kas saka - mums katram vienlaicīgi ir ~150 sloti, kuros ielikt 'šitais ir reāla persona ar kuru es uzturu kaut kādas sociālas attiecības'. Daļu slotu mūsdienās, protams, aizpilda slavenības, grāmatu, seriālu, spēļu,varoņi.
Daļu slotu aizpilda arī personificēti dzīvnieciņi. Izlasot stāstu par nabaga kaķīti, kaķītis tiek iemests vienā no 150 slotiem, uz kuriem attiecas altruistiskās jūtas. Kamēr zvēriņš slotu neaizņemt, tikmēr altruisms uz to neattiecas.
'Vai cilvēki tiešām ir tik naivi?'
Protams. Nekā pārsteidzoša.
Pārsteidzošāks ir tas, ka lielākā daļa cilvēku joprojām ir pārliecināti, ka viņu smadzene gan uz aukstu loģiku darbojas, nevis emocijām. Loģika ir tikai mūsu emociju blakusprodukts.
( Arets&co tagad aizgriežas, pirms sāk nelabi bļaut par amatierismu. Es pēc atmiņas atstāstu izklaudējošu popsci rakstu Un tad vēl pavāros par to. )Manī daudz lielāku pārsteigumu rada tie vegāni (ne visi vegāni, otrais apakšpunkts ir ļoti svarīgs), kas (1)milzīgo smadzeņu jaudu tērē ļoti intensīvai domāšanai par to kā Morāli Pareizi paēst un (2) masveidīgi dara pāri līdzcilvēkiem (es te par PETA patversmēm, kur aizvestie zvēriņi tiek fiksi bendēti nost, jo tas ir ķip... humānāk, nekā pakļaut zvēriņus 'cilvēku verdzībai'). Jā, loģiski ta to var izskaidrot, bet tā ir tāda ļoti sociopātiska devolūcija.
Pretdabiski, ka es saku!
Ne tāpēc mūsu senči mira mamutmedībās, lai mēs te ĢMO soju štopētu un piebāztu savu monkeysphere ar visiem tiem zvēriņiem, kurus apēd apkārtējie! (arī ne tāpēc, lai monkeysphere piebāztu ar cibas indivīdiem, pat ja tie izklausās pēc sevis pirms X gadiem un nēsā to pašu vārdu. Zinu. Bet tā nu tas ir).