Furious sleep

Furious sleep

of colourless green ideas

of colourless green ideas

Jaunākais 

The Three Body Problem

crescendo (crescendo)
Recent big-budget films all have rustic themes. The setting is always green mountains and clear water, with handsome men and pretty women of some indeterminate era living in harmony with nature. To use the words of the directors, they ' represent the beautiful life before science spoiled nature' . (..) There was also this science fiction contest with a top reward of five million for the person who'd imagine the most disgusting possible future. They spent another few hundred million to turn the winning stories into movies (..) Everything that' s happening is coordinated by someone behind the scenes with one goal: to completely ruin scientific research. (..) They want to ruin science' s reputation in society.



Spoiler alert: 'Plot' sadaļu wikipēdijā nekādā gadījumā lasīt nevajag, tas apstāsta pēdējos 10% un zinot pēdējos 10% jau sākumā, šai grāmatai zudīs ļoti daudz.

Mazliet citas kategorijas sci-fi. Šo droši var dot lasīt arī tiem, kas 'scifi&fantasy principā nelasa, jo Reālā Dzīve ir Daudz Interesantāka' - aptver laika periodu no Ķīnas Kultūras Revolūcijas 60to beigās līdz +/- mūsdienām, joprojām no Ķīnas perspektīvas, un lielākajā daļā grāmatas sci-fi elementi ir ievīti tik nemanāmi, ka tos viegli palaist garām un uzskatīt par vēl vienu Lasītāja Iepazīstināšanu ar Vispārzināmām Mūsdienu Zinātnes Problēmām. Zinātne tur ir diezgan nopietna un fundamentāla... un tā varētu būt problēma tiem, kas sci-fi lasīt nemīl, abstrakcijas spējas prasa arī šis darbs, lai gan te nekādu hobitu un džedaju nav. Stilistiski kaut kas starp Nīlu Stīvensonu un Denu Braunu (varētu jau teikt vienkārši Dens Brauns, ja viš būtu mazliet intelektuālāks, mazāk aizrautos ar trillera daļu un pievērstos matemātikai, datorzinātnēm un fundamentālajai fizikai, nevis lingvistikai&teoloģijai, un ja vēsturē aprobežotos ar dažām dekādēm, nevis gadsimtiem - no Stīvensona liekvārdības šis gabals nesirgst (nieka 300 lappuses). Atvērtās beigas gan... bet šī arī ir triloģijas pirmā daļa).

Vienmēr ir interesanti lasīt sci-fi, kas kaut kādā mērā paņem kādu sociālu iespējamību, izspēlē, tad domu eksperimentā izveic civilizācijas tālāku attīstību pēc šādas iespējamības un uzmodelē sabiedrību, kas ir ticami atšķirīga no mūsējās (tādejādi uzverot kādu ikdienā garām palaistu sabiedrības/cilvēcības aspektu). Atšķirība šajā darbā (kas, noteikti, ļooooti patiks zvērinātiem sci-fi nīdējiem) - šeit 'mūsējā' ir +/- 'eiropas', un 'apskatītā atšķirīgā' ir nevis domas eksperiments, bet Ķīna, tāda, kāda nu tā ir. Kultūras revolūcija un pāri darīšana zinātniekiem par tādu milzīgu grēku, kā noziedzīgā Einšteina Relativitātes Teorijas patvarīga mācīšana iespaidojamiem prātiem, tā novedot viņus no pareizā Revolūcijas ceļa - ir pavisam konkrēti, reāli notikumi. Arī Ķīnas naidīgums pret PSRS vēstures grāmatās it kā pieminēts, bet šeit, no Ķīnas viedokļa lasot ieņem pavisam citu nokrāsu. Savdabīgi, ka autors pēcvārdā amerikāņu lasītājiem īpaši norāda, ka viņš neizmanto sci-fi, lai kritizētu pastāvošo civilizāciju/iekārtu.. Ok, labi, tikai analizē, pavisam nopietni liekot apsvērt jautājumu, vai nebūtu labāk civilizāciju iznīdēt pa tīro. Tā, protams, nav nekāda kritika.

Katrā ziņā, šī ir grāmata, ko ir vērtīgi izlasīt. Vairāk uz 'nopietno' literatūru, nevis izklaidējošo pretendējoša (atšķirībā no Skin Game un Ancillary Sword, kas tak arī Hugo nominanti).

un vēl, šai grāmatai ir pāris pilnīga sci-fi aspekti, kas man ļoti, ļoti sci-fi patīk, diemžēl tos apspriest nozīmē pieļaut to pašu kļūdu, kas wikipēdijas apskatā. Laiku pa laikam kāds kaut kur kaut kādu iemeslu pēc veido sarakstiņu ar sci-fi darbiem, kas kaut mēģina šim jautājumam no šī viedokļa pieskarties - un tie sarakstiņi ir ļoti, ļoti īsi... Bet lāga ieteikt tā dēļ šo grāmatu ar nevar, jo SPOILERS.

Par grāmatiņām parunāsim.

crescendo (crescendo)

Expanse


The Expanse turpinājumi ir jauki lasāmas grāmatiņas, bet tā WOW faktora, kas Leviathan Wakes tām nav. Ja kaut cik patika otrā grāmata, tad droši trešo un ceturto arī var lasīt, līdzīgas, bet biš labākas - nav tā 'kādu mēs foršu characteru lomu spēlei uzbūvējām, bet ko mums ar viņu tagad iesākt?' efekta. Bet, bet, bet Expanse pēc Leviatāna ir space opera caur un cauri, viss tas skaistais pārējo žanru piejaukums ir nost.

Diemžēl, man bail, ka tas nozīmē, ka arī seriālā no tā skaistuma būs atlikusi tikai muļķīga cepure. Žēl, ja tā.

Ancillary Justice/Ancillary Sword



Zinu, ka bija te, kas par Ancillary Justice sajūsminājās... Man ir aizdomas, ka daļa sajūsmas iemesla ir no tā paša skapja, kur mana nemirstošā sajūsma par Iron Dragon's Daughter. Personīgos sāpīgos tarakānus smuki pa spalviņai glauda tā, ka tie aš sāk dziedāt un paziņo, ka Meaning of Everything beidzot sapratuši. Bez tieši tāda tarakānu veida, grūtāk (lai gan, nu re, balvas tak visas iespējamās grāmatiņai piešķirtas, tā kā laikam jau ir kāda vērtība arī bez tarakāniem. Androgīnisms? Feminisms? Sci-fi like it used-to-be?)

Ja Leviatāns ir kosmiskā opera, kas pamanās izvairīties no kosmiskās operas mīnusiem, tad Ancillary Justice ir kosmiskā opera, kurā ir viss tas, kas kosmiskajās operās ir, labais un sliktais. Tik, ka nav skarbo džeku ar pistolēm, gabaliņš tomēr tāds feministiski androgīns. "Kaut kur nezin kur, kaut kad nezin kad', bez atsauces uz Zemi, ar daudz jaunvārdiem un terminoloģiju, kurā fiksi jāielaužas, tehniskiem aprakstiem - tai pašā laikā izlaižot to tehnisko aprakstu, kas kā smuki ieēnotu lielo Plot Twist beigās. Kulturālā ekspansija, šķiriska sabiedrība (oficieri un pārējie), politiskās ietekmes spēlītes (par laimi ar servīzēm, ne kleitām.. oi, šis jau no Sword ne Justice).

Pirmā daļa, godīgi, lasās pagrūti. Jā, ir interesantas worldbuilding idejas, bet aprakstošas, bez komentāra, bez tā domu eksperimenta faktora 'iedomāsimies, kā būtu, ja'. Otrā (par spīti servīzēm :) ) tomēr ir lasāmāka, vieglāk uztverama, vairāk padomāt par sabiedrību liekoša - Ancillary Justice tāda gara, mazliet haotiska prelūdija pirmajam cēlienam.

~~~


Ko tālāk labu palasīt? Mongoliādu iesāku, bet... mani-biedē-biezums un pagaidām galīgi Stīvensoniska neliekas (lai gan Stīvensons reizēm sāk Stīvensonisks likties pēc pirmajām 600-700 lappusēm, nebūtu nekas neparasts). Ir kāds riktīgs must-read šobrīd? Kas tur ar tiem šī gada Hugo īsti noticis, pavisam politisku idejiņu ietekmēts saraksts, ko nav vērts tālāk pētīt? Lai gan ja tic tam apgalvojumam, tad jāpieņem, ka arī Skin Games tur ir politiskās pārliecības pēc, bet Skin Games takš galīgi nav slikts gabals, kuru izlasot nominācijas pēc vien būtu žēl iztērētā laika. Piemēram, par Wise Mans Fears man patika mazāk (piedodiet fanes). Tāpat tas gabals pilnīgi noteikti nav sliktāks par Ancillary Sword (kas tak ir nominēts PAR SPĪTI politikai). (un vēl, Drēzdenes Failu piecpadsmitā sērija ir krietni labāka par dažām iepriekšējām sērijām. Varbūt pat pagaidām veiksmīgākā sērija savā seriālā. mazliet American Gods atsit, un Ameircan Gods man ir, paši ziniet Ze Mēraukla attiecīgajam žanram)

Tātad, kas ir lasījuši - kas ir ar pārējiem trim nominantiem, kuru meklēt rokā pirmo?
Upd: Laikam Three Body Problem jāķerās klāt. Ņemot vērā pirms-daž-gadu Fantastu Piknikā autora tautietes ieteikumu kā, cik sapratu, labāko, ko varenā Ķīna pēdējos gados sci-fi ir radījusi.

Baznīca nu jau pret izglītību..

crescendo (crescendo)
Bīskapi norādījuši, ka likums papildināms, jo "cilvēku izglītošana nav šķirama no viņu tikumiskās attīstības, jo netikumisks cilvēks, apgūstot izglītību un asinot prātu, kļūst sabiedrībai vēl bīstamāks savā rafinētajā rīcībā".

http://www.delfi.lv/news/national/politics/cina-par-tikumibu-skolas-iesaistas-ari-religiskie-lideri.d?id=45819425#ixzz3XP2WjrlV


Nja, šis 'netikumīgos izglītot ir bīstami' jau velk uz 'masām izglītību nevajag, tikai īpaši atlasītajiem un izvēlētajiem'. Skumji, ka tas iespējams 21.gadsimtā. Vai šie reliģiskie līderi nesaprot, cik aizvainojoša šī frāze ir tiem, kas apzinās savu neatbilstību baznīcas tikumības normām?

Un, ja pavisam godīgi, ja pirms gada 150. kl pants nebūtu izmainīts, šis jau velk uz to...

Tikmēr publiskajā tv -http://www.delfi.lv/izklaide/televizija/zaiga-un-raimonds-atzistas-viniem-vienigajiem-sova-ir-sekss.d?id=45822187&com=1®=1&no=0&s=1

Atkarības analītiķi

crescendo (crescendo)
http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/555669-atkaribu_analitike_samazinot_akcizes_nodokli_sidram_pieaugs_ta_lietosana_jauniesu_vidu
Bildīte, protams, arī graujoša.
Interesantāks kas cits.

Redz, akcīze samazinās 'raudzētiem alkoholiskiem dzērieniem, kur alkohola saturs zemāks par 6%' bet palielinās 'starpproduktiem' (tb, 'kokteiļi' kur spirts pieliets klāt.)

Es teikšu, go for it. Jo vairāk mums būs sidri, kas ir smuki saraudzētas ābolu un bumbieru sulas (jā jā, es zinu, ka pareizi tie ir periji, bet mēs te par raudzēšanu) un mazāk 'Sidri' kas ir spirts+aromatizors+piepilināta ābolu sula, jo labāk visiem.

Nezinu, kāpēc mums vēsturiski nav sidru darīšanas tradīcijas ieviesušās - āboli tak it kā netrūkst. (Un mūsu britu kolēģi joprojām brīnās, par Rīgas biedriem, kas Londonā iebraukuši sajūsminās par viņu sidriem, diezgan vienaldzīgi skatoties uz alu. Jo sidri tur tādā... lētākā pieejamā alkohola kategorija, jo īpaši grādus uz mārciņām rēķinot. Raudzēti ābolu sidri.)

Ābolpulkstenis

crescendo (crescendo)
Ābolpulkstenim trūkst vienas ļoti svarīgas fīčas.

Iespēja to lietot kā miega fāzēm sekojošo privāto modinātāju.
Jo pa nakti viņam napakam jāsēž pieslēgtam pie strāvas un jāuzlādē enerģija dienai.
Būtu tik skaisti, ja būtu kaut kāds elegants risinājums ar izņemamas baterijas slotu - katru vakaru piespied podziņu, izņem bateriju, iemet lādēšanās kastītē, no rīta iespraud atpakaļ pulkstenī. Kamēr baterijas nav, tikmēr pulkstenim sekundārā, vieglā baterija, ar kuru pietiek tai pašai miega sekošanai un modinātājam.

Nākamajā versijā būs, ja?

(Jo, nopietni, miegam sekojošs modinātājs ārkārtīgi uzlabo dzīves kvalitāti. Gudrs valkājamais bez tās ir kaut kāds.. nepilnīgs).

Kopdzīves tikumība.

crescendo (crescendo)
Ideja, ka kopdzīves likums (kas kopdzīvi ļauj sareģistrēt pie notāra) ir pretējs labiem tikumiem valstī, kur jau sen atļauts laulību sareģistrēt ne tikai baznīcā, bet aŗi dzimtsarakstu nodaļā, ir, maigi izsakoties, interesanta.

Labie tikumi ir plūstošs jēdziens. Tiem nevar vilkt ārā definīcijas no senas literatūras - tie ir saistīti ar lietu kārtību tādu, kāda nu tā sabiedrībā ir konkrētajā brīdī. Tāpēc jau tās ģenerālklauzulas arī eksistē - lai būtu iespējams kompensēt situācijas, kur rakstītais vārds gramatiski burtiski tulkots netiek līdzi laikam. Tik pat veiksmīgi mēs varētu apgalvot, ka arī laulības šķiršana ir labiem tikumiem pretēja. Un laulību līgumi vispār šausmas šausmas.

Cik procenti jaundzimušo mums šobrīd ir vecākiem, kas pat līdz dzimtsarakstu nodaļai nav saņēmušies aiziet? Nezinu, protams, cik ļoti viņi saņemsies līdz notāram aiziet un var jau būt, ka tieši 'laulība' ir tas briesmīgais bubuļvārds no kā visi tik ļoti ārprātīgi baidās (nē, tā subjektīvi man arī krietni labāk patiktu, ja manas attiecības sauktu par 'reģistrētu kopdzīvi', nevis 'civillaulību'(kas ir pašreizējais pareizais juridiskais termins ar ko apzīmē dzimtsarakstu nodaļā, nevis baznīcā reģistrētu kopdzīvi), bet nu... )

Mani gan pārsteidz, ka juridiskā doma uzsēdās tieši uz tikumības jautājuma, nevis uz 'un tieši kā šī 'reģistrētā kopdzīve' NAV laulība, ne jau nosaukums to nosaka, bet jēga'? Jo, nu, štrunts par Satversmi (nu tur, valsts īpaši aizsargāt var ko tik grib, tas jau nenozīmē, ka citas lietas ir akurāt aizliegtas), bet CL arī ir ne tikai 1415. pants, bet arī 35. pants. Jaunajā kopdzīves likumā (vismaz tajā versijā, kas sākumā bija publicēta parakstu vākšanai, ja tagad nav kaut kas sakarīgāks parādījies) jau nav īpaši noteikts 'šo drīkst arī viena dzimuma personas'. Līdz ar to pat īsti diskusija par 'speciālā norma pret vispārīgo' nesanāk - mums ir vispārīgā, kas konkrēti aizliedz, nekādi izņēmumi tai nav noteikti, tas aŗi viss.

'Psiholoģe'

crescendo (crescendo)
oi, mēs te sūdzējāmies, ka cilvēki jauc depresiju ar romantisku melanholijiņu?
Luc jums, otrs grāvis - http://m.apollo.tvnet.lv/zinas/vai-cilveks-kurs-cies-no-depresijas-ir-bistams-vai-mums-jabaidas-atbild-specialisti/687184
Psiholoģei nav saprotams, kādēļ Lubics tika pielaists pie lidmašīnas vadības, jo šādu cilvēku, kuram ir šāda tipa psiholoģiskas problēmas, nedrīkst pielaist pie jebkāda darba. It īpaši to var attiecināt uz lidošanu, un nav saprotams, kādēļ viņš pielaists pie tās, ņemot vērā, cik atbildīga ir pilota profesija.


Jā, nu mums sabiedrībā pietrūka stigmas garīgajiem traucējumiem. Riktīgi vajadzēja šitādu ekspertes komentāru, tagad gan visi, kam radīsies aizdomas, ka varbut tomēr viņu ieilgusī depresija tiešām ir depresija, naski rikšošanu pēc palīdzības, zinot, ka tad viņus 'nedrīkst pielaist pie jebkāda darba'.

Nopietni, viņa tiešām ir psiholoģe?

Svešvalodas

crescendo (crescendo)
Mazā akurāti iemācījusies pateikties, kad viņai kaut ko iedod.

'Aitäh'.

Maziņš ateistiņš aug?

Par vēža cīsiņiem un līdzīgām lietām

crescendo (crescendo)
http://www.vox.com/2015/3/23/8264355/research-study-hype

un jo īpaši šis smukais graficiņš

qotd

crescendo (crescendo)
After going out of my way to keep my kids life from being posted all over the place, I'm actually secretly afraid that it will suddenly bite him in the ass some day when Background Checks Of The Future flag him for not having a statistically-appropriate amount of meta data on file.

The Expanse-reklāmfilma

crescendo (crescendo)
Re kur, iepriekšējā rakstiņā minētā seriāla reklāmas rullītis - Drīkst uzskatīt arī par diezgan spoiler-free grāmatas reklāmas rullīti. (Lai gan jau no rullīša skaidrs, ka seriāls nav 1:1 teksta pārlikums - ir pielikta klāt vismaz viena sižeta līnija 'meanwhile on Earth'). Kas droši vien nav slikti seriālam (lai gan, ja sari tērptā vecmāmiņa parādītos kā aktīvs personāžs jau pirmajā grāmatā, grāmata nez vai būtu tik awesome.) . 

Ak jā... wikipēdijas summary pirms grāmatas lasīšanas gan lasīt nevajag. Sabojās noskaņu.


The Expanse

crescendo (crescendo)
Eu, friendliste, kāpēc es jau gadiem neesmu nobērta ar siltām rekomendācijām izlasīt Leviathan Wakes? Slēpāt, ja, klusiņām priecājoties par noslēpumu?

Vai, tiešām, bez honeybee citi nav lasījuši?

Jo ja vispār mēdz lasīt sci-fi, tad šis ir kaut kas vienkārši awesome.


Tur ir viss, kas sci-fi mēdz būt labs, bez nekādiem 'bet'. Tas ir kā labs Dika gabals, kas neiesprūst garos pārspriedumos par psihes trauslumu, tas ir GRRMa scifi, bet bez pāraizraušanās ar jaunu nomenklatūru. Tur ir noir. Tur ir horrors, labākajās Lovekrafta un Bredberija mantinieku tradīcijās. Tur ir ticība labajam cilvēkos. Un ir skepse par slikto, kas mūs tur atpakaļ.
Jā, tur ir arī kosmiskās flotes, tieši tik, lai nomināli dēvētos par space opera, bet tur nav to slikto lietu, kas parasti nāk līdz kosmiskajam operām. Autori uzstāj, ka esot rakstījuši tieši šo žanru... Nu lai nu būtu.

Ievadnodaļa vien ir jaudīgs, labi lasāms patstāvīga īsstāsts. Un to var izlasīt ātri:)


Vienīgais Leviatāna trūkums? Tā ir pirmā sērijas grāmata. Otrā daļa joprojām ir labāka par vairumu pēdējā laika lasītā sff, bet pēc pirmās iespaidīguma... Ne tik īpaša.
Ā, un seriāls tūlīt būšot, tikko pabeiguši filmēt pirmo sezonu.

Puķes.

crescendo (crescendo)
Kāds pa kluso sācis laistīt manu puķi.

Sieviešdienā/vārdadienās mums ar beibi uzdāvināja katrai pa gaiļbiksīšu prīmulu podam. Vienu aiznesu uz darbu, uz pavasari skatīties, acis pūtināt.

Pēc pāris dienām secināju, ka podiņš, sušķis, dikti high maintenance, grib ūdeni ik pa 36h, vai viss irslikti. Tā nu centos no rītiem atcerēties aiznest līdz labierīcībām, pabāzt tā prātīgi zem krāna.... Bet svētdienā uz dežūrdarbiem ierodoties izskatījās pabēdīgi - neko, aplasīju nokaltušos ziedus, aplēju vēlreiz...
Un pa nedēļu tā ieslīgu darbos un aizmirsu par puķi.

Šodien skatos... kāds viņu pa kluso sācis laistīt un tā sirsnīgi, ne tikai zemi saslapināt, bet vēl centimetru ūdens apakšā atstāt. Hm. Ok. Puķe, izskatās, neiebilst.
This page was loaded Sep 21. 2024, 6:05 am GMT.
hackers counter system TunT counter v=0.09