Kurvjzieža kontemplācijas

Krāšņais Kurvjziedis

Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
h a r i s m a [gr. charisma < charis 'labvēlība, (dieva) svētība'] - 1. rel. Dieva žēlastība, īpaša labvēlība. 2. kādas personas (piem., vadoņa) autoritāte, kas saistīta ar izcilām, fascinējošām personiskajām īpašībām - spilgtām runas dāvanām, gudrību, pievilcīgu ārieni vai suģestiju.

h a r i s m ā t i s k s [ang. charismatic < gr. charisma (charismatis) < charis 'labvēlība, (dieva) svētība'] - tāds, kam piemīt harisma, tāds, kā pamatā ir harisma; harismātisks līderis - cilvēks ar autoritāti, kuras pamatā ir izcilas personiskās īpašības (gudrība, oratora spējas, drosme u. tml.); harismātiska vara - vara, kuras pamatā ir kāda vadoņa harismātiskā autoritāte.

(No Svešvārdu vārdnīcas)

Balstoties uz šo un tikai šo definīciju - vai esat savā mūžā sastapuši kādu harismātisku personību? Kādu, kas atstājis uz jums suģestējošu neapstrīdamas autoritātes iespaidu?
  • :)) Pagapaga. 'Balstoties uz šo un tikai šo definīciju" un "atstājis suģestējošu neapstrīdamas autoritātes iespaidu" drusku neiet kopā.

    Tādus, kas atbilst definīcijai, esmu sastapis, jā.

    Dzīvoju ar pārliecību, ka neapstrīdamu autoritāšu nav un suģestijai pakļaujos vāji.
    • Tikai citēju - "autoritāte, kas saistīta ar izcilām, fascinējošām personiskajām īpašībām".
      Manuprāt tas nozīmē, ka harisma izpaužas autoritātē, kas nav balstīta (vismaz ne tikai) racionāli pierādāmā kompetencē vai konvencionālās sociālās privilēģijās.
      • Ko tiešām nesaprotu, kālab tagad mēģini apgalvot ko tādu, kas acīmredzami neatbilst patiesībai. Ne nu citē, ne nu kā.

        "Autoritāte, kas saistīta ar izcilām, fascinējošām personiskajām īpašībām" ir viena kopa un "suģestējoša, neapstrīdama autoritāte" ir pavisam cita kopa, kas gan ietilpst iepriekšējā, bet ir ļoti sīks tās segments.

        Tā tiešām nav vilkšana uz kašķi, tīri neizpratne, nebūtu sīkumiem pievērsis uzmanību, ja vien tas neradītu sarežģījumus atbildēt man pašam, proti, pēc defināicijas sanāk atbildēt "jā", pēc Tava rformulējuma - "nē".
        • OK, labi - esmu gatava atteikties no vārda "neapstrīdama".:)
          • Nu, jā, lai arī nebiju cieši pārliecināts, ka arī "suģestējošs" ir vietā lietots termins, rūpīgi padomāju un secināju, ka zināma suģestēt spēja tomēr piemīt visiem tiem, ko var nosaukt par cilvēkiem ar harizmu.
  • Imants Lancmanis atstāja uz mani neizdzēšamu iespaidu ar savu laipnību un inteliģenci.
    • Jā, Lancmanis ir viens, kuru es arī nosauktu.
      Praktiski visi, kurus pati varu iedomāties, ir saistīti ar akadēmisko vidi.
    • o jā, Lancmanis jau savā jaunībā bija tāds džentlmenis, kādu vairs sen neesot bijis :)
    • Arī gribēju rakstīt Lancmani – bija pasniedzējs augstskolā. Vienīgais, ko nosauktu (mazliet klišejiski, atvainojiet, ja?) par "gara aristokrātu" (Latvijas inteliģences aprindās).
      Nu un, protams, Kroders.
  • Jā, esmu.
    • Varu lūgt piemēru?
      • Man jau dikti gribētos ierakstīt...;DDD Bet izskatās, ka Tu šorīt jokus nesaproti;) No Tev pazīstamiem par tādiem varētu nosaukt Tanti un Unpy (es gan viņu šobrīd ignoreju!);)
        • Hmmmm...
          • Tu gribētu, lai visiem viņi šķistu harismātiski? Hitlers jau arī ne visiem patika, kaut gan par viņu kā reiz "avoti" norāda, ka esot bijusi harismātiska personība.
            Vispār manuprāt tā harisma nav atkarīga no prāta, izskata vai inteliģences, cik no iekšējās enerģijas, kaut kādas degsmes, jo ta pievelk cilvēkus kā magnēts.
            • Nav jau runa par patikšanu. Man patīk ļoti daudzi cilvēki, arī nosauktie. Bet ar to personības starojumu "no Dieva žēlastības" laikam katrs arī saprot kaut ko savu.

              Es par harismātisku būtu saukusi, piemēram, Pjatigorski, kura lekcijas vienmēr bija pārpildītas, tai skaitā ar cilvēkiem, kuriem, spriežot pēc viņu uzdotajiem jautājumiem, nebija nekādas poņas par tēmu, bet kas vienalga bija gatavi tupēt trīs stundas auditorijā uz trepītēm, ar kladīti uz ceļiem un kāri tvert katru vārdu. Personība, kas piesaista un valdzina nevis atsevišķus indivīdus, bet teju ne pūli...
              • Nu viss atkarīgs tikai no auditorijas lieluma un to, cik pazīstams šis vārds ir. Viena harismātiska personība neiziet no kroga un ap viņa/viņas galdu pulcējas ļaudis, tak cita noīrē stadionu un kaut ko sludina un cilvēki to stadionu gāz riņķī, viss atkarīgs no katras konkrētās personības ambīcijām. Tas tā manuprāt /loti pazemīgi ta pateica, apzinoties savu necilo vietu barības ķēdē/
                ;)
                • Lūk, nezinu, vai tas, pie kura galdiņa krogū var vienmēr jautri pazviegt, arī to stadionu piepildītu.:)
                  • Nekad nevar zināt, protams. Bet tad jautājums: tikai tie, kas piepilda stadionus, ir harismātiskas personības? Vai tie jau ir harismātiski līderi? Un par kuriem tad īsti šajā postā tika jautāts?
                    • Nu, labi - Lancmanis un Kroders arī nav stadionus piepildījuši un no tribīnes vai kanceles sludinājuši. Un tomēr viņi ir suģestējošas personības, kas spēj ietekmēt ļoti daudzus cilvēkus.
                      Protams, arī Vasja no Zoļika, kuru repektē visi mikrorajona sīņi, ir divdesmit purniem "viedokļa līderis".:) Bet harismu es viņam nepiedēvētu.
                      • Nu sāksim ar to, ka Tu Vasju neesi dzīve sastapusi, lai veidotu objektīvu viedokli:) Es, piemēram, nevaru kādu nosaukt par harismātisku, kamēr neesmu viņu dzīvē (tb bez TV vai interneta starpniecības) redzējusi. Kaut gan, protams, var gadīties, ka korifeji harismu mēra arī no attāluma un auru nosaka pēc fotogrāfijas:)
                        • Vispār jēdziens "harisma" sākotnēji ir tīri reliģisks. Uz cilvēku personībām to sāk attiecināt, runājot par politiskajiem līderiem, kas masu atbalstu guvuši, balstoties tieši uz savām neparastajām personības īpašībām. Līdz ar to manuprāt harisma ietver vismaz potenciālu iedvesmot un aizraut ļoti daudzus cilvēkus.
        • Nenoliedzot, ka Tevis nosauktajiem cilvēkiem tiešām piemīt pievilcīgas personības iezīmes, nākas secināt ka mēs ar jēdzienu "harisma" pavisam noteikti saprotam kaut ko ļoti atšķirīgu, tāpēc diskutēt par to ir pilnīgi bezjēdzīgi.
  • ir sastapti tādi.
  • Jā. Man arī ir iebildumi pret formulējumu "suģestējošu neapstrīdamas autoritātes iespaidu" - jebkura autoritāte ir apstrīdama, pat Buda ir teicis "Neklausieties manos vārdos tikai aiz cieņas pret mani, bet visu apsveriet un pārbaudiet, kā pērkot tīru zeltu." Bet harismātiskus cilvēkus man ir veicies dzīvē sastapt. Piemēram, Ansis Rūtentāls.
  • No personīgi pazīstamiem personāžiem es laikam varu iedomāties tikai vienu, - viens mans Big Boss pirms diezgan daudziem gadiem, viņš prata un droši vien vēl tagad prot aizraut cilvēkus.
    Jābetnu, IMHO "harizmātisks" ir gauži liels un nopietns vārds ar nopietnu segumu un konkrētu funkcionalitāti; es arī nedomāju, ka viens normāls man and woman from da street būtu ar ko sliktāks tālabad, ka nav nosaucams gluži par harizmātisku līderi.
    • Nu, tur jau tā lieta. Ir ļoti daudz cilvēku, kurus par kaut ko apbrīnoju un dziļi cienu, daudzi, kuri man šķiet šarmanti, pievilcīgi utt. Bet harisma manuprāt ir kas tāds, ko var attiecināt tikai uz ļoti retajiem, kas tiešām "izraudzīti no Dieva žēlastības" par līderiem kādā noteiktā jomā - garīgā, politiskā utml.
      • Jā. Teikt "apveltīts ar harizmu" ir ļoti daudz. Gandrīz kā teikt "...nu, iesākumā es radīju Zemi." :)
      • "harismātisks" un "harismātisks līderis" tomēr ir divi dažādi jēdzieni, tieši tāpat kā "talantīgs" un "talantīgs dzejnieks".
        • Mūsdienu žargonisms "viedokļa līderis" arī te ietilpst, tb., harismātisks var būt arī, piemēram, dzejnieks, kurš tribīnē nekāpj, bet ap kuru spietojošajam fanu pūlim katrs viņa vārds šķiet pravietojums.
          • Ko nu vari ņemties ar tiem līderiem:)) Acīmredzami, ka "harismātisks" ir gana plaši interpretējams un ļoti grūti izmērāms jēdziens, jo, skaidrs, ka, piemēram, dajebkura novada priekšsēdētājs ir visa veida harizmātisks viedokļu līderis, jo lielais vairums novada iedzīvotāju raugās viņā atvērtām mutēm un, ja šis tāds nebūtu, nez vai tiktu ievēlēts, jo nekādu jau īpaši dižu zināšanu lielajam vairumam novadu priekšsēdētāju nav, tikai suģestija:))

            Dziļākajā būtībā, harizmātisks ir ikviens no mums, ja vien viņā kāds kādreiz ir iemīlējies, piemēram:)) Harizma piemīt visiem, vienam vairāk, otram mazāk. Jo vairāk cilvēkiem šķieti harizmātisks, jo reāli harizmātisks arī esi.

            Paša viedoklis gan nez vai būtu rādītājs :D
            • Manuprāt, šīs ārkārtīgi plašās interpretācijas noved pie jēdziena devalvācijas. Un nē, es nepiekrītu, ka harisma piemīt ikvienam, kuru ievēl novada domē vai kurā kāds var iemīlēties. Ar to arī harisma atšķiras no šarma, pievilcības vai autoritātes, ka tā nav ikdienišķa vai bieži sastopama parādība, bet "īpaša izredzētība", kas ir šī vārda pamatnozīme.
              • Pagapaga. Atgādināšu vēlreiz, ka harismas esamību vai neesamību nenosaka īpaša komisija vai mēs ar Tevi.

                Man, piemēram, kāds ministrs var šķist sirms, vulgārs paviāns ar ierobežotu intelektu, savukārt, atradīsies lēvenis cilvēku, kas skatīsies šim mutē, bučos rokas un uzskatīs, ka šis tikko no debesīm nolaidies ugunīgos ratos. Šiem cilvēkiem viņš ir īpaši izcils, attiecīgi harismātisks.

                Te jau ir tā problēma ar izmērāmību. Ja par harismātisku uzskatīsim tādu cilvēku, kurš šķiet harismātisks pilnīgi visiem, tad harismātisku cilvēku nav un nav bijis. Ja uzskatīsim tādu, kurš daudziem, rodas jautājums - cik daudziem?
                • Jā, ar izmērāmību ir problēma - tāpat kā visām cilvēka personības īpašībām. Un arī harismātiskajiem līderiem mēdz būt opozīcija, piekrītu.
                  Manuprāt, šo jēdzienu varētu būt korekti attiecināt uz cilvēkiem, kuriem reāli piemītoša autoritāte balstās ne tikai kompetencē, racionālos argumentos vai spēcīgāku konkurentu trūkumā (kā tas ir gadījumā ar vairumu Latvijas politiķu), bet vēl arī (vai galvenokārt) fascinējošā personībā.
                  • :)) Tad ir pavisam vienkārši. Pietiek vēl piesviest klāt "vienlīdz abiem dzimumiem fascinējošā", kā izrādīsies, ka harismātisku cilvēku visā pārskatāmajā vēsturē ir bijis tā - uz divu roku pirkstiem saskaitāmi. Nav tev tā latiņa drusku par augstu?:))
                    • Jā, tieši tā - abiem dzimumiem fascinējošā, paldies par papildinājumu, jo pretējā gadījumā tā visticamāk ir seksuālā pievilcība, nevis harisma.
                      Un nē, latiņa, manuprāt, nav vis par augstu. Vēlreiz atgādinu, ka runa ir par sākotnēji reliģisku terminu, kas tikai 20.gs. pārcelts uz politiku, lai raksturotu atsevišķus līderus, un ko man, goda vārds, šķiet ļoti, ļoti pārspīlēti deldēt, raksturojot vai katru kaut cik pievilcīgu ekstravertu.
                      • Nu, tad Latvijā nav itin nevienas harizmātiskas personības un vienīgais, kurš ļoti nosacīti ir bijis, ir bijis Kārlis Ulmanis(tā ļoti aiz matiem pievelkot) un itin nekādā gadījumā harizmātiski nav augstāk minētie kungi.
                        • Par to es atkal neesmu tik droša, jo - pilnīgi subjetktīvi - ticu, ka atsevišķiem Latvijas intelektuāļiem piemīt spēja fascinēt, kas ļautu kļūt arī par pūļa līderiem, ja viņiem būtu attiecīga motivācija.
                          • Nu, man gan nav tādas ticības, bet ticības lietas jau nu gan nav tās, par kurām varētu kaut vai ko attāli līdzīgu diskusijai veidot:))

                            Tiešām liels paldies, jauki papļāpājām:))
                          • jautājums tikai vai tas mazais akmentiņš "motivācija" nav tā lielā atšķirība, kas nošķir patiesi retos (tavā definīcijā) harismātiskos cilvēkus no meibī harismātiskajiem?
                            • Iespējams, tas ir tas, kas šajā gadījumā nošķir "personība" kā potenciāls un "līderis" kā šī potenciāla realizācija. Protams, vienmēr paliek neatbildams jautājums - vai Hitlers būtu tas pats Hitlers, ja viņš būtu kļuvis par gleznotāju, nevis politiķi.:)
                              • jautājums tikai vai dievišķajā interpretācijā ir iespējams nošķirt "personība" un "līderis", resp., vai bez realizācijas potenciāls maz ir bijis?

                                Hitlers noteikti būtu cits Hitlers, jo tā nav izvēle starp profesiju A un profesiju B, bet gan starp dzīves ceļiem.
                                • OK, būtu cita biogrāfija, bet vai cita personība.
                                  Principā tas ir jautājums par to, "vai eksistence izriet no būtības vai tieši vai otrādi".:)
                                  • es, protams, mazāk teoretizēju (un vēl mazāk lasu Avotus), bet gan vairāk reflektēju sevi un man gribas teikt, ka tas, kuru ceļu mēs izvēlamies iet kā atgriezeniskā saite ietekmē un pārveido mūs.

                                    bet uz tavu jautājumu (kuru es notiekti īsti nesaprotu) man gribētos atbildēt, ka abas ir savstarpēji saistītas, tomēr kā primāro/vadošo izvirzot būtību (tas ir to, kas mēs esam ar savām visdažādākajām īpašībām).
        • Labi, labi. To līderi tiešām svītrojam. "Līderis" vienkārši kaut kā pielipa "harizmātiskajam". :D
          • Vispār jau tā pielipšana ir gluži dabiska. Lai ar kādu matu skaldīšanu mēs tagad nenodarbotos, šis vārds ar burtu "H" tomēr pamatā saistās ar īpašu izredzētību, ar Dieva žēlastību un sākotnēji ir tīri reliģisks termins. Uz personībām, ja nemaldos, to vispār sāk attiecināt tikai Makss Vēbers, runājot par politiskajiem līderiem, kuru autoritāte var nebūt pat leģitīma, taču ļaužu masas to akceptē viņu suģestējošās personības dēļ.
            • Pielipšana ir dabiska, bet Tevis sniegtajā definīcijā ir skaidri redzams nošķīrums;))
              • Vienlaikus šī definīcija ļoti skaidri pasaka, ka harisma =autoritāte, savukārt autoritāte vismaz potenciāli ietver apkārtējo akceptētu spēju būt līderim.
                • Apkārtējo akceptēts līderis ir pat kombainieru brigadieris, tas jau nu gan ir štrunts.
                  • Tagad Tu tīšuprāt demagoģiski reducē.:)
                    Kombainieru brigadiera autoritāte nebalstās viņa personības maģiskajā starojumā, vismaz vairumā gadījumu.:)
                    Lūk, ja ierastos ciemā jauneklis ar kokli, un viņa daiņošanas sajūsminātais pūlis kristu ceļos un lūgtos - kļūsti par prezidentu, ja negribi, tad - par novada domes priekšsēdētāju, ja to arī nē - vismaz par kombainieru brigadieri, pofig, māki vai nemāki stūrēt - lūk, tad mums būtu darīšana ar potenciālo harizmātisko līderi.:)
                    • Em...jā nu patiešām... varbūt tai harizmātiskajai personībai jāaizrauj mazliet plašākas tautas masas, kā var sasēsties ap vienu galdiņu iekš "Ļeņingrad", un patiesībā arī Besamu sādžas harizmātiskais līderis neskan neko nopietni.
                      • No šī, starp citu, var secināt, ka harizmātiskai personībai obligāti ir jābūt vēlmei būt populārai vai vēlmei pēc varas, vai vienkārši sūram darba pienākumam gozēties plašu tautas masu priekšā:))
                        • Nubet! Ja nu mūsu harizmātiskā personība X ir taisni vai svētais, kurš neizpratnē atgaiņājas no saviem faniem, kuri klusītēm un neviena neaicināti valkājas mūsu hipotētiskajai X-personai pakaļ ar diktofoniem un bloknōtiem, ķerdami katru vārdu. :)
  • Vispār jau laikam nē.

    Varbūt kaut kad tīņa gados ir kādi tādi cilvēki bijuši par kuriem esmu tā juties, bet pagāja gadi un es šos cilvēkus joprojām cienu, bet viņi vairs man nav "suģestējošas, neapstrīdamas autoritātes". Kaut gan, ja tā padomā — arī tīņa gados, manuprāt, tā nu gluži nebija.
  • Kam negadās jaunībā kādā klausīties ar atvērtu muti, bet līdz ar vecumu atnāk nīgrums, skepse un "nedirs vecīt!" attieksme.
    • Vovo, tas jaunietēm piestāv ar savām biksiņām skatuves piemētāt un tamlīdzīgi izdarīties, nīgriem, rugājiem apaugušiem tēvaiņiem tas galīgi nepiedien:))
  • jā, un es pateicos Dievam par šādiem cilvēkiem, uzreiz vairs nav tik neinteresanti dzīvot
    • tā saukto intelektuāļu vidū ir vairāki, kam tas ir, arī politiķu, skatuves mākslinieku (piem dziesminieku), lielu uzņēmumu vadītāju vidū. man visvairāk jumtu rauj protams visādi mācītāji, tur varētu vairākus piemērus saukt, Bitāns.
Powered by Sviesta Ciba