šaubas & skepse

> Recent Entries
> Archive
> Friends
> User Info
> previous 20 entries

October 4th, 2021


10:06 am - Biju uz Benjamiņu
Spilgtākie 'jā':
1)Antons Benjamiņš — Juris Bartkevičs (vispār ciest nevaru, nu bet ir!), gan tāds dižs un lielizmēra (šķiet, īstais bijis tāds pasīks vīrelis, gandrīz viena auguma ar Emīliju).
2)Jānis Ziemeļnieks — Kaspars Zāle (ir, ir, ir!), bet diez kāpēc bija jāmirdina redakcijā visu acu priekšā? (Letonika.lv saka, ka 1930. gada 18. jūlija rītā dzīvokļa saimniece atrod Jāni Ziemeļnieku mirušu.)
Bet Emīliju Benjamiņu gan pagaidām nesatiku — tur bija mīļā Guna Zariņa ar nejēdzīgu parūku skaistās blūzītēs un kleitās (un uz riteņa, nu nē!). Emīlijas veiksmes stāsta aizsākums virspusēji kaut kādā ziņā ir līdzīgs Koko Šaneles stāstam — tie bitchy paņēmieni, kā izmantot iespējas un situācijas. Gunai organiski nav šī bičīguma.
Ā, un vēl (viss jau ir galvā!) — ja maz ārskatu, man kinozālē sāk trūkt gaisa. Taču āķis lūpā ir, nu jau jāredz arī pārējās daļas.

(Leave a comment)

September 24th, 2021


10:43 am - Šorīt lasu
interviju ar Inetu Lipšu par Benjamiņas filmu.
Tas portāls tāds jocīgs, vakar milzu piekrišanu izpelnījās kinorežisores un esejistes (!) Vijas Beinertes palags "Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši?". (Viņi! Rudzīš-tuman-toči sten no sajūsmas, lūk, prāts, lūk, daile. Un matiņi un meikapiņš. Un fotošopiņš.) Un kārtējo reizi noskurinājos par Ausmu Cimdiņu...

(3 comments | Leave a comment)

September 12th, 2021


09:08 am - Sveiciens Tēvu dienā
Kurš gan nezina, ka mēs šeit ejam bojā. © [info]aborigens
Ejam, ejam un tik ejam.
2014. gadā Janīna Kursīte vizinājās pa Latviju ar priekšlasījumiem par Zilākalna Martu, ilustratīvajam materiālam izmantojot Lūcijas Ločmeles filmu Svešais (1988). Profesore demonstrēja arī padomju laikos 1987. gadā pēc valsts pasūtījuma uzņemto visai noliedzošo filmu par tautas dziedniekiem.
Vispār filma nav par dziedniekiem, tā ir par tēviem-alkoholiķiem (miglaina, krieviski dublēta te: Чужой (1988).) Žēl, ka nav atjaunota un skatāma filmas.lv.
Tags:

(1 comment | Leave a comment)

August 24th, 2021


09:22 am - Vakar noskatījos
Summer Survivors. Ļoti, ļoti.
Intervija ar filmas režisori Mariju Kavtaradzi.
Vēl 5 dienas šeit: Išgyventi vasarą, Lietuva, 2018.
(Kad jel beidzot titrēs filmas... Nozīmīgā epizodē latviski tulkotais dziesmas teksts uzstājīgā manierē skan visu, VISU dziesmas laiku, nu kā tā var.)
Tags:

(Leave a comment)

August 3rd, 2021


08:43 am - Par smalkajām enerģijām
Redziet nu, kā iznāk — pasaules enerģētikas krīze iebrukusi latviešu savrupmājā, bet te daži domā, ka šeit ir kaut kāda province.
(Ak, mīļais Kroder, būtu nu tevi vairāk filmējuši...)
Konteksts*: Šorīt Latvijas Gāze atsūtīja informāciju par jauno izlīdzinātā maksājuma summu, bail vērt vaļā. Elektrum, Elektrum, u-ū?
(*Šito es nošpikoju no lsm.lv.)

(Leave a comment)

July 31st, 2021


10:03 am - Ir tik aizraujoši*
pamanīt, kā norezonē (kaut kur sirds apvidū, ja gribam būt ekspresīvi tēlaini, ja?) kārtējais stāsts par Gudro Sievu, kura pieņēmusi atpakaļ dziļas nožēlas pārņemto vīru pēc kļūmīga klupiena. Pamēģinājis citur, bet — ah, neraža! — tur spilvens spiež un sega par šauru, sapnis nekāds un miegs par cauru, mudīgi uz māju, kamēr vēl ņem pretī. Gadījums sens, bet nu tikai nesakiet, ka tādas lietas paliek bez sekām. Neirotiski pasaules glābēji — gribu, lai te, uz Zemes, viss būtu pareizi un ideāli! — izaug ģimenēs, kur jāskatās uz raudošu Stipro Mammu.
*Kur nu vēl aizraujošāk, ha.
Current Music: Prāta Vētra - Es gribu
Tags:

(Leave a comment)

July 23rd, 2021


02:41 pm - Par aktuālo*
Varbūt vajadzēja uzrunāt Kultūras kanonā ierakstītos latviešu plakāta klasiķus: Latvijas plakāti, 20. gadsimta 70.–80. gadi
(20. gadsimta 80. gadi bija Latvijas plakāta Zelta desmitgade, kad vienlaikus darbojās vairākas spilgtu plakātistu paaudzes. Šī laika plakātus raksturo īpaši augsta attēla kultūra, satura emocionālais spraigums, sociāli atbildīgs un piesātināts vēstījums. Desmitgades sākumu raksturo interjera jeb tuvā distancē skatāmie plakāti ar ļoti izsmalcinātu vizuālo estētiku un intelektuālu vēstījumu, bet 80. gadu beigas – izteikti publicistiski plakāti ar skarbu un grotesku izteiksmi.)
Lielākā daļa taču vēl dzīvi ;)
*Bez vakcīnas nav uzvaras!

(7 comments | Leave a comment)

July 15th, 2021


11:21 am - Ō, nu re
Nu arī manu paziņu lokā ir ļaudis, kas dalās ar teļkopju palagiem (tiešām kāds tos šajā karstumā arī lasa?).
Ko te varētu likt pretī? Ziniet, noskatieties vēlreiz pirms 6 gadiem tapušo raidījumu par Zaigu Gaili. Tur ir arī lietas, kas, pirmoreiz skatoties, man bija pilnīgi paslīdējušas garām. Par biklumu un jūtīgumu bērnībā, par apzinīgumu skolas gados (un vēl visu ko: par uzvārdu! par 3 bērniem!). Jā, un arī par bailēm būt nemīlētai, par 40 gadu krīzi. Tā filma ir tik laba.

(5 comments | Leave a comment)

July 3rd, 2021


08:45 am - Sestdienas rīta dziesma
Kapelmeistars Group - Piedod

(Leave a comment)

May 26th, 2021


10:07 am - Brīvdienās
iesāku Mrs. America — samērā garlaicīgi ar visu Keitu Blanšetu, parakties par reālajām personībām simtreiz interesantāk.
Interesanti man kā vēsturniecei (ne, īstenībā ne tuvu, bet kinocitāti ir mūsu viss) — kuru tad varētu nosaukt par mūslaiku Latvijas Fillisu Šlafliju (Phyllis Schlafly) vai Mēriju Vaithausu (Mary Whitehouse)? Saskaitīju četras pretendentes: Vija Beinerte, Agnese Irbe, Jūlija Stepaņenko, Eva Lūse.

(Leave a comment)

May 11th, 2021


07:42 am - 2020. gada beigās
noslinkoju un neuzrakstīju par gada pārsteigumu (varētu iet arī zem uzzinu_pedejais ) — Silvija Ābele "Daugavā iet ledus" (apgāds "Grāmatu Draugs", 1960.g., izdota arī Latvijā apgādā "Daugava" 2003. gadā).
Vakardienas atradums jāliek 2021. gada listē — miniseriāls Takin' Over the Asylum (1994).
Pirmajā sērijā kāda no klīnikas pacientēm ir bomzīte, kas vervelē nevienam nesaprotamā valodā. Galvenais varonis ar savas lietuviešu izcelsmes vecmāmiņas palīdzību noskaidro, ka večiņa ir latviete, it nemaz ar nav jukusi, vienkārši neprot angliski, un jocīgās kustības patiesībā ir "Kamoliņa deja".
Izlasīšanas vērts ir arī seriāla scenārija autores Donnas Franceschild 2008. gada raksts.

(Leave a comment)

May 9th, 2021


08:42 am - Kā tur bija
Belševicai — "Visu ziemu šogad pavasaris". Mums te tagad — visu pavasari šogad ziema.
Starp citu (izlasu_pēdējais), šonedēļ izlasīju Belševicas "Poēmu par septiņvārpu kviesi", (sarakstīta 1949. gadā, pirmoreiz publicēta žurnālā "Zvaigzne", 1950.11.01, ir arī krājumā "Visu ziemu šogad pavasaris", 1955.). Neaizmirstami, es pat teiktu, aizraujoši iespaidi (kā nu tagad atredzēt).

(Leave a comment)

April 25th, 2021


11:03 am - ***
Lose You in the Crowd - Devotchka

(Leave a comment)

April 20th, 2021


08:57 pm - Dienas prieks nr. 2
Talsu novada vizuālajā identitātē atgriežas brunča krāsas.
Izrādās, sauklis "Ieaud savu stāstu" nomainīts pret vārdiem "Drosme. Jēgpilnums. Cilvēcība".
(Jēgpilnums. Jēg-pil-nums, ho-ho-hō!)

(Leave a comment)

10:27 am - Pilotprojekts
Pirms visu muzeju atvēršanas KM rosina īstenot pilotprojektu Nacionālajā mākslas muzejā
(Iekniebiet man, es tiešām nemurgoju? Pi-lot-pro-jekts, jopta.)
Current Music: Prāta Vētra - Pilots Tims
Tags:

(2 comments | Leave a comment)

March 5th, 2021


11:04 am - Pāris intervijas piektdienas rītam
Drosmīgi atklāti stāsti par rakstīšanu, vīriešiem, draudzenēm un augšāmcelšanās spēku.
Džeina Šteinberga: Sievietes man dzīvē nodarījušas daudz vairāk ciešanu nekā vīrieši. Draudzenēs es esmu vīlusies tik ļoti... Mans bijušais vīrs, piemēram, izvēlējās sievieti, ko uzskatīju par savu draudzeni.
Nora Ikstena: Tad divas nedēļas pavadīju slimnīcā starp dzīvību un nāvi. Es tiešām gandrīz nomiru. Viņš neatbrauca.
(Par spīti piedzīvotām nelietībām — abas kļuvušas skaistākas kā jebkad agrāk, bet vienalga pēcgarša skumja.)
Tags:

(10 comments | Leave a comment)

February 25th, 2021


08:38 am - Vai tu jau pārbaudīji sava prāta veselību?
Šorīt lasu Vanaga rakstu (starp citu, diez kādēļ tā, ka lielputna sacerējumu var lasīt jebkurš, kamēr ceha daiļrade-daiļdare jāpērk, abi taču aizpilda joku nišu.)
Bet tie citāti taču reāli ieies vēsturē:
Iespējams, Elīna Didrihsone šobrīd sabiedrības veselībai ir tikpat nozīmīga kā Uga Dumpis vai Jurijs Perevoščikovs. Viņa ir tests, ar kuru katrs varam pārbaudīt sava prāta veselību.
Īstenībā šī ir Elīnas kristīgās dzīves virsotne. Šajās dienās viņa ļoti personīgi piedalās Kristus dzīvē.
(Un to raksta cilvēks, kurš nespēja atbalstīt un glābt pats savu bērnu... Cik īsa ir pūļa atmiņa.)
Tags:

(1 comment | Leave a comment)

February 20th, 2021


10:31 am - Jūs, protams, smiesieties,
bet man patīk Kariņš un Pavļuts. Gan kā sava amata darītāji, gan arī visādi citādi. (Bet nu Pavļutam spēki iet mazumā, aizvien vairāk sāk izskatīties pēc Raiņa vecumdienās. Nav labi, draugi.)

(Leave a comment)

February 8th, 2021


11:08 am - Eu, tiešām?
Skolotāji ir mūsdienu superzvaigznes, kas dzīvo, lai iedvesmotu citus! “Mācītspēks” piedāvā izaicināt sevi – izmantot savu pieredzi un talantus, lai mācītu un iedvesmotu skolēnus, saņemot par to atlīdzību.
https://macitspeks.lv/
Current Mood: pārsmējies
Tags:

(6 comments | Leave a comment)

January 29th, 2021


12:59 pm - Šorīt palasījos...
par lielo restartu, par vakcinēšanas plānu, par trešo kovidvilni un vēl un vēl... Nu ko tur.
Mums pieteikts gaidīt kaut ko lielu
Ja šodien ne, tad rīt būs klāt.

(Tomēr ģeniāli tie mūsu klasiķi — Kulakovs un Žebers.)

(Leave a comment)

> previous 20 entries
> Go to Top
Sviesta Ciba