smadzeņu darbības blakusprodukts
Sušķis 
23rd-Mar-2011 05:51 pm
Iespējams, ka daži zin, ka Flemings ir vīriņš, kas atklāja antibiotikas - penicilīnu. Hrestomātiskais stāsts ir šāds: "Reiz Flemings aplūkoja savas plates un vienā no tām pie baktēriju kultūras bija ieaudzis pelējums. Mēs tagad teiktu - fui, aizaugusi plate un mestu ārā. Bet Flemings ievēroja, ka tur, kur aug pelējums, veidojas no baktērijām brīva zōna. Tas viņam ļāva secināt, ka pelējums izdala vieliņas, kas neļauj augt baktērijām." Tā kā šo notikumu laikā angļi karoja un antibiotikas palīdzēja izvairīties no apjomīgiem brūču iekaisumiem, tad viņiem Fleminga atklājums lieti noderēja un viņš varēja gozēties slavas saulītē un iekļūt bioloģijas mācību grāmatās.

Mazāk zināms ir stāsts, ka kādu laiku pirms viņš atklāja penicilīnu,viņš atklāja vēl kādu pretmikrobu vielu - lizozīmu. Šo vielu satur mūsu siekalas un citi gļotādu producētie šķidrumi. Viens no stāsta variantiem kā viņš atklāja šo vielu ir šāds - Flemings bija saaukstējies un uzšķaudīja platei ar baktēriju kultūru. Pēc kāda laika viņš novēroja, ka vietās, kur bija uzpilējuši siekalu pilieni, šūnas bija palikušas bezkrāsainas. Ir arī citi stāsta varianti, bet šis man patīk vislabāk :)

Abos šajos stāstos man ļoti patīk tas kā Flemings pamanās ikdienišķā notikumā atrast interesantas likumsakarības un izvilkt no tā jaunas lietas.

Mūsdienās Fleminga darba stila cilvēks mikrobioloģijas laboratorijā tiktu uzskatīts par katastrofu, bet tas man netraucē klusām skaust viņa smadzenes.
Comments 
23rd-Mar-2011 06:44 pm
Laikam zinātniekiem vienkārši ir jābūt ļoti, ļoti vērīgiem.
23rd-Mar-2011 06:56 pm
Manā uztverē, vēl svarīgāk ir spēt no tiem pamanītajiem sīkumiem izdomāt kopīgo ainu un izdomāt kā šo savu pieņēmumu pārbaudīt.

Jo vienkārši pamanīts fakts - pie pelējuma bakčas neaug, pie penicilīna gluži neved.

This page was loaded Jun 30th 2024, 1:23 am GMT.