ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2023-07-12 01:09:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Vegoff
Tātad vēl daži apsvērumi par vegāniem [ne veģetāriešiem bet specifiski vegāniem].

Izskatās ka vegānisms kā izvēle un dzīves veids ir iespējams tālu ne visur, faktiski tikai industriāli attīstītās augsta dzīves līmeņa zemēs kuras ir pievienotas labi funkcionējošiem globālās piegādes tīkliem. Attiecīgi - tā ir izklaide cilvēkiem ar vidējiem līdz augstiem ienākumiem. Tāpēc ka lai arī tehniski to vegānisko ēdienkarti var salasīt tā lai tā ir veselīga, visi nepieciešamie rieksti, pupas, avokado utt. aug galīgi ne visur. Jāpieved.

Ņemsim tādu zemi kā Islande. Zveja un aitkopība. Un pirms atskan vaidi par to kā tie lopi jābaro ar milzu lopbarībām es piezīmēšu ko tās aitas ēd: Zāli. No kalnu nogāzēm. Kur tā aug dabiski pati. Zivis savukārt ēd planktonu vai sīkākas zivis kas arī aug pašas dabiski. Un tagad iedomāsimies kas notiktu ja Islandes iedzīvotāju vairākums vēlētos kļūt par vegāniem. Konteineru kuģu karavānas kuras brauc pāri okeānam kaut kur no Meksikas, Brazīlijas lai šamos pabarotu. Ārkārtīgi ekoloģiski.

Austrālijas stepēs šis pats darbojas ar viņu govīm.

Vai atkal tādas zemes kā Sudāna, Etiopija, Somālija, Alžīra, Lībija. Tur cilvēki vienkārši grib ēst. Nevis `` nujā vot es šito neēdīšu jo dzīvniektiesības``.

Secinājums: Vegānisms tā idejiskajā aspektā ir liels apmāns/ pašapmāns. Tas nekādā veidā nenāk par labu ekosistēmām. Ja pārtikušas valsts laisks iedzīvotājs aiz nav ko darīt sastāda sev exotisku ēdienkarti un skaita carbon footprintus tad viņš varbūt personiski jūtas no tā labāk bet tam nav nekāda sakara ar reālu ekoloģijas un klimata problēmu risināšanu.

https://unherd.com/2022/01/what-vegan-propaganda-ignores/


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]dzeltens
2023-07-12 09:13 (saite)
Tell me you are ignorant without telling me you are ignorant.

Fun fact – lielāko daļu zemeslodes cilvēku pie zināma populācijas skaita vispār ir iespējams pabarot tikai tāpēc, ka eksistē globālās piegādes ķēdes (vegāniski vai nevegāniski).

Agrārā saimniecība nevienu pabarot nespēj jau sen, aitas nav galvenais gaļas avots, savukārt gotiņas un cūciņas audzē sava veida fabrikās, un nevis "ēd zāli", bet lopbarību, piemēram, soju (kuras audzēšanai izcērt tos mūžamežus, nevis vegānu pārtikas audzēšanai). Un bioloģiskā lopkopība, kur tiešām "ēd zāli" principā nav iespējama apjomos, lai gaļas pietiktu esošajam zemeslodes iedzīvotāju skaitam, kā arī īsti rentabla, kamēr gaļa ir lēta.

Turklāt vēl – tu pats gribētu nodarboties ar lauksaimniecību, lai paēstu? Art, slaukt, ravēt, pļaut? Ja? Tas, ja gribas turēties pie agrārās saimniecības vs globālās ķēdes argumenta.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-12 10:01 (saite)
Nedaudz nepareizi saprati.

Man nav nekas pret globālo transportu un piegādi.

Tāpat man nav nekas pret pārtikas ražošanas industrializāciju un automatizāciju.

Man ir iebildumi pret ideoloģisku liekēžu - aktīvistu izpausmēm.



(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dzeltens
2023-07-12 10:02 (saite)
Un savu personisko nepatiku tu mēģini pamatot ar neeksistējošiem argumentiem?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-12 10:06 (saite)
Nu vispār kā redzams ar eksistējošiem. Tā kā mums ir demokrātija tad es atrodu ka cilvēkus par šo idejisko vegānkrāpšanu vajag informēt, jo daži politiskie spēki satur šo defektu un tad par viņiem nevajag balsot. Tiesa gan pašreiz procesi iet pareizā virzienā.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dzeltens
2023-07-12 10:15 (saite)
Kļūdaini un melīgi=neeksistējoši.
"Vegānisms kā izvēle un dzīves veids ir iespējams tālu ne visur, faktiski tikai industriāli attīstītās augsta dzīves līmeņa zemēs kuras ir pievienotas labi funkcionējošiem globālās piegādes tīkliem. Attiecīgi - tā ir izklaide cilvēkiem ar vidējiem līdz augstiem ienākumiem." Nē nav. Vismaz daļējs veģetārisms un vegānisms gadsimtiem ilgi ir bijusi pamata cilvēku ēdienkarte ārpus gadskārtu svētkiem, visādām cūku bērēm utt. Tieši tevis aprakstītajā agrārajā saimniecībā gaļa bija svētku, nevis ikdienas ēdiens!
Un joprojām ir lielākajā daļā pasaules, kas nav pārtikušie rietumi. Ēst gaļu katru dienu ir privilēģija, kuru tu pat neapzinies, nevis kaut kāds lietu dabiskais stāvoklis.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-12 10:23 (saite)
Ja es pareizi saprotu [vēsturnieki palabos, ja kas] tad viens no veidiem kā efektīvi glabāt pārtiku bija kūpinātas gaļas, tauki un siers.

/Ēst gaļu katru dienu ir privilēģija, kuru tu pat neapzinies, nevis kaut kāds lietu dabiskais stāvoklis./

Nu jā un mums ir nevis jānolaižas līdz nabadzīgi reģionu līmenim bet jāpaceļ nabadzīgie reģioni līdz savam. Kā?

1) palaižost šūnu gaļas fabrikas
2) būvējot vēl lielākas daudzstāvu fermas
3) būvējot kompaktas 3D lopbarības audzētavas, lopus var barot ar vienkāršāku pārtiku kas ātrāk izaug.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dzeltens
2023-07-12 11:09 (saite)
Es personīgi nealkstu ēst šūnu gaļas fabrikās saražoto, ne arī daudzstāvu fermās audzētu lopiņu gaļu, kas baroti ar kaut kādu 3D lopbarību :) Pie šādiem dotajiem man ir galīgi fine bez tās gaļas tad labāk iztikt, nav viņa tik garšīga (šādi audzēta jau nu točna).
Bet nu katrs pa savam prātā jūk (lai tikai tiktu pie kotletes).

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-12 11:11 (saite)
Protams, fabricētā gaļa tiks masveidīgi patērēta tikai tad kad viņa pēc garšas un izskata būs neatšķirama no tagadējās. Tas ir izdarāms. Kamēr nav - audzējam lopus. 3D nozīmē vienkārši telpiski izvietotas audzētavas, tagadējie lauki ir 2D.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2023-07-12 10:30 (saite)
Vēl viena lieta kuru bieži palaiž garām: Augu biomasa lielā mērā sastāv no polisaharīda celuluozes. Tas ir augu strukturālais pamats. Zālēdājorganismi viņu mikrobioma un vielmaiņas fīču dēļ var šķelt un patērēt celuluozi, mēs nevaram. Tas nozīmē ka zālēdāji konvertē celuluozes biomasu mums pieejamā proteīnā un taukvielās.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]zazis
2023-07-12 10:54 (saite)
<3

OP ņemas drukāt savu brīvo apziņas plūsmu, nepačekojot elementārus datus. tur neko nepadarīsi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-12 11:13 (saite)
zazi kas tev ir mazāks par 3? Izsakies skaidrāk.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2023-07-12 10:12 (saite)
Īsumā mans arguments/ ieteikums - nevajag no vegānisma taisīt politiku, tieši tāpat kā politiku nevaja taisīt piemēram no kristietības. Tas ka atsevišķi indivīdi vienu vai otru kaut kur pa kaktiem piekopj ir OK un palielam vienalga.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]dzeltens
2023-07-12 11:10 (saite)
Nesanāks, jo subsidēt lopkopību (kā šobrīd) vai ieguldīt alternatīvās (kā tavā mīļajā laboratorijas gaļā, tostarp) IR politisks lēmums.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-12 11:12 (saite)
Es domāju ka mēs spējam darīt abus, paralēli. Un jā ja es maksāju nodokļus, tad es vēlos lai no maniem nodokļiem subsidēt t.sk. tā ražošanu ko es ēdu, loģiski vai ne?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2023-07-12 13:04 (saite)
Mani vienmēr fascinē šis "ak nē, subsīdijas" arguments. Jā, kāpēc gan, lai valdības, kuru (vismaz pēc vecmodīgās domas) uzdevums ir apkalpot savu tautu, vajadzētu palīdzēt vietējiem pārtikas ražotājiem ražot pārtiku, ar kuru apgādāt tautu un varbūt arī kaut ko no tās pārdotu tālāk, lai kāda kapeika budžetā ietek. Jādara kā Nīderlandē, kur oligarhi uzpērk vietējās valdības, lai tie aizliedz vietējiem ražot pārtiku, tad uzpērk šo zemnieku īpašumus, kuros taisīs kaut kādus savus megabudžeta stroikas (visdrīzāk rentes mājas, jo personīgās jau neviens vairs nevarēs atļauties), bet visu pārtiku ievedīs no autsōrsētām industriālām vergu plantācijām kaut kur Austrumāzijā. Interesanti kurš politiskais lēmums pēc jūs cienītajām domām labāks.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-12 13:23 (saite)
Jā nu ja es maksāju nodokļus tad es par to vēlos pieejamas ribas un šašliku nevis kampaņas ``neapēd zemeslodi`` un uzturēt ``dzīvnieku brīvību`` kurā ir [nupat saskaitīju] 18 (visticamāk) apmaksātu darbinieku [ un vēl 6 ``pilsētā cilvēkiem``] un citus līdzīgus emmm līdzekļu pārdalītājus un apguvējus.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2023-07-12 13:27 (saite)
Tb šitos te par valsts naudu es vēlos precīzi tik pat maz kā luterāņus, katoļus utt. par valsts naudu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2023-07-13 09:35 (saite)
Man šķiet, ka šis ir pilnīga sofistika. Globālās piegādes ķēdes ir tikai pārtikas apstrādes un tirdzniecības tīkls. Tās ir 100% atkarīgas no agrārās lauksaimniecības (lai ko tu ar to būtu domājusi). Nu varbūt ne par 100%, jo var arī Quorn produktus ražot lielās fabrikās, bet tā šobrīd ir minimāla niša.

Lauksaimniecība ir lauksaimniecība, vai tā ir govju ganīšana vai turēšana aplokos. Mūsdienu lauksaimniecība ir daudz efektīvāka, jo tā ir efektīvāka ar tehnoloģijām, augšņu izpēti, ĢMO utml.

Bet govis ar ganībām uztur ļoti daudzās vietās. Pat Anglijā visur ir lauki, kuros ganās govis. Tās gan piebaro ar graudiem, bet tas nemaina būtību, ka ganības ir ļoti daudzās vietās.

Jautājums, par ko ir strīds, ir tas, vai gaļas iegūšana tiešām ir tik ļoti vidi postoša. Man šķiet, ka veģetārieši to ļoti pārspīlē. Jā, tā ir, ka 1 kg gaļas iegūšanai ir vajadzīgi daudz lielāki resursi nekā 1 kg sojas vai graudu izaudzēšanai. Bet ja paskatās uz pilnu ciklu, tad no govs lielākā daļa patērēto resursu atgriežas vidē organiskā mēslojuma veidā. Tikai neliela daļa tiek pārstrādāta par CO2 un CH4 (būtībā govs fizisko aktivitāšu rezultātā). Mēslojums ir labi, un tas nodrošina vairāk dabiskās vides.

Ja 100% būtu vegānu, tad mums būtu jādomā, kā aizpildīt šo organiskā mēslojuma daļu. Var to darīt arī ar augiem, audzēt lupīnu, ko pēc tam nopļauj, kompostē un iear zemē u.tml. Bet tā būtu tāda pati papildu “nelietderīga” zemes izlietošana kā govju ganības.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]extranjero
2023-07-13 10:32 (saite)
Vēl par to mūžamežu izciršanu. Jau sen noskaidrojām, ka o2/CO2 bilance šiem mūžamežiem ir neitrāla. Tie nav planētas plaušas.

Vienīgais arguments varētu būt par vides daudzveidību. Bet tas ne ar ko neatšķiras no Eiropas, kurā ir izcirsti lielākā daļa mežu. Skaidrs, ka mēs kaut ko zaudējam, bet ieguvums ir vēl lielāks – cilvēki paši par sevi ir vislielākais ieguvums.

Iespējams, ka daudzo “aktīvistu” problēma ir tajā, ka viņi nenovērtē cilvēkus, varbūt pat ienīst cilvēci kā tādu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2023-07-13 10:34 (saite)
Nu jā viņiem liekas ka kaut kas kas nav cilvēki ir tik pat vērtīgs vai vērtīgāks par cilvēkiem. Tas tā nav.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?