ctulhu ([info]ctulhu) rakstīja,
@ 2023-07-12 01:09:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
Vegoff
Tātad vēl daži apsvērumi par vegāniem [ne veģetāriešiem bet specifiski vegāniem].

Izskatās ka vegānisms kā izvēle un dzīves veids ir iespējams tālu ne visur, faktiski tikai industriāli attīstītās augsta dzīves līmeņa zemēs kuras ir pievienotas labi funkcionējošiem globālās piegādes tīkliem. Attiecīgi - tā ir izklaide cilvēkiem ar vidējiem līdz augstiem ienākumiem. Tāpēc ka lai arī tehniski to vegānisko ēdienkarti var salasīt tā lai tā ir veselīga, visi nepieciešamie rieksti, pupas, avokado utt. aug galīgi ne visur. Jāpieved.

Ņemsim tādu zemi kā Islande. Zveja un aitkopība. Un pirms atskan vaidi par to kā tie lopi jābaro ar milzu lopbarībām es piezīmēšu ko tās aitas ēd: Zāli. No kalnu nogāzēm. Kur tā aug dabiski pati. Zivis savukārt ēd planktonu vai sīkākas zivis kas arī aug pašas dabiski. Un tagad iedomāsimies kas notiktu ja Islandes iedzīvotāju vairākums vēlētos kļūt par vegāniem. Konteineru kuģu karavānas kuras brauc pāri okeānam kaut kur no Meksikas, Brazīlijas lai šamos pabarotu. Ārkārtīgi ekoloģiski.

Austrālijas stepēs šis pats darbojas ar viņu govīm.

Vai atkal tādas zemes kā Sudāna, Etiopija, Somālija, Alžīra, Lībija. Tur cilvēki vienkārši grib ēst. Nevis `` nujā vot es šito neēdīšu jo dzīvniektiesības``.

Secinājums: Vegānisms tā idejiskajā aspektā ir liels apmāns/ pašapmāns. Tas nekādā veidā nenāk par labu ekosistēmām. Ja pārtikušas valsts laisks iedzīvotājs aiz nav ko darīt sastāda sev exotisku ēdienkarti un skaita carbon footprintus tad viņš varbūt personiski jūtas no tā labāk bet tam nav nekāda sakara ar reālu ekoloģijas un klimata problēmu risināšanu.

https://unherd.com/2022/01/what-vegan-propaganda-ignores/


(Lasīt komentārus) - (Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]extranjero
2023-07-13 09:35 (saite)
Man šķiet, ka šis ir pilnīga sofistika. Globālās piegādes ķēdes ir tikai pārtikas apstrādes un tirdzniecības tīkls. Tās ir 100% atkarīgas no agrārās lauksaimniecības (lai ko tu ar to būtu domājusi). Nu varbūt ne par 100%, jo var arī Quorn produktus ražot lielās fabrikās, bet tā šobrīd ir minimāla niša.

Lauksaimniecība ir lauksaimniecība, vai tā ir govju ganīšana vai turēšana aplokos. Mūsdienu lauksaimniecība ir daudz efektīvāka, jo tā ir efektīvāka ar tehnoloģijām, augšņu izpēti, ĢMO utml.

Bet govis ar ganībām uztur ļoti daudzās vietās. Pat Anglijā visur ir lauki, kuros ganās govis. Tās gan piebaro ar graudiem, bet tas nemaina būtību, ka ganības ir ļoti daudzās vietās.

Jautājums, par ko ir strīds, ir tas, vai gaļas iegūšana tiešām ir tik ļoti vidi postoša. Man šķiet, ka veģetārieši to ļoti pārspīlē. Jā, tā ir, ka 1 kg gaļas iegūšanai ir vajadzīgi daudz lielāki resursi nekā 1 kg sojas vai graudu izaudzēšanai. Bet ja paskatās uz pilnu ciklu, tad no govs lielākā daļa patērēto resursu atgriežas vidē organiskā mēslojuma veidā. Tikai neliela daļa tiek pārstrādāta par CO2 un CH4 (būtībā govs fizisko aktivitāšu rezultātā). Mēslojums ir labi, un tas nodrošina vairāk dabiskās vides.

Ja 100% būtu vegānu, tad mums būtu jādomā, kā aizpildīt šo organiskā mēslojuma daļu. Var to darīt arī ar augiem, audzēt lupīnu, ko pēc tam nopļauj, kompostē un iear zemē u.tml. Bet tā būtu tāda pati papildu “nelietderīga” zemes izlietošana kā govju ganības.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


(Lasīt komentārus) -

Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?