gnidrologs ([info]gnidrologs) rakstīja,
@ 2018-05-03 23:00:00

Previous Entry  Add to memories!  Tell a Friend!  Next Entry
for posterity...
...jo laikam daudziem nepielec

"Tu teici, ka tev ir paņēmiens kā tikt pie patiesības jeb kopainas. "

Nē, es neteicu, bļēg. Tieši tas pats salmu vīrs, ar ko man uzbrula Hederas jaunkundze.
Es teicu, ka Patiesība ir. Tas ir loģiski neapšaubāmi, no tā, ko varam novērot.
Man besī tas, kas cilvēki domā, ka es sevi uzstādu kā kādu visszini tikai tāpēc, ka neesmu relatīvists. Tas ir skumji smieklīgi.


Es neesmu nedz svēts, nedz visszinis un to pat neesmu nekad teicis. Es saku to, ka patiesība ir objektīva un izzināma. Tas ir pretrunā ar lielāko daļu manu aktīvo oponentu pasaules uzskatiem. Ceru, ka esmu skaidri izteicies un nebūs vairs salmu vīru šajā sakrā. Paldies!


(Ierakstīt jaunu komentāru)


[info]axsys
2018-05-03 23:24 (saite)
Man gan radās iespaids, ka tieši apgalvojumam "patiesība ir objektīva un izzināma" mēs tur visi piekritām. Domstarpības sākās pie tēzēm, ka ir kkādi veidi izzināšanai kas nav vecā labā zinātniskā metode.

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-03 23:28 (saite)
Zinātniskā metode postulē, ka patiesība NAV izzināma. Tas ir tās loģiskais follwups. Tur nav nekādu viedokļu. Tas ir instruments ar ko izzināt dabas parādības, ka mainās gan laikā, gan telpā, gan mērogos, gan iespējams mums vēl nezināmās dimensijās. Tā nekad nepieved mūs tuvāk nekam patiesam, tikai jauniem veidiem kā manipulēt ar matēriju.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2018-05-03 23:48 (saite)
Hm, kā definējas patiess?

šas salīdzināsim.

Pa manam `` atbilstošs esamībai`` [jā un ļauj ar to manipulēt, tādā mērā kādā saprasts]

[atceramies - patiesība pastāv => esamība = patiesība]

Gnidrologs ar ``patiess`` domā ko citu?

ko?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-03 23:56 (saite)
hmm

kas

ko?

ko tu jautā?

atpako savu jautājumu

kas Ctulhu prāt ir šis jautājums?

kāpēc Ctu;hu jautā šādu jautājumu?

/parodija (sry, ja neinteresē sabžekts, nav obligāti jāierakstās)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]chrono
2018-05-04 11:27 (saite)
Zinātniskā metode neko tādu nepostulē, tieši otrādāk, tā postulē kā pie patiesības var nokļūt. Vēl vairāk, tā ir pats pagaidām zināmais efektīvākais veids kā nokļūt pie patiesības, parējais ir tikai viedoklis un spekulācijas (piemēram, realitāte kā fraktālis, really?). Protams, vari loģiski pierādīt pretējo.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-04 11:36 (saite)
Zinātnes patiesības operē uz materiālisma doktrīnas bāzes, kas reduktīvi atmet pilnīgi visu, kas nav apčamdāms vai detektējamas ar manometriem-ģermometriem. Tas nenozīmē, ka tā ir bezjēdzīgs, tikai ļoti šauri pielietojams, domēnspecifisks instruments. Zinu, ka tūlīt sekos "bet nekā cita jau nav" šits. Prahaģiļi. Līdz, ko tiek pieminētas fundamentālas cilvēku kultūras sastāvdaļas, kas pastāv ārpus ģermometru domēna, tā dižajiem racionālisitiem ieslēdzas relatīvisms un gaumes lieta. Un pats galvenais, ka jūs visi tā pat ikdienā rīkojaties un spriežat tā it kā piekristu man, nevis saviem abstraktajiem postmodernajiem prātuļojumiem, tikai nepietiek intelektuālā godīguma, lai to atzītu. Kognitīvi disonēt ninče modē. Too deeply entrenched in false ideology(idol), therefore need to double down and cop out.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]chrono
2018-05-04 12:18 (saite)
Fundamentālas cilvēku kultūras sastāvdaļas tāpat var izzināt un izprast (kas arī tiek darīts) ar zinātnisko metodi. Atšķirība ir tikai tajā, ka gravitācijas apraksts ir fundamentāli patiess visur, toties tas vai kādam patīk Bībers vai Bahs tiek saukta par gaumes lietu, jo atšķiras no cilvēka uz cilvēku, lai arī ir objektīvs pamatojums katra individuālajai patikai. Tajā nav nekas abstrakts, tieši otrādāk, abstrakti un nepamatoti ir izdomāt to, ka pastāv "labums", "skaistums" u.c. kategorijas kas ir raksturīgas objektam neatkarīgi no subjekta.

Vienu piemēru kur "mēs" ikdienā rīkojamies un spriežam tā, it kā piekristu Tev.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]ctulhu
2018-05-04 14:00 (saite)
Nu jā

situācijā ar gravitāciju - gravitācijas apraksts ( lauka vienādojumi utt)
situācijā ar mūzikas patikšanu - mūzikas apraksts + paticēja apraksts, sarežģītāk .

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kjiimikjis
2018-05-04 17:59 (saite)
Šitā mūzikas padarīšana atgādināja mūzseno debati audiofīlu starpā - kas labāks, lampu vai pusvadītāju pastiprinātāji.

Un pa lielam, universāls viedoklis ir, ka lampinieki skan labāk, un tā izskaidrojumi ir tīri tehniska štelle.

No kā izriet divi secinājumi:
1) "labāka skaņa" nekorelē ar aparatūras kvalitāti, tieši otrādi - skaņu "patīkamāku" padara ļoti konkrēta veida defekti (1. virstonis noteiktā piejaukumā, cits linearitātes raksturs, utt)
2) doma, ka "skan labāk" ir ļoti plaši pārstāvēta, retais dīvainis ķepurosies pretī, ka solid-state (runājot par salīdzināmām tehnikas vienībām pēc cenas/komplicētības pakāpes) skan labāk. No tā izriet, ka tādam it kā subjektīvam slēdzienam "skan labāk" ir konkrēti iemesli, kas vienlaikus ir pārstāvēti nospiedoša cilvēku vairākuma vidū, un tajā pašā laikā ir fizikāli definējami, bez jebkādas metafiziskas vai ezotēriskas drazas. Tikai minējums, bet pilnīgi iespējams, ka mūzikas jomā darbojas tas pats - universāli par "labām" atzītas skaņu kombinācijas, vai kas tāds.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-05 02:24 (saite)
"Šitā mūzikas padarīšana atgādināja mūzseno debati audiofīlu starpā - kas labāks, lampu vai pusvadītāju pastiprinātāji. "

Atkal izrādi savu neganto stulbumu. Tas nav nekas pat attāli līdzīgs. Tam piekristu par vairums audiofilu, jo zinu pārīti. Viņu fiška ir pavisam cita. Ortognāla mūzikas vai jebkuras citas mākslas izcilībai. Viņu fetišs ir izcils kraftsmenšips. Un jā, dažādas skandas ar dažādiem pastūžiem skan dažādi. Tā tik tiešām ir gaumes lieta, jo nesatur substanci. Laba mūzika būs laba caur jebkuru atskaņojošu aparātu. Slikta, tāpat. Es sāku klausīties mūziku uz veca magnetolas, kur tumbas bija pieslēgtas caur 'mic' štekeri, jo citādi nevarēja. Un es daudz tajā laikā uzzināju par mūziku. Nekas nebūtu citādi, ja man mājās būt bijušas ja šādas skandas.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kjiimikjis
2018-05-05 10:38 (saite)
Es tev jau teicu, tādiem kā tu stulbumu jāmeklē spogulī - tieši šīs pašas nespējas lasīt sakarā. Es nevienā brīdī neteicu, ka laba aparatūra uzlabo sliktu mūziku vai otrādi. Ja neuztvēri, nezinu, nopērc kādu pamatskolas latviešu valodas mācību grāmatu, pamācies teikumu struktūras, ja tur ir problēma.

Es runāju par cilvēku vidū universālām skaņu kombināciju preferencēm. Fizikāli izmērāma lieta, kas nosaka, vai skaņa tiek uzskatīta par "labu".

Vēl kaut ko sakošļāt un ar karotīti iebarot?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-05 12:56 (saite)
Tu kaut ko teici par "skaņu kombinācijām", tā it kā mēs runātu par kaut kādiem kondensatoriem un vadiem Pilnīga redukcionistu draza.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]axsys
2018-05-05 20:08 (saite)
Runājam jau arī, tikai par 'kondensatoriem' un 'vadiem' cilvēku galvās. Redukcionisms uber alles.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-06 02:21 (saite)
Kā primitīva metafora cilvēkiem, kas spējīgi tikai uz rudimentāru abstrakto domāšanu, varbūt. Tiesa, tad ir skaidrojums zīdaiņiem. Pieaugušiem cilvēkiem vajadzētu tomēr saprast vairāk.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]kjiimikjis
2018-05-06 20:13 (saite)
Un tā ir draza, jo? Kārtējais "rītārdi, lel" variants, kur tu vienkārši nepiekrīti, bet, kā parasti, nespēj argumentēt, kādēļ, tāpēc ķeries pie vecās labās fekāliju svaidīšanas, kas būtībā ir vienīgā lieta, kas tev kaut cik padodas?

Mūzika būtībā ir skaņu kombināciju sekvence, patīk tas tev vai nē. Kā reiz caur skaņām tiek nodota tā "informācija", pēc kuras vispār iespējams izvērtēt, kuram spektra "Bahs-Bībers" galam attiecīgais skaņdarbs ir tuvāk - ne jau pēc nošu pieraksta to nosaka, ne? Un vispārīgā gadījumā par skaņām eksistē manis piesauktais piemērs, kur diezgan universāli dažas kombinācijas (noteiktu izmērāmu fizikālu parametru dēļ) tiek uzskatītas par "labākām", nekā citas. Tādēļ izteicu minējumu, ka varbūt pastāv augstākas kārtas, bet joprojām fizikāli aprakstāmi parametri, kas nosaka, kas tiek uzskatīts par "ģeniālu" skaņdarbu.

Tas tīri tā, par skaņdarba tehnisko pusi, abstrahējoties no kulturālā aspekta, kas jau pamatā liek apšaubīt tavus vāvuļojumus - piemēram, fakts, kuru tu spītīgi ignorē, ka retais no tevis nosauktajiem muzikālajiem ģēnijiem par tādu tika uzskatīts viņa dzīves laikā, un gleznotāju vidū "kļuva slavens tikai pēc viņa nāves" ir jau klišeja. Ja reiz ģenialitāte ir tik "absolūta", vai tad to nevajadzētu spēt atpazīt uzreiz, nevis tikai pēc vairākām dekādēm atčohnīties? Jo sevišķi ņemot vērā tevis šad un tad piesaukto agrāko paaudžu "wisdom"?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]gnidrologs
2018-05-05 00:10 (saite)
"toties tas vai kādam patīk Bībers vai Bahs tiek saukta par gaumes lietu, jo atšķiras no cilvēka uz cilvēku, lai arī ir objektīvs pamatojums katra individuālajai patikai"

Aha, jomās, kuras es nesaprotu, patiesības nav un tā māca mans textbooks. Tieši šis arī ir galvenais nominālisma dalbajobizms. Ja es nesaprotu sarežģītu lietu, tad tā lieta nav sarežģīta, vienkārši tupa huiņa, kuru katrs drīkst saprast pa savam un 2+2=5 ir pieņemama versija. Tādus kā tu laikam sauca par filistīņiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]chrono
2018-05-05 01:20 (saite)
Pagaidām gan Tu demonstrē tikai to, ka nesaproti ko es uzrakstīju, bet ko nu tur, ja Tu pat nesaproti ko Tu pats jautā, kad uzdod provokatīvos "kas ir labāks" jautājumus. Uz slikti definētu jautājumu nevar atrast viennozīmīgu atbildi, tas arī viss, nevis tas nozīmē, ka nav tādas lietas kā patiesības. Jautājumā cik ir 2 + 2 nav neviennozīmības, toties kad Tu jautā, kas ir labāks, Bībers vai Bahs, vispirms ir jāsaprot kas tiek domāts ar vārdu "labāks", kas mēdz būt sarežģīti, tamdēļ droši vien gribās izdomāt primitīvas idejas par to, ka ir tāds inherent labums kaut kam, lai nevajadzētu iedziļināties. Ja jautājumu nostādītu, piemēram: "Kas ir labāks, Bībers vai Bahs, kā kritēriju ņemot vērā kurš no šiem abiem izpildītājiem atstāj spēcīgākas subjektīvās sajūtas mūzikā labi izglītotiem cilvēkiem?", tad patiesība šajā gadījumā būtu, ka droši vien jau Bahs, bet es saprotu, ka ir grūti aizdomāties līdz kam tādam, jo ļoti gribās to "labāks" nedefinēt un pieņemt, ka labums ir atomāra īpašība. Un nevajag par filistīņiem, Tu tikai demonstrē, ka nesaproti ko runā to piesaucot.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-05 01:51 (saite)
Es arī protu nodarboties ar sofistiku, bet esmu atmetis. Sorī, nebūšu labs pudeles brālis šinī.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]chrono
2018-05-05 12:14 (saite)
To, ka Tu ar to proti nodarboties var labi redzēt katrā otrajā postā par "patiesību!", arī šajā, jo acīmredzot vienkārši beidzās argumentācija savām no pirksta izzīstajām idejām.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-06 02:18 (saite)
Mana argumentācija ir priekš tā, lai kādam pielektu aptuvenais namjoks, nevis, lai 'pierādītu' lietas. Es nevaru pierādīt, ka Bahs>Bībers un man absolūti nav ne mazākās intereses to darīt, jo cilvēki kam kaut kas tāds jāpierāda ir garīgi atpalikuši.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]chrono
2018-05-06 15:30 (saite)
Tava problēma ir tā, ka Tev liekas, ka esi sapratis ko nozīmē ">" un pieņem, ka citiem ir jādalās Tava nesapratnē, lai arī acīmredzot tik daudz piepūlēt smadzenes Tu neesi centies. Protams, ka pierādīt neko nesanāk tad, jo nav jau ko.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]chrono
2018-05-06 15:34 (saite)
Kas ir labāks, zeķe vai ābols? Esi garīgi atpalicis, ka nezini pareizo atbildi par divām tik ikdienā visiem labi zināmām lietām? Tu nevari uz to atbildēt, jo nav definēts ko nozīmē šajā gadījumā "labāks". Un vari necensties teikt, ka Bībers un Bahs ir vienas kategorijas lietas atšķīrībā no zeķābola, jo arī attiecībā uz tiem vispirms ir jādefinē kas ir "labuma" kritērijs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]kjiimikjis
2018-05-04 15:17 (saite)
Un tava problēma ar jēdzienu "gaumes lieta" ir kāda tieši? "Saturīgākā" šī termina kritika, kuru esi piedāvājis ir, citēju, "lol".

Arī pievienojos vēlmei redzēt kādu piemēru, kur ikdienā spriežu un rīkojos tā, it kā piekristu tev.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-05 00:19 (saite)
Tu nerīkojies relatīvistiski attiecībā pret sevis pieņemtajiem principiem. Pat, ja esi mīkstais, ka tewillo to power, tev tā pat ir kādas diezgan cietas pārliecības. Tu vari spergot, ka tas no tavas pašreflektētās realitātes pieredzes analīzes, bet tas ir bs. NEKO tu neesi analizējis savā dzīve gaitā. Tu vadies no zarnu sajūtas. Un jo vecāks kļūsi, jo vairāk no tās vadīsies, atmetot formālu loģiku, zinātnes pieņēmumus un populāru politiķu teiktajam.
Tu labi zini, ka tur gaumes lieta ir tikai atsevišķos gadījumos. Vairumā pieredzu un no tiem izrietošo secinājumu tev šķiet pašsaprotami. Nu nekļūsi pēkšņi par citu cilvēku ar citiem uzskatiem. Tu nepārtrauksi lamāt Gnidrologu. Tu pats ļoti cietu turies pie savām pozīcijām un nebūt neesi open minded. Tad kā bija ar to "gaumes lietu". Tu ar mani šobrīd strīdies par gaumi?:)

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]chrono
2018-05-05 01:33 (saite)
Īsti neredzu atbildi uz jautājumu. Jo, protams, ikdienā visi rīkojas vadoties bieži no intuīcijas, pieņem daudz ko bez padziļinātas analīzes, cīnās par saviem uzskatiem, lai arī ja tos papētītu dziļāk un godīgāk, saprastu, ka taisnība drīzāk ir otram u.t.t., tas ir skaidrs, jo cilvēks ir biasots dzīvnieks, bet kur ir tieši rīkošanās tā, it kā piekristu Tev? Piekristu kādā tieši no jautājumiem?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]kjiimikjis
2018-05-05 01:39 (saite)
Psc.

Gnidrologs: relatīvisti ir lohi, patiesība ir absolūta!
Gnidrologs, pāris stundas vēlāk: kā man, tā katram cilvēkam ir kaut kāda pārliecība, viņš vadās pēc zarnu izjūtas!
Gnidrologs, citā ierakstā: lohi, viņiem ir tāāāāda kognitīvā disonanse, lol!

Tu esi par stulbu, lai saprastu, ka esi kļuvis pats par savu parodiju, sanāk?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-05 01:49 (saite)
Tu esi par stulbu, lai saprastu pats savu stulbumu.
'Zarnu sajūta' ir tieši tas, kas noteic mūsu izvēles dzīvē. Un ar vecumu tās nez kāpēc kļūst gudrākas, jo ir pieredze, ne tikai jaunībā apgūtais formālais textbook staffs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kjiimikjis
2018-05-05 10:31 (saite)
Aha. Tātad, uzskats, ka absolūtas patiesības nav, ir tikai viedokļi, ir idiotisks, tajā pašā laikā absolūtā patiesība ir tāda, kā katram indivīdam iekšas saka priekšā. Totāli meiko sensu.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-05 12:40 (saite)
Turpini retardot. Iekšu sajūta ir tieši tas, kas ar vecumu ar vien vairāk novienādo izpratni par daudzām lietām. Cilvēki, kas vairāk pieredzējuši, savā starpā atradīs daudz vairāk kopīgas valodas, nekā jauni filazofijas grāmatas pārlasījušies muļķi.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]chrono
2018-05-05 21:05 (saite)
Būtnēm ar līdzīgām sajūtām ilgstoši dzīvojot līdzīgā vidē un līdzīgā kultūrā ar vecumu šķiet daudzas lietas līdzīgi. Kas to būtu domājis. Tam gan arī nav nekāda sakara ar to, ka ikdienā kāds šeit esošais rīkotos tā it kā ticētu Taviem uzskatiem.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-06 02:14 (saite)
"Būtnēm ar līdzīgām sajūtām ilgstoši dzīvojot līdzīgā vidē un līdzīgā kultūrā"

Nē, lašara. Būtnēm jebkurā kultūra ar jebkurām sajūtām un nekad nedzīvojot vienā vidē. Modern people cannot into wisdom. ^^ case in point

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]chrono
2018-05-06 11:30 (saite)
Tavi no pirksta izzīstie apgalvojumi nav wisdom, tāpat kā nespēja neko pamatot no tā ko saki. Pat šis "Cilvēki, kas vairāk pieredzējuši, savā starpā atradīs daudz vairāk kopīgas valodas, nekā jauni filazofijas grāmatas pārlasījušies muļķi." ir vienkārši no pirksta izzīsts apgalvojums, jo es tikpat labi varu apgalvot, jauni, domājoši cilvēki no jebkuras kultūras atradīs vairāk kopīgas valodas nekā savos iefosilizējušies "pieredzējuši cilvēki". Galvenais gan manis teiktajā bija tas, ka būtnes ar līdzīgām smadzenēm nonāk pie līdzīgiem secinājumiem par daudzām lietām, kas ir valīdi pat dažādās kultūrās un vidēs.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]ctulhu
2018-05-06 00:51 (saite)
Jauns perenniālistus salasījies Gnidrologs un daži, emmm, drusku vecāki cilvēki, jā tieši tāda situācija te ir uz sejas :D

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-06 02:15 (saite)
Tev krītiņi beigušies vai nav neviena, kas noslaucītu tev siekalas no mutes un nomainītu pamperus?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais) (Diskusija)


[info]kjiimikjis
2018-05-06 11:36 (saite)
Tavas argumentācijas zenīts.

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]kjiimikjis
2018-05-06 20:16 (saite)
Pat ja tā būtu taisnība (newsflash - nav vis), kāds šitam sakars ar absolūto, universālo patiesību?

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


[info]mansgan
2018-05-03 23:32 (saite)
patiesības nav

(Atbildēt uz šo) (Diskusija)


[info]gnidrologs
2018-05-03 23:40 (saite)
hear hear, that's da truth

(Atbildēt uz šo) (Iepriekšējais)


Neesi iežurnalējies. Iežurnalēties?