Neparedzēta reakcija [entries|archive|friends|userinfo]
kjiimikjis

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Mar. 15th, 2018|09:44 pm]
Ballīte ar ķīmiju turpinās.
Tātad, situācija līdz šim brīdim: Lielbritānijā vairāki cilvēki saindējušies ar kādu vielu, divi no viņiem joprojām kritiskā stāvoklī slimnīcā, un atklāts, ka šī viela ir kāds no t.s. "Novičokiem". Tie ir PSRS 80. gados izstrādāti neiroparalītiskie aģenti, ar domu pārtrumpot tābrīža NATO spējas atklāt un neitralizēt ķīmiskos ierocus. Faktu, ka šāda programma ir bijusi, apliecina 1) bijušo programmas dalībnieku liecības, un 2) liecībām sekojošās (tajā brīdī jau) Krievijas federācijas apsūdzības pret šiem cilvēkiem par valsts noslēpuma izpaušanu.
Nu, varētu likties, ka Krievija ir iespiesta stūrī. Lietotas tikai šai valstij raksturīgas kaujas vielas, kuras, acīmredzot, izplatītas Krievijas ex-spiega, kurš izrādījies dubultaģents, mājās. Krievijas ziņās viens onkulis īsi pēc pēc notikušā klāstījis, cik bīstami būt tēvzemes nodevējam, un ka tādiem Lielbritānijā nav ko meklēt, jo tur traki daudzi "negadījumi" notiekot... Diezgan skaidrs, kurš ir tā kā atbildīgs par pasākumu, un vienīgais veids, kā tas varētu būt vēl acīmredzamāk, būtu oficiāls Krievijas valdības paziņojums ar aptuveno tekstu "да, мы - а чё, бля?".

Ja vien Krievijai būtu kāds pārliecinošs attaisnojums. Tāds, kas nebūtu pielietots līdzšinējās globālajās epizodēs, kurās visiem bijis skaidrs, ka Krievija ir iesaistīta, bet viņi paši ir atzinušies tikai pēdējā brīdī, vai joprojām tēlotu nezinīšus. Nu, tā, kā šamie izpildījās Krimas pasākumā, vai pēc tam Donbasā... Nu, kaut kas pārliecinošāks par nu jau par firmas zīmi kļuvušais "их там нету"...

Un tā, dāmas un kungi, jūsu uzmanībai tiek piedāvāts jaunais produkts! Divreiz ticamāks, divreiz pārliecinošāks, par 500% vairāk "meiko sensu"! Neviens to negaidīja, bet te nu tas ir!
IHTAMŅETU 2.0, jebšu "Krievijai vai PSRS nekad nav bijusi programma, kuras ietvaros radīts "Novičok" aģents!" Viss līdz šim stāstītais ir muļķības, tīra apmelošana, un viennozīmīgas rusofobijas izpausmes! Nekā tāda nav bijis, tas viss ir izdomāts, fantāzija, murgi, ложь, пиздёжь и провокация! Krievijai - šokējosi nepieņemamas metodes, kā vienlaikus atbrīvoties no nevēlamiem indivīdiem un bīdīt savas ārpolitiskās intereses, nosūtot vēstījumu par savu neapturamo ietekmi pat attālinātās pasaules daļās? Da ko jūs! Nekad nav bijis! Visi kopā - Ih! Tam! Ņet! Ih! Tam! Ņet!
/ lāča solo uz balalaikas.
link18 comments|post comment

[Mar. 12th, 2018|11:50 pm]
Iepriekšējā ieraksta sakarā nu ir kāds bišķis skaidrības - lietotā inde esot "Novičoks". Nu, viens no tiem - zem šī nosaukuma ietverta vesela kaudze savienojumu, kas tika izstrādāti PSRS 80. gados. Pasaulei par šādas programmas eksistenci deviņdesmitajos izpļurkstējās kāds attiecīgā institūta darbinieks, un tā kā īsi pēc tam tika tiesāts par valsts noslēpuma izpaušanu, tad ar to pašu arī Krievija būtībā atzina, ka ziņas par ķīmisko ieroču izstrādi ir patiesas.

Informācijas par šiem savienojumiem ir maz - nu, tik, cik nu pāris iesaistītie varēja pastāstīt par visu programmu, bet īsumā, zināms, ka programmas ideja bija radīt jaunas paaudzes bināros (t.i., aktīvā viela veidojas, sajaucot divas izejvielas, kuras katra par sevi ir salīdzinoši nekaitīgas) ķīmiskos ieročus, kas būtu droši ekspluatācijā, un kurus NATO rīcībā esošais aprīkojums nevarētu konstatēt. Šādas tādas struktūras ir tikušas publicētas, un izskatās visai tuvas "klasiskajām" organofosfātu klases indīgajām kaujas vielām, ar to atšķirību, ka viens no aizvietotājiem pie fosfora atoma ir aizvietota formaldoksīma grupa. Varētu iedomāties, ka šis fragments veicina ātrāku iesarbības "nostiprināšanos" - organofosfātu tipa reaģenti, nonākot organismā, saistās ar acetilholīnesterāzi, kura nodrošina nervu signālu nogādi (ieskatam, ko tieši šī dara - no 15. slaida). Tā vienkāršoti, acetilholīns ir viela, kas (cita starpā) no neirona nodod signālu muskuļa šūnai sarauties, tā kontrolējot kustības. Acetilholīnesterāze, savukārt, uzreiz pēc signāla nodošanas acetilholīnu "savāc", lai muskuļu šūnu sagatavotu nākamā signāla saņemšanai. Organofosfātu klases indes sabloķēta, acetilholīnesterāze vairs nepilda šo funkciju, un muskuļu šūnas paliek iepriekšējā, saspringtajā stāvoklī, jo nav, kas izvāc signālvielu, kura liek muskulim sarauties. Nāve iestājas, kad šis process skar sirdi un elpošanu nodrošinošos muskuļaudus, tos paralizējot. Principā, pastāv pretinde, kas spēj organofosfāta fragmentu nošķelt no acetilholīnesterāzes aktīvā centra, un atjaunot tās funkciju. Maza problēma - šī pretinde jālieto pēc iespējas ātrāk, jo papildus acīmredzamajiem iemesliem, piesaistītais organofosfāta fragments palēnām reaģē tālāk, izveidojot stabilu savienojumu, kuru vairs atgriezt sākotnējā, funkcionālajā stāvoklī nav iespējams. Dažas indīgās kaujas vielas šo stāvokli sasniedz ātrāk, un domājams, ka "novičoki" šajā ziņā ir soli priekšā iepriekš zināmajām vielām.
Tāpat arī no struktūras var noprast, ka šie savienojumi ir visnotaļ nepolāri, attiecīgi, itin labprāt lien iekšā CNS, kur pretinde nespēj nonākt. Tas nodrošina paliekošas sekas arī gadījumos, kad devas ir mazākas par nāvējošo. Praktiskie pierādījumi šim gan reducējas uz vienu incidentu šo savienojumu pētniecības laikā. Kā redzams, pat tūlītēja šņabja iepļaušana (acīmredzot, pirmās palīdzības obligāta komponente PSRS laikā) neko nespēja saglābt.

Tā kā, prognozes čābīgas. Pat neņemot vērā politiskās implikācijas, un domājot tikai par cietušo veselību, situācija izskatās visai drūma. Neko darīt, tad jau redzēs, kā notikumi attīstīsies.
link7 comments|post comment

Ķīmija atkal ziņās [Mar. 12th, 2018|01:09 am]
Pasaules ziņās nu jau kādu brītiņu lasāms par Krievijas/Lielbritānijas dubultaģentu, kuram sanācis nonākt slimnīcā kritiskā stāvoklī pēc saindēšanās. Ņemot vērā kontekstu, kā arī dažus komentārus, jautājums par to, kas varētu būt vainojams šajā gadījumā, ir aptuveni tikpat sarežģīts, kā jautājums, kurš būs nākamais Krievijas prezidents. Protams, nav iespējams droši zināt atbildi, bet kad tā parādīsies atklātībā, pārsteigums nebūs sevišķi populāra reakcija, manuprāt.

Man personīgi interesantākais jautājums šajā visā pasākumā ir - ar ko tad šamais saindēts?
No dzirdētā:
- Tiek apgalvots, ka attiecīgais savienojums ir identificēts (ja taisnība, tad tā ir zināma manta, nevis kaut kāds custom-made variants, kura identifikācija prasītu ļoti ilgu laiku, ja vispār izrādītos iespējama)
- Cietis ne tikai Skripaļs un viņa meita (domājamie indēšanas mērķi), bet hospitalizēts arī viens policists, kurš apmeklējis viņu māju. Vēl divi policisti cietuši, taču ne tik nopietni, un vairāki ārkārtas dienesta darbinieki pārbaudīti (taču nav precīzu ziņu par simptomiem). Vedina domāt par kaut kādu +/- vidē paliekošu indi, pie kam tādu, kuras uzņemšanai nav obligāti iedzert saindētu tēju vai tamlīdzīgi.
- Apgalvots, ka inde esot "ļoti reta", un nav ne VX, ne zarīns. Abi nosauktie ir organofosfāti, un reportētie simptomi it kā atbilst, taču - organofosfāti parasti savu lietu nodara ātrāk. Tā kā visi iesaistītie vēl ir dzīvi, tad ir runa vai nu par ko citu, vai par ne sevišķi efektīvu organofosfātu nogādi līdz upuriem. Pēdējais variants liekas diezgan ticams, jo ir precedents, kur ar veseliem pieciem litriem zarīna tika nogalināti 12 cilvēki (ar to daudzumu teorētiski pietiktu pāris desmitiem tūkstošu).

Tad nu, mans minējums - kāds eksotiskāks organofosfāts. Kaut kas no t.s. V sērijas, un iemesli, kādēļ pasākums nav nobeidzis upurus, varētu būt tikai divi. Pirmais - reāla kļūme, kuras rezultātā nav nodrošināta letālā deva, un otrais - apzināta subletālās devas lietošana, lai 1) nodrošinātu pēc iespējas mazāku nesaistīto upuru skaitu, un 2) panāktu iebiedēšanas efektu šā vai tā. Abi varianti diezgan varbūtīgi. Tad jau redzēs, kā notikumi attīstīsies.
link10 comments|post comment

Par svarīgo [Feb. 21st, 2018|11:49 pm]
Piemājas Elvi šodien bija nopērkami milzonīgi čili pipari.

Bija - jo es nopirku visus. :)
link2 comments|post comment

Par aktualitātēm [Feb. 21st, 2018|10:17 pm]
Vakar ziņās: Rimšēviču esot draudējuši nošaut.

Šodien ziņās: Atis Slakteris paziņo, ka viņu draudējuši nogalināt.

Vai redzams sākums jaunam, savdabīgam Latvijas #metoo?
link2 comments|post comment

[Feb. 21st, 2018|12:00 am]
Pēdējais laiks - iesēju kaut kādus asos piparus. Cerams, ka halapenjo, bet drošs neesmu. Piezīme sev - turpmāk marķēt paša vāktās sēklas.
link1 comment|post comment

Dienas prieciņš [Feb. 9th, 2018|01:22 am]
Ilgstoši ķīmiķojoties, neizbēgami tiek iegūtas visvisādas vielas - dažas noderīgas, citas potenciāli noderīgas, par citām nav ne jausmas, noderēs vai arī nē, taču mest ārā arī žēl - jebkurā gadījumā, vietu tās aizņem. Eventuāli aktuāls kļūst ilgtermiņa uzglabāšanas jautājums.

Optimāli, vielas var sabērt nelielās, cieši aizkorķējamās pudelītēs, kuru tilpums, iespēju robežās, nav daudz lielāks par vielas aizņemto. Plusi šim variantam: Pudelīšu aizņemtā vieta ir pēc iespējas lietderīgi izmantota, tā kā tās ir cieši noslēgtas, vielas neizbirst, un atmosfēras ietekmē arī īpaši nebojājas (ir izņēmumi, protams, bet tas jau tā), turklāt uz pudelītēm var uzlīmēt etiķetes, lai arī pēc nezin cik gadiem būtu skaidrs, kas tur iekšā glabājas. Mīnusi - nu, būtībā, nekādi, ja nu vienīgi problēma attiecīgajai vielai atrast piemērota izmēra pudelīti (vai arī pudelīte atrodas, bet nav tāda izmēra korķa, kas gan arī nav pasaules gals akurāt).

Manāmi sliktāks variants - glabāt vielas Petri trauciņos. Plusi... Jāiegulda minimāla piepūle - ja viela neņem ļaunā atrašanos saskarē ar atmosfēru, tad novietošana šādā trauciņā ir vienkāršākais variants, kā ļaut lēnām iztvaikot jebkādām tās sintēzē lietoto šķīdinātāju paliekām, un, kad šis process ir galā, trauciņam var uzlikt vāciņu, uz vāciņa ar marķieri uzrakstīt, kas tur iekšā, un ar paveikta darba apziņu atstāt vielu likteņa varā. Mīnusi - šie trauciņi aizņem salīdzinoši daudz vietas, jo tiem ir vairāki standarta izmēri. Tie nav hermētiski noslēdzami, tā kā kaprīzākām vielām šāds uzglabāšanas variants nebūs īsti piemērots. Ja nu gadās šādu trauciņu apgāzt, viela izbirst laukā, un tad vai nu izbirusī daļa jānoraksta zaudējumos, vai jātērē laiks tās vākšanai un attīrīšanai no apkārtējās vides putekļiem. Turklāt parasti tomēr nav pieejams neierobežots skaits šādu trauciņu, un tad vai nu sanāk izvēlēties absolūti nepiemērota izmēra trauku (apmēram kā litra burkā glabāt dažas ēdamkarotes miltu), vai arī dalīt vielu pa nezin cik maza izmēra trauciņiem. Tos arī ir grūti sakrāmēt tik kompakti, kā pudelītes. Vienvārdsakot, sūdīgs variants.

Bet var iet arī tālāk. Var izdomāt uzglabāt vielas no plāna papīra salocītās primitīvās kastītēs. Un otru tādu tizlu kastīti uzlikt virsū. Uz virsējās var pat uzrakstīt, kas tur iekšā glabājas. Šoreiz gan sākšu ar mīnusiem. Pirmkārt jau, tas ir papīra trauciņš, pie kam ne sevišķi izturīgs. Ja gadās tādu saplacināt, viela ir vējā. Izgāzt vielu ir elementāri, jo pats "trauciņš" ir ar niecīgu masu, un vāciņš nav ne mazākajā mērā pieguļošs. Pietiek ar mazāko gaisa plūsmu, lai vāciņš aizlidotu - un ja līdzās atrodas vairākas vielas, kas ir glabātas šādā veidā, tad pēc tam var ilgi un dikti minēt, kurš "vāciņš" bija kuram "trauciņam". Papīrs, atšķirībā no stikla, nav sevišķi ķīmiski inerts, tā kā gadās, ka vielas to saēd, vai tajā iesūcas. Par hermētiskumu, saprotams, nav ne runas. Nu, un ja ciemos atnāk paģirains elektriķis ar tendenci regulāri smagi nopūsties, tad pa gaisu lido ne tikai vāciņi, bet visi tie sūda papīri uzreiz, komplektā ar tajos sabērtajām vielām. Vietas šāds variants arī aizņem nenormāli daudz, jo vairākos slāņos likt šādus "trauciņus" nav variants, katrs slānis jāliek savā kastē, kāda nu ir pa rokai. Respektīvi, sūdīgāku variantu, atskaitot pilnīgi absurdus, es nespēju iedomāties. Šo pašu arī nebūtu spējis iedomāties, ja nebūtu sanācis tādu novērot dzīvē.

Bet ir arī plusi. Nu, vismaz viens. Redz, ja no darba aizgājis kolēģis atstāj kolekciju ar šādi uzglabātām vielām, un rodas vajadzība atbrīvot telpu, tad ir ļoti viegli - gan emocionāli, gan fiziski - visu to kaudzi sagāzt vienā lielā utilizācijai paredzētā traukā, un ķerties klāt svarīgākām lietām, bez visām šķirošanām, taras mazgāšanām un pārreģistrācijām. Vismaz tas.
link6 comments|post comment

Par lietām, kas uzgāja gaisā (labā nozīmē) [Feb. 7th, 2018|07:47 pm]
link3 comments|post comment

[Jan. 1st, 2018|01:44 am]
Apsveicu ar vēl vienu riņķi apkārt zvaigznei!
link1 comment|post comment

Mēs esam ne tikai ateisti [Dec. 30th, 2017|09:59 pm]
Komunistiskā terora upuru piemiņas dienas eglīte

Mātes dienas ugunskuri

Tēva dienas sišanās ar olām

Latvijas Republikas de jure pasludināšanas gadadienas zaķis

Lāčplēša dienas siers

Ziemassvētku ķirbja grebšana

Helovīna armijas parāde
link2 comments|post comment

[Dec. 27th, 2017|12:58 am]
21. gadsimts, dāmas un kungi, bet šī joprojām ir problēma.

Ko darīt? Viens risinājums būtu - attiecīgajiem "gaišreģiem" likt atbildēt par saviem pakalpojumiem, t.i., apmaksāt visu iesaistīto dienestu darbu, kuri pārbauda viņu "pareģojumus". Neesi pārliecināts, ka zini, kur pazudušais atrodas? Turi knābi ciet. Tik vienkārši.

Un tā visiem lāstu noņēmējiem, veiksmes piebūrējiem un tamlīdzīgiem mēsliem varētu likt finansiāli atbildēt par viņu muldēšanu. Ātri vien atbirtu visi krāpnieki, un paliktu tikai tie, kuriem patiešām liekas, ka viņiem piemīt tamlīdzīgas spējas. Un to gadījumā jau darbs būtu citiem dienestiem.
link35 comments|post comment

[Dec. 25th, 2017|04:57 pm]
Sen atpakaļ The Simpsons bija sērija, kurā policijas šefs izdomāja visādiem nenotvertiem noziedzniekiem izsūtīt ziņu, ka šie ir laimējuši motorlaivu, un lai tik nāk pakaļ balvai uz policijas iecirkni. Tur tos, kuri bija izdomājuši šai ziņai atsaukties, protams, saņēma ciet. Multenē, protams, bija tik stulbi ļautiņi, kuri atvilkās arī. Vai tamlīdzīgi triki nostrādātu arī realitātē? Dienvidjorkšīras policijas pieredze liecina, ka jā.
linkpost comment

[Dec. 16th, 2017|03:21 pm]
Šim gan prasītos sagaidīt oficiālu apstiprinājumu, bet - izskatās, ka ASV alternatīvajiem faktiem pievienojas arī alternatīvie termini.

Policy analysts at the Centers for Disease Control and Prevention in Atlanta were told of the list of forbidden words at a meeting Thursday with senior CDC officials who oversee the budget, according to an analyst who took part in the 90-minute briefing. The forbidden words are “vulnerable,” “entitlement,” “diversity,” “transgender,” “fetus,” “evidence-based” and “science-based.”

In some instances, the analysts were given alternative phrases. Instead of “science-based” or “evidence-based,” the suggested phrase is “CDC bases its recommendations on science in consideration with community standards and wishes,” the person said. In other cases, no replacement words were immediately offered.
linkpost comment

Kā laiki mainās... [Dec. 10th, 2017|06:30 pm]
2017. gada februāris.

Krievijas Zinātņu akadēmija atzīst, ka homeopātija uzskatāma par pseidozinātni, un tā nedarbojas.

2017. gada decembris.

Krievijas Zinātņu akadēmijas biedri aicina Veselības ministriju atzīt jaunu ārstniecības līdzekļu klasi - "relīz-aktīvos" preparātus.
Šie preparāti balstās uz efektu, kura būtība ir tāda: pakāpeniski samazinot kāda preparāta koncentrāciju, tā iedarbība kādā brīdī piepeši pieaug. Kā viens Krievijas ZA korespondetājloceklis apgalvo, viela pārejot "jaunā formā", kuras iedarbībai vairs nav svarīgi, vai šķīdumā vispār ir palikusi kaut viena oriģinālā preparāta molekula.

Varētu padomāt - tā pati homeopātija vien ir, ko tad nu šie tā par 180 grādiem mainījuši kursu? Izrādās, ir tomēr viena īpatnība, kas šo metodi atšķir no homeopātijas, un padara par labu, efektīvu, atbalstāmu, un nepavisam ne no dirsas izvilktu Hānemaņa murgojumu remiksu:

"Участники конференции подробно обсудили открытие релиз-активных препаратов, механизм их действия, а также результаты клинического применения в таких областях медицины, как гастроэнтерология, неврология, урология, эндокринология, пульмонология и лечение инфекций. Практически все выступающие отметили важность того, что данное открытие — отечественная разработка."

Domājams, ka arī Latvija varētu mācīties no piemēra, un medicīnas jomā likt nacionālo lepnumu augstākā plauktiņā par zinātnisko pierādījumu esamību. Oh, wait...
link17 comments|post comment

[Nov. 22nd, 2017|10:07 am]
Bļenah, stulbā mugura.
Sāp, maita, un neļauj jēdzīgi izgulēties, jo iesāpas ik reizi, kad pa miegam grozos - un to es daru bieži.
Bet nu, vismaz paliek labāk, laikam jau. Šorīt zeķes uzvilkt bija vienkārši mēreni sarežģīta procedūra, vakar tas pie manas ierobežotās lokanības vilka uz akrobātiska trika statusu.
link8 comments|post comment

[Nov. 14th, 2017|01:07 pm]
Nekā jauna šajā pasaulē - iegūstamajai vielai, kā teikts literatūrā, ir "viegla, raksturīga smaka".

Protams, ka realitātē smaka ir tāda, kas varētu būt "raksturīga" arī piedirstam un aizdedzinātam gumijas zābakam, un par vieglu to nekā nenosaukt.
link6 comments|post comment

Cilvēcīgā tipoloģija [Nov. 11th, 2017|08:11 pm]
Vispār, interesanti, ka katram cilvēkam atrodas brīži, kas viņam pašam dzīvē liekas tādi zīmīgi un apcerami. Interesanti tādēļ, ka citi cilvēki, tādus pašus brīžus piedzīvojuši, par to ne mirkļa neaizdomātos, un aizietu tālāk savas dzīves ceļos, pretī tādiem brīžiem, par kuriem paredzēts ne mirkli neaizdomāties vēl citiem. Bet vēl jo interesantāk ir tad, kad šādi brīži liekas tikpat, un tādā pašā veidā, zīmīgi kādā šaurā jomā līdzīgi domājošiem cilvekiem, kuri nav pazīstami ārpus šīs jomas.

Tas cilvēks nomira kaut kad nesen. Viņa darba telpā nekas neliecināja par iemeslu, kādēļ viņa krājumi atstāti maitu liju ziņā; šis visnotaļ paredzamais un populārais mirstības cēlonis ka fakts saglabājies vien vietējo runās, un neviena pati tukšās taras vienība nav tam palikusi par pieminekli. Diez vai tas brīdis bija gaidītāks par jebkuru citu brīdi - nekas no palikušajām mantām neliecināja par jebkādu nākotnes plānošanu. Bet, saprotams, ne jau par to.

Telpu pārvandot, tika atrastas daudzas un dažādas lietas, un tostarp gūts aptuvens ieskats nelaiķa izpratnē par kārtību. Lūk, atvilktne, kura veltīta skrūvēm. Gana daudzas - tāda izmēra, ka grūti būs atrast, kur tādu ieskrūvēt, bet ja nu. Tajā atvilktnē - drošinātāji. Un kastes ar drošinātājiem. Vienā no kastēm ar drošinātājiem atradās mazāka kaste. Mazākajā kastē bija drošinātāji. No mūsdienu skatupunkta - pilnīgi mēsli. Krāmējot šo kasti atpakaļ atvilktnē, no kuras to izvilku, centos atcerēties, kura bija pēdējā iekārta, ar kuru esmu saskāries, kurai būtu piemontējama šāda tipa drošinātāju ligzda. Atmiņa nevienu īsti pilnu lozi neizvilka; visas tamlīdzīgās iekārtas bija tādas, kuras es reiz esmu izjaucis, izlodējis, un to komponentus salicis pa kastītēm.

Kastītes pazemē nonākušajam kungam gan atradās smukākas, nekā tās, kurās nonāca mani savāktie komponenti. Atradās arī neglītākas, protams - mikroshēmām paredzētajās kastītēs tak nekraus kondensatorus, tiem paredzētas klasiskās margarīna kārbiņas. Tas būtu sarkastiski teikts, ja man pašam tepat uz plaukta nebūtu atrodama tādu kārbiņu kolekcija. Vainīgs, par vēlu piedzimu, nepaspēju sakrāt sērkociņu kastītes, kas reiz bija gan ietilpīgākas, gan no jēdzīgāka materiāla, līdz ar to krietni piemērotākas detaļu "skapīšiem".

Paralēli rūpīgi krātajām detaļām kastītēs, lielu daļu nelaiķim piederējušo telpu aizpildīja krāmi pat pēc manas saprašanas. Es spēju saprast vēlmi saglabāt padomju laika rokas videokameru, un mani pietiekami fascinē dažādas relikvijas, lai es pats pievāktu vienu no kabatas formāta radiouztvērējiem, kuriem virsū rakstīts tranzistoru skaits - par spīti tam, ka šim aparātam pieejamajās frekvencēs vairs nekas netiek raidīts. Es varētu paplašināt tā frekvenču diapazonu, protams. Es varētu atrast aparātu ar vairākiem tranzistoriem, lielāku jaudu, energoefektīvāku, modernāku, utt. Bet tāds aparāts vairs nav nekas īpašs. Lūk, nemodificēts un strādājošs aparāts no tā laikmeta - tas jau ir kaut kas. Muzeja eksponāts, relikvija, curiosity... Lai būtu. Pievācu, un ja nestrādās, atdzīvināšu. Lai ir. Būšanas pēc.

Un šajā brīdī man arī atnāk atskārsme, ka varbūt nelaiķis daļu no savām mantām glabājis šādā "lai ir" režīmā. Tas ir mazliet baisi, jāatzīst. Es atradu vairākas kastes ar elektrolītiskajiem kondensatoriem. Vairums - mana vecuma. Kas nozīmē tikai to, ka šie bijuši norakstāmi jau pirms gadiem 15 kā minimums. Šī informācija nav nekāds noslēpums, un gan jau šim elektroniski advancētajam kungam tā bijusi zināma, bet - šī kastīte ir pieglabāta. Kopā ar citām analoģiskām. Un rokoties tām cauri, es aizdomājos, kā pašam uztvert savas germānija tranzistoru kārbas, kurās esošie elementi nekad netiks tā pilnīgi nopietni iekļauti nevienā shēmā. Bet žēl taču mest ārā. Un, acīmredzot, kaut kādā brīdī kļūst žēl arī mest ārā vecus telefonus, kustību sensorus, videomagnetofonus, vienreizējās lietošanas fotoaparātus, padomju laika datortehnikas atsevišķus moduļus un zobārstniecības tehnikas fragmentus.

Un man arī ir lietas, kuras, ja tā padomā, netiek lietotas jau nezin cik sen. Bet ārā mest žēl. Atkal jau, interesanti, kā šī nepazīstamā elektroniķa gadījumā ir tik viegli pateikt "ha, nu kāpēc glabāt šitādus krāmus", tajā pašā laikā savā darbnīcā pieņemot, ka "nu, bet ja nu noder, paglabāšu". Un, kad atdošu galus, tad atdošu arī tādu pašu materiālu pārdomām nākamajām paaudzēm.

Tiesa, vienā vārdā raksturojot šo pagrabu iekārtojumu, jāsaka - bardaks pat priekš maniem standartiem. Saglabātas tādas mantas, kurām bija vieta miskastē ap to laiku, kad man bija vieta pirmajā klasē. Bet saglabātas tomēr. Nezināmu iemeslu pēc. Un, lai gan daļai man piederošo mantu neviens cits bez manis potenciālo pielietojumu iedomāties nespēj, gluži līdz hoardinga līmenim es nepavelku. Un negribētu. Tādēļ šeit ļoti vietā tas, ko reiz teicis [info]katodstars:
"Man nav ne jausmas ko es darīšu un kāds būšu pēc gadiem 30 vai 40. Es pat īsti nezinu tā skaidri ko es gribētu darīt un vai nebūšu jau pārstrādāts vispasaules bioreaktorā. Bet es aizvien skaidrāk apzinos kāds es negribu būt. Un lai gan es šajā ex-computing-radiopunk kloākā atradu šo to savai aukstajai sirdij tīkamu, tomēr šī apziņa varētu būt vērtīgākais tur iegūtais."
link13 comments|post comment

Sātaniskā konditoreja [Nov. 10th, 2017|11:27 pm]
Uz kādas Latvijā ražotas kūkas pircēja atklājusi dīvainas zīmes. Sieviete apgalvo, ka tā ir rūnu formula, kura var radīt bīstamību, vēsta raidījums "Bez Tabu".

Tiek ziņots, ka rūnas nav redzamas kūkas ārpusē. Raidījuma skatītāja ir pārliecināta, ka šādas rūnas var programmēt cilvēku arī pret viņa gribu un ka ražotājam obligāti būtu jānorāda par konditorejas izstrādājuma apstrādāšanu ar rūnu maģiju.


21. gadsimts, dāmas un kungi.
link28 comments|post comment

[Nov. 7th, 2017|11:36 am]
Jau kādu laiku manā laboratorijā notiek remonts. Pagaidām īpaši novērtēt rezultātus nevaru - ir apmestas un nokrāsotas sienas, un ielieta jauna grīda, tāpēc tajā tukšajā telpā gandrīz nav, ko vērtēt.

Par spīti tam, vienu potenciālu problēmu jau atradu. Telpas interjers šobrīd sastāv vienīgi no gaismas slēdža un pilnīga jaunieveduma - lielas, sarkanas pogas. Ņemot vērā pēdējā laikā pastiprināti pievērsto uzmanību visādiem drošības jautājumiem, pieļauju, ka tā ir trauksmes poga, kaut kādiem čp gadījumiem. Galu galā, liela, sarkana poga nekad nenozīmē kaut ko labu.
Nu, un ja tā poga ieslēdz trauksmes sirēnas vai ko tādu, tad es sagaidu vienu pamatīgu problēmu telpas dizaina dēļ. Proti, pēc kaut kādiem standartiem gaismas slēdzis ir novietots apmēram vidukļa augstumā. Agrāk šis slēdzis bija citur. Augstāk. Precīzi tur, kur šobrīd ir iepriekšminētā sarkanā poga.

Attiecīgi, ja samiegojies cilvēks no rīta ienāk laboratorijā un ar gadiem ierastu un ietrenētu kustību spiež gaismas slēdzi... Var gadīties, ka mācību trauksme kļūs par ierastu ikrīta parādību.
link8 comments|post comment

Spams [Oct. 27th, 2017|10:44 am]
Saņēmu spamu no kaut kāda online iepazīšanās/booty call servisa, cik var saprast.

Ar ko esmu nopelnījis šamo interesi, nepateikšu. Iepazīšanās onlainā nav manu nodarbju top 10, top 20, vai top vispār. Viena tāda iepazīšanās, ja tā padomā, manā kontā ir, bet 1) pirms 7 gadiem, 2) ne specifiski šai nodarbei veltītā portālā, 3) nebiju iniciators, un 4) nevarēju iedomāties, cik lieliski tas izvērtīsies eventuāli (pretstatā tam, ko vedina domāt tie daudzie abadcaseofthedates.com stāsti, kas sākušies ar iepazīšanos tīmekļvidē). Attiecīgi, targeted advertising is waaaaaay off target. Bet nu, tas jau tā.

Konkrētā vēstījuma saturs ir automātiski tulkots, un tāpēc arī automātiski kuriozs. Dāma, kura it kā ir atsūtījusi, jāteic, priekš šāda tipa spama ārkārtīgi piedienīgu bildi (bildē viņai ir krekliņš, kurš ir tik īss, ka redzams vēders - un viņa tā apakšdaļu velk UZ LEJU, lai kaut cik piesegtos, laikam jau), esot "mātīte, 23". Tāpat arī tādi latviešu valodas smalkumi kā locījumi, tulkošanas algoritmiem, acīmredzot, nav bijuši sagremojami.

Bet, kā jau kādu laiku spamā pieņemts, tiek piemeklēti latviešu vārdi. Saprotama lieta - ja mani aicina paskatīties šo vienkāršo triku, kuru atklāja Džons, kā rezultātā ārsti viņu ienīst, tad nav interesanti. Nu mazums, ko kāds Džons spēj izdarīt, šamo tak ir vesela čupa, un ārzemju mediķus un viņu antipātiju cēloņus es nedz spēju, nedz vēlos saprast. Bet Jānis - lūk, Jānis ir kārtīgs latvju vecis. Ņēmis un izpildījis vienkāršu triku - kas to lai zina, varbūt pat kādu no tiem, par kuriem vēl vakar lasīju Tvnetā, un kurš ar garantiju tiks iekļauts fantastiskajā Facebook lapā "vīrietim neveicas". Un turklāt šajā procesā sakasījies ar tiem mūsmāju veselības aprūpes sistēmas darboņiem, kas gan jau to vien bija pelnījuši (izspiedēji, indētāji, šarlatāni, [ievieto savu lielāko sāpi, kuru tev kādreiz dakteris nodarījis])! Jāuzklikšķina tak! Galīgi vīlies nebūšu, pat ja vienkāršais triks izrādīsies poliklīnikas reģistratūras pievemšana.

Nu jā, un tā mātīte 23, no kuras es saņēma jaunas ziņas, un kura es patīk, ir - Zinaīda.

Briesmīgi. Vienkārši briesmīgi. Zinaīda tā neizskatās! Zinaīda jau piedzimst veca, ar brillēm, nicinošu skatienu, un bibliotēkā. Vai arī pie kāpņu telpas, uz soliņa, stāstot Mudītei briesmu stāstus par Oļegu, kurš apvilcis rudens jaku, un tālab laikam ir narkomāns. Dažkārt vāaaaaaarbūt viņa cep pīrāgus mazbērniem, bet nu tas ir izņēmums. Un tad vēl reiz bija tā Zinaīda, kura man dikti palīdzēja, ļaujot uz viņas "vai tu dzirdi, vai tu mani/skan jau Ziemassvētku zvani" izbraukt cauri visām Ziemassvētku laikam tuvākajām pamatskolas laika literatūras stundām. Un arī viņa bildēs izskatās gana skarba.

Tā kā, jūsmojiet, neoludīti, AI sacelšanās vēl nav reāla iespēja. Galu galā, lai izkalkulētu, ka "hmmm, vajag kādu seksīgu sievietes vārdu, o, Zinaīda derēs", vienīgais attaisnojums varētu būt tas, ka datu bāzē vienīgie konkurenti bija Ķērsta, Klementīne, Kaija (nav jau it kā ne vainas vārdam, bet nu tie putni ir vienkārši spārnoti sūda gabali, tāpēc tā), Pautgrieze un Kucēnspārde. Ja nē, tad šī algoritma pašā saknē ir ierakstīta brutāla nekompetence.
link3 comments|post comment

navigation
[ viewing | most recent entries ]
[ go | earlier ]