Neparedzēta reakcija [entries|archive|friends|userinfo]
kjiimikjis

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Jun. 1st, 2018|01:17 am]
Gadās, ka istabā pa logu ielido vabole. Nu, parasti cilvēki tādas evakuē. Ja nesanāk, mēģina vēlreiz. Pēc trešās/ceturtās reizes laikam ir pienācis laiks teikt, iespējams, čokālākā vietējā dīdžeja Gato Negro vārdiem, "fak hos".

Tātad, mums uz skapja (iespējams) dzīvo vabole, un viņu sauc Teodors - gluži kā jaunā biroju māja Teikā. Viņa hobiji ir randomā lidot, parasti vakaros, un tusēties zem grīdlīstēm. Ja Teodors rīt mūs pagodinās ar savu klātbūtni, piedāvāsim viņam desu.
link1 comment|post comment

Laputu sāga turpinās [May. 30th, 2018|08:49 pm]
Tātad, pirms neilga laiciņa sūdzējos par vecās problēmas ar laputīm kārtējo aktualizēšanos.

Biju lielāko šamo masu ar ūdeni noskalojis nost, un pārpalikušās mēģināju genocidēt ar atšķaidītu cukurūdeni. It kā populārs līdzeklis, doma tāda, ka laputis tajā cukurā salīp, šīm aizdambējas arī visas poras, un tad nu viņas nespēj pārvietoties un nosmok. Pēc kāda laika atliek noskalot līķus un cukura paliekas no auga, un lieta darīta. Metodes pluss: pašam augam visnotaļ nekaitīgs pasākums, ja pārāk ilgi neatstāj lapas nocukurotas (augam arī ta elpot vajag), un nekādi nesabojā produkciju, ja augs pēc tam jāēd. Mīnuss: vismaz manā izpildījumā, īpaši labi nestrādāja. Kaut kādu daļu sīko, zaļo draņķu piebeigt izdevās, bet ne pietiekami, lai uzskatītu problēmu par atrisinātu.

Par laimi, vakar darbā uz žalūzijām pamanīju mārīti - visnotaļ jaudīgu laputu dabisko ienaidnieku. Protams, adoptēju, mājās izlaidu uz cietušās veģetācijas, un ar prieku noskatījos, kā šī bez īpašiem iebildumiem pret dzīvesvietas maiņu metas virsū laputīm.

Bija gan šaubas, cik efektīvs būs šis pasākums - augs ir izaudzis visai liels, laputu daudz, bet mārīte tikai viena, un ej nu sazini, cik šī spēj norīt. Šovakar pārnācis mājās, secināju, ka mārīte šo problēmu ir izdomājusi atrisināt manā vietā - uz vienas no lapām atradu kaut kādas oliņas, pēc internetā sameklētajām bildēm noskaidroju, ka man drīz būs mārītes kāpuri, kuri ir tikpat, ja ne vēl vairāk kāri uz laputīm, un bez iespējas pēkšņi izdomāt aizlidot nezināmā virzienā. Nu tik jāgaida tālākā notikumu attīstība, bet atļaušos prognozēt, ka laputīm vairs nav ne mazāko izredžu.
link9 comments|post comment

'Tis the season, bļe. [May. 24th, 2018|10:35 pm]
Mnjāaaaa... Acīmredzot, atkal pienācis TAS laiks, kad jāķeras pie vecā hobija - laputu genocīda. Labi, ka tās zaļās maitas iekārojušas tikai vienu čili stādu, un uz otra tikai dažas knapi paspējušas pārvākties. Problēma tāda, ka šamās jāiznīdē visas - tām radībām pārošanās šajā sezonā nafig nav vajadzība, jamās sīkos dzemdē (!) tāpat vien. Un visi sīkie ir mātītes, kas paaugoties, procesu var atkārtot. Ja kaut viena paliek, pēc kāda laika atkal jāķeras pie nīdēšanas. Mļe.
link11 comments|post comment

[May. 8th, 2018|02:39 pm]
Esmu pieredzējis pietiekami daudzveidīgas smakas darbā, lai ar tām būtu ārkārtīgi grūti mani pārsteigt. Bet nu, var jau mēģināt ar smakas avotu. Un tā, man šodien neciešami smird darba stcionārais telefons.
link8 comments|post comment

[May. 3rd, 2018|04:16 pm]
Pēcremonta inventarizācijas ietvaros atradu nelielu pudelīti ar neodīma hlorīdu.

Nopietna pielietojuma šamam nav, taču varu priecāties, ka smuki izkatās - pie loga, Saules gaismā šis ir vairāk vai mazāk intensīvā rozā krāsā, savukārt dienasgaismas spuldzes gaismā šis ir zaļgandzeltens. Kā sacīt jāsaka, inčīgi. :)
link1 comment|post comment

Produktu idejas. [Apr. 25th, 2018|08:55 pm]
Kaut kā ar vismīļāko sākām spriest par dažādajiem vīriešu un sieviešu higiēnas preču nosaukumiem. Nu, tur vīriešu dezodorantu nosaukumos allaž būs kaut kādas stihijas - avalanche, tornado, utt. Sievietēm paredzētajiem produktiem atkal visādi augļi, un klāt pielikts kaut kāds termins iz sērijas "delicate", "mild", "invisible". Tad nu, radās ideja - varētu ņemt dažādu produktu nosaukumus vai saukļus, un otram dzimumam paredzēto analogu nosaukt, izmantojot oriģinālā produkta antonīmu.
Piemēri:

"Invincible man" - "vulnerable woman"
"Goji color resist fortifying conditioner" - "Candy black and white attack weakening shampoo"
"Aroma sensations so relaxed" - "Stench thoughts somewhat bothered"
"Active oral care" - "Passive rectal indifference"
"Total repair" - "partial destruction"
"Dove go fresh" - "Eagle stay stale"
link14 comments|post comment

[Apr. 21st, 2018|07:15 pm]
Sanāca atrast pavecu aptaujiņu, saistītu ar homeopātiju. Likās interesanti, tāpēc nolēmu padalīties.

Nu lūk, doma tāda, ka īpaši tēmu nepētījušu cilvēku vidū nereti pastāv uzskats, ka homeopātijā izmanto visādus ārstniecības augus un no tiem iegūtās drogas vai preparātus (sveķus, izvilkumus, utml). Par to, ka metodes sāls ir šo preparātu atšķaidīšana līdz bezjēdzīgumam, agrāk zināja retais, bet nu jau tas tā kā būtu vispārzināms fakts. Un tomēr, kaut kā joprojām pastāv maldīgais uzskats, ka sāk tos burvju ūdentiņus/cukurgraudiņus taisīt no ārstniecības augiem, un reti kurš ir informēts, ka homeopātijā par pilnīgi leģitīmiem izejmateriāliem tiek uzskatīti, piemēram, petroleja, arsēna trioksīds, ciānkālijs, sifilisa slimnieku izdalījumi, un cits bullšits (nopietni - Excrementum vaccinium).

Nu tad, attiecīgās aptaujas doma - dota liste ar homeopātiskajiem preparātiem. Īstiem, nopērkamiem no atzītiem homeopātijas prekursoru tirgotājiem. Ar vienu izņēmumu - viens preparāts šajā listē gan ir izdomāts. Vai spēj uzminēt, kurš? Piezīmēšu - aptauja ir veikta 2011. gadā, tā kā 1) tā ir noslēgusies, un 2) piedāvātie varianti ir sakārtoti pēc popularitātes; pašā augšā ir tas, par kuru visvairāk cilvēku domājuši, ka "tas nu gan neizklausās ticams", un tālāk dilstošā secībā pēc šī parametra.

(Neliels paskaidrojums - tie skaitļi pirms burta C norāda atšķaidījumu. C atšķaidījums nozīmē, ka sākotnējo preparātu papriekš iedabū ūdenī ar kaut kādu metodi - daudzas no tām ir absolūti muļķīgas pat priekš homeopātijas - un tad šo ūdeni atšķaida ar "parastu" ūdeni attiecībā 1:100. Tā iegūst 1C. Ja iegūto 1C ūdeni vēlreiz atšķaida ar "parasto" attiecībā 1:100, tas jau būs 2C atšķaidījums, kuru pēc tam atšķaidot 1:100 dabū 3C - un tā tālāk).

To, vai uzminējāt, kurš no šiem "ārstniecības līdzekļiem" ir pilnīgs izdomājums, varat pārbaudīt šeit. Kā veicās? :)
link2 comments|post comment

[Apr. 17th, 2018|12:43 am]
Mans oscilogrāfs nu būs aktieris!
link8 comments|post comment

Džins #hz [Apr. 15th, 2018|12:09 am]
[music |Hoth - The Unholy Conception]

Tā nu sanāca, ka šodien pēc pastaigas vislabākajā iespējamajā kompānijā mājupceļš ieveda "rozetē", jebšu Alko Outlet.

Rezultātā tika pieradināta viena pudele ārkārtīgi interesanta šķidruma: Crafter's Aromatic Flower Gin.

Biju galīgi aizmirsis, bet ar Crafter's produkciju esmu jau iepazinies, un tolaik manas atsauksmes bija stipri tālu no salūta rīkošanas, maigi izsakoties. Nav brīnums, ka neatceros, bet šoreiz labi, ka tā.

Turpat veikalā apskatoties, pudeles otrā pusē bija solīta tāda fīča, ka šis džins, redziet, pats par sevi ir kapara krāsā (reāli dzeltenīgs - vai zeltains, ja bišku piekurina iztēli), bet ja šamo pārtaisa par džintoniku, tad jamais paliekot rozā. Nu, un visādi stāsti par šamā dažādo augu saturu, kurus, būsim atklāti, uz savas stikla miesas ietetovējis praktiski da jebkurš džins (atskaitot tādus mēbeļu tīrāmos šķidrumus, kas valkā džina nosaukumu, kā dervils vai kristofors - vismaz kaut cik kaunu protas, laikam jau), tāpēc šie solījumi paši par sevi ne vienmēr garantē patīkamu garšu. Bet nu, kaut tās krāsas maiņas pēc, jāpaprovē jau bija.

Pirms atjaukšanas, uzreiz, ielejot glāzē jau - ojā, rozes! Iespaidīgas intensitātes smarža, un var jau arī kaut kādus citrusaugļus sajust. Garšā arī, tīrajā dzerot. Visnotaļ patīkami. Un atjaucot ar toniku - nudien, notiek izteikta krāsu maiņa. Pārsteidzošākais tajā gan ir tas, ka pietiekami liela koncentrācija augu pigmentvielu ir pamanījušās "pārlidot pāri" destilācijas gaitā, jo tas, ka dabas vielas maina krāsu atkarībā no vides pH (toniks ir salīdzinoši skābs) nav nekas pārsteidzošs. Bet jā, smuki. Garšai tas nemaz nekaitē, kas izbrīna mazliet vairāk - pamēģiniet karkādes tējai piebērt sodu, piemēram; krāsas maiņa būs iespaidīga, bet rezultāts garšos stipri vien sūdīgi.
Rožainums, jāatzīst, džinam ļoti piestāv. Vieglas aizdomas, ka mūsu ziemeļu kaimiņi būs šo ideju nošpikojuši no Hendrick's džina radītājiem, bet nu izpildījums atšķiras pietiekami, tā kā, lai jau. Arī trīs dažādie citrusaugļi tur aplam labi piestāv. Tajā pašā laikā, pārītis džina garšai fundamentāli nozīmīgu augu nodrošina, ka šo dzērienu no savas kategorijas diskvalificēt nesanāks - tas ir un paliek džins tomēr. Negaidīti garšīgs džins. Un jā, augstāk ielinkotais viņu saits? Ja arī nerausta ar džinu saistītā informācija, apskatiet - smuki izskatās saits kā tāds.

Būtībā, lai gan līdz šim zināju, ka pirmajā vietā manā džinu topā stāv Hendrick's, un otrā vieta bija dalīta ar nelielu pulciņu, tad šobrīd vienā setā tas pulciņš ir nobīdīts uz trešo vietu, un otro ieņem šis negaidītais pretendents. Un tikai tas, ka šis dzēriens uzsvaru liek uz aromātu, nevis, kā lai labāk pasaka, būšanu džinam, liedz tam kaut cik nopietni pretendēt uz pirmo.

Totāli iesaku, vienvārdsakot!
link8 comments|post comment

[Apr. 14th, 2018|07:47 pm]
Kaut kādi spāņi uztaisījuši projektiņu ar visnotaļ trāpīgo nosaukumu "sugarfree". Tajā ir iespēja kartē atzīmēt aptiekas, kurās netiek piedāvāti homeopātiskie produkti. Valodas barjeru un zemās popularitātes dēļ pagaidām tur ir atķeksētas tikai dažas aptiekas Spānijā, bet nu varbūt ar laiku aizies plašāk tā lieta, kas zina.

Man patīk šī pasākuma neuzbāzīgā pieeja - cilvēkiem, kuriem tas ir svarīgi, tiek izveidota liste ar iestādēm, kuras atbilst viņu prasībām.
Ne visai sen uzzināju par pilnīgu pretstatu pieejas ziņā tepat, mūsu zemē. Vesels bars ļautiņu, kuriem aplam svarīgs jautājums par to, cik brīvos apstākļos atrodas dējējvistas, bija izdomājuši soctīmekļos dažādām ēdināšanas iestādēm, kuras devušas iespēju sevi novērtēt onlainā, likt vienu zvaigzni, tā čakarējot viņu reitingu, un komentēt kaut ko iz sērijas "jums olas nāk no iesprostotām vistām! Kamēr nebūs tā, kā mēs gribam, liksim jums vienu zvaigzni!". Protams, arī tā var panākt savu mērķi, bet nesalīdzināmi vieglāk panākt to, ka šos cilvēkus sāk uzskatīt par histēriskiem kretīniem, kas sabiedrības skatījumā kaut kādā mērā diskreditē to gaišo un cēlo ideju, par kuru šie cīnās.

Jo ir milzu atšķirība starp "taisām sarakstu ar vietām, kur ir tā, kā mūsējiem patīk", un "traucējam darboties vietām, kur ir tā, kā mūsējiem nepatīk". Pirmā pieeja ir atbalstāma, otrajai grūti iedomāties piemērotus apstākļus, kas to leģitimizē.
link12 comments|post comment

[Apr. 13th, 2018|10:40 am]
Ja jāsintezē savienojums, kas ir tuvs asaru gāzes analogs, tajā pasākumā ir vismaz viena laba lieta - viegli noskaidrot, ka sintēze ir izdevusies.

Ne tik patīkamie aspekti ir visai acīmredzami.
linkpost comment

Nākotnes vīzijas [Apr. 8th, 2018|11:42 pm]
Nu jau kādas pāris dekādes būs pagājušas, kopš cilvēki ir izdomājuši dresēt (limitētu) AI. Arī ar jomu nesaistītie gan jau būs dzirdējuši par superdatoriem, kuri reiz spēlēja šahu lielmeistaru līmenī, un nu jau spēj šos sasist, pat ja dzelži nav sevišķi jaudīgāki par standarta smārtfōnu. Krietni nesenāk plašāku ievērību guva spēle Go, un programmatūra, kas spēja pārspēt cilvēku šajā spēlē.

Ievērības cienīgus šos pasākumus padarīja tas, ka bija cilvēki, kuri uzskatīja, ka šīm spēlēm nepieciešama "cilvēka komponente", respektīvi, pieredze, intuīcija, spēja domāt vairākus gājienus uz priekšu, un ka "mašīna" nespēs replicēt šīs spēlei svarīgās īpatnības. Kā izrādījās - un kā jau varētu gaidīt no spēles ar ierobežotu noteikumu apjomu un limitētu, kaut milzīgu, pozīciju iespējamību skaitu - tā nepavisam nav. Šajā gadījumā, skaitļošanas jauda наше всё.

Protams, allaž aktuāls jautājums - kur vēl šo pieeju var pielietot?
Kā viena no atbildēm, radusies salīdzinoši nesen (vismaz pēdējā iterācijā) - organiskās sintēzes plānošanā.

Blāķis teksta par un ap augstākminēto tēmu )
link4 comments|post comment

[Mar. 15th, 2018|09:44 pm]
Ballīte ar ķīmiju turpinās.
Tātad, situācija līdz šim brīdim: Lielbritānijā vairāki cilvēki saindējušies ar kādu vielu, divi no viņiem joprojām kritiskā stāvoklī slimnīcā, un atklāts, ka šī viela ir kāds no t.s. "Novičokiem". Tie ir PSRS 80. gados izstrādāti neiroparalītiskie aģenti, ar domu pārtrumpot tābrīža NATO spējas atklāt un neitralizēt ķīmiskos ierocus. Faktu, ka šāda programma ir bijusi, apliecina 1) bijušo programmas dalībnieku liecības, un 2) liecībām sekojošās (tajā brīdī jau) Krievijas federācijas apsūdzības pret šiem cilvēkiem par valsts noslēpuma izpaušanu.
Nu, varētu likties, ka Krievija ir iespiesta stūrī. Lietotas tikai šai valstij raksturīgas kaujas vielas, kuras, acīmredzot, izplatītas Krievijas ex-spiega, kurš izrādījies dubultaģents, mājās. Krievijas ziņās viens onkulis īsi pēc pēc notikušā klāstījis, cik bīstami būt tēvzemes nodevējam, un ka tādiem Lielbritānijā nav ko meklēt, jo tur traki daudzi "negadījumi" notiekot... Diezgan skaidrs, kurš ir tā kā atbildīgs par pasākumu, un vienīgais veids, kā tas varētu būt vēl acīmredzamāk, būtu oficiāls Krievijas valdības paziņojums ar aptuveno tekstu "да, мы - а чё, бля?".

Ja vien Krievijai būtu kāds pārliecinošs attaisnojums. Tāds, kas nebūtu pielietots līdzšinējās globālajās epizodēs, kurās visiem bijis skaidrs, ka Krievija ir iesaistīta, bet viņi paši ir atzinušies tikai pēdējā brīdī, vai joprojām tēlotu nezinīšus. Nu, tā, kā šamie izpildījās Krimas pasākumā, vai pēc tam Donbasā... Nu, kaut kas pārliecinošāks par nu jau par firmas zīmi kļuvušais "их там нету"...

Un tā, dāmas un kungi, jūsu uzmanībai tiek piedāvāts jaunais produkts! Divreiz ticamāks, divreiz pārliecinošāks, par 500% vairāk "meiko sensu"! Neviens to negaidīja, bet te nu tas ir!
IHTAMŅETU 2.0, jebšu "Krievijai vai PSRS nekad nav bijusi programma, kuras ietvaros radīts "Novičok" aģents!" Viss līdz šim stāstītais ir muļķības, tīra apmelošana, un viennozīmīgas rusofobijas izpausmes! Nekā tāda nav bijis, tas viss ir izdomāts, fantāzija, murgi, ложь, пиздёжь и провокация! Krievijai - šokējosi nepieņemamas metodes, kā vienlaikus atbrīvoties no nevēlamiem indivīdiem un bīdīt savas ārpolitiskās intereses, nosūtot vēstījumu par savu neapturamo ietekmi pat attālinātās pasaules daļās? Da ko jūs! Nekad nav bijis! Visi kopā - Ih! Tam! Ņet! Ih! Tam! Ņet!
/ lāča solo uz balalaikas.
link18 comments|post comment

[Mar. 12th, 2018|11:50 pm]
Iepriekšējā ieraksta sakarā nu ir kāds bišķis skaidrības - lietotā inde esot "Novičoks". Nu, viens no tiem - zem šī nosaukuma ietverta vesela kaudze savienojumu, kas tika izstrādāti PSRS 80. gados. Pasaulei par šādas programmas eksistenci deviņdesmitajos izpļurkstējās kāds attiecīgā institūta darbinieks, un tā kā īsi pēc tam tika tiesāts par valsts noslēpuma izpaušanu, tad ar to pašu arī Krievija būtībā atzina, ka ziņas par ķīmisko ieroču izstrādi ir patiesas.

Informācijas par šiem savienojumiem ir maz - nu, tik, cik nu pāris iesaistītie varēja pastāstīt par visu programmu, bet īsumā, zināms, ka programmas ideja bija radīt jaunas paaudzes bināros (t.i., aktīvā viela veidojas, sajaucot divas izejvielas, kuras katra par sevi ir salīdzinoši nekaitīgas) ķīmiskos ieročus, kas būtu droši ekspluatācijā, un kurus NATO rīcībā esošais aprīkojums nevarētu konstatēt. Šādas tādas struktūras ir tikušas publicētas, un izskatās visai tuvas "klasiskajām" organofosfātu klases indīgajām kaujas vielām, ar to atšķirību, ka viens no aizvietotājiem pie fosfora atoma ir aizvietota formaldoksīma grupa. Varētu iedomāties, ka šis fragments veicina ātrāku iesarbības "nostiprināšanos" - organofosfātu tipa reaģenti, nonākot organismā, saistās ar acetilholīnesterāzi, kura nodrošina nervu signālu nogādi (ieskatam, ko tieši šī dara - no 15. slaida). Tā vienkāršoti, acetilholīns ir viela, kas (cita starpā) no neirona nodod signālu muskuļa šūnai sarauties, tā kontrolējot kustības. Acetilholīnesterāze, savukārt, uzreiz pēc signāla nodošanas acetilholīnu "savāc", lai muskuļu šūnu sagatavotu nākamā signāla saņemšanai. Organofosfātu klases indes sabloķēta, acetilholīnesterāze vairs nepilda šo funkciju, un muskuļu šūnas paliek iepriekšējā, saspringtajā stāvoklī, jo nav, kas izvāc signālvielu, kura liek muskulim sarauties. Nāve iestājas, kad šis process skar sirdi un elpošanu nodrošinošos muskuļaudus, tos paralizējot. Principā, pastāv pretinde, kas spēj organofosfāta fragmentu nošķelt no acetilholīnesterāzes aktīvā centra, un atjaunot tās funkciju. Maza problēma - šī pretinde jālieto pēc iespējas ātrāk, jo papildus acīmredzamajiem iemesliem, piesaistītais organofosfāta fragments palēnām reaģē tālāk, izveidojot stabilu savienojumu, kuru vairs atgriezt sākotnējā, funkcionālajā stāvoklī nav iespējams. Dažas indīgās kaujas vielas šo stāvokli sasniedz ātrāk, un domājams, ka "novičoki" šajā ziņā ir soli priekšā iepriekš zināmajām vielām.
Tāpat arī no struktūras var noprast, ka šie savienojumi ir visnotaļ nepolāri, attiecīgi, itin labprāt lien iekšā CNS, kur pretinde nespēj nonākt. Tas nodrošina paliekošas sekas arī gadījumos, kad devas ir mazākas par nāvējošo. Praktiskie pierādījumi šim gan reducējas uz vienu incidentu šo savienojumu pētniecības laikā. Kā redzams, pat tūlītēja šņabja iepļaušana (acīmredzot, pirmās palīdzības obligāta komponente PSRS laikā) neko nespēja saglābt.

Tā kā, prognozes čābīgas. Pat neņemot vērā politiskās implikācijas, un domājot tikai par cietušo veselību, situācija izskatās visai drūma. Neko darīt, tad jau redzēs, kā notikumi attīstīsies.
link7 comments|post comment

Ķīmija atkal ziņās [Mar. 12th, 2018|01:09 am]
Pasaules ziņās nu jau kādu brītiņu lasāms par Krievijas/Lielbritānijas dubultaģentu, kuram sanācis nonākt slimnīcā kritiskā stāvoklī pēc saindēšanās. Ņemot vērā kontekstu, kā arī dažus komentārus, jautājums par to, kas varētu būt vainojams šajā gadījumā, ir aptuveni tikpat sarežģīts, kā jautājums, kurš būs nākamais Krievijas prezidents. Protams, nav iespējams droši zināt atbildi, bet kad tā parādīsies atklātībā, pārsteigums nebūs sevišķi populāra reakcija, manuprāt.

Man personīgi interesantākais jautājums šajā visā pasākumā ir - ar ko tad šamais saindēts?
No dzirdētā:
- Tiek apgalvots, ka attiecīgais savienojums ir identificēts (ja taisnība, tad tā ir zināma manta, nevis kaut kāds custom-made variants, kura identifikācija prasītu ļoti ilgu laiku, ja vispār izrādītos iespējama)
- Cietis ne tikai Skripaļs un viņa meita (domājamie indēšanas mērķi), bet hospitalizēts arī viens policists, kurš apmeklējis viņu māju. Vēl divi policisti cietuši, taču ne tik nopietni, un vairāki ārkārtas dienesta darbinieki pārbaudīti (taču nav precīzu ziņu par simptomiem). Vedina domāt par kaut kādu +/- vidē paliekošu indi, pie kam tādu, kuras uzņemšanai nav obligāti iedzert saindētu tēju vai tamlīdzīgi.
- Apgalvots, ka inde esot "ļoti reta", un nav ne VX, ne zarīns. Abi nosauktie ir organofosfāti, un reportētie simptomi it kā atbilst, taču - organofosfāti parasti savu lietu nodara ātrāk. Tā kā visi iesaistītie vēl ir dzīvi, tad ir runa vai nu par ko citu, vai par ne sevišķi efektīvu organofosfātu nogādi līdz upuriem. Pēdējais variants liekas diezgan ticams, jo ir precedents, kur ar veseliem pieciem litriem zarīna tika nogalināti 12 cilvēki (ar to daudzumu teorētiski pietiktu pāris desmitiem tūkstošu).

Tad nu, mans minējums - kāds eksotiskāks organofosfāts. Kaut kas no t.s. V sērijas, un iemesli, kādēļ pasākums nav nobeidzis upurus, varētu būt tikai divi. Pirmais - reāla kļūme, kuras rezultātā nav nodrošināta letālā deva, un otrais - apzināta subletālās devas lietošana, lai 1) nodrošinātu pēc iespējas mazāku nesaistīto upuru skaitu, un 2) panāktu iebiedēšanas efektu šā vai tā. Abi varianti diezgan varbūtīgi. Tad jau redzēs, kā notikumi attīstīsies.
link10 comments|post comment

Par svarīgo [Feb. 21st, 2018|11:49 pm]
Piemājas Elvi šodien bija nopērkami milzonīgi čili pipari.

Bija - jo es nopirku visus. :)
link2 comments|post comment

Par aktualitātēm [Feb. 21st, 2018|10:17 pm]
Vakar ziņās: Rimšēviču esot draudējuši nošaut.

Šodien ziņās: Atis Slakteris paziņo, ka viņu draudējuši nogalināt.

Vai redzams sākums jaunam, savdabīgam Latvijas #metoo?
link2 comments|post comment

[Feb. 21st, 2018|12:00 am]
Pēdējais laiks - iesēju kaut kādus asos piparus. Cerams, ka halapenjo, bet drošs neesmu. Piezīme sev - turpmāk marķēt paša vāktās sēklas.
link1 comment|post comment

Dienas prieciņš [Feb. 9th, 2018|01:22 am]
Ilgstoši ķīmiķojoties, neizbēgami tiek iegūtas visvisādas vielas - dažas noderīgas, citas potenciāli noderīgas, par citām nav ne jausmas, noderēs vai arī nē, taču mest ārā arī žēl - jebkurā gadījumā, vietu tās aizņem. Eventuāli aktuāls kļūst ilgtermiņa uzglabāšanas jautājums.

Optimāli, vielas var sabērt nelielās, cieši aizkorķējamās pudelītēs, kuru tilpums, iespēju robežās, nav daudz lielāks par vielas aizņemto. Plusi šim variantam: Pudelīšu aizņemtā vieta ir pēc iespējas lietderīgi izmantota, tā kā tās ir cieši noslēgtas, vielas neizbirst, un atmosfēras ietekmē arī īpaši nebojājas (ir izņēmumi, protams, bet tas jau tā), turklāt uz pudelītēm var uzlīmēt etiķetes, lai arī pēc nezin cik gadiem būtu skaidrs, kas tur iekšā glabājas. Mīnusi - nu, būtībā, nekādi, ja nu vienīgi problēma attiecīgajai vielai atrast piemērota izmēra pudelīti (vai arī pudelīte atrodas, bet nav tāda izmēra korķa, kas gan arī nav pasaules gals akurāt).

Manāmi sliktāks variants - glabāt vielas Petri trauciņos. Plusi... Jāiegulda minimāla piepūle - ja viela neņem ļaunā atrašanos saskarē ar atmosfēru, tad novietošana šādā trauciņā ir vienkāršākais variants, kā ļaut lēnām iztvaikot jebkādām tās sintēzē lietoto šķīdinātāju paliekām, un, kad šis process ir galā, trauciņam var uzlikt vāciņu, uz vāciņa ar marķieri uzrakstīt, kas tur iekšā, un ar paveikta darba apziņu atstāt vielu likteņa varā. Mīnusi - šie trauciņi aizņem salīdzinoši daudz vietas, jo tiem ir vairāki standarta izmēri. Tie nav hermētiski noslēdzami, tā kā kaprīzākām vielām šāds uzglabāšanas variants nebūs īsti piemērots. Ja nu gadās šādu trauciņu apgāzt, viela izbirst laukā, un tad vai nu izbirusī daļa jānoraksta zaudējumos, vai jātērē laiks tās vākšanai un attīrīšanai no apkārtējās vides putekļiem. Turklāt parasti tomēr nav pieejams neierobežots skaits šādu trauciņu, un tad vai nu sanāk izvēlēties absolūti nepiemērota izmēra trauku (apmēram kā litra burkā glabāt dažas ēdamkarotes miltu), vai arī dalīt vielu pa nezin cik maza izmēra trauciņiem. Tos arī ir grūti sakrāmēt tik kompakti, kā pudelītes. Vienvārdsakot, sūdīgs variants.

Bet var iet arī tālāk. Var izdomāt uzglabāt vielas no plāna papīra salocītās primitīvās kastītēs. Un otru tādu tizlu kastīti uzlikt virsū. Uz virsējās var pat uzrakstīt, kas tur iekšā glabājas. Šoreiz gan sākšu ar mīnusiem. Pirmkārt jau, tas ir papīra trauciņš, pie kam ne sevišķi izturīgs. Ja gadās tādu saplacināt, viela ir vējā. Izgāzt vielu ir elementāri, jo pats "trauciņš" ir ar niecīgu masu, un vāciņš nav ne mazākajā mērā pieguļošs. Pietiek ar mazāko gaisa plūsmu, lai vāciņš aizlidotu - un ja līdzās atrodas vairākas vielas, kas ir glabātas šādā veidā, tad pēc tam var ilgi un dikti minēt, kurš "vāciņš" bija kuram "trauciņam". Papīrs, atšķirībā no stikla, nav sevišķi ķīmiski inerts, tā kā gadās, ka vielas to saēd, vai tajā iesūcas. Par hermētiskumu, saprotams, nav ne runas. Nu, un ja ciemos atnāk paģirains elektriķis ar tendenci regulāri smagi nopūsties, tad pa gaisu lido ne tikai vāciņi, bet visi tie sūda papīri uzreiz, komplektā ar tajos sabērtajām vielām. Vietas šāds variants arī aizņem nenormāli daudz, jo vairākos slāņos likt šādus "trauciņus" nav variants, katrs slānis jāliek savā kastē, kāda nu ir pa rokai. Respektīvi, sūdīgāku variantu, atskaitot pilnīgi absurdus, es nespēju iedomāties. Šo pašu arī nebūtu spējis iedomāties, ja nebūtu sanācis tādu novērot dzīvē.

Bet ir arī plusi. Nu, vismaz viens. Redz, ja no darba aizgājis kolēģis atstāj kolekciju ar šādi uzglabātām vielām, un rodas vajadzība atbrīvot telpu, tad ir ļoti viegli - gan emocionāli, gan fiziski - visu to kaudzi sagāzt vienā lielā utilizācijai paredzētā traukā, un ķerties klāt svarīgākām lietām, bez visām šķirošanām, taras mazgāšanām un pārreģistrācijām. Vismaz tas.
link6 comments|post comment

Par lietām, kas uzgāja gaisā (labā nozīmē) [Feb. 7th, 2018|07:47 pm]
link3 comments|post comment

navigation
[ viewing | 20 entries back ]
[ go | earlier/later ]