Neparedzēta reakcija - [entries|archive|friends|userinfo]
kjiimikjis

[ userinfo | sc userinfo ]
[ archive | journal archive ]

[Mar. 12th, 2018|11:50 pm]
Previous Entry Add to Memories Tell A Friend Next Entry
Iepriekšējā ieraksta sakarā nu ir kāds bišķis skaidrības - lietotā inde esot "Novičoks". Nu, viens no tiem - zem šī nosaukuma ietverta vesela kaudze savienojumu, kas tika izstrādāti PSRS 80. gados. Pasaulei par šādas programmas eksistenci deviņdesmitajos izpļurkstējās kāds attiecīgā institūta darbinieks, un tā kā īsi pēc tam tika tiesāts par valsts noslēpuma izpaušanu, tad ar to pašu arī Krievija būtībā atzina, ka ziņas par ķīmisko ieroču izstrādi ir patiesas.

Informācijas par šiem savienojumiem ir maz - nu, tik, cik nu pāris iesaistītie varēja pastāstīt par visu programmu, bet īsumā, zināms, ka programmas ideja bija radīt jaunas paaudzes bināros (t.i., aktīvā viela veidojas, sajaucot divas izejvielas, kuras katra par sevi ir salīdzinoši nekaitīgas) ķīmiskos ieročus, kas būtu droši ekspluatācijā, un kurus NATO rīcībā esošais aprīkojums nevarētu konstatēt. Šādas tādas struktūras ir tikušas publicētas, un izskatās visai tuvas "klasiskajām" organofosfātu klases indīgajām kaujas vielām, ar to atšķirību, ka viens no aizvietotājiem pie fosfora atoma ir aizvietota formaldoksīma grupa. Varētu iedomāties, ka šis fragments veicina ātrāku iesarbības "nostiprināšanos" - organofosfātu tipa reaģenti, nonākot organismā, saistās ar acetilholīnesterāzi, kura nodrošina nervu signālu nogādi (ieskatam, ko tieši šī dara - no 15. slaida). Tā vienkāršoti, acetilholīns ir viela, kas (cita starpā) no neirona nodod signālu muskuļa šūnai sarauties, tā kontrolējot kustības. Acetilholīnesterāze, savukārt, uzreiz pēc signāla nodošanas acetilholīnu "savāc", lai muskuļu šūnu sagatavotu nākamā signāla saņemšanai. Organofosfātu klases indes sabloķēta, acetilholīnesterāze vairs nepilda šo funkciju, un muskuļu šūnas paliek iepriekšējā, saspringtajā stāvoklī, jo nav, kas izvāc signālvielu, kura liek muskulim sarauties. Nāve iestājas, kad šis process skar sirdi un elpošanu nodrošinošos muskuļaudus, tos paralizējot. Principā, pastāv pretinde, kas spēj organofosfāta fragmentu nošķelt no acetilholīnesterāzes aktīvā centra, un atjaunot tās funkciju. Maza problēma - šī pretinde jālieto pēc iespējas ātrāk, jo papildus acīmredzamajiem iemesliem, piesaistītais organofosfāta fragments palēnām reaģē tālāk, izveidojot stabilu savienojumu, kuru vairs atgriezt sākotnējā, funkcionālajā stāvoklī nav iespējams. Dažas indīgās kaujas vielas šo stāvokli sasniedz ātrāk, un domājams, ka "novičoki" šajā ziņā ir soli priekšā iepriekš zināmajām vielām.
Tāpat arī no struktūras var noprast, ka šie savienojumi ir visnotaļ nepolāri, attiecīgi, itin labprāt lien iekšā CNS, kur pretinde nespēj nonākt. Tas nodrošina paliekošas sekas arī gadījumos, kad devas ir mazākas par nāvējošo. Praktiskie pierādījumi šim gan reducējas uz vienu incidentu šo savienojumu pētniecības laikā. Kā redzams, pat tūlītēja šņabja iepļaušana (acīmredzot, pirmās palīdzības obligāta komponente PSRS laikā) neko nespēja saglābt.

Tā kā, prognozes čābīgas. Pat neņemot vērā politiskās implikācijas, un domājot tikai par cietušo veselību, situācija izskatās visai drūma. Neko darīt, tad jau redzēs, kā notikumi attīstīsies.
linkpost comment

Comments:
[User Picture]
From:[info]ulvs
Date:March 13th, 2018 - 01:58 am
(Link)
Paldies par interesanto lasāmvielu.
[User Picture]
From:[info]ctulhu
Date:March 13th, 2018 - 09:11 am
(Link)
es neesmu kūdītājs, bet kas tad te sanāk - principā MII (VX analogu) uzbrukums NATO valsts teritorijā?
[User Picture]
From:[info]pinjons
Date:March 13th, 2018 - 09:27 am
(Link)
Tādēļ jau šoreiz ir tik asa reakcija no jūkeja un štatu puses.
[User Picture]
From:[info]kjiimikjis
Date:March 13th, 2018 - 10:40 am
(Link)
Principā jā. Protams, nav neapgāžami pierādīta Krievijas kā valsts piedalīšanās, bet tas šoreiz būtu vēl švakāks arguments par "ihtamņetiem" Ukrainā. Salīdzinot ar iespēju, ka ukraiņu ogļracis par saviem ietaupījumiem nopirks Krievijas armijas aprīkojumu, iespēja, ka kāds kekss virtuvē uzvārīs "novičoku", un tad izdomās ar šamo indēt bijušo Krievijas dubultaģentu, ir vēl mazāks epsilons.
[User Picture]
From:[info]remedia
Date:March 14th, 2018 - 01:32 am
(Link)
Man tas viss liekas tik dīvaini - ir simts citu veidu, kā kādu nozudināt mazāk izsekojamā veidā. Kā arī, protams, tā ir Krievija, kas neies skaidroties, pat ja tas nebija nekāds plānots notikums, bet vienkārši kāda bijušā kolēģa personīgā izrēķināšanās, jo labāk izskatīties vainīgam nekā vājam. Bet jā, domājams ka tas tiek uztverts visai nopietni, ja jau tiek prasīti oficiāli paskaidrojumi un izteiktas on record apsūdzības, nevis tikai 'visi zina, bet skaļi sejā neviens nesaka'.
[User Picture]
From:[info]kjiimikjis
Date:March 14th, 2018 - 08:59 am
(Link)
Tas liek domāt, ka nozudināšana nav pamatmērķis. Līdzīgi, kā Ļitviņenko gadījumā - ārkārtīgi eksotiska, un elementāri izsekojama (bez funkcionējošas kodolprogrammas poloniju dabūt ir vienkārši nereāli) inde, kas nodrošina lēnu, bet garantētu nosprāgšanu, visas pasaules medijiem noskatoties. Pieņemu, ka arī šeit galvenais bija nevis piebeigt/neitralizēt attiecīgo personāžu, bet parādīt, ka Krievija, ja sagribēs, tiks klāt jebkuram cilvēkam jebkurā pasaules vietā, un neviens viņu nepasargās.
[User Picture]
From:[info]heda
Date:March 13th, 2018 - 11:42 pm
(Link)
Paldies par interesantām versijām!